ADVERTENTIES NELSON De neergeschoten Britsche bommenwerper. Uit de nadere bijzonderheden die nog bekend zijn geworden over het neerschie ten door een Nederlansche jager van een Britsch bombardementsvliegtuig boven Pern's, bij Rotterdam, blijkt, dat de be stuurder niet, zooals gemeld, een Frsmsch- man was. Alle inzittenden waren van Britsche nationaliteit. Opgemerkt wordt dat bij de achtervol ging het Britsche vliegtu'g niet heeft te ruggeschoten. Het geheele incident duurde nog geen negen minuten. Het Nederland sche jachtvliegtu'g werd bestuurd door den reserve-luitenant Noomen. Deze vlie ger was voor de mobilisatie in dienst der KLM en maakte verschillende vluchten naar Indie, als tweede bestuurder. De la ding van de Britschen piloot met het brandende toestel was een meester stukje In verband met de gesteldheid van het terrein kon hij geen gebruik maken van het la: dingsgestel, daar anders vrij zeker de machine bij aanrakin van den ongelrjken bodem, over den kop zou zijn geslagen. Daarom voer de E, gelsche pi loot een zgn. buikland'ng, dwz met in getrokken landingsgestel uit. Deze nood- landi g slaagde volkomen Het Britsche ministerie* van luchtvaart deelde gistermiddag over het neerschie ten van den bommenwerper het volgende mede: een onzer toestellen wordt ver mist. Vernomen wordt dat het neerge schoten is door Nederlandsche vliegtuigen. Kenter meldt uit Londen: De Nederlandsche regeering heeft een protest Ingediend te Londen in verband met het Britsche vliegtuig, dat gisteren bij Per nis is neergeschoten. Mobilisatieclubs mogen zich niet bemoeien met politiek. Ten aanzien van de zg mobilisatieclubs nemen de minister van Defensie eri de opperbevelhebber zooals men weet het standpunt in, dat deze clubs toelaatbaar, zjjn mits zjj zich onthouden van politieke actie. Vanwege de legerleid'ng zijn thans bepalingen uitgevaardigd, welke beoogen te waarborgen, dat deze voorwaarde wordt nagekomen. Uit deze bepalingen blijkt, dat de clubs in de betreffende legerorder wordt ge sproken van „vereen'gingenten doel moeten hebben de geestelijke of lichame lijke ontwikkeling der gemobiliseerden te bevorderen, den onderlingen band te ver sterken of den vrijen tijd in gepasten ont spanning door te brengen. De clubs staan onder directe en strenge controle van den kantonnementscommandant, die o a. het reglement der vereeniging moet goedkeu ren. Het lidmaatschap zal kunnen worden gebonden aan in het reglement vasf te- leggen voorwaarden (heffing van een matigé oontributie enz.), welke voor waarden echter niet van, politieken aard mogen zijn. Zoo zal het lidmaatschap niet afhankelijk mogen worden gesteld van het lidmaatschap van een bepaalde poli tieke partij, organisatie of lichaam. Ver- eengingen, die aan een centrale leading zjjn ónderworpen moeten door de legerlei ding-zijn goedgekeurd. Uitdrukkelijk wordt voorgeschreven, dat de clubs zich moeten onthouden van elke bemoeienis op politiek gebied. Ook mogen zij geen critiek uitoefenen op het beleid en de maatregelen van de regeering of van de militaire overheid en met Wachten, den militairen dienst be treffende mogen zij zich niet inlaten. De door- de vereenigingen te organiseeren cursussen oi bijeenkomsten, van welken aard ook zijn toegankelijk voor niet-leden. Tenslotte bepaalt de legerorder, dat alle bestuursleden krijgstuchtelijk verant woordelijk zijn voor alle handelingen, ge-1 schriften en publicaties der vereeniging De enorme uliegitaigaankoopeiit der geallieerden. DE UITBREIDING DER AMERE- LUCHTMACHT WORDT VERTRAAGD. De chef van den Amerikaanschen staf, generaal Marshall, heeft onthuld, dat d::- ultvoeri. g van het program tot uitbrei ding van de luchtmacht, op grond waar van het leger op 30 Juni 1941 over 5 500 vliegtuigen had zullen beschikken, in band met de e: orme verkoopen aan de GeaWeerJen 2 of 3 jaar vertraagd wordt Marshall zeide, dat deze verkoopen de productie dermate stimuleerden, dat, naai zijn meening, een groot uitbreidingspro gram voor het ooge blik onnoodig was. 1-Iij verklaarde voorts, dat het Ameri- kaansche ministerie van oorlog besloten had. de ontwikkeling op luchtvaartgebiec3 in Europa te volgen, teneinde te voorko men, dat een opeenhoping van vliegtui gen ontstaat, welke spoedig verouderd zijn. De Amerikaansche pers stemt over het algemeen in met het besluit der re- gcering, den verkoop vam de nieuwste Amerikaa: sche vliegtuigtypes aan de Ge allieerden toe te staan Sommige bladen keuren het besluit echter af. Het invoerverbod voor tuinbouw producten in Engeland opgeheven. THANS EEN SYSTEEM VAN VERGUNNINGEN. De Engelsche regeering heeft het invoer verbod voor Nederlandsche tuinbouwpro ducten opgeheven. Hiermee is de invoer van die producten niet volkomen vrij ge worden, want voor den import in Engealnd zal voor ieder Nederlandsch product een afzonderlijke vergunning noodig zijn. Die vergunning zal blijkbaar worden af gegeven aan de Engelsche importeurs, die dus daarna zelf beslissen over hun aankoo- pen. Voor breekpeen zjjn reeds een aantal vergunningen afgegeven. Intusschen heeft de handel te doen met het transportpro bleem, dat voor bepaalde soorten groente, die aan" snel bederf onderhevig zijn, zeer belangrijk is. Waarschuwing omtrent gevaar lijke aangespoelde voorwerpen. Men meldt ons uit Den Haag: Op de eilanden en op de Groningsche kust zijn eenige drijvende voorwerpen aan gespoeld, waarvan hier een korte beschrij ving volgt: Peervormig drijvend voorwerp, lang 85 centimeter, maximum diameter achtender tig centimeter, aan den spitsen onderkant is een oogbout aangesmeed. Uit den bolvor- migen bovenkant steekt een cylindrische punt. Deze voorwerpen zijn zeer gevaarlijk. Indien een dergelijk voorwerp aanspoelt, waarschuwe, men de plaatselijke autoritei ten, die op hun beurt op het telefoonnum mer Den Helder 896 verzocht worden de militaire autoriteit te waarschuwen. Vandaag gaat de Nederlandsche ambulance naar haar standplaats Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis heeft gistermiddag een telegram ont vangen van den tijdelijken Nederlandschen zaakgelastigde te Helsinki, mr. C. W. A. baron van Haersolte, waarin wordt mede gedeeld, dat de Nederlandsche ambulance heden naar haar standplaats Vierumaeki vertrekt. Het plaatsje Vierumaeki ligt zoo ver nemen wij nader in een mooie boschrijke streek aan de spoorlijn van Lahti naar Heinola, op een afstand van 24 kilometer van Lahti en 14 kilometer van Heinola. Lahti ligt 130 kilometer ten Noordoosten van Helsinki. Ih Lahti is het zendstation den Finschen radio-omroep gevestigd. Versterking van het leenings fonds zal noodig zijn. lm het miajaar nieuwe hef- fiugem te verwachten. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp in zake heffingen ten behoeve van het lee- ningsfonds 1940, zegt de minister o.m. dat het bedrag, dat tot dekking zal strekken van de gewone uitgaaf op de fondsbegroo- ting, 18 millioen verkregen zal wor den door het onderhavige wetsontwerp. Als vaststaand mag reeds worden aangenomen, dat het volgend jaar met de opbrengst van dit wetsontwerp niet zal kunnen worden volstaan. In dat jaar toch zal, volgens het onlangs aangenomen ontwerp tot instelling van een leeningfonds, meer benoodigd zijn een bedrag, gelijkstaande met een 15-jari- ge annuïteit van de in 1940 te doene mobi lisatie-uitgaven, nadat deze laatste zullen zijn verminderd met do aan den staat ko mende bate van de herwaardeering van het goud. In dit meerdere zal door het onderha vige wetsontwerp nog slechts voor 9 mil lioen worden voorzien. Immers de op brengst ervan, welke voor het loopende jaar (waarin het slechts gedeeltelijk zal -ver ken) op 18 millioen is geraamd, zal in 1941 bedragen 27 millioen. De meergemel de/9 millioen zullen, indien de oorlog het geheele jaar voortduurt, waarschijnlijk niet veel meer dan een vijfde beloopen van wat de gewone dienst van het leeningsfonds in 1941, boven dien van het loopende jaar, aan uitgaaf en dus aan inkomst zal vergen. Ook indien de oorlog vroeger eindigt, zal een vei'sterking van de jaarlijksche middelen van het leeningsfonds tegen 1941 noodig zijn. Het voornemen bestaat dan ook, te dien aanzien in het aanstaande najaar voor stellen bü de Staten-Generaal in te dienen. Den aandrang van een aantal leden om reeds thans een verder gaanden belasting druk ingevolge den oorlogstoestand op te leggen moet de minister afwijzen. Geen bezwaar daarentegen zou hij er te gen hebben, aan de voorgestelde heffingen een tijdelijk karakter te geven. Een termijn van vijf jaren zou dan b.v. in aanmerxing kunnen komen. Verder verklaart de minister o.m. bereid te zijn met zijn ambtgenoot van waterstaat in overleg te treden nopens een wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet in dien zin, dat de mogelijkheid worde geopend de motorrijtuigenbelasting per maand te beta len. De Britsche gezanten op den Balkan komen naar Londen. In gezaghebbende kringen te Londen ver neemt Reuter dat de Engelsche minister van buitenlandsche zaken den Britschen ambassadeur te Ankara (Turkije) en de ge zanten te Athene (Griekenland), Belgrado (Zuid-Slavië)Boekarest. (Roemenië), Boe dapest (Hongarije), en Sofia (Bulgarije) heeft ultgenoodigd naar Engeland te ko men om met hem een bespreking te heb ben. De diplomatieke vertegenwoordiger-s zul len begin April in Engeland aankomen. Ook de ambasadeur te Rome wordt in Apr voor een kort verlof te Londen verwacht. WEDEROM NABIJ PETTEN EEN MIJN ONTPLOFT. Voor de tweede maal op één dag is nabij Petten een mijn tot ontploffing gekomen. Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft de krachtige wind een zeemijn op de zeewe- ï-ing te Kamperduin gestootexx, op drie en een halve km van de plaats, waar gister nacht een mijn explodeerde. De schade was ditmaal evenwel geringer. Een aantal rui ten van huizen in de onmiddellijke omge ving sprong. H, AL óe Koningin bracht Donderdag een bezoek aan Rotterdam, De vorstin arriveert aan het stadhuis, waar Zij verwelkomd werd door burgemeester P. Oud De doop van Prinses Irene. Begin Mei te Amsterdam? De Daily Tel." bericht, dat de doop van Prinses Irene, welke oorspronkelijk was vastgesteld op 14 September jl. doch welke plechtigheid toen wegens de buitengewor. omstandigheden moest woixlen uitgesteld, thans zal plaats hebben in het begin der maand Mei en wel in de Nieuwe kerk te Amsterdam Waarschijnlijk zal prof. dr. H. Th. O' bink de plechtigheid verrichten. DE WISSELING DER GOLFLENGTEN De Nozema deelt ons mede, dat gedurende het tijdvak van 1 April tot. 1 Juli 1940 de programma's van A.V.R.O., V.A.R.A. V.P R.O. zullen worden uitgezonden over den 301,5 m. zender en die van K.R.O. N.C.R.V. zoowel over den 415,5 m. als over den 1875 m. zender. RECHTSZAKEN POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. (Zitting van Vx'jjdag 29 Maart 1940.) De volgende personen werden gedag vaard V. de B., 28 jaar, koopman te Züidzan- de, wegens verboden uitvoer van 9000 kg stroo door deze hoeveelheid stroo in twee ladingen op 8 Februari 1940 per vx-acht- auto door Honox-é en August Obrie onder de gemeente IJzendijke over de Neder landschBelgische gi'ens op Belgisch grond gebied te doen vervoeren. Eisch en uitspraak: 2 weken gevange nisstraf. W. A., 27 jaar, landbouwersknecht te Nieuwvliet, wegens mishandeling van Pie- ter de Hullu op 12 Februari 1940 te Nieuw vliet. Eisch: 15 of 10 d. h. Uitspraak: 10 sub. 5 d. h. J. V., 53 jaar, werkman te Oostburg, we gens diefstal van 50 kg eiex-kolen, toebe- hoox-ende aaxx Jannis Izaak de Visser, op 13 Februari 1940 te Oostburg. Eisch: 2 weken gevangenisstraf. Uitspraak: 14 d. gev. v< waardelijk met 3 j. proeftijd en 15 boete. SPORTNIEUWS PREDIKBEURTEN ZONDAG 31 MAART. Ned. Herv. Kerls. Aagtekerke 9,30 u. ds. J. G. Panhuise (H. Doop)2 u. cand. H. G, Beneder. Amemuiden 9,30 u. en 2 u. ds. H. K. van Wingerden. Biggékerke 9,30 u. ds. de Ru; 2 u. ds. Hiet- kamp. Domburg 9,30 u. en 2 u. ds. F. G. H. Nicolaï' Grjjpskerke 9,30 u. en 2 u. ds. Van Loon. Gapiixge 9,30 u. ds. Van Duyne. Kleverskerke 9,30 u. ds. Fagel. Koudekerke 9,30 u. ds. Warners; 2 u. ds. Van Empel, Middelburg. Meliskerke 9.30 u. (H. Av.) en 2 u. (Dank zegging) ds. Bakker. Nieuw- en St. Joosland 9,30 u. ds. de Kluis, Rotterdam (bevestiging); 2 u. cand. en hulppr. G. J. H. Gijmink (intrede). Oostkapelle 9,30 u. en 2 u. ds. F. Don. O. en W. Souburg 9,30 u. en 2 u. ds. Spij kerboer (H. Av.) Ritthem 9,30 u. ds. J. v. d. Giesen; 2 u. ds. C. de Ru, van Biggekerke. Veere 2 u. ds. Fagel. Serooskerke 9,30 u. en 2 u. ds. N. Visser. Vrouwenpolder 2 u. ds. Van Duyne. 't Zand 10 u. ds. Reus, Westkapelle; 2 u. ds. Warners (Doop). Westkapelle 9,30 u. leesdiexxst; 2 u. ds. W. Reus. Baarland vm. geen dienst; nm. ds. Dagevos Biezelinge 9,30 u. ds. W. H. Kelder van Mid delburg; 2 u. ds. v. Hoogstraten, 's Gra venpolder. Borssole 9,30 u. en 2 u. ds. Bunjes. Driewegen 9,30 u. ds. Van Burgeler. Ellewoutsdijk 9,30 u. ds. Wagner. Hansweert 9.30 u en 6 30 u ds Plaggemars Hoedekenskerke 9,30 u. ds. Hulsbergen; 2 u ds. Drost. Heinkenszand vm. en nm. ds. Renting. Kapelle 9 30 u. en 2 u. dr. Schmidt. Kloetlnge 9,30 u..en 2 u. ds. H. Boersma. - Kruiningen 9,30 u. en 2 u. ds. J. Mortier. Krabbendtjke 9 u en 2 h ds. Baarslag. Ovezande 2 u. ds. Van Burgeler. Nieuwdorp vm. leesdienst; nm. ds Wagner Nisse 2 u. ds. Hoogstraten van 's Graven polder. Schore vm. en nm. ds. Postma. 's Heer Abtskex-ke 9,30 u. ds. Dx-ost; 2 u. ds. Hulsbergen. 's Heer Arendskerke vm. en nm. ds. C. v. d. Waa. 's Heerenhoek geen dienst. Rilland Bath 9,30 u. en 2 u. ds. J. C. Sickesz. Yerseke vm. de hr. C. Hoogerheide, Colijns- plaat; 2 u. ds. Lammers, Kattendijke. Waarde vm. en nm. ds. Hoogenraad. Wexneldinge 9,30 u. en 1,30 u. ds. A. de Bruijn. Wolphaartsdjjk 9,30 u. en 2 u. ds. Van Dijk. Colijnsplaat 9,30 u. en 2 u. (voorber. H. Av.) ds. J. H. Kluiver. Kats 9,30 u. en 2 u. ds. M. Hansen. Kortgene 9,30 u. en 2 u. ds. v. d. Most van Spijk. Aardenburg 10 u. ds. Van Dalfsen. Breskexxs 9,30 u. en 5,30 u. ds. D. Goud zwaard. Biervliet 9,30 u. ds. Vrijlandt. Groede 9,30 u. ds. G. J. Derksen. Hoofdplaat 9,30 u. ds. M. R. Pliester. Nieuwvliet 5,30 u cis. G. J. Derksen. Oostburg 9,30 u. ds. F. Oort. Schoondijke 9,30 u. ds. J. A. Swart. Sluis 10 u. ds. Beukenhorst. Sint Kruis 2 u. (H. Av.) ds. Van Dalfsexx. Sint Anna Termuiden 2 u. ds. Beukenhorst Waterlandkerkje 9 30 u. ds. Van IJperen. Zuidzande 9,30 u. ds. Stegenga. Geref. Kerk. Amemuiden 9,30 u. ds. Beukema, Nieuw dorp; 2 u. ds. H. Scholing. Dombugr 9,30 u. lezexx eener leerrede; 2 u. ds. J. E. Visser. Westkapelle 9,30 u. ds. J. E. Visser; 2 u. lezen eener leerrede. Baarland 9.30 u. en 2 u. ds. G. Leene. Heinkenszand 9,30 u. en 2 u. ds. J. Booij. N'euwdorp 9,30 u. ds. H. Scholing; 2 u. ds. E. Beukema. Yerseke vm. en nm. ds. Van Egmond. Wemeldinge 9,30 u. en 2 u. ds. M. P. van Dijk. Colijnsplaat 9,30 en 5,30 u. ds. H. Veerxstra. Wissenkerke 9,30 u. en 2 u. ds. A. A. Oos tenbrink. Aardenburg 9,30 u. en 2 u. ds. Tiemens. Evang. Luth. Middelburg 10 u. ds. C. F. Nolte „De onbe kende Metgezel" (Luc. 24: 16). Groede 9,30 u. da. M. P. Stol. Doopsgez. Gern. Aardenburg 10 u. ds. Mulder. Vrijz. Herv. Middelburg 10 u. dr. J. P. Cannegieter, Oudhoorn. Geref. Geni. Middelburg vm., nm. en av. leesdienst. Westkapelle 9,30 u., 2 u. en 6 u. leesdienst. Hoedekenskerke 9 u., 2 u. en 5 u. leesdienst. Krabbendijke 9 u., 1,30 u. (H. Doop) exx 5,30 u. ds. J. v. d. Berg. Rilland 9 u., 1,30 u. en 5,30 u. ds. B. v. Neerbos. Yerseke v.rn., n.rn. en av. leesdienst, Wemeldinge leesdienst. Geref. Kerk (Herst. Verband). Middelburg 10 u. en 6 u. ds. J. J. Buskes te Rotterdam. Vry Evang. Gem. Wemeldinge 9,30 u. en 2 u. ds. P. Werges. Ohr. Evang. Kerk. Yerseke vm. en nm. ds. M. J. Mooij; av. Bidstond. Chr. Ger. Gem. Middelburg 10 u. (voorber. H. Av.) en 6,30 xi. ds. N. de Jong van Den Haag. Geref. Bond. Middelburg av. 6 u. ds. H. K. v. Wingex'den, Amemuiden. Eglise Walloixne. Middelburg Pas de service. Leger des Heils. Middelburg: 7,30 Bidstond; 10 u. Heiligings- dienst; 3,30 nm. Openliehtmeetixxg; S u. Verlossingsmeeting. Kerkgenootschap der Zevende-dag Adventisten, lederen Sabbat (Zaterdag)morgen om 10 u. Bijbelstudie, 11 uur prediking. Singelstr. 11, Middelburg. WIELRENNEN. KAERSDEBRUYCKER WINNEN DE BRUSSELSCHE ZESDAAGSCHE. Gisterexxavond is de Brusselsche zesdaag- sche geëindigd met een overwinning van het Belgische koppel KaersDebruycker, met 343 punten. 2e op 3 ronden ScherensBruneel, 532 p., 3e. Naeyevan Simaeys 405 p., 4e. Romain en Silver Maes 207 p. Op 4 ronden 5de SomersThyssen 226 p. Op 7 ronden 6de Clautier-Vermeiren 3Ï'J punten. Op 9 ronden 7de Grysolle-Walschot 164 p. Sste Bonduel-de Caluwe 109 punten. Op tien ronden 9e Seyn'aeve-van Kerck- hoven 223 punten. Op 15 ronden 10e Samyn-Disseaux 75 n. Op 20 ronden 11de plaats Meulenberg- Deltour 116 punten. In 145 uur werden afgelegd 3167 km. Onze landgenooten SchulteBoeyer heb ben den strijd, na een valpartij van Boeyen, moeten staken, terwijl Van Vliet moest op geven, daar zijn koppelgenoot Kint bij een val ernstig werd gewond en opgaf. BURGERUJKEJTAND Middelburg. Geboren: Johanna, dochter van Pieter Lievense en Johanna Louwerse. Overleden: A. M. E. Haussmann, 89 j., ongeh. vrouw. OndertrouwdW. van Beveren, 32 j. en Adr. Bx-and 31 j. Getrouwd: J. van Vulpen, 27 j. en J. Vex-hagen, 27 j. S. Revallier, 25 j. en A. F. Versluijs, 26 j. I. C. Marijs, 18 j. en Ch. Mulder, 17 j. J. Gabriëlse, 27 j. en J. Bleuzé 20 j. Oost- exx West-Souburg. Van 1420 Maart. Ondertrouwd: Andries Roelse 23 j. jrn. en Axxna Margretha Gommers 22 j. Jü. Marinus Cornelis Deurwaarder 24 j. jm. en Dina de Pagter 21 j. jd. Overleden: Adriana Vader 73 j. echtge- noote van Geerard Sturm. (Z. Nwsbld.) Prinses Juliana bij 't Roode Kruis H. K. H. Prinses Juliana heeft zich he den van Soestdijk naar Den Haag begeven, teneinde de wekelijlcsche vergadering van het dagelijksch bestuur van het Nederland sche Roode Kruis bü te 1 MARKTBERICHTEN M i d d e 1 b u r g, 28 Mrt. Fruitveiling. Appels: Elissons Orange 9 c., Ermgaarde 3 11 c., Champagxxe zoet 17 c., Huismans- zoet 3 c.. Zure Bellefleur313 c., Zoete Bellefleur 4—7 c., Goudreinette 219 c., Jonathan 414 c., Séfojjving 26 c., Ster appel 47 c., Gron. Kroon 710 c„ Presi dent Dumex-gne 4 c.. Grauwzoet 1213 c., Bramley Seedling 3 c., Salomé 47 c. Peren: St. Rcmy 2—12 c„ Francois Bor gia 1112 c., Kleipeer 311 c„ Giesor Wil deman 318 c„ alles per kg. Ondertrouwdi C. W. v. DALEN en L. C. v, NIEUWENHUYZEN, Huwelijksvoltrekking D.V. 11 April Inzegening door Ds. Wagner om 2,30 uur in de N.-H. Kerk te Nieuwdorp. Poortvliet. Lewedorp, 's-Heer Arendskerke, 28 Maart '40. De Heer en Mevrouw EERELMAN—FALKENA, Laan van Nieuwenhove 14, Mid delburg, zullen gaarne bezoek ont vangen Zaterdag 30 en Zondag 31 Maart van 45.30 uur. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze gelief de Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer Iz, BREVET, in den ouderdom van ruim 74 jaar. Uit aller naam, Wed. J. BREVET- BREVET. Sluis, 27 Maart 1940. DEZELFDE ZORG, die elders aan Uw maatkleeding wordt besteed, besteden wij aan Uw MAATCONFECTIE ELK ONDERDEEL VERANTWOORD Voor keurige, goedkoope kleeding naar VAN LIEÜE Korte Delft - Middelburg Staat ter dekking en wordt rondgeleid de hengst f 10 dekgeld en f 11 veulengeld Voor Z.-Beveiand f25 contant. L.J. BOONE, Ritthem Telef. Nw. en St. Joosland 7

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 3