Dr.Dusfïkind KRONIEK MN DEN MS Goud in de Wildernis TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT GOESCHE COUR ANT) VAN DINSDAG 19 MAART 1940. No. 67. Oorlog zonder bedoeling? Het is maai' een eigenaardig soort oor log, die er op het oogenblik „woedt" cus- schen de Westelijke democratieën en Duitschland. Dat wil niet zeggen, dat de uitwerking over een voldoend langen tijd niet even rampspoedig kan zijn als de uit werking van den „bliksemoorlog", den „to talen oorlog", den „verdelgingsoorlog", en hoe men ze ons nog meer heeft aangekon digd, zou zijn geweest, als die in werkelijk heid was losgebarsten. Afgezien van deze eigenaardigheid, heeft de huidige oorlog nog vele andere aspec ten, die op zijn minst merkwaardig ge noemd kunnen worden. Zoo is daar b.v. de kwestie van het „oor logsdoel". Aan het begin van den stryd had Duitsch land geen eigenlijk „oorlogsdoel" tegen de Geallieerden. Het wenschte in het Westen niets meer dan met rust gelaten te worden, zoodat het in het Oosten zijn eigen gang kon gaan, hoe de rest van de wereld daar ook over mocht denken! Dat ging lang zooals Hitier het zich niet beter kon wen- scben. Maar de kruik ging te lang te wa ter en brak! Na Oostenrijk, het Sudeten- land en Tsjecho-Slowakije vond Engeland het welletjes. Frankrijk dacht er zoo reeds Jang over en dus kreeg Hitier tenslotte de Westersche staten tegenover zich. Het is typisch, dat Hitler eerst t ij d e n s dezen oorlog een doel heeft kenbaar gemaakt, dat rechtstreeks de Geallieerden aanging. Natuurlijk waren deze ook wel betrokken bij Duitschlands eerste plannen, het ont kennen van rechten in Midden- en Oost- Europa aan andere staten dan Duitschland en heel misschien Italië en de terug gave der vroegere Duitsche koloniën, die grootendeels in Britsch en Fransch bezit waren, zij het als mandaten. De Duitsche eisch, dat Engeland zijn vlootsteunpunten af moet staan bij een eventueelen vrede, welke een nieuwe wereldordening mee zou brengen, treft echter het Britsche wereld rijk direct. In hoeverre dat Hitier ernst is, weet na tuurlijk alleen hijzelf. Wel ligt het ver moeden voor de hand, dat hij met dei-ge lijke correcte doelstellingen rekenen kan op de sympathie, en wellicht de ondersteuning van het fascistische Italië. Wat het oorlogsdoel der Geallieerden be treft, hierover is in de betrokken landen veel te doen geweest. Vooral in Engeland- heeft men de regeering herhaaldelijk vra gen daarover gesteld, mede met het doel de openbare meening in andere landen meer te mobiliseeren voor de zaak der Gealli eerden. Van de verschillende officieele, se- mi-officieele en heelemaal niet officieele verklaringen van het oorlogsdoel der Ge allieerden, is het meest concrete: „de vrij making van Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Polen, en het beschermen van andere staten in Europa tegen de Duitsche agres sie". Niemand weet hoe deze vreemde oorlog zich nog ontwikkelen zal. Het heeft er eenige dagen- sterk op geleken, dat de Ge allieerden ook in strijd zouden geraken met Rusland. Wellicht was dan bij de „oorlogs doelen" ook gekomen de vrijmaking van Estland, Letland, Lithauen en Finland. Een ieder is het er wel over eens, dat het den Geallieerden niet zoozeer te doen is om de vrijheid der kleine Europeesche volken als wel om „het evenwicht", het bekende en beruchte „evenwicht" in ons werelddeel niet verloren te doen gaan. En hier ligt voor de buitenstaanders daarom een gevaar, dat zij de aanleiding voor den oorlog te gauw eenzijdig bekijken, n.l. door te zeggen: Het is dus louter egoïsme. Van deze stelling uitgaand, redeneert men, dat Versailles tegen den zin der over winnaars in den vorigen oorlog stap voor stap door Hitler is geliquideerd, terwijl de Westersche mogendheden steeds toegaven en hun beweringen en beloften van vrij heid en zelfbeschikkingsrecht even hard loochenden als in 1918, uit vrees voor oor- log, zoolang zij nog niet sterk genoeg wa ren. Maar dit is toch een eenzijdige redenee ring. Wat men moet toegeven, dat in ieder re is het duidelijk, dat Londen ei Duitschland niet tot iederen prijs oorlog hebben willen drijven, zooals Berlijn steeds beweert. Want niemand verplichtte Hitier om de genoemde landen aan te val len en zich daarmee de risico op den hals te halen van oorlog in het Westen. En bo vendien is het aan het toegeven van de Ge allieerden te danken, dat de oorlog niet reeds is uitgebroken, toen Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije aanleiding genoeg gaven, in het oog der wereld wellicht zelfs meer dan thans de kwestie-Polen. En in den hier bedoelden zin werd toen het evenwicht al verbroken. En wat de liquideering van Ver sailles betreft, afgezien van het feit, dat Hitier zelf dit in handen genomen heeft en voor zijn volk de eer ervan opeischt, ook an dere landen hebben ingezien, dat Versailles niet houdbaar was. De Dawes- en Youngleeningen zijn bijv. daar om dit te bewijzen. Maar er is meer! In onze herinnering die tegenwoordig haast overbelast is met vredespogingen duiken zoo af en toe ook de namen Bereh- tesgaden en Godesberg op. En dan tenslotte als „bekroning" daarvan: München! En wat was München eigenlijk anders dan een toegeven over de geheele linie aan de Duitsche eisehen, door Hitler in het Duitsche volk gehamerd als recht en nood zaak? Ging „München" eigenlijk niet veel ver der dan afschaffing van Versailles, zonder dan de paragrafen over de koloniën? Versailles had Duitschland omsingeld met staten en staatjes, die er belang bij hadden, dat dit land zich niet weer opricht te, en thans niet weer te sterk werd. Hitier had die omsingeling voor. een groot deel reeds gebroken en München sanctionneerde deze breuk. München met Duitschland en Stresa, zonder Duitschland, steunden op het beginsel, dat Duitschland in Midden- Europa een zekere politieke voldoening zou krijgen. Dit beteekende natuurlijk niet de sanctie op de eventueele verovering van andere staten, maar toch lag er de bedoe ling in, dat Duitschland meer dan andere landen Italië uitgezonderd aangewezen was op Midden-Europa, en meer in het bijzonder op het Donaubekken. Hoever dit strekte, is nooit bekend ge worden. Men heeft wel beweerd, dat het van de Geallieerden slechts een afleidings manoeuvre was: Duitschland moest zich meer op Midden-Europa richten, dan kon het onmogelijk al zijn krachten aanwenden voor de teruggave van zijn koloniën. Engeland „nam" het echter niet. Mün chen was een nederlaag, beweerde een groot deel van het parlement. En hoewel het eerst leek, dat Chamberlain het win nen zou, liep het anders. De verovering van Albanië door Italië deed zien, dat Rome veronderstelde de vrije hand te hebben ge kregen door München, evenals Berlijn, en toen werd München overboord geworpen. De overeenkomst, die „voor onze genera tie den vrede" zou waarborgen, had slechts een zeer tijdelijke uitwerking Een onopgeloste vraag is inmiddels nog steeds hoever Chamberlain en Daladier wil den gaan toen zij in München aan Duitsch land beloofden, dat dit in Midden-Europa ruimer armslag zou krijgen. Het staat wel vast, dat zij in ieder geval niet de bedoe ling gehad hebben "net onder den voet loo- pen van Tsjecho-Slowakije, Polen en Roe menië te sanctionneeren, zooals men wel eens heeft beweerd. Misschien is het de bedoeling geweest, dat Duitschland vanzelf Rusland op zqn weg zou vinden en niet verder zou kunnen. Zelfs is het mogelijk, dat men gespeculeerd heeft op een Duitsch- Russischen oorlog, maar dit alles is slechts hypothese. Thans duikt in verband met het be zoek van Sumner Welles de bewering op, dat Hitier aan de Polen en de Tsjechen een bepaalde mate van zelfbestuur wil toe staan0. En daardoor komt onwillekeurig München weer in de gedachten. Het is maar de vraag hoe ver de bedoeling van toen en Hitiers aanbod van nu elkaar dek ken. De optimisten onder ons hooren reeds het geklapwiek van vredesduiven. Zou in derdaad op dezen grondslag een vrede tot stand komen, dan zou dit voor Duitschland een overwinning beteekenen. Het is intus- sehen ondenkbaar, dat in dit stadium Engeland zijn vlootsteunpunten op zou geven. Dit zou het slechts kunnen doen als geval zoowel Oostenrijk, als Tsjecho-Slo- het volkomen verslagen was. En zelfs als wakije een garantie hadden van Engeland Italië de zijde van Duitschland zou kiezen en Frankrijk, dat zij bij een eventueelen i wat Berlijn in stilte hoopt en de wereld aanval steun zouden ontvangen. In zoover- I wil laten gelooven dan zou de strijd nog ingrijpende wijzigingen in de Finsche regeering De president der repu bliek zon aftreden. De censuur in Finland werkt nog zeer streng. Het Fransche nieuwsagentschap Havas meldt nochtans uit uitstekende bron te Helsinki te vernemen, dat de Finsche regeering aan den president der republiek ontslag zal verleer en, zoodra de ratifici tieoorkonden van het Russisch-Finsche ver drag zullen zijn uitgewisseld. Rito Ry.ti zal zijn werkzaamheden her vatten als president van de Staatsbank waar men zijn "diensten meer dan ooit noo- dig zou hebben, De minister van hardel Vaino Kohlainen zal ook zijn vroegere bezigheden als recteur van het ,,Elso"-consortium her vatten. Dit concern zou door den gebieds- afstand aan de Sovjet-Unie een groot aan tal zijner ondernemingen verliezen. De minister van buitenlandsche zaken, Tanner, zou er evenmin aan denki nieuw een portefeuille te aanvaarden, ter- wql Erkko, de vroegere minister van bui tenlandsche zaken, die thans gezant van Finland te Stockholm is, er over zou den ken hoofdredacteur van de „Helsinvin Sa- nomat" te worden, 30,000 OORLOGSINVALIDEN De vroegere Finsclie minister-president Kajander, die te Stockholm is aangekomen om de hulpverleening aan Finland te orga- niseeren^ heeft verklaard, dat het aantal oorlogsinvaliden in Finland meer dan 30,000 bedraagt, DE SLEUTELS VAN HANGö. De sleutels van de stad Hangö, die de Finnen hebben moeten afstaan aan Rus land, zullen Vrijdag a,s. des avonds om twaalf uur aan de Sov.jetautoriteiten wor den overhandigd door commandant Per- vickstron. Dan zullen de 10,000 inwoners de stad allen hebben verlaten. Sedert vijf dagen is het een groote uittocht. 9000 bommen hebben haar sporen in de stad nagelaten. Ook eenige in de buurt van Hangö gelegen dorpen zullen ontruimd worden, Opleiding tot reserve-officier. Voor drie legeronderdeel enhet wapen der miltaire Luchtvaart, het Korps tordienst en het Korps Pontonniers en Torpedisten, vangt begin October as. een opleiding tot reserve-officier aan schrijft de Tel. Naar plaatsing bij een dezer opleidingen kunnen mededingen dienstplichtigen, die op 15 October 1940 de eerste oefening nog niet of nog niet ten volle hebben vervuld en voldoen aan de eisehen gesteld in art. 7 van de Indeelingsbeschikking 1940. Buitengewoon dienstplichtigen zullen, indien zij voor plaatsing in aanmerking ko men, een vrijwillige, verbintenis moeten sluiten, om te dienen-op den voet-van een gewoon dienstplichtige. In het algemeen zullen bij het aanwij zen van dienstplichtigen voor deze opleidin gen de jongsten en zij, die het kortst in werkelijken drenst zijn, de voorkeur genie ten. Dienstplichtigen, wien wordt vergund een der officiersopleidingen te volgen, moe ten- er op rekenen, dat zij ongeacht het voortduren der buitengewone omstandig heden den geheelen cursus moeten me demaken en ook de verplichtingen, welke een adspirant reserve-officier later wach ten, ten volle op zich nemen en voorts, dat hun gedurende den cursus geen verlof of uitstel van de vervulling van hun mi litaire verplichtingen op grond van studie of andere belangen zal worden verleend. pas beginnen. Voor de geheele wereld, en speciaal voor Europa, is het te hopen, dat welke vrede er ook moge komen aan het eind van dezen oorlog het geen eenzij dige vrede zal zijn. Inderdaad zouden noo- dig zijn ernstige, automatisch in werking tredende militaire garanties. Dat is de les der laatste jaren en dat is bovenal de les van Finland. Zienderoogen flinker! Dat ls wat alle kinders worden, die Sanostol krijgen, het lékkere levertraan product Sanostol, met het hooge vitamlnengehalte A en D, maar tevens nog rijk aan vitamine C van het zoo heerlijk smakende, toegevoegde sinaasappelsap en aan vitamine B van het diastase- houdend mout. Neemt de „familieverpakking" f. 2.75, die 2% X zooveel bevat als de bekende flacon h f.' 1.40. Want Sanostol is ook voor Uzelf 'n natuurlijke bron van gezondheid. SANOSTOL „Het lekkerelevertraan-product!" BROCAOeS-STHÈÊMAN PHARMACIA, Een Italiaanscb schip na ontploffing gezonken Het voer tusschen twee neutrale havens. Het Italiaansche steenkoolschip „Tyna Primo", groot 4853 ton, is in tweeën gebro ken, tengevolge van een ontploffing buiten de Zuidoostkust van Engeland: Een matroos verdronk. De overige leden der bemanning, die uit 36 koppen bestond, zijn aan land gekomen jn een havenstad aan de Engelsche kust. Zeven hunner zijn licht gewond. Het schip voer in ballast en as onderweg van Rotterdam naar Genua. DEENSCHE VISSCHERSSCHE- PEN DOOR VLIEGTUIGEN AANGEVALLEN. Een van de vischvangst op de ÏJoordzee teruggekeerd Deensch vaartuig heeft ge rapporteerd, dat het herhaalde malen door twee vliegtuigen is aangevallen. Zonder waarschuwing beschoten de vliegers het vaartuig met hun machinegeweren, en toen het vaartuig den vischvangst staakte en Noordwaarts trok, werd-het door de vlie- ;ers eenjj uur lang achtervolgd, waarhij ■erscheidene bommen werden uitgeworpen, die hun doel misten. Het schip is 'wel door verscheidene kogels geraakt, maai' de be manning bleef ongedeerd. Drie andere.. Deensche visschersvaartui- gen, die gisteravond te Esbjerg zijn aange komen, zijn, naar de bemanning verklaarde, nabij Doggersbank aangevallen door Duit sche vliegtuigen, die met machinegeweren schoten en bommen wierpen. De scheepjes werden getroffen, doch de visschers zelf liepen geen letsel op. EEN BRITSCH SCHIP VER MIST. Het Britsch s.s. „Tiberton" (5.225 ton) is een maand over tijd. Men gelooft, dat het met man en muis is vergaan. JONGEN VAN VRACHTAUTO GEVALLEN EN OVERREDEN. Gisteravond is in de Wigstraat te Rotter dam, de twaalfjarige knaap S. W. van der Maden, van een vrachtauto gevallen. De naap kreeg een wiel over zich heen en werd zoo ernstig gewond, dat hij tijdens vervoer naar het Zuiderziekenhuis overleed. Het botert niet tusschen Japan en Rusland. Geen sprake van een mei-aanvalsverdrag. De „Japan Times" schrijft in een be schouwing over de verhouding tusschen Ja pan de Sovjet-unie, dat er, toen het jaar begon, het vooruitzicht bestond met de sovjet-unie over een aantal hangende kwesties tot overeenstemming te komen. Het i'ësultaat der besprekingen is sindsdien gebleken geheel anders te zijn dan ver wacht werd. Tot nog toe is geen afdoend resultaat ver kregen. Er is geen voortgang gemaakt bü de handelsbesprekingen. De gemengde commissie van Japan en Mandsjoekwo eenerzijds en sovjet-Rusland en Mongolië anderzijds, welke was samen gesteld om een grensregeling bij Nomonhan tot stand te brengen, heeft niets bereikt en haar werkzaamheden einde Januari ge staakt. Alle grenskwesties zijn ongeregeld gebleven. Ten aanzien van de afbakening der ge heele grens tusschen de sovjet-unie en Mandsjoekwo zqn de beide landen in begin sel tot overeenstemming gekomen een oom missie in het leven te roepen en onderhan delingen te beginnen met het doel de ge schillen te regelen, doch verder werd niets De „Japan Times" wijst de verdenking, dat er ergens een weloverwogen plan zou bestaan een spaak in het wiel der diplo matie te steken als ongegrond van de hand, evenals een bericht in de Parijsche „Oeuvre", dat er "besprekingen gaande zou den zyn tusschen de Sovjet-Unie en Ja pan inzake de stopzetting van de Russische hulpverleening aan het regiem van Tsjang Kai Sjek en dat tusschen Rusland en Ja pan een niet-aanvalsverdrag zou worden gesloten Het blad verklaart, dat voor het oogen blik een niet-aanvalspact ongetwijfeld bui ten kwestie is. De houding der Japansehe regeering op dit bijzondere punt is vol komen duidelijk. Prins Bernhard woont legeroefeningen bij. Prins Bernhard heeft namens H. M. de Koningin ook de heden in den vroegen ochtend voortgezette oefeningen van het derde legerkorps bijgewoond en heeft voorts deelgenomen aan het laatste deel der oefening bij het tweede regiment-huza ren. De Prins was vergezeld door zijn waar nemend-adjudant, luitenant-kolonel H. J. Phaff. Mr, EEN VERBODEN RADIOREDE. v. d. Deunië, lid van Ged. Staten an Gelderland en voorzitter van de Ned'. Chr. Radiovereeniging zou gisterenavond in het programma van de NCRV. een rede houden over „Spionnen en spionnage". De ■adio-omroep-controlecommissie heeft ech ter haar toestemming geweigerd voor het uitspreken daarvan, daar, volgens de Msb. het onderwerp staatsgevaarlijk werd ge acht. 8 AMERICAN CIGARETTE (Ingez. Med.} Naar het Engelsch van C. VANDERBILT Jr. 31). „Door dat gedeelte kunnen we' gauw heenloopen en dan aan de bar een degelijk glaasje drinken. Ik ben dat bier meer dan beu!" Ze kropen in de kleine lift en gingen om laag, aldoor maar omlaag. „Dit doet me aldoor denken aan die lift in de rnijn bü de Jamieson Rivier", zei Sally. „Weet je nog, Mimi. hoe angstig ik was, toen vader ons voor het eerst mee naar beneden nam?" Mimi knikte van ja. De gedachte aan een mijn wekte bij haar altijd de gedachte aan Jim op. Alles deed haar telkens aan Jim denken! Zou het steeds zoo blijven? Zou ze hem dan nooit kunnen vergetén? „Ik heb óók eens een mjjn gehad" ver telde ze tegen Russell, toen ze uit de lift een donkeren versierden kelder binnen stapten. „Een man gaf me die cadeau." „Mij heeft nog nooit iemand een mjjn cadeau gegeven", antwoordde hij. „Maar de vrouwen zijn vaak lief voor me geweest aan de voordeur. Ik ga mqn levensgeschie denis als borstelverkooper schrijven onder den titel: „Vrouwen waren Lief voor Me op Drempels"." Ja, waarom zou je dat niet doen?" vroeg Mimi, met haar eigen gedachten bezig. Die man was zyn verstand kwijt, toen hij dat deed", vulde ze haar vroegere gezegde aan. „Dat moet hij wel geweest, zijn." „Ik geloof niet, dat hjj het zich later nog heeft kunnen herinneren. Ik heb hem die mijn teruggegeven." „Wat 'n eerlijk mensch ben je! En mooi op den koop toe! Zal pappie je een handje geven, als we door die folterkamer ko men?" Hand ill hand liepen ze er lachend door heen. Sally, en haar metgezel, die vlugger geloopen hadden, stonden reeds voor de mi niatuur bar. „We hebben al voor je besteld!" riep Saily. En toen de pianist het liedje „Ik liet een lied mijn hart omwellen" begon te tok kelen, smeekte Sally: „Toe, Mimi, zing dat eens!" „Eerst drinken!" zei Mimi en sloeg haar glas pure whisky achterover. Daarna stak ze haar blanke kin boven haar nog blan ker hals in de hoogte en begon te zingen. Bjj de deur ontstond eenige opschudding. Een bekende stem zei: „En hier is nog een bar. Verderop zijn de rotstuinen; maar ik denk niet, dat ik Ongeloovig keek Mimi naar de deur. Het lied. bestierf op haar lippen. Want Jim, in onberispelijk avondcostuum, maar op krukken stond op den drempel... HOOFDSTUK X Hoe het afliep. Het zaaltje tolde om Mimi heen. Haar gedachten draaiden rond als een roulette, waarop vreugde, hoop, vrees, ellende en wanhoop in snelle opeenvolging voorbijgle den. Jim echter scheen heel kalm en zelfver zekerd. „Nou, kük eens, wie we hier hebben!" Zijn glimlach was onpersoonlijk vriendé- Alle werk gaat voort, gevoelens, gedachten, inbeeldingen, droomen gaan voorbij; het werk blijft. ((i(iiiii(iii[iiiiii(i((ii[ii(i(([(iii(iiiiiiiiii(f(i((iiii[ii(i(iiii([(i[i(iiiii(ii([iiiii(i((iii(i((i(iiiiim lijk. Hij zwaaide het kleine zaaltje op zijn krukken binnen. Toen eerst zag Mimi, wie er achter hem aankwam. Het. was Laura in een weelde rige avondjapon, crème en goud. En achter Laura verschillende rijk en gewichtig uit ziende heeren. De laatste van het groepje die heele maal niet gewichtig kéék was Mimi's eigen vader!. „Jullie hadden nooit gedacht, me hier nog eens te zien, wel meisjes?" vroeg de oude Rob opgewekt aan Mimi en Sally. „Ga maar door met dat liedje,Mimi. Of nee, wacht eventjes! Laat me eerst het gezel schap voorstellen, dan kim je ons daarna op je gezang vergasten. Dit is een fuifje...- het is Jamie's groote avond!" Hij begon voor te stellen. De gewichtig uitziende hee ren waren betrokken bq groote mijnonder nemingen. Mimi herkende hun namen. Maar ze kon zich niet voorstellen, waarom ze met Jim hierheen gekomen waren, of waarom de blanke Squaw zooveel weg had van de bruid van Lohengrin. „En nu zal ik jullie eens vertellen, waar om Jamie vanavond fuift!" begon de oude Rob. Mimi's hart zonk haar in de schoenen. Ze wist opeens, dat ze binnen enkele minu ten zou moeten zeggen: „Mqn beste geluk- wenschen. Jim! Ik wéhsch je alle moge lijke geluk, Laura!" Ze repeteerde die woorden reeds in haar geest, dwong zich tot vroolqk kijken en hoorde haar vader verder praten. „Jamie had het je eigenlijk wel eerder willen schrijven, lieve meid, vooral omdat jü er de hand in hebt gehad. Maar ik zei: Needat nieuwtje moet een verrassing voor haar zijn!" Mimi knikte en wist in haar ellende to taal niet meer, hoe ze het had. „Ja, Jamie heeft ten slotte een goudader gevonden! De Doode Man's Mijn zal Yellow Knife verreweg overtroeven, voordat hij en die heeren er alles uitgehaald hebben!" Mimi zuchtte van opluchting en verba zing. „De Doode Man's Mijn?" herhaalde ze onzeker. Jim begon te lachen en liet zich op een stoel neer. Een. kellner kwam hen bedienen. „Ja, Mimi, er was op slot van zaken goud in die heuvels. Maar als je vader er niet geweest was, dan zou ik het vermoedelijk nooit te weten zijn gekomen", zei Jim. „Naar myn meening kon het niets worden, dat weet je. Ik kon me niet voorstellen, waarom je die plek had laten registree- rentenzij voor de aardigheid. Maar je vader scheen er anders over te denken. Hij kwam me bezoeken en hij stelde een nader onderzoek voor mé in, terwijl ik in het hos pitaal lag. Wel is de plek, waar hjj het eer ste begin van den goudader vond, een beet je griezelig, Mimi. Herinner jij je dien ar men stakkerd, dien ik heb moeten begra- Mimi knikte van ja. Dus, zq had gelijk gehadJim herinnerde zich niets meer van hun gesprek tüdens zqn ijlkoortsen! Toen hq gezegd had, dat hq zoo'n i'dee had, dat oiider dat graf goud verborgen lag en toen hij de mjjn naar haar had genoemd en die haar ten geschenke had gegeven! En dat had vader hem gelukkig niet verteld. Goeie vader toch! Jim mocht dat nooit te weten komen! „De ader begon precies onder dat graf", vervolgde Jim. „Hoe je vader de* Indianen ertoe heeft kunnen brengen, om daar te graven, daar kan ik met geen mogelqkheid bij!" De oude heer grinnikte. „Dat wilden ze ook niet doen", zei hq. „Ik ben zelf aan het graven gegaan. Net als in den ouden tijd! In de eerste dagen van de Jamieson Rivier. Ilc voelde mé weer heelemaal jong!" „Zoo, dus Jim is toegetreden tot de bende van de rijkaards!" zei Sally. „Op je ge zondheid, plutocraat! Wat ben je van plan, het eerst te doeneen jacht te. bouwen, of een kasteel met een zwembassin?" Laura, die met stijgenden afkeer niet al leen naar de blonde, opgewonden Sally en het geheele viermanschap van Mimi geke ken had, maar misschien nog meer naar het snel leeg rakende glas in de hand van Jim, nam nu heslist de leiding van het ge sprek in handen. „Zijn plannen zijn meer dan bewonde renswaardig", wendde ze zich uitsluitend tot de oudere heeren. „Jim wil de Nishjma Mijn tot een model mijnw.erkerskamp ma ken! Ik sta erop, dat hq niet langer den naam van Doode Man's Mijn gebruikt! Hij heeft een ellendige gewoonte om de din-, gen sombere namen te geven! Zooals Chas- se-Galerie", wendde zij zich naar Mimi, om dan te vervolgen: „Hij zal daar een groot hospitaal bouwen en een aantal hutten voor tuberculose Indianen laten zetten, waarin ze kosteloos verpleegd kunnen wor den. Dat is een van de redenen, waarom ik op zijn aandringen meegekomen ben hier naar toe. Ik wilde de hospitalen in Chicago graag eehs bekijken". (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 16