mmsmmsiïi coma C&^OESCHE COURANT) Rusland Mij ft neutraal in den oorlog NTJMMEB 76 183e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. DREB BLADEN EERSTE JBJUAll EERSTE BLAD ZATERDAG 30 MAART 1940 Advertentiën 30cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. De strijd op de veiling Walcheren" Men besluite tot arbitrage. OorlogEr woedt een oorlog in Euro pa, een waanzinnige krijg, die millioenen in ellende en verderf dreigt te storten mil lioenen, die dit niet gewild hebben, maar zij weten geen raad Er woedt ook een oorlog in ons rustige, koele Middelburg; bloedig weliswaar niet. En er zullen geen slachtoffers bij millioenen van komen. Maar principieel is hij even dwaas als die echte groote oorlog. Het bestuur van de veilingsvereeniging „Walcheren" ligt overhoop op met een groot aantal plaatselijke handelaren. Het bestuur .wil, dat de producten van tuin- en ooftbouw, door de nijvere telers ter veiling gebracht, „geconcentreerd" worden ver kocht: b.v. eerst alle spinazie dan al de sla, dan al de bloemkool etc. etc. (De volgorde is willekeurig genomen). Motief: admini stratieve vereenvoudiging erf" bezuiniging. De handelaren willen dit niet. Zij wenschen, dat gelijk dit vrijwel overal gebeurt de diverse producten door elkaar, gelijk de teler ze aanvoert (de kwanta van teler na teler dus) ten aanbod komen. Men heeft er eenige maanden mee gesukkeld, kon niet tot een vergelijk geraken en staat nu als vijanden tegenover elkaar. Het veilingsbe- stuur boycotte de handelaren, die hun handteekening op een protestlijst zetten. Als tegenzet zullen die handelaren probee- ren, van elders, van over den Sloedam, groente en fruit naar Walcheren te transporteeren. Het is dwaas, principieel dwaas, gelijk alle strijd van dezen aard. Wij stellen dit niet bij wijze van vonnis, natuurlijk; alleen ter kenschetsing van de situatie. Want de praktijk toont dit: men jaagt elkaar op kosten, veroorzaakt bitterheid en wraak en zal tenslotte toch tot een oplossing moeten komen- Een toestand als nu is ontstaan, kan on mogelijk ten eeuwigen dage duren. Maar er is meer: men berokkent schade aan onze Walcher- sche gemeenschap nademaal het om veel meer gaat dan om groepsbe langen. Immers indien er in de komende weken groeten en fruit in groote hoeveel heid van elders worden aangevoerd, zal er voor Walcheren onherroepelijk een stuk verdienste teloor gaan. Weliswaar treft dit verlies in eerste instantie de belanghebben den (de tuinders), maar het zal van hen af zijn terugslag uitoefenen op anderen, (den neringdoenden middenstand in de eerste plaats.) En daarom wordt er hier in eigen vleesch gesneden, in het vleesch der ge meenschap, ook al zjjn er dan wellicht niet zulke groote bedragen mee gemoeid. Wij vragen ons af, of het nu per se noo- dig is, dat deze strijd, tot schade van het geheel, tot het bittere einde wordt uitge vochten. Zou het niet beter zijn, dat men nogmaals ging praten, om mocht zulks geen direct resultaat opleveren een ar bitrage-procedure op touw te zetten? De kwestie, waarom het gaat zal twee aspecten hebben: economische. Vermoedelijk is een arbitrage-commissie, die uiteraard naar ob jectieve normen moet zijn samengesteld, wel instaat uit te maken, welk dier aspec ten de voorkeur verdient. Zij zal dan een bindende uitspraak moeten doen, waarbij de beide partijen zich dus zonder rancune hebben neer te leggen. Indien men hiertoe kon besluiten, zou van Walcheren een goed voorbeeld uitgaan; in deze wereld van haat en nijd, die geen minnelijk overleg, alleen nog maar het zwaard schijnt te kennen. Wij doen een beroep op de beide partijen, om het gezonde verstand te laten zegevie- Roosevelt heeft weinig hoop op spoedigen vrede. Maar de reis van Welles zal toch nut hebben. De president der Ver. Staten, Roosevelt, heeft gisteren in een persconferentie een boodschap voorgelezen, welke luidde als volgt: Welles heeft geen vredesvoorstellen uit eenige bron ontvangen, noch mij terugge bracht. Maar hoewel er voor direct gering voor uitzicht bestaat op de vestiging van een rechtvaardigen, stabielen en duurzamen vrede in Europa, zullen de inlichtingen welke als resultaat van de missie van Wel les ter beschikking van de regeering staan, ongetwijfeld van de grootste waarde zijn, wanneer de tijd komt voor de vestiging van een zoodanigen vrede. De president herhaalde, dat Welles noch gemachtigd was verplichtingen aan te gaan of dat gedaan had, waardoor de Ver. Staten zouden worden gebonden, noch dat Welles de bevoegdheid had voorstellen namens de regeering der Ver. Staten aan te bieden of zulks had gedaan. De door Welles ver kregen inlichtingen zouden voor de regee ring der Ver. Staten van het grootste be lang zijn bü haar buitenlandsche betrek kingen. De missie, aldus voegde de president hieraan toe, had door persoonlijk contact en besprekingen een „verheldering" gebracht in de betrekkingen tusschen de Vèr. Staten en de Europeesche naties. Dreigende en geruststellende woorden tol Roemenië. Gisteren heeft het Sovjet-parlement ver gaderd. De voorzitter van den raad van volkscommissarissen, tevens volkscommis saris van buitenlandsche zaken, Mölotof, heeft daar een rede gehouden, waarin hij o.m. mededeelde: Rusland moet zijn neutraliteitspolitiek handhaven en zich onthouden van deelne ming aan den oorlog tusschen do' groote i ogendheden. Moskou acht een verbond tusschen de Scandinavische staten, zooals Finland aan Noorwegen en Zweden heeft voorgesteld, in strijd met het Russisch-Finsche verdrag en met de neutraliteit van Zweden en Noor wegen. De Russische regeering is tevreden over het vredesverdrag met Finland. Het ver drag met Finland is gebaseerd op de onaf hankelijkheid van dit land naar binnen en naar buiten. De Russische regeering maakt geen aanspraak op havens van Zweden of Noorwegen. Molotof zeide verder: Met Roemenië hebben wij geen non agressiepact. Dit is te verklaren uit het nog niet geregelde geschil over Bessarabië, dat niet op bevredigende wijze is opgelost. De Sovjet-unie is evenwel niet voorne mens dit gebied door oorlog terug te win nen en er is geen achteruitgaan in onze be trekkingen met Roemenië. Japan moet er zich van bewust zjjn, dat de Sovjet-unie geen enkele schending harer belangen zal dulden. Slechts indien dit wordt begrepen, kunnen onze betrekkingen met Japan op bevredigende wijze tot ont wikkeling komen. In Syrië en het Naburige Oosten bestaat wantrouwen naar aanleiding van de activi teit der oostelijke legers van de westelijke mogendheden onder leiding van generaal Weygand. Wij moeten waakzaam zijn te genover alle pogingen deze troepen te ge bruiken voor jegens de Sovjet-unie vijandi ge bedoelingen, Hun moet duidelijk zijn, dat het gevaarlijk is met vuur te spelen. DE OORLOG IN FINLAND. De oorlog in Finland, aldus de Russische minister-president, is veroorzaakt door de buitenlandsche imperialisten. Het bewijs daarvan vormen de duizenden fortificaties en de sterke Mannerheimlinie, welke met buitenlandsche hulp is aangelegd en als on doordringbaar werd beschouwd. De Finnen hebben voorts strategische we gen en spoorwegen aangelegd, kortom Fin land, en meer speciaal de Karelische land engte, bleek de springplank te zijn voor an dere mogendheden om de Sovjet-Unie aan te vallen. „De vijandige politiek der Finnen in den afgeloopen herfst was geen toeval", aldus Molotov. Molotof wees op de onafgebroken Rus- sisch-Duitsche vriendschap in tegenstelling tot de Britscti-Fransche betrekkingen met de Sovjet-Unie, welke slechter zijn gewor den tengevolge van vijandige daden jegens de Sovjet-Unië, bij voorbeeld de inbeslagne ming van Rusische koopvaardijschepen in het Verre Oosten door de Engelschen en de inval der Fransche politie in Het gebouw der RUsische handelsvertegenwoordiging te Parijs. Engeland en Frankrijk, aldus spr., zoe ken een kunstmatig voorwendsel om dé vijandelijkheden tot Soyjèt-Rusland uit te breiden. Een dezer voorwendsels is, dat de Sovjet- Unie Duitschland bijstaat in den oorlog te gen de Geallieerden döpr handel tedrijven met Duitschland. De Duitsch-Roemeensche handel is veel belangrijker'jtón de Russisch- Duitsche handel. De vijandschap van Frankrijk en Enge land jegens de Sovjet-Unie .kan aldus wor den verklaard, dat'de twee eerstgenoemde landen ze beschouwen,'zij heften onrechte, als een wapen, gericht 'tegen Duitschland. „De Sovjet-Unie was nimmer.en zal nooit zijn een instrument'.der,.buitenlandsch poli tiek ;zij zal/haar-.eigeri-onafhankelijke poli tiek voortzetten, onverschillig of deze hee- ren dit aangenaam vinden of niet", zoo be toogt Molotov. Komt er een Russisch-Emgelsch handelsverdrag? Uit Londen wordt gr rield, dat de Russi sche regeering officieel aan de Britsche rè- geering heeft voorgesteld onderhandelingen te openen over een Britsch-Russisch han delsverdrag. De mededeeling werd Woens dag door den ambassadeur Maiski aan Hali fax overgebracht. Men neemt aan, dat de Britsche regee ring gebruikt heeft gemaakt van de gele genheid, geboden door den oppersten oor logsraad, en het Russische voorstel met Reynaud heeft besproken. De „Protinus" door vliegtuig tot zinken gebracht Vier dooden. De overige bemanning in een Schot- sche haven aangekomen. Eenige dagen geleden werd gemeld, dat de IJmuider treller „Protinusop de Noordzee door een vreemd vliegtuig was aangevallen en beschoten. Het visschers- vaartuig werd zoodanig getroffen dat het zonk. Vier leden der bemanning werden als vermist opgegeven, terwijl de overige acht man door een Britschen oorlogsbo dem aan boord werden genomen. Thans wordt medegedeeld, dat de acht geredde Nederlansche /visschers in een Schotsche haven aan land zijn gebraclA. De mannen zijn in uitgeputten toestand in een ziekenhuis opgenomen. Uit de verklaringen van de opvarenden blijkt, dat de „Protinus" ongeveer twee weken geleden des nachts door een vliegtuig was aangevallen. De vliegers schoten met mitrailleurs op het schip en lieten een ware bommenregen bij de boot neerkomen. Enkele bommen kwa men op het dek terecht. De kapitein en een matroos werd gedood, terwijl twee an dere opvarenden zoo zwaar gewond wer den, dat zij later overleden. De acht over levenden begaven zich toen de „Protinus begon te zinken in een reddingboot. Na zes dagen zonder eenig voedsel op zee te hebben rondgezworven werden de schip breukelingen opgepikt door den Britschen onderzeeër „Unity". Zij werden daarna in een Schotsche haven aan land gberacht DOODELIJK GETROFFEN DOOR EEN VALLENDEN BOOM. In het bosch van den heer V., bij'de Huis vennen in BaarleNassau (N.B.) waren gisteren vier arbeiders uit Meerle ••'(België) bezig met het rooien van boomen. Een der arbeiders, de 32-jarige Luyt, kwam onder een vallenden boom en liep een schedelbasis- fractuur op. Onmiddellijk werd geestelijke en geneeskundige hulp ontboden en nadat het slachtoffer van de H.H. sacramenten der stervenden was voorzien, werd de man over gebracht naar het St. Ignatius ziekenhuis te Breda. Korten tijd later is hij daar over leden. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt door de gemeentepolitie een onderzoek in gesteld. Luyt was gehuwd en vader van drie kin deren. Het nieuwgekozen Nederlandsch elftal voor het laatst met de reserves bijeen voor den wedstrijd tegen Luxemburg. Bovenste rij v.Ln.r.: de trainer Bob Glendenning, Poulus, Van Male en Wilders. Middelste rij v.Ln.r.: Slot, Drok, Lenstra, Looi, Wille en Choulour. Zittend v.l.n.r.: Bergman, Paauwe, Drager en De Vroet. Vroomen kon niet aanwezig zijn. De regeering vraag! f 5 millioen voor evacuatie der burgerbevolking. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot verhooging van de begrooting van binnenlandsche zaken met in totaal 5.879.078. Van dit bedrag wordt 5 mil lioen aangevraagd voor een nieuwe afdee- ling, luidende: afvoer burgerbevolking. Men dient rekening te houden, aldus de emorie van toelichting, met de mogelijk heid, om redenen van militairen aard, uit bepaalde gebieden de burgerbevolking weg te voeren. Op kleine schaal is dit reeds in enkele gebieden gebeurd. De zorg voor de huisvesting van de geëvacueerden moet in hoofdzaak bij de regeering berusten. Voor namelijk door inkwartiering zal in de be hoefte aan huisvesting voorzien moeten worden. Ook voor haar dagelijksch levens onderhoud zal de bevolking van de ont ruimde gebieden althans in den eersten tijd goeddeels op den steun der overheid zijn aangewezen. Welke bedragen met een en ander even tueel gemoeid zijn, valt zelfs bij benadering niet op te geven. Teneinde echter op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn, acht de minister het noodzakelijk, dat voorloopig een crediet van 5.000.000 voor dit doel te zijner beschikking wordt gesteld. Indien het onverhoopt noodig mocht blijken, op grootere schaal tot evacuatie over te gaan, zal met dit bedrag in elk geval de eerste stoot kunnen worden opgevangen. Overigens zullen, behalve de uitgaven, welke reeds zijn gedaan in verband met de evengenoemde evacuaties van kleineren omvang, uit dit crediet ook bestreden wor den de kosten van voorbereidende voorzie ningen, noodig voor de ontvangst van ge- evacueerden in de als vluchtoord aange wezen gebieden, benevens die van de com missie, welke balast is met de voorbereiding en zoo noodig met de algemeene leiding van de huisvesting en verzorging der te evacueeren bevolking en van de aan de commissie toegevoegde commissarissen, waarvan de kosten voorloopig op 1.500.000 kunnen worden gesteld. DERTIG DOODEN DOOR TORNADO IN AMERIKA. Uit Napoleonville in den Noord-Ameri- kaanschen staat Louisiana wordt gemeld, dat daar een tornado heeft gewoed. De materiaale schade is zeer aanzienlijk. Dertig personen zjjn om het leven gekomen. De kapitein van de „Saba" was een Middelburger. Tien dagen over tijd De oorlog op zee is hard en wreed. Er gaat geen dag voorbij of er wordt gemeld: schip op een mijn geloopen, getorpedeerd, met mitrailleurkogels beschoten, gebom bardeerd of. vermist. Ontelbaar zyn de drama's welke zich in deze dagen van oorlogsgeweld op zee afspe len. De menschen op den wal lezen al deze gruwelijke scheepvaartberichten met ontzet ting, spreken er over met medelijden voor al die gevallen dappere zeemannen; maar door den dagelijks weerkeerenden stroom van vergane of vermiste schepen vervaagt het besef van al het groote leed dat dooi den zeeoorlog in zoovele huisgezinnen wordt gebracht. -Tot men in zijn naaste om geving plots voor de rauwe werkelijkheid wordt gesteld. Dat zullen dezer dagen velen in onze stad hebben ondervonden, toen bekend werd dat de kapitein van het vermiste kust vaartuig „Saba", W. A. Acda, een geboren en getogen Middelburger was. Zooals men weet is de „Saba", een Gro- ningsch kustvaartuig, op 16 Maart van een Fransche haven vertrokken naar Rotter dam. Daar had het schoepje al lang moeten aankomen. De „Saba" is nu reeds 10 dagen over tijd Wat het lot is van den kapitein en de zes leden der bemanning blijft een angstige raag. Reeds op een vorige reis had de „Saba" een gevaarlijk avontuur beleefd, toen het aan de Engelsche Oostkust door een vlieg tuig werd aangevallen en beschoten. Maar de stoere zeelieden laten zich meestal door dergelijke avonturen niet af schrikken. De zee roept en zij gaan. Zoo was het ook met kapitein Acda. Mid delburger van geboorte heeft het varen hem altijd getrokken en reeds op jeugdigen leeftijd ging hij naar de binnenvaart. Flink werken en aanpakken was het pa- •ool. Na eenige diploma's te hebben behaald kwam hij op een kustvaartuig. Na op de „Saba" geruimen tijd als eerste stuurman te hebben gevaren, werd hij eenige maan den geleden kapitein van dit schip, dat nog geen jaar geleden zijn eerste reis maakte. Kapitein Acda is ruim 32 jaar oud, nog pas ongeveer een jaar gehuwd en vader m een 5 weken oud kind. Zijn jonge vrouw, zijn ouders en overige familie verkeeren in groote ongerustheid. Alle hoop mag nog niet verloren worden ge acht. Immers de mogelijkheid, hoe klein misschien dan ook, bestaat dat het schip in een vreemde haven wordt vastgehouden of dat de bemanning zich op een ander schip bevindt. De vermissing van de „Saba" is door de familie van kapitein Acda te Middelburg wel op buitengewoon tragische wijze ver nomen. Een broer van den kapitein is namelijk Woensdag in het huwelijk getreden. Des avonds tijdens de viering van de bruiloft kwamen de familieleden pas op de hoogte van de vermissing van het vaartuig. Laten we hopen dat de tijding van red ding alsnog spoedig moge komen. Weer taehtaanvalta ogs Britssle coïivooien. KRUISER GETROFFEN? De Britsche admirailteit deelt mede: „Vijandelijke vliegtuigen hebben gisteren opnieuw geprobeerd onze convooier, op de Noordzee aar. te vallen. In het eerste ge val geschiedde de aanval door een enkel vliegjtuig. In het tweede geval werden slechts twee bommen uitgeworpen. Het is niet bekend hoeveel vliegtuigen daarbij betrokken walen. Beide bommen zijn in zee terechtgekomen zonder scha de aan te richter. In beide gevallen werd de vijand verdreven zonder eenige scha de te kunnen aanrichten." KOOPVAARDI JSCHIP GEZON- Ken." Het Duitsche' Nieuwsbureau meldt over deze aanvallen: „Ook op 29 Maart hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen niettegenstaande moei lijke weersomstandigheden, hun verken- ningvluchten boven de Noo'rdzee. voortgezet. In de avonduren stieten de vliegtuigen op een convooi, dat: werd aangevallen. De kustartillerie en het scheepsgeschut open den een levendig vuur. Een der begeleiden de kruisers werd door verscheidene bom men getroffen en een koopvaardijschip, dat in het convooi voer, werd tot zinken ge bracht. Tengevolge van het slechte zicht kon het resultaat van andere aanvallen niet worden -vastgesteld. Een vliegtuig wordt vermist." Verder werden twee Britsche treilers bestookt met machinegeweervuur en bom men. Een uer schepen werd beschadigd. Volgens Reuter waren er op een dezer schepen twee licht gewonden. Luchtpostdienst Amsterdam LissabonVer. Staten. Men den luchtdienst AmsterdamLissa bon, welke op 2 April a.s. in aansluiting op den transallantischen luchtdienst Portugal- Ver. Staten van Amerika wordt geopend, kunnen worden verzonden: le. brieven, briefkaarten en postwissels, bestemd voor Portugal; 2e. luchtpostcorrespondentie, welke met den transallantischen luchtdienst moet worden overgebracht. Voor de voor Portugal bestemde brieven en briefkaarten is, evenals voor alle ande re Europeesche bestemmingen, geen lucht recht verschuldigd. Voor de Amerikaansche bestemmingen zijn per 5 gram de volgende luchtrechten verschuldigd Vereenigde Staten en Canada 32 Vj cent, Venezuela, Br. Guyana, Columbia, Ecuador en Peru 60 cent, de eilanden onder en bo ven den wind. Antigua, Bahama eilanden, Costa Rica, Cuba, Guatemala, Jamaica, Pa nama (kanaalzone en republiek) en Virgi- nische eilanden 45 cent, Argentinië en Bra zilië 75 ct, de Azoren 15 cent, Barbados, Br. Honduras en Hawaii 50 cent, Bermuda eilanden 30 cent, Guam 75 cent, Philip- pijnsche Statenbond S5 cent. In het algemeen zijn de extra luchtrech ten voor deze bestemmingen dus iets ver hoogd. Voor deze verzending bestemde corres pondentie dient, voorzien van de aandui ding: „per transallantischen luchtdienst" 's Maandags resp. Vrijdags tijdig voor de lichting met de nachtposttreinen ter post te worden bezorgd. ZILVER GEEN MUNTMATERIAAL MEER By koninklijk besluit is bepaald, dat het gezamenlijk bedrag van de omloopende bankbiljetten, bankassignatien en rekening courantsaldo's bij de Nederlandsche Bank. steeds voor twee vijfde gedeelten gedekt zal moeten zijn door munt of muntmateriaal met dien verstande, dat onder muntmate riaal alleen begrepen wordt gouden munt materiaal en dat de gouden munt en het gouden muntmateriaal niet hooger worden geschat dan op 2,009 (twee duizend negen gulden") per kilogram fijn. Uit het bovenstaande blijkt, dat onder muntmateriaal alleen Begrepen wordt gouden muntmateriaal, terwijl tot dus verre ook zilver onder muntmateriaal werd begrepen. EEN LIJK AANGESPOELD OP TEXEL. Gisteren is op het strand van Texel een lijk aangespoeld. Vermoedelijk is het lyk het stoffelijk overschot van Ruurt Teensma, een der opvarenden van het s.s. „Grutto" van de firma Smith en van Ommeren te Rotterdam, dat sedert het begin van deze maand wordt vermist. In de zakken van de broek zaten een zak mesje, waarop stond: R. G. Boonstra, een zilveren horloge met ketting, een sleutel bos en een scheepsfluit. Aan de rechterhand droeg de verdronkene een trouwring zonder inscriptie. Het lijk is overgebracht naar de algemeene begraaf plaats te Den Burg.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1