STADSNIEUWS Zaterdag wordt voor 0. 0. gecollecteerd UIT DE PROVINCIE Het heuglijk schrijven^ het strand wordfe vrijgegeven MIDDELBURG ZESENDERTIG JAAR IN TROUWEN DIENST VAN KONINGIN EN VADERLAND. Nadat op 11 Maart voor het front van den. troep de gouden medaille voor 36-ja- rigen getrouwen militairen dierst was uit gereikt aan den adjudant-onderofficier T. de Jong van de SDOA, kwam op 22 Maart zijn collega, adjudant-onderofficier W. Ver- donck, voor eenzelfde onderscheiding in aanmerking. Deze is in verband met bijzondere om standigheden eerst gisterenmiddag uitge reikt en dat niet voor het front van den troep op het Molenwater, doch in een der zalen van het nieuwe schoolgebouw aan den verbindingsweg Molenwater—Zuidsin gel. Hier kwamen tegen. -2 uur bijeen de heer Verdonck met zijn familie en bekenden en de officieren en onderofficieren der school voor zoover niet door verlof of ziekte ver hinderd. Het was de commandant, majoor P. F. Kamm, die er op wees waarom men bij elkaar was en die zijn adjudant verzocht de officieele dagorder inzake het verleenen der onderscheiding, gedateerd 22 Maart voor te lezen. Hierna spelde de majoor den heer Ver- don.ck het gouden eeremetaal op de borst. Spr. zeide, dat men deze plechtigheid onder eenigszins andere omstandigheden heeft ver richt dan gewoonlijk. In cle eerste plaats was dit omdat de 22ste Maart op Goeden Vrijdag viel. Zulk een dag is daarvoor min der geschikt en te meer omdat men zon der leerlingen was en ook vele officieren en onderofficieren met verlof waren. Toen volgden de Paaschdagen, die er zich ook niet voor leenden. De heer Verdonck zelf vroeg aan spreker het maar zonder eeni- ge officieelehandeling te laten voorbij gaan en hem de medaille zonder'meer uit te reiken. Maar dit zou zeker niet in. over eenstemming met den wensch der familie zijn geweest en kwam alleen voort uit den eenvoud van. den heer Verdonck, een een voud, die ieder siert. Spr. noemde het echter een goed initiatief, naar hij meen van mevrouw Verdonck, om de uitreiking in dezen meer intiemen kring te doen plaats hebben. De gouden medaille is dc hoogste onderscheiding, die aan een onder officier in den hoogsten. rang kan worden uitgereikt en men weet, dat iedere onder officier er prat op gaat deze te mógen dragen. Het is een heele tijd: 36 jaar- H. M. de Koningin eni het vaderland te hebben ge diend en daarnaast ook de maatschappij en zijn gezin. Nu spreker niet aan de leerlingen der school den adjudant-onderof ficier ten voorbeeld kan stellen, deed hij dit aan de kinderen van den hêer Ver donck. Het lijkt zoo vanzelfsprekend, dat men na 36 jaar dienst de gouden medaille krijgt, maar daarvoor heeft men toch al die jaren zijn plicht moeten doen. Het is ook plicht en kameraadschap, dat bij een instelling als de SDOA dè officie ren en onderofficieren zich niet op een i standpunt plaatsen, al blijven er rangver schillen evenals in de burgermaatschappij. Men moet «aast elkaar en voor de school werken. Evenals bij vorige dergelijke gelegenhe den bood spr. namens officieren en onder officieren een draagmedaille aan en wekte i hij den heer Verdonck op deze altijd te' dragen, opdat ieder kan zien, dat hij ge durende 36 jaar Koningin en Vaderland heeft gediend. TERAARDEBESTELLING MKJ. J. L. FLORUSSE. Gistermiddag te 12 uur verliet een droe ve stoet het woonhuis Dam 52, waar na een langdurige ziekte op 41-jarigen leef tijd overleed mej. J. L. Florusse, vrouwe lijk lid van de transportcolonne en ver plegende kracht van de afdeeling Middel burg van het Nederlandsche Roode Kruis. Voor den lijkauto schreed een aantal col lega's van de overledene, andere gingen naast den auto, terwijl bloemen de kist dekten. Zoo werd zij, die een deel van haar leven heeft gegeven voor hulp aan de lijdende medemenschen, op een volgens menschelijk inzicht te jongen leeftijd naar haar laat ste rustplaats gebracht. Wat er tot dusver ten bate der gemobiliseerden is gedaan. De plaatselijke commissie voor ontwikke ling en ontspanning van gemobiliseerden te Middelburg doet a.ss. Zaterdag door huis collecte en speldjesverkoop een beroep op de offervaardigheid van do stadgenooten. Wij wilden wel eens meer weten van alles wat de commissie tot heden heeft gedaan en kregen gelegenheid daarover vragen te stellen in eene conferentie, die wij mochten hebben met den voorzitter en den secretaris van de commissie, de heeren ir. B. C. Roe- ters van Lennep en J. Lorier, en den offi cier voor O. en O., kapitein H. A, Patist zulks in het gebouw voor de cursussen van werkloozen aan den Zuidsingel, waar de heer Lorier zijn kantoor heeft. ONTWIKKELING. Voor hetgeen voor de ontwikkeling ge daan wordt, was het vooral de heer Lorier, de algemeene leider van dit onderdeel, tot wien wij ons richtten. Wij vernamen, dat het werk der commissie aanving op het eind van September 1939, en dat allereerst een vragenlijst werd opgesteld, welke via het Commando Zeeland aan de gemobili seerden werd uitgereikt, opdat de commis sie zou weten naar welke cursussen de be langstelling van de militairen uitging. Met ieder, die zich voor deelname aan een cur sus kwam aanmelden werd persoonlijk ge sproken, omdat men bij dit werk zoozeer rekening moet houden met de vooroplei ding. Daarna werd een lesrooster opgesteld en kon het onderwijs begin November aan vangen. Reeds dadelijk bestond er een flin ke belangstelling voor de cursussen „oplei ding middenstandsdiploma" in verband met de vestigingswet en de moderne talen. Ook voor den cursus motorkennis was belang stelling. Maar verder wordt onderwijs gege ven in: Nederlandsche taal, rekenen, Alge bra, meetkunde en kust- en binnenvaart. Het totaal aantal cursisten is ongeveer 65. Deze gebruiken allen de taken van het In stituut voor Individueel Onderwijs te Am sterdam. Niet minder dan 2S00 taken zijn aangekocht en de kleine voorraad, die kon worden getoond, was een bewijs, dat er flink gewerkt was. Deze taken, welke 4'as cent per stuk kosten, worden aan de deel nemers verkocht voor 2 cent. De plaatse lijke commissie voor O. en O. neemt het overige voor haar rekening. De taken van I. O. zijn door de regeering erkend en dit is ook het geval met de les sen van de P.B.N.A.-cursussen. Voor deze cursussen is de belangstelling nog steeds groeiende. In December jl. is begonnen met 8 cur sisten, en thans zijn er 40. Personen van de meest uiteenloopende vooropleiding nemen aan deze cursussen deel. Zij, die slechts Ambachtsschool of Avondschool bezochten kunnen hun theoretisch-technische kennis uitbreiden, doch ook degenen, die een diplo ma M.T.S. hebben, kunnen hun studie voortzetten. De kosten voor een les bedra gen 0,50, waarvan de cursisten 25 cent bijdragen, en defensie ook 25 cent, terwijl alle verdere kosten voor rekening komen van de commissie voor O. en O. Op onze vraag of de deelnemers regel matig komen, moest de secretaris mededee- len, dat dit niet altijd het geval is. Dienst en verlof maken het dikwijls niet mogelijk om regelmatig te komen. Dit wil echter niet zeggen, dat de deelnemers geen werk klaar maken. Op wacht of in kwartier worden vele taken uitgewerkt en bü den heer Lorier bezorgd en de leeraars, onder wie vooral vele militairen naast enkele bur gers, hebben dikwijls handen vol werk om alles te corrigeeren. Deze hebben het er echter gaarne voor over, ook in hun vrijen tijd de deelnemers te helpen. Nog vernamen wij, dat er voor den zomer verschillende excursies onder deskundige leiding op het programma staan. Dit deel van de taak der commissie heeft zeker recht op aller belangstelling. Wij al thans zijn er van overtuigd, dat het voor een groote groep van gemobiliseerden van groot belang is. VEERTIG JAAR GELEDEN WERD MR. DIELEMAN VOOR DE EERSTE MAAL TOT STATENLID GEKOZEN. In het voorjaar van 1900 ontstond eer. vacature in de Provinciale Staten van Zeeland en wel voor het district Middel burg. De antirevolutionairen meenden toen in den jeugdigen rechtsgeleerde, mr. Petrus Dieleman, die zich in. 1899 als advocaat bij de Middelburgsche rechtbank had doen inschrijven, den rechten man voor deze va cature te hebben gevonden en stelden hem cardidaat, terwijl de linkerzijde wijlen den heer H. P. dén Bouwmeester eandida- leerde. Op 27 Maart 1900, dus heden juist 40 jaar geleden had de stemming plaats en verkreeg mr. Dieleman, die toen 26 jaar was, 1452 stemmen: en zijn 46-jarigen te- ;en-candidaat 1406 stemmen. Mr. Die leman zag zich dus voor de eerste maal gekozen en. deed in de zomerzitting van dat' jaar intrede. In 1905 op 31-jarigen leeftijd verkreeg r. Dieleman een plaats in het college van Ged., Staten. Aan beide functies werd in 1907 een ein de gemaakt, toen om zuiver politieke re denen. het mandaat van den jongen; anti- revolutionnair niet werd hernieuwd. Gedurende 3 jaar zou de volijverige, en deskundige Zeeuw buiten het provinciaal bestuur blijven. Toen in het begin van 1910 in het dis trict Hulst een vacature ontstond, hebben de antirevolutionairen, gesteund door de officieele Roomsch-katholieken mr. Die leman opnieuw cand'daat gesteld. De Chr. Hist, stelden nu wijlen den heer D. J. Dees, de liberalen wijlen den heer Ph. J. an Dixhoorn er de vrije katholieken den heer H. R. W. Kramer. Deze heeren ver kregen op 19 April resp. 1768, 537, 1056 1819 stemmen, zoodat een herstemming moest plaats hebben tussehen mr. Diele- en den heer Kramer, wiens candida- tuur nu werd gesteund door de liberalen. Mr. Dieleman zag zich gekozen met 2948 stemmen tegen 2341 op den heer Kramer. Dit was op 29 April 1910 en sedert dien is mr. Dieleman steeds herkozen, dus 30 jaar achtereen of totaal 37 jaar heeft deze Zeeuwsch-Vlaming nu zitting in de Provinciale Staten. In 1911 werd hij voor de tweede maal gekozen tot lid van Ged. Staten, doch we maar voor 2 jaar, want toen in 1913 de Prov. Staten „om" gingen, verdween hij uit het dagelijksch bestuur der Prov cie. In 1916 was de politieke wind weder gekeerd en toen benoemden de Staten h"em ten derde male tot Gedeputeerde. Sedert dien bleef hy dit ook, dus dat is 24 jaar of in het geheel ongeveer 28 jaar. In alle kringen worden de groote ca paciteiten van hem, die na het aftreden van den heer J. A. van Rompu, het langpt zitting heeft in het college van Gedepu teerden ten volle erlcend. ZORG VOOR DE ZIEKEN. Een heel andere tak van arbeid, doch ook vallende onder O. en O., en opgedragen aan de afd. Middelburg van „Pro Rege" is het bezoeken van de zieke militairen. Een commissie uit het bestuur bezoekt de ken in Gasthuis en Hospitaal. Gemobili seerden afkomstig uit alle deelen van Ne derland worden daar ter verpleging opge nomen. Velen van hen krijgen nooit bezoek, de hooge reiskosten zijn in den regel een be lemmering voor de familie om te komen. Zij zjjn aangewezen op het bezoek van de ziekencommissie. Zonder dat men vraagt naar rang of godsdienst wordt ieder be zocht en van bloemen, vruchten en lectuur voorzien. Sedert Augustus zijn niet. minder dan 650 zieken bezocht en bijna 2000 bezoe ken gebracht. Dat het verstrekken vruchten veel kosten met zich brengt laat zich verstaan, alleen in de laatste 4 maan den van 1939 is hieraan een bedrag van 93 besteed. Met Kerstmis kon een extra uitdeeling van' fruit plaats hebben, dank zij de spontane medewerking van de Middel burgsche fruithandelaren. Dankbaar zijn zij, die van dit mooie werk mogen profiteeren daardoor de commissie voor O. en O-, die >r een deel de gelden ter beschikking van „Pro Rege" stelde. ONTSPANNING. In liet begin van de mobilisatie heeft de commissie een paar avonden ontspanning georganiseerd, doch later is dit meer in handen overgegaan van de militaire com missie voor O. en O. Wel wordt er nog geregeld samengewerkt tussehen beide commissies; o.a. door het be schikbaar stellen van een bepaald aantal kaarten voor uitvoeringen, gaat de burger commissie voort dit onderdeel van haar taak ook te verzorgen en wij hoorden ook reeds weer geruchten over een avond op grooter schaal. SPORT. Tenslotte is er de subcommissie voor de sport en deze heeft ook reeds veel gedaan voor de sportbeoefenaars onder de militai ren. Wij denken daarbij zeker niet in laatste plaats aan 't veel omvattende werk van de samenstelling van een mllit voetbalcompetitie. By het afwerken van deze competitie komt men natuurlijk door verloven e.d. nog meer dan in het gewone sportleven voor onvoltallige elftallen te staan. HULP VOOR DE COLLECTE. Het is te begrijpen, dat al het genoemde belangrijke offers vraagt aan de kas der plaatselyke commissie, en een flinke ver sterking noodig is om het mogeljjk te ma ken voort te gaan met den arbeid en deze zoo mogelijk nog uit te breiden. Het is daarom in de eerste plaats ge- wenscht, dat zij die üjd hebben om Zater dag te helpen collecteeren, zich ten spoe digste aanmelden by den heer J. J. Kerk- meijer, Zandstraat 4. Ten tweede dat ieder, die met ons met het werk symphatiseert, naar zyn vermo gen er iets voor afstaat. Overwogen wordt een flinke propaganda, waarbij van een luidsprekers-installatie zal worden gebruik gemaakt. VLISSINGEN Politienieuws. De Paaschdagen, welke door zulk prach tig weer werden begunstigd, hebben onge twijfeld aan duizenden de noodige ontspan ning gebracht. Hier ter stede was het spe ciaal 2en Paaschdag, zelfs buitengewoon druk, welke drukte zich voornamelijk centreerde op de boulevards. Het is daarom wel jammer dat er op zulke dagen nog wanklanken worden vernomen, hetgeen men eerst gewaar wordt uit de politierap porten. Gelukkig, deden er zich geen ernsti ge incidenten voor, doch bepaalden de ge vallen zich tot. echtelijke ruzies en dron kenschap. BRAND IN BRIEVENBUS GESTICHT. Een 13-jarige jongen had Maandagmid dag de „aardigheid" om brandende lucifers te werpen in de brievenbus aan de Bone- dykstraat. De gevolgen bleven niet uit, daar een 25-tal brieven zeer ernstig bescha digd werden. Gelukkig was het brandje spoedig opgemerkt, waardoor de bus onmid dellijk gelicht: kon worden, en erger is voor komen. De dader, die spoedig was Opge spoord, zal ongetwijfeld flink onder handen zijn genomen en hopelijk zal hij in den ver- 'olge iets dergelijks niet; meer uithalen. WALCHEREN. Irs Raad van Domburg. de duinen sullen enkele afrasteringen moeten worden aangebracht. DOMBURG. Dinsdagavond kwam de Raad dezer gemeente in spoedeischende ver gadering voltallig bijeen onder voorzitter schap van burgemeester mr. F. L. S. F. ba ron van Tuijll van Serooskerken. Ingekomen was een schrijven van den Commandant van Z.eeland, bevattende de voorwaarden, waarop het thans verboden strand en duinstroolcen zullen worden vrij gegeven. Voor zoover zulks door den commandant wordt noodig geoordeeld zullen bepaalde terreinen moeten worden omrasterd met 'n afscheiding van prikkeldraad. Deze omras tering zal door de belanghebbenden zelf moeten worden aangebracht en betreft eenige plaatsen in de duinen. Over de kostenverdeeling hadden B. en W. zich het volgende schema voorgesteld. De Domburgsche Zeebadinrichting en V. V. V. dragen ieder een derde gedeelte tot een maximum van 100 en de gemeente de de rest. De kosten bedragen by een zeer ruime begrooting nog geen volle 300. De toegangen tot het strand zullen dan alle vrij komen, evenals het strand zelf, alleen bij het aanspoelen van mijnen zal dit na tuurlijk worden afgezet tot over een breed te van 1200 meter aan beide zijden. Direct na het tot stand komen van de afrastering zal men over het strand kunnen beschik ken. Het voorstel van B. en W. om volgens bovenstaande gedachte kostenverdeeling aan de gestelde voorwaarde te voldoen, rerd na een korte gedachtewisseling m. a. s. aangenomen. De overige voorwaarden in het schrijven vervat, zullen geen uitgaven vragen de gemeentekas. 1200 VOOR DE LUCHT BESCHERMING. B. en W. stelden verder voor om de be grooting van den kapitaaldienst 1940 te wijzigen en daarop te brengen de post „Uitrusting luchtbeschermingsdienst ten be drage van 1200". In overleg aldus de voorz., met de inspectie van den dienst tot bescherming van de burgerbevolking tegen luchtaanvallen, is een schema opge steld van de artikelen welke deze dienst in Domburg nog moet aanschaffen, ten einde, naar het oordeel van deze inspectie, volledig te zijn uitgerust. De totale kosten bedragen dan 1200. Natuurlijk kan dan de uitrusting nog meer geperfectioneerd worden. Zulks werd echter voorshands nog niet noodig geoordeeld. Om nu dit alles in eens te kunnen aanschaffen, wat uit eco nomisch en practisch opzicht zeer gewenscht is, zou een kapitaalsuitgave gedaan kunnen worden, af te schryven over drie jaar, te beginnen in 1940. Aangeschaft zullen wor den gasmaskers voor het geheele personeel, lange jassen, helmen, rubberlaarzen en handschoenen en lantaarns. Verder eenige uitrustingstukken voor den medischen dienst en brandweer, bescherming van hoofdpost en hulpposten enz. enz. De heer De Visser is geen tegenstan der van het voorstel, maar toch vraagt hij zich wel eens af of de luchtbeschermings dienst wel het effect zal hebben dat men er van verwacht. De voorz. zeide dat wij tegenover de genen die zich beschikbaar stellen, ver plicht zyn om deze zooveel mogelijk mate riaal te verschaffen om zich te beschermen bij de uitoefening van hun taak. Tegenover hun bereidheid moeten wij onze bereidheid stellen hen te helpen. De heer De Visser onderschrijft dit, maar hij denkt dat velen eerst zullen den ken aan eigen gezin alvorens zich te geven voor het algemeen. De voorz. zeide dat hy geen luchtbe schermingsdienst zou kunnen hebben ais allen daar zoo over dachten. Ook op Dom burg heeft hij echter o.a. bij den laatsten brand solidariteitsgevoel en koelbloedigheid mogen bemerken. Als de nood er is, ver trouwt hy op deze eigenschappen van zijn gemeentenaren Hierna werd het voorstel m. a. s. aange nomen. VOORLOOPIG GEEN IJZEREN VLAG OP DEN TOREN. In de vorige vergadering was besloten om een ijzeren vlag op den toren aan te brengen en deze des nachts te verlichten. Waar in deze door de vereeniging van Ned. Gemeenten gewerkt wordt om dergelijke kosten niet door de gemeenten te doen dragen, werd besloten de uitvoering van dit besluit op te schorten. Op voorstel van B. en W. werd de kas- geldleening in maximum verhoogd met 2500 en gebracht op 7500. Rondvraag. De heer De Visser vroeg de vuilnisbelt op te ruimen, omdat het laatst gestorte vuil in den weg ligt. Dit werd toegezegd. De heer Geldof acht de uitvoering van de trottoirs in de Noordstraat niet de juiste. De kwestie van de inritten werd hierna uitvoerig besproken, mede door den wethouder Brand. De drie te volgen me thoden echter blijken allen hun voor en tegen te hebben. DE SLECHTE TOESTAND VAN DEN WEG DOMBURG—OOST- KAPELLE. Verder brengt de heer G e 1 d o f in be spreking den slechten toestand waarin de weg DomburgOostkapelle verkeert. Zulks is niet alleen nu na den opdooi erg, maar over het algemeen is verbetering zeer ge wenscht. Deze weg is de laatste schakel in den ketting rond Walcheren. De verbete ring laat zeer lang op zich wachten. Gevraagd werd om bij de betreffende instantie te informeeren naar den voort gang van de voorbereidende werkzaam heden. De heer De Visser zeide, dat de voor besprekingen loopende zyn, in elk geval zal de verbetering komen. Besloten werd dat overleg met Oost kapelle zal plaats vinden en dat deze zaak verder door B. en W. zal worden behartigd. EEN PAASCITVERRASSING VOOR DE MILITAIREN. DOMBURG. De alhier gelegerde militai ren ontvingen een heerlijke paaschverras- sing. Mevrouw Mezger- -Ortmans liet niet minder dan vijf reusachtige paaschtaarten onder de manschappen van land- en zee macht verdeelen. Onnoodig te verklaren, dat het delicieuse gebak van den heer J. P. Rosendaal met graagte en dankbaarheid is aanvaai'd. EEN NIEUWE LENTE DOMBURG. Het zachte, zonnige wc van Maandag, tweeden Paaachdag heeft vopr ons de lente ingeluid met een onafge broken trek van toeristen naar en door Domburg. Een symptoon van nieuw leven en van een druk seizoen, waarop hier alge meen wordt gehoopt. Die hoop vindt ver sterking in de gunstige berichten nopens het aanstaande gebruik van strand en dui nen op Walcheren. De eerst dreigende en later vallende gen op den derden Paaschdag heeft blijk baar de meeste menschen in of naby huis gehouden. DE GARNALEN VANGST NOG STEEDS GERING. VEERE. Voor het eerst sedert ruim drie maanden, enkele dagen, dat eenige visscffers ter vischvangst zyn uitgetrokken, is de gar nalenvisschersvloot Dinsdag naar zee ge gaan. In den loop van den vroegen namidda; vielen de hoogaarzen een voor een binnen. Wij hebben hier en daar eens een kükje ge nomen en zijn tot de conclusie gekomen, dat, hoewel voor het begin der visscherij het gemiddeld aantal kilo's garnalen niet al te laag was, dit betrekkelijke voordeel RECHTSZAKEN Reserve-majoor volgde bevel van schildwacht niet op. Op 22 November van het vorige jaar reed een reserve-majoor te paard over het Noordzeestrand. Hij stuitte daarby op een zeker moment op een schildwacht, die hem staande hield en het wachtwoord vroeg. De majoor, die tot een ander regiment behoor de, kon dit niet geven, waarop de schild wacht zeide: „Dan mag U niet doorrijden". De majoor, die zyn rit wenschte voort te zetten, maakte zich bekend, doch de schild wacht bleef weigeren hem- door te laten. „Het verbod geldt voor iedereen," zeide hy". Na eenig gepraat evenwel had hij den schildwacht overreed hem toch door te la ten, waarop de schildwacht het geval di rect aan zijn wachtmeester rapporteerde. Dit had tot gevolg, dat deze zaak voor het Hoog Militair Gerechtshof gebracht werd, voor welk college de majoor gisteren in eerste en eenige instantie moest terecht staan wegens opzettelijke ongehoorzaam heid aan de bevelen van den schildwacht. Inmiddels is de reserve-majoor eervol uit den dienst ontslagen. De schildwacht werd als getuige gehoord. Ook tegen hem is een strafvervolging in gesteld, doch deze zaak is nog niet behan deld. De schildwacht verklaarde, dat hij den majoor wel vertrouwde, toen deze zich bekend had gemaakt, daarom had hij hem ten slotte doorgelaten. Hy kende den ma joor niet. President, mr. J. E. van der Meulen: „Wat had U gedaan als U het niet ver trouwde? Als U bijv. gedacht had, dat het een spion was geweest?" Getuige: „Dan had ik op hem geschoten". Scherp requisitoir. De advocaat-fiscaal mr. A. Brants zeide in zijn requisitoir dat de feiten in deze zaak zeer eenvoudig zijn. Beklaagde heeft den schildwacht, een eenvoudig man, geimpo- neerd door 2ijn uniform en door het aplomb, waarmee hij sprak. Als de schildwacht zyn plicht had gedaan, zou beklaagde thans niet hier staan, want dan had hij een kogel tus sehen zijn ribben gekregen. Op dit feit staat maximaal 4 jaar gevangenisstraf en be klaagde probeert het feit nu wel te ver terite!: gedaan werd door de grootte der garnalen. Overwegend kleine garnalen, het geen natuurlijk met het voorjaar in ver band staat, en zelfs heel veel ondermaat- sche werden naar het garnalenweeghuis ge bracht. Wat de visch betreft, hier was slechts klein goed en weinig bovendien. kleinen, maar spr. vond het een zeer be denkelijk verschijnsel, dat een hoofó-oEfi- cier de bevelen van een schildwacht heeft genegeerd. Hy heeft ergerlijk misbruik ge maakt van zijn moreel overwicht en de grondslagen van de militaire tucht met voe ten getreden. Gehoorzaamheid aan een ge geven bevel is een van de pijlers, waarop ons leger moet steunen. Daarom had mr. Brants er geen genoe gen mee genomen, dat deze zaak krijgs- tuchtelijk zou worden afgedaan, doch be klaagde gedagvaard voor dit hof. Er zjjn alle termen aanwezig om hier een vrijheids straf te eischen, ware het niet, dat be- klaagde's carrière daarmee in één slag ver nietigd zou zijn. Dat is de eenige reden, waarom spr. een geldboete wilde eischen, doch een zeer hooge, opdat daarin de ernst van het feit tot uitdrukking zou komen. Spr. eischte een geldboete van 1000 subs, een maand hechtenis. Beklaagde verdedigde zich zelf. Hy voer de allereerst aan, dat hij niet strafbaar is. Immers de schildwacht wordt vervolgd, om dat hij iemand heeft doorgelaten, dien hij had moeten tegenhouden. Hoe kan hij, be klaagde. nu vervolgd worden, omat hij te gen het bevel van den schildwacht heeft gehandeld? Er was volgens beklaagde geen sprake van een bevel. Doch afgescheiden hiervan was beklaagde het niet met den advocaat-fiscaal eens, dat dit geval zoo ernstig is. Zyn regimentscommandant, had de zaak krygstuchtelyk willen afdoen. De advocaat-fiscaal is geen militair en ziet de zaak wellicht anders dan de officie ren. Later heeft beklaagde een passeerbe wijs gekregen. Bij repliek zeide de advocaat-fiscaal nog, dat. hier zeker sprake is geweest van een ambtelijk bevel, n l. het eerste bevel van de schildwacht. Het bevel behoeft niet uitdrukkelijk ge geven te worden, doch kan uit de bedra- gingen van den schildwacht afgeleid wor den, wanneer deze op duidelijke en ver staanbare wijze te kennen geeft, dot nie mand mag passeeren. Deze beklaagde, al dus mr. Brants, is zoo kinderlyk, dat fiü er zich geen rekenschap van gegeven heeft, hoe ernstig hij de krijgstucht heeft ge schaad. Beklaagde dupliceerde daarna nog, dat het belang van het leger ook eischt, dat er goede hoofd-officieren zijn, die met ambitie hun taak vervullen. Maar dan moeten zy niet de kans loopen voor een kleine nala tigheid voor het hoog militair gerechtshof gesleept te worden. Dan zullen zij liever voor hun functie bedanken. De uitspraak van het hof volgt later.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 4