VALDA PASTILLES STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE SPORTNIEUWS GRIEP Verkoudheid en Keelpijn worden krachtig bestreden door het sterk antiseptische geneesmiddel. Zorg steeds een doos bij de hand Ie hebben. Vraag naar de ECHTE VALDA n Hollandscho doi 6 50 cent. VLISSINGEN MIDDELBURG Voorstellen van B. en W. (Voor de eerstvolgende raads vergadering). PREMIE VERBETERING ARBEIDS WONINGEN. Bij raadsbesluit van 21 Juni j.l. werd me dewerking verleend aan de uitvoering van de circulaire van den Minister van Binnen- landsche zaken van 23 Juni 1938 betreffen de de premieverleening voor verbetering van arbeidswoningen. Bü circulaire van 17 Januari is eene wijziging tot stand ge bracht en wel van verhooging van de pre mie van 240 tot 320 per woning en ver hooging van de rijksbijdrage in de toe te kermen premiën. Betaalde het Rijk daarin voorheen 2/3 en de gemeente 1/3, thans zijn deze bijdrage resp. en geworden. Aan de mogelijkheid van het verleencn van premiën in de kosten van verbetering van arbeidswoningen hebben B. en W. een uitgebreide bekendheid gegeven, hetgeen echter slechts tot gevolg heeft gehad, dat tot heden toe maar één aanvraag is bin nengekomen, n.I. van J. H. Akkerman voor het huis Heerenstraat 33. B. en W. meenen, dat er alleszins reden voor is medewerking tot beschikbaarstelling van een premie te verleenen, zoodat zij voorstellen te bepa len, dat de kosten voor deze premie voor de gemeente maximaal 6S,33 zullen bedra gen. Benoeming onderwijzer Uloschool voor jongens. Voor de benoeming in de vacature aan de ULOschool voor jongens ontstaan wegens het vertrek van den heer G. van der Ploeg, leggen B. en W. de volgende voordracht over aan den Raad: H. J. W. Meijer te Doe- tinchem, H. Hoedemaker te Amersfoort en J. Bierbrauer te Hilversum. EEN VROEGE, DOCH MOOIE PASCHEN. Het zal wel „een witte Paschen" worden, hebben velen gevreesd, toen het nog vrij frisch bleef en er berichten kwamen over koudegolven. Deze brood-etende profeten hebben gelukkig weer eens ongelijk gehad en de beide eerste Paaschdagen zijn door zeer mooi voorjaarsweer begunstigd. Reeds Zondag trokken velen er op uit, maar, zooals altijd, was de tweede Paasch- dag de dag van uitgaan voor een veel groo- ter aantal personen en was het stalen ros een zeer gezien vervoermiddel om van de eerste lentekleuren te gaan genieten. Dat de benzine, hoewel duurder, nog volop te krijgen is, bleek uit het groot aan tal auto's op de wegen, waaronder vele die van elders in ons land Zeeland met een bezoek vereerden. De voorloopers dus van de duizenden landgenooten, die wjj in den komenden zomer hopen te kunnen en mo gen ontvangen. Aan het station heerschte bijna bij iede- ren trein een groote drukte van komenden en vertrekkenden. Onder hen natuurlijk een groot aantal militairen, die met verlof kwamen of gingen of personen, die hun op Walcheren liggende familieleden vrienden een bezoek kwamen brengen. De autobussen deelden ook in de groote drukte en dit deed niet minder de eiectri- sche tram. Bij zulke drukke dagen is het goed, dat op het tijdelijke eindpunt bü het Hospitaal goed toezicht wordt gehouden tijdens het uit- en instappen, om onnoodig dringen te voorkomen, GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen aan het bureau van politie des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags, 6 nm tot 8 nm. Heerenschoen; band van een regenjas; oorbelletje; boerinnenjak; vlaggetjes; sleu tel en fluit; hondenpenning. Bij vinders: muts, M. de Nood, Schuit- vlotstraat 11; zilveren potlood, F. Cosijn, Schoorsteenvegerssingel 44; paar bruine wanten, K. Villee, Lambrechtstraat 27pak je motorsleutels, P. van Sorgen, Sint Pieter straat 25; twee geldstukjes, R. van den Berge, Hendrikstraat 3; vulpen, C. Hame- link, Heerengracht 30; jas en muts, J. Rot- tier, Gravenstraat.70; belastingmerk, J. den Hollander, Seisstraat 13; kinderwant, Leonhardt, Oude Kerkstraat 3; alpinomuts, Pieter Mulder', Veersche Singel 58; naam plaatje met twee sleutels, P. Labrujjère, Blindenhoek 6; damespantoffel, A. Dingo- manse, Oud Arnemuidsch Voetpad 81; hand- beschermer, J. Leujes, Oude Vlissingsche weg 51; licht bruine mantelband, Melse, Na- dorstweg 19; zak met knikkers, P. van der Kuijï, Breestraat E 62, 't Zand te Koude- kerke; rijwielsleutel, D. Rijkse, Wilhelmina- straat 5; heerenhandschoen, B. Mulder, Koorkerkhof 12; dekzeil, S. J. Cornelisse, Penninghoeksingel 31; blauwe kinderhand schoen, L. van den Berge, Spuistraat 3; heerenpolshorloge, L. Jongepier, Seroos- kerke A 200a; sclioolétui, C. van Hercules, Vlissingsche straat 20; regencape, C. Janse, Noordweg B 146; heerenhandschoen, A. Mi davaine, Nieuwe Oostersche straat 7; be lastingmerk. P. Abrahamse, Vlasmarkt 26: groene alpinomuts, A. Jacobse, Arnemuidsch Voetnad 1; haarkam, L. Verhage, Lange Giststraat 8; ijzeren kg gewicht, J. de Vis ser, Winterstraat 13; rijwiel belastingmerk C. de Vos, Bleek 20. N.B. Indien bij één der vinders voorwer pen worden afgehaald geve men hiervan terstond kennis ten politiebureele te Mid delburg. Cabaret. Voor een stampvolle Concertgebouwzaal traden Zondagavond, len Paaschdag, de be kende radio-sterren Bob Scholte en Renée Eist met een uitgelezen verzameling cabaretliedjes met daverend succes op. Ter afwisseling bracht Rodi Roeters met een gezellig babbeltje, goochelexperimenten en snelteekenen de zaal in de allervroolykste stemming. Eenige schetsjes met medewer king van Theo Bouwmeester completeerden het aantrekkelijke programma. De huis kapel onder de bekwame leiding van Corns, van Beers kweet zich naar wensch van haar lang niet gemakkelijke begeleidings- taak. WALCHEREN. HOOFD DISTRIBUTIE BEDRIJF. De heer J. G. Versluijs te Middelburg is benoemd tot hoofd van het distributiebedrijf kring St. Laurens, omvattende alle gemeen ten op Walcheren met uitzondering van Middelbimg en Vlissingen. EEN MOOIE AVOND VAN „VOLKSONDERWIJS". NIEUW- EN SINT JOOSLAND. Zaterdag hield de pl. afdeeling van „Volksonderwijs" een feestavond voor leden en genoodigden in de openbare, school. In het geheel gevul de lokaal merkten we o.a. op den heer E. Verlare, waarnemend burgemeester, .den heer C. Polderdijk, wethouder, en de bei de eere-Ieden de oud-wethouders, L. Wattel Polderdijk. Na de openingsrede van den voorzitter, den heer A. v. Zweden volg de de opvoering van het kindertooneelstuk: De kleermaker en de kabouters", ingestu deerd onder leiding van het hoofd der school en mej. Hegberg. Het hartelijk ap plaus van de aanwezigen, die onder adem- looze stilte hadden meegeleefd met de avon turen van den vroolijken kleermaker en de nieuwsgierige Griet, bewees, hoezeer het spel der kinderen was ingeslagen. Ook fi nancieel was deze avond een groot succes. Tusschen de bedrijven werd den oud-voor zitter Wattel een keurig cadeau aangebo den als blijk van waardeering voor al het geen hij in het belang der afdeeling heeft g'edaan. v Bestuur en leden kunnen met genoegen op dezen mooien, uitstekend geslaagden avond terugzien. ZUID-BEVELAND. Voordracht benoeming onderwijzeres. 'S HEER ARENDSKERKE. De door B. en W. dezer gemeente opgemaakte voor dracht voor de benoeming van een onder wijzeres aan de openbare lagere school te Nieuwdorp luidt als volgt: 1. mej. C. J Meijler, tijd. hoofd O.L.S. Kamperland. 2 mej. J. C. Jansen Verplanke, tijd. onder wijzeres aan de O.L.S. te Axel. 3. mej. M. Daansen. tijd. onderwijzeres aan de O. L. S. te Wolphaartsdijk. NIEUW RAADSLID TE OÜDELANDE. OUDELANDE. De heer A. de Leeuw, heeft ontslag genomen als lid van den Ge meenteraad. Als zijn opvolger werd benoemd de heer C. Douw, die deze benoeming heeft aangenomen. De heer C. Douw is tevens aangewezen als hoofd luchtbeschex-mingsdienst (ingevol ge art.. 12 der luchtbeschermingswet.) LOOP DER BEVOLKING. In de week van 1521 Maart zijn ixx de ze gemeente de navolgende pex-sonen Ingekomen mej. P. Schipper, zon der, Ax-nemuiden, Langeviele 63ben.; Joh. M. van Ouwerkerk, hulp in de huishouding, Nijmegen, Punt 5; J. C. Schipper, echtgen. en 1 kind, Wemeldinge, Seisweg 64; G. H. te Roller, leerling verpleegster, Ritthem, Noox'dpoortplein 2; M. Steün, chauffeur, Domburg, Langeviele 44; S. M. van Uxenx geh. met J. de Bliek, Groede, Seisweg 220 K. H. van Boxem genaamd Kemper, Chauf feur, Duisburg (Dl.), Smidsbolwerk 3; J Stoffelen', bouwarbeider, DuSsburg (Dl.) Teei'pakhuizenstraat 3; M. Verheijzeilma ker, 's-Gravenhage, Segeersvveg 40; M. E, /an Meerendonk, hulp in de huishouding, Vlissingen, Lombardstraat 42; D. van Heijst, adjunct-commissie ter prov. griffie, Maas sluis, Houtkade 15bov.; mr. C. Tlx. Walland, zonder, Amsterdam, Dam 30; M. Sinke, dienstbode, Sint-Laurens, Molenwater 85; J. de Wijze, echtgen en l kind, hoofdwerk tuigkundige, Makassar (N.-Indië), Klein Vlaanderen 32. Vertrokken P. Verhulst, slagersknecht, Koestraat 5, n.o.w.; E. de Smit, echtgenote en 1 kind, machinist, Wal 34, Rotterdam, le Gijsing- straat 25; M. P. Janse de Jonge geh. met E. van Kooij, zonder, Nunspeetlaan 124, 's-Gravenhage; H. Bolkestein, leeraar gym nasium, St. Pieterstraat 7, Apeldoorn, Ma- rialaan 26; J. L. van Wolferen, zonder, PÜpstraat 39, IJmuiden (Velsen) IJnxuider straatweg 97; C. de Groot, dienstbode, Lan ge Burg 55-57, Koudekerke, Middelburg- sche straat A 64; J. P. van Riel, zoixder, Zach arias Jansenstraat 29, Koudekerke, Pension Westduin; mej. G. van Abel, zon der, Schuttershofstraat 2, Rilland-Bath, xio. 40; mej. P. Verdonck, zondex-, Zuster straat 23, O. en W. Souburg, Ritthemsche straat 69; G. van Gemert, sjouwerman, Schutlersho'fstraat 12, O. en W. Souburg. Nieuwe Abeele 317; F. C. J. Klein, zonder, Lange Delft 39, Gulpen; J. Geldof, dienst bode, Dam 30, Oostkapelle, Duinweg 73; P. Acda geb. Boone en 1 kind. Latij: sche Schoolstraat 4. K-.mdskerke, Tramsin gel E 31; S. M. Barkelau, zrv.der, Korte Delft 23, Dordrecht, Vest 57b zvv de Kat, echtgen. en 1 kind. zonder, Potten bakkerssingel 10, Rheden (Velp) St. Huber- tusstraat N 18; P. J. van Roosendaal, tei', Gravenstraat 47, n.o.w.; C. Westdijk, wed. K. Westdoi-p, zonder, Oude Vlissing sche weg 29, Bergen op' Zoom. 'SI.. Catha- rinagesticht, Vischmarkt; L. M. Kwjser Van der Lelij, zonder, De Bilt (Utr. Julia- nalaan 29. VOETBAL. ZEELANDIA—DE ZEEUWEN 3—5. Deze wedstrijd trok niet veel belangstel ling. Het was weer als in zoovele van deze wedstrijder.: er lag een matheid over het spel, vooral bij de groen-zwarten. Steeds waren zij een stap te laat bij den bal en al probeerde Janisse, die op de spTïplaats was opgesteld, steeds hejfc spel naar de vleugels te verplaatsen, hetwelk hem schit terend afging, even zoovele malen wer den deze aanvallen te niet gedaan. Het verband bij de groen-zwarten was zoek en hoe men. het ook px-obeerde, het wilde niet lukken. De Zeeuwen-ploeg daarentegen speelde een goede wedstrijd, kon een goede 'edstrijd spelen, 02ndat Zeelandia dit toe liet. Maar dat neemt niet weg, alle eer aan de zwai'tjes. Zij hielden tot het laatste toe De Zeeuwen heeft een goede ploeg: opruimende verdediging, een stuwende middenlinie, en een voorhoede die doorzet. Dit alles vormde een geheel. Voor de toeschouwers was het verloop niet zoo aardig. Immers nauwelijks trapt Steur af, of kort daarna maakt Leijnse uit een voorzet, van recht er 01 van voor De Zeeuwen Voor dat de eerste 10 minuten verstreken zijn zet Poerstamper goed door en het leder ligt achter Adriaanse (02). Hierna krijgt Steur een kans, maar door treuzelen gaat deze verloren. Van Vlaande ren krijgt dan ook weinig of geen moeilijk werk voor de rust. Zijn collega in het an dere doel wordt door Leijr.se nog al eens aan den tand gevoeld, maar hij weet op schitterende wijze erger te voorkomen. Rust 02. De tweede helft een zelfde spelbeeld als de eerste. Weer was het binnen 10 min. 04 en- wel door toedoen van Leijnse, die een pracht wedstrijd speelde, hij drong alleen door de verdediging en het was 13. Dit was schijnbaar nog niet genoeg want Poerstamper zette voor, Adriaanse pakte mis, en het was zoo, het 4e doelpunt was gefabriceerd. Door dezen achtex'stand werden de groen-zwarten aangespoord tot aanpakken. Steur weet de eer te redden (1—4). Kort daarop maakt dezelfde speler er 24 van. Er kwam nu een opleving in de groen-zwarte gelederen. We zien Ja nisse een pracht schot lossen. De Bruin alleen voor de doelman mist jammerlijk, maar toch blijven zij aanvallen en uit één hiervan ontstaat een strafschop, die door Janisse genomen wordt, maar door Van Vlaandei'en wordt gestopt. Nu was het De Zeeuwen weer, die het spel overnam en door Naerebout den voorsprong vergrootte (25) met welken stand het einde kwam. De leiding van scheidsrechter Luyk was vak. DE ZEEUWEN H—VLISSINGEN H 4—3. Er was nog aardig wat belangstelling voor de ontmoeting tusschen de plaatselijke derde-klassers, welke ontmoeting in een verrassende overwin nmg voor de thuisclub is geëindigd. Verrassend, omdat de bezoe kers nagenoeg den geheelen wedstrijd den toon hebben aangegeven en hun overwin ning schijnbaar geen oogenblik in gevaar was. Een wedstrijd is echter niet gew voordat de speeltijd verstreken is, hetgeen Vlissingen II heeft moeten ondervinden. Toen er n.I. nog' slechts 5 minuten was te spelen, had Vlissingen nog met 23 de lei ding, doch in deze 5 minuten wist de thuis club nog twee doelpunten te maken, waar mede de overwinning een feit was. In de eerste helft wisten de bezoekers hun meer derheid in twee doelpunten, van Maidjs en Polman tot uitdrukking te brengen. Ook in de tweede helft blijft Vlissingen 2 ster ker, doch een doelpunt komt aaxx de andere zijde, als de linksbuiten Rijswijk goed is doorgebroken. (12). Als even later de Vlis singen back Koolwijk over den bal heen- trapt, maakt De Vin gelijk (22). Kort daarop weet Kats uit een hoekschop met een pracht-kopbal zijn club weer de leiding te geven (23). Als er nog 5 minuten zijn te spelen en de VI. backs ver zijn opgedron gen, maakt Rijswijk daarvan gebruik (33) terwijl in de laatste minuut een misver stand in de VI.-verdediging door de Vin wordt afgestraft (43). SPORTBETREKKINGEN TUSSCHEN DUITSCHLAND EN RUSLAND? De correspondent van het Fransche blad Jntransigeant" te Kopenhagen meldt aan zijn blad, dat zoo juist een accoord tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland te Moskou is geteekend, waarbij de sportbetrekkingen tusschen beide landen worden geregeld. De correspondent vaix het Fransche blad meldt, dat het accoord vier punten zou omvatten. In de eerste plaats zou Duitsch land de sportbetrekkingen met Sovjet-Rus land hervatten. Voorts zou Duitschland zoo noodig het contact met de internationale sportlichamen verbreken hier worden bedoeld de internationale federaties als de I.A.A.F., de U.C.I., de F.I.F.A. enz. als mede met het Internationaal Olympisch Comité, terwijl geen wedstrijden met an dere landen meer zouden plaats vinden. Sovjet-Rusland van zijn kant zou alle be- betrekkingen met arbeiderssportboxxden van andere landen verbreken en er bovendien van afzien z.g. Spartaiades (internationale ax-beidersspelen) te organiseeren, welke, naar men weet, ingesteld waren ter con currentie met de Olympische spelen. (Dit opzienbarende bericht komt uit den aard der zaak geheel voor rekening van 1'Intransigeant. Men zij er aan herinnerd, dat Duitschland wel is aangesloten bij alle internationale sportox'ganisaties; Sovjet- Rusland evenwel niet. Sportredactie A.N.P.) KORFBAL SERIE WEDSTRIJDEN Z.K.B. Op het gemeentelijk sportterrein te Mid delburg werden Zatei-dagmiddag bondsse- riewedstrijden gespeeld, waaraan werd deel genomen door de Middelburgsclxe vereeni- gingen Swift en H.B.S., Madjoe uit Vlis singen, Animo uit Souburg. Togo uit Goes en Rapide uit Axel. De uitslagen waren: Afil. A.: SwiftH.B.S. 5—0; TogoMad joe A 01; SwiftMadjoe A 00; Togo- H.B.S. 01; SwiftTogo 20; Madjoe —H.B.S. 4—0. Rangschikking; 1 Swift (na het nemen GRATIS LEZEN Zij, die zich met ingang van 1 April a.s, per kwartaal op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS van strafworpen)2. Madjoe A, 3. H.B.S., Togo. Afd. B: Swift BAnimo 0—2; Madjoe II Animo 20; RapideSwift B 00; Mad joe BRapide 00; AnimoRapide 41; Madjoe B—Swift B I0; Rangschikking: 1. Madjoe B, 2. Animo, 3. Rapide, 4. Swift B. GYMNASTIEK. MOLENAAR TURNKAMPIOEN VAN NEDERLAND. De Goesenaar De Keijzer derde. Te 'Groningen werden Zondag de turn- kampïoenschappeix en jeugdkeurcorpswed- strijden van het K.N.G.V. gehouden. De wedstrijd om den heerentitel had een bezetting van twintig turners, waarvan ze ker de helft maar vrij weinig in kracht ble ken te verschillen. Wel behaalde J. Molenaar (Hercules, Oudkarspel) opnieuw den eeretitel, maai de strijd bleef spannend tot het laatst, niet al leen door het voortreffelijk werken van den geroutineerden Hagenaar De Waal, maar ook door de groote volharding, waar mede de Goesenaar De K e ij zer tot het laatst zijn kansen verdedigde. Deze deelnemer was in de morgenwed strijden weinig fortuinlijk, maar liet in den middag o.m. een rekoefenïng zien, welke tot het beste van het tornooi behoorde. Nu de kampioen van het vorige jam mej. eeman, Vlissingen, niet van de partij was, was mevrouw A. Loskamp Paezens, Amsterdam, favoriete voor den damestitel. Ook hier werd evenwel felle te genstand geboden. De jeugdwedstrijden voor turners en turn sters van 16 tot 20 jaar waren maar matig oorzitter van het K.N.G.V., de heer W. de Graaf, bracht aan het slot, voor het front van de nieuwe keurploegen van het vex'bond dank aan vlugheid en kracht de voortreffelijke organisatie van deze zeer geslaagde wedstrijden. De uitslagen luiden: Turnsters: 1. mevr. A. Loskamp—Paezens (D.O.S. Amsterdam) 101 pnt. (kampioene van Nederland)2. mej. B. Hoekstra (Quick Huizum) 100% pt. 3. mej. G. Lasschuyt (Donar Den Haag) 94% pt.; 4. mej. M Bernhard (M.A.A.S. Rotterdam) 91% pt. i. mej. M. Pieters (D.O.S. Amsterdam) 89t- pt. Turners: 1. J. Molenaar (Hercules, Oud karspel) 97 pt. (kampioen van Nederland) F. de Waal (Donar, Den Haag) 93% pt.; 3. DeKeyzer (Volharding, Goes) 92%, pt. 4. G. Schlosser (Hercules, Ensche de) 91%5. G. Linde, (Hercules, Hengelo) 88% pt. Jeugdturnsters: 1. D. Toussaint (Quick, Huizunx) 71% pt.; 2. T. Bonnet (Simson, Koog aan de Zaan) 71% pt.; JEÜGDTURNERS: 1. P. Martinius (Turn- lust, Den Haag) 81 pt.; 2. W. van Aelst (Hercules, Bodegraven) 79% pt. DAMMEN. M. F. DE JONGE SPEELDE SIMULTAAN. In de Jeugdhoeve te 's-Heerenhoek werd door den heer M. F. de Jonge te Kloetinge, damkampioen van Zeeland 1939 een simul- taan-séance gegeven. Hij bond den strijd aan met 21 personen. In snel tempo werden de rondgangen langs de verschillende borden gemaakt. Niet der dan 18 partyen werden door den hr. De Jonge gewonnen. Hü verloor van den heer J. de Baar en van den jongsten deelnemer W. Westdorp. De heer J. de Goede wist re mise te bereiken. De simultaan speler be haalde dus 88 Een schitterend resul taat. Na afloop van deze séance speelde de heer De Jonge tegen den heer De Baar een groot aantal zetten blind, waarby laatstgenoemde zelfs een schyf verloor. Tenslotte liet de heer De Jonge nog eenige fraaie standen en openingszetten op het demonstratiebord zien. Weer vreemde vliegtuigen boven ons land. De Regeeringspersdienst meldt: Zondagavond en Zondagnacht zijn boven het Noorden van ons land eenige vreemde vliegtuigen gesignaleerd. In verband met de duisternis kon de na tionaliteit niet worden vastgesteld. De vliegtuigen bewogen zich zoowel in Westelijke als in Oosteiyke richting. Zij zijn op verschillende plaatsen onder vuur genomen. OOK BOVEN ZEELAND. Ook boven Zeeland is in den nacht van Zondag op Maandag vliegtuiggeronk waar genomen. Te Vlissingen is in vei'band daar mee geschoten. SCHAKEN. EUWE LEIDT IN HET INTERNATIONAAL TOURNOOI TE BOEDAPEST. Ter gelegenheid van den zeventigsten v jaardag van den bekenden Hongaarschen meester Geza Maroczy is te Boedapest een internationaal tornooi aangevangen, waar aan ook wordt deelgenomen door onzen landgenoot dr. Max Euwe. In de eerste ron de sloeg Euwe den Hongaar Paul Rethy, terwyi prof. Vidmar (Zuidslavië) remise speelde tegen den ook in ons land zeer be kenden Hongaarschen meester Szabo. In de tweede ronde won Euwe na interessanten stryd van den Hongaarschen kampioen Szabo. Prof. Vidmar won Balla en de party tusschen Barcza en Rethy wérd afgebroken. Euwe leidt met 2 uit 2 gevolgd door Vid mar niet 1% uit 2. DE KEUZECOMMISSIE VAN DEN K.N.V.B. EN VAN MALE. Hot geschil opgelost. Naar wy vernemen hebben de kwesties, welke er gerezen waren tusschen den voor zitter van de keuzecommissie en de keuze commissie eenerzjjds en den bekenden doel- verdediger Van Male anderz'üds, tydens een Maandagavond gehouden bespreking een tot wederzydsche tevi'edenheid gelukkige oplossing gevonden. HET V.A.S. ONGESLAGEN KAMPIOEN VAN NEDERLAND. De laatste competitiewedstrüd voor de eerste klasse A van den K.N.S.B. werd twee den Paaschdag te Rotterdam gespeeld: Het Vei'eenïgd Amsterdamsch Schaakgenoots chap was bü Kralingen op bezoek en won met 64. Het V.A.S. heeft daardoor onge slagen het clubkampioenschap van Neder land behaald. 17-jarig meisje met bijlslagen ernstig gewond. BLOEDIGE WRAAKNEMING VAN EEN 19-JARIGE JONGEMAN. Zondagmiddag is door den negentien jari gen Hellemons uit Roosendaal op den weg van Rucplxen naar Zundert nabij het dorp Rucphen een moordaanslag gepleegd op een zeventienjarig meisje, een- zekere Cor Schraauwen uit Rucphen, die met twee vi-iendinnetjes op den weg liep le wandelen- De dader heeft het meisje met een kleine byi eenige klappen op het hoofd gegeven, waardoor zij bloedend ineenzakte. H. is met achterlating van het wapen op de vlucht geslagen. Het (slachtoffer werd naar het ziekenhuis Charitas t Roosen daal vervoerd. De dader van den aanslag, P. A. Helle mons, is een- neef van het getroffen meis je en los arbeider van beroep. Haar va der is metselaar en de jongen had eenigen tijd bij zijn oom gewerkt. H. was de drie wandelende meisjes op de fiets tegemoetgereden. Terwijl hü uit zijn fietstasch een kleine bijl te voorschijn haalde, riep hij de meisjes iets toe, wat zij niet goed verstonden. Wel vingen, zü bet woord „getuigschrift" op, zoodat men in het dorp de gevolgtrekking heeft gemaakt, dat de jongen op zijn oom wraak wilde nemen, omdat deze zou geweigerd hebben hem bij zün vertrek een getuigschrift te geven. Doch dit is maar een voorloopige conclusie. Het politieonderzoek zal hier nader licht moeten brengen. Toen de jon gen van zijn rijwiel was gestapt en drei gend op het meisje S. afkwam, sloegen de twee vriendinnetjes ijlings op de vlucht, zy ■enden naar het café „Het Gx-oene Woud" waar zij vertelden wat er gebeurd was. Ook het bedreigde meisje probeerde nog te vluchten, doch de jongen greep haar en sloeg met de bijl op haar los. Vijftien me ter verder is zij in een greppel hevig bloe dend neergevallen. Verscheidene inwoners van Rucphen hebben den jongen nog hard door het dorp zien wegfietsen, zonder te weten, welk drama zich had afgespeeld. De dader 'heeft de gemeentepolitie van Roo sendaal van het gebeurde in kennis gesteld. Deze is ex- Maandagavond om haif tien in geslaagd den jongen op korten afstand van zijn ouderlijk huis aan den korten dijk: aan te houden. Daai-bij pleegde hij verzet, doch hij kon worden overmeesterd. In Rucphen eii omgeving beschouwde men den jongen als niet geheel normaal. De toestand van het slachtoffer was niet di rect- doodelijk, doch er bestond wel levens gevaar. Paascbrede van den Paus. Havas bericht uit Vaticaanstad: In zijn Paaschrede heeft de Paus in het bijzonder de schending van het recht gebrandmerkt en de verbreking der verdragen, evenals de onmatige begeerte naar veroveringen. De voornaamste passages luiden: ,De eendracht tusschen de volkeren is op droeve wyze verbroken, plechtig aange gane verdragen vaak eenzijdig gewijzigd of geschonden zonder voorafgaande overeen komst. Alles, wat het menschelijk vernuft, de studie of de ervaring hebben voortge bracht, alle krachten van het weizyn en den rykdom dienen slechts tot het voei'en van oorlog of de vergx'ooting der bewa peningen, Alles, wat gebruikt zou kunnen worden voor de welvaart en den vooruit gang der volkeren wordt thans uit zijn baan geleid om slachtingen en vernietiging onder de naties aan te richten. Welk ander middel blijft over onx hoop te behouden bij zoo ernstige beproevingen, dan het middel, dat uit Christus komt? Hy alleen kan den wil der menschen buigen tot eendracht en broederliefde en bewer ken, dat, wanneer de betrekkingen tusschen de volken eenmaal geregeld zün, niet door geweld, maar volgens de regels van recht vaardigheid en naastenliefde, de wapens gestrekt worden en de handen ten slotte worden ineengeslagen ten teeken van over eenstemming en vriendschap. Wij. die de smart en ellende onzer kinderen deelen, smeeken den Goddelijken verlosser op dezen plechtigen dag den Christeiyken koningen en vorsten en volken den vrede te geven, de eendracht en de eenheid". „Finland zal deelen in een ©ver» winning der Geallieerden.' RADIOBOODSCHAP VAN LORD HALIFAX. De Britsche minister van buitenianösche zaken, lord Halifax, heeft Zondagavond in de Finsche nieuwsuitzending van den En- gelschen radio-omroep een mededeeling la ten vooi'lezen; waarin hy verklaart „Indien anderen de vastberadenheid van Finland om het onheil en ce barbaarsolv- heid te weerstaan, zouden hebben gedeeld op de eenige manier, welke thans aan de beschaving is overgebleven door de kracht der wapenen zouden de burgers van onze beide landen thans zy aan zij hebben gestreden voor de gemeenschap- peiyke zaak. Wanneer onze overwinning bevochten zal zön, zal Finland ongetwij feld deelen in de voordeelen, welke zullen voortkomen uit de vestiging van dien duur- zarnen en rechtvaardigen wede. welke, naar de Britsche premier en de president der Vereenigde Staten hebben verklaard, de eenige vrede is, die mogeiyk is."

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 4