lievige luchtaanval ©p @ee Srêfiseih convooi KOMIEK VAN OEN 0A6 De belamigeira der kerkgen®©!- schappen Ibljj evacuatie. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIBBEIBUEGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN DONDERDAG 21 MAART 1940. No. 69. -'V Berlijn meldl: Negen schepen tot zinken gebracht Het spel der camouflage Sumner'Welles, de Amerikaatische onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken, heeft weer zee gekozen. Beladen met de in lichtingen, welke hy voor president Roose velt moest verzamelen, vaart hij naar zijn vaderland terug. Of hem de ooren tuiten van al het kabaal, dat zijn reis door ons wilde werelddeel vergezelde, weten we niet: als Amerikaan is hij wel wat luidruchtig heid gewend. Maar hij zal zonder twijfel eenige ervaringen hebben opgedaan, welke aan de overzijde van den Atlantischen Oce aan onverkrijgbaar z\jn. Wü hier in het Europeesche Westen zien nogal eens neer op de beschaving van het grootste gemee- nebest des Amerikaanschen halfronds. Op het oogenblik echter kunnen we beter de hand in eigen boezem steken. We maakten een jungle van onze internationale samen leving. Sumner Welles heeft het noodig geoor deeld, vlak voor zijn vertrek een ontken ning af te leggen: hij heeft gedurende zijn verblijf in Europa geen bemiddelaarsrol gespeeld, deed geen vredesvoorstellen en ontving evenmin dergelijke ontwerpen. Men kan den man zeer waarschijnlijk op zijn woord gelooven. Maar een tweede is, hoe zijn ontkenning moet worden uitge legd. Men zou er uit kunnen lezen, dat zün reis dus geen materiaal heeft opgeleverd voor een eventueel vredesproject des hee- ren Roosevelt; dat hij dus alleen maar inlichtingen mee naar huis brengt, welke voor de vraag: „voortzetting van den oorlog of vrede? geen beteekenis kunnen hebben. Dat nu gelooven wij niet. Wij gelooven, dat Sumner Welles wel degelijk materiaal bij zich heeft, op grond waarvan de Ameri- kaansche president straks een poging tot bemiddeling zal wagen te ondernemen. Er is de laatste dagen veel te veel rumor geweest, om eenig peil te kunnen trekken op het zeer vele, dat in de pers der oorlog voerende landen en van Italië werd ge schreven over de diplomatieke bedrijvig heid, en dan in het bijzonder over de ont moeting van Hitler en Mussolini op den Brenner. Stel, dat de beide dictatoren wer kelijk een vredesvoorstel ontwierpen. Hun voornaamste zorg moet dan geweest zijn, dat voor de buitenwacht verborgen te hou den. Immers: wie over vrede praat, en dus blijk geeft, graag een einde aan den oor log te willen maken, wordt voor zwak aan gezien. Uit dezen hoofde was het allerminst verrassend dat de berichten over een pro gramma van 11 punten tot liquidatie van het conflict door de koude douche van een vinnig dementi werden gevolgd. En waar verschenen die berichten over het vredes- program? In de Engelsche en Fransche bladen. En het dementi? Eerst in de Duit sche, daarna in de Italiaansche bladen Geen mensch weet, wat Hitler en Musso lini op den Brenner bespraken, en geen mensch weet, wat voor „inlichtingen" Sumner Welles meebrengt naar Roosevelt. Alles wat daarover gepubliceerd werd en wordt, berust op onderstellingen, te goe der trouw en wellicht hier en daar ook te kwader trouw. Men late zich er niet door van dé wijs brengen. Dit moet men steeds voor oogen hou den: Duitschland, zoowel als de Geallieer den zouden er niets op tegen hebben, als zeer binnenkort een einde aan den oorlog- kwam. Geen der oorlogvoerenden heeft veel trek, om het verschrikkelijke geweld in zijn vollen omvang te ontketenen. Te Berlijn, zoo goed als te Londen en Parijs weet men, dat aan die ontketening ontzettend veel risico vast zit, ja, dat ze practisch met zelf moord gelijk staat. Daarom zal men elke kans, die zich voordoet om tot een compro- mis te geraken, zonder twijfel aangrijpen. Met dien verstande dan, dat de buiten wacht er in eerste instantie onkundig van moet blijven. Het bezoek van Sumner Welles aan Eu ropa bood zulk een kans. Roosevelt heeft weliswaar beweerd, dat hij zijn onderstaats secretaris alleen maar de Europeesche jungle inzond, om aan de weet te komen, wat „na den s.trijd" gedaan zou kunnen worden. Maar, daar heeft niemand veel ge loof aan gehecht. Hier begon al direct het streven, de openbare meening om den tuin te leiden, een streven, dat dan deze week zijn bekroning vond in het oorverdoovend lawaai der tegenspraken over de ontmoe ting op den Brenner. Heeft men ons zelfs niet willen laten gelooven, dat Von Rib- bentrop, de Duitsche minister van buiten landsche zaken, zijn opzienbarende visite op het Vaticaan afstak, alleen maar om met den Paus een beetje over koetjes en kalf jes te babbelen? Men kan uiteraard niet weten, of de „in lichtingen", waarmee Sumner Welles zoo behoedzaam den Oceaan oversteekt, wer kelijk den grondslag voor een vredesover eenkomst bevatten. Dat een deel er van als zoodanig is verstrekt en dat ook Hitier en Mussolini op den Brenner het een en ander in die richting bespraken, staat voor ons als een paal boven water. Het kabaal der buitenlandsche kranten kan daar weinig aan veranderen. Die pu- bliceeren alleen maar, wat van hoogerhand nuttig geoordeeld wordt en in het onder havige geval was het nuttige: camouflee rden wat er in werkelijkheid gaande is. Straks zal Roosevelt indien het mate riaal van Sumner Welles hem uiteraard geschikt genoeg voorkomt moeten doen, alsof hy persoonlijk en geheel op eigen ini tiatief, zekere vredesdenkbeelden lanceert. Laten we van harte hopen, dat hij het er op zal wagen en dat dan een einde aan den waanzin zal gemaakt worden. VLIEGTUIG IN NOORD CHINA VERONGELUKT. 'Zes dooden. Een vliegtuig van de lijn MoekdenPei- ping is gisteren in de buurt van Pingkoe, op 70 km ten Noordoosten van Peiping, verongelukt. Zes lijken werden door het Japansche garnizoen te Pingkoe geborgen. „Slechts drie vaartuigen beschadigd", zegt Londen. Gisteren tegen den avond hebben min stens tien Duitsche vliegtuigen een hevigen luchtaanval gedaan op een Britsch convooi ter hoogte van de vlootbasis Scapa Flow op de Orkaden. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat het convooi door de vliegtuigen uiteen werd gedreven. Negen oorlogs- en koopvaardijschepen met een totale tonnage van circa 42.000 ton werden tot zinken gebracht. Twee .koop vaardijschepen met een totale tonnage van circa 11,000 ton werden zwaar beschadigd; een vijandelijk vliegtuig werd in den lucht- strijd neergeschoten. Op een na keerden de Duitsche vlieg tuigen alle behouden terug. „DRIE SCHEPEN LICHT BE SCHADIGD". Een communiqué van de Britsche admi raliteit vermeldt: „Gisteravond hebben vij andelijke vliegtuigen een aanval gedaan op een convooi aan de Schotsche kust. De es- corteerende oorlogsschepen hebben de vij andelijke vliegtuigen onder vuur genomen. Patrouilles van het luchtwapen van de vloot en van het kustcommando zijn actief geweest. Op een keer hebben twee vliegtui gen van de vloot tien Heinkeltoestellen aangevallen en verspreid. De vijand be weert, dat verscheidene schepen of tot zin- Stanley toornt tegen de neutralen. Stanley, de Britsche minister van oorlog, heeft gistermiddag tijdens een lunch te Londen gesprotten over de positie van de neutralen. Hij herinnerde aan de crïtielc in de buitenlandsche pers, die was uitge oefend op de Britsche regeering, volgens welke het haar aan energie ontbreekt en zij te zwak optreedt, dit speciaal in ver band met de Finsohe kwestie. Waarom deze critiek?, aldus vroeg Stanley. Omdat wij de rechten van de neutralen wenschen te eerbiedigen? Het is heel gevaarlijk voor de neutralen nu te meeiiien, dat zij ons de les te lezen hebben. Dat zou een les kunnen zijn, die we maar al te graag willen leeren. Wij hebben ervaren, dat de man, die de rech ten van de neutralen met voeten treedt, de voordeelen krjjgt en niet alleen de voordeelen, ook nog de bewondering. Deze les zou waarschijnlijk leergierige en be kwame leerlingen in dit land kunnen krij gen. Stanley vervolgde: de uitdaging was met alleen tot Engeland en Frankrijk gericht, doch tegen alle landen, die hun eigen weg gaan en hun eigen gedachten willen heb ben. Er zün millioenen menschen op de wereld die denken, hoe blijven wü er uit. Maar.zü zün er in! Mogelijk nemen zij niet actief deel aan den oorlog, mogelijk geven zij uit angst zelfs hulp aan de an dere züde, doch laat niemand van hen den ken, dat het resultaat van den strüd, die begonnen is, hen onverschillig kan laten. Er is slechts een waarborg, dien wij kunnen geven en dat is dat Duitschland zal toonen dat zijn normen van misdadigersre- geering geen baten afwerpen en dat nooit zullen doen. Stanley zeide dat sommige buitenlandei's den oorlog hadden beschre ven als een „zachten oorlog". Dit is de taal van toeschouwers van een bokswed- strüd, die nadaü zü goed gedineerd hebben, buiten gevaar zitten en. voor de sensatie een wat heftiger gevecht willen. Ten aanzien van de critiek op een ge brek aan initiatief bij de geallieerden, zei- de Stanley, dat het waar was dat in de ken zijn gebracht of ernstig schade hebben opgeloopen. Een feit is, dat de Britsche oorlogssche pen of vliegtuigen geen schade hebben ge leden en dat er ook geen slachtoffers zijn. Drje neutrale schepen evenwel twee Noorsche en een Zweedsch hebben gerin ge schade opgeloopen." Officieel wordt medegedeeld, dat de schepen van het convooi, welke beschadigd werden, de Noorsche schepen „Svinta" en „Tora Elise" en het Zweedsche schip „Ut- klippen" zün. De „Svinta" is door de beman ning verlaten. Zü is aan boord van een ander Noorsch schip gegaan. Een der aanvallende Heinkel- vliegtuigen werd door de luchtdoelartillerie beschadigd en andere werden door Britsche vliegtuigen getroffen. LUCHTALARM. Op de Britsche Shetland-eilanden is gis teren herhaaldelijk luchtalarm gemaakt. Er vlogen Duitsche vliegtuigen boven de eilanden. Bommen werden echter niet uit geworpen, zoodat men waarschijnlijk te doen had met verkenners. EEN BRITSCHE TREILER GE ZONKEN, De Britsche treiler „Lowdock" is gisteren op de Noordzee gezonken, naar Havas be weert, tengevolge van een botsing met een ander vaartuig. Slechts een der opva renden kon worden gered, zoodat elf man omgekomen moeten zijn. AMERICAN BLEND (Ingez. MedJ VOOR DE BESCHERMING DER DUITSCHE JEUGD. Het D.N.B. meldt uit Berlün: De Duitsche minister van binnenlandsche zaken heeft een verordening uitgevaardigd tot bescherming der jeugd, welke bepaalt, dat personen beneden achttien jaar zich tij dens de duisternis niet in straten en op pleinen mogen bevinden. Het bezoek van ca fe's en dancings, bioscopen en cabarets, is aan deze jongemenschen na negen uur 's- avonds verboden, indien zij zich niet in ge zelschap bevinden van een opvoeder. Het gebruik van sterken drank is aan jonge lieden in café's verboden. Voorts wordt al len personen beneden achttien jaar verbo den in het openbaar te rooken. geschiedenis de helft van de oorlogen ver loren is door een gebrek aan onderne mingsdurf, doch cle andere helft was. ver loren door een gemis aan geduld. Verlof vrijwilligers van de landstormkorpsen motor- en vaartuigendienst. Blijkens een legerorder heeft de minister van defensie bepaald, dat wanneer een lich ting dienstplichtigen van den motordienst in het genot van onbepaald klein dan wel groot verlof zal worden gesteld, vrijwilli gers van het vrijwillige landstormkorps motordienst, die met betrekking tot hun dienstplicht tot dezelfde lichting als ge noemde dienstplichtigen behooren, op het zelfde tijdstip als die lichting in het genot van dat verlof kunnen worden gesteld. Indien dienstplichtigen van de torpedisten in het genot van dat verlof worden gesteld, geldt een overeenkomstige regeling voor de daarvoor in aanmerking komende vrü- willigers van het vrijwillig landstormkorps vaartuigendienst. Zoodra een datum van het vertrek met verlof voor een lichting der vorenvermelde dienstplichtigen is vastgesteld, kunnen de vrijwilligers, die tot die lichting worden gerekend te behooren en van vorenstaande regeling gebruik wenschen te maken, daar toe een verzoek indienen, en wel de vrüwil- ligers van het vrijwillig landstormkorps motordienst bü den commandant van het depót motordienst, de vrijwilligers van het vrijwillig landstormkorps vaartuigendienst bij den commandant van het depót vaar tuigendienst te Rotterdam. De regeering geeft voorlichting en treft speciale voorzieningen. Met prof. dr. 'J. R. Slotemaker de Bruine, die als contactpersoon tusschen, de ambtelijke instanties en de kerkgenoot schappen bij de voorbereiding van de eva cuatie is ingeschakeld, heeft een redacteur van het ANP. dezer dagen een onderhoud gehad over de wijze, waarop de belangen der kerkgenootschappen bij dit vraagstuk worden behartigd. De regeering. aldus prof. Slotemaker de Bruine, wenscht zich natuurlijk niet in het interne leven van de kerkgenootschap pen te mengen. Wel wil zij de kerken be hulpzaam zijn bij haar taak, hetgeen ge schiedt door voorlichting vooraf en door speciale voorzieningen met betrekking tot de benoodigde gebouwen en lokalen. Daar om moet ik, zoo zeide prof. Slotemaker de Bruine, niet als regeeringsvertegenwoordi- ger, maar als contactpersoon worden ge zien. „Ik heb veelvuldig contact met de re- regeeringsinstanties, die bij de voorberei ding van een eventueele evacuatie belast zijn eni mijn bedoeling is ook contact te hebben met alle kerkelijke personen, met wie dat gewensebt zal blijken.. Dit contact ben ik begonnen te leggen met die kerk genootschappen, welke door het aanta1 hunner lidmaten zonder twijfel met de evacuafe te maken zullen krijgen: met de Nederlandsch Hervormde Kerk, met de Gereformeerde Kerken en met de Roomsch Katholieke Kerk; Naast de drie genoemde kerkgenootschappen/ zijn er natuurlijk klei nere kringen, die mogelijk iets met de eva cuatie te maken zullen krijgen. Geen consulaten meer te Warschau. Het Amerikaansche staatsdepartement heeft medegedeeld, dat Duitschland ver zocht heeft de consulaten van Amerika en apdere landen te Warschau op te heffen. De regeering der Ver. Staten is gedwongen geweest hieraan toe te geven. De Duitsche regeering heeft den twintigsten Maart als vertrekdatum vastgesteld. De regeering der Ver. Staten behoudt zich in deze aangele genheid al haar rechten voor. De drie consuls en vice-consuls der Ver. Twee heeren al op 's Heeren [wegen, Die kwamen malkander eens tegen En de een zei zacht. Wat de ander net dacht: Wat kom je toch veel [„SHELTER'S" tegen. Shelter Jassen voor Dames en Heeren (Ingez. Med.) Het is de bedoeling, de kerkelijke ziel zorg in de vluchtoorden te doen plaats heb ben op een wijze, welke zooveel mogelijk overeenkomt met die der verlaten haard steden en bovendien aan te passen aan de nieuwe, uit de omstandigheden- voortvloei ende, behoeften. De regeering streeft er ernstig naar de verschillende vluchtoorden, waarheen de te ontruimen gemeenten zul len worden overgebracht, aldus te kiezen, dat geloofsgenooten zooveel mogelijk bij geloofsgenooten zullen worden onderge bracht. Er wordt, voor zoover dit doenlijk is, voor gewaakt, dat het vluchtoord ook in confessioneel opzicht een narmonieerên- de omgeving voor cle geevacueerden zal zijn. Het voornaamste vraagstuk, dat zich bij evacuatie ten aa zien van de kerken voor doet, is wel de voorziening in de behoefte aan lokaliteiten voor den eeredienst, voor godsdienstonderwijs, jeugdwerk enz. Deze behoefte zal zeer verschillend zijn. Wat het vervoer van archieven en voor werpen van eeredienst betreft, thans be staat de mogelijkheid van overbrengen de zer voorwerpen naar veiliger plaatsen. Is eenmaal liet gevaar zoo naoij, dat de be volking gewaarschuwd'moet worden voor de dreigende evacuatie, dan geldt ook voor de bedienaren van den godsdienst, dat zü de mee te nemen bagage tot het uiterste moeten beperken. Het Roode Kruis steunt de opleTding van helpsters in. elke confessioneele nuan ceering, zoodat ook in geval van oorlog of vluchtelingen-invasie de ziekenverple ging zooveel mogelijk aangepast zal zün aan de geestelijke behoeften der bevolkings groepen. Staten te Warschau zullen naar de ambas sade der Ver. Staten te Berlijn gaan, waar alle aangelegenheden worden behandeld, betrekking hebbende op burgers der V. S. in Polen. Het departement deelt mede, dat bü de Duitsche regeering door tusschenkomst van de ambassade te Berlijn stappen zijn ge daan, waarbü gewezen werd op de moeilük- heid bijstand en bescherming te verleenen aan burgers der V. S. bij afwezigheid van een geregelde, consulaire vertegenwoordi ging te Warschau. De Duitsche regeering is evenwel onver zettelijk gebleven. T er herdenking van den sterfdag van HM. Koningin Emma werd Woensdag in het Rosarium te Den Haag door de „Princevlag" een krans gelegd bij het monument der overleden vorstin.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 5