WW HIDDELBURGSCHE COURAKT ■xwmm&zU (&GOESCHE COURANT ©neemiglaeidl ©p de veiiieig „WalcherenT Strijd over de vraag of de centralisatie gewenscht is of niet. Weer 65 slachtoffers van den oorlog. Wordt de as een driehoek met Moskou? NUMMER 70 183e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. Dè Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD S MAART 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, by vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Wordt de tuinder slachtoffer? Bü de Coöperatieve Veilingsvereenigmg „Walcheren" bestaat op het oogenblik on- „éenighe.d over de manier, waarop geveild wordt, die thans nl. verschilt met vroeger. Deze oneenigheid is zoo hoog geloopen, dat de „Commissie, uit den handel" aan de le den der Coöperatie heeft aangeraden te verzoeken om hun producten te veilen op de vroegere manier. De Commissie beweert, dat de nieuwe methode voor de aanbrengers slechts spot- prüzen opbrengt, en dat de handel ook gaarne koopt op de oude wijze. Het bestuur heeft daarop gereageerd met het besluit om aan de leden dezer commis sie en aan degenen, die met haar sympathi- seeren, den toegang tot de veilingsgebou wen te ontzeggen. In onze nummers van Woensdag en Don derdag jl. heeft men in het advertentiege deelte de aankondigingen van Commissie en bestuur kunnen lezen. Daar bü deze kwestie ongeveer 150 koop lieden uit Middelburg, Vlissingen en Sou burg betrokken zün, is het zeker een zaak, die belangrijk geacht moet worden. Het vreemde is, dat zoowel bestuur als handel zeggen voor de tuinders het beste te willen en toch tot totaal tegenovergestel de uitspraken komen. De commissie uit den handel waarschuwt de tuinders, dat zü door te laten veilen op de manier, zooals het bestuur wenscht, zich zelf nadeel berokkenen. Van andere zijde vraagt men waarom de handel zich zoo menschlievend voordoet. „Het zou toch alleszins in het belang van den handel zün, zegt men, als inderdaad de tuinders lage prijzen kregen voor hun pro ducten. Des te grooter zou voor de hande laars de winstmarge worden." DE CENTRALISATIE. Wij willen in dit stadium vair de zaak geen oordeel uitspreken, doch kunnen slechts hopen, dat deze onaangename ge schiedenis spoedig de wereld uit is, want dergelijke strubbelingen zijn niet in het be lang van het algemeen. De oorzaak van de oneenigheid is de cen tralisatie. Wat verstaat men daar bij de veiling nu onder? Teneinde den werktijd voor het personeel vein de veiling te verkorten en te maken, dat verkoopers en kooplieden vlugger naar huis kunnen en daardoor te voldoen aan den drang, die ook van hoogerhand in die richting wordt toegepast, heeft men n middelen gezocht, die dit zouden kunnen bewerkstelligen. Het bestuur, dat ook el ders zün licht opstak en vele veilingen be zocht, meende dit gevonden te hebben door de producten, waarvan in een bepaalden rijd veel aanvoer is tezamen te brengen in een der loodsen. Nadat minder in aantal aangevoerde pro ducten op de oude manier wagengewüs zijn geveild, komen de massaproducten aan de orde. Deze zyn in de loods toch weer groepsgewüze, dus van iederen teler, bü el kaar gehouden. Een monster van iedere groep wordt getoond en daarop wordt ge veild. Daardoor gaat bijv. alle roode kool, alle andyvie, alle spinazie enz. achter el kaar onder den hamer door. Het bestuur ziet daarin een vlugger afloop van de vei ling, een vereenvoudiging van de admi nistratie en de kans op minder uiteenloo- pende noteeringen voor die producten. Het bestuur keurt de houding van de leiders der kooplieden, met wie de zaken uitvoerig zün besproken, af. De „Commissie uit den handel" heeft de leden niet alleen per advertentie in de Mid- delburgsche Courant aangespoord hun pro- Een Engelsche waarschuwing aan Duitschland. In een radiorede heeft de Engelsche lucht- maarschalk Gossawe, Duitschland gewaar schuwd, dat indien Britsché steden gebom- bardeerö zullen worden, de Britsché lucht macht represailles zal nemen. Hü voegde hieraan toe, dat de aanvallen, welke' tot nu toe door de beide luchtmachten zijn ge daan, vooral moeten worden beschouwd als het meten van de krachten. Spreker zeide vervolgens, dat door de Britsché luchtpa trouilles het leggen van mynen door den vyand aanmerkelük is bemoeilükt. Ten slotte merkte de luchtmaarschalk op, dat de Britsché luchtmacht geprofiteerd heeft van de practische lessen en dat zy thans be reid is een heviger aanval van den vijand het hoofd te bieden, indien deze zou ko men. „DUITSCHE ITALIANEN" BIJ MUSSOLINI. Mussolini heeft gisteren vertegenwoordi gers van de bewoners van Bolzano en Tren- to ontvangen, die, hoewel van Duitsche af komst, zich voor het Italiaansche staats burgerschap hebben uitgesproken. In een toespraak zeide de Duce, dat de Alpengrens nooit weder een oorzaak van geschil zal vormen, maar in tegendeel de verbinding -tusschen de twee staten met hun groote be schaving en hun gelüksoortige en moderne revoluties. ducten niet te laten „centraliseeren", doch heeft op de veiling ook strooibiljetten uitge reikt niet den raad van de gecentraliseerde producten niet te koopen. Het gevolg van dit optreden is geweest, dat het bestuur aan deze commissie den toe gang tot de veilingsgebouwen heeft ont zegt, evenals aan degenen, die zeiden den raad van de commissie te willen opvolgen. Bij den aanvang van de gisteren gehou den veiling heeft de voorzitter aan degenen, die zich niet wenschten te houden aan de regels van het bestuur, verzocht om heen te gaan. De voorzitter las daarbij een machti ging van hoogerhand voox?, welke behelsde, dat zoo noodig de producten buiten den handel om aan de consumenten zouden kun nen worden geleverd. Wij vernamen, dat gisteren nog door verschillende kooplieden gekocht is. DE COMMISSIE UIT DEN HAN DEL AAN HET WOORD. Natuurlijk hebben \vü ons ook gewend tot de andere zyde, dus tot de Commissie uit den handel. Wat den zakelyken leant van de kwestie betreft kregen wij hetzelf de te hooren. Maar vooral werd er ons op gewezen, dat van de ongeveer 150 kooplieden uit Mid delburg, Souburg en Vlissingen, die vrij geregeld op de veiling koopen. er 141 hun naam plaatsten op een verzoek niet voort te gaan met de centralisatie. Dat het be stuur dit negeerde, wordt vooral kwalijk genomen. Wij vernamen van die zyde, dat reeds verleden jaar in October een proef is ge nomen voor een maand en toen dit bij de kooplieden niet beviel, hebben zy toch, op aandrang van het bestuur nog een maand „proef-gestoomd"; op 8 Decem ber liep het af. Het duurde toen tot half Februari eer de Commissie uit den handel weer tot een vergadering werd uitgenoo- digd. Men bleef van die zyde tegen de nieuwe wyze van veilen en was o.a, van oordeel, dat de kortere tyü van veilen een gevolg is van het doen vervallen van twee pauzes, wat men ook bü de vroegere wijze van veilen had kunnen bel'eiken. De kooplieden verwachten van de nieuwe wüze van veilen geenszins een meer stabie- len prijs en de nu van de veiling uitgeslo- tenen zullen langs andere wegen produc ten weten te krijgen, zoodat zy hun clien tèle kunnen blijven bedienen en naar ons verzekerd wordt tegen dezelfde pryzen al thans zeker niet hoogere, dan nu. Intus- schen zeide men ons, dat de kooplieden niet willens en wetens op dezen strijd, dien zy zelf betreuren, hebben aangestuurd. Ook werd aan hun zyde als een groot bezwaar genoemd, dat men op een bepaalden tyd als men een bepaald product wil koopen aan wezig moet zyn. Een handelsovereenkomst tusschen Nederland en Engeland. Het Britsché ministerie voor den eco- misehen oorlog deelt mede: „De besprekii gen, die sedert eenigen rijd tusschen BriLche en Nederlandsche verte genwoordigers te Londen zijn gevoerd over handelskwesties, voortvloeiende uit den oorlogstoestand, zyj;. thans met succes be kroond; Donderdag is een oveieenkomJ geparafeerd. Er is een gemengde commissie ingesteld, die te Londen of te 's-Gravenha- ge zal bijeenkomen ter bespreking van alle vraagstukken, die bij de nakoming der overeenkomst kunnen ryzen.' DE DELEGATIE IS TERUGGE KEERD. De regeeringspersdienst. meldt De Nederlandsche delegatie, die geduren de eenigen tijd te Londen heeft vertoefd in verband met de moeilijkheden, welke door handel en scheepvaart worden o. - hervonden bij den aanvoer van goederen van overzee, is heden in Nederland te ruggekeerd. De regeling, die uit deze be sprekingen is vooitgevloeid is namens de Nederlandsche en de Britsché regeering ge parafeerd. Een geschenk van de Japansche marine aan de Nederlandsche marine. Uit naam van de keizerlijke Japansche marine heeft de eerstdaags uit 's Graven- hage vertrekkende Japansche marine at taché, kapt. luit. ter zee M. Tonaki teza men met zyn opvolger, kapt. luit. ter zee T. Maeda, den vice-admiraal J. Th. Fürst- ner, chef van den marine-staf een geschenk voor de koninklyke marine aangeboden. Dit geschenk is een model van een antieke Ja pansche wapenrusting, een getrouwe copie van het harnas, gedragen door den beroem den Japansclien held Minamoto Yoshitsune (11591189). Het origineel is een nationale schat, van het Japansche keizerrijk en v^ordt bewaard in den Kasuga-tempel in West Ja pan. By het zeer fraaie geschenk werd te vens een Japansche oorkonde overhandigd met het opschrift; Aan de Koninklyke Nederlandsche Marine. Deze wapenrusting wordt aangeboden als een- klein blyk van dankbaarheid voor het door de Nederlandsche regeering geschon ken model van de „Soembing", met den wensch, dat dit tevens moge strekken tot bevordering van de vriendschappelyke be trekkingen, die van oudsher tusschen onze beide landen bestaan. De keizerlijke Japansche Marine". Het ligt in het voornemen, het fraaie model op daartoe geschikte plaatsen, waar- bü gedacht wordt aan de scheepvaart mu sea te Amsterdam en Rotterdam en diverse musea elders, ter bezichtiging door het pu bliek te oden opstellen, voordat het in een der verzamelingen van de koninklijke marine zal worden opgenomen. ¥ij{? DedüDselh© selaeperQ naar den zeebodem. Het blykt thans, dat eergisteren vüf Deensche schepen ten offer gevallen zyn aan den zee-oorlog. De „Algier", de „Minsk", de „Bothal", de „Charkow" en, de „Viking" zyn gezonken, waarbij 65 men- schen het leven verloren. Het Engelsche Reuterbureau meldt, dat de „Algier", een schip van 1654 ton, op den Atlantischen Oceaan door een Duitsche duikboot zonder waarschuwing is getorpe deerd. Binnen drie minuten zonk het vaar tuig. Twintig geredden negentien leden dei- bemanning en een vrouw die in zee hadden moeten springen, zyn gisteren in een haven aan de Engelsche kust aan wal gebracht. Zij waren door een te Abei'deen thuisbehoorende treiler, de „Manx King", opgepikt, nadat zy tien uur in een redding boot doornat en in barre koude, hadden rondgedreven. Een der overlevenden moest in een zie kenhuis woi'den opgenomen. De „Algier" was te middernacht getorpedeerd. Leden der bemanning hebben verklaard, dat na den aanval drie x'eddingbooten en twee vlotten waren neergelaten, doch alle, op een na, vielen te water. Kapitein Larsen gelastte toen allen opva renden in zee te springen. Op vijf perso nen na hebben allen dit gedaan. De vyf an deren, waarby de hoofdmachinist en twee oliemannen, zijn met het schip onderge gaan. Ook een vrouwelyke passagier ver dronk. 36 UUR IN EEN OPEN BOOT. Negen leden der bemanning van het Deensche stoomschip „Minsk" (1229 ton) dat Dinsdagavond aan cfe Noordoostkust van Schotland is gezonken, zyn door een Britsch oorlogsschip in een Schotsche ha ven aan wal gebracht. Vroeger op den dag waren zü door het oorlogsschip opgepikt, nndat zy 36 uur in een bootje hadden rond gezwalkt. Vyf leden der bemanning moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Elf leden der bemanning worden vermist. Men ge looft, aldus Reuter, dat de „Minsk" door een Duitsche duikboot tot zinken is ge bracht. VIJFTIEN MAN OMGEKOMEN. Het stoomschip „Bothal" (2326 ton) uit Kopenhagen, van de Deensche Steenkolen- maatschappy, is Woensdagochtend ten ge volge van den oorlog aan de Noordoostkust van Schotland verloren gegaan en gezon ken. Vü'f en twintig opvarenden werden door een Engelsche reddingboot aan land ge bracht; de overige vüftien man, o.w. alle officiex'en, worden vermist. VEERTIEN VERMISTEN Reuter meldt verder: Eergisteren is het Deensche schip „Viking" van de Aabenraa- reederü tengevolge van den oox-log gezon ken. Het schip was op weg van Denemarken naar een Britsché haven om steenkool te halen. Drie opvarenden werden in Schot land aan land gebracht; de overige veertien leden van de bemanning worden vermist. Onder de vermisten bevinden zich alle of ficieren. DE GEHEELE BEMANNING OMGEKOMEN'. Volgens te Kopenhagen ontvangen be richten is ook het s.s. „Charkow" met de „Minsk" en de „Algier" van dezelfde Ko- penhaagsche reedery, het slachtoffer van de oorlogsactiviteit geworden. De geheele bemanning, twintig man, wordt vermist. BELGISCH VAARTUIG VERMIST. Een uit Heyst afkomstig visschersvaar- tuig is 13 dagen over tüd en men neemt aan, dat het met man en muis is vergaan. De veelzijdigheid van onze wielrijders bleek duidelijk tijdens de jongste oefeningen van dit gedeelte der Nederlandsche weermacht. Een stuk pantser-afweer-geschut komt in stelling De belangen van Duitschland en Italië bij hand having der huidige grenzen op den Balkan Grondstoffenreservoir en dekking in den rug. Nog steeds zijn er geen officieele mede deelingen vei'strekl over het onderhoud dat Hitler en Mussolini hebben gevoerd aan den Brenner. Sumner Welles heeft niets laten hooren en het blijft bij gissen, en hopen. Alles wat men in Berlijn wenschte te zeggen over deze kwestie, is, dat de be- teekenis van de besprekingen tusschen den Führfg en den Duce zouden blijken uit de resultaten. Er waren in hoofdzaak twee mogelijk heden Aan den Brenner was gesproken over den vi'ede öf over Zuidoost-Europa. Maar er kan ook over beide mogelijkhe den gepraat zijn. Nu wyst men van verschillende zijden op symptomen, die het waarschijnlijk ma ken, dat op het oogenblik de tweede mo gelijkheid ir.« hef middelpunt der belang stelling van Rome en Be.rlijn staat. Het is met Zuidoost-Europa een netelige geschiedenis. Nog dezer dagen hebben wij gewezen op de positie, welke Roemenië inreemt. Het staat als een paal boven water, dat Duitschland en Italië er politiek, econo misch en militair groot belang bij hebben, dat den huidigen toestand in Zuidoost-Eu ropa gehandhaafd blyft. De Balkan is voor Duitschland een groot reservoir van grond- en voedingsstof fen en petroleum. Italië stx-eeft. er eveneens reeds j'aren naar om zyn invloed daar uit te breiden en het kan wijzen op zeer nauwe betrek kingen met Zuid-Slavië en Hongarije. Men spreekt er thans over. dat er plan nen bestaan voor een overeenkomst tus schen Rome, Berlijn en Moskou, ten aan zien van den Balkan. Deze overeenkomst zou de strekking hebben te komen tot een garantie der hui dige gx-enzen. Op die manier zou Zuid-oost- Europa voor de Geallieerden vei'loren gaan als plaats voor een mogelijke uitbreiding van het gevechtsfront, terwijl ook de eco nomische voordeelen, die Frankryk en En geland trekken uit de Balkan- er, Donau- landen sterk zouden verminderen. Wy wezen er reeds op. dat Roemenie door zyn binnenlandsche politiek ahw. vanzelf in Duitschlands vaarwater schynt te komen. Bulgarüe heeft reeds te kennen gegeven, dat het van de oorlogsomstandigheden geen gebruik zal maken om druk uit te oefe ren op Roemenie teneinde te komen tot een teruggave der Zuidelijke Dobroedsja Bulgax-ye ziet wel in, dat dit thans de eenig- ste vex'standige politiek is, als het geen oorlog wenscht. Hongarije, dat nooit afstand heeft gedaan van zyn aanspraken op Zevenburgen in het Westen van. Roemenie, heeft ook geweigerd dit in de huidige omstandigheden le doen. En het heeft steeds een goeden steun ge vonden in Duitschland, dat totnogtoe be lang had bij „zwevendeverhoudingen op den Balkar. Thans is dat anders. Berlijn zou het lief;t een consolidatie zien in het Zuidoosten waarvan het zeker voordeelen zou plukken. - Hongarije zou dus moeten afzien van zijn verlangens tav. Roemenie Nu is het een feil, dat. Hongarye zich wel zal wachten om alleen een actie op louw te zetten, die zou kunnen leiden tot een militair treffen. Als Berlijn en Rome hun steun weigeren aan Hongaaische revisionistische verlan gens en dal is zeker dan zal Honga rije voorloopig daarin moeien berusten. En ook Moskou zal waarschynlyk op het oogenblik' geen agressie tegen Roemenie aandurven, omdat de Geallieerden groote belangen hebben in dit deel van Europa, spe ciaal ooilogsbelangen. Zij hebben Roemenie een garantie gegeven en zouden gaarne een -Russischen aanval aangrijpen als motief om den ooi'log, die in het Wester, vastgeloo- pen schijnt, te verleggen naar het Zr*^oos ten. En dat zou er voor Rusland kwaad uil zien. want de Geallieerden zouden er op werken om den aanvoer var Russische pe troleum naar Duitschland le verhinderen, waarschynlyk door te trachten de Russi-* sclie oliebronnen te vernielen of te ver overen i Voor de Balkanlanden zou een Duitsch Italiaansch- Russische garantie het voor deel hebben, dat zy practisch zeker buiten den oorlog zouden blyven. Wel zijn de be langen van Berlijn, Rome en Moskou op Zichzelf tegengesteld maar zy hebben alle een belang gemeen: geen oorloguitbreiding Het verdient in d il verband de aandacht, dat de Hongaarsche min"'ster-president Te- leki op het oogenblik een bezoek brengt aan Italië. Waarschynlyk zal hij trachten op de hoogte te komen van de werkelijke plannen der as-genooten. DEKKING IN DEN RUG OP DEN BALKAN BIJ HANDHAVING VAN DEN STATUS-QUO. llalie zou in den flank en in den rug bij alle eventualiteiten zijn gedekt. Turkye wa re var, den Balkan en vooi'al van Roeme nie geïsoleerd en zou wellicht voor een „vriendschappelijken druk" ontvankelijk worden. Het leger van Weygand in Syrië ware min of meer geïsoleerd en voor Italië tevens ongevaarlyk gewoi'den, terwyl Ita lië tevens geen beduchtheid meer voor Rus sische expansie-plannen zou behoeven te koesteren. Engeland en Frankrijk daax-en- tegen zouden hun politieke en oeconomi- sche invloed op den Balkan verliezen. De blokkade ware onherroepelük opengebro ken. Een Duitsch schip getorpedeerd. Naar het Deensche Telegraaf-agentschap meldt, is het Duitsche s.s. „Hedderheim" gisteravond om kwart over elf op 57.47 N.B. en 10.58 O.L. (in het Skagerrak benoorden Denemai'ken) getorpedeerd. De loodskotter van Skagen heeft de uit 36 leden bestaande bemanning, die zich in twee booten bevond, aan boord genomen. De hoofdmachinist van de „Hedderheim" is echter door de duikboot geaiTesteerd en aan boord van den oox'logsbodem genomen. BRITSCH SCHIP GEBOMBARDEERD Aan de Zuidkust van Engeland is het Britsché schip „BarnhilL" gebombardeerd door een Duitsch vliegtuig. Er werden drie bommen geworpen, waarvan een direct trof. Vier opvarenden werden gedood; vyfde is later aan zyn verwondixigen be zweken. Er brak brand uit aan boord, doch de bemanning slaagde er in het vuur te blusschen. BRANDBOMMEN. De opvarenden van het Bi'itsche s.s. „Al- bonic", gi'oot 2700 ton, hebben by aan komst in een haven van Wales verklaard, dat Dinsdag in de machinekamer een brand was uitgebroken ,die aan brandbommen wordt toegeschreven. De vlammen dwon gen de bemanning in de booten te gaan. Na twee uur rondgezwalkt te hebben, wer den de schipbreukelingen door een En- gelsch tankschip opgepikt, dat ze weer op een reddingboot overbracht, De „Albonie" is een haven in gesleept.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1