ISWILilifiSCil ®lllï för&xrïttctule |§P (&GOESCHE COURANT) De Noorsche neutraliteit in het gedrang Veelzeggende verklaringen van het Fransche nieuwsagentschap liavas. Een nieuwe Finsche i egeéring Een groote groep kooplieden wil Middel- burg's groenteveiling uitschakelen. NUMMER 74 '188e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. ^Hj5C&J(s5Sr BWraTHDOMW I'I j JuimiAfciOJLJUj ULUW IS Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 Gent extra. Bewijsnummers 5 ct. Gisteren laat in den middag seinde liet .Fransche persagentschap Havas het vol gende bericht uit Parijs; De „Temps" meldt, dat in gezaghebbende kringen wordt verklaard, dat op grond van de systematische schending der Noorsche territoriale wateren sedert het begin der vijandelijkheden door Duitsche schepen, de geallieerden zich van nu af gerechtigd ach ten bet privilege der neutraliteit dezer wa teren niet meer te respecteeren. EEN UUR LATER. Een uur later verzocht Havas het boven staande bericht te laten vervallen en nog iets later kwam de volgende melding door: „Een dei- avondbladen heett op een offi cieus aandoende wijze vanavond een be richt gepubliceerd volgens hetwelk de Ge allieerden het voortaan als recht zouden be schouwen de neutraliteit der Noorsche wa teren niet meer te respecteeren. Bij navraag is gebleken, dat geen enkele verklaring in dien zin is afgelegd. Het Fransche standpunt is, evenals het Britsche, sedert de zaak met de „Altmark" niét veranderd. Te Parijs zoowel als te Londen, is men van meening, dat het ondraaglijk is, dat de neutraliteit der territoriale wateren van een dergelijk land in feite voortdurend geschon den wordt door een wederrechtelijk ge bruik, dat Duitsche schepen ervan maken en dat de Geallieerden derhalve besloten zijn zelf den politiedienst ter hand te ne men. De passiviteit van zekere neutrale regee ring heeft de beteekenis van neutraliteit verdraaid en de actie der Geallieerden be perkt er zich toe het aldus in gevaar ge bracht evenwicht te herstellen. Voor lan- den, die door toepassing van een actieve neutraliteit verlangen gerespecteerd te wor den e» zich te doen respecteeren, kan de Fransche en Britsche houding slechts be grip en sympathie wekken". WAT IS HET VERSCHIL? Wat is nu het verschil tusschen het be richt in de „Temps" en de latere mededee- iing van Havas? De „Temps" en Havas geven resp. als hun zegslieden aan: „gezaghebbende kringen" en: „Men te Parijs en Londen". Zoowel „men" als de „gezaghebbende kringen" hebben echter de overtuiging, dat de Geallieerden resp. de neutraliteit der Noorsche wateren niet meer zullen respec teeren en „zelf den politiedienst in die teren ter hand to nemen". Dat komt natuurlijk op hetzelfde neer Het staat vast. dat de verschepingen van Noorsch erts uit Narvik en van Zweedsch erts over de Oostzee den Geallieerden een doorn in het oog zijn. Die over de Oostzee kunnen zy niet ver hinderen, want deze zee wordt beheerscht door de Duitschers. De verschepingen uit Narvik kunnen zy evenmin verhinderen, als- zij zich aan het volkerenrecht houden. Het is begrijpelijk, dat de Geallieerden maar al te graag een schending van dit recht door de andere party zouden aangrij pen om ook op dit gebied met tenminste een schijn van recht „represailles" te gaan Noorwegen heeft als neutraal land het recht handel te drijven met wien het wil en het is logisch, dat Duitschland daarvan profiteert. De wel eens van Engelsche zijde geuite bewering, dat Duitsche oorlogssche pen gebruik zouden hebben gemaakt van de Noorsche territoriale wateren als „uitvals- poort" is nooit bewezen en dergelijke han delingen zouden van de Duitschers ook zeer dom zpn, zoodat zij op zijn zachtst onwaar schijnlijk genoemd moeten worden. Al met al moet een onpartijdig beoor- deelaar tot de conclusie komen, dat de Ge allieerden geen enkel recht hebben om de terrltorialiteit van Noorwegen aan te tas ten. Uit het feit, dat juist vanmorgen een DuitscÏLe duikboot door de Noorsche autori teiten, is geïnterneerd, blijkt wel duidelijk, dat feet Noorwegen erast is met de hand having van zijn neutraliteit. DE WAARHEID] „Arbeiderbladet", het voornaamste orgaan van de Noorsche regeeringspartij, schrijft, dat Noorwegen krachtig tegen schending van de Noorsche territoriale wateren door Engeland moet protesteeren. De Engelsche bladen, zoo vervolgt het blad, geven voor, dat Duitsche oorlogssche pen cfe Noorsche wateren voor oorlogsope raties gebruiken, doch een week geleden heeft Chamberlain in het Lagerhuis toege geven, dat er geen bewijzen zijn ter staving van de bewering, dat Duitsche duikbooten in December voor de Westkust van Noor wegen drie schepen tot zi; ken hebben ge bracht en dat de Britsche admiraliteit na dien tijd nooit meer Duitsche oorlogsopera ties in de Noorsche territoriale wateren heeft waargenomen. Engeland heeft bijgevolg niet de minst, reden voor schending van de Noorsche neu traliteit. De waarheid is, dat, zoo er schendingen voorgekomen zijn, deze gepleegd zijn door Britsche oorlogsschepen en vliegtuigen. Het gebeurde met de „Altmark" is geluk kig tot dusver het eenige geval geweest, waarin Britsche oorlogshandelingen zijn gepleegd binnen Noorsch gebied en wij h.o-> pen oprecht, dat -de Britsche regeering in dat geval" -liaar fout zal erkennen. Andere oorlogshandelingen zijn nooit verdér ge gaan dan pogingen en wij mogen wellicht hopen, dat de Britsche regeering ze niét zei goedkeuren. Zulke pogingen zijn zeer ge vaarlijk voor Noorwegen en Noorwegen moet ér daarom tegen protesteeren én zich naar vérmogen ertegen verdedigen, omdat wij niet in den oorlog tusschen- de- groote mogendheden betrokken willen worden. „EEN KWESTIE VAN EIGENBELANG". Het semi-officieele Engelsche blad „Ti mes" schrijft in een hoofdartikel, dat de Noorsche nota's inzake de veronderstelde schendingen van liet internationale recht door Britsche oorlogsschepen zorgvuldig bestudeerd worden, met de welwillendheid verschuldigd aan een land, welks vriend schap van oudsher door het Britsche volk op prijs is gesteld. Doch, zoo schrijft het blad, wy hebben het recht, onzen Noorschen vrienden te vragen, den zin voor verhoudingen te bewaren en, wanneer zij vermoeden, dat het recht is ge schonden, onderscheid te maken tusschen wezenlijke overtreding en een toevallïgen misstap, die hun geen kwaad berokkent. Het alles overheerschende feit is, uat de Britsche vloot alles doet wat in haar ver mogen is om de belangen der neutralen te beschermen, terwijl de Duitsche vloot ze volkomen negeert. De waarheid is, dat de Scandinavische neutralen alles te winnen en niets te ver liezen hebben by een regelmatig en doel treffend functionneeren van de Britsche patrouilleering ter zee. Het is voor hen een reden van zelfbelang, het optreden van de Britsche officieren in het gunstigste licht tc zien en, terwijl zij onwrikbaar hun wette- lyken plicht doen als neutralen, zich ervan te weerhouden, het recht zoodanig te ver draaien, dat het leidt tot belemmering van de operaties, waarvan zij zoozeer pcofiteeren Te Helsinki is gisteren een nieuw Finsch kabinet gevormd. Risto Ryti blijft minister-president, Tanner de ex-minister van buitenland- sche zaken, komt terug in de regeering, thans als minister van Openbaar welzijn. Generaal Walden, een nauw .vriend van maarschalk Manriérheim en eert der onder handelaars over het vredesverdrag, is mi-, nister van Defensiegeworden. De nieuwe minister van buiteniandsche zaken is pro cessor Witting. De president der Finsche" republiek,Kal- lio, heèft dé leden van het afgetreden kabi net ontvangen en hen er mede geluk ge- wenscht de verantwoordelijkheid te hébben- aanvaard voor een oorlogf-regeering. Thans is de macht ven ons land veel grooter dan bij het begin van den oorlog. Met denzelfden moed als waarmede gij tij dens den oorlog hebt gewerkt, hebt gij vre de gesloten om de-vernietiging van' ons klei-' ne volk te verhinderen. Wij kunnen onze meening hebben over de hardheid der vredesvoorwaarden, maar de natie en het parlement hébben begrepen, dat een zware vrede meer waard is dan een bloedige oorlog tegen een machtiger vijand en waarvan de gevolgen onoverzienbaar zouden zijn geweest. Qns land werd geam puteerd en dat is diep bedroevend, maar ons heroïeke volk en leger hebben over leefd. Een Duitsche duikboot in Noorwegen geïnterneerd Naar het Noorsche Telegraaf-agentscliap hedenmorgen berichtte, hebben de Noor sche autoriteiten een Duitsche duikboot, de ,U 21" geïnterneerd. De duikboot was op een rots naby Man- dal, de Zuidelijkste punt van Noorwegen, aan den grond geloopen. Het schip werd geïnterneerd in weerwil van het verzoek der Duitsche legatie qm vrijlating. De Noorsche autoriteiten stelden nl. vast, dat de duikboot niet de Noorsche ter ritoriale wateren was binnengevaren in erband met de weersomstandigheden of door slecht weer veroorzaakte schade, doch omdat bij de navigatie een fout was ge maakt. De geruchtmakende Haagsche spïonnagezaak berecht. Aan v. H. maximumstraf opgelegd. Pp .Haagsche rechtbank heeft heden uit spraak gewezen in de zaken tegen mr B. J. B.-, hoofdcommies van het departement van economische zaken, G. W. F. van H. .referendarisvan het departement van so ciale zaken en diens echtgenoote mevrouw A. H. van H. geboren Van A., die terecht hebben gestaan, verdacht betrokken te 'zijn in een spionnagezaak, waarbij de genatura liseerde Duitscher ir. F. W. J. H. P. S. ge gevens betreffende in het buitenland aan gehouden Nederlandsche schepen aan een vreemde mogendheid heeft getracht in han den te spelen. Dé drie verdachten, over wie vandaag vonnis is gewezen, zouden ir. S. behulpzaam zijn geweest by diens plannen. De 'officier van justitie heeft; 14 dagen geleden tegen mr. B. een gevangenisstraf van- twee .jaar, tegen Van I-I. een gevan genisstraf van twee en een half jaar en te gen mevrouw Van H- een gevangenisstraf van een jaar geëischt. De rechtbank heeft vanaaag alle drie dachten schuldig Verklaard aan medeplich tigheid aan poging tot „het op.zettelyk be scheiden omtrent een zaak waarvan de ge- heimhouding door het belang van clen staat wordt geboden, aan een buiteniandsche mogendheid mededeelen of in handen spe len" (artikel 98 wetboek van strafrecht) en deswege mr. B. veroordeeld conform den eisch tot twee jaar gevangenisstraf, n Van H. tot een jaar en zes maanden en Van H. tot twee jaar en acht maanden gevan genisstraf. De rechtbank heeft de gevangenneming van de drie verdachten gelast, overwegende, dat, voordat de vonnissen in kracht van gewijsde zullen zijn gegaan, gevaar voor vluchten bestaat. Bij deze straffen is de preventieve hech tenis niet afgetrokken. Het maximum, dat aan deze verdachten lton worden opgelegd was 2%'jaar gevan genisstraf, n.I. het maximum van zes jaar dat op het misdrijf van art. 98 W. van ~S staat, tweemaal verminderd met een derde omdat slechts medeplichtigheid aan de po ging tot het misdrijf ten laste was gelegd. Mr. Bourlier zal voor zyn clienten het echtpaar Van H. hooger beroep ..aanteeke- neh. i Zij zullen de noodige artikelen op Walcheren laten aanvoeren. Critiek op de houding van het veilingbestuur. Zooals men weet, bestaat er op het oogen- blik groote oneenigheid op de veiling dei- Coöperatieve Veilingsvereeniging - „Wal cheren te Middelburg. De strijdvraag be treft het al of niet doelmatig zyn van den door het bestuur ingevoevden „eentralisa- tie"-maatregel. Deze houdt in, dat de massaproducten groepsgewijs worden geveild, dus alle spi nazie na elkaar, alle andijvie na elkaar enz. Een groot aantal kooplieden kon zich niet vereenigen met dezen maatregel en de oneenigheid liep zoo ver, dat de „Commissie uit den handel" den tuinders, die lid zijn der coöperatie, aanried zicli te verzetten te gen deze wijze van veiling, terwijl de com missie er bij de koopers op aandrong niet te koopen van de „gecentraliseerde" pro ducten. Dit leidde ertoe, dat het veilingsbe- stuur aan de commissie en de daarmee sympathiseerenden den toegang tot de vei lingsgebouwen verbood. Thans is de commissie aan het werk om buiten de veiling om groenten na ar Wal cheren te laten komen. Gisteren had de Commissie uit den han del een vergadering belegd in café De Een dracht ter bespreking van de houding van het veilingsbestuur. „95 TEGEN DE CENTRALISATIE." De voorzitter der commissie, de heer J. Leijnse opende de vergadering en heette vele veilingbezoekers, die niet accoord gaan met de maatregelen van het bestuur, wel kom. Spr. schetste daarop in het kort den gang van zaken, die wij in ons blad van 22 Maart reeds bespraken. De heer Leijnse deelde mede, dat naar zyn meening 95 procent der kooplieden te gen de veilingsregeling van het bestuur is. wat blijkt uit het groote aantal handteeke- ningen onder het hier ook reeds besproken adres, handteekeningen, welke zonder eeni ge druk zijn verkregen. Men had hoop, dat het bestuur wel zou luisteren naar den duidelijk uitgesproken meening der kooplieden, maar het bestuur ontactisch en onpractisoh wilde zijn doorzetten. Spr. zeide niet te houden van oppositie, doch het veiilngsbestuur ris keert alles om zyn haan koning te doen kraaien. Zoo is de huidige toestand ontstaan. De heer Leijnse betreurde het, dat' niet alle kooplieden waren weggebleven van de veiling. De banken hadden leeg moeten zijn, want zonder koopers kan men niet veilen. Nu echter kan men blijven draaien. Het was voor de commissie een klap toen bleek, dat vele handelaars toch bleven koopen ondanks dat zy het adres hadden onderteekend, waarbij zy zich legen deze manier van veilen verklaarden. De betrok kenen trachten ziel) op verschillende wijze vrij te pleiten van de verwijten, die zij ver dienen. Desondanks zouden allen juichen als het bestuur nu nog zou toegeven. Daar door zou alle verdere strijd vervallen, want de strijd met hen, die thans nog wel koopon zou in enkele minuten zyn beslist. Spr. meent, dat het bestuur er nu beter voorstaat dan bij het conflict op deze vei ling 6 jaar geleden, omdat er nu meer koop lieden zijn blijven koopen. HOE VERDER De commissie heeft zich beraden over wat er nu te doen staat. Richtlijnen aange ven, waardoor geen dubbeltje verloren zou gaan, bleek niet mogelijk. Wellicht is het juist, dat men de veiling niet kan missen, maar daarom hoeft men zich nog niet de wet te laten voorschrijven. Als het hoofd op het blok moet, dan toch alleen noodge dwongen. Het gaat er thans om of er ge noeg saamhoorigheid is. Zonder veiling zal er veel ingevoerd moeten worden. Het vei lingbestuur zou wel gaarne den Sloedam willen sluiten voor groente en fruit, maar dit zal niet gaan. Men moet opkomen tegen dwang. Men moet medegaand zijn, opdat de com missi e kan overzien wat er noodig is aan invoer. Spr. vraagt om aan de commissie zoo groot mogelijken steun te geven om te doen wat zij het beste acht. Voorloopig moet het wegblijven van de veiling bevoz'derd wor den. Volgende week Woensdag kan men dan weer vergaderen en den toestand on der de oogen zien, zooals die zich dan heeft afgeteekend. Als indertijd de saneering is moeten t er- vallen in het belang van 5 tot 7 telers, don begrijpt spr. niet, dat de bestuursmaatrege len van thans niet kunnen vervallen in het belang van 25 of 30 personen, wier bestaan nu toch ook belaagd wordt. De commissie meent, dat de bepaling, dat de grossiers alleen mogen verkoopen aan hen, die-aan de zijde der commissie staan, moet worden prijsgegeven. Men moet ook juist de andere kooplieden zooveel mogelijk voorzien van alles, wat uit Holland komt. Niet minder, maar steens meer moet er nu over den Sloedam komen, totdat de veiling weer toegankelijk is voor allen. Het laten komen van producten elders is een sterk wapen, dat intensief moet worden gebruikt. Daarmee zal men zeker wel eens strop pen halen en door een zuren appei heen moeten bijten, maar het gaat erom de men- schen niet naar de veiling te drijven. 'Het veilingbestuur heeft steeds centralisatie ge wild, maar nu lykt het èr niet op. (applaus). DE MEENING DER VERGA DERING. De secretaris der commissie, de heer Chr. Louws, las de oorspronkelijke circulaire van het veilingbestuur terzake voor, waarin o.m. staat, dat de producten voor de blok- veiling zouden worden verdeeld in: A. en C-klasse. Geroep: Daarvan is niets terechtgeko- De voorzitter merkte hierbij op, dat het veilingbestuur de onuitvoerbaarheid van onderdeelen van zyn regelingen heeft er- "kend, maar aan de hoofdzaak heeft vastge houden. Hierna was er voor de aanwezigen gele genheid hun gedachten over deze zaak te uiten. Een achttal bezoekers maakte hiervan gebruik, de heeren Arendse uit Souburg, Poppe, Sanderse, Koppejan, Witte, Looise en Steur. Zij wezen o.m. op de wenschelijk- heid van centrale aanvoerplaatsen. „DE DRUPPEL, DIE DEN EM MER DEED OVERLOOPEN". De voorzitter gaf naar aanleiding van een opmerking uit de vergadering toe, dat er bij de commissie geen voldoende voorbereiding was om aan het gebeurde her hoofd te bieden. De commissie hoopt thans echter stap voor stap in de goede richting te gaan. Spi\ noemde de centrali satie den druppel, die den emmer deed overloopen. De voordeelen die het bestuur noemde zyn: kortere duur der veilingen, tege moetkoming aan het personeel, en voor komen van moeilijkheden inzake het Werktijdenbesluit. Andere voodeelen zijn nooit uitgespro ken. Financieele bezwaren zouden zeker door de commissie onder de oogen zijn gezien. Wel heett men ook gewezen op vereenvoudiging van de administratie, maar dan benoemde men aldus spr. er nog maar een kwajongen by, waarvan het toch reeds op de veiling krioelt. Als men besluit door te gaan. dan zullen centrale punten van aanvoer zeker in overweging worden genomen. De gros siers dienen vooraf opgaven te krijgen en dan niet meer afgeven dan ieder be stelde. Zij moeten trouwens ook risico dragen, wat echter ongelimiteerden aan voer voorkomt. Spr. zegt dan. dat hy gisterenmiddag om halt een dén veiling-directeur ont moette en dezen vroeg of de maatregelen Zeven Duitsche vliegtuigen omlaaggeschoten? Het hoofdkwartier van de Engelsche luchtmacht in Frankrijk heeft een commu niqué uitgegeven, waarin gemeld wordt: „Een formatie, bestaande uit zeven vij andelijke verkenningsvliegtuigen, die ont moet werd door gevechtstoestellen, is op gevangen en aangevallen door een geveehts- patrouille der Britsche luchtmacht. Er wer den luchtgevechten geleverd. Onze toestel len hebben de vijandelijke formatie uiteen gedreven en gedwongen haar verkenning op te geven. Eén van onze patrouilles heeft een formatie ontmoet van negen vijande lijke gevechtstoestellen. Tijdens het daarop ontstane gevecht werd gezien, hoe tvvee vijandelijke toestellen brandend omlaag stortten. Eén onzer gevechtsmachines werd neergeschoten. De piloot kon met zijn val scherm dalen." De correspondent van Reuter bij de Brit sche luchtmacht in Frankrijk meldt vjj£ overwinningen meer dan het hoofdkwar tier. Hij bericht, dat de Engelsche vliegtui gen boven Fransch gebied tenminste vijf Duitsche toestellen hebben neergeschoten. Men gelooft aldus de correspondent dat twee andere vliegtuigen eveneens zyn neergehaald. Een Britsch gevechtsvliegtuig van het type „Hurricane" ging verloren. DE DUITSCHE LEZING. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede: Duitsche verkenners hebben boven de Noordzee Britsche vliegtuigen ontmoet, die probeerden de Duitsche Bocht binnen te dringen. Een Britsch vliegtuig van het „Bristol- Blenheim" type werd door Duitsche jagers omlaag geschoten. De Duitsche verken ningsvliegtuigen zijn voltallig terugge keerd. VanEngelsche zijde is eveneens bericht, dat een „Bristol-Blenheim" wordt vermist. In den loop van 26 Maart hebben vijan delijke vliegtuigen meermalen getracht de Duitsch-Fransche' grens te passeeren. Duit sche jachtvliegtuigen verdreven den tegen stander en schoten, zonder zelf verliezen te lijden, een Britsch „Hurricane"-toestel en een Fransche „Morane"-machine omlaag. Britsche bommenwerper neeraeschoten. Door Nederlandschen jager nabij Rotterdam. De regeeringspersdienst meldt: Hedenochtend vroeg is een Britsche bom menwerper, welke zich in Westelijke rich ting over ons land bewoog, boven Pernis bij Rotterdam door hel vuur van een Ne derlandsche jager getroffen. Het toestel is in de-nabijheid van Pernis geland. Vier dei- inzittenden verlieten het toestel. Een hun ner is licht gewond. Een vijfde inzittende is. naar later bleek, uit het toestel gesprongen en dood gevallen. Het toestel is verbrand. De overlevenden worden geïnterneerd. (Nadere bijzonderheden vindt men op de 3e pagina). op de veiling in hun vollen omvang rden toegepast. Spr. kreeg daar een bevestigend antwoofcl op en tevens toe stemming dit mede te deelen. Te kwart over een belde de directeur spr. op, met de rnededeeling, dat hem bij nader on-' derzoek was gebleken, dat dit niet zoo was en de centralisatie niet in haar ge heel werd -toegepast. Toen gpft\ hem vroeg of hy daar dan gebruik vnh mocht maken, zeide de directeur eerst met het het bestuur te zullen spreken en den heer Leijnse nog voor de vergadering opnieuw te zullen opbellen. Daarvan heeft spr. niets meer bemerkt. Spr. noemde deze handelwijze laag bij clc.i grond en stelde de vraag of het bestuur aan het schipperen is. DE COMMISSIE ZET DOOR. Na een korte pauze vroeg de neer Ley'nse of aiie aanwezigen het er mee eens waren, dat men moet voortgaan op den eenmaal ingeslagen weg en dan a.s. Woensdag de zaak weer onder de oogen te zien, en of men de commissie wilde machtigen met de direct betrokkenen to onderhandelen over de te nemen maatre gelen, ook inzake de centrale punten van aanvoer. Algemeen bleek de vergadering dit goed te. lceuren- In verband met de nu ook aangenomen bepaling, dat de grossiers aan alle koop lieden mogen leveren,, 'wees de voorzit ter er op, dat men toch weer tot elkaar moet komen en dat niemand er goed mee is als er tegen afbraakprijzen wordt verkocht. Men moet geen rancune-maat regelen nemen. Nog eenige leden en een bestuurslid voerden hierop het woord. Laatstgenoem de zeide, dat men op den duur toch weer met het veilingbestuur zal moeten onder handelen, maar dat men dan niet te soe pel mag zijn. Het gaat, volgens dezen spreker, niet om de blokveilingen. De voorzitter sloot hierna de vergade ring, welke een rustig verloop had.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1