HIDDELBURGSCHE COURANT ClGOESCHE COURANT) Neemt Sumner Welles geen vredes voorstellen mee naar Amerika Urenlange Briteche luchtaanval op de Duitseihe vliegtosgbasis SySt. TWEE BLADEN EERSTE BLAD Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. WOENSDAG 20 MAART 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Berlijn en Rome ontkennen een offensief'in deze richting. Maar wat werd er dan op den Brenner besproken? Nog. steeds zijn er geen officieèle mede deelingen gedaan over het opzienbarende onderhoud, dat Hitler en Mussolini op den Brenner gehad hebben. Het eenige, dat men hi officieele Duitsche en Italiaansche kringen wenscht los te laten x is, dat de besprekingen tusschen den Duce en den Führer. een gewoon gevolg zijn van. de Duitsch-Italiaansche alliantie. Zoowel van Duitsche als van Italiaan sche zijde wordt thans tegengesproken, dat Berlijn en Rome streven naar vrede ook niet een vrede op de voorwaarden, zooals die in de pers zijn verschenenen welke zeer ver gingen in de richting van de Duitsche eischen. Verder heeft 0e rapporteur van Roose velt, Sumner Welles, medegedeeld., dat hij geen vredesplannen in ontvangst heeft ge nomen en (dat alle geruchten daaromtrent uit de lucht gegrepen zijn. Zoo gezien, staat de zaak van den vrede er dus uiterst slecht voor. Er zijn echter gelukkig lichtpunten. Er moge dan geen letter officieel bericht verstrekt zijn over vredesplannen van Du ce en Führer, evenmin zijn er mededee lingen gekomen over wat dan wel op den Brenner besproken is. En het is practisch ondenkbaar, dat de mogelijkheid van vrede daar niet overwo gen is en dat beide staatslieden zouden heb ben nagelaten daarvoor een minimum-pro gram van eischen op te stellen. Dat een dergelijk program niet ann giuuie klok gehangen wordt, is logisch. Het moge aan het Westelijk front „kalm" zijn, achter de diplomatieke schermen wordt hard gewerkt. En achter die scher men gaat het werk meestal niet gepaard met fanfares en vette koppen in de krant. Voorloopig zullen wij clan ook alle mo gelijke sensationeele krantenberichten der buitenlandsche agentschappen met een knikkertje zout moeten nemen. Het beste is om geen enkele' mogelijk heid uit te sluiten, ook geen mogelijkhe den in de richting van vrede. „SOLIDARITEIT TUSSCHEN ROME' EN BERLIJN." In de semi-officieele „Giornale d'Italia bespreekt Gayda de in de Fransche en Britsche pers verschenen geruchten over een zg. nieuw vredesoffensief van Musso lini en Hitier, dat zou zijn toevertrouwd aan de zorgen van den Duce in de atmos feer, welke ontstaan is door de reis van Sumner Welles naar Europa. „Het is meer dan dwaas, schrijft hij. dat de democratieën aan den Duce een taaie b'ijven toebedeelen van bemiddelaar tot oplossing van het conflict. De Duce heeft tusschen eind Augustus en begin September 1939 gedaan wat mo gelijk was, Thans is een deel van Europa in oorlog. Elk land wapent zich. Ook Italië voltooit zijn bewapening om zijn onafhankelijkheid te beschermen en de verdediging van zijn belangen te verzeke ren. Die belangen komen tot uitdrukking in dé openstaande vraagstukken; welke op tafel zullen moeten worden gebracht, wil men werkelijk een vrede krijgen ge baseerd op rechtvaardigheid. Er kan dus geen sprake van zijn, dat de Duce de Eu- ropeesche hoofdsteden zou bezoeken ir dienst van een vrede, waarom geen enkele regeering nog vraagt. De vijandige reacti: evenwel van de politieke kringen en de pers der democratische oorlogvoerende landen tegen het veronderstelde vredes offensief, dat willekeurig wordt toegeschre ven aan de ontmoeting op den Brenner, bevestigt opnieuw den oorlgsgeest der groote democratieën. De solidariteit tus schen Rome en Berlijn, welke op den Brenner een nieuwe wijding heeft gekre gen, streeft eenerzijds naar den opbouw van een Europa gegrondvest op de rech ten en bestaansmiddelen der volkeren, en anderzijds naar de bescherming der Ita liaansche en Duitsche belangen ïn dat nieuwe Europa. Die belangen móeten beschouwd worden in het kader van de Italiaansch-Duilsche alliantie. Dat is het essentieele doel van de ontmoeting op den Brenner. DUITSCHE TEGENSPRAAK. Het Duitsche Nieuwsbureau publiceert een bericht, waarin naar aanleiding van de berichten over een Duitsch vredesaan bod onder meer gezegd wordt, dat na de afwijzing van het vredesaanbod, op 6 Oc tober 1939 voor eenmaal door den Führer gedaan, Duitschland ten aanzien van den vrede niets meer te zeggen heeft. De op lossing van het vraagstuk luidt: strijd tot de overwinning. „GEEN VREDE TOT ELKEN PRIJS.'' Havas meldt- 'uit Róme In gezaghebbende -Italiaansche kringen noemt men het bericht, als zou bij het on derhoud tusschen Hitler en Mussolini een vredesplan in 11 punten zijn opgesteld, fan tasie, De „Lavoro Fascistaschrijft, dat de berichten in dé buitenlandsche bladen over de bespekirg op den Brenner op rekening van een „sensatiejournalist'ek van Ameri- kaansch type" moeten worden geschreven. Volgens een Reuterbericht uit Londen heeft vanochtend vroeg de officieele spreker van Radio-Rome verklaaid, dat „de Duce niet een voorstander is van vrede tot eiken prijs. Hij voegde hieraan toe: ,,Tot het uitbre ken van .den oorlog was de Duce de laat ste Europeesche staatsman, die het zoe ken naar een oplossing en het bezweren van het oorlogsgevaar opgaf, doch het is niet waarschijnlijk, dat hij een hersenschim zal najagen." Sumner Welles is vanmorgen naar Amerika vertrokken. Sumner Welles is gisteravond van Rome naar Genua vertrokken, waar hij zich heden ochtend inscheepte aan boord van de Conté di Savoia". Ten afscheid waren op het station te Rome verschenen de chef van het proto col van het Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken en de ambassadeur der Ver. Staten te Rome. Kort voor zijn vertrek uit Rome heeft Welles nogmaals tegenover Amerikaansche persvertegenwoordigers verklaard, dat zijn reis naar Europa slechts een informatief karakter heeft gedragen. Hij weigerde echter eenigerlei verklaring af te leggen over het resultaat van zijn onderzoek. Tenslotte heeft Welles een verklaring vredesplan of -voorstel heeft ontvangen van een oorlogvoerende, welken ook, noch van eenige andere regeerirg. Evenmin heeft hij een of ander voorstel van dien aard aan een of andere regeering overgebracht. De Amerikaansche staatsman heeft gis teren anders dan verwacht werd geen onderhoud meer gehad met Mussolini. Hij heeft echter het noenmaal gebruikt met den Ita'iaanschen minister van bui tenlandsche zaken, Ciano, in de golfclub te Rome. Welles en Ciano bleven een paar uur na de lunch in gesprek. De Ameri kaansche ambassadeur, Phillips, was bij het noenmaal aanwezig OP DE HOOGTE VAN DEN TOE STAND IN ROEMENIe. Tijdens zijn verblijf *te Rome heeft Sum ner Welles geconfereerd met Hibbard, den eersten secretaris der legatie vaft de Ver. Staten in Roemenie, dien hij specfaal uit Boekarest had ontboden. Het Russisch-Finsche vredesverdrag ook te Moskou geratificeerd. Naar de radio-omroep te Moskou mede deelt, heeft het „Presidium van den hoog- sten Sovjet" het' RussischFinsche vredes verdrag gisteren geratificeerd. Zooals men weet, had van Finsche zijde deze ratificatie reeds plaats gehad, zoodat het verdrag thans officieel in werking is getreden. Berlijn oefent weer critiek uit op Engeland. Van semi-officieele Duitsche zijde wordt uit België gemeld: De indruk, welke de Lagerhuisrede, die Chamberlain gisteren gehouden heeft, in Beriynsche politieke kringen heeft gewekt, kan het beste gekenmerkt worden door den wensch, dat deze rede in de neutrale landen zoo uitvoerig mogelijk dient te worden verspreid en zoo zorgvuldig mogelijk gele zen. Want deze rede laat zien, zoo ver klaart men: een schepping, die zich in haar isolement ontstellend hulpeloos voelt, ge leid door politici, die nauwelijks tot het middelmatige reiken en niet meer opge wassen zijn tegen het onheil, dat zij ver wekt hebben. Zeer kenteekenend acht men het te Berlijn, dat Engeland Finland in den oorlog met de Sovjet-Unie gejaagd heeft, hoewel het niet in staat was den Finnen zelf hulp te verleenen. Kenteekenend vindt men het ook, dat men in Londen, uit te leurstelling dat het niet gelukte Zweden en Noorwegen in het conflict te drijven, de schuld voor deze mislukking op de beide Scandinavische landen wilde leggen en na tuurlijk ook op Duitschland, omdat het Ber lijn gelukte met Moskou op eerlijke wijze een bondgenootschap aan te gaan, w. naar Engeland tevoren op oneerlijke wijze streefdie. (Voor de rede van Chamberlain zie men pag. 3 van het 2e blad). De Fransche regeenng is afgetreden. Er zal een speciaal oorlogs- kabinet worden ingesteld. Gisterenavond is de Fransche Kamer in geheime vergadering bijeen geweest. Met eenige onderbreking heeft deze vergade ring geduurd tot na drie uur vanmorgen Tenslotte werd een motie van het Kamer lid Chichery in stemm.ng gebracht, waar aan de regeering de kwestie van vertrou wen verbond. Het eerste deel dezer inotie: „De Kamer betuigt de Finsche natie en het Finsche le ger haar hulde en bewondering voor hun prachtigen moed",., werd 1 bij handopsteken met algemeene stemmen aangenomen. Daarop werd gestemd over het tweede deel der motie: „De Kamer stelt vertrou wen in de regeering voor het onmiddellijk en op elk gebied nemen van de noodige maatregelen om de kracht van Frankrijk zoo hoog mogelijk op te voeren en in nauwe samenwerking met onze bondgenooten den oorlog, welke ons werd i opgedrongen, en waarin wij, met de veiligheids des lands, onze vrijheden en die van de wereld verde digen, tot de overwinning te voeren, en met afwijzing van iedere toevoeging gaat zij over tot de orde van den dag". De socialistische fractie besloot, zich van de stemming te zullen onthouden. De motie van vertrouwen werd daarop aangenomen met 239 tegen 1 stemmen en 300 onthoudin gen. Tenslotte werd de resolutie in haat geheel met handopsteken aangenomen. Dn oppositie beschouwde dezen gang van za ken als een nederlaag voor het kabinet. Hedenmorgen om tien uur heeft het ka binet zijn ontslag ingediend bij president Lebrun. Men neemt aan, dat de president aan den afgetreden minister-president Da- ladier zal verzoeken een nieuwe regeering te vormen, welke waarschijnlijk meer den vorm zal hebben van een speciaal oorlogs kabinet. Zooals men weet, werd reeds geruimen tjjd van vele zijden in Frankrijk betoogd, dat reorganisatie der regeering voor een krachtiger oorlogvoering noodzakelijk was. Wij wijdden hieraan eergisteren onze Kro niek van den dag. Ncderiai idsc.h tan schip op mijn geloopen Zeven dooden: de stuur man en zes Chïneezen. De directie van de N.V. Ned. Ind. Tank stoomboot Mij., een der reederijen van de Koninklijke Shellgroep, deelt ons mede, dat het motorschip „Phobos" hedenochtend kort na 8 uur bij de Zuidoostloist van En geland op een mijn geloopen is. Ofschoon volgens de eerste berichten het schip zinkende was, blijkt uit nadere mede deelingen dat de „Phobos" nog drijvende Het schip was met een lading ruwe olie op weg van West-Indië naar Nederland. Volgens een draadlooze mededeeling van het s.s. „Ottoland" van de Scheepvaart- en Steenkolenmaatschappij te Rotterdam, zijn de eerste stuurman en zes Chineezen om gekomen; de overige bemanning is gered. De geredden bevinden zich aan boord van het Grieksche s.s. „Tassia" en een onge noemd Engelsch schip. Het laatste bericht was, dat men weder terugging naar de „Phobos". Het m.s. „Phobos", kapitein D. Krul, werd in 1926 gebouwd bij de Ned. Scheeps bouw Mij. te Amsterdam en had een laad vermogen van 10564 ton. Zooals vanzelf spreekt, zijn door de di rectie oogenblikkelijk maatregelen geno men om onverwijld sleepboot-assistentie naar het getroffen schip te zenden. DE OMGEKOMEN STUURMAN EEN VLISSINGER. Nader wordt gemeld, dat de eerste stuurman van de „Phobos", die bij de ramp is omgekomen, de heer G. H. Bruin uit Vlissingen is. Rusland tegen een defensie! verbond van Scandinavische staten. Het Russische telegraafagentschap Tass meldt uit Moskou: De buitenlandsche per beweert, dat onderhandelingen gaande zijn tusschen Finland, Zweden en Noorwegen in zake de sluiting van een zoogenaamd „de fensief verbond" met het doel 2nilitaire be scherming te geven aan de grenzen van Finland. Ook wordt beweerd, dat de Sovjet-Unie geen bezwaar heeft tegen een dergelijk „defensief bondgenootschap". I-ïet telegraafagentschap der Sovjet-Unie is gemachtigd te verklaren, dat deze be richten over de houding der Sovjet-Unie niet in overeenstemming zijn met de feiten, daar, zooals duidelijk blijkt uit de bekende anti-Russische toespraak, op 14 Haart door Hambro, den president van het Noorsche Storting, gehouden, een dergelijk bondge nootschap bedoeld zou zijn tegen de Sovjet- Unie en direct in strijd zou zijn met het tusschen de Sovjet-Unie en Finland geslo ten vredesverdrag. De staf der Finsche ambulance van het Nederlandsche Roode Kruis is Maandag per vliegtuig via Malmö naar de plaats van bestemming vertrokken. Het vervullen der formaliteiten op Schiphol. V.r.n.L: de leider dr, F, H, Meihuizen; dr, A, de Ruyfer en zuster P. Mesdag. Het antwoord op het bombardement van Scapa Flow. Gisteravond hooft a. geantwoord op het bombardement van de Engelsehe vlootbasis Scapa Flow door de Duitschers. De watervliegtuigbasis Hornunt op liet Noordelijkste Duitsche eiland Sylt oor de kust van Sleeswijk-IIolstein, heeft een aanval te doorstaan gehad, die zich uit strekte over een tijdsverloop van zeven uur. Om acht uur gisteravond begonnen de bombardementen en om drie uur vannacht erden zij eerst beëindigd. Bovendien is vanmorgen om kwart voor negen, volgens Reuter, een nieuwe aanval op Sylt begonnen. Ook thans scheen het doel Hornum te zijn. De commandanten der Engelsehe vlieg tuigen meidden, dat de gestelde doelen ge raakt zijn. Een Britsch vliegtuig werd in brand geschoten en stortte neer. De andere kwamen veilig terug. Naarmate de Britsche vliegtuigen in den vroegen ochtend een voor een behouden in Engeland terugkeerden kwamen steeds meer berichten binnen over de uitgebreide schade, die zij aan de watervliegtuigbasis te Hornum hadden toegebracht. Verschei dene vliegtuigen meldden rechtstreeksche treffers op hangars, spoorlijnen en barak ken. Waargenomen werd, dat verscheidene branden uitbraken. Ofschoon het mooi weer was en het zicht goed, werd weinig tegenstand van vijandelijke gevechtsvlieg tuigen ontmoet. In vele deelen van het eiland onderhield het luchtdoelgeschut ech ter een levendig spervuur. Rond de water- liegtuigbasis zelf kwamen bij de nadering der Britsche vliegtuigen de in een halven cirkel opgestelde zoeklichten in actie. Het laatste Britsche toestel, dat het ter- In van den aanval verliet, landde in En geland om half zeven. 't Britsche ministerie van luchtvaart heeft niets gezegd omtrent het aantal vliegtuigen dat aan den aanval op Sylt heeft deelgeno men, doch, naar men meent te weten, zijn voorafgaanden Britschen luchtaanval op vijandelijke doelen. DE HINDENBURGDAM GEBOM BARDEERD. De Hindenburgdam, wélke Sylt met het vasteland verbindt, is verscheidene malen gebombardeerd. Het eerste bombardement van den Hin denburgdam geschiedde te ongeveer tien uur. Om 10 uur 25 verscheen een ander vliegtuig, dat uit Noordelijke richting was gekomen. Het heefCTwee bommen laten vallen op de haven van List, het Noordelijk ste punt van Sylt. Om half elf vloog een derde toestel, ko mende uit het Zuiden, langs de geheele lengte van Sylt. Het werd voortdurend door zoeklichten beschenen, doch slaagde er tenslotte in te ontkomen. Dit vliegtuig had twee bommen laten vallen op het district Hornum, twee op Rantumas en twee op List. EEN VREEMD VLIEGTUIG BOVEN ESBJERG. Een vliegtuig van onbekende nationali teit is gisteravond tegen half negen op on geveer 1000 nieter boven de Deensche ha venplaats Esbjerg waargenomen. Er wer den waarschuwingsschoten gelost. Het vliegtuig, dat uit het Zuiden kwam, is in Noordwestelijke richting verdwenen. DE DUITSCHE LEZING. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Gisteravond te 19,57 uur, te 20,58 en 21,16 uur hebben Engelsehe bombardementsvliegtuigen ge tracht het eiland Sylt aan te vallen. Be halve, dat een huis in brand raakte, werd dank zij het Duitsche afweervuur geen schade aangericht. Een Engelsch toestel is omlaag geschoten. Roemenië heeft een echte oorlogsbegrooting. Kenmerkend voor de Roemeensche be grooting, die 1 April a.s. begint, is de ster ke toeneming van de kosten voor de lands verdediging. De begrooting voor het jaar 1940/41 is, vergeleken met de begrooting van het voorafgaande jaar, met 3.36 mil liard lei verhoogd, waarvan 2,36 milliard vallen op de kosten voor de landsverdedi ging. Bij deze begrooting komt nog de spe ciale begrooting van het fonds voor de nar tionale verdediging, welk fonds vergeleken met het vorige jaar verdubbeld, d.w.z. tot 12 milliard lei werd verhoogd. Men kan zich een begrip vormen van de stijgende uitgaven voor de landsverdediging, indien men weet, dat de speciale begrooting voor de landsverdediging voor het a.s. begroo- tingsjaar zesmaal zoo groot is als de eer ste van dergelijke begrootingen, welke werd opgesteld voor de begrootingsperiode 1934/36. Men heeft nieuwe bronnen van inkom sten moeten zoeken, waarvan de voornaam ste is een heffing op de winst welke de le veranciers aan het leger door hun zake lijk contact met het legerbestuur maken. Een tweede voor Roemenië nieuwe be lasting is de vrijgezellenbelasting. Ver- Het bezoek van dr. Colijn aan Londen. Een door het Britsche departement van buitenlandsche zaken uitgegeven mededee ling houdt in, dat dr. H. Colijn na zijn ver blijf in Genève en Parijs thans een week in Londen heeft doorgebracht. Aldus vol voert hii de missie, die hem is toevertrouwd na de recente bijeenkomst in Den Haag van de organisatiecommissie van den Volken bond voor de ontwikkeling van de inter nationale samenwerking in economische en sociale zaken. Gedurende zijn verblijf in Londen heeft Colijn ontmoetingen- gehad met de leden der regeering en met hooggeplaatste amb tenaren, o.m. met Chamberlain, Halifax, Churchill, Butler en Bruce, den Australi- schen hoogen commissaris. DR. COLIJN IN ONS LAND TERUG. Hedenmiddag om 12.55 uur is met het K.L.M. vliegtuig „Zilverreiger" op Schiphol aangekomen oud-ministerpresident dr. H. Colijn. Omtrent zijn gedachtenwisselingen kon dr. Colijn ons op dit oogenblik niets verder mededeelen. hoogd zijn ten slotte ook de consumptiebe lasting, behalve op alcoholische dranken.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 2