|g »PËLiMSCi!E COURANT Ca€@E£€HE COURANT) DER FINNEN BEROOIDHEID De wereld is ara afwachting van een Duitsch-Staiiaansch vredesoffensief Scherpe Wind VICKS H0ESTB0NBONS NUMMER 67 183e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. ■OT»r£y<£^ DRIE BLADEN jüjmhujü ul.AU I a EERSTE BLAD 19 MAART 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. By contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewüsnummers 5 ct. D'è Finnen hebben den strjjd der heldhaf- tigen gestreden, en daarna een tragischen vrede gesloten. Tragiek is aanwezig, waar een mensch. of een volk, bovenmatig moet lijden ,en men weet niet waarom. De Fin nen lijden den barren vrede van Moskou; nadat ze zich tot het uiterste, Lot aan de uitputting, hebben verzet tegen een hon derdvoudige overmacht. Het „d.ctaat" van Moskou is ais het werk van een beul.. Tijdens den oorlog daar in het hooge Noorden heeft men getracht de Finnen te 'helpen. Ze ontvingen niet meer clan een fooi. En zakken vol mooie woorden. Ach, ais leuzen hen hadden kunnen redden Het Finsche leger is niet verslagen. Het hield nog stand toen de vredesonderhande lingen te Moskou geopend werden. Maar het hygde; het verbruikte zijn laatste re serves en zou bezweken zün als een ten doode vermoeide. Hier kon geen hulp meer baten. Ze wisten dat, de Finnen. En daarom aan vaardden ze, wat ze eerst van de hand had den gewezen: twintig weken geleden, toen ze nog frisch en sterk waren en de we reld verbaasden door hun verschrikkelyken moed. Maar de wonden, welke het Fin sche volk door den oorlog opliep zyn mak kelijker te dragen dan de verminking, wel ke de tragische vrede het toebracht. Er is overeenkomst tusschen 't Finland van nu en 't arme Tsjechoslovakije van den „vre de" van München: beide landen werden be roofd van hun militaire bolwerken, weer loos gemaakt. Maar er is nog grooter ver schil. Tsjechoslovaküe bezat - weinig natio nale ruggegraat. Innerlijke tegenstellingen verzwakten het, deden het een prooi wor den als een eenzaam schaap van den wolf. Finland heeft een nationale ruggegraat, die veerkrachtig genoeg bleek, om het de wa penen te doen opnemen tegen een onover- winneiyken vijand. Tsjechoslovakije heeft niet gestreden voor zijn onafhankeiykheid het boog het hoofd voor besluiten, waaraan men het niet deel liet nemen. Finland vocht met den moed der wanhoop, totdat het door de knieën zonk, uitgeput; het hield de beslissingen van zijn doen en laten in eigen hand... Nu is er een noodzakelijkheid van voort zetting van den steun aan Finland. Het Finsche volk staat voor de zware taak, zichzelf te hervinden in een voorloopige berooidheid; materieel: zyn verminkte staat moet worden gerestaureerd maar ook geestelijk: het zal moeten opveeren uit zön neerslachtigheid. Vooral op dit laatste komt het aan.Een nationale inspanning, zooals de Finnen zich die vier maandenlang getroost hebben, brengt uit zichzelf reeds een verslapping van geestkracht teweeg. Hoeveel meer moet dat het geval zyn, nu zo Is uitgeloopen op een deprimeerend verlies. Men probeere zich eens voor te stellen, wat aan psychische energie voorhanden moet zijn, om te ontkomen aan de drukkende gedachte, dat al de ellende en ontbering vergeefseh waren, dat men wordt prijs ge geven feitelijk, aan de grijnzende greep vaq het bolsjewisme. Op alle landen, die tijdens den oorlog Finland steunden „naar vermogen" he laas ging dit vermogen de armzaligheid van een welwillende, maar goedkoope liefda digheid nauwelijks te boven op al deze landen, rust nu de taak, de Finnen bü te staan in hun strijd tegen de lethargie Zy dienen het kleine, dappere volk, dat bloedt uit duizend wonden, te bewijzen, hoezeer zij te doen hebben met zyn lot. Zij dienen maanden- en maandenlang een onafge broken büstand, in geld en goederen voor al, te verstrekken als een symbolen-stroom van brandende symphatie en vriendschap; opdat de Finnen weten, dat ze niet alleen staan, dat er zich een wereld van begrip en medeleven om hen heen bevindt. Zoo zal men het hun gemakkeiyk maken, te ontkomen aan de sluipende gevaren van neerslachtigheid en defaitisme. Zoolang het oorlog was. hadden de welwillende helpers gebonden handen; nu echter kan de steun ten volle effectief worden gemaakt. Niets staat in den weg. om het Finsche volk in den strijd, dien het thans innerlük moet strijden, onbeperkt te schragen. Men vergete niet. dat ook nu nog Fin land een dam beteekent, een dam tegen het oprukken van een ideologie, welke het Westen met zijn Christelijke beschaving met cultureele vernietiging bedreigt. En evenmin vergete men, dat het hier ook gaat om een zaak van schuldvereffening De wereld heeft iets goed te maken aan de Finnen, want het verschrikkelijke leed, dat hun werd aangedaan, kwam feitelijk voort uit de ellendigheid dier wereld, een ellendigheid, waaraan wij allen debet zü'n. Dat wij en met ons zooveel anderen er toe- valligerwüs niet aan bloot gesteld werden, is een kwestie van genade, waarvan wij de wondere geheimenis nooit zullen doorgron den, en waarop we nu niet bepaald prat hoeven te gaan. j H. M. de Koningin bracht Maandag in gezelschap van H, K, H. Prinses Juliana een bezoek aan de bloemententoonstelling „Amstelflora" in de Apollo bal te Amsterdam, De vorstin bezichtigt de expositie. Worden Berlijn, Rome en Moskou het eens over den Balkan EEN VLUCHTELINGENRLTL. Poolsche vluchtelingen keeren te rug uit Russisch gebied. Krachtens een overeenkomst tusschen de Duitsche en de Sovjet-Russische regeering kunnen eerlang 14.000 Poolsche vluchtelin gen uit het Sovjet-Russische belangenge- bièd naar het gouvernement-generaal te- rugkeeren. De terugkeer geschiedt in het kader van een vluchtelingenruil welke een Duitsche controlecommissie regelt. Engeland houdt zich gereserveerd. Het onderhoud, dat Miissolini en Hitier gisteren onverwacht hebben gehad op een klein Italiaansch stationnetje nabij de Duit sche grens staat op het oogenblik in het middelpunt der belangstelling. Uit alle hoofdsteden stroomen berichten, veronder stellingen, informaties binnen. En niemand weet het juiste! Verscheidene bladen komen te voorschijn met „vredesplannen", die Hitler en Musso lini zouden hebben opgesteld om te over handigen aan Sumner Welles voor diens terugkeer naar Amerika om aan Roosevelt rapport uit te brengen. Volgens de officieele berichten hebben Mussolini en Hitier geheel alleen een ge sprek gevoerd, terwyl hun ministers van buitenlandsehe zaken in een anderen wagon met elkaar spraken. Uit de berichtgeving der groote bladen zou men echter moeten opmaken, dat een flink aantal buitenland sehe correspondenten in de wagon van Mus solini onder de tafel heeft gezeten om al het besprokene in de puntjes op te teekenen. Dit is natuurlijk niet juist, maar uit dezen stortvloed van berichten, waarin steeds op nieuw het woord „vrede" opduikt, blijkt wel duideiyk hoe over heel de wereld de ge dachten der menschen met dit onderwerp bezig zijn. Do meening, dat Hitler zou hebben ge tracht om Mussolini over te halen deel te nemen aan den oorlog, is ver in de minder heid by de veronderstelling, dat Hitier en de Duce een plan hebben opgesteld, dat als „laatste vredesaanbod" dienst zou moeten doen. In Italië en' Duitschland beschouwt men deze bü'eenkomst als zeer belangrijk. Men spreekt hier echter niet van vrede. Wel tracht men de buitenwereld den indruk te geven, dat Rome en Berlijn het volkomen eens zijn en tot op zekere hoogte zal dit ook wel juist zijn. HET REFREIN: GEEN VREDE Berlijn wil de buitenwereld laten denken, dat het de gedachte voor een vrede uitge schakeld heeft. De berichten over Hitiers „vredeseisch", nl. het opgeven van zijn vlootsteunpunten door Engeland, wijzen hier wel op. Want er zal geen Duitseher zün, die ernstig gelooft aan de mogelijkheid, dat Engeland hierin zal toestemmen, zoo lang het niet totaal verslagen en machte- os is. Noch de Duitsche noch de Italiaansche bladen weten intusschen mede te deelen waarover aan den Brenner gesproken is en wat de besluiten zün van de staatshoofden m de as-mogendheden. Londen houdt zich gereserveerd over deze onverwachte ontmoeting. Waarschijnlijk vindt Engeland Mussolini's houding allesbe halve dankbaar nu de Engelsehen juist zoo soepel zijn opgetreden in de kwestie der Italiaansche kolenschepen. Reeds nu echter kondigt Londen aan, dat het nutteloos is als Hitier nieuwe vredes plannen maakt, aangezien de Geallieerden daar niet op zitten te wachten, terwyi hun vredesvoorwaarden reeds lang bekend zyn. By alle onzekerheid staat echter wel vast, dat Mussolini heden nog een onderhoud zal hebben met Sumner Welles, die morgen scheep gaat naar Amerika. En terwijl Rome noch Berlyn openlijk spreken over de mogelykheid van vrede, waarbij bovendien de Geallieerden deze mo gelijkheid op Duitsche voorwaarden reeds by voorbaat afwijzen, is toch het ver moeden zeer gegrond, dat Welles inderdaad r Was- eon vredesvoorstel zal hington. De oorlogvoerenden geven om strijd te kennen, dat zy tot het bittere einde zullen doorzetten, maar de wereld heeft sterk net gevoel, dat dit van beide zyden slechts be doeld is als poging om .hun „bereidheid tot vrede" eventueel zoo duur mogelijk te ver- koopen. Moge dit op zichzelf g :en mooi beeld bie den, het is te hopen, dal de vrede nu of later niet te duur gpfc.cht zal blijken te zijn! 5- - ROME—BERLIJN—MOSKOU Het is intusschen waarschynlijk, dat de Duce en de Führer niet alleen gesproken hebben over vredesidealen, maar dat zij ook terdege aandacht hebben gewyd aan de vraag wat hun te doen staat als de vredespogingen mislukken. En dan ligt het voor de hand, dat een belangrijk onder werp van gesprek is geweest: de Balkan. Men weet, dat tusschen het fascistische Italië en het communistische Rusland ja renlang heel goede handelsbetrekkingen hebben bestaan. Een flink aantal Russische duikbooten zijn van Italiaansche werven te water gelaten. Toen de Russische beer echter zijn nagels scheen te schuren Jangs de grenzen van den Balkan, veranderde deze verhouding. Van verschillende kanten wordt ihans de veronderstelling geopperd, dat Hitier zijn best zou doen om Rusland en Italië nader tot elkaar te brengen en zoo mogelyk de as om te buigen tot een driehoek. In hoeverre dit juist is, weet men niet, maar het is wel zeker, dat Hitier werkt voor de afsluiting van Zuid-Oost-Europa tegen geallieerde invloeden. Wellicht tracht hy een Duitsch-Italiaansch-Russi- sche garantie op te stellen voor den Bal kan- Misschien ook wil hij probeerén dat deel van Europa te verdeelen in „in vloedssferen." De Romeinsche correspondent van de „News Chronicle" meldt, dat Hitier vol gens Vaticaansche kringen een vredesplan heeft ingediend, dat aan den Paus en aan Sumner Welles is voorgelegd. Hij voegt hieraan toe, dat naar men gelooft, de reis naar den Brenner ten doel had dit plan te bespreken. Het plan zou volgens dezen cor respondent de volgende punten bevatten: „Ontwapening te land, ter zee en in de lucht. Terugkeer naar het viermogendhedenpact tuschen Frankryk, Engeland, Italië en Duitschland, die een Europeesch directo rium zouden vormen, dat in de plaats zou moeten komen van den Voklenbónd. De mogelykheid van een kruistocht tegen het bolsjewisme. Erkenning van de vrijheid van gods dienst. Emigratie der Joden van Duitschland naar Palestina, Oost-Afrika en Madagascar. Teruggave van de Duitsche' koloniën bin nen de twintig jaar. Vorming van een nieuw onafhankelyk Polen met grenzen welke door een inter nationale commissie zyn vastgesteld. Oplossing van alle minderhedenvraag- stukken door landverhuizing op groote' schaal. Vorming door de Tjechen, Slowaken en Magyaren van een drievoudigen staat, ver bonden met Duitschland. Oostenryk blyft deel uitmaken van het Duitsche Rijk. Vorming van een Donau-statenbond, om vattende Duitschland, Italië, Bohemen, Slo wakije .Hongarije en Roemenie. Geen wyziging in. den status quo op den Balkan. Vry douaneverkeer voor Italië in Dji- boeti en herziening van den status der Ita lianen in Tunis. Vrij verkeer door het Suez-kanaal voor alle mogendheden. EN'ANDERS: HET GROOTE OFFENSIEF. In een telegram aan de „New York Times" wordt gezegd, dat Von Ribbentrop deze voorwaarden ook aan Sumner Welles heeft overhandigd, en dat hij tegenover ieder zou hebben verklaard dat in het voorjaar een groot offensief zou worden ontketend als het streven naar den vrede faalde. Volgens oen theorie zou Sumner Welles Mussolini ervan overtuigd hebben, dat er voor zulk een vredesplan geen hoop was en dat Mussolini daarom met Hitler is gaan spre ken om hem ertoe te bewegen, het plan aanzienlyk. te wijzigen. MUSSOLINI TERUGGEKEERD. Het DNB meldt uit Rome: Mussolini is Maandagavond om 11 uur 45 te Rome aan gekomen in gezelschap van Ciano en de leden van zijn gevolg, alsmede den Duit- schen ambassadeur1 tê Rome, von Macken- sen. Hoewel de aankomst een volkomen par ticulier karakter droeg en tot geen enkele byzondere ontvangst aanleiding gaf, had den verscheidene- ledon der regeering zich naar het station begeven om den Duce te verwelkomen. Een talrijke menigte heeft hem on danks het nachtelijk uur een stormachtige ovatie gebracht. ITALIAANSCHE PERSSTEMMEN. De Italiaansche bladen kennen aan de ontmoeting tusschen Hitler en Mussolini een sensationeel karakter toe. Zij pub!' ceeren de berichten erover onder enorme koppen. De „Popoio di Roma'' schryft, dat het onderhoud waartoe tijdens het bezoek Von Ribbentrop werd besloten,, geheel de aandacht van internationale politieke krin gen in beslag neemt. Het blad herinnert eraan, dat het laatste rechtstreeksche on derhoud tusschen de beide staatslieden da teert van de conferentie van München. De ze aanwijzing, zoo vervolgt het, is doende om de gebeurtenis van heden te kenmerken en aan te toonen, dat zy los staat van iedere bijzondere toevalligheid van min of meer rechten datum. Het is duide- lyic dat het hier gaat om een ontmoeting tusschen de regeeringschefs van twee lan den, die door nauwe politieke banden ver bonden zijn, voor het bestudeeren van den algemeenen toestand. EEN FACTOR: MACHT EN WIL. Het DNB. meldt uit Berlyn: De in hartelijken geest gevoerde be spreking van 2% uur tuschen Hitier Mussolini op den Brenner vormt voor de Duitsche pers uiteraard het belangrijkste politieke onderwerp van bespreking. „Deölkïsche Beobachter" schryft: Dat over den aard dezer ontmoeting der beide grootste, revolutionairen van Europa op dit oogenblik r.iets gezegd kan worden, hééft geen verklaring 'noodig. Daarvoor is een woord voldoende: het is oorlog. Aan de uitwerking zal de wereld het "ka rakter der ontmoeting van den Brenner leeren kennen. Wanneer Führer en Duce byeenkwamen, zijn nog steeds besluiten van Europeesche draagwydte genomen. Op den Brenner zyn dientengevofge ook geen verdachte compromissen besproken. In de ze groote tijden is er slechts een factor: macht en wil. De belangengemeenschap tusschen Duitschland en Italië, schryft de „Berliner Boersenzeitung" is in de ontmoeting op den Brenner weer symbolisch en practiscli tot uitdrukking gekomen. Deze gemeen schap is zoo sterk en heeft zulk een in vloed op de geheele wereldpositie, omdat zy niets te maken heeft met gangbare coalitie, doch omdat zij uit de gelykvor- migheid der houding van beide volkeren tegenover de belangrykste nationale en in ternationale levenskwesties voortspruit. EEN ANDERE ONDERSTELLING. Reuter meldt uit Stockholm: De Berlijnsche correspondent van „Stock- holms Tidningen" bespreekt de ontmoeting tusschen Hitier en Mussolin! en gelooft, dat. beide leiders tot het volgende beslo ten zyn: 1. Zich volledig accoord te verklaren wat de vredesvoorwaarden betreft, welke aan Sumner Welles ten behoeve van Roo sevelt moeten worden overgebracht. 2. Tegen eiken prys te vermyden, dat de oorlog wordt uitgebreid tot de Middel landsche zee en het Nabije Oosten. De zomertijd begint op 19 Mei. By Kon. besluit van 9 Maart 1940 is be paald, dat de vervroeging rrtet een uur van den wettelyken tyd' dit jaar zal aanvangen den 19en Mei en zal ein digen den 6en October. SBromzen klokken voor den Duitschen metaalvoorraad. AFGIFTE VERPLICHT GESTELD. Het D.N.B. meldt uit Berlyn: Het staatsblad publiceert een verordening ran den gevolmachtigde voor hel. vierjaren plan, veldmaarschalk Goering, waarbij de bronzen klokken moeten worden aangege ven en afgeleverd, teneinde de voor een oorlog op langen termyn benoodigde me taalvoorraad te vormen. Koperen onderdeelen van gebouwen moe ten voorloopig alleen worden aangegeven. Het tydstip der aflevering blyft voorbehou den. De wegneming en het vervoer der klok ken geschiedt op rü'kskosten. Na den oor log zal metaal ter vervanging van de bron- klokken beschikbaar worden gesteld, alsmede een behoorlyke schadevergoeding voor de klokken worden verleend. De ryks- minister van economische zaken kan uit zonderingen van de plicht tot aflevering toestaan. Sumner Welles is geen bemiddelaar. De minister van buitenlandsehe zaken der Ver. Staten, Cordell Huil heeft giste ren tegengesproken, dat Sumner Welles eenigerlei rol gespeeld heeft als tusschen- persoon in onderhandelingen tusschen vreemde mogendheden tydens de bespre kingen, die hy gevoerd heeft met staats lieden in de door hem bezochte Europee sche hoofdsteden. Huil voegde hieraan toe dat Sumner Welles alleen naar Europa is gegaan om feiten te verzamelen en dat hy zich hier strikt aan gehouden heeft. ■- Men gelooft te Rome dat Sumner Wel les morgenochtend een bezoek aan M'usso- lini zal brengen om in de gelegenheid te zyn het resultaat van de bijeenkomst tus schen Hitier en den Duce te vernemen. maakt Uw keel droog en effent den o»°or«' v/eg voor verkoudheden." Verzacht e DO°*' maak Uw keel vochtig met .T 3. Een Duitsch-Italiaansch bondgenoot schap te vormen in Zuidoost Europa dat een ruime bron van voedselaanvoer moet worden voor Duitschland en Italië. 4. De vorming van een gemeenschappe lijk front van de „bezitlooze staten" te gen de „plutocratische mogendheden." 5. De leden van dit front moeten tot overeenstemming komen over de funda- menteele richtlijnen voor een nieuw ge stabiliseerd Europa. De correspondent denkt voorts, dat Italië niet den oorlog zal ingaan, doch een gebaar zal maken in Duitschlands voor deel. FRANSCHE MEENINGEN. De correspondent van de Fransche „Jour nal" te Zurich meent, dat by het onder houd tusschen Hitier en Musrolini gewerkt is aan een vredesprogramma, dat de mi nimum voorwaarden omvat, waarop het Derde Ryk bereid zou zijn, vrede te sluiten als een hooge internationale autoriteit als Hét Vaticaan of Roosevelt mocht besluiten, het initiatief tot een bemiddeling te ne men. Dezelfde correspondent wijst op de levendige gedachten-wisselingen, die de laatste dagen tusschen Berlijn, Rome en verscheidene hoofdsteden op den Balkan worden gevoerd. De aandacht van Duitsch land zou gericht zijn op Zuidoost-Europa en het Nabye Oosten, waar volgens Ber lyn ernstige gebeurtenissen zouden wor den voorbereid. Gisteravond ging in de Duitsche hoofdstad het gerucht, dat zeer binnenkort een bezoek van Von Ribben trop aan deze gebieden kon worden ver wacht. Naar de „Oeuvre" meent te weten, ge looft men in bevoegde keringen in de groote hoofdsteden, dat het orderhoud tus schen Hitler en Mussolini een tweeledig doel had. In de eerste plaats: van Italië de instemrrwng ite verkrygen mef een Duitsch-Italiaansch-RussTsch pact, waar bij Midden-Europa en de Balkan worden gegarandeerd. Duitschland zou terstond de totstandkoming van dit garantiepact wil len aankondigen. Hitier meent, dat dit de eenige leans js, die hem nog overblyft, om de democratiën een Duitsch vredesplan te doen aannemen. De definitieve opstelling van het programma van zulk een vrede was het tweede doel van de ontmoeting. GEEN BRITSCH COMMENTAAR. De diplomatieke redacteur van Reuter verneemt, dat Britsche officieele kringen op de bijeenkomst tusschen Mussolini en Hitier geen commentaar hebben te leve ren.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1