STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE Raad van Schore. VOOR DEN POLITIERECHTER TE MIDDELBURG DAMMEN MIDDELBURG DE LUCHTBESCHERMINGS ORGANISATIE. Hot particulier initiatief. Het voorbeeld, van de buürtcommissie St. Jansstraat e.o. om de onderlinge hulp der bewoners bü eventueele oorlog.daden £gr hand te nemen en voor. te bereiden, heeft navolging gehad. Enkele bewoonsters en bewoners van de Bierkade en Rouaansche kade, grondig ho pend, dat te nemen maatregelen, nimmer in werkelijkheid zullen moeten worden toe gepast, meenden, gezien wat zich de laat ste maanden in andere landen heeft afge- speeld, ook niet stil te moeten blijven zit ten. Men wilde niet wachten totdat de ver deeling in blokken van overheidswege van de vier wijken, waarin de stad reeds ver- dee'd is, een feit zal worden en het bleek dat dit van de zijde van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst zeer op prijs wordt gesteld. Een bestuur voor dit deel der stad wer; gevormd na een vergadering met bewo ners en men zal nu overwegen hoe, als gel den bijeen zijn gebracht, materiaal voor blusschen van kleinere branden, oprui- mingswerk verzorging van zieken en ge wonden enz. kan worden gerege'd. Men vergete niet, dat in iedere wijk gezinnen van hun leiders zijn verstoken, omdat zij onder de wapenen zijn of wel als ambte naar of aangeslotenen bjj brandweer of der gelijke op den hun aangewezen post zuilen moeten zijn. Veelal zullen jongere en ou dere mannelijke personen, die niet verbon- den zijn aan een dienst, gezamenlijk met de bewoonsters moeten weten wat zij moe ten aanpakken. En van deze laatste uit het hier bedoelde deel der stad, zijn er reeds bezig zich te bekwamen in eerste hulp bij ongelukken. Men vergete niet, dat bij een luchtaanval van eerigen omvang de brandweer en ge meentelijke hulpdiensten allicht het eerste naar de belangrijkste punten der stad zul len moeten of wel naar plaatsen, waar het vuur erg huishoudt of de vernieürg het grootst is en medische hulp het hardst noodig. Maar dan zullen kleinere branden en kleinere vernielingen voor de buurtge- nopten zelf moeten worden aangepakt en lichter gekwetsten hulp worden verleend. Het is zeker een prijswaardig streven, dat nog meer navolging in andere deelen der gemeente ten volle verdient. KOPER HET EDELSTE METAAL VAN DE ONEDELE METALEN. De kring Walcheren van den Bond van Loodgieters en Fitterspatroons hield giste renavond een bijeenkomst in een der zalen van „de Eendracht". De voorzitter, de heer A. Jobse kon behalve verschillende leden ook een aantal genoodigden onder wie den wethouder van openbare werken," den heer Paul, den directeur van gemeentewerken, den heer Jansen, den directeur van ge meentebedrijven, ir. Roeters van Lennep, den onder-directeur van gemeentewerken, den heer Matthijssen en verschillende an dere ambtenaren en architecten verwel komen. Maar vooral ook den heer J. de Brujjn uit Garderen, die een inleiding zou houden over „Koper het edelste metaal van de onedele metalen". Spr. wees er op, dat door samenwerking veel kan worden be reikt en alles gedaan kan worden om het werk in de gemeente te houden, zooals ook dat voor het koperbeslag van de gerestau reerde Lange Jan. De heer De Brujjn wees er o.a. op, dat koper het oudste der bekende metalen is en op ijzer na het voornaamste, Reeds 4000 j. v. Chr. werd koper gebruikt. Men spreekt van het koperen tijdperk, dat gevolgd werd door het steenen, het bronzen en tenslotte het ijzeren tijdperk. Men gebruikt thans in de eerste plaats kopererts en juist in dezen oorlogstijd wordt veel koper gebruikt. Bij de electriciteitsvoorziening is veel vraag naar koper voor geleidingen en andere on derdeden. Hoe zuiverder het koper is, hoe dunnere draden er van kunnen worden ge maakt. Spr. stond dan stil bij het smelt- proces en wees er op, dat men naast het roode koper ook veel gebruikt het gele -koper. De naam „koperslager" is feitelijk niet meer op zjjn plaats, want de vaklie den gebruiken thans meer ijzer, zink enz. Spr. stond ook stil bij het vrij vele ge bruik van koper voor bedekking van da ken, vooral voor grootere gebouwen van openbaar nut, doch ook particuliere ge bouwen zjjn er reeds van voorzien. Spr. wees in dit verband op den Langen Jan. In de nu volgende pauze hadden de aan wezigen gelegenheid een kijkje te nemen b\j een uitstalling van ertsen en producten, teekeningen en brochures over het koper en liet verbruik ervan. Na de pauze heeft een film een zeer dui delijke kijk gegeven op het delven van ko per uit de mijnen; en de groote bewerking die het ondergaat voor het op tal van wijzen nuttig kan zijn voor de menschheid. Deze film was bijzonder interessant en alles bij alles kan van een mooien, goed ge slaagden avond worden getuigd. Duitschland krijgt olie via de Zwarte Zee en de Donau. HET IS NIET TE VOORKOMEN, ZEGT DE BRITSCHE MINISTER CROSS. In het Engelsche Lagerhuis heeft giste ren de afgevaardigde Mander de vraag ge steld, welke stappen door de Britsche re geering genomen werden om te verhinde ren, dat olie uit Rusland over de Zwarte Zee verscheept werd, bestemd óm langs de Donau naar Duitschland vervoerd te wor den. Cross, de minister voor economische oor logvoering, zeide: „Bij ontstentenis van eenigerlei contra- bandecontröle in de Zwarte Zee is het niet mogelijk te voorkomen, dat olie over zee naar Duitschland wordt verscheept. Vol gens de conventie van Montreu^ -..ogen1 oorlogsschepen niet door de zeeengten va ren naar de Zwarte Zee". VLISSINGEN. BESLAG OPGEHEVEN. Nadat de reederü van het Griekschc stoomschip „Aghios Nicolaos" cautie had gesteld, is het beslag op dit schip opgehe ven en is het schip naar zee vertrokken. HET GAAT GOED ZOO. Ook deze week is het aantal werkzoeken den in onze gemeente weer belangrijk ver minderd. Het aantal ingeschreven personen daalde n.l. van 385 tot 355. WALCHEREN. Jaarvergadering Geref. Meisjesvereeniging. DOMBURG. In de Geref. Kerk hield Dinsdagavond de Geref. Meisjesvereeniging „Onze tijd en roeping" genaamd haar jaar vergadering, waarbij tevens het 10-jarig bestaan werd herdacht. De eere-voorzitter ds. J. E. Visser, mocht de zeer veel aanwe zigen, welkom heeten, terwijl hij tevens memoreerde het vele goede dat deze ver eeniging voor haar leden al die jaren heeft mogen zijn. De secretaresse, mej. M. de Visser, gaf een historisch overzicht, terwijl penning- meesteresse en bibliothecaresse hun jaai verslagen voorlazen. Verschillende afgevaardigden brachten hun gelukwenschen over. De avond werd verder gevuld met werk van de leden zelf. We noemen een inlei ding uit de Kerkgeschiedenis; „De plaats der vrouw in de kerk der eerste eeuwen" door mej. Leintje de Visser. Verder enkele samenspraken; solozang, enkele wedstrij den, en voordrachten. Bij de sluiting kon men op een zeer ge slaagde avond terugzien. REISVEREENIGING ^NIEUWLAND." NIEUW- EN ST. JOOSLAND. De reis- vereeniging Nieuwland hield haar 2e Alge- meene ledenvergadering in café ,,De Roo de Leeuw" te Nieuw- en St. Jooslar.d, on der voorzitterschap van den heer C. van Nimwegen. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, dat, de tijdsomstandigheden in aanmerking nemende, de vereeniging er moreel en financieel verre van slecht voor staat. Het aantal leden bedraagt 31, nl. 10 dames en 21 heeren, terwijl vele ingeze- nen donateur (trice) zijn. Plannen zijn daarom beraamd ter bestuursvergadering, om, terwille van een gezond en actief vereenigingsleven, een feestavond te orga- niseeren op Vrijdag 5 April a.s. Iedereen, ook niet leden, zal vrijen toegang hébben. De secretaris der vereeniging, de heer Everaert, tevens voorzitter der Vliss. Int. Reisvereeniging „DVRC" te Vlissingen, zeg de toe met zijn tooneelgroep den feest avond te zullen opluisteren en in de toe komst ten nauwste met de zustervereeni- ging „Nieuwland" te zullen samenwerken. Een gezellig bal zal daarna het besluit zijn van den avond. Verder werd de jaarlijksch te houden reis besproken. Het resultaat hiervan was, dat op Hemelvaartsdag, 2 Mei 1940 een reis per touringcar zal worden gemaakt naar „Ouwehand's Dierenpark" te Rhe- nen en de terugreis naar Nieuwland zal gaan over Arnhem en Nijmegen. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorzitter deze gèzellige ledenvergadering. FRÖBELSCHOOL BEATRIX. Geslaagde samenkomst in het schoollokaal. O. EN W. SOUBURG. Gistermiddag wa ren de kinderen van bovengenoemde school met hun ouders en het personeel in één der lokalen bijeengekomen. Voorts waren daar mede aanwezig: mevr. Stemerding, mevr. Huysman, mevr. Van Andel, mevr. De Voogd. In deze samenkomst bestond gelegenheid het werk der leerlingen, van het afgeioo- pen jaar te bezichtigen. Hiervan werd een ruim gebruik gemaakt. Ook wij mochten van dit werk kennis nemen en het trof ons, hoeveel met deze kleine kinderen onder deskundige leiding valt te bereiken. Wij zagen heel aardige lucifershangers, leesleg- gers, brievenhangers en Jeuk bewerkte pa pieren bekertjes. Ook de vele plakfiguren waren aardig afgewerkt. Ter afwisseling werden door de kinderen eenige kleine zangnummertjes uitgevoerd, waarvan wij noemen: Tuinstertje, Toovenaars, Kabou tertjes en Matrozenliedje. Den zang oogstte van de zijde der belangstellenden veel' be wondering. Het eerste stukje werd op ver zoek nog een keer herhaald, wat zeer werd gewaardeerd. Mevr. Stemerding sprak eenige woor den van dank tot mej. Wisse en mej. Kodde, die zich zooveel moeite en geduld moeten getroosten. Dat zij echter met hun arbeid resultaat mogen bereiken is dezen middag wel duidelijk gebleken. Voorts werd medegedeeld, dat straks 24 leerlingen de school gaan verlaten omdat zij als leerling van de lagere school zijn ingeschreven. Deze leerlingen hebben on getwijfeld op hun medescholieren een voor sprong, die hun ten goede zal komen. Ook zijn voor de opengekomen plaatsen in de Fröbelschool alweer nieuwe leerlingen aan gemeld. Het bestuur en personeel kan met vol doening op dezen middag terug zien. En wanneer het onderwijs aan deze school zich in dezelfde richting blijft ontwikkelen zijn wij ervan overtuigd, dat de Fröbelschool „Beatrix" een waardige plaats in onze ge meente zal innemen. Het is wel jammer, dat mevr. De Ru het bestuur der school wegens vertrek naar elders, gaat verlate::. Een woord van dank voor haar velerlei be moeienissen in het belang der school mag niet achterwege blijven. ZUID-BEVELAND. VERGADERING AFD. SCHORE VAN DEN B.V.L. SCHORE. Maandagavond vergaderde de afdeeling Schore van den Bijzonderen Vr- willigen Landstorm onder voorzittersch: p van den burgemeester. Vele leden van c afdeeling waren opgekomen, terwijl ooi aanwezig waren alle leden van de plaatse lijke commissie en de secretaris van het Zeeuwsch Verband. Na een openingswoord van den voorzit-. ter, bracht de penningmeester verslag uii aangaande de geldmiddelen, terwijl divers, vragen betreffende den gang van zake: werden besproken. Zoo spoedig mogelijk zal een aanvang gemaakt worden met de schietoefeningen. Na de pauze werd het woord gevoerd door den heer Eckhardt, secretaris van het Zeeuwsch Verband, die in opwekkende en bezielende woorden het groote belang vi het instituut naar voren bracht. Nadat ook de heeren M. in 't Anker en P. M. Steven- se nog het woord hadden gevoerd, werd deze aangename bijeenkomst door den voor zitter gesloten. SCHORE. Gevonden: twee rijwiel-belas- tingmerken. Inlichtingen bij den gemeente veldwachter. Z. VLAANDEREN W.D. Notabel N. H. Kerk. AARDENBURG. In de vacature van wijlen den heer W. C. Trapman is door het College van notabelen tot notabel der N. H. Kerk benoemd de heer J. J. Rosseel. LUCHTBESCHERMING. ST. KRUIS. In een der lokalen van de openbare lagere school werd de eerste al- gemeene jaarvergadering gehouden van de afd. St. Kruis der Ned. Ver. van Luchtbe scherming. Het batig slot over het jaar 1939 bedroeg 5,49. De heer J. Herwegh be dankte als penningmeester. Aan den heer P. Beun Jz., die thans secretaris der af deeling is werd mede het penningmeester schap opgedragen. Tot bestuurslid werd ge kozen de heer J. Catsman. Besloten werd de contributie te brengen op 60 ct. per jaar, waardoor elk lid automatisch geabonneerd is op het maandblad „Luchtgevaar". Dooi den heer J. M. Paridaen, hoofd van den plaatselijken luchtbeschermingsdienst werd daarna een lezing gehouden over „Lucht bescherming in het algemeen". Enkele aanwezige belangstellenden, nog geen lid zijnde, gaven zich thans op. De voorzitter de heer A. J. Vercruijsse sprak de hoop uit, dat de onlangs op touw gezet te actie tot het vergrooten van het leden tal succes zou hebben. Het deed hem plei- zier dat verschillende bewoners van de wijk, het „Eiland", zich uit eigen beweging reeds spontaan als lid hadden opgegeven. Met een woord van dank sloot hij de ver gadering. Secretaris-ontvanger Ned. Herv. Kerk OOSTBURG. Tot secretaris-ontvanger van de kerkvoogdij der Nederlandsch Her vormde Gemeente te Oostburg is benoemd den heer I. A. Brakman, deurwaarder. JAARVERGADERING MUZIEKVER- EENIGING „HARMONIE". OOSTBURG. Maandagavond hield de mu- ziekvereeniging „Harmonie" te Oostburg haar algemeene jaarvergadering in het ca fé van den heer De Vuijst onder voorzitter- scap van den heer A. Hoolhorst. De inkomsten over het afgeloopen jaar bedragen 794,65, de uitgaven 677,G4. Goed slot 117,01. Besloten wer$ dit bedrag bij het reserve fonds groot 264,85 te storten, voor aan koop van nieuwe instrumenten. De begroo ting voor 1940-werd beraamd op 670, Op verzoek van den voorzitter zal men trachten de muziekinstrumenten te verze keren, nagegaan zal worden hoeveel de kos ten van een dergelijke verzekering zullen bedragen. In de plaats van den aftredenden penningmeester den heer I. de Hullu die zich niet meer herkiesbaar stelde werd ge kozen de heer A. de HulluDe Hullu. Op voorstel van den voorzitter werd de heer I. de Hullu, die 28 jaar bestuurslid der vereeniging was, tot eerelid benoemd. Er zal bezwaar worden gemaakt tegen weder invoering der kermis te Souburg. SCHORE. Maandagavond vergaderde de Raad voltallig, onder voorzitterschap van den burgemeester. Na een reeks mededeelingen, betreffende goedkeuring raadsbesluiten, aanneming be noemingen, opname kas en boeken gemeen te-ontvanger enz., deelt de v o o r z. mede, dat over 1939, het laatste garantiejaar, geen garantie hoeft te worden betaald voor de waterleiding te Vlake. B. en W. worden gemachtigd tot verkoop van het hout van de begraafplaats. Ten aanzien van de afschaffing van de kermis te Colijnsplaat en wederinvoering van de kermis te Oost- en West-Souburg, stellen B. en W. voor om geen bezwaren in te bren gen. Ten aanzien van Colijnsplaat wordt hiermede accoord gegaan, doch voor Oost en West-Souburg merkt de heer B i e r e n s op, dat hij tegen deze wederinvoering is; hjj stelt dan ook voor om wel bezwaren in te brengen op principieele gronden en in verband met de ernstige tijdsomstandig heden. Dit voorstelt gesteund door den heer Stevense, wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen (voor de heeren Bierens, Stevense, Glerum en Rijn; tegen de heeren Karelse, Mieras en Bruijnzeel). Met algemeene stemmen wordt besloten aan de Kroon te vragen om verlaging van het maximum voor Drankwet-vergunnin gen van 3 op 2 en tot het aangaan van een kasgeldleening ad 3000. De pensioensgrondslag van mej. C. T. Swart als onderwijzeres aan de openbare lagere school in deze gemeente, wordt vast gesteld op 1032 met ingang van 1 Febru ari 1940. Goedgekeurd wordt de rekening 1938 van het burgerlijk armbestuur met een ontvang van 3723,06, een uitgaaf van 3008,70 en een batig slot van 714,36. Bij de rondvraag informeert de heer Bie rens, of nog materialen voor het onder houd der straten kunnen worden gekocht uit den dienst 1939, waarop de v o o r z. antwoordt, dat zulks zal geschieden voor zoover nog gelden beschikbaar zijn. De heer Stevense wijst op de slechte straatver lichting, terwijl de heer R ij n van mee ning is, dat ook het gas bij de burgers van minder goede kwaliteit en onvoldoende is. De v o o r z. zegt, dat de strenge koude hierop van invloed was en dat ook op ver schillende plaatsen lekken en dergelijke on volkomenheden in het net aanwezig zijn; hij zal het gasbedrijf hiermede in kennis stellen. De heer M i e r a s zou voor den gemeentewerkman den vrijen Zaterdagmid dag willen invoeren. Over dit punt wordt in den breede gesproken en hierbij blijkt, dat de meeningen dienaangaande verdeeld zijn, mede in verband met de omstandig heid, dat bij herziening van dit punt een aigeheele hervorming van de werkwyze van den gemeentewerkman noodig zal zyn, aangezien alles nog op ouderwetsche wyze is geregeld. Deze aangelegenheid zal nader worden bezien. De heer M i e r a s zou met de vrükomende keien uit de Dorpsstraat het wegje langs de werkplaats van Keim willen bestraten; dit zal nader worden overwogen. De heer Rjjn vraagt, of de kwestie over de foutieve verdeeling der keurloonen in den keuringskring Kruinin- gen is geregeld, waarop de v o o r z. mede deelt, dat deze zaak nog hangende is. Mocht de oplossing in dezen afstuiten op gebrek aan medewerking van de zyde der gemeen ten, welke ten onrechte gelden hebben ont vangen ten koste van andere kringgemeen ten, dan zal in beroep moeten worden ge gaan bp de Kroon. (Zitting van gisteren). BURENRUZIE. Ach ja, burenDat een slechte buur ons het leven tot een hel kan maken, daar over weet iedereen mee te praten, de geluk kigen, die op een overigens onbewoond eiland zitten, uitgezonderd. In een straat, in een stad, „ergens" in Zeeland, woonden twee families schuin te genover elkaar, en ze konden elkaar enkel en alleen om deze reden niet luchten of zien. Deze antipathie beperkte zich in hoofd zaak tot het vrouweiyk deel van de respec- tieveiyke gezinnen, en bü de eene party kwam dat tot uiting in schimpen en schel den, bij de andere party in het hooghartig negeeren van deze provoceerende opmer kingen. Maar alle geduld heeft zpn grenzen, zeer zeker het menschebjke, en zoo kwam de bom op een kwaden dag tot luidruchtige explosie. De scheldende buurvrouw en een lid van het negeerende gezin stonden, o droeve samenloop van omstandigheden, tegeiyk in denzelfden winkel. De „negeerende", een frisch kind van twintig lentes, was het eerst klaar, en ze haastte zich de vyandige sfeer te ontvluchten. Juist toen ze de deur be reikt had, riep de ander haar iets na met een stem, druipend van venijn. Het meisje verstond het niet, maar, gelet op vroegere ervaringen, verkeerde ze geen oogenblik in het onzekere omtrent den aard van de op merking. Haar bloed begon te koken, ja het kookte over, ze verknoeide geen tijd met het uitwisselen van nota's, doch stoof den winkel weer in en sloeg de buurvrouw hard op het hoofd. „Ja dat mag natuurUjk niet" zei de po litierechter. ,T.: heb haar niet zoo èrg hard geslagen," verdachte. „Nee, U was zoo driftig, dat U niet meer weet hoe hard 't wel was", zei de politie- echter, „die buurvrouw was heelemaal ersuft en heeft dagenlang hoofdpün ge had". „Niet waar", pruttelde veruaar de rechter zei ongeduldig: „Daar weet u niets Deze inlichtingen heb ik van anderen gekregen". Als getuige d décharge had het meisje haar oom, bü wien ze inwoonde, meege bracht. Zyn verklax-ing was een droeve litanie. „Altyd als mijn vrouw, of mijn dochter, of mün nichtje op straat komen, begint dat mensch te schelden. De menschen op straat blijven soms staan, zoo is z<* bezig. En ik heb altyd gezegd: Trek je er niets van aan en loop gewoon door, maar ze loopt ons soms gewoon na. Ik ben er al dikwijls ge noeg op het politiebureau voor geweest". De officier van justitie zei, dat dat nu allemaal wel waar kon zyn, maar in ieder geval was er hem niets van bekend, en hu taxeerde de klap op een tientje of 5 dagen. De politierechter velde vonnis conform den eisch en informeerde": „Neemt u de straf aan?" „Nee", souffleerde de oom in het getuigenbankje. „Ga^t dan nu maar naar huis", zuchtte de rechter, en oom en nicht trokken af, niet tevreden over den gang van zaken. HOND DOODGESCHOTEN. Een 44-jarige landbouwer te Meliskerke was ter verantwoording geroepen wegens het doodschieten van den hond van zün buurman. Het dier, een foxhondje, liep op een middag op het erf van verdachte te snuffelen. Nu waren in de voorafgaande nachten zün ganzen door honden'doodgebe ten, zoodat hij bü het zien van den fox te gen zün zoon zei: „Daar is alweer zoo'n smerige hond die mpn ganzen doodbyt". Uitgaande van het leer-om-leer principe, nam verd. zün geweer en loste een schot hagel op den hond, die stervend neerviel. De eigenaar kwam aanloopen, en ziende dat er niets aan te doen was, verloste hu het dier met een hamer uit zün ïyden. „U bent al verschillende keeren veroor deeld wegens overtreding van de jachtwet", zei de politierechter. „In uw omgeving staat u ook heelemaal niet goed bekend. Uw op treden tegenover den veldwachter was ook verre van gunstig. U hebt u tegen hem ver zet, en u weigerde uw geweer af te geven, zoodat de burgemeester er aan te pas moest komen". De officier van justitie eischte 25 boete of 20 dagen hechtenis. „Kan ik geen voor waardelijke straf krijgen"? vroeg verd. „Waarom?" verbaasde zich de politierech ter. „Ik heb zoo'n groot gezin", verklaarde verd. in mineur. „Ja dat weet ik, u hebt twaalf kinde ren," zei de rechter. De verd. voegde er nog enkele onver staanbare opmerkingen aan toe, die echter REDACTEUR: J. A. VAN DIXHOORN, Hoogeweg 289, Haamstedo. Het volgende stukje van de hand van den Oostburgschen problemist P. Risseeuw, dat we aantroffen in „1001 Miniaturen", bieden we onzen lezers ditmaal ter oplossing aan. Auteur: P. Risseeuw, Oostburg. 1 2 3 4 5 Stand in cyfers: Zwart 6 schüven op 9, 12, 17, 19, 29 en 31. Wit 7 schüven op 21, 25, 27, 36, 43, 48 en 50. Als steeds: Wit begint en wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht vóór of op 3 April a.s. bü de Redactie der Mdb. Crt. onder motto Damrubriek. Uit eigen kring. Party No. 23. De volgende fraaie partij werd 14 Fe bruari j.l. te Goes gespeeld aan het tweede bord der plaatseiyke ontmoeting tusschen de damclubs „D.I.D." en „Goes", voor de competitie van den Zeeuwschen Dambond. Wit: K. L. Kramer (Goes). Zwart: H. M. Slabbekoorn (D.I.D.) 1. 3328 1923. Een onregelmatig ant woord, bij voorkeur toegepast door onzen nationalen kampioen Keiler. 2. 28x19 14x23 3. 39—33 10—14 4. 32—28 23x32 5. 37x28 1722. Teneinde wit van het cen trum te weren. 6. 2Sxl7 11x22 7. 4439 14—19 8. 50—44 5—10 9. 41—37 10—14 10. 34—29 7—11 11- 37—32 1—7 12. 4741 20—25 13. 41—37 14—20 14. 3126 1923. Een goede zet in dit spelgenre, welke ten doel heeft den korten vleugel van wit te verzwakken. 15. 4641 23x34 16. 40x29 13—19 17. 36—31 9—13 18. 4136 19—23. Zie opmerking by den 14-en zet. 19. 44—40 23x34 20. 40x29 1319 21. 4944 813. Zwart richt er zün spel volkomen op in om over veld 23 aan te vallen. 22. 3228 Wit volgt thans dezelfde tactiek op den zwarten korten vleugel. 22, 2—8 23. 28x17 11x22 24. 3732 49. Een volkomen symme trische stand is thans ontstaan. Zwart: H. M. Slabbekoorn, Goes. 46 47 48 49 50 Wit: K. L. Kramer, Goes. 25. 31—27 22x31 26. 26x37 19—23. Zwart blüft terecht aanvallen over den kor ten vleugel van wit, die daardoor verzwakt wordt. 27. 4440 23 x 34 28. 40 x 29 9—14 29. 32—28 1419 30. 37—32 16—21 31. 42—37 7—11 32. 37—31 11—16 33. 31—27 21—26 34. 36—31 26x37. 35. 32x41 6—11 36. 27—22 Dit had o.i; nog wel even den tüd. 36 18x27 37. 28—23 19x28 38. 33x31 13—18. Een volkomen gelükwaardige stand is thans ontstaan. 39. 3933 1117 40. 4842 17—22 41. 41—37 12—17 42. 31—26 O.i. was hier 3127 sterker. 42 2227!! 43. 37;32 Vrüwel gedwongen. 17—32! 45. 42—37 27—31 47. 32—27 22x31 49. 33—28 3—8!! 51. 28x17 12x21 53. 38—33 21—26 55. 37x26 36—41 57. 33—28 47x24 59. 26x17 24—29 bespraken wü in 32x21 16x27 37—32 31—36 26x37 8—12 38—32 18—22 43—38 8—12 32—27 2631 56. 27—21 41—47dam 58. .21—17 12x21 De nu ontstane stand onzer vorige rubrie- 50. 52. 54. ken, waarbü onze lezers zich nog wel zul len herinneren op welke mooie wpze de volledige winst voor zwart kon worden vastgelegd. Na den tekstzet liep de party echter na enkele zetten remise, waardoor de heer Kramer op wel gelukkige wüze aan een wisse nederlaag ontsnapte. Overigens een zeer mooie party, welke van onderne mingslust getuigt. Oplossing probleem Ir. Vrglandt. Dit in onze rubriek van 28 Febr. j.l. aan geboden probleem had den volgenden cü- ferstand: Zwart 7 schüven op 8, 9, 13, 17, 18, 28 en 36. Wit 7 schüven op 24, 27, 29, 38—40 en 47. In dit schitterende miniatuurtje wint wit als volgt: 27—22 18 x 27 47—41 36x47; 2923 47 x19 en 23x23 wint op tempo. Een juweeltje, dat de meesterhand ken merkt. Goede oplossingen ontvingen we van de heeren W. B. en A. M. v. H. te Middelburg; H. en A. W. te 't Zand; w. M. te St. Lau rens; A. C., D. v. d. K. en H. ivi. S. te Goes; L. B. te Wissenkerke en M. A. de B. en J. L., beiden te Yerseke. Nagekomen oplossingen van he1 pro bleem Süninghousen ontvingen we og van de heeren H. te 't Zand; W. M. te f Lau rens en M. A. de B. en J. L., beiden te Yer seke. geen van alle het gewenschte re.c oltaat hadden. Hy werd veroordeeld tot 0 su'os 10 dagen hechtenis, met d" -./odsc, ap, dat als hü zich n'rt beter ge'.roeg, he. de vol genden keer j een geld': -ue zou blü- ven.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 7