De middenstand kan een nuttige „groote schoonmaak'' houden» Goud in de Wildernis AAM DÊ WEmgmKSTERS BS'M sunught mrmniEN DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN DONDERDAG 21 MAART 1940. No. 69. J OZOVJOMBMKEUKENZOUrWAmona Er zijn vele misbruiken op fe ruimen. De groote schoonmaak is begonnen: met Paschen, decreteert de huisvrouw, moet het huis 'schoon zijn. Manlief zucht en berust: hü ondergaat dit gebeuren' als in zijn jeugd de mazelen of hét bezoek bij den tandarts. En is hij ervaren in de huwelijksdiplomatie, dan doet hij na afloop van de krijgsopera ties waardeerend hooren: „Nou, wat is het huis opgeknapt; zoo'n schoonmaak heeft toch wel zijn nut:" Inderdaad: een schoonmaak heeft zijn nut. Niet alleen in huis, ook op ander ter rein. Zoo b.v. in het zakenleven. „Alleen is het jammer, zoo verzucht de huismoeder,, dat de boel weer zoo gauw vuil wordt." Ook hier, gaat de overeen komst met de schoonmaak in het zakenle ven door. Vóór den oorlog van 1914 kon men arge loos een soort bazaar van huishoudelijke artikelen, galanterieën, enz. binnengaan om de ervaring op ..te doen, dat er alleen mar garine verkocht werd en alle goederen uit de étalage cadeau werden gegeven. De groote oorlog kwam en vrij spoedig begon de groote schoonmaak in het zakenleven. Cadeaux en andere smetten, welke aan den gezonden handel kleefden, verdwenen zoo zoetjes aan geheel. Het Nederlandsche za- lcenhuis was schoongemaakt. Helaas niet voor langen tijd. Successie velijk deden weer allerlei onzuivere recla me-methodes hun intrede en in anderen vorm keerden de oude 'toestanden weer te rug. Inmiddels was uit Amerika een nieuw gevaar voor een gezond zakenleven over gebracht: het afbetalingsstelsel in zijn over dreven vorm. Niet dat koopen op afbeta ling in bepaalde gevallen nu zoo verderfe ljjk is, maar de methodes welke daarbij ge volgd werden, leidden tot allerlei misbruik. In plaats van gericht te zijn op goederen van blijvende waarde voor bedragen, welke de draagkracht der betrokkenen niet te bo ven gingen, werd op deze wijze veel gekocht, dat voor het geheel afbetaald was, reeds geheel versleten was. Bovendien wei-den verbintenissen aangegaan, welke de draag kracht der koopers verre te boven gingen, om van andere uitwassen maar niet te spreken. De regeering greep tenslotte in en de uitwassen verdwenen, werden althans tot een minimum teruggebracht. Intusschen dook het oude euvel in ande ren en nieuwen vorm weer op. Men nooint het anders en de methode is ook iets anders Allerlei fraaie namen, als contantzegel, spaarzegel, enz. werden bedacht. In werke lijkheid is het stelsel echter slechts een an dere vorm van afbetaling. Het eigenaardige is thans, dat de winkelier in laatste in stantie het slachtoffer wordt. Inmers de ex ploitanten dezer nieuwigheid, welke intus schen ook al weer oud is, dekken hun kos ten plus een zekere winst uit de korting, welke z\j van den winkelier vragen. In zijn eenvoudigsten vorm werkt het stelsel der betaalzegelkassen aldus. Degene, die een of ander wenscht te bezitten, doch niet over de noodige cantanten beschikt, ontvangt van de kas zegels voor het vereischte be drag en de winkelier neemt die alsof het bankpapier was, in betaling. Bij de afre kening kort de kas den winkelier 10 of 1214 Daaruit maakt de kas eerst haar onkos ten goed en het overschot is de belooning voor den ondernemer. De ontvanger der ze gels, de kooplustige betaalt dan de kas het volle bedrag in termijnen-betalingen terug. Op dit thema zijn natuurlijk eenige va riaties toe te passen, zooals bv, een spaar- zegelsysteem e:d. Het schijnt oppervlakkig in orde, Maar is dit wel zoo? Reeds aanstonds rijst dë vraag ,,Is de winst van de winkeliers zóó groot, dat op een gulden nog 10 k 1214 ct. korting kan gegeven wórden?" En dan, moet het ant woord luiden: „Neen". Opmerkelijk is dan ook wel dat het systeem niet werkt met bakker, 'slager of kruidenier; zouden deze nog 10 moeten, afstaan, dan zouden zij hun onkosten nog niet eens dekken, maar zonder nog van belooning voor hun eigen arbeid te spreken, reeds met verlies wer ken. Daarom worden de branches met rui mer winstmarge gekozen, bv. de manufac- turenhandel. Men meene intusschen niet dat in deze brance de winstmarge zoo ruim is, dat deze 10 of 1214"er wel at kan, Integendeel: De manufacturenzaken, welke aan de laatste statistiek (IV) voor deze branche van het Econ. Instituut voor den Middenstand medewerkten, hadden gemiddeld een netto-winst van 4.6 Hieruit moest de belooning van den on dernemer dan nog gevonden worden. Het is duidelijk, dat zelfs waneer slecl&s een deel van den omzet via de betaalzegelkas gaat, zulks een belangrijke vermindering van de netto-winst, d.i. de belooning van den ondernemer beteekent, Stel dat 20 van den omzet op deze wijze verkregen wordt, dan betëekent dat bij een percentage van 10 voor de be taalzegelkas reeds een vermindering van de netto-winst van den ondernemer met 2 Inplaats van 4,6 zou bovenstaand net towinst-percentage dus, 2,6 worden. Zelfs wie buiten het zakenleven slaat kan begrijpen, dat bij zulk een geringe winst de winkelier niet tot zijn winst komt, De bruto-marge in de manufacturenhandel moge iets ruimer zijn dan in sommige an dere branches, een zoo zware belasting kan ook zij niet dragen. Hierbij komt nog een ander bezwaar van socialen aard tegen het stelsel. In zijn eigenlijke wezen is dit het tegenbeeld van het afbetalingssjelsel, Ook hier de verlok king van dc gelegenheid tot koopen, zon der dat terstond het geld behoeft neerge teld te worden; voor velen bijgevolg een aansporing tot koopen boven hun draag kracht met alle gevolgen van dien. Nieuwe koopkracht wordt niet geschapen, er is al- leen een verplaatsing van toekomstige koopkracht in het heden, Of dit in het al gemeen aanbevelenswaardig is, valt steeds te betwijfelen; over het algemeen bestaat er toch reeds bij velen een neiging op toe komstige ontvangsten vooruit te loopen en boven zijn inkomsten te leven. De ervaringen met het afbetalingsstelsel stemmen ten deze pessimistisch. Bij het verdwijnen van dit stelsel zal men derhalve niet kunnen spreken van een nationale ramp. Voor, den winkelier achten wij het stelsel even funest als het cadeaustelsel. Het is om deze reden, dat wij hierboven over „groote schoonmaak" spreken in ver band met den oorlog van 19141918. Toen zijn er heel wat misbruiken opgeruimd. Thans bestaat die gelegenheid wellicht op nieuw. Reeds zijn er symptomen, welke in deze richting wijzen. Een groote onderneming sluit reeds zijn „winkels" waar vroeger de cadeaux tegen de bonnen ingeruild wer den en heeft haar cadeaustelsel geliqui deerd. Dit voorbeeld zal onder invloed van de tegenwoordige tijdsomstandigheden zon der twijfel door anderen gevolgd worden. Voor den winkelier worden de tijden moeilijker; de credietverleening in do manufacturenbranclie wordt voortdurend beperkt. Contant, zooal riet .vliegend' contant betalen is bij vele leveranciers het devies. Ongetwijfeld zal ook dat tot sanee ring bijdragen. Omgekeerd zullen de win keliers zich moeten bezinnen op de onnoo- dige lasten welke op hun bedrijf drukken. Wat zij kunnen opruimen zal moeten ver dwijnen. Het betaalzegelstelsel is een van de overbodige zaken. In den vorigen oor log is door de meesten daarmede gebro ken. Thans bestaat die gelegenheid weer; eendrachtig optreden is ook ten deze de eenige methode. Er is echter nog eeiv andere zijde aan deze materie. Gelukt het den winkelier onder den drang der huidige omstandighe den allerlei misbruiken op te ruimen, m. a. w. „groote schoonmaak" te houden, dan is de weg voor wettelijke maatregelen ge- effend. De regeering wordt aan bv. bij 't cadeaustelsel niet voor het dilemma ge plaatst, dat zij door een verbod weer an dere zaken, welke van het cadeaustelsel bestaan, met ondergang treft. Op een dan geheel onbezet terrein kan zij maatregelen treffen, welke herleving van de misbrui- Naar het Engelsch van O. VANDERBELT Jr. „M'n hemel, nee hoor! Aan zoo'n nacht vlinder als Mimi Jamieson zou ik niet veel hebben. Maar één van mijnheer Jamieson's één van jouw vrienden heeft me aange boden, dat voor me in orde te maken. Mor- gn ga ik met Mimi lunchen en daarna win kelen. Je hebt me, zoo krankzinnig veel be taald voor mijn diensten en ik ben nu meteen maar besloten, dat geld aan klee- ren te besteden." Laura besteedde handenvol geld aan kleeren. En als Mimi niet zoo sportief was geweest en haar verlies niet zoo flink had weten te dragen, dan zou Laura zich een heelen uitzet aangeschaft hebben, die veel weg had van die eener indiaansche squaw, die naar een missiefeestje gaat. Mimi kon echter goed tegen haar ver lies en Laura was handig genoeg om daar van en van Mimi's goeden smaak te profi teered Zoodoende kocht Laura een uitste kende uitrusting voor het Noorden en bo vendien nog snoezige kleeding voor op reis an keurige lingerie in de winkels, waar bij voorkeur door Mimi zelf gekocht werd. En ondertusschen versterkt ze onophoudelijk bij Mimi de meening, dat al die inkoopen bestemd waren voor haar huwelijksüitzet, als ze ging trouwen met Jim! Mimi was haar bij alles behulpzaam, zoo veel ze kon niet omdat ze zoover geko men was, dat ze Laura vertrouwde, ot mocht lijden, maar omdat ze Jim graag ge lukkig wilde zien en niet wilde dat zijn vrouw door haar slechten smaak hem er gernis bezorgen zou. En daarom gaf Mimi zich veel moeite voor Laura gedurende de trieste herfstdagen, dat Jim die zijn kruk ken nu voor een wandelstok had mogen verwisselen lange conferenties met in genieurs en bankiers hield. Op zekeren dag liet Laura zich echter iets ontvallen, dat ze zich voorgenomen had, nooit tegen eenig levend wezen te vertellen. Ze zat met Mimi in „de Pompe- aansche Kamer", waar ze, na het winkelen, aan een derden cocktail bezig waren. Laura was geen cocktails gewend. Ze kreeg er een gloeiend gezicht van, net of ze lang in den wind had geloopen en haar gedachten schenen nog erger verwaaid. Ze keek Mimi Mimi aan met een plotseling gevoel van vriendelijke intimiteit, zooals meisjes dat elkaar kunnen doen. „Wat 'n kittig klein ding ben je toch!" dacht ze. En tóch zoo'n stumperdje! Wat keek ze benauwd, toen het oude opperhoofd Sitting haar dat stuk geroosterden elandsneus aanbood! En hard op zei Laura: „Mimi, je bent heel erg har telijk en goed voor me geweest en dat waardeeren Jim en ik bijzonder. Ik heb mijn best gedaan, om goed voor je te zijn, toen je by ons in het hooge Noorden was, maar dat ging me toen niet al te best af. Kijk, toen was ik aardig jaloersch op' je. Jim toonde zich altijd zoo dol op jou ge steldhij had je portretten overal te gen den wand van zijn hut geplakt en zoo meer. Je kunt je dus wel voorstellen, hoe ik me voelde, toen je daar zoo onverwachts STADSNIEUWS MIDDELBURG UITVOERING WILHELMINA. Een mooie avond. Er was een flinke belangstelling voor de jaarlijksche uitvoering van de MTV Wil- helmina in het Schuttershof op gisteren avond. De heer R. van Roo, de voorzitter, heeft nadat de vaanflëlgrpet, wat gebracht en staande het Wilhelmus was gezongen, de aanwezigen hartelijk verwelkomd en dat in het bijzonder de ouders der adspiranten, de vertegenwoordigsters en vertegenwoor digers van zustervereenigingen, de verte genwoordigers van O. en O. Spr. wees er op, dat zijn vrees, dat na het 20-jarig jubileum van 1939, een inzin king zou komen, gelukkig niet is verwezen lijkt. Wilhelmina is kerngezond. Het heeft onder de mobilisatie niet veel geleden, slechts enkele leden zijn onder de wapenen. Daartegenover staan verschillende win sten. Ten eerste dat men meer gaat inzien, dat lichamelijke en geestelijke ontwikke ling moeten samengaan, al kan de overheid voor het eerste nog niet veel medewerking verleenen en laat zij dat veelal aan het par ticulier initiatief over. Ook het medewerken op de repetities en nu op de uitvoering van turners onder de gemobiliseerden, is een groote aanwinst. Spr. wenschte allen een prettigen avond toe. Nu dit hebben zij, die iets voor gymna stiek gevoelen zeker gehad. Het. programma bood een bonte afwisseling. Men dacht zich een paar tientallen jaren terug bij het eer ste nummer: vrije oefeningen voor de jon gens der eerste klasse en werk aan de rin gen door de heeren. Dit is iets dat wij de laatste jaren te weinig op de programma's der turnvereenigingen tegenkomen.. Ook aan rek en brug bewezen leden en gasten wat door gestaag oefenen is te bereiken. De jeugd had voor de pauze heel wat in de melk te brokken. De nummers vrije oefeningen voor de meisjes en de oudere jongens, de knótsoefeningen voor de oudere meisjes, de eerste beginselen der gymna stiek als „grondgymnastiek" aangekondigd voor de jongens en het werk op de even- wichtslatten van de meisjes der eerste klas se, werden grootendeels met muziek van 't Jesayes-strijkje begeleid. Voor de pauze werkten de dames mooi aan de brug en zij kwamen na de pauze nog met rhythmische knots- en vrije oefeningen, terwijl de meis jes ook rhythmische oefeningen brachten en de oudste jongens met vrije oefeningen en grondgymnastiek kwamen. Een heele rij dus, maar alles was goed verzorgd en geschenken voor jongejuffrouw Marijs namens allen aan den directeur, den heer P. J. Sturm, en aan zijn assistent aan geboden, waren even verdiend als de bloe men aan de leidster van de kleuterklas, die in hun spelen toch ook reeds de beginselen der gymnastiek demonstreerden. COMITé TOT STEUN AAN DE NUTSBEVVA AR SCHOLEN. Bovengenoemd comité vergaderde Dins dagavond onder voorzitterschap van den heer VV. Spinnaaij. De voorzitter gaf eerst een overzicht van de werkzaamheden van het Comité in 1939. Spr. releveerde, hoe het departement van 't „Nut" nog steun van andere zijde heeft weten te krijgen. Het resultaat daarvan was, dat de beide scholen, zoowel die op de Vlasmarkt als die in ae Schuit vlotst raat, zeer veel kon den worden verbeterd. Doch intusschen blij ven er nog wenschen over. Vervolgens bracht de penningmeester, de heer C. Roelands verslag uit over het gel ken verhinderen. De taak der ox-ganisaties is het proces van dezen schoonmaak nauw keurig te volgen en tijdig op voorbehoed middelen tegen herleving van deze euvelen aan te dringen. Nadruk verboden. 'Mr. M. Visser. delijk beheer. Uit de rekening bleek, dat 't saldo over 1939 ruim 350 bedroeg. De rekening werd door een kascommissie ge controleerd en in orde bevonden, waarna de vergadering den penningmeester dé charge verleende. De voorzitter deelde mede, dat de heeren Broekhujjsen en Smeding wegens hun ver trek uit het comité zijn getreden, terwijl de heer Roelands als bestuurslid had bedankt. Door de afdeeling Volksonderwijs was in de plaats van den heer Roelands de heer C. F. Maris aangewezen. Staande de ver gadering werd de heer P. M. Baijens, ver tegenwoordiger voor hel Instituut voor Ar- beidsontwikkeling, als penningmeester ge kozen. Uit een ingekomen schrjjven van de On derwijscommissie van 't Nut bleek, dat de steun van het Comité nog niet kan wor-, den gemist, zoodat de vergadering besloot zijn arbeid voort te zetten. De voorzitter bracht den heer Roelands hartelijk dank voor den velen arbeid, dien hij voor het Comité heeft verricht. LEGER DES HEELS. Naar men- ons mededeelt, heeft kapitein E. Beverwijk van het korps Middelburg van het Leger des Heils voor morgen, Goeden Vrijdag, twee diensten voorbereid in den geest van Golgotha. Deze diensten op den dag van het Kruis op Golgotha zijn voor ieder toegankelijk. Onder de medewerkers behooren Enpy mr. P. Dieleman en mevrouw Betsy BonthuijsDhont, viool. Meditaties worden afgewisseld door duet ten, zangkoor en viool. Het korps heeft verder majoor J. A. Loois uitgenoodigd eersten Paaschdag naar Middelburg te komen. De heer Loois heeft gearbeid onder de melaatschen en op een zame posten op Java en Sumatra. Hij hoopt daarover Zaterdagavond te spreken in de Graanbeurs op den Dam, en hij zal daarbij een Indisch instrument be spelen. Zondag zal hij de Paaschdiensten leiden en ook enkele Heilssoldaten inzegenen. Welke levensmiddelen naar het buitenland mogen worden meegenomen. De regeeringspersdienst meldt Met ingang van 21 Maart is de regeling betreffende het medenemen van levensmid delen als reisbagage naar het buitenland gewijzigd. Deze regeling luidt thans als volgt: Naar het buitenland reizende personen kunnen, mits voorzien van een geldig pas poort, zonder uitvoermachtiging van de betrokken monopoliehoudster eenmaal per week voor eigen gebruik de hierna ver melde levensmiddelen tot een maximum van 3 kg in totaal medenemen: boter ma ximaal 1 kg, kaas' maximaal 1 kg, eieren maximaal 1 kg, vleesch in blik, worst, spek en reuzel tezamen maximaal 1 kg, koffie een half pond, thee een half pond, choco lade een half pond, zeep een half pond. Van de medegenomen hoeveelheden wordt door de douane in het paspoort van den reiziger aanteekening gemaakt. Mussolini wil geen vreJe tot eiken prijs. De oorlog zal langdurig, zwaar en ingewikkeld zijn, meent Gayda, Stefani meidt uit Rome: In de „Giornalc d'Ilalia schrijft Gayda: „Het moet nu uit zijn met de in het buitenland verspreide praatjes over een zg. vredesontwerp, dat het essentieele doel geweest zou zijn van de ontmoeting op den Brenner. Mussolini heeft reeds een poging gedaan den vrede te redden voor de uitbarsting van het con flict, doch heeft den tegenstand van eenige regeeringen ontmoet. Het zou dwaas zijn te denken, dat dit gebaar thans herhaald zou worden. Het zou alleen nog eens gepro beerd kunnen worden in nieuwe bijzondere omstandigheden. Doch die omstandigheden zijn heel ver af van de huidige Europeesche situatie. Mussolini wil den vrede, maar niet een vrede tot eiken prijs. De ervaringen van Versailles zijn voldoende.. Overigens, zoo merkt Gayda op, maakt het Italië van Mus solini van den vrede geen beroep. In de IS jaar van het fascistische bewind heeft Italië drie groote oorlogen gevoerd, in Libye, Abessynië en Spanje, en heeft het Albanië bezet, waarbij het altijd de bescherming en versterking der Italiaansche rechten en be langen voor oogen hield. En in het nieuwe Europa van morgen zijn weer nieuwe vitale belangen van Italië te regelen en te bewa ren. De werkelijkheid in hel Europa van heden is dat-de oorlog langdurig, zwaar en ingewikkeld zal zijn. De oorlogvoerenden hebben niets anders te doen dan den oor log te voeren, en de andere landen moeten hem onder de oogen zien en goed op hun belangen letten. Instituut voor Nederlandsche economische belangen in Nederlandsch-lndië. Gisteren heeft in het kabinet van den minister van economische zaken de oprich ting plaats gevonden der stichting: „Insti tuut voor Nederlandsche economische be langen in Nederlandsch-lndië". De oprich ting geschiedde door den minister van eco nomische zaken, den minister van koloniën en den voorzitter van den Nijverheidsraad, ir. W. H. van Leeuwen. Als doel van het instituut vermeldt de stichtingsacte: a. het bevorderen van den afzet van Ne derlandsche goederen in Nederlandsch- lndië; b. het verzamelen van gegevens betreffen de de industrieele ontwikkeling van Ne derlandsch-lndië en het met behulp daarvan bevorderen van de aanwending van Nederlandsch fabrikaat by die ont wikkeling. Op de rijksbegrooting voor 1940 is ten behoeve van het instituut een bedrag van 75.000 uitgetrokken. Tot voorzitter van het bestuur van het Instituut is benoemd de heer mr. D. A. Del- prat, directeur der N.V. Stoomvaart Maap--'r schappij „Nederland". n Wij vestigen er itogsjiaals de aandacht op, dat de coupons van Sunlight Zeep, Lux, Vint, Rlnso en Kadsom slechts tot en met geldig sijst. Uitsluitend inzenden aan (Ingez. Med.) Hebt gij jets goeds gedaan, verheug u van heeler harte in het goede, doch daarna vergeet het goede, dat gij deedt, en doe iets beters. uit de lucht kwam vallen! Toen begreep ik zoo nog niet. hoe de zaken ervoor ston den... dat jullie van jongsaf met elkaar bevriend waren geweest en dat je vader alles zoo geregeld bad." Ze nam een teugje van haar vierde glas Martini, door Mimi vrij onopvallend en als vanzelfsprekend besteld. „Ik heb toen eens gemeen gehandeld", vervolgde Laura on persoonlijk. „Dat heb jij geen oogenblik vermoed, wel? Ik had Jini, toen jij op het punt van vertrekken stond, een flink dosis van zijn slaapdrankje gegeven, zoodat hij niet gehoord of gezien heeft, dat je weg ging." Ze begon te lachen. „Ja, nu vind ik datzelf heel gemeen van mei" Mimi lachte ook, doch slechts uitwen dig. Ze voelde zelfs neiging om op te staan en Laura joviaal op haar schouder te klop pen zoo joviaal, dat ze haar vijandin het glas uit de hand zou slaan. Dus Jim had haar niet opzettelijk zonder afscheid te nemen, laten weggaan! Dat was ten minste één druppeltje balsum voor haar hart! Een paar dagen later kreeg ze er nog eentje en dat verblijdde haar bovenmate en gaf haar een heel anderen kijk op d" wereld. De Blanke Squaw was ten lange leste naar het Noorden vertrokken. Mimi Jim en twee van de vroolijke oude partners van Jim hadden haai' naar den trein ge bracht. En Jim had bij het afscheid tegen Laura gezegd, dat hij over drie dagen zelL ook kwam, om met hun werk te beginnen. Daarna hadden Jim, Mimi en de beide oude heeren samen geluncht in het Black- stone Restaurant. Aan tafel had een der oude heeren gevraagd, of hij de landkaart van de Doode Man's Mijn eens even bekij ken mocht. Jim stak de hand in zijn zak, haalde de landkaart te voorschijn en tegelijkertijd viel er iets glinsterende tegen den grond en bleef voor Mimi's voeten liggen. Ze raapte het op en wilde het juist weer aan Jim te ruggeven, die zich nog niet al te vlug be wegen kon. Maar opeens sperde ze haar oogen wijd open. Want het glinsterende ding, dat op haar handpalm lag, was niets anders dan een der kristallen sterren van het halssnoer, dat zij aan Nishima gegeven had! Zonder een woord tc zeggen, reikte Mimi het aan Jim over. Zwijgend nam hij het van haar aan. Maar er was een electri- sche stroom tusschen hen ingeschakeld; al les had nu weer een eigen, bijzondere be- üeekenis voor hen beiden gekregen! Mimi, die haar eigen wagen gereden had, kon zich later nauwelijks herinneren, waar ze de beide oude mijnmagnaten had laten uitstappen. Wel wist ze, dat ze Chicago uitgereden en den weg naar Barriton op gegaan wasomdat die weg zoo breed en open is en al spoedig naar een vrij plek je voert, waar niemand je komt storen. Ze voelde niet de minste verlegenheid. Zelfs in dat allermoeilijkste oogenblik van haar leven was ze onbewust toch altijd nog Mimi Jamieson. Maar ze was nu een volwassen Mimi Jamieson, die nu opeens meende, haar leven in alle duidelijkheid voor zich te zien. „Jim", zei ze, strak voor zich uit kijkend. „Nu ben ik bezig, jou te ontvoeren! Dat heb jij mij ook eens gedaan! Nu is het mijn beurt! Maar ik zal je geen klap tegen je wang geven om je knock-out te slaan, want ik heb liever, dat je naar me luis tert!" Ze lachte hartelijk. En het. geluk, de vreugde en de opgewondenheid, die uit haar lach sprak, veroorzaakte in Jim een ge lijksoortige geluksstempojng. Hij boog zich naar haar toe. .Mirrpj..7.Bgi\ je heusch..." „Wacht even! Laat mij. het zeggen! Ik heb mezelf voorgenomen, dat ik het zou doen! Ik weet, dat ik een sukkeltje en een nest ben geweest en waarschijnlijk zal ik dat nog herhaaldelijk zijn. Maarik, blijf er niet werkeloos bij staan toekijken" hoe jij op liet punt staat een groote vergissing te begaan... zooals ik die bijna begaan heb! Ik geloof, dat wij voor elkaar geschapen en bestemd zijn, Jim en ikik... Jim..." „Stoppen, Mimi!" Het was maar goed, dat ze onmiddellijk aan zijn bevel gehoorzaamde en aan den kant van den weg haar wagen tot stilstand bracht, want hij had zijn armen om lïaar heen geslagen en ze kon niets anders meer zien dan zijn gezicht vlak bij het hare. „Ik had je dit al op het eiland willen vertellen, maarbegon Mimi. Doch hij sloot haar mond met-zijn kussen. „Laat me het tóch maar zeggen, Jim. Ik houd van je. Ik heb je lief. Wil je Zachtjes legde hij zijn hand over haar mond heen. „De man doet aanzoek!Wil jij met mij trouwen?" vroeg hij. EINDE.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 9