wmf wIItI IflM reinigt zacht Sn yfOLOJt 10-P qêh&ü —krast nooit Coöp. „DE BROEDERBAND" i.a. Een Engelsch expeditielegervan 100.000 man stond gereed. TE KOOP AANGEBODEN: EEN 4/5 PERSOONS AUTO 4-deurs Sedan. In kénrigen staat. Dodge 1934. Van particulier. Te bevragen EERSTE ZEEUW- SCHE AUTO-GARAGE, Lange Noordstraat 10, M'burg. Telef. 141. bekendmakingen! VRIJSTELLING WEGENS 'BKOEDERDIENST, LICHTING 1940. De Burgemeester van Middelburg brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden Voor vrijstelling wegens broeder- dienst komen vóór anderen in aan merking zy, van wie de meeste broe ders (hieronder te verstaan wettige broeders en halfbroeders) hebben ge diend of tot dienst verplicht zijn en van dezen zij, die behooren tot gezin nen met de meeste kinderen (hier onder te verstaan broeders, halfbroe ders en stiefbroeders, zusters, half zusters en stiefzusters). De broeder of halfbroeder, die ge diend heeft of tot dienst verplicht is, moet verkeeren in één. van de vol gende gevallen: a. tot gewoon dienstplichtige be stemd zijn, voor zoover de voor zyn inlijving bepaalde datum nog niet is aangebroken; b. als gewoon dienstplichtige of als •vrijwilliger tot de land- of tot de zee macht behooren; c. 30 dagen in werkelijken dienst zijn geweest; d. militair pensioen genieten of ge noten hebben; e. gedurende zijn werkelijken dienst zijn overleden. Als werkelijke dienst wordt ook beschouwd de dienst van hem, die op grond van gewetensbezwaren is te werk gesteld bij een burgerlijken tak van staatsdienst. Eerst nadat alle vrüstellingensaan- vragen door den Commissaris der Koningin zullen zijn beoordeeld, kan worden bepaald, in welke gevallen de vrijstelling zal kunnen worden verleend. Hiervan zal bij openbare kennisgeving mededeeling worden ge daan. Tijdstip, waarop op de aanvragen een beslissing kan worden genomen op alle aanvragen om vrijstelling we gens broederdienst voor ingeschreve nen voor bovengenoemde lichting, zal eerst in Juli of Augustus a.s. een be slissing kunnen worden genomen. Middelburg, 18 Maart 1940. De Burgemeester voornoemd, M. H. BOASSON, wnd. .Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis: dat bij hen is ingekomen een schrij ven van HERMANIJS MATTHEUS VERSWIJVEREN, wonende te Mid delburg, Teerpakhuizenstraat no. 30, houdende verzoek hem een verlof A te willen verleenen, als bedoeld in artikel 38, le lid der Drankwet 1931, Stbl. 476, voor de benedenlocaliteit van het perceel plaatselijk bekend, Teerpakhuizenstraat no. 30, welke localiteit een oppervlakte heeft van 80 m2. Binnen twee weken na heden kun nen bezwaren tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijk' bij hun College worden ingebracht. Middelburg, 19 Maart 1940. Burgemeester en Wethouders van Middelburg, M. H. BOASSON, Lo. Voorz. M. VAN DER VEUR, Secretaris. 1 verstopping, overmatig vet wil doen verdwijnen en de schade lijke gevolgen: aambeien, rheu- matiek, zenuwachtigheid wit voorkomen, die zuivere bloed en Ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingszout Het resultaat is verrassend! Men bespeurt terstond den grooten dienst aan de gezondheid; men gevoelt zich vrijer en beter. Flaoon f 1.05. Dubbele flacon f 1.75 bi) apothekers en vakdrogleten. Voorradig bij: Drog. Fa. Schulte Thieme, Langedelit 119, Middelburg. Per ons. Puur chocolade-eitjes 10 en 13 ct. Melk chocolade-eitjes 15 ct. Zeer fijne gevulde eitjes 13 ct. Suiker eitjes 10 ct. Fondant Paas-assortiment.10 ct, Dragé gekleurde eitjes, 30 stuks in één ons 10 ct. Per stuk. Netjes met eitjes 714, 10, 12 J4, 17 J4 en 35 ct. Chocolade vogelnestjes (zeer aardig) 5 en 12 ct. Chocolade Paasfiguren 2 ons 25 ct. Gevulde Paasbonbons 2 ons 25 ct. Per stuk. Gevulde Paasfiguren 5 ct Grote chocolade Paas-eieren 7J4.8, 10 en 12 ct. Chocolade eieren in dop 7J4 ct. Langeviele - Zach. Jansenstraat MIDDELBURG. Ook verkoop aan niet-Ieden Uaiven Prv)s fcottie voor hal 1„ pond K°«'e Naar keuze- cenk ol van 53 voor Z° o( van 43 v0°r ^,,2 cent van 33 voor 10 n 00 aankoop m_. Woensdag a-s- vsn Donderdag tol eo Scherpe reinigingsmiddelen zijn het bederf voor Uw keukengerei. Ze maken mooie glanzende op pervlakken dof en veroorzaken krassen, die vuil en vet vasthouden. Wees zuinig op Uw keuken gerei - gebruik Vim! Door haar dubbele wer king maakt Vim eerst het vuil los en houdt dit vast, zodat door spoelen alleen het voorwerp volkomen schoon is. Gebruik in Uw keuken en voor alle glanzende opper vlakken in Uw huis uitsluitend Vim - het „automatische" reinigingsmiddel. Maar Noorwegen en Zweden ga ven geen doortocht naar Finland, verklaart Chamberlain* Een troepenmacht zou ook Zweden hebben geholpen. •De Britsche minister-president Chamber lain heeft gistermiddag in het Engelsche Lagerhuis de aangekondigde verklaring af gelegd over de houding van Engeland in' het FinschRussische conflict. Chamberlain begon met er op te wijzen, dat het een bittere gedachte is, voor allen die de vrijheid liefhebben, dat de langdu rige en heldhaftige verdediging der Finnen is gevolgd moeten worden door vredes^ voorwaarden, welke alleen onder ernstigen dwang konden worden aanvaard. Wellicht is onze macht om Finland te helpen, nog nilt ten einde, zeide Chamberlain. Wederom is een kleine staat het slacht offer geworden van de politiek van agres sie, waartegen wij de wapens hebben opge nomen. Duitschland kan niet aan zijn verant woordelijkheid ontsnappen. Finland zou nooit aangevallen zijn, wanneer het pact tusschen Duitschland en de Sovjet niet ge sloten ware. Alleen door de Duitsche dreigementen werden de Scandinavische landen zoo ver schrikt, dat zy do hulp, die Finland wellicht had kunnen redden, hebben tegengehouden. De bewering dat de Geallieerden gefaald hebben in him verplichtingen kan geen en kel oogenblik gehandhaafd worden. Voortgaande verklaarde Chamberlain, dat hij de aan Finland verleende hulp in twee gedeelten zou bespreken, nl. de kwes tie van het oorlogsmateriaal en die van de manschappen. Wat het materiaal beUcit kcxirrerde hii het Huis er uit' .t Groot-Brittanme zien ir oorlog bevonci. „Alle aanvragen om hulp van den kant van bevriende neutralen moe ten derhalve worden afgewogen tegen on ze eigen behoeften". Dit was ook van toe passing op Finland. Kef beloofde en gezonden oorlogsmateriaal. Door de Finsche regeering is geen beroep gedaan op Groot-Erittannië, dat onbeant woord is gebleven. Eerst verzocht Finland zoo snel .mogelijke verzending van oorlogs materiaal volgens de bestaande contracten, later vroeg het orh ander materiaal van zeer uiteenloopenden aard, n.l. in de eer ste plaats gevechtsvliegtuigen, vervolgens bombardementstoestellen en aanzienlijke hoeveelheden munitie voor kleine wapens. Nog later werd de grootste nadruk gelegd op de levering van geschut. Iedere aan vraag werd prompt overwogen en zoo veel mogelijk met het oog op Groot-Brittannië's eigen behoeften werd er aan voldaan. Chamberlain gaf daarop een opsomming van het beloofde en gezonden materiaal: vliegtuigen, toegezegd 150, gezonden 110; kanonnen, toegezegd 223, gezonden 114; granaten, toegezegd 297200, gezonden 185.000; Vickersgeschut, toegezegd 500 stuks, gezonden 400; handgranaten, toege zegd 50.000, gezonden 50.000; vliegtuigbom men, toegezegd 20.700, gezonden 15.700; seinuitrustingen, toegezegd 1.300, gezonden 800; anti-tankgeweren, toegezegd 200, ge zonden 200; gasmaskers, toegezegd 60.000, gezonden 60.000; gevechtsuniformen, toege zegd 100.000, gezonden 100.000; anti-tank mijnen, toegezegd 20.000, gezonden 10.000; ambulances, toegezegd 48, gezonden 48. Chamberlain voegde hieraan toe, dat de ze lijst tevens een aantal kleinere posten en groote hoeveelheden kleine wapens en munitie omvatten. Alles was gedaan om deze artikelen met een minimumvertraging te zenden. Wat de levering van manschappen be treft, verklaarde Chamberlain, dat lialf Fe bruari Mannerheim den Engelscheri verte genwoordiger er van in kennis stelde, dat hij geen manschappen noodig had, omdat zijn hulpbronnen voldoende waren om den strijd voort te zetten tot de dooi zou bi llen. ~ïij zeide, dat hij in Mei gaarne om streeks i.100 man zou krijgen, maar sti puleerde, dat dit geoefende soldaten moes ten zijn. „Tegelijkertijd werd ons te ver staan gegeven, dat Finland en Zweden ner veus waren over de reactie op Duitschland en dat beide hoopten, dat welke strijdkrach ten ook gezonden werden, zij niet officieel zouden worden -.wonden". EEN EXPEDITIELEGER STOND GEREED. De voorbereidingen voor de expeditie werden ten uitvoer gelegd met alle snelheid en in begin Maart stond een expeditieleger van 100.000 man gereed om te vertrekken. Tw6e maanden voor Mannerheim om aan komst daarvan had gevraagd. Bij het ont werpen van de expeditie deden zich twee voorname factoren voor: ten eerste, geen doeltreffende expeditie in Finland kon aan komen, behalve langs den weg van een doortocht door Noorwegen en Zweden. Daarom was het noodzakelijk de toestem ming van die beide regeeringen te verkrij gen. Duitschland dreigde met interventie. Wat de houding van Duitschland in dit verband betreft, zefide Chamberlain „wij weten thans, dat zoodra Duitschland het gerucht hoorde over een doortocht van een dergelijke troepenmacht door de beide lan den, het Noorwegen en Zweden bedreigde met zy'n Interventie, wanneer zij hun toe stemming gaven. Wy waren van gevoelen, dat wy gereed moesten zyn ook een troe penmacht te verschaffen, die Zweden zou moeten, bijstaan om zichzelf to verdedigen, wanneer het door Duitschland mocht wor den aangevallen." Wanneer Noorwegen en Zweden hun toe stemming gaven, zouden dë transportfaci liteiten, een limiet met zich mede brengen voor den omvang van de troepenmacht. „Onder deze omstandigheden besloten wy de grootste troepenmacht op de been te brengen, die mogelijk zou zijn in verband met de physieke omstandigheden, die wij zouden ontmoeten. Een deel van die troepen zou noodig zijn voor den bijstand van Zweden, een deel zou expeditieleger zijn voor hulp aan Finland. Bovendien zouden zekere troepen noodig zijn. om de lange verbindingslijn te hand haven. De omvang van die troepenmacht, berekend op de genoemde basis, was onge veer 100.000 man, volledig bewapend en uitgerust. Plannen werden ontworpen, vol gens welke de troepen in Maart zouden be ginnen in Scandinavië te arriveeren en het geheel zou voor eind April zijn aangekomen. Dat was niet noodzakelijkerwijze de laatste troepenmacht. De kwesties der versterkin gen zouden afhangen van de ontwikkeling in den strijd. Wjj stelden de Finnen in kennis van deze plannen in de tweede helft van Februari en wij stelden hun voor, dat zij een openlijk beroep zouden doen op bijstand, niet later dan 5 Maart. Na ontvangst van dat open lijke beroep stelden wij ons voor een for meel beroep te doen op de regeeringen van Noorwegen en Zweden betreffende toestem ming tot doortocht van het expeditieleger. Wij hoopten, dat het resultaat van het be roep van Finland zou zijn, dat de twee be trokken regeeringen geen hinderpaal zou den opwerpen. Niet-formeel richtten de Finnen zich tot de Zweedsche regeering. De Zweedsche regeering echter kon niet toestemmen in de passage van geregelde gewapende troepen. Ofschoon dit ontmoedigend was, werden de voorbereidingen voor de verzending van de troepen voortgezet, omdat de regeering hoopte, dat Noorwegen en Zweden tot an dere gedachten zouden komen. Intusschen, wat het beroep van Finland betreft, vroegen de Finnen in begin Maart, of zij het besluit mochten uitstellen. Voorts vroegen de Finsche gezanten in Parijs en Londen, of Groot-Brittannië niet 50.000 man binnen een maand kon zenden. Wy antwoordden, dat reeds voorstellen waren gedaan voor het transporteeren van de grootste troepenmacht, die physiek mo gelijk was, met een maximaal gebruik van de beschikbare havens en spoorwegen. Geen verzoek van de Finnen. Wy voegden hieraan toe, dat wij bereid waren om de oorspronkelijke troepenmacht tot lederen omvang uit te breiden en zoo snel als mogelijk was in het licht van de ervaring en de militaire ontwikkeling. Tenslotte ging de datum, die door de Finnen voor hun beslissing gesteld was, voorbij zonder dat er een beslissing geno men werd. Den volgenden dag hoorden wy, dat vredesvoorwaarden waren aanvaard. Het was niet aan ons om critiek uit te oefenen. Een volk, dat zoo'n strijd had ge leverd als de Finnen, moet immuun zyn voor iedere critiek. Ik wil het volstrekt duidelijk maken, dat wy voortdurend hun recht hebben erkend om een eigen beslis sing te nemen in het licht van de hun be kende feiten, die ons wellicht niet bekend waren. Wy waren gehouden om die beslis sing te aanvaarden of wy nu een andere beslissing zouden hebben verkozen of niet. Met uitzondering van Mannerheim's ver zoek om 30.000 man, te zenden in Mei, is geen verzoek van eenigerlei aard om land troepen door de Finnen gedaan. Zelfs op het laatste oogenblik zouden wy een expeditiecorps hebben kunnen zenden. Dit was een gemeenschappelijk Britsch Fransch expeditieleger en het zou hebben kunnen arriveeren lang voor den gevraag- óen datum, wanneer Noorwegen en Zwe den doortocht hadden verleend". Voortgaande zeide Chamberlain, dat de verantwoordelijkheid voor den Finschen ooi-log geheel en uitsluitend op de schou ders van Duitschland ligt. In dit verband stelde Chamberlain de 1 vraag „is de veiligheid van Noorwegen en Zweden behouden? Integendeel, het gevaar Onlusten in Britsch-lndië. 23 betoogers gedood. Reuter meldt uit Lahore (Britsch-lndië) Officieel wordt gemeld, dat de politie door leden van een Mohammedaansch li chaam, die tegen het bevel der regeering van de Pendsjaab een optocht in militaire formatie wilden vormen, is aangevallen. Twee politie-inspecteurs werden ernstig ge wond door spaden, welke de betoogers bij zich hadden. Een districtsmagistraat werd gewónd, twee politiebeambten werden ge dood en zes gewond. Hierop opende de poli tie het vuur waardoor 23 betoogers gedood werden; 39 personen werden gewond. De politie en militairen patrouilleeren thans in de stad. Deze Mohammedaansche betoogers wor den genoemd Khaksars. Zy hebben spaden bij zich, dragen uniformen en zijn militair gedrild. Hun optreden heeft het ontstaan aangemoedigd van rivale organisaties der Hindoes die op denzelfden grondslag zyn in gericht. De verscherping der verhouding tusschen Hindoes en Mohammedanen in de laatste maanden heeft ertoe geleid, dat de regeering een verbod heeft uitgevaardigd op militaire formaties, of zy wapenen bij zich hebben of niet. Handgemeen in het Japansche parlement. In liet Japansche Lagerhuis is gisteren een vechtpartij ontstaan, nadat de voorzit ter bepaald had, dat de minister van bui- tenlandsche zaken niet behoefde te ant woorden op een bewering van een rechtsc'n lid betreffende het geval van de „Asama Maroe", het Japansche schip waarvan door een Britsch oorlogsschip eenige Duitsche passagiers zijn gehaald. Een lid der party van -V: ociaie '•sa rende op den voorzitterszetel toe en eiscii- te een antwoord. De suppoosten trachtten hem de zaal uit te werken, war p anu.. leden v?S 'Jr. party hem te hulp kwamen. Daarop kwamen de leden van de Minseilo- partij den voorzitter Lo hulp en ontstond een algeme- vecht. In verband hiermede werd de vergade ring geschorst. is dichter by deze beide landen gebracht dan ooit. Thans staat het op hun drempel. Niets zal of kan hen redden dan de vastbe radenheid om zich zelf te verdedigen zich aan te sluiten bij anderen, die bereid zyn hen te helpen bij hun verdediging."

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 8