MosdtI Stemming ter beurze minder vast De gebeartedag van den Prins vara Oranje Goud in de Wildernis DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIBDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN ZATERDAG 16 MAART 1940. No. 65. Financieel economisch weekoverzicht. De Staatsleening: van 300 millioen, waarvan f 35 millioen overbleef. Daling van de rentekoersen. Ongeanimeerde stemming voor staatsfondsen. Aandeelenmarkt aanvankelijk vast, later minder. De New-Yorksche beurs was niet bijzonder vast. Het ligt voor de hand, dat, rtu de op brengst van de jongste Staatsleening een maal binnen is, de positie van de Schatkist eenigermate is verruimd. Toch moet men zich van het eindresultaat niet al te veel voorstellen en wel omdat kort voor de uit gifte van de leening het Rijk belangrijke bedragen op zeer korten termijn heeft moe ten opnemen, om daaruit de loopende uit gaven en verder de aflossingen en rentebe talingen per 1 Maart te financieren. In een tijd, waarin er niet met een be langrijk begrootingsdeficit wordt gewerkt, zullen de bedragen noodig voor rentebeta lingen en aflossingen uit de loopende in komsten. van het Rijk kunnen worden be taald, zoodat de regeering in de gelegenheid is om tegen een grooten vervaltermijn re serves te vormen. Onder de huidige om standigheden is zulks evenwel niet moge lijk en zoo moest de betaling van rente en aflossing op 1 Maart vrijwel geheel geschie den door het opnemen van callgeld en het plaatsen van schaikistpapier by de Neder landsche Bank. Het totale bedrag, dat op deze wflze gedurende den laatsten tijd was opgenomen, beliep 170 millioen, waarbij nog komt de 15 millioen renteloos voor schot van de Ned. Bank, totaal dus 185 millioen. Dit bedrag moest dus aanstonds uit de opbrengst van de jongste Staats leening worden terugbetaald. Men dient voorts te bedenken, dat de geheele op brengst van de leening van 300 millioen, niet in contanten wordt ontvangen, daar er volgens schatting ongeveer 80 millioen met obligaties der vorige leening werd ingeschreven, zoodat de netto opbrengst niet meer dan 220 millioen moet zyn ge weest. Trekt men daarvan af de 185, die onmiddellijk moesten worden terugbetaald, dan bljjft er slechts 35 millioen over, die ter beschikking van de Schatkist blijven. Inderdaad ziet men dan ook op den jong- sten weekstaat van de Nederlandsche Bank, dat het schatkistpapier geheel is terugbe taald en dat er een tegoed ten behoeve van het Rjjk wordt aangehouden ten bedrage van 35 millioen, DE GOUDWINST DER NED. BANK. Indien er nu geen andere extra inkom sten ter beschikking kwamen, dan ligt het voor de hand, dat ook dit kleine restantje spoedig verbruikt zou zijn en dat men al weer in de naaste toekomst een verdere stij ging van de vlottende schuld zou kunnen zien intreden. Aan het einde van Maart komt echter ten behoeve van het Rjjk een bedrag van ruim 130 millioen ter beschik king uit de verdeeling van de goudwinst der Ned. Bank (voor de recente wijziging van het ontwerp was het aandeel van het Rijk op 116% millioen bepaald). Verder zal er 75 millioen ter beschik king komen van het Egalisatiefonds. Beide instanties, zoowel het Rijk als het Egalisa tiefonds, zullen dus in de gelegenheid zijn om het per 1 April vervallende schatkist papier af te lossen, zonder dat daartegen over een nieuwe emissie zal behoeven te worden aangekondigd. Hoe groot dit be drag is, is niet bekend, daar de operaties van het Egalisatiefonds geheim zijn. Wel zal men na 1 April uit het staatje van de Schatkist kunnen aflezen, hoeveel het Rijk voor eigen rekening heeft afgelost. In ieder geval mag men wel als vast staand aannemen, dat een niet onbelangrijk bedrag aan schatkistpapier zal komen te vervallen, zonder dat daartegenover nieuw papier zal worden uitgegeven, met het ge volg, dat er een verruiming der geldmarkt zal intreden, waarvan zich reeds nu de symptomen doen gevoelen. De geldkoersen op korten termijn zijn dan ook geleidelijk teruggeloopen. V/at de positie van het Rijk betreft, zal er dus nadat het aandeel in de goudwinst ter beschikking is gekomen, tijdelijk eeni- ge ontspanning intreden, daar men dan met inbegrip van de 35 millioen, die thans nog ter beschikking staan een totaal van ca. 175 millioen aan middelen zal hebben, waaruit eensdeels de loopende uitgaven zul len worden bestreden, anderdeels het ver vallende schatkistpapier zal kunnen worden terugbetaald. Bij den grooten omvang der behoeften lijkt het echter niet waarschijn lijk, dat deze reserve het langer zal uithou den dan ongeveer 2 maanden en dat dus tegen Juni het Rijk alweer voor de nood zakelijkheid zal worden geplaatst, om het zij de vlottende schuld opnieuw uit te brei den, dan wel met de uitgifte van een nieu we consolidatieleening te komen. Het is wellicht aan dit vooruitzicht toe te schrijven dat de stemming voor staatsfond sen na den stortingsdag niet bijzonder ge animeerd is geweest. Het bedrag, dat van de nieuwe leening bij de Nederlandsche Bank werd beleend, is nogal meegevallen en bleef tot ca. 30 millioen beperkt. Wij hoorden, dat de beleeningen hoofdzakelijk afkomstig waren van enkele groote instel lingen in Den Haag. Het publiek heeft blijk baar nagenoeg niet van de gelegenheid tot beleening gebruik gemaakt. DE FONDSENMARKT. Een week van ingrijpende gebeurtenis sen op politiek gebied ligt achter ons en het is begrijpelijk, dat de fondsenmarkt zich niet aan den invloed daarvan heeft kunnen onttrekken. In de voorafgaande weken had zich allengs een vaste stemming ontwik keld, zonder dat daarmede een uitbreiding van den handel gepaard ging. De vaste on dertoon hield verband met de overweging, dat tal van goede aandeelen zich op een ni veau bewegen, waarop zij voor beleggings doeleinden als zeer aantrekkelijk moet wor den beschouwd. In vele gevallen beweegt het rendement op aandeden zich aanzien lijk boven dat van obligaties, dat, zooals wij hierboven reeds terloops opmerkten even eens is gestegen. Het was dan ook alleen de onzekerheid of er wellicht weder een onaangename verrassing op politiek gebied zou kunnen plaats vinden, die een stijging- ter beurze voor de aandeelenkoersen tegen hield. Toch kwam het verleden week, voor al bij binnenlandsche industrieele fondsen, tot koersverbeteringen van eenige procen ten. Toen echter het schokkende nieuws binnenkwam, dat Finland had gecapituleerd en dat er aan dit land een harde vrede zal worden, opgelegd, kreeg weder een onge animeerde stemming de overhand. Tot een koersdating van beteekenis kwam het ech ter niet en enkele speciale fondsen bleven vrij gunstig van ondertoon. ANDERE AFDEELENGEN. Wat de andere afdeelingen betreft viel er meer kooplust voor scheep vaartaandes- len waar te nemen, vooral toen kort voor de berichten met betrekking tot Finland geruchten de ronde deden over een ophan den zijnd nieuw vredesaanbod, welke ge ruchten achteraf onjuist zijn gebleken. Vooral voor aandeelen Java China Japan Lijn bestond een vaste stemming, vermoe delijk op gunstige dividendverwachtingen. Ook Koninklijke Boot en Scheepvaart Unio waren eerder iets hooger. In de cultuurafdeeling viel echter weinig beweging op te merken. Alleen ten aanzien van tabaksaandeelen. blijft men vrij opti mistisch gestemd, omdat de voorjaarin schrijving met vertrouwen tegemoet wordt gezien. Van den totalen oogst van 134.600 pakken zijn tot hu toe verkocht 23075 pak kén tegen een gemiddélde opbrengst van 2.40 per h. kg. Een vergelijking met hel vorige jaar kan moeilijk worden gegeven, omdat deze opbrengstprijs betrekking heeft op het z.g. „Amerikaansch" zonder de restanten (die nog onverkocht zyn). Bi; verkoop in Amsterdam nemen de Ameri kanen deze „restanten" op den koop toe en trachten deze anderen gegadigden van d- hand te doen. Wij hebben er intusschen reeds meer op gewezen, dat de voorraden hier te lande en ooit in de andere landen, die Sumatratabak plegen te koopen, germ" zijn, zoodat goede kooplust wordt ver wacht. Ten aanzien van de roblier blijft er een zekere terughouding bestaan, omdat men het thans geldende uitvoerpercentage van 80 te hoog acht in, verhouding tot den omvang van het verbruik. D7 NEW YORKSOHE BEmS- De New Yorksche beurs is in de afgeloo- pen week niet bijzonder vast geweest, daar men bevreesd is voor nieuwe belasting maatregelen en bovendien de conjunctuur zich althans voor sommige lakken van be drijf in dalende richting blijft bewegen. Dit is bjjv. het geval met de staalindustrie, waar de afleveringen geringer zijn dan voorheen. Er heeft deze week vrij veel handel plaats gehad in Brazilïaansche fondsen, die vast gestemd waren in verband met de 1 April a.s. te hervatten betaling op den dienst dezer leeningen. Naar men weet was in 1934 de bekende Aranha-overeen- komst tot stand gekomen, die voor Brazilië een belangrijke verlichting was van de las ten der buitenlandsehe schuld. Volgens dit plan zou er in het vierde jaar 6.712.000 noodig zijn voor rentebetaling en afloos- sing, terwijl de dienst oorspronkelyk 23.630.000 per jaar vereisebte. Dat was dus al een belangrijke teruggang. Onder den invloed van de sterkdalende prijzen der Braziliaansche exportproducten bleek Bx-a- zilië niet bij machte te zijn om dit verlaag de bedrag op te brengen. In November 1937 worden de betalingen dan ook volledig stop gezet en thans is een overeenkomst tot stand gekomen, volgens welke weliswaar de Aranha-overeenkomst als basis blijft be staan, doch de betalingen slechts gedeelte lijk zullen plaats vinden. In totaal zal Bra zilië volgens deze nieuwe regeling slechts 4.250.000 hebben op te brengen, hoewel het uitvoeroverschot in 1939 reeds meer be droeg nl. 5% millioen. In het algemeen zal ongeveer de helft van de rente worden betaald, die bij de Aranha-overeenkomst was bepaald. Daar de koersen echter sterk waren teruggeloopen heeft het bericht toch een vaste stemming in het leven geroepen. Tenslotte maken wij nog melding van een koersstijging voor Scandinavische waarden, die naar men weet sterk gedeprecieerd wa ren en die thans waren gevraagd, nu ten minste voorloopig de kans gering moet worden geacht, dat de 'Scandinavische lan den in den oorlog zullen worden gesleept. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week: 4 Nederland 1940 I 99%, 100, 99 V, Koloniale Bank 160, 160?;, 160 Unilever 91%, 92, 91% Philips 113, 118, 116% U. S. Steel 42%, 42% -Kon. Petrol 240%, 247%, 237%, 239% A'dam Rubber 186%, 1S9, 186% Ned. Scheepvaart. Unie 109, 111%, 109% H.V.A. 391% 392, 384, 390, 387 Deli Bat. Mij. 122%, 124, 121, 122 Deli Mij. 176, 180, 177% Senembah Mij. 131, 136%, EEN WARE VOLKSVERHUIZING IN FINLAND. B(jna een zesde van Finlands totale be volking zal een nieuwe woonplaats moeten vinden en op het oogenblik is dan ook waarschijnlijk de grootste massa-ver huizing van dezen tijd aan den gang. Vol gens schattingen, die men te Stockholm hoort, zijn in totaal ongeveer 400.000 Fin nen op weg naar hun nieuwe woonplaatsen. Te Wiborg hebben de laatste drie dagen groote groepen burgers alle waardevolle zaken, welke vervoerd konden worden, uit de stad verwijderd» Uit ''het gebied ten Westen van het Ladoga-meer zijn 50.000 koeien, paarden en varkens geëvacueerd. Palmpaschen voor de Prinsesjes. Namens de afdeeling Ajnsterdam van het Alg. Ned Verbond zijn hedenochtend, aan het paleis Soestdyk twee Amsterdamsche palmpaschen voor de prinsesjes aangeboden door een jongen en een meisje, een welp en een kaboutertje, onder leid ng van de voor- bitster der Palmpaaschcommissie mej. E. C. Draayer en den heer A, Weiier. Grootsere Inerulenkrag ia Delft op 24 April. Het herdenkmgscomité, dat in 1939, op uilnoodiging van hel hoofJbe-stuur van het Algemeen Nederlandsch Verbond is gevormd voor de jaarlijksche herdenkirg van den geboortedag van Prins Willem van Oranje-Nassau (24 April 1533), doet voor de herdenkingsplechtigheid op 24 April a-s, een beroep op alle Oranje- e. andere vereent gingen, die voor een der gelijke nationale plechtigheid gevoelen. De herdenking zal, ir.. 't kort. bestaan uit een bijeenkomst in 3e vroegere kape'. van het Prinsenhof te Delft, beginnende om 20 uur, waar een spreker eer, korte rede zal houden, Daarna begeven de deel nemers zich in optocht naar de Groote Kerk, waar; op plechtige wijze een krans al worden gelegd op het graf van den Prins. Orgelspel, koraalmuz'ek en koor zang zullen deze plechtigheid opluisteren. Teneinde nu het nationale karakter van di.ek ranslegging zooveel mogelijk tot zijn recht te doen komen en haar zoo indruk- wekkerd mogelijk te maken, roept het comité de zooeven bedoelde nationale ver- eenigingen op om een of meer afgevaar digden naar de herdenking te zenden, met de opdracht, voordat de eigenlijke krans- legging plaats vindt, namens hun, vereeni- ging bloemen op het graf van den Vader des Vaderlands te leggen, zoodat dit onder bloemen, bedolven wordt. Vereenigingen, die gaarne aan den op roep van het comité zouden gehoor ge ven, doch niet in de gelegenheid zijn om afgevaardigden te zenden, kunnen aan he1' comité opdragen, uit haar raam een bloe menhulde op het graf neer te leggen. Zij gelieven dit op te geven aan het bondsge- bouw van het A. N. V., Surinamestraat 28, s-Gravenhage en wel voor 14 April as. daarbij het beschikbaar gestelde bedrag overmaker.de op de postrekening no, 38821 van het A.N V. De vereenigingen, die het voornemen hebben, afgevaardigden te zenden, worden uitgenoodigd om daarvan, voor 10 April mededeeling te doen. Steenkool voor Italië uit Rusland ER MOET NOG 344 MELLOEN TON BIJKOMEN. Het blad „Tevere" schrijft, dat op grond van het Duitsch-Italiaansche accoord inza ke de steenkolenlevex-ing, per dag 1.500 wagons steenkool in Italië zullen aankomen, waardoor dit land per jaar tusschen S en 9 millioen ton steenkool zal kunnen invoeren. Daar Italië het voi-ig jaar 12 millioen ton steenkool invoerde, moeten, willen de behoeften des lands geheel gedekt zijn, nog 3 of 4 millioen ton meer ingevoex-d wor den. Het blad wijst in dit verband op het belang, dat de Russische steenkoolmarkt door Italië zou kunnen hebben, te meer, daar de afstand tusschen de Italiaansche havens en de haven Mariupol, aan de Zee van Azov, vanwaar de steenkolen uit het Donetzbekken verscheept worden, kleiner is dan die tusschen de Britsche en de Itali aansche havens. EENS PIONIERS EN NOG STEEDS AAN DE SPITS BOUGIES N.V. WILLEM VAN RIJN^ ""AMSTERDAM |W.) HAARLEMMERWEG ÏELEFOON 86 21 1 (4 LIJNEN! (Ingez. Med.) De groedleggimig van Nederlands gezag in den Oost Op Dinsdagavond 19 Maart zal de mi nister van Koloniën, de heer Weiter, voor de AVRO-micvofoon een rede houder,, ge titeld „De Vereenigde Oost-Indische Com- pagine Dit zaï uus zijn op aim vooravond van den twintigsten Maart, der, datum, waarop in het jaar 1602 de Oost-Indische Compagnie werd opgericht. Sinds 1930 woi-dt ieder jaar door een steeds groeiend aantal personen in Indië, Nederland en het buitenland op dien dag de Oprichting der Compagie herdacht, daar men in dat feit de grondlegging ziet van het, groote Nederlandsche rijk en, de basis van de rijkseenheid. Een ras-oplichter aangehouden. De 36-jarige L. M„ zich noemende bouw kundige die niet lang gelogen een straf van anderhalf jaar gevangenisstraf wegens verschillende vei duisteringen heeft uitge zeten, heeft Z'ch onlangs wederom aan een complex van strafbare handelingen schuldig gemaakt, Hij vervoegde zich bij een van dé Haag- sche dagbladen met het verzoek tegen ver goeding van onkosten verslagjes te mogen maken van minder belangrijke bijeen komsten, vergaderingen en. dergelijke. Hij zou dat uitsluitend voor zjjn eigen ontwik keling doen en het was niet de bedoeling om er wat mee te verdienen. De redactie vond dit goed en M, maakte van de functie van verslaggever misbruik om tal van menschen hier ter stede op te lichten. Zoo bezocht hij een bazaar, waar hij in het vooruitzicht stelde, dat de cou rant, waarvoor hij werkte, eer, groote gift zou doen. Hierop kocht hij voor eigen rekening voor 14 goederen met de be lofte dat hij deze zou betalen als hij zijn salaris kreeg. Ook bij een kleermaker wist hij kleeding- stukken tot een, bedrag van 175 onder allerlei voorwendsels los te krijgen. Bij tal van winkeliers wist, hij onder al lerlei voorwendsels zonder betaling goe deren te krijgen tot een, bedrag van meer dan 400. Hij werkte ook veel met ongedekte post cheques, Vroeger schijnt hij inderdaad een girorekening te hebben gehad, waarvan hij nog cheque-formulieren, over had. De politie heeft den ,,bouwkundige-jour- nalist" aangehouden en in verzekerde be waring gesteld. Naar het Engelsch van C. VANDERBILT Jr. 29). „Maar," viel ze hem in de rede. Dat heb je mis. Be zou De verpleegster kwam naderbij, legde haar zachtjes een hand op haar schouder en glimlachte tegen Jim. „Nu niet meer praten," beval ze. „Ik zal wel goed voor onze andere patiënte hier zorgen; ik zal het haar zoo gemakkelijk mogelijk ma ken." „Ja graag," smeekte Jim, zijn oogen vair Mimi afwendend. En Mimi begreep, dat ze niet alleen door Laura, maar ook door Jim werd wegge stuurd. Door Jim, die alles en alles voor haar beteekende. Door Jim, die haar nu niet meer noodig hadzelfs niet haar gebeden! Jim, die nu iemand om zich heen had, die niet alleen van hem hield, maar die bovendien in staat was, hem goed te ver zorgen. Mimi liep op haar teenen naar het schuurtje, trok haar broek van rendiervel uit, en hing met tegenzin het jachthemd van Jim over een stoel Ze trok haar eigen avondjapon weer aan, niet omdat die zoo geschikt was voor een tocht per vliegtuig,-, maar omdat die zoo goed haar eigen stem ming weer gaf. „Ik ben hier gekomen als een onnutte vlinder en zoo wil ik ook hier vandaan gaan!... Och, Jim! Jim dan toch!" Ze ÏÏroogde haar tranen aan zijn flanellen hemd af en kamde voor het laatst met zijn kam haar rossige krullen op. „Maai- ik kan zijn oude „parka" meenemen; die heb ik noodig. En het ding is toch al erg versle ten." Ze trok het kleedingstuk liefkoozend aan en het was haar als voelde ze zijn armen om zich heen. Hij had haar verscheidene malen in zijn armen genomen en in het vliegtuig getild. Die armen hadden haar den eersten avond in de kooi gelegd. En op den tragischen avond, voordat hij op weg ging, om mee te doen aan het blus- schingswerk en zijn ongeluk tegemoet te vliegen, hadden ze haar warm, kort, maar. hartstochtelijk omvat. Ja die „parka" hoor-1 de haar toe! Mimi ti-ok hem tot onder haar kin op en sloeg de kraag ervan omhoog. Ze voelde of de landkaart nog in een der zakken zat. Daarna ging ze op haar moccasins de hut weer binnen. Nog even afscheid van Jim hemen! Hem nog een enkelen blik vol beloften voor de toekomst toewerpen! Dc verzeker'ng, dat ze heenging, omdat dit nu het verstandigste was: dat ze terug zou ko men, waar hij ook zijn mocht, zoodra hij i haar slechts noodig had. By haar binnenkomen zag ze, hoe Laura, i met Jim's beide handen in de hare, over hem heengebogen stond en ze. hoorde haar zachtjes zeggen: „Ja, hoor, iieve Jim, ik beloof je, dat ik je nooit alleen zal laten. Toe, vraag dat niet meerdat weet je toch wel?" Ze hief het hoofd op, toen ze Mimi hoorde binnenkomen, liet de handen van Jim los en stelde hem haastig gerust: „Ze gaat al weg. Ik ben dadelyk terug!" Mimi bleef met wijd open oogen staan wachten. Jim gaf haar echter geen enkel teeken om naderbij te komen. Hij lag dood stil te wachtentot ze heen zou gaan! Hij hoopte, dat ze gauw zou gaan! Dat die krankzinnige onderbreking van z'yn gewone leven spoedig voorbij zou wezen en dat Men schenke het kind de volle maat der liefde. Daarop heeft het recht. Maar de eer reserveere men voor den ouderdom. Wie het kind ver eert, maakt er een oud mannetje of een oud vrouwtje van. Laura bij hem terugkwam! Met droge oogen schorre keel, besefte Mimi dit alles in het korte oogenblik, dat ze roerloos op den drempel stond. Ze besef te, wat Laura in Jim's leven beteekende; waarom ze zoo'n plaats in zijn leven innam. En ze begreep ook, dat zij zelf niet meer was dan een mooie jeugdherinnering, die hij had trachten te redden. Hij had immers zelf gezegd, dat ze zoo veranderd was? Mimi verliet snel de hut, en beduidde Laura met een handgebaar, dat ze maar moest blijven zitten. Op de veranda haalde ze diep adem, maar keek niet meer om „U kunt me alle vragen stellen, die u wilt, over graaf von Ungemach", zei ze te gen den politiebeambte Craig. „Als u me alteen maar met uw vliegtuig ergens heen wilt brengen, waar ik een vliegmachine of een trein naar het Zuiden kan nemen". Toen ze in zjjn machine zaten en over de- zwart geblakerde wouden vlogen, opperde ze: „Ik veronderstel, dat ik u niet genoeg geld, of wollen kleertjes voor Indiaansche kinderen, of een nieuwe bioscoop voor de Bereden Politie zou kunnen aanbieden, om u over te halen, me regelrecht naar To ronto te brengen, wel?" „Nee, dat zou niet gaan", antwoordde hy, strak voor zich uitziende. „U bent er een van de Bereden Politie die hun man altijd te pakken krijgen, maar die iedere vrouw haten, is het zoo n:et?" Hy gaf geen antwoord. Hf keurde haar houding af. En ze was hem te mooi! In haar bijzijn was liet zoo moeilijk zijn voornemen gestand te doen, niet naar meisjes te kijken zoolang hü in dienst bij de Bereden Politie was. „Vertel u me eens een en ander over dien zoogenaamde» graaf von Ungemach", zei hy op bevelenden toon. Mimi vertelde hem, wat ze wist. Haar verhaal was zoo onschuldig en duidelijk en de bedoelingen van den graaf lagen zoo voor de liand, als men er eenmaal den diep- sten grond slechts van wist. En Mimi zelf was zoo verdrietig. Niet om Otto. Heele- maal niet om Otto. Haar innerlijke gevoe lens lagen in flarden, haar hart was gebro ken, niet omdat een dierbare vriend een spion bleek te zijn, maar Zelfs de grimmige, plichtsgetrouwe poli tieman staakte ten slotte zyn vermaningen. Hy zette de machine aan den grond op een der door Jim zelf aangelegde vliegvelden. „Daar ligt het stadje, geen vijf minuten loopens h'er vandaan", zei hij. „U zult het station allicht nog eei-der vinden dan het plaatsje zelf. Er komen dagelijks twee trei nen naar het Zuiden voorbü". Mimi sprong er uit en stak hem haar kleine, beblaarde handje toe. „Dank u", zei ze „U wordt harteiyk..." Ze had iets in haar donkere oogen en mooie, volle lippen, dat hem roerde. „Als ik meer voor u doen kon", zei hy, „heusch, dan zou ik het wel doen". Ze glimlachte. „Maar de plicht roept, niet waar?" Ze voelde zich n:et schalksch, maar het scheen de eenige houding, die ze ge voegelijk aan kon nemen. Hij knikte en glimlachte tot haar ver wondering. „Veel geluk!" zei hy oprecht en klom weer in zijn machine. Veel geluk?Mimi begaf zich naar de schuur, die een station moest verbeelden. Veel geluk? O, nee, niet voor haar! Maar voor Jim? Haar geliefde, lijdende schat van 'n Jim! Als hij maar veel geluk had. De goede God geve het! Jim had nu een vrij kundigen dokter, een u'terst bekrame ver pleegster en de oude Nishima bij zich. En morgen zou er een vliegtuig komen, dat hem naar een hospitaal zou brengen, waai1 hy weer heelemaal op zou kunnen knap pen. Dat was reden genoeg om dankbaar te zijnzelfs al zou niet z'y, maar Laura er getuige van zyn. „Vaarwel, Jim!" riep Mi mi, toen ze het verweerde stationnetje binnentrad. Er was niemand. Het kaartjesloket was met een luikje gesloten. De dienstregeling, tegen den goren wand geplakt, meldde: „3,15". Een klok kon er blijkbaar niet op overschieten. En M'mi had geen horloge bij zich. Naar gissing was het ongeveer twee uur. Ze zuchtte, huiverde, keek naar de roestige koude kachel en ging naar buiten in de zon. In haar smoezelige, verkreukelde avondjapon met zilveren loovertjes liep ze de hoofdstraat van het plaatsje langs. Ze voelde zich niet verlegen. Het eenige, wat Mimi 'misschien aan haar fabelachtigen rijk dom te danken had, was een totaal gemis aan verlegenhe'd Hoe vreemd ze er ook uitzag, wat voor rare streken ze ook uit haalde, ze was en bleef Mimi Jamieson! Maar één ding was er toch, dat al liet geld van haar vader niet kon verhinderen. Er was een ramp, waarvoor al haar gouver nantes privé-scholen. verchroomde badin stallaties. uitgaansjaponnen, en de nieuw ste scheppingen van Schiaparelli, Lanvin of Hawes haar niet konden behoeden... zelfs Mimi Jamieson kon lyden aan een gebro ken hart! (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1