Bezwaren van die h. NL W„ B. Tegen de ingewikkelde en dure „rijbewijskeuring" Naar aanleiding van het feit, dat de Mi nister van Waterstaat dezer dagen in het parlement iieext verKiaara, dat aan de m- werKmgtrechng van ue Wegenverkeerswet c.a. Oiuiï wordt gewerkt, is veien opnieuw de senrrk om het nart geslagen met het oog op cie aunormaal zware mechscne keur.ng. Hieronder geven wij het standpunt van den A.N.W.B. ten aanzien van dit vraag stuk weer. De vraag: „heeft een ingewikkelde en dure medische keuring voor het rijbewijs nu werkelijk nut?" kan men slechts beant woorden als men het algemeene criterium aanlegt: een maatregel is alleen dan ver antwoord, indien het resultaat ervan in een juipte verhouding kan staan tot de daar voor noodzakelijkerwijze te maken onkos ten entot de verdere gevolgen, die het in te stellen voorschrift heeft voor dogenen, die erdoor getroffen worden. Als wij er op uit zijn, bronnen van gevaar te eliminee- ren, dan moeten wij ons door dezen alge meene regel laten leiden: niemand zal toch willen propageeren, dat alle kruisingen tus- sciic-n landwegen onderling en tusschen de ze en spoorwegen door viaducten zouden moeten worden vervangen. Wel zou men op die manier de veiligheid dienen, maar de kosten en verdere nadeelen zouden in wanverhouding staan tot het te verwach ten resultaat. Gegevens ontbreken volledig 1 Als wij nu de in het ontwerp-Wegenver- keersbeschikking op genomen keurings- eischen toetsen aan dezen algemeenen norm,, dan constaleeren we dat men om trent het gevaar dat de medisch ongeschik- tcn op den weg zouden veroorzaken, bij een volstrkt ontbreken van gegevens totaal in het duister tast! Niemand kan ook maar bij benadering opgeven, hoeveel ongeluk ken er worden veroorzaakt door lichame lijke of geestelijke gebreken van motorrij tuigbestuurders. En van geneeskundige zij de .is bij herhaling naar voren gebracht, dat het, gesteld, dat wij een bepaald verband kennen, niet eens mogelijk is, zelfs bij een strenge keuring de werkelijk ongeschikten uit te ziften! Herkeuring alleen kost Vi millioen. Maar wat wel zeker is dat is het feit, dat de nieuwe keuringseischen enorme fi- nancieele en andere lasten op het wegver keer zouden leggen. Alleen reeds de perio dieke herkeuringen zouden meer dan een half millioen gulden per jaar beloopen! De ze directe lasten zijn, vooral in den huid'gen tijd, funest, maar nog bedenkelijke: zijn de indirecte gevolgen. De automobiel is immers lang geen luxe artikel meer: het rijbewijs is voor honderd duizenden Nederlanders onmisbaar voor hun bestaan. De onredelijke strenge keuring, maar vooral de periodieke herkeuring be dreigt de bestaanszekerheid van ieder die zijn rijbewijs niet kan missen. Het is algemeen bekend, dat de meeste verkeersongelukken zijn toe te schrijven aan heel andere fouten, dan lichamelijke of psychische tekortkomingen. Onhandig heid, onervareneheid, roekeloosheid, drank misbruik, onverschilligheid ziedaar en kele oorzaken van ongelukken. Tallooze bestuurders brengen alleen reeds door hun aanwezigheid op den weg bij voortduring de veiligheid in gevaar, maar zelfs een ..enmaal strengere keuring dan thans wordt voorgesimd, zouden zü glansnjK uoorstaan, want zij hebben geen enkel Ir- ïumehjk of geestelijk gebrek, dat binnen Je termen van het geneeskundig onderzoek /uit. iviaicen deze ryaers ongelukken, dan ,<an de rechter hun de bevoegdheid om te rijden ontnemen, echter niet voor een onbe- perkten tijd, doch slechts zeer gelimiteerd. Stelt nu daartegenover menschen, bij wie ran velen de eenige fout is, dat zij door hun gestel vermoedelijk wat korter leven zullen jan „normaal" is, lieden, die misschien wei eens onverwachts aan hun einde kunnen :omen en dat wellicht zouden kunnen doen, terwijl zij antoryden en die dan op dat moment een gevaar op den weg zouden kun nen vormenIs het nu waarlijk te ver dedigen, om dezulken levenslang van den weg te weren? Is het niet schreeuwen a onrechtvaardig om deze menschen hun be- staansmogelijkhe.d, innig verbonden mat het rijbewijs, te ontnemen? Is het wonder, dat dit dreigend gevaar, dit zwaard van Damocles, dat iederen automobilist boven het hoofd hangt, groote onrust heeft ge wekt in de autowereld? Geen periodieke keuring, wat dan wel? Juist, omdat de A.N.W.B. er, ook op grond van tallooze medische publicaties en geneeskundige adviezen, die den Bond be reikt hebben, de stellige overtuiging bez.t, dat iedereen volslagen in het duister tast, meent hij, dat er wèl aanleiding bestaat, om te trachten de noodzakelijke gegevens te verzamelen. Door hierbij als volgt te werk te gaan, zouden bovendien de bezwaren ver vallen van hen, die meenen, dat er toch wel wat goeds in die herkeuring zou zitten. De A.N.W.B. adviseert dan ook, om de voegdheid, aan diverse autoriteiten gege ven, om herkeuring te gelasten, uit te brei den tot den strafrechter, terwijl herkeuring zou kunnen (of misschien zelfs moeten) worden gêëischt bij alle aanrijdingen, waar bij gegronde aanleiding bestaat voor het vermoeden, dat de oorzaak ervan te wijten 'zou zy'n aan lichamelijke of geestelijke te Icortkomingen. Op die wijze zou statistisch materiaal kunnen worden verzameld. Daa renboven ware wellicht te overwegen, of h het algemeen herkeuring van rijbewijshou ders zou moeten plaats hebben, als deze den 60-jarigen leeftijd bereiken. De bedreiging van de bestaanszekerheid is op dien leeftijd van veel minder beteekenis: of periodieke herkeuring daarna gewenscht zou zijn, zou nader moeten worden onderzocht. Een leef tijdsgrens van 45 jaar voor de periodieke herkeuring, wat wel als een „compromis"- oplossing wordt voorgesteld, zou echter, óók naar het oordeel van den A.N W.B zéér ongewenscht zijn, niet alleen omdat deze grens zeer willekeurig zou zijn, maai óók, omdat voor menschen op dezen leef tijd veelal nog een conditio sine qua non is voor hun bestaan. Ook kan een periodieke herkeuring van autobuschauffeurs nuttig zijn. Daarvoor geldt natuurlijk evenzeer de bedreiging van de bestaanszekerheid, maar in dat geval staat daartegenover, dat deze rijders doorloopend op den weg zijn en dat bij een ongeluk met I een autobus een groot aantal menschen moeid is. De gevarenkans -is dus veel groo- I ter. Een noodregeling voor de pacht. Bepaling van den pacht prijs naar de geraamde uitkomsten? Bij de Tweede Kamer is, volgens de Tel. spoedig de indiening te verwachten van een wetsontwerp tot het instellen van een noodregelirg ten aanzien van landelijke pachitcontracten'. Naar verluidt zou als grondslag van deze noodregeling genomen zijn, de bestaans mogelijkheid voor den landpachter en in verband hiermede bepaling van den pacht prijs naar de geraamde uitkomst van het bedrijf. Hypotheekrenten en pacht sommen zullen als regel niet mogen stij gen boven het peil van September 1930. Bij de bepaling van den gemotiveerd te achten pachtprijs zullen alle voorwaarden en bijzondere voorzieningen, zooals "drai nage, ophooging van gronden, leveringen in natura e.d. in rekening worden ge bracht. De bedoeling hiervan is natuur lijk onderlinge afspraken ter ontduiking van het goedgekeurde paciitconitract te voorkomen. De verpachters zullen, wordt de ont worpen regeling wet, naar verluidt ver plicht worden, binnen een maand nadat de crisisregeling van" kracht is geworden, het bestaande contract op te sturen aan de pachtkamers ter beoordeeling. Aan deze verplichting zal een zware strafrech telijke sanctie kracht bijzetten. Wanneer een verpachter niet aan He verplichting tot inzending van een con tract voldoet, blijft het bestaande pacht- contract van kracht, doch ae pachtkamer zal ambtshalve den pachtprijs kunnen verlagen. De pachter zal dan restitutie van te veel betaalde pacht kunnen verlangen, eventueel zelfs over een zekeren termijn geheel kunnen worden vrijgesteld van pachtbetaling. Het. zou in de bedoeling liggen a„.. pachtbureaux ten deze dezelfde rechten toe te kennen, als thans de pachtkamers bezitten. Alle bepalingen in een contract waarbij de pachter afstand doet van hem toekomende rechten zullen nietig worden verklaard, evenals het bedingen, ontvan gen en betalen van sleutelgeld en derge lijke afspraken tot ontduiking van de vast te stellen regeling. Haast paspoort een bijzondere vergunning? Het heeft sedert het uitbreken den oorlog de aandacht der bevoegde autoriteiten getrokken, dat er Nederlan ders zijn in de grensstreek, doch ook wel elders in het land woonachtig die talrijke buitenlandsche reizen, veelal van korten duur maken. Het is gebleken, dat er menschen zijn, die veelvuldig de grens overschrijden, soms voor een verblijf van slechts enkele uren, in een naburig land. Redenen van staatsbelang maakten het noodzakelijk, dat in het kader van de be strijding van voor de veiligheid des lands gevaarlijke handelingen, ook tegen ken nelijk ongewenschte uitstapjes over de grens te kunnen optreden. Daarom overweegt de Regeering, naai de Tel. verneemt, de mogelijkheid van invoering van een voor den verderen duur van den oorlog geldende regeling, volgens welke Nederlanders, die een reis naar het buitenland willen maken, naast een gel dig paspoort, in het bezit zullen moeten zijn van een bijzondere vergunning, om met het oog op die- reis het land te ver laten. De Duitsche jeugd leert Italiaansch. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede In het kader van de cultureele overeen komst tusschen Dultschland en Italië worden twee permanente leerstoelen voor Italiaansche letterkunde aan de universi teiten te Keulen en München opgericht, In. Berlijn wordt bovendien een nieuw leerstoel opgericht voor „etnografie en geografie van Italië". Voorts zal het on derricht in de Italiaansche taal op scholen bevorderd worden. Reeds thans wordt aan 120 scholen Italiaansch als fa cultatief vak en aan 44 scholen als ver plicht leervak onderwezen. Dertigduizend leerlingen nemen aan het onderricht deel. Sinds kort wordt het Italiaansch ook derwezen aan de zg. „Oberschulen." 's-GRAVENPOLDER Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent I. DE BLAUWE, Nisse. SPORTNIEUWS Om het biljartkampioenschap van Zeelanti ER WORDT GOED GESPEELD. Gisteravond werden in „café Baarends te Goes de eerste partijen biljart gespeeld om het kampioenschap le kl. cadre 35/2 van Zeeland. Na een kort openingswoord van den voorzitter van A.L.M., den heer C. Nobels, werd begonnen met de partijen Lamber- montVan de Velde en VerhulstHoor- nick. LambermontV. d. Velde. De heeren Lambermont en Van de Velde gaven elkaar de eerste beurten weinig toe. De hr. Van de Velde maakte in zijn derde beurt b.v. 26 en de heer Lambermont 30, doch daarna raakte de hr. Van de Velde er uit, terwijl de hr. Lambermont in de ze- rende beurt een serie van 29 maakte, en in de 10 beurt één van 19, waarbij de ballen juist cadans bleven liggen. Er volgde nu twee poedels maar daarna 36,20, 15 en 18 waarmede de 200 vol waren. De serie van 36 strandde op een verre en moeilijke klots- stoot, die rakelings mis was. Hieronder het verloop dezer partij: Van de Velde: 6—1—26-5—3—0—0—5— 2—0—0—14—14—17—9—3. Lambermont: 0230140529 -12—19—0—0—36—20—15—18. De uitslag was dus: pnt. brt. gem. h.s. Van de Velde 105 16 6.56 26 Lambermont 200 16 12.50 36 V er hulstHo o r nick. De hr. Verhulst noteerde na 3 beurten reeds 57 punten tegen de hr. Hoornick 6 waarvan nog 3 beurten volgden die elk één carambole opleverden. De hr. Verhuist zakte nu ook even terug, maakte in 6 beur ten slechts 23 car. waardoor de heer Hoor nick gelegenheid kreeg met een goed 34 iets in te loopen. Doch daarbij bleef het, terwijl de hr. Verhulst met 20 in de 13e en vooral een mooie 43 in de 19e brt. (waar bij enkele moeilijke massee's en losband- stooten op te lossen waren) steeds verder uitliep. De hr. Hoornick bleef op 105 ach ter. Hieronder het verloop dezer partij: Verhulst: 5—1042—0—04—10—2- -0—1—20—3—1—9—9—13—43—0—7- Hoornick2—3—1—1 -1—1—34—6- -1—7—3—1—2—1—0—0—2—0—16—2 De uitslag was dus: pnt. brt. gem. Verhulst 200 22 9.09 Hoornick 105 22 4.77 VerhuistLambermont. De volgende partijen gingen tusschen de hrn. Verhulst en Lambermont en Van de Velde en Hoornick. Uit den aard der zaak bestond voor de eerste partij de grootste belangstelling, doch de verhuizing van het eene biljart naar het andere scheen den hr. Lamber mont "parten te spelen. Want wel noteerde hij in de derde beurt een serie van 24, doch er rezen telkens kleine moeilijkheden en daarna bleef het sukkelen, met een serie stootje, dat even te zacht was, een overi gens mooie doorstootbal, die klotste. Dade lijk daarop zagen we de hr. Lambermont een lastige massee maken, doch er bleef een nog moeilijker piquee-stoot over, die mislukte. En zoo bleven er moeilijkheden, ballen die precies achter elkaar kwamen, het spel van den hr. Lambermont werd daardoor ook onzekerder. Tegen het einde der party ging het beter, met 101820 maar toen was ^e achterstand reeds te groot geworden, want de hr. Verhulst had intusschen 36 gemaakt, waarbij hij strandde op een te zacht trekballetje, en 24 en 31, waarbij mooi klein spel was, en zoo bleef de hr. Lambermont op 147 achter. Hieronder het verloop dezer party: Verhulst: 0-11—7—20—36—2—5—24- -31—3—11—S—28—2—9 Lambermont: 4224307196 4—0—4—10—18—20—26—0. De uitslag was dus: pnt. brt. gem. h.s Verhulst 200 16 12.50 36 Lambermont 147 16 7.25 26 V. (1. VeldeHoornick. Intusschen bleef de heer Van de Vel de ook tegen den hr Hoornick aan, het sukkelen, terwijl laatstgenoemde dadelijk uitgeloopen was met een goed 28, waarna het eenige beurten ook niet wilde, maar toen hy een serie van 23 dadebjk door één van 42 liet volgen was daarmede het pleit wel beslist. De 42 waren van goed gehalte, met enkele moeilijke bandstoo- ten en zware massee's. Daarna kwamen de ballen vast te liggen en wilde de hr Hoornick dit met een al te lastige piquee- stoot oplossen. Losband of van aquite was minder lastig geweest. Hieronder het verloop deze partij: Van de Velde: 0-4-1-9-11-2-3-6-1-S-8-16-6 0-15-3-2-0-27-5-13-2-1-0-0-8. Hoornick9-28-0-4-9-7-0-0-0-1-7-7-23-42 -0-5-13-9-0-0-4-1-12-0-14-J). De uitslag was dus: pnt. brt. gem. h.s. Van de Velde 151 26 5 80 27 Hoornick 200 26 7 69 42 HoornickLambermont. In de laatste twee partijen van dezen avond waren de krachten der rivalen wat ongelijk. De hr I-Ioornick, die het tegen den hr Lambermont op moest was er geheel uit. In de 14 beurten, by kreeg, kwam hij, met 12, sléchts een maal boven de 10. De hr Lambermont daarentegen, was begonnen met 11, 18 64 en had daarmede dadelijk een grooten voorsprong genomen. Jammer dat een en kele nonchalance, of ebn stoot: die hij met al te veel bravour wilde nemen, den hr. Lambermont parten speelde, anders zou zjjn reeds fraai gemiddelde van 14,2S ze ker nog hooger geweest zyn. Hieronder het verloop dezer partij: Hoornick4-1-6-0-1-5-8-4-3-12-1-0-1-6. Lambermont11-18-64-7-12-18-10-12-10-4 -0-6-4-24. De uitslag was dus: pnt, Hoornick 52 Lambermont 200 V. d. VeldeVerhulst. De hr Van de Velde was er tegen den hr Verhulst nu en dan wat beter in. Hij maakte nu 17 en 30, dadelpk gevolgd H-O Quaker is het gezondste ontbijt, dat U geven kunt: voedzaam en heerlijk van smaak Want H-0 en Quaker zijn rijk aan Vitamine B„ het edele element van ge zonde voeding. Dagelijks moet het lichaam Vitamine Bx krijgen, want het kan er geen voorraad van maken. H-O en Quaker zijn bovendien rijk aan eiwit voor stevige spieren en weef sels; rijk aan belangrijke minerale stoffen, ijzeren phos phorus, voor krachtig bloedkrachtvoedsel, dat niet dik, maar sterk en onvermoeibaar maakt. Bij het ontbijt, of als nagerecht, altijd smaakt H-0 of Quaker even heerlijk. Dit tien keer geroosterd haver mout Avordt, volgens een speciaal procédé, gemaakt van de beste zongerijpte haver ter wereld. Dat is de reden. Klaar in een dat alleen bij H-O en Quaker de volle voedingswaarde paar minuten en de heerlijke smaak voor U behouden blijven. Niet elk pak havermout is ceSates® H=0 of Quaker. Sta er dus op, dat men U het origineele pak geeft. Dan alleen kunt U er zeker van zijn, de onveranderde, gewaarborgde kwaliteit te ontvangen, 't Lekkere H-O of Quaker bespaart U tijd en geld en uw geheele gezin smult er van. Denk er aan: Koop vandaag nog een pak bij uw kruidenier. Eert verrassing voor ct tv kind eren i Tegen inzending van slechts 2 Quaker of H-0 mannetjes, plus 10 ct aan post zegels, krijgt U, zoolang de voorraad strekt55 verschillende postzegels franco toegezonden. Voor 2 collecties 4 man netjes en 20 ct aan postzegels. Knipt de mannetjes uit de origineele groote Quaker, H-0 of Kwix pakken en zendt ze met 2 postzegels van 5 ct ingesloten couvert als brief, voldoende gejr ank r-"rd met uw adres aan Quaker, aj 23 Postbus 905Rotterdam. Aan één aares worden niet. meer dan 2 coll. gezonden. hp in zijn andere 14 beurten niet boven de 4 kwam, terwyl de hr Verhulst se ries van 21, 19. 42, 49, 21 en 22 maakte. Ondanks deze fraaie series, kreeg de hr Verhulst 'toch veel lastig spel en was hij niet immer fortuinlijk. Vooral in de serie van 49 had hij vele moeilijkheden op te lossen en kon hij de ballen slechts enkele malen in goede positie fo'ügen. En de 42 eindigde op een balletje dat er in den hoek onbegrypeiyk nog omheen ging. Hieronder het verloop dezer partij: Van de Velde; 0-2-17-3-1-4-1-4-0-1-0-2-3 -30-22-2-1. Verhulst21-6-0-19-42-3-1-6-0-0-2-0-8-4 9 -21-0-22. De uitslag was dus: pnt. brt. gem. h.s. Van de Velde 93 17 5 47 30 Verhulst 200 17 11.76 49 Zooals uit het bovenstaande blijkt wer den verscheidene 'reeds zeer goede par tijen gespeeld en ongetwijfeld was dit mede te danken aan voortreffelijke kwa liteit van het materiaal. De verzorging liet weer niets te wenschen over! VOETBAL. COMPETITIE ZEEUWSCHE KORFBALBOND. De competitie 1940 van den Z.K.B. vangt Zaterdag 30 Maart a.s. aan, met de volgende wedstrijden: Afdeeling I: Madjoe IVolharding I. SSS—Swift I. Afileeling H: HBSAnimo. Swift 3—TOGO. Voor afdeeling III zijn nog geen wed strijden vastgesteld. In deze afdeeling is alsnog ingedeeld de vereeniging DOS uit Kamperland. De beslissingswedstrijd om het kampi oenschap van afdeeling III voor competi tie 1939 tusschen VKV uit Veere en KVW. uit Wemeldinge is wederom uitge steld, thans op verzoek van „Wemeldinge". Deze beslissingswedstrijd is nu voorloopig van, de- baan in verband met het feit, de nieuwe competitie thans een aanvang heeft genomen. 14 gem. 3.91 14.28 De heer Herberts het spreekt van zelf herinnerde aan de verpletterende nederlaag van ons nationale elftal veer tien dagen geleden in Antwerpen, Hetzelf de Belgische elftal won nog niet zoo heel lang geleden ternauwernood met 43 van Luxemburg. Deze feiten zoo sprak" de heer Herberts speken boekdeelen. De heer Herberts waarschuwde de spe lers met klem, dat zij de tegenpartij van Zondag niet moeten onderschatten. In het vervolg van zqn toespraak richtte de heer Herberts een bijzonder woord van welkom tot Van Male, wiens terugkeer in den kring van het Nederlandsche elftal hij met blijdschap begroette, temeer om dat de Feijenoord-doelman bereid is ge vonden het aanvoerderschap van dit uit jonge spelers bestaande elftal op zich te nemen, nu Caldenhove wegens een bles sure niet van de party kan zijn. De heer Herberts gewaagde ook nog van het af scheid van Smit. Ik zal er niet veel van zeggen" zoo zeide hij „dat zou Smit. ook niet graag willen hebben, maar ik voel me gedrongen hem van deze plaats af namens de keuzecommissie en de spe lers van het Nederlandsche elftal te dan ken voor zijn vriendschap en voor de wij ze, waarop hij altijd de kleuren van het Nederlandsche voetbal heeft verdedigd. We zullen hem zeker missen." LAATSTE TRAINING VOOR NEDERLAND—LUXEMBURG. Aan den vooravond van den internatio nalen voetbalwedstrijd NederlandLuxem burg zijn de spelers en de reserves van ons nationale elftal zooals gebruikelijk nog eenmaal op het VUC-veld in Den Haag bp elkaar gekomen om onder lei ding van Bob Glendenning een half uur tje intensief te trainen. De voorzitter van de keuze-commissie de heer H. W. H. Herberts heeft de spe lers en de reserves zooals gewoonlijk toe gesproken. Dezen keer was het wel een zeer ernstig geluid, dat de heer Herberts door 24, doen daar staat tegenover, dat liet hooren. Kappers in Duitschland moeten alle geknipte haren inleveren. De campagne tegen verspilling in Duitschland is in' de afgeloopen dagen uitgebreid tot de kapperszaken. De bar biers zpn thans verplicht alle geknipte haren van den grond op te vegen en aan de verzamelbureau's af te leveren- Alle op die wijze verzamelde (liaren worden gedesinfecteerd, waarna zü aan de lextiel- en hoedenfabrieken worden afgeleverd voor de fabricage van vilt. Er zijn thans proeven genomen om ta pijten gedeeltelijk van menschenhaar te maken. LEGER EN VLOOT - Bü Kon. besl. is benoemd tot. reserve veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde ds. B. J. van Garderen, Ned. Herv. predikant te Maassluis, vroeger te Nieuw- en St. Joosland. Bü Kon. besluit is aan den reserve kapitein voor speciale diensten W. L. M. P. Thieme te Middelburg van het vrijwillig laiidstormkoi'ps luchtwachtdienst een eer vol ontslag verleend uit den militairen dienst.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 7