STEMWIT r.r£.t Surnner Welles heeft rapport yltgebracht van zijn reis. Het wach ten is thans op Roosevelt Regeeringssteun voor de S. Me Zeeland" Verlenging van de wachtgeldregeling tot 31 December 1940. ven is STERAV,T- 183e JAARGANG TWEE BLADEN EERSTE BLAD CgNff'^ ss ars=i IP fórouïncriile |j| - - MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, r J* ,,7~^ per regel. Bij contract lager. Tarief Tel. Redactie 269, Administratie 139; aj0r\RkPii ffik H P BB® klV W Familieberichten en te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post- ViV fig's CT Ü//1JC// UH JT- fT H IUB M B dankbetuigingen minimum 1 2.10. giro 359300. Abonnementsprijs voor Ije^ i IJ I Im PM N k 1 L it I 'SV 1 B kleine Advertenties", maximum 6 Middelburg en Goes 2.30, elders TL tW m/[-Eh \M?W Ib&1 KNJ UhM'ftl regels, 75 cent, bij vooruitbetaling 2.50 per kwartaal. Weekabonne- „Brieven, of adres bureau v. d. blad inenten in Middelburg en Goes 18 ct. g 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Dagblad. Uitgave C.V. De Mlddel- 29 MAART 1940 Advertentiën 30 cent per regel, Een Britsche bommenwerper is Donderdag boven Per nis door Nederland- sche jachtvliegtuigen neergeschoten. Vier der vijf inzittenden brachten er het leven af en werden geïnterneerd. Het wrak van het toestel, dat geheel verbrandde. President Roosevelt heeft van Sumner Welles een verslag ontvangen van diens Europeesche réis, kort na de aankomst van Welles te Wasliington. Hoog© functionnarissen hebben aldus Reuter als hun meening uitgesproken, dat er weinig optimisme bestaat ten aan zien van de mogelijkheden van een vrede, na den terugkeer van Welles uit Europa. De conferentie tusschen Roosevelt, Hull en Sumner Welles, welke gistermiddag is gehouden, heeft anderhalf uur geduurd. Bijzonderheden zijn niet onthuld. Het schijnt niettemin, dat Sumner"^elles voldaan is over de resultaten van zijn reis, daar hij heeft verklaard: „Ik heb alle ge legenheid gehad om de informaties te ver krijgen, waarvoor ik was uitgezonden". Hij heeft ten stelligste geweigerd eenig verder commentaar te geven. Welles heeft een korte bespreking gehad met Huil voor dat beiden zich naar het Witte Huis bega ven om het verslag van den specialen ge zant uit te brengen. ER ZIJN OOK OPTIMISTEN. Sommige waarnemers te Washington ge- looven nog steeds dat Welles materiaal medebrengt waarop president Roosevelt een vredesvoorstel zou kunnen baseeren, ondanks Welles' verklaring, dat hü geen vredsplan bij zich had en ondanks de voor bereidingen van de belligerenten voor een langdurigen strijd. De waarnemers basee ren aldus een U. P.-bericht in het „Han delsblad" deze meening op de volgende overwegingen le. Ondanks het feit, dat de Vereenigde Staten door den oorlog tijdelijk winst ma ken, loopen zij gevaar bjj een langdurigen oorlog groote schade te lijden, nog afge zien van het groeiende gevaar dat het land in den oorlog zal worden, betrokken. 2e. Alle andere neutralen, vooral het Va- ticaan en Italië, steunen alle vredespogin gen ten zeerste. 3e. Waarnemers zijn er van overtuigd dat de belligerenten, in het vooruitzicht van een dure periode van inactiviteit, die jaren lang kan duren, inzien, dat zelfs in geval van een overwinning, de opofferin gen en het risico in het geheel niet opwe gen tegen eventueele voordeelen. De in Noorwegen geïnter neerde Duitsche duikboot. De stranding lag aan een navigatie-fout. Volgens een officieel communiqué van t Noorsche ministerie van buitenlandsche zaken is de Duitsche duikboot „U. 21" in den nacht van Dinsdag op Woensdag aan den grond geloopen op een plaats, die wei nig beschutting tegen de zee biedt, n.l. op een der rotsen ten Oosten van den vuur toren van Ryvingen, in het uiterste Zuiden van Noorwegen. Toen de duikboot Woensdagochtend van de kust af werd waargenomen, zonden de marine-autriteiten een vliegtuig en eenige inspectie-vaartuigen er heen. Woensdagmiddag was de duikboot weer vlot, na hulp te hebben gekregen van een Duitschen treiler, die toevallig passeerde. De duikboot werd toen naar de Mandals- fjord gebracht. Het Duitsche gezantschap verzocht om vrijlating van de duikboot en verklaarde, dat het schip gedwongen was geweest de Noorsche wateren binnen te varen, in ver band met de ruwe zee en averij, wat vol gens de Noorsche neutraliteitsbepalingen de eenige redenen zijn, waarom vreemde duik- booten de Noorsche wateren kunnen bin nenvaren. Uit hetgeen door den duikboot commandant als bewijs werd aangevoerd, bleek echter, dat de schade aan een der machines veroorzaakt was door de stran ding en bijgevolg de duikboot niet gedwon gen kon zijn geweest de Noorsche wateren binnen te varen en evenmin was het weer zoo slecht, dat het voor de duikboot noodig was de kust te naderen. De ware oorzaak was een fout in de na vigatie van de duikboot en zelfs indien zulk een fout in verband met het buiige weer en den sneeuwval verontschuldigd kon wor den, vormde het niet een wettige reden voor de duikboot om de Noorsche wateren binnen te varen. Toen deze feiten waren vastgesteld, werd order gegeven, de bemanning te ontwape nen en de duikboot te interneeren en een Noorsche torpedojager heeft dezen order uitgevoerd. Gisteren heeft een Noorsch marine-vaar tuig, geëscorteerd door een sterke macht van andere marineschepen en vliegtuigen de duikboot naar Kristiansand gesleept. DE BEMANNING WAS NOG ZEER JONG. Het Noorsche Telegraafagentschap meldt nader: De 26 opvarenden van de duikboot waren allen zeer jong; velen zagen er uit als jon- 4e. Naar is gebleken o.a. uit mededee- lingen van den Britschen oud-gezant te Berlijn, Neville Henderson was Enge land vóór het uitbreken van den oorlog bereid eenige van Duilschland's eischen, zooals het recht op koloniën en het pro bleem der grondstoffen, in overweging te nemen. 5e. Men wijst er op dat het belang van de oorlogszuchtige commentaren in de pers van de belligerenten niet moet worden overschat, daar deze voprnamelijk voor binnenlandsch gebruik, bestemd zijn, en om dat een andere houding- door den vijand zou kunnen worden .uitgelegd, als zwak heid. 6e. In de verklaring die door Sumnev Welles te Rome is afgelegd en die blijk baar werd afgelegd naar aanleiding van het aan Hitier toegeschreven „program van elf punten", heeft hij slechts tegengesproken dat hij concrete vredesvoorstellen had ont vangen. Sumner Welles heeft echter niet ontkend, dat hij op de hoogte was van de minimum-eischen van beide partijen. Het staat thans aan president Roosevelt te beslissen of de mededeelingen van Sum ner Welles een grondslag vormen voor het openen van onderhandelingen. Men wacht daarom in spanning op Roo sevelt's volgenden stap. ANDERE TEEKENEN. Tegen het optimisme, dat in de boven staande 6 punten vervat is, kunnen enkele feiten worden ingebracht, die een minder aangenamen klank hebben. Ten eerste heeft nog gisteravond een Engelsch minis ter een pleidooi gehouden voor de ontke tening van den „totalen oorlog", zoodat de „inactiviteit", welke punt 3 als vaststaand aanneemt, wel eens spoedig zou kunnen .veranderen in een „activiteit", die Europa op zijn grondvesten doet schudden. Wat punt 2 betreft, Mussolini heeft niet gezegd, dat hij alle vredspogingen zal steu nen. Integendeel, van hem is het woord: Geen vrede tegen eiken prijs". Ook Italië zou zjjn eischen stellen bij eventueele vre desonderhandelingen, wat den toestand niet eenvoudiger maakt. Wat punt 1 aangaat,' het belang der Ver. Staten laat de oorlogvoerenden koud. Zoo zijn alle punten van deze lijst voor aanvechting vatbaar. Maar wat is dat niet? Alle veronderstellingen zijn nog voorbarig. Het wachten is inderdaad op Roosevelt! Een Engelsch minister pleit voor den „totalen oorlogf' Burgin, de Britsche minister voor de voedselvoorziening, heeft in een rede te Belfast in Noord-Ierland, een pleidooi ge houden voor den „totalen oorlog, met alles wat dit beteekent en alles wat dit wel licht met zich zal brengen." Het is de eerste maal, dat een hoogge plaatste persoonlijkheid der Britsche re geering over den „totalen oorlog'" in het openbaar heeft gesproken. „Hoewel de strijd wellicht zwaar zal zijn," aldus de minister, „hoewel zij lang kan duren, hoewel de terugslag ervan in ons particuliere leven op vreeselijke wij ze zal worden gevoeld, hij zal de over winning voor de Geallieerden met zich brengen al het gepoch van Duitschland, alle propaganda en al het gesnauw van dien kant kan het niet volhouden tegen de gebreken, waaraan het lijdt." (HbU. Een lijst van Britsche gesneuvelden. ER VALLEN NOG HEEL WAT DOODEN AAN HET WESTFRONT. Havas meldt uit Londen: Het Britsche ministerie van oorlog heeft de derde lijst niet de namen van de gesneuvelden sedert het begin van den oorlog gepubliceerd. Deze lijst omvat meer dan 700 namen van offi cieren en minderen, die in actieven dienst zijn gedood, alsmede de namen van twaalf zi ekenverplegers. gebeden beneden de 20 jaar. Zü waren erg teleurgesteld, doch veroorzaakten geen moeilijkheden, toen de Noorsche autoritei ten hun mededeelden, dat zij overeenkom stig de Noorsche neutraliteitsregelen geïn terneerd moesten worden. Volgens Reuter zou de bemanning van den Duitschen oorlogsbodem ongeveer vijf tig koppen tellen. Toen de duikboot aan den grond liep, werd zij het eerst door een Noorschen vis- scher gezien. De bemanning vroeg hem te helpen bij het vlotbrengen van den bodem, doch hij weigerde met de bewering, dat hü de mannen niet kon verstaan. Hü haastte zich de marine-autoriteiten te waar schuwen, waarna schepen en vliegtuigen een onderzoek gingen instellen. Samen! oorlog, samen vrede. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat te Londen gisteren de zesde büeenkomst van den „Oppersten raad van oorlog" ge houden is. De raad vergaderde des mor gens en kwam in den middag opnieuw bü- een. Men besprak de ontwikkeling in de strategische situatie sedert de vorige ver gadering en nam besluiten over hét beleid. De volgende resolutie werd goedgekeurd: „De regeering der Fransche republiek en de regeering van Engeland en Noord-Ier land verplichten zich wederkeerig gedu rende den tegenwoordigeu oorlog niet over een wapenstilstand of een vredesverdrag te onderhandelen en geen wapenstilstand of vredesverdag te sluiten, tenzij bij weder- züdsch goedvinden. Zij verplichten zich geen vredesvoorwaarden te bespreken, voor zü het volledig zqn eens geworden over de voorwaarden, die noodig zün om beide lan den een werkelüken en bbjvenden waar borg voor hun veiligheid te verschaffen. Tenslotte verplichten zij zich na het slui ten van den vrede op elk terrein gemeen- schappelük te blqven handelen, zoolang dat noodig mag zijn voor de verzekering van de veiligheid van beide landen en voor het met andere landen opbouwen van een in ternationale orde, die de vrijheid der vol ken, de eerbiediging van het recht en de handhaving van den vrede in Europa waar borgt." Verstrekking vaa een hypothecaire geldleening. Bij de Tweede Kamer is ingediend een tweetal wetsontwerpen, waarbij voor de ministers van waterstaat T'/i financiën machtiging wordt gevraagd namens het rijk over te gaan tot het verstrekken van een rentedragende hypothecaire geldleening tot een bedrag van 66.813.aan de N.V. Sloomvaartmaatsehappü „Zeeland" te Viis- singen alsmede tot het verder deelnemen in het aandeelenkapitaal der vennootschap tot een bedrag van 550.000,De begroo ting van het verkeersfonds voor 1940 zal daardoor met 616.813,worden verhoogd. In de memorie van toelichting zegt de regeering o.m., dat de toestand thans zoo is, dat de dienst der „Zeeland" onder de huidige omstandigheden geen economische beteekenis meer heeft. Intusschen is de re geering van oordeel, dat deze nationale scheepvaartverbinding met Engeland, wel ke van ouds een belangrijken schakel vormt in het internationaal spoorweg- en postver keer van, naar en door Nederland en wel ke door de maatschappü „Zeeland"gedu rende meer dan 60 jaren is onderhouden, bü terugkeer van meer normale tüden moet kunnen worden hervat, Instandhouding van de „Zeeland", uitsle- kend geoutilleerd als zij is met haar nieuwe juist in dienst gestelde motorschepen, wel ke geheel aan de verwachtingen, ook wat besparing van exploitatiekosten betreft, hebben voldaan, is naar de meening van de regeering, met het oog op de ontwikke ling van het vreemdelingenverkeer en van het vervoer in het algemeen, een nieuw of fer van 's rüks schatkist waard. Door ontslag van een groot deel van het personeel en een versobering tot het uiter ste zou de maatschappij, ook zonder hulp van staatswege, haar bestaan weliswaar nog een korten tüd hebben kunnen rekken, maar haar verdwijning zou dan toch wel niet achterwege hebben kunnen blüven en van een hervatting van den dienst dadelijk na den oorlog zou in elk geval geen sproke hebben kunnen zün. Bovendien mag het niet uitgesloten wor den geacht, dat zich ook tüdens den oorlog omstandigheden voordoen, die een hervat ting van den dienst wenschelyk doen zün. Hierbü wordt herinnerd aan vervoer van vluchtelingen en krijgsgevangenen, zooals ook in den oorlog van 1914 tot 1918 is voor gekomen, waarvoor het in bedrijfsklaren toestand voorhanden zy'n van voor passa giersvervoer ingerichte schepen géwenscht zou kunnen zün. Anderzü'ds ontveinst de regeering zich niet, dat bü een langeren duur van den oorlog het tijdstip zal kunnen aanbreken, waarop men zich zal moeten afvragen of het intact houden van de „Zeeland" hef. daartoe te brengen offer nog wel recht vaardigt. Voorshands lükt het gewenscht, uit te gaan van een hervatting in de naaste toe komst van den dienst .waarvoor het van be lang is, het personeel aan het bedrijf te binden. Hiertoe is een voorloopig tot 31 Maart 1940 geldende wachtgeldregeling in het leven geroepen voor het niet in dienst gehouden personeel. Door den minister van sociale zaken is een subsidie van. 60 pet. verleend in de uitkeeringen, die op grond van deze wachtgeldregeling worden gedaan. Indien de voorgestelde regelingtot stand komt, ligt het in <le bedoeling het. daarheen te leiden, dat de wachtgeldregeling voors hands tot 31. December I94Ü wordt verlengd; Deze kosten kunnen voor het jaar 1940 worden begroot op 631.813. Daarin zijn op genomen de belooning voor het in dienst gehouden personeel en de ten laste der maatschappü blüvende kosten der wacht geldregeling. Ook is bü de vaststelling van voormeld bedrag rekening gehouden met de rente en de aflossing op de obiigatie- leening ad 2.000.000,waarvoor de twee nieuwe schepen hypothecair zijn verbonden. Reeds in de eerste vier maanden van den oorlog heeft de maatschappü aanmerkelijk op haar bedrijfskapitaal ingeteerd, zoodat het twüfelachtig mag heeten, of dit straks voldoende zal zijn, indien het bedrijf weer op gang wordt gebracht. Niettemin zou oe regeering den te verleenen financieelen steun voorloopig willen beperken tot een te gemoetkoming in de voor rekening der maatschappü komende kosten voor het jaar 1940. Zü zou voor dat jaar een bedrag van 616.813,voor gemeld doel willen uit trekken. Wat den vorm betreft, waarin deze steun ware te verleenen, dient het voor aflossing Aan beide zijden twee vliegtuigen vernield. De luchtmachten der oorlogvoerenden zijn in de laatste dagen zeer actief geweest. Voor het eerst sinds het begin van den oor log zijn de berichten uit Londen en Berlijn in zooverre met elkaar in overeenstemming dat van beide zijden wordt toegegeven, dat zü ieder twee vliegtuigen hebben verloren. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede: Vliegtuigen van de Engelsche luchtmacht hebben uitgebreide verkenningsvluchten ge maakt over Noordwest-Duitschland. Twee van deze toestellen zün niet teruggekeerd. Kort na twaalf uur gistermiddag is een vijandelijk toestel, dat de 'Noordoostkust van Schotland naderde, door Britsche ge vechtstoestellen neergehaald. NOG EEN LUCHTGEVECHT BOVEN DE NOORDZEE. Een Britsch „I-Iudson"-verkenningsvlieg tuig heeft tüdens een normale patrouille- vlucht boven de Noordzee op 160 mülen uit de kust strijd geleverd met twee Duitsche toestellen. Het Engelsche vliegtuig is be houden op zün basis teruggekeerd. Het was door twintig kogels doorboord, terwijl uit een der motordeelen olie liep. Gedurende het gevecht werd een der leden der beman ning van een der Duitsche toestellen, naar men gezien heeft, getroffen. De man viel voorover. Aan het einde van het gevecht steeg rook op uit .dezelfde Duitsche ma chine. WAT DE DUITSCHE LEGER LEIDING MELDT. Het opperbevel^ van de Duitsche weer macht maakt bekend: Bü vergeefsche aanvallen van enkele [6 .Min FEILLOOS MIDDEL. V k'i eczemafeuze huidaan^ u§fi§Mï77 doeningen, zweren en klo* Verzacht schrijnende huïcÊ Uitstekend als kinderzalÉ Goed bij open beenen* IMPORTEUR G. LINDNER CO. - SINGEL 115 - AMSTEROAM-Ö (Tngez. Med.1 op de hypothecaire obligalieleening te be stemmen gedeelte afzonderlijk te worden bezien. Per 1 Februari 1940 is op deze leening een bedrag van 66.813,afgelost. Dit gedeelte van den steun zal als 4 pet. rentedragend voorschot worden verstrekt, terwül tot zekerheid van de terugbetaling daarvan aan den staat een tweede hypo theek op een der nieuwe schepen zal moe ten worden verleend, zoodat voor dit ge deelte de vordering van den staat als het ware in de plaats van de uitgelote obliga ties treedt. De overige gelden tol een maximum be drag van 550.000,zou de regeering als aandeelenkapitaal willen verstrekken. Bü het overleg met de directie der N.V. Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" is ge heel opengebleven de vraag, hoe bij voort during van den huidigen oorlogstoestand na 1940 ware te handelen. Noch het feit, dat, noch de vorm en de mate, waarin over 1940 steun is verleend, mag geacht worden iets te bepalen omtrent de vraag of, en, zoo ja, op welke wüze in volgende jaren steun zou kunnen worden toegezegd. Zulks geldt der halve ook voor het opnemen van de volgens de leeningsvoorwaarden jaarlijks verschul digde aflossing op de hypothecaire obliga lieleening in de verstrekking van financi eelen steun van rijkswege. Britsche vliegtuigen op patrouilleschepen in de Duitsche Bocht is een Engelsch „Bris- tol-Blenheim"-toestel door een Duitsch jachtvliegtuig neergeschoten. Van de vijan- delüke vliegtuigen, die in den nacht van 27 op 2S Maart wederom met schending van Deensch, Nederlandsch, Belgisch en Luxem- burgsch rechtsgebied over de Duitsche grens Duitschland in- en uitvlogen, werd 'n Britsch vliegtuig door ons luchtafweerge schut brandend neergehaald. Een deel dei- bemanning werd gevangen genomen. u Gisteren hebben Duitsche vliegtuigen weer uitgebreide verkenningsvluchten ge maakt boven de Noordzee, Engeland en Frankrijk. Niettegenstaande krachtigen af weer brachten de vliegtuigen, die wederom naar de Slietlandeilanden en de Orkaden waren, waardevolle berichten mede. Twee vliegtuigen zün niet teruggekeerd. EEN DUITSCHE LUCHTAANVAL OP EEN BRITSCH CONVOOI. Het D.N.B. meldt uit Berijln: In der. avond van 2S Maart hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen onder slechte weersom standigheden een Britsch convooi in de na- büheid van de Slietlandeilanden aangeval len. Bovendien is in Het Kanaal een Fran- schen torpedobootjager aangevallen. Het convooi werd uit elkaar gedreven en ver scheidene schepen werden door bommen getroffen. Alle vliegtuigen keerden ongedeei'd naar hun basis terug. Kort na middernacht heeft de Britsche admiraliteit, volgens Reuter, medegedeeld: „een vijandelijk vliegtuig heeft gisteren een onzer convooien op de Noordzee aangeval len en vü'f bommen uitgeworpen, welke geen schade hebben aangericht". Qr@@te aeftivltelt vara de Brütseibe ers Duitscb© Syelhtoachi

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1