Het wel en wee van „Handelsbelang" Sn bet afgeloopen jaar. UIT DE PROVINCIE De resultaten der verschillende bedrijfstakken Bsr-tzijn zeer uïteenloopend. Zooals men elders in ons blad uitvoerig vermeld vindt, heeft de vereeniging „Han delsbelang" te Middelburg gisteravond haar jaarvergadering gehouden. Hier bracht o.m. de secretaris, de heer A. S. de Jonge, zijn jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen. Het uitbrengen van het jaarverslag is dit maal helaas geen onverdeeld genoegen. De mobilistatie bracht ook voor den midden stand groote moeilijkheden mede. Eensdeels door het oproepen van manschappen voor de weermacht, anderdeels door het opvor deren van transportmiddelen en goederen voorraden, die, vooral in de eerste dagen, niet zoo vlot konden worden aangevuld. Doch ondanks dit alles zijn over het alge meen de bedrijfsresultaten, den algemeenen toestand in aanmerking genomen, niet te gengevallen. Het is een verheugend feit, dat de middenstand over een bewonderens waardig aanpassingsvermogen beschikt, waardoor zeer spoedig voor vele bezwaren een oplossing werd gevonden. Een woord van hulde aan den Middelburgschen mid denstand in het bijzonder is volgens den secretaris zeker op zijn plaats, voor de waardige wijze waarop op alle overheids maatregelen werd gereageerd. Overal me dewerking, eendrachtige samenwerking om de gerezen moeilijkheden gezamenlijk het hoofd te bieden en er een oplossing voor te vinden. In een vorig jaarverslag heeft spr. reeds opgemerkt, dat de middenstand een belangrijke taak heeft te ver vullen, nl. het opvangen van schokken tusschen aanvoer en consumptie. Zoo ooit, dan is dit nu ge durende de eerste dagen der mobilisatie wel gebleken. De winkeliers hebben zich schit terend van hun taak gekweten en ondanks hun eigen moeilijkheden hebben zij er niet weinig toe bijgedragen, dat spoedig de rust bij het publiek is weergekeerd. Van exces sen op het gebied van hamsteren en prysop- drfven heeft de secretaris tot heden niet vernomen. Daartegenover is het te hopen, dat de middenstand op zijn beurt bij over heid en het publiek die belangstelling en steun moge ondervinden, die hem krachtens zijn verdiensten voor de gemeenschap zeker toekomt. DE VERSCHILLENDE BE DRIJFSTAKKEN. In den handel in consumptie-artikelen zijn de bedrijfsresultaten redelijk geweest. Er kwamen eenige groote schommelingen in de omzetten voor, als logisch gevolg van den politieken toestand. Voor den manufacturenhandel steekt 1939 gunstig af bij voorgaande jaren. Van de zijde der Brandstoffenhandelaars- vereeniging wordt gerapporteerd, dat in de bedrijven over het algemeen gedurende de zomermaanden, mede tengevolge van de in ternationale dreiging een grootere drukte heerschte dan normaal. De eertijds zoo bloeiende graanhandel, een bron van welvaart voor Middelburg, di rect en indirect arbeidgevende aan tiental len gezinnen, is door een voor het betrokken bedrijf noodlottigen ordeningszucht der hoogere landbouwkringen, vleugellam ge slagen. In de bouwvakken was gedurende 1939 redelyk werk en gedurende een korten tijd was er zefls een tekort aan geschoold per soneel. De installatiebureaux waren even eens vrij goed van werk voorzien, al is hier ook veel concurrentie van buitenaf. De bedrijfsresultaten in het hotel-, café- en restaurantbedrijf zijn over het algemeen genomen redelijk geweest en er was geen reden tot klagen. De bierbottelarijen en li- monadefabrieken ondervonden den invloed van weinig zomerwarmte, waardoor de uit eindelijke bedrijfsresultaten in deze branche zjjn tegengevallen. Wat het slagersbedrijf betreft, kan wor den geconstateerd, dat 't vleeschverbruik over het algemeen iets is toegenomen, waardoor de bedrijfsresultaten minder slecht waren dan het jaar tevoren. Het be drijf zelve gaat nog steeds gebukt onder overbezetting. Het meubelmakers-, behangers- en stof- feerdersbedrijf is vrijwel noodlijdend door de tegenwoordige vraag van het publiek naar goedkoope massaproducten. Voor den handel in luxe-artikelen en galanteriën was 1939 over het algemeen geen slecht jaar. Vooral in het laatste kwartaal was de verkoop grooter dan in dezelfde periode van 1938. De binnenscheepvaart heeft ge lukkig over het algemeen met betere resul taten gewerkt dein de laatste jaren het ge val is geweest. De secretaris memoreerde in zijn verslag vervolgens de verschillende bijeenkomsten der vereeniging en. het niet doorgaan van de excursie door den internationalen poli tieken toestand. POST WENSCHEN. Nog herinnerde de heer De Jonge aan de actie van het bestuur inzake ernstige stagnatie bij het afhalen van correspon dentie op Zondagmorgen. Geconstateerd is, dat sedertdien hierin een belangrijke ver betering is ingetreden. Ook is een ver betering in de vez-lichting van de postzegel automaten aan het postkantoor toegezegd. Over het afgeloopen jaar zjjn bij het In casso-bureau 22 posten ter incasso gege ven to een bedrag van 1014,07. Er wer den 12 posten geïncasseerd tot een be drag van 438,42. Er werden 9 procedu res aanhangig gemaakt, terwijl er 5 met volledig succes werden afgewikkeld. Omtrent de spaarkas stond een voorstel op de agenda. Het verslag meldt, dat de ornze't in zegels wederom gedaald is. Op het einde van het boekjaar waren in om loop 2681 zegels van. 0,25 en 1297 van 0,10. De ledenlijst der vereeniging telde op 31 December jl. 164 namen. Tenslotte wees de secretaris er op_ dat met volledig succes gewerkt is bij dé pe riodieke verkiezingen voor leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Al le betrokken middenstands-candidaten werden her- of gekozen. Ook de voorzitter behoorde tot de herkozenen. KUNST EN WETENSCHAPPEN. MESOPOTAMIë EN PERZIc IN DE OUDHEID. Prof. dr. F. M. Böhl te Leiden hield voor het Natuurkundig Gezelschap te Mid delburg een Jezing over „Mesopotamië en Perzië in de oudheid", naar aanleiding van een studiereis in 1939. Mesopotamië (Irak)' is, als alluviaal ge bied geologisch jonger dan het hooggelegen Perzië (Iran) bestaande uit een hoogvlakte omgeven door hooge bergketens. Toch heeft men in het gebied van de oude stad Ur (Uriki), thans Warka, opgravingen kunnen verrichten van praehistorische pe rioden tot een yjd van 4000 v. Chr., waar bij men op vernuftige wijze onder een tempel van Isjtar (Astarteh (uit den Ba bylonische tijd), zonder deze te beschadi gen, 18 lagen van evenzoovele perioden (elk van 300 jaar) heeft kunnen vast stellen. De goden werden vereerd op heu vels; later in tempels, met 5 of 7 trap pen welke voerden naar het hoogste punt. Naast godin Isjtar, had men den hemelgod Anu. De oudste Egyptische pyramide is van 2000 v, Chr.! In Iran zijn nog eenige oudere lagen gevonden. In praehistorische tijden was het bene- dengebied van Euphraat en Tigris door de Perzische golf ingenomen en waren de rivieren nog niet vereenigd. Zelfs in den tijd van Alexander de Groote was die ver eeniging nog niet tot stand gekomen. Een zeer merkwaardige plek is Eidu: op een heuvel staat een tempel, gewijd aan den Watergod, waar vroeger een ei land was. Thans is alles zand en de bo dem is uit denzelfden tijd als die van de onderste der genoemde 18 lagen bij Ur. Een plaats dus, aangewezen om er vrucht bare opgravingen te verrichten. De oudste bewoners Sumerders zijn waarschijnlijk een vermenging van Hethie- ten en Armeniërs. Spreker voerde zijn gehoor met zich op een autotocht door Perzië een land met 10 miljoen inwoners op een gebied 3 maal zoo groot als Duitschland, dat thans streng, maar goed, geregeerd wordt, moei lijk toegankelijk is (een visum verkrijgt men niet gemakkelijk), vóór enkele jaren nog hier en daar door rooverbevolking on veilig gemaakt, maar thans zonder eenig gevaar te bereizen. Susa bevat het „graf van Daniël" en meerdere bijbelsche overleveringen, of schoon het volk behoort tot de mohame- daansche secte der Shiïtcn. Ispahan, in de 17de eeuw de grootste wereldstad, met een reusachtig plein, dat als model heeft gediend voor het. San Marco plein in Milaan. Rijksminister voor bewapening en munitie in Duitschland. HITLER BENOEMT DR. TODT IN DEZE FUNCTIE. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Tot uit voering van het door Hitier opgestelde ge weldige wapen- en munitieprogram, is het noodig alle elementen voor de productie van wapenen en munitie onder eenhoofdige leiding te scharen voor de hoogste krachts ontwikkeling. Hitier heeft daarom tot rijks minister voor bewapening en munitie be noemd den inspecteur generaal voor het Duitsche wegennet, dr. Todt, die niet alleen het werk der rijksautowegen heeft tot stand gebracht, doch ook in den kortst mo gelijken tijd de reusachtige vestinglinie van den Westwal voltooid heeft. Reeds heeft Hitier de bepalingen uitgevaardigd, welke den omvang van zijn taak en bevoegdheden regelen. De rots met het opschrift van Darius in drie talen: Perizsch, Elamitisch en Baby lonisch-Assyrariscn, dat in 1826 gediend heeft om het spijkerschrift te leeren le zen, de statietrap van het paleis van Da rius met belangrijke reliefs, dè graven van Cambyses, Darius en Cyrus, is (in het laatste is het ArameesChe opschrift eerst kort geleden gepubliceerd!) eenige zuilen van Cyrus, alle met het opschrift in 3 ta len: ,Ik ben Cyrus, de Koning der Konin gen, uit het geslacht der Achemeniden", dit alles verscheen op het doek, waarbij als „hors d'oeuvre" nog het graf van den dichter Hafis in Sjiras (14de eeuw na C.) De twee prachtige gebouwen, het eene van de Fransclie commissie, het andere van de Amerik&anscheop twee der opgra vingsterreinen, ontlokte den spreker de ontboezeming, dat dit onpractisch werk was, aangezien ze' natuurlijk de werkzaam heden van de opgraving belemmerden en te eenigertijd zouden moeten worden afge broken. Aan het slot vertoonde spreker nog eeni ge voorwerpen, als zegels, een sikkel van klei, enkele brieven, waarvan hij de in houd meedeelde, welke een geestesgesteld heid openbaarden, die nog volkomen de onzo is. Jammer, dat de tijdsomstandigheden de opgravingen voor onbepaalden tijd hebben opgeschort. Ongetwijfeld heeft het zijne bekoring een expert op dit gebied van zjjn arbeid en werenschap 'te hooren vertellen en het gehoor toonde zich dan' ook zeer dank baar voor de boeiende voordracht. ZUID-BEVELAND. SCHATTERS VOOR GEBOUWDE EN ONGEBOUWDE EIGENDOMMEN. De heer J. de Baar te 's Heerenhoek is door de betrokken eigenaren benoemd tot schatter voor de ongebouwde eigendommen ïelegen aan het te verbeteren wegvak 's HeerenhoekBorssele. De heer P. Ryk Az. ti- Oudelande is dooi de Vetrokken eigenaren benoemd tot schat ter voor de ongebouwde eigendommen ge legen aan het te verbeteren wegvak 's Gra venpolderOvezande. De heer E. C. van Dissel, notaris te Goes is door de betrokken eigenaren benoemd tot schat! er van de gebouwde eigendom men, geit-gen aan het tc verbeteren wegvak 's GravenpolderOvezande. MOTORSCHOENER OMHOOG GEVAREN. De motorschoener „Rian", kapt. Meer- tens voer op de Oosterschelde omhoog en bleef zitten. Sleepbooten vertrokken om assistentie te verleenen, doch met hoog wa ter wist de kapitein zijn schip op eigen kracht te doen vlot komen, waarna de reis is voortgezet. WALCHEREN. JAARFEEST „SOLI DEO GLORIA." KOUDEKERKE. Daar de Openbare Schooi te Koudekerke niet beschikbaar was, heeft de Chr. Gemengde Zangver. „Soli Deo Gloria" haar uitvoering, die gis teravond gehouden werd, in den Buitentuin aan den Tramsingel op 't Zandt doen plaats vinden. Het bezoek had er wel iets onder te lij den, doch niettemin kon de waarnemende voorzitter, tevens dirigent van het koor, de heer S, Sanders toch nog vele aanwezi gen, onder wie burgemeester Dregmans en diens echtgenoote, welkom heeten» Na de gebruikelijke opening werd door den secretaris het jaarverslag voorgelezen, waarin gewaagd weird van de interne moei lijkheden die het koor in het afgeloopen jaar heeft gehad, maar ook van het goede vereenigingsleven en het behaalde op het Zangconcours te Souburg. Het programma begon met een tiental liederen door het gemengd koor, die allen in een vlot tempo werden gezongen, en die in hun eenvoud zeer verdienstelijk klonken. Ook deden zich enkele solisten hooren en deze kweten zich naar behooren van hun taak, Het kinderkoor vervolgde het pfogram- a nadat nog een klarinetsolo was ge geven fnet niet minder dan twaalf lie deren. De kleinen deden uitstekend hun best en oogstten dan ook veel bijval met hun prestaties. Het waren meest beken de liederen, zooals het „Angelus" van Cath. van Rennes, „Ons Lied" van A. van Tetterode enz. Vrijmoedig weerden de en kele solistjes zich om hun taak te vervul- leven. Het was heel'aardig. De dank der leden aan hun directeur werd vertolkt door' het aanbieden van een groote bloemenmand. En na dit alles werd het tooneel ont ruimd voor een ander, meer gezellig onderdeel van dezen feestavond. Verschil lende leden van het koor hebben laten zien en hooren dat zy ook nog tot iets an ders in staat zijn dan tot zingen alleen. Er werden enkele tooneelstukjes ten beste gegeven. Een der dames declameerde een vers, dat dankbaar werd geaccepteerd, er vervolgens gaven de kinderen een grap pig stuk te zien, getiteld: „De klas van- juffrouw Sneb". Door de oudere leden van het koor wer den daarna nog een tweetal tooneelstukjes opgevoerd, waarmede de aanwezigen zich wel geamuseerd hebben en- de avond beslo ten werd. COÖP. BOERENLEENBANK RITTHEM. RITTHEM. De Coöp. Boerenleenbank hield Woensdagavond haar 24ste jaarver gadering. De rekening wees o.a. als ontvangsten aan van ontvangen spaargelden 36.561,33, terugbetaalde voorschotten 5538,03 in loo- pende rekening 11.476,01. De uitgaven waren: aan terugbetaalde spaargelden 54.573,98, aan gegeven voorschotten 15,160 en in loopende rekening 17,284,59. De balans sloot met een eindcijfer van 76.345,57. De winst, groot 342,65 zal b£ het reservefonds worden gevoegd. Het aantal leden bleef 91. Overleden wa ren 2 leden, terwijl 2 nieuwe leden toetra den. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. Meliefste, als lid !van den raad van toe zicht de heer C. Wisse, en als plaatsvervan gende bestuursleden de heeren A. Tange en J. Cevaal Wz. De rente voor spaargelden van leden werd vastgesteld op 2% en van. niet- leden op 2J^ voor een onbepaald bedrag. De rente van voorschotten blijft 4 FEESTAVOND „VOLKSONDERWIJS" VEERE. De afdeeling Veere van de ver eeniging „Volksonderwijs" heeft een twee tal geslaagde avonden voor de ouders der schoolkinderen en voor haar leden gegeven. Na opening en verwelkoming door den voorzitter,'die tot steun aan het openbaar lager onderwijs opwekte, was het woord aan de schoolkinderen. Achtereenvolgens werd door de jongste kinderen een aardige zangpotpourri opgevoerd en daarna door de grooteren eenige tooneelstukjes en de can tate „Zomerpret", met muzikale begelei ding. Een verloting besloot beide avonden. OPTIMISTISCHE VERWACHTINGEN. VEERE. In tegenstelling met de bange vermoedens, dat het seizoen 1940 funest voor de jachtsport, die zulk een groote rol te onzent speelt, zou zijn, heeft men ons er attent op gemaakt, dat dit hoogstwaar schijnlijk juist andersom zal zijn. De Rot- terdamsche jachtvereeniging „De Maas" koestert namelijk plannen om Veere dit jaar als haar basis te kiezen en van hieruit tochten te maken, zulks in verband met de verboden zones waarin haar vroegere havens liggen. Benoeming. HANSWEERT. De heer M. Potter, elec- tricien by de centrale alhier is met ingang van 1 April a.s. benoemd tot electricien by den Rijkswaterstaat te Vlissingen. Moeilijkheden te Borssele. De ontslag-aanvrage van het hoofd van den luchtbescher mingsdienst. En nog het een en ander. Borssele heeft de laatste jaren nogal eens de aandacht getrokken. Men zal zich de kwestie herinneren, die tot het heen gaan van den vorigen burgemeester leidde, een kwestie die zeer onaangenaam was Borssele zelf, en in hreeden kring be langstelling- wekte. En sindsdien waren er nog allerlei kleine kwesties, b.v. over de telefoon van den nieuwen burgemeester, een slechte vloer in een school, de benoe ming van een controleur werkverschaffing, de intrekking der rijkssubsidie. Einde vorige week kwam weer een nieuwe kwestie aan het licht, zooals onze lezers in ons blad zullen gezien hebben: het hoofd van den luchtbeschermingsdienst, de hr. P. Warren, vroeg als zoodanig ontslag aan, om persoon- ïyke redenen. Deze en andere, nog kleinere kwesties, mogen voor den buitenstaander van minder beteekenis zUn, voor de menschen die ze aangaan, voor de gemeente waarin ze het „gesprek van den dag" vormen, zijn ze in den regel van meer werkeiyk belang dan een episode in den huidigen oorlog. Feitehjk hangen al de Borsselsche kwesties samen met de benoeming van den hr. Bax tot burgemeester. Men had n.l. geen anti-revolutionairen burgemeester verwacht. De samenstelling van den Raad Borssele is min of meer links georiën teerd, doch daar by raadsverkiezingen, voor- n de kleinere gemeenten, vaak de per sonen zelf den doorslag geven, dienen we, wat de politieke gezindheid betreft, naar Staten- of Kamerverkiezingen -te kyken. Maar ook dan zien we, dat de anti-revolu tionaire party pas op de vijfde plaats komt. Vorig jaar werden b.v. te Borssele de vol gende stemmen uitgebracht: Staatk. Ger. 168; Christ. Hist. 128; Liberale Staatsparty 126; Roomsch Kath. 88; Anti-Rev. 67; Vryz. Dem. 38; S.D.A.P. 34. Als we by deze cy- fers nog opmerken, dat de Raad op zeven leden slechts één anti-revolutionair telt, laat zich wel begrypen, dat Borssele geen anti-revolutionairen burgemeester ver wachtte. De kwestie van de ontslag-aanvrage van den heer Warren, had onze belangstelling getrokken, omdat ons bericht vermeldde, dat dit om „persooniyke reden" plaats had, terwü'l officieel deze aanvrage ingediend werd om „drukke werkzaamheden". Tij dens een onderhoud, dat we gisteren met de heeren Bax en Warren hadden, vernamen we, dat beiden het geval is. De heer Warren wees op aard en omvang van zijn werk zaamheden, terwyl ook zün gezondheidstoe stand den laatsten tyd minder gunstig is, doch hy beaamde, dat de eerste oorzaak was, dat hy zich niet kon vereenigen met sommige maatregelen, die de burgemeester den laatsten tyd trof. En vooral had het hem gegriefd, dat de burgemeester enkele malen den veldwachter de opkomst bü de E.H.B.O.-cursussen had laten controleeren. Burgemeester Bax deelde ons mede, dat hü deze contröle inderdaad had laten hou den, omdat de opkomst vaak te wenschen overliet en hy vreesde, dat de cursus an ders verloopen of niet aan haar doel be antwoorden zou. Daarna had hy echter, na overleg met den heer Warren, deze con tröle stopgezet. De heer Warren beaamde dit, doch zeide, dat toen eigeniyk zyn be sluit tot ontslagaanvrage reeds vast stond. Van burgemeester Bax vernamen we voorts nog, dat de heer Warren noch door deii vorigen burgemeester, noch door hem, tot aanvaarding dezer functie verplicht werd. De heer Warren had dus het recht deze ontslagaanvrage in te dienen. Tot zoover deze kwestie te Borssele, die ditmaal dus een terrein betreft, waarop reeds verschillende kwesties uitgevochten werden, ook in andere Zeeuwsche gemeen ten. Het is geen sinecure, deze luchtbe schermingsdienst, noch voor de „dienst plichtigen", de burgers, noch voor de bur gemeesters, die uiteindeiyk toch verantwoor delijk zyn voor het inrichten en functionee- ren van dezen dienst. Die ongetwyfeld het liefst met vrywillige krachten werken, doch die zelden voldoende vrywilligers krygen, en die er dan „dienst" van moeten ma ken. Waar men anderzyds liever niet toe overgaat, omdat het met onwillige honden kwaad hazen vangen is. En voor de burgers is het ook geen pretje. Men behoeft nu niet bepaald „bang" te zyn, als men zich niet als donor laat in- schryven, of onwillig om den medemensch te helpen, als men zich niet als E.H.B.O.- cursist opgeeft, of erg gemakzuchtig als men liever geen lid van den luchtbescher mingsdienst wil worden. O neen. Maar mer kan er geen tyd voor hebben. Buurman is daar meer de aangewezen persoon voor. En als het er op aan komt, dan zal men toch de handen wel uitsteken Natuurlyk zal men dat. Maar de burge meesters zitten er toch mee. Het regent nieuwe verordeningen, voorschriften, aan vullingen, wyzigingen. Dat alles moet by- gehouden worden, moet kloppen. Ook de distributie-regeling, de mobilisatie-uitkee- ringen, de luchtbeschermingsdienst. Vooral de laatste. Als die dienst in werking moet treden gaat het om have en goed, en om menschenlevens NOORD-BEVELAND. COLLECTE VOOR FINLAND. WISSENKERKE. De in deze gemeente gehouden collecte voor Finland, bracht op de som van 1125,30, *te weten van Wissen- kerke 368,80, Kamperland 571,50, Geers- dyk 185. De voorzitter van het comité, burgemeester Geuze, dankte de geefsters en gevers, en allen die hebben medegewerkt tot het welslagen van deze collecte voor het arme Finland. (Ingez. MecLjf De Duitsche Nachtwacht DE ANNEXATIEZIEKTE OOK IN DE KUNST. In De Gids van Maart signaleert dr. ir. J. H. Plantenga, aldus het Vaderland, een zonderling geval, dat hy niet ten onrechte qualificeert als „een Uniformaffaire in Boekvorm". Wat is het geval? Er is dezer dagen een Nederlandsche vertaling versche nen van een Duitsch boek; W. Müseler,; Deutsche Kunst im Wandel der Zeiten, heette de eerste druk (Berlyn 1934), Euro- paische Kunst heet de tweede, die zes jaar later het licht zag en nu voor Nederland bewerkt werd onder "den titel Europeesche Kunst (bewerkt door J. C. Ebbinge Wub- ben, onder medewerking van en ingeleid door prof, dr. W. Vogelsang, N.V. Van Dit- mar) In de eerste editie schreef de heer Müse- ler o.a. het volgende fraais neer: die heutigen Niederlande und das heutige Belgien (sind) Jahrhunderte lang, bis tief in die Barockzeit (dus tot 1775)] auch politisch deutsches Land gewesen". „Rembrandt und Rubens werden überali in der Weltzur deutschen Kunst ge- zahlt". „Rein politisch gesehen ist die Nacht- wacheauf deutschen Boden gernalt worden" en „Rubens hat auf deutschen Boden gelebt und gearbeitet, und ist in deutscher Erde als deutscher Flame begraben wor den". het huidige Nederland en het huidi ge België (zyn) eeuwenlang, tot diep in den Baroktyd (dus tot 1775) ook politiek Duitsch land geweest". „Rembrandt en Rubens worden overal m de wereldtot de Duitsche kunst gere kend." „Zuiver politiek gezien is de Nacht wacht" op Duitschen grond geschilderd." en „Rubens heeft op Duitschen grond geleefd en gewerkt, en is in de Duitsche aarde begraven".) In het illustratiegedeelte kan men de raadhuizen van Brugge en Antwerpen en schilderingen van Van Eyck, Rogier en Bouts, van Orley en Mor, van Breughel en Patinier, van Rubens en Jordaens, van Rembrandt, Ruysdael en Hobbema, van Wouwerman en Van de Velde, als Duitsche kunst afgebeeld vinden! De tweede, omgewerkte uitgave bevat volgens Plantenga niet meer deze enormi teiten, maar Nederland blyft voor en na een geestelyke provincie van Duitschland, Rubens en Rembrandt kan men in de Duit sche landentabel vinden. Etc. etc. Geen onderhandelingen tusschen het Vaticaan en Berlijn. In gezaghebbende kringen in Vaticaan stad, spreekt men volgens Havas de in het buitenland verschenen berichten, volgens welke de Heilige Stoel en de Duitsche re geering zouden onderhandelen over een modus vivendi voor de roomsch-katholieke kerk in Duitschland en het door Duitsch land bezette gebied, tegen. In hef by'zonder wordt ontkend, dat Orsenigo, nuntius te Berlyn, over dit onderwerp in de Wilhelm- strasse zou hebben gesproken. DE ONTRUIMING VAN VHP LR I Havas meldt uit Helsinki: De inwoners van Viipuri (Wiborg) die hun stad vóór de aankomst der Russen heb ben verlaten, zyn over verscheidene steden in het binnenland van Finland verdeeld. De burgemeester verklaarde, dat de bevol king Karelië nooit zal vergeten. Men zal, zeide hy, by de nieuwe grenzen of in ae buurt van Kotka een nieuw Viipuri moeten stichten.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 6