Hetz.g. bevriezingssysteem ie den kolenhandel Wiinterprijzen icor- den zomerprijzen Koele atmosfeer bij de onderhan delingen te Moskou SPORTNIEUWS WÉK UW LEVÉR-GAL Of Pleidooi voor samenwerking De Zeeuwsche Federatie besluit er krachtig stelling tegen te nemen. De „Zeeuwsche federatie van coöperaties en kolenbonden" hield Zaterdagmiddag in Schuttershof te Goes-haar algemeene jaar vergadering. De voorzitter, de heer J. J o b s e, sprak in zijn openingswoord zfn vreugde over de groote belangstelling uit. Het is te waar- deeren, dat de federatie, haar vreedzamen arbeid kon voortzetten. Spr. herinnerde aan oorlog en mobilisatie, die zware lasten op legde. Spr. uit de hoop, dat ons land voor den oorlog gespaard zal blijven, en aan vre de op recht en rechtvaardigheid gebaseerd, tenslotte komen zal. De coöperatie bewees geen gelegenheidsverschijnsel te zijn. De vrijheid moet steeds meer plaats maken voor gebondenheid. Men kan de klok niet terugzetten. Er is voorts nog veel te berei ken. Er moet gestreden worden tegen het bevriezingssysteem en vooral ook tegen de eischen van vakbekwaamheid, die voor het platteland zeer bezwarend zijn. Voorts moet voor de coöperaties de kans tot uit breiding blijven bestaan. Op velerlei gebied zal men de oogen open dienen te houden. Nadat spr. er dan op gewezen heeft, dat Zeeland den laagsten prijs voor de brand stof kon noteeren, deelt hij verder mede, dat contact tot stand kwam met de prijzen- commissies in andere provincies. Met vol doening wees spr. verder op de Zeeuwsche actie om voor 50 pet. in deze commissies vertegenwoordigd te zijn. Zeeuwsch Vlaan deren bleef nog buiten de saneering, met o.a. tot gevoig, dat men in de winterperi ode 5,50 per ton kolen meer moest be talen. Spr. merkte voorts op, dat ook in Zeeland het aantal kolenhandelaren steeg en wel van 100 op 186 in slechts enkele ja ren. De hoogere brandstoffenprijzen, die van deze distributie-versnippering het ge volg zijn, drukken weer op den consument. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat de federatie steeds sterker zou worden en haar strijd met steeds meer succes be kroond zal zien. Hierna werd het jaarverslag van den secretaris-penningeester, den heer L. P. van Oorschot (dat reeds in ons blad opgenomen werd) als aangeboden goedgekeurd. Ook de rekening, sluitende met 934,83 en een batigslot van 596.07 (goed slot 1938 451,89) werd aldus vastgesteld, na advies van de commissie, die de bescheiden contro leerde en keurig in orde bevond. VERLAGING CONTRIBUTIE. Gezien den gunstigen toestand der finan ciën stelde het bestuur voor de bijdrage der leden van 3 op 2 ct. per lid te brengen. Eén der leden (Ierseke) wil het op 1 ct. bren gen. De hr. Langebeeke van Arne- muiden wijst er echter op, dat deze verla ging van 1 ct. per lid, reeds meer bedraagt, dan het zuiver batig slot over 1939. De af gevaardigde van Vlissingen onderschrijft de-- ze woorden en wil de verlaging slechts voor één jaar doen gelden. De secrtaris wijst er op, dat men niet elk jaar zoo voordeelig zal boeren als het achterliggende. Het contact met de prij- zencommissies zal ook reiskosten e.d. ver gen. Het bestuur meent echter voor 1940 met 2 ct. te kunnen volstaan. De heer B r e e 1 van Oostkapelle, wilde liever geen contributie-verlaging, doch een fondsje vormen om vereenigingen die in moeilijkheden komen te steunen. De v oorzïtteris hier huiverig voor. De eigen verantwoordelijkheid der vereeni gingen zou er door dalen. Men zou zich mo gelijk laten verleiden tot processen, e.d. en dan zou dat fondsje spoedig verdwenen zijn. Nadat de secretaris nog een alge meen overzicht van de financiën heeft ge geven wordt het bestuursvoorstel aangeno men. Spr. betoogde o.a., dat het bestuur met- de voorgestelde verlaging zijn voorzich tig financieel beleid niet laat varen. TEGEN HET BEVRIEZINGS SYSTEEM. Nadat nog besloten was zitting te blijven nemen in de prijzencommissie, was een voorstel van „D.E.L." Vlissingen aan de orde, om in een motie eenparig te pro testeeren tegen het bevriezingssysteem, toegepast door de kolenconventie. De mo tie betoogt, dat de vereenigingen vrijheid moeten hebben hun brandstoffen te betrek ken van dien bij de conventie aangesloten handelaar, dien ze zelf verkiezen. Het Bestuur onderschrijft deze wensche- lijkheid. Het merkt op, dat dit bevriezings systeem, zeer ten nadeele van enkele ver eenigingen, reeds enkele malen in zijn volle consequenties werd doorgevoerd. Het ge vaar bestaat, dat zoo een veel te lioogen prijs moet worden betaald en ook, dat een inferieure kwaliteit wordt geleverd. Het Bestuur meent dus ook, dat getracht moet worden hierin verandering te brengen. De afgevaardigde van „D.E.L." Vlis singen, wijst er nog op, dat vooral dui delijk dient uit te komen, dat men één- parig achter deze motie staat. De secretaris zet uiteen, dat dit sinds lang een brandende kwestie is, die ook reeds aan den minister van economi sche zaken werd voorgelegd. De federatie nam ook Tweedekamerleden in den arm. Elke federatie in den lande heeft er mede te maken. Het gaat er om te protesteeren tegen een systeem, waarvan de consument weer de dupe moet worden. Deze motie is het bestuur echter toch zeer welkom, om dat de kwestie daarmede weer op publiek terrein komt. De motie wordt met alg. st. aangenomen. Bij een bepaling van de kleine jaarlyk- sche gratificatie aan den secretaris, wordt zeer waardeerend gesproken over diens werkzaamheden en enkele afgevaardigden willen deze tot het dubbele verhoogen. Doch het bestuur, gehoord ook den secretaris zelf, willen de gebruikelijke gratificaties hand haven. Na nog eenige bespreking, wordt die gratificatie als een regelmatige vastgesteld. Een groot gevaar. De secretaris krijgt hierna het woord voor eenige mededeelingen. Spr. behandelt eerst de bescherming en bevriezing. Spr. wees er op, dat in 1933 "die bevriezingsbe paling een feit werd. De coöperaties zouden niet méér kolen kunnen afnemen, dan ze daarvoor afgenomen hadden. Dit diende om de wankele kleine handelaars te be schermen. De federatie werd vooral ook tegen deze bepaling opgericht. Die bevrie zing ging in tegen den groei der organisa tie, en tegen de vrijheid van den Neder- landschen staatsburger. Tot 1939 werd dit bevriezingssysteem echter niet toegepast. Daarna werd het echter doorgevoerd, ter bescherming van de handelaars, opdat die hun regelmatige leveranties zouden behou den. Vraagt men thans aan een anderen handelaar offerte, dan krijgt men ten ant woord, dat de leverancier van het vorige jaar wel weer zal leveren. Hiertegen is al leen verweer te vinden, in een landelijke inkoopcentrale. Spr. pleitte eer hiervoor, wees toen op de gevaren, doch hier en el- lers sloeg men deze waarschuwing in den wind. Nu is het gevaar er, met het gevaar tevens, dat men zal trachten inferieure kwaliteit aan de coöperaties te leveren. Hier dient men zich krachtig tegen te ver weren. Men staat echter machteloos, en kan alleen het publiek op het onzedelijke van deze handeling wijzen, en den minister trachten te bewegen, dat hij deze overeen komst van de handelaren onverbindend verklaart. Zooals reeds is opgemerkt, wer den ook Twedekamerleden voor dezo kwestie geïnteresseerd. Spr. wees er verder op, dat het zitting blijven nemen in de prijzencommissie, een voorwaarde is voor het bestaan der fede ratie. Men zal echter begrijpen, dat het in deze commissie een kwestie van geven en nemen is. In deze commissie komen uit den aard der zaak twee belangen naar vo ren: die van den handel en die van de coöperaties, welke laatste die zijn van den consument. Spr. wijst er hier op, dat de prijzen der brandstoffen in Zeeland het laagst zijn, dank zij het feit, dat de coöpe raties in Zeeland ook het sterkst zjjn. Zoo als in Zeeland moesten ze allen georgani seerd zijn, met ook zulk een onpartijdigen voorzitter. DE NIEUWE PRIJZEN. Spr. deelt dan mede, dat de zomerprijzen waarschijnlijk even hoog zullen zijn, als nu de winterprijzen waren. Doch dat dit zoo niet blijven kan, laat zich hooren, want tal van kosten worden hooger. Maar men zal er voor zorgen, dat geen onredelijke ver hooging zal plaats vinden. Wat dit betreft is men in een betere positie dan onder den vorigen oorlog, toen men de o.w.-ers met den vinger kon aanwijzen. In dit opzicht is men ook dank verschuldigd aan de regee ring, die haar maatregelen nam, en overleg pleegt met de kolenconventie. HET PRIJZENSTELSEL. Spr. behandelde dan de vervanging van het drie door het twee prijzenstelsel- en deed mededeeling over een landelijke vergadering, waarin men besprak, of het niet beter was, inplaats van het huidige systeem, te komen tot een zomerprijs voor een halfjaar en een winterprijs voor een half jaar. In het verleden werd de brand stof, tegen zomerprijzen, in den tijd van de winterprijzen geleverd', onder opmerking, dat besteld was in den tijd der zomerprijzen. Spr, meent, dat het billijk is, tot een ge middelde en op twee prijzen te komen. Over de reductie-bepalingen, bij afhalen aan wagon b.v. zeide spr. o.a., dat die er moeten blijven, omdat de coöperaties in de gelegenheid moeten zijn zooveel mogelijk tegen kostprijs te kunnen leveren. Daarbij stond men echter ook op het standplint, dat de bona-fiöe handelaar een redelijke verdienste moet hebben. Wat de vestigingswet betreft, wees spr. op de ministerieele eischen, voor vestiging als kolenhandedaar. Ook op ander terrein werd dit doorgevoerd. Er zitten echter ge vaarlijke elementen in. Mogelijk zal men ook in het bezit moeten zjjn van een diplo ma uitgereikt door de middenstands-organi saties. Elke administrateur zou dan zoo'n diploma van vakbekwaamheid moeten heb ben. En al zal dit voor enkelen geen be zwaar zijn, voor velen toch wel. Waarschijn lijk zal het nu dien kant uitgaan, dat de kolenbonden aan de Kamers van Koophan del daarvan vrijstelling kunnen vragen en ook zullen verkrijgen. Terloops wijst spr. er op, dat het daarom ook van zooveel be lang is als men een eigen man in de Kamers van Koophandel heeft. Wie daartoe in Zee land niet medewerkten ondergroeven hun eigen federatie. Intusschen zal nu deze kwestie, zooals opgemerkt, toch wel veilig worden gesteld. VERSCHILLENDE VRAGEN. Nadat de V o o r z. den hr Van Oor schot had bedankt voor zijn uiteenzettin gen werden uit de vergadering nog ver schillende vragen gesteld. O.a. of men ook bij zijn ouden leverancier moet blij ven alp die vorig jaar niet liet volle kwantum leverde. Voorts of een dreige ment met uittreding uit de prijzen-commis- sie tegen het bevriezingssysteem niet ba ten zou, terwijl de hr V e r b e e k, Goes, wees op het belang van vertegen woordiging in de Kamer van! Koophandel en meende, dat in de toekomst, tijdige en volledige voorlichting der coöperaties ge- wenscht is. De secretaris antwoordde, dat de leveranciers, weigerde Oost-Kapelle het volle kwantum te leveren, dadelijk bij het bestuur gemeld had moeten worden. (De hr Breel zeide juist ziel; geweest te zijn). Spr. betoogde, dat dan de andere be stuursleden 't bestuur dadelijk hadden moe ten 'inlichten, Dan had men direct aan de inkoopcentrale garantie voor het volle kwantum gevraagd. Spr. antwoordt verder, dat men niet in de prijzen-commissie zitting nam op voor waarde. dat het bevriezings-systeem niet toegepast zou worden. Als men niet zitting Er zijn geen eischen van politieken aard gesteld. De onderhandelingen, welke te Moskou gevoerd zijn over het sluiten van vrede, werden, naar de Finsche minister Paasikivi in een interview voor de pers verklaarde, gevoerd in een uiterst koele atmosfeer, die zeer verschilde van die, waarin de onder handelingen voor den oorlog plaats vonden. Paasikivi voegde eraan toe, dat de onder handelingen zeer moeilijk waren en in het begin tot niets leidden. Na aanzienlijke vertraging verzochten de Finnen den Rus sen om een concreet voorstel, dat zij ten slotte ontvingen. De Russische minister-president Molotof noemde bij de vredesonderhandelingen te Moskou herhaaldelijk den naam van Peter de Groote die, zooals men weet, steeds heeft gestreefd naar het verkrijgen van goede ijsvrije havens voor Rusland. De nieuwe grenzen lijken zeer veel op die van het vredesverdrag van Nystad, geteekend in 1721, waarbij Peter de Groote aan Zweden voor de afgestane gebieden twee millioen daalders heeft betaald. De sfeer der onder handelingen was koeler dan in het najaar, doch zij bleef correct. Stalin is ditmaal in het geheel niet verschenen. Er zijn acht bijeenkomsten gehouden, alle in de werk kamer van Molotof. Nadat het Finsche standpunt ten aan zien van de door Stockholm overgebrachte voorstellen volledig uiteengezet was, stem de men wederzijds toe in verscheidene wij zigingen van secundair belang, bijv. betref fende den termijn, waarin de Finsche troe pen zich zouden terugtrekken en den ter mijn voor het vertrek van particulieren uit afgestane streken. In de eerste voorstellen kwam de kwestie van het aanleggen van een spoorweg Ke- mijaervlKantahlati niet voor. Paasikivi sprak alle geruchten over geheime clausu les in het verdrag met stelligheid tegen. Er zijn geen eischen van politieken of militai ren aard gedaan dan die, welke bekend zijn. De Russen hebben geen oogenblik de demo bilisatie van het Finsche leger gevraagd en er is ook geen sprake van een Russisch FinschEstlandsch accoord over gemeen schappelijke verdediging van de Finsche Golf. De Russische regeering heeft de wettig heid van de Finsche delegatie in het ge heel niet betwist. Slechts in het voorbij gaan heeft Molotof den naam Kuusinen ge noemd, zonder dieper daarop in te gaan. Het geallieerde hulpaanbod is herhaal delijk te berde gebracht, doch de Russische regeering verklaarde steeds daar geen bij zondere beteekenis aan toe te kennen. Over de plannen voor een Noordsch defen sief verbond is niet gesproken. Een derge- lÜk verbond, aldus Paasikivi, is niet ge richt tegen Rusland, doch tegen ieder, die ons zou willen aanvallen. KERKNIEUWS DE KERK VAN HET HEILIG GRAF. Naar de Italiaansche bladen melden, heeft de architect Luigi Marangosi ver klaard, dat de Kerk van het Heilig Graf te Jeruzalem afgebroken en herbouwd moet worden. Het gebouw heeft door verschei dene aardbevingen geleden. Men had Ma rangosi verzocht naar Jeruzalem te komen om zijn oordeel te geven. Gemengd had genomen, was de positie der kolenbon den zeer verzwakt geworden, De kolencon ventie bepaalt, de prijzencommissie voert uit. De laatsten zijn het daarbij in het algemeen niet eens met de bevriezing. Ook de handelaars zelf voelen het als een be zwaar steeds op denzelfden leverancier aangewezen te zijn. Als men uit de prij zen-commissie trad, zou men een toepassing krygen van de bepalingen die zeker niet ten gunste van de kolenbonden zou zijn. Men moet er, zooveel dit maar mogelijk is, zijn invloed doen geiden- Op een vraag; wélke bestemming de boetes krijgen, antwoordde spr., dat daar uit de kosten der prijzencommissies be streden worden, Terloops roemde spr. hier het optreden van de vertegenwoordigers van den handel in deze commissie, waar mede in den regel goed te praten is. en hij prees vooral de uitstekende leiding dezer commissie van mr. Bouman te Goes. Wat de Kamer van Koophandel betreft. zeide spr., dat er slechts 2 stemmen te kort waren om er dit jaar een vertegen woordiger in te krijgen, Helaas werïï 'de coöperatie ,,De Broederband" onder ..groot bedrijf" geplaatst, anders was men er met deze stemmen geweest. Intusschen achtte spr. het zeker van belang om in de toekomst de coöperatoren tijdig bij zulk een verkiezing voor te lichten. Spr, zet verder uiteen, dat in den Coöperatieven Raad actie plaats vindt, om coöperatoren in de Kamers van Koop handel te krygen op den grondslag dei- evenredige vertegenwoordiging. Bij de rondvraag merkte de heer V e r- z e r, Vlissingen, nog op, dat zijn ver- eeniging niet bedankte om de federatie, maar aïleen omdat men zoo hoopte onder de bepalingen der conventie vandaan te komen. De Voor z, antwoordt op een be treffende vraag, dat Zeeuwsch-Vlaanderen nog niet in de saneering opgenomen werd, omdat men deze streek, dïe grootendeels wat de kolen betreft, op België georiën teerd is, van minder belang achtte. Er worden voorts nog eenige klachten geuit, waaruit zou blijken, dat er bij de administratie bij de Kamer van Koophan del wel iets te wenschen overblijft. De V o o r z. zegt hierna dank voor de aangename besprekingen en hij wijst de bestuurders op het belang van goede voorlichting hunner leden, Desgewenscht zal de secretaris gaarne eens op de f/er- gaderingen komen spreken. 0m het damkampioenschap van Zeeland. BOOGAARD NEEMT DE LEIDING Te Middelburg is Zaterdag één wedstrijd gespeeld voor het persoonlijk damkampi oenschap van Zeeland. Deze partij tusschen W. Boogaard (Middelburg) en A. van Oosten (Kapelle) werd door Boogaard ge wonnen, Daarmede heeft hij de leiding genomen. Boogaard en. Van Oosten speelden aan vankelijk in vlug tempo. Maar al spoedig werd de partij te ingewikkeld en moesten de spelers alle aandacht wijden aan de combinaties die in het spel zaten. Toen Van Oosten een dezer combinaties niet zag en in den door Boogaard opgezetten val liep, kon hij na nog enkele zetten opge ven, De stand is nu: Gsp. gew. gel. vrl. p- W. Boogaard 6 4 2 0 10 W, Lente 6 3 3 0 J. Strooband 6 3 12' M. F. de Jonge 6 3 1 2 A, van Oosten 6 2 2 2 L. Goedbloed 6 2 0 4 C. K. Kaan 6 0 3 3 D, Trielier 6 0 2 4 De spanning om het kampioenschap is groot, Zaterdag zal de beslissing kunnen vallen, wanneer de laatste ronde wordt gespeeld. De volgende ^partijen moeten nog ge speeld worden: W. LenteGoedbloed, StroobandKaan, W. BoogaardDe Jon ge, TrielierVan Oosten, VOETBAL. MIDDELBURG—E.M.M. 10—1. De eenige wedstrijd der 2e klasse welke gister gespeeld werd, heeft de nog geen 20 toeschouwers weinig interessants te zien gegeven. De terreins- en weersomstandig heden leenden zich ook niet voor normaal voetbalspel. Vooral voor de doelen ont stonden ware modderpoelen, waar bal en spelers herhaaldelijk in vastliepen. Middelburg had een nieuwen speler op de midvoorplaats, de Amsterdamsche spe ler Borst. Deze nieuweling is een productief speler, althans in dezen wedstrijd toonde hij doelpunten te kunnen maken. Echter was een beoordeeling van het spel dezen keer niet wel mogelijk, ten eerste door de ge steldheid van het terrein en voorts door den zwakken tegenstand van E.M.M.' Voor al in de eerste helft hadden de Vlissingers al heel weinig in te brengen. In de tweede helft met wind mee waren de aanvallen der gasten wel talrijker, maar zij bleven toch ongevaarlijk. Het was derhalvè een eenzij dige vertooning. Voor de rust bracht Middelburg den stand op niet minder dan 70. Deze hooge stand was mede het gevolg van het slechte verde digen van den E.M.M. doelverdediger, die totaal onvoldoende en bovendien laks greep. In de eerste helft maakte midvoor Borst vijf doelpunten, waarvan een uit een strafschop, terwijl Outermans en Carol ieder nog een punt voor hun rekening men. Kort na de hervatting scoorde E.M.M. het eenige tegenpunt. Daarna bracht Middel burg den stand op 101 waarbij weer twee doelpunten waren van den midvoor Borst. BEKENDE FINSCHE SPELERS GESNEUVELD. Tijdens de laatste dagen van den oorlog zijn twee bekende Finsche voetballers, En- tero Rinne en Pentti Eronen gesneuveld. Beiden wax-en lid van de voetbalclub „Hel sinki". Eronen speelde dertig keer in landenwed- stx-ijden mede, terwijl Rinne twintig maal in de Finsche ploeg uitkwam. KORFBAL. B.K.C.—H.B.S. 3—1. Het was een fraaie, pittige wedstrijd, waarbij H.B.S. door zijn grootere beweeg lijkheid beter leek, dan het was. Enkel het laatste kwartier, toen aan beide zijden de ausdauer een woordje mee begon te spre ken er was immers in lang niet ge oefend zakte het spelpeil ietwat. H.B.S. was met slechts drie dames gekomen, zoo dat beide ploegen negen spelers lelden. De scheidsrechter moet door het leven dige spel nog al eens fluiten, maar dit doet toch geen afbreuk aan het spel. De ploegen zijn vrijwel ombeurten in den aanval en doordat het middenvak voor B.K.C, een sterkere bezetting heeft, blijft de bal meest al iets langer in haar doelvak. Even voor de rust heeft H.B.S. succes; met een fraai schot weet het onverwachts te scoren. (0—1). Na de rust komt B.K.C. flink opzetten en door goed spel van P. van der Lijke kan mej. M. Vergouwe gelijk maken (1—1). P. v. d. L(jke biedt zijn medespelers kansen welke niet benut worden. Eindelijk vindt zijn spel de belooning in een doelpunt door hemzelf gescoord (21). B.K.C. blijft het beste van hel spel be houden en daar J. Vergouwe zich als een goed verdedigend speler ontpopt, heeft H.B. S. geen kans. Als na 20 minuten spelen G. Vei-gouwe den voorsprong vergroot (31) schijnt H.B.S. de moed verloren te hebben. V.K.V.—SWIFT HI 5—0. Zaterdag speelden te Veere V.K.V. en Swift III een vriendschappelijke wedstrijd. Voor de rust was het een aantrekkelijke ontmoeting met afwisselende kansen. In het doelen was V.K.V. gelukkiger dan de gas ten, want mej. P. Schippers, de heeren Pol derman en Lako zorgden voor 3 doelpunten, terwijl Swift geen enkel punt wist te beha len. Na de rust bleef het spelpeil hetzelfde, maar nadat de heer Polderman voor V.K.V. een doelpunt maakten terwijl Swift slecht doelde, zonk de moed bij de gasten. Het zat hun dan ook niet mee. De verdediging van Swift was er nu hopeloos uit en het koxx niet uitblijven: V.K.V. wist door den heer S. Minnebo de stand op 5—0 te bren gen. GYMNASTIEK. JAARVERGADERING K.N.G.V. Te Utrecht vergaderde gister het Ko ninklijk Nederlandsch Gymnastiek Verbond onder voorzitterschap van den heer W. de Graaf. In zijn openingsrede gewaagde de voor- ©n a zolt 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten, lederen dag moet uw ievei een liter lever- gal ln uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende ts, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u alet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten. 0.75. (Ingez, MecL) Tusschen Nederland en en België. De voorzitter van de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers, mr. dr. F. van Cauvvelaert, heeft Zaterdagavond in Maastricht voor het departement Zuid-Lim burg der Ned. Mij. voor nijverheid en han del een rede gehouden over het onderwerp: „Economische samenwerking tusschen Ne derland en België". Spr. zeide steeds een voorstander te zijn geweest van een intieme samenwerking, van een schakelvorming tusschen beide lan den op velerlei gebied. De heer Van Cauwelaert gaf een uitvoe rige uiteenzetting over de kamer, die hij ziet in deze richting en besloot als volgt: De noodzakelijkheid om in economische samenwerking nieuwe elementen van voor spoed en van veiligheid te zoeken staat bo ven de twijfels van dit oogenblik. Alles wat we nu reeds, met een gerust gemoed, doen kunnen om deze samenwer king te versterken zal bijdragen tot onze levenskracht en zoo noodig tot onze weer standskracht voor morgen. „Nederland noch België zal eenig offer ontzien om te bereiken dat wij .in elk geval op eigen erf geen vreemde meesters ken nen. Maar economisch gezien is het zeker, dat het uitzicht van de toekomst voor geen van beide landen veel zal verschillen. Het is een groote geruststelling, dat er tusschen de Regeeringen van beide landen een zoo volkomen eensgezindheid bestaat aangaan de de houding welke er tegenover de eenzij dige besluiten en handelingen van de strij dende mogendheden dient te worden aan genomen. Indien we door de tegenwoordige gebeurtenissen in de orde der onafhanke lijke mogendheden niet willen worden ver laagd, dan moeten we aan den druk der tijden het dubbele steunpunt van een ge- meenschappelijken wil kunnen stellen en het kan tot de innerlijke versteviging van deze saamhoorigheid slechts bijdragen, in dien we van stonde af, op het gebied der praktische economische samenwerking al les verwezenlijken wat verwezenlijk is. Daartoe moge God ons helpen." De jacht op ganzen gesloten. De minister van economische zaken heeft bepaald dat met 'ingang van, 20 Maart 1940 de jacht op ganzen met schiet geweer, met netten als anderszins zal zijn gesloten. EEN DUITSCHE VLIEGTUIG EST DENEMARKEN NEERGESORT. Nabij Koebelev, in het Noordwesten van het Deensche eiland Lolland, is gisteren een Duitsch militair vliegtuig neergestort. Men gelooft, dat de uit twee personen be staande bemanning zich met valschermen heeft gered, daar in de nabijheid van de ma chine twee parachutes werden gevonden, welke gedeeltelijk door vuur hadden gele den. Mogelijk hebben de vliegers zelf de machine in brand gestoken. De politie en militaire autoriteiten hebben naar de vlie gers een onderzoek georganiseerd. Waar schijnlijk wilden dezen trachten de Duit- sche grens te bereiken. zitter van het geslaagde bondsfeest in Arn hem. Uit de jaarver-slagen bleek, dat het leden tal 62662 bedroeg. Alle aftredende bestuursleden G. J. W. Brand, G. C. v. d. Bergh, L. J. van Ekeren en L. Montagnees werden herkozen. Tot redacteur van het officieele orgaan werd de heer J. J. Th. Bakker herbenoemd. Langdurig werd van gedachten gewisseld over de samenstelling van de bondsvergade ring. Door het bestuur zal een commissie voor wijziging in statuten en reglementen worden benoemd. De heer J. H. F. Sommer hield daarna een pleidooi om het bondsfeest in 1943 we derom in Arnhem te doen plaats vinden. aartoe tenslotte ook werd besloten. Als plaats voor de volgende bondsvergadering iferd Amsterdam aangewezen. WIELRENNEN. DuitschlandNederland 3236. Zondag is te Berlijn in de stampvolle Duitsehlandhal de landenwedstrijd Duitscli- landNederland (amateurs) verreden, wel ke in een kleine overwinning voor de Ne- dei'landsche ploeg is geëindigd, n.l. Duitsch land 32 p. en Nederland 36 p. De volgende Nederlandsche renners namen aan de wed strijden deel: Pronk, Derksen, Best en Smits. IJSHOCKEY. NEDERLAND—BELGIë 4—3. Zondagavond werd op de Tilbui-gsche kunstijsbaan de interlandwedstrijd Neder landBelgië gespeeld, in een stroomenden regen. De enthousiast spelende Nederlan ders wisten den wedstrijd met 43 te win-

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 9