STADSNIEUWS STADSNIEUWS Schoonmaak GOES MIDDELBURG DE BURGEMEESTERSVACATURE. Naar het „D. v. Z." meldt, hebben schillende vooraanstaande leden der Chr.- Hist. Ui.ie alhier, zich met een adres ge richt tot den minister van Binnenlandsche Zaken, met het verzoek te Goes wederom een burgemeester te benoemen, die de Chr. Hist, beginselen, is toegedaan. Overtreding rijtijdenbesluit. De politie heeft gisteren proces-verbaai opgemaakt tegen twee chaufefurs die niet in het bezit waren van een werkboekje als is voorgecshreven in het rijtijdenbesluit. JONGEN OPGESLOTEN. De hr. J. L. alsier deed bij de politie aan gifte dat een der knechts van den bakker V. in de 's Heer-Hendriltskinderenstraat .zijn zoontje anderhalf uur had opgesloten. Bij onderzoek gaf de jeugdige knecht het feit toe, al beweerde hij, dat het nog geen uur was geweest. Het zoontje van den hr. L. had zich misdragen en hij had hem op die wijze willen straffen. Uit den aard der zaak komt dit niet te pas en de politie maakte proces-verbaal tegen den knecht op wegens vrijheidsberooving. DE GEVAARLIJKE HOEK. Naar wij vernemen zal de gevaarlijke hoek bü de nieuwe Uloschool, waarover in de laatstgehouden raadszitting geklaagd werd, verdwijnen. DE GOESCHE BESTUURDERSBOND Hield zijn jaarvergadering. De Goesche Bestuurdersbond kwam in jaarvergadering bijeen onder voorzitter schap van den hr. A. Buys. De voorzitter opende de vergadering met woorden van welkom en deelde daarna eenige bijzonderheden mede over het le dental en de propaganda-actie in Maart en April. Spr. herinnerde voorts aan den wel geslaagden N.V.V.-avond. Bijna duizend aanvragen waren er voor, zoodat, daar de zaal slechts vierhonderd plaatsen telt, hon derden teleurgesteld moesten worden. Bij de ingekomen stukken was o.a. een dankbetuig.ng van den w.n. burgemeester voor de bereidwilligheid van den Goeschen Bestuurdersbond om zitting te nemen in het comité Kleedinginzameling voor Fin land. Voorts was er een schrijven van den Fabrieks-arbeidersbond om tot besprekin gen te komen over een actie tot leden werving te Goes. Vervolgens kwam nog de 1 aire ter sprake over de 5 pet.' duurte-toeslag. s er op, dat de bepalin- niet geheel juist worden de autoriteiten daar op dei bcopi'ekmg over de toegezonden jaarverslagen en het bestuursbeleid, vroeg de afgevaardigde der landarbeiders te Ka- pelle, of op het land niet meer gegevens verspreid kunnen worden over de mobilisa- tie-uitkeeringen. Voorts wees deze afge vaardigde er op, dat nog meer leden over geschreven moesten worden, dan In het jaarverslag vermeld werd, zoodat er in werkelijkheid nog een kleine vooruitgang was. Bovendien werden sinds dien ook weer eenige leden ingeschreven. De voorz. zeide, dat de kwestie der mo- bilisatie-uitkeeringen de aandacht had. Er zal een circulaire uitgereikt worden, waar op men mededeeling van eventueele klach ten kan doen, die dan onderzocht zullen worden. Het jaarverslag van den secretaris werd hierna als aangeboden vastgesteld, evenals het verslag van den penningmeester, na onderzoek van de commissie, die de be scheiden controleerde en geheel in orde bevond. De aftredende bestuursleden, de heeren C. Schrijver Fzn., Ph. Haverhoek, H. G. v. d. Veen en C. van Ginkel werden bij ac clamatie herkozen. Tot lid der controle commissie werd in de plaats van den hr. F. Crucq, die niet herkiesbaar' was, de hr. J. Hoogesteger gekozen. De contributie voor de afdeelingen werd verlaagd van 67 op 60 ct., daar het N.V.V. in het vervolg de 7% ct. voor het Prov. Bureau voor arbeidsrecht voor eigen kening zal nemen. Na een opmerking van de afgevaardigde van de landarbeiders te Kapelle, die de 52 ct. der landarbeiders op 60 ct. wilde brengen ter versterking van den Bestuurdersbond, antwoordde de voor zitter, dat dit voor de kleinste afdeelingen niet mogelijk is. Ook het Hoofdbestuur staat hier afwijzend tegenover. Bij de rondvraag wees de afgevaardigde van de Goesche schilders op de sanerings maatregelen in dit bedrijf en hij verzocht klachten over loonen of de toepassing der sociale maatregelen, ter kennis van plaatselijke afdeeling van den schilders zellenbond te brengen. De afgevaardigde van de transportarbei ders te Goes, wees er op, dat de 20 Goesche werkloozen, de 18 km naar Nieuwdorp per fiets of moeten leggen. Hij vroeg maatrege len voor de indienststelling van een auto bus, zooals dit ook voor Ellewoutsdijlc ge beurd was. De arbeiders wilden hun ver goeding voor het gebruik van hun rijwiel in de kosten bijdragen. De voorzitter zegde behandeling van deze kwestie toe. De hr. H. Verbeek, secretaris der Zeeuw- sche Federatie van Besturenbonden, hierna het woord verkrijgende, wees op de noodza kelijkheid om een krachtige actie te voeren, ter uitbreiding van het ledental, en het be lang van een zoo sterk mogelijke organisa tie. De afgevaardigde van de landarbeiders te Kapelle, onderschreef deze woorden, waar bij hij er met waardeering over gewaagde dat de organisatie, ook te Kapelle, steeds meer erkend wordt. De voorzitter sprak daarna een kort sluitingswoord, waarin hij dank zegde voor de opkomst en de prettige en nuttige be sprekingen. NOG EENS DE LANGEVIELE-BRUG. Nog lang niet ieder is overtuigd van de verplichting om bij de Langeviele Binr.en- brug thans van zijn rijwiel af te stappen. Verschillende dezer niet kijkende en r.ie: luisterende passanten, werden op de bon gezet en zullen nu hun portemonnaie moeten trekken. De verkeerstremming is oorzaak, dat de auto's e.d. den weg nemen langs den Seisdam en zoo door de Kromme Weeie en de Vlasmarkt naar de Markt. Dit geefl in laatstgenoemde straat wel aanleiding tot opstopping en zij, die komende van Vlissingen hun weg naar het centrum der stad langs den Blauwendijk willen nemen, zullen zeker goed daaraan doen. Geslaagd. Aan de technische Hoogeschool te Delft slaagde voor civiel ingenieur, de heer W. H. van Doorninck, alhier. UIT DE PROÏiGIE Z. VLAANDEREN W.D. Vergadering Groene Kruis te Breskens. BRESKENS. Maandagavond vergaderde alhier de afdeeling Groene Kruis, onder voorzitterschap van den heer J. de Groote in de openbare school. De voorzitter opende, heette alle aanwe zigen welkom onder mededeeling dat het hem genoegen deed dat de burgemeester, wethouder Cambier, de secretaris en ver schillende gemeenteraadsleden aanwezig waren. Uit het jaarverslag door den secretaris den heer M. Verschelling uitgebracht bleek, o.m. dat de vereeniging 706 leden telt. Door de wijkzuster werden in totaal 3912 bezoe ken afgelegd terwijl door het consultatie bureau 28 zittingen werden gehouden en 312 zuigelingen werden gecontroleerd. Er heeft één uitzending voor t.b.c. plaats ge had. Hierna werd door den penïngmeester re kening en verantwoording overgelegd. Het batig slot per 31 December 1939 bedroeg 3179,54. Als leden der kascommissie wer den benoemd de heeren J. P. Drost, burge meester, C. J. Manneke en F. Koster. De begrooting over 194.0 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op 1250. Bij de be stuursverkiezing werd de aftredende, de heer Vasseur bij acclamatie herkozen. De Statuten en het huishoudelijk reglement werden door de vergadering gewijzigd. Ten slotte werd besproken het aanschaffen van een ziekenauto, waarbij het bestuur werd gemachtigd in dezen naar goeddunken te handelen. De voorzitter sloot hierna de vergadering. SAFETY FIRST. De^mijn die vorige week te Cadzand aan gedreven is en nog niet volkomen onscha delijk was werd vlakbij een golfbreker op het strand geworpen. Als voorzorgsmaat regel heeft men direct een daar ter plaat se op het duin staand zomerhuisje laten ontruimen ter voorkoming van ongelukken. TOLHUIS AFGEBROKEN. RETRANCHEMENT. Het pude tolhuis staande op den driesprong Retranchement- Sluis-Zuidzande heeft men als voorberei dende werkzaamheden aan de nieuwe weg Sluis—Cadzand afgebroken. Deze weg wordt, zooals bekend, vanaf de voormalige tol dwars door het land aan- WEERBERICHT DE BELT: Iets kouder, zwaar bewolkl met opklaringen, plaatselijk enkele regen buien, matige, tijdelijk krachtige Zuid Wes telijke tot Westelijke wind. Wo 20 Mrt. Zon op: 6 h 04; onder: 18 h 11. Licht op: 18 h 41. Maan op: 14 h 07; onder: 3 h 58. V.M. 23 Mrt. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Laagwater Hoogwater. Maart. 10.35 23.27 3.37 16.30 10.30 22.58 4.13 26.53 11.31 23.48 5.30 17.55 yv esuvapelle is 28 mm. en Domuurg min. vroeger, Veere 38 min. later. S - springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Hoogwater. Laagwater Maart 9.06 21.50 2.41 15.31 12.09 5.11 17.59 0.46 13.16 6.29 19.03 Dinsdag Woensdag Donderdag 21 Dinsdag 19 Woensdag 20 Donderdag 21 geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol, (Ingez. Med.) RECHTSZAKEN JAARVERGADERING „WIT GELE KRUIS". SLUIS. Vrijdagavond hield de vereeniging het „Wit Gele Kruis" haar algemeene jaar vergadering in het - Jeugdgebouw aan de Hoogstraat onder voorzitterschap van den heer Van Hooteghem. Het aantal leden be droeg op 31 December 378. Door de wijkzuster werden 3946 bezoeken afgelegd voor gewone verpleging. In het wijkgebouw in de Brugstraat werd 25 keer hulp verleend, terwijl 87 hulpmiddelen wer den uitgeleend. Voor t.b.c.-bestrijding werden 426 huis bezoeken afgelegd, waarvan 365 met ver pleging in 7 gezinnen. Zuigelingenzorg: 529 bezoeken bij 49 zuigelingen. Kleuterzorg: 114 bezoeken bü 18 kleuters. By het Consul tatiebureau waren 24 zuigelingen en 21 kleuters ingeschreven. Totaal werden 310 consulten verstrekt door den leider van het Consultatiebureau dr. P. A. Staal. De inkomsten over het afgeloopen jaar bedroegen 2048,48, de uitgaven 1923,f~ goed slot 124,80. Z.-VLAANDEREN O.D. LEGER DES HEELS. Vclddag te Axel. Men bericht ons dat op 2 Mei, Hemel vaartsdag a.s. te Axel een groote velddag zal worden gehouden, waaraan, onder lei ding van den Commandant Benwell er diens echtgenoote, voor Nederland, ruim 500 officieren en soldaten van het Leger des Heils met zang- en muziekbrigades zul len deelnemen, terwijl ook uit verschillen de andere kerkelijke kringen medewerking is toegezegd, zoo door zangvereenigingen uit Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen, als ook door verschillende sprekers uit ver schillende kringen, predikanten en ande ren. Het belooft een grootsche evangelisatie dag te worden, die ook de eenheid op dit gebied manifesteert. De bedoeling is, na ernstige voorberei ding een dag van Blijde Boodschap door Evangelieprediking in woord, muziek en zang, ons volk in deze moeilijke en zorg volle tijden een riem onder het hart te steken. Moge iiet pogen gezegend worden, ook door een toestrooming van honderden of duizenden uit alle plaatsen van Zeeuwsch- Vlaanderen en uit vele van overig Zee land. UIERS RIET COLLODIUM DICHTGEPLAKT. Het gerechtshof te Amsterdam veroor deelde heden een veehandelaar uit Purme- rend wegens het beplakken van de uiers van koeien met collodium tot vijftig gul den boete. De rechtbank had den man veroordeeld tot acht dagen hechtenis. UTcestaeg geëbefct wegsns den moert te Leidselêïsttam, De strafkamer van de Haagsche recht bank heeft heden de zaak behandeld tegen den 29-jarigen koopman R. A., wien ten laste is gelegd, dat hij op 27 October van het vorig jaar den veekoopman C. G. van der Horst te Leidschendam heeft ver moord en hem van het geld, dat deze bij zich had heeft beroofd. Op dien fatalen Vrijdag zoo zal men zich herinneren stopte een auto voor de boerderij van Van der Horst aan de Knip- laan te Leidschendam. Een militair in kor poraalsuniform gekleed stapte uit en ging de boerderij binnen. Hij zeide tegen Van der Horst, dat hij in opdracht van zijn kapitein over de vordering en taxatie van vee wilde spreken en noodigde den veekoopman uit met hem mee te gaan in zijn auto. Van dei- Horst gaf aan die uitnoodiging gehoor en heeft het voertuig niet levend meer verla ten. Zijn lijk werd aan den kant van den Postvlietweg te iLeidschendam door een visscher gevondc*. Het bleek, dat men hem zijn portefeuille, welke met een ketting om zijn hals was bevestigd, had beroofd. Hierin moet een bedrag van ongeveer '6000 hebben gezeten. Na ijverig speuren door politie en rijksrecherche gelukte het de Rotterdamsche politie op 3 November, dus precies een week na het plegen van den moord, in Rotterdam de 29-jarige R. A. aan te houden op wien sterke verdenking viel, dat hij meer van het misdrijf afwist. Bü zijn aanhouding bekende hij bü den moord betrokken te zijn geweest, doch hij ontken de hem zelf te hebben gepleegd. Wel gaf hij toe, dat hij de man is geweest, die Van der Horst uit zijn huis heeft gelokt. Tot nu toè heeft A. den naam van zijn eventueelen mededader niet genoemd en hoewel naar dezen mysterieuzen figuur een uitgebreid onderzoek is ingesteld, heeft men hem niet kunnen vinden. De substituut-officier van justitie bij de Haagsche rechtbank heeft hedenmiddag, na een requisitoir van vijftien minuten, tegen den verdachte levenslange gevan genisstraf geëischt. In zijn requisitoir zeide de officier o.m.: „Er is geen twijfel mogelük, dat deze verdachte alleen het feit heeft ge pleegd en dat hij dit feit met voorbedachten rade heeft gepleegd". POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. (Zitting van heden). De volgende personen werden gedag vaard: F. L., 44 jaar, landbouwer te Melisker- ke, wegens het doodschieten van een hond, toebehoorende aan Jan de Visser, op 3 Februari 1940 te Meliskerke. Eisch 25 boete sub. 20 dh. Uitspraak 20 boete subs. 10 dh. Ua. Ma. P., 21 jaar, zonder beroep te Middelburg, wegens mishandeling van M. A. van de Kop op 20 Januari 1940 te Middelburg. Eisch 10 of 5 dh. Uitspraak conform. A. de V., 48 jaar, transportarbeider te Oost- en West-Souburg, Wegens schennis van de eerbaarheid op 24 Februari 1940 te Vlissingen. Uitspraak 25 subs. 15 dh. BEURS VAN AMSTERDAM. Amsterdam 1936-3% S3%—83% Zeeuws. Hyp. B-3% 78—78% Cities Servjce Cy. P. 1958 5 51%50% Bataafsche Petr. Mij-3% 86%—87% A Amsterd. Bank 87%87% A Ned. Gist -en Spiritusf. 319%320 A De Schelde N.B. 46%—46% C Am Smelt en Ref- 36%35% A Houth. Alberts 66%65% C Chesapeake en Ohio 3130 C Pref. Kansas City South. 14%14 C Union Pac Rr. 74%—75% Ned. 38 1000-3 S4%—84% O. Indiö 37 1000-3 85%—85% A Koloniale Bnk. 159159 A N.I. Hbk. 600 1001%—102 C Ned. H. M. 10000 87—SS A v. Berkels Pat. 19%19 C Calvé-Delft 53—53 A Lever-Bros en Unilever 93%93%-2% A Philips Gem. B. afg 121%—120%-1% C Am. Car en Foundry 18%—18%-% C Anaconda Cop. 21%-21%-% C Bethlehem St. 53%—53%-4% C General Motor 39%39% C Kennec Copper 26%26%-% C North Am. Aviation 15%15% C Rep. Steel 14%—14%-% C U. States St. C. 40%—39%.-40% C North Am. Cy. 16%16% A Kon. Petr. .Mpij. 238%—235-36% C Contin. Oil Cy. 16%—16% C Phillips Petr. Comp 28%2S C Shell Union O.C. 8%—8%-%. C Tide Water Ass. Oil 8%8%-%' A Ned. Scheepv. U. 110%—111%-12 A H.V. Amsterdam 390%—392-3 A N.I. Suiker U. 215—216 A Deli Batavia 122%—122%-3% C Deli Mij. 1000 179%180% BEÜRSTHERMOMETER DINSDAG. Amerika - Rubber - Indutsrie - Philips - Obl.Markt - Markt Unilever - Schepen Suiker A Senembah 139%139% -9 C Pensylvania Rr. 17%17-% C Southern Pac. Cy. 9%9% A Southern Rlw. 1111% A Am t Rubb. C. 185%—186%-5% A Deli-Bat. Rubb. 149—149% A Hessa Rubber 98%—99% A Serbadjadi SR, 92%92 Londen Berlijn Parijs Brussel New-York WISSELKOERSEN. Heden 7.07% 75.55 4.01% 32.04 gister. 7.11% 75 55 4.03% 32.03 1.88% KERKNIEUWS Gercf. Gem. Beroepen te Lisse J. v. d. Berg te Krab- bendjjke. ■183STE STAATSLOTERIJ. (Trekking van Maandag 18 Maart). Ie Klasse, le lijst. Prijzen van 20. 4827 4828 4835 4875 15863 De onderzeeër „O. 24" is Maandag' bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij voor de Nederlandsche Marine te water gelaten. Het vaartuig in zijn element» 1500: 1000: 400: 200: 100: (Trekking van heden). 20230 20899 17202 10248 10685 21914 8193 19333 22448 24987 8432 15934 16387 22737 SPOHIMSEOWS GYMNASTIEK.* DE GEMOBILISEERDE TURNERS. Van de gemobiliseerde turners Bouman, Saaman, Ponsen, Timmerman en Karten, die regelmatig oefenen als gasten bij de Middelburgsche gymnastiekvereeniging ,Achiles", komen in het jongste nummer van „Het Turnblad", orgaan van het K. G. V., eenige interessante foto's voor. Z\j geven een uitstekenden indruk van het werk dezer turners, die in Zeeland reeds een groote bekendheid hebben verworven. „Het Turnblad" schrijft dat het zeer ver heugend is te kunnen melden, dat aan de ze gemobiliseerde turners door de betrok ken militaire autoriteiten volle medewer king wordt verleend om "de oefeningsavon den van „Achilles" te bezoeken. Niet alleen dat aan hen avondpermissie wordt ver leend, doch ook voor het medewerken aan uitvoeringen wordt hen zelfs nachtverlof gegeven. Dit wordt door de turnkameraden en de vereenigingen op zeer hoogen prijs gesteld. De gemobiliseerde turners getroosten zich vele opofferingen om oefeningsavonden en uitvoeringen bij te wonen. Een keurturner heeft er zelfs een fietstocht van 15 km voor over. Voor de meeste turnvereenigingen, waar van vele hunner leden gemobiliseerd zijn op plaatsen, waar eenmaal de gelegenheid voor turnen ontbreekt, is het van zeer groote waarde gemobiliseerde krachten van elders in hun midden te hebben. Vriend schapsbanden worden aangeknoopt, en in de meeste gevallen wordt het turnpeil er mede verhoogd. SCHAKEN. VLISSINGEN—MIDDELBURG 3—9. De Maandagavond te Vlisslhgen gespeel de wedstrijd tusschen de Vlissingsche schaakclub en de Middelburgsche schaak club, eindigde in een 93 overwinning voor Middelburg, De gedetailleerde uitslag luidt: P. Vijn—J. M, Mullié D, de VriesI-I. Strooband A. DobbelaarW. de Graaf 01. J. HoveJ, F. Heemskerk 01. G. de RegtP. M. de Kleyn 01. H. BoelhouwersJ. de Baare 01. D. SchouteK. Maartense 01. F. DeseinH. J. Kraak P. HaccouA. Daniëlse A. FransoB. Wagenaar 01. J. HaanstraG. v. d. Ploeg 10. P. WeelandP. Sanderse 01. Totaal Vlissingen 3 p. en Middelburg 9 punten. gal de Finsche regeering aftreden? Het Fransche nieuwsagentschap Havas meldt uit zeer goede bron te vernemen, dat de Finsche regeering in haar geheel liaar ontslag zal aanbieden aan den president der republiek, zoodra de ratificatie-oorkonden van het Finsch-Russische vredesverdrag zullen zyn uitgewisseld. (Op pag. 1 van het 2e blad komt een be richt voor over wijzigingen in de Finsche regeering, waarvan de eerste alinea door bovenstaande moet worden vervangen)* Geringe bedrijvigheid aaa het Westelijk front. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Tusschen Moezel en Pfaelzer Wald be drijvigheid van patrouilles en artillerievuur. Twee vijandelijke verkenningsafdeelingen werden tot den aftocht genoodzaakt. Het frontbericht van het D.N.B. voegt hieraan toe, dat de dag over het algemeen kalm verloopen is, en dat ook de bedrijvig heid der vliegers onder invloed van de weersgesteldheid zeer gering was. Er komt een tuinbouw- laboratorium te Naaldwijk. DE BOUWKOSTEN BEDRAGEN 40 000. Wij vernemen, dat te Naaldwijk met steun van het rijk een groot en modern geoutilleerd tuinbouw-laboratorium zal worden, opgericht. De bouwsom bedraagt 40,000; de oplevering zal geschieden half Augustus. De bovenste verdieping zal als kas worden geconstrueerd, In zake de plannen tot stichting van. een laboratorium voor bloemencultuur te Aalsmeer is nog geen beslissing genomen. KORFBAL. ZEEUWSCHE KORFBALBOND. De uitslagen van Zaterdag zijn: Afd. H: BKC—HBS 3—1. A I'd. HI: Volharding 2Wemeldinge (ter rein „Wemeldinge") 22. De competitie 1939 is nu beëindigd, doch voor Afd. III moet nog een beslissings- wedstrüd worden gespeeld tusschen VKV en Wemeldinge daar beide vereenigingen nu evenveel punten hebben. Deze beslissings wedstrijd wordt vastgesteld voor as. Za terdag 23 Maart op het terrein van TOGO te Goes.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 19