Distributie is defensie, zegt de Framsehman. DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN DINSDAG 19 MAART 1940. No.' 67. Maatregelen uit voorzorg en voorzichtigheid (Van onzen Parijschen correspondent) PARIJS, 11 Maart. Sinds eenige dagen dan kent Frankrijk thans de distributie, ,,les restrictions", de beperkingen letterlijk, maatregelen welke meer uit voorzorg en voorzichtigheid werden getroffen dan uit bittere noodzaak, Want Frankrijk be schikt over bronnen van eigen rijken bo dem, over reserves in producten en waar den, bezit voldoende goud om desnoods de ontbrekende artikelen fe importeeren. Zoo is het bijvoorbeeld mogelijk om in zekere landen vee aan te koopen voor de slacht bank, bijaldien de eigen geregelde aanvoer eens zou haperen. Noch aan suiker, noch aan olie, aan graan of aan koffie is ge brek. Zeker, er is een oogenblik geweest, dat er haast geen koffie te verkrijgen was, doch niet omdat de Fransche koloniën geen koffie leverden, maar uitsluitend doordien een deel der tranportmiddelen moest worden gebruikt voor andet "vervoer. Hetzelfde geldt voor de olie, waarvan bin nenkort het aanbod de te verwachten vraag met een derde zal overtreffen; de voorraden aan koren gaan uit boven de tientallen millioenen centenaar, DE SAMENWERKING MET ENGELAND. Voorzorg en voorzichtigheid. Er bestaat nog een andere reden waarom aan het Fransche volk diverse restricties werden opgelegd. Er is wel degelijk gedacht ook aan den export, terwille waarvan de ci viele bevolking zich zal dienen te bekrim pen. En daarbij is eens te meer in nauwe samenwerking gehandeld met Engeland. Het pas gesloten accoord tusschen de Con- fédération Générale du Patronat Fran- gais en de Federation of British Industries, dat de economische betrekkingen tusschen beide landen nög strakker aanhaalt, is daarvan wel het beste bewijs, Dat accoord is de laatste schakel in den keten; de Fransch-Britsche samenwerking is thans volkomen, zoowel op maritiem en militair gebied als op monetair en economisch ter rein. Een clausule in de onderhavige over eenkomst legt zelfs de mogelijkheid vast eener onttrekking van werkkrachten aan de oorlogsinduslrie ten behoeve van den export van handelsgoederen, waarbij dan wederzijds voor het evenwicht wordt ge zorgd door den import van oorlogsmate- rieel. Men weet, dat er in Frankrijk als 't ware een mobilisatie van burgerdiensten heeft plaats gehad, in welke richting nög wel één en ander te doen valt, want vol gens minimier Pomaret telt Frankrijk nog immer een paar honderdduizend valide werkloozen. De sluitsteen wordt nu, dade lijk nadat per 1 April de geheele eerste reserve haar corpsen heeft bereikt, het opvoeren van het getal vrouwelijke ar beidskrachten in'Se fabrieken, welke voor 's lands defensie werken. Het laat zich aanzien, dat het aanbod de vraag zal overtreffen, doch indien het getal der vrij willige aanbiedingen niet toereikend zou zijn, zal stellig de arbeidsdienstplicht door vrouwen worden ingevoerd, Aan den an deren kant en om licht te bevroeden re denen ligt het in het voornemen der Fransche regeering om allengs van de ou dere lichtingen de landbouwers, die thans nog in de wapenfabrieken werkzaam zijn, weer aan hun bedrijf terug te geven, dat één der pijlers is van het volksbestaan, 20 PROCENT MET ZAKENVERLOF Hun-aantal is overigens niet .bijzonder groot, de oudste lichtingen zijn maar voor een gering gedeelte opgeroepen geworden en bovendien werd aan een vijfde van het totaal spoedig wat wij noemen zakenverlof verleend. Het is nog te vroeg om een oordeel te vellen over de werking van de restricties in de practyk en over de resultaten. Maar reeds nu kan worden gezegd, dat ze aan het economisch leven van het land weinig moeilijkheden in den weg liggen. Hier en daar zal nog wel wat worden bijgeschaafd en bijgevijld, maar in groote lijnen staan de regelingen toch wel vast. Tenslotte beschikt men niet over een langdurige er varing; tijdens den vorigen oorlog werd pas in 1917 met de distributiemaatregelen een, aanvang gemaakt; op den dertienden Maart verscheen als eerste de suikerbon, de broodkaart kwam pas op "o0 November 1917 en gold alleen nog maar voor Pa rijs, het was al 1918 toen de provincies volgden. Ook nu zal het nog wel eenigen tijd duren, voor en aleer de broodkaart haar intrede doet; voorhands bepalen de beperkingen zich tot het luxe brood, ge bak, chocolade en andere zoetigheden. Deze week voor het eerst moeten de zaken van patissiers en confiseurs en wat daarmede annex is op Dinsdag, Woensdag en Vrijdag gesloten zijn. Eveneens zal de Fransch- man in. den vervolge drie dagen van dt week verstoken zijn van het aperitief, en van dien maatregel, die de vorige week zijn beslag heeft gekregen, boekt men thans al resultaten. Immers, Frankrijk drinkt in normale tijden jaarlijks rond honderd millioen liter alcohol, alleen via het bitterglaasje voor het eten. Thans doét men. het er zonder, of ontdekt den eigen Franschen wijn, ook voor dit doeleinde. Er wordt meer sinaasappel- en citroen sap gedronken, dat goedkooper is en rij ker aan vitamines; een eenvoudig reken sommetje leert hoeveel er bepaard en be zuinigd kan worden, zonder dat men de gezondheid schaadt, integendeel, en zon der dat men zich in zijn gewoonten beknot voelt. Aldus is het ook met de dagen, die men per abuis de vleeschlooze dagen heeft gedoopt, men merkt het gemis niet of nauwelijks. En dan hebben we heusch niet uitsluitend het oog op hen;, die alle dagen desnoods met kip, hazepeper of konijn hun maal willen doen, die immers niet onder de restricties vallen, evenmin, als visch, doch dan rekenen we wel degelijk met het volk. Als men het een beetje handig weet te arrangeeren is er altijd wel een vleesch- gerecht te bereiden of in de restaurants te vinden, behalve dan misschien op den Vrijdag. Dat zou dan de eenige vleeschloo ze dag zijn, de dag, waarop ook in gewone omstandigheden het overwegend katholieke Frankrijk geen vleesch, doch visch nuttigt. De bepaling, dat ieder voortaan in een restaurant niet meer mag eten dan een soep of een hors d'oeuvre, twee schotels waaronder één vleesch'gerecht, een Kaas soort en een dessert, kan zelfs een Lucul- lus of een holle-blle Gljs niet te zwaar vallen. Deze opofferingen kan de burger zich gemakkelijk getroosten. Zoo overdag, en waar we hier den zo mertijd reeds hebben is het tot half acht 't avonds dag, bemerkt men te Parijs wei nig van den oorlog, waarin Frankrijk is gewikkeld. Men merkt het zeker niet aan de distributie, de restricties, die een vorm van defensie zijn, zooals de Franschman zegt. En waaraan de Parljzenaar zich zon» der moeite en zonder mopperen onder- I werpt. T. O. Japan herhaalt zjjn protest in Moskou. Het Japansche departement van buiten- landsche zaken heeft zijn protest herhaald in verband met het grensincident op Sacha- lin, meldt het D.N.B. Zooals bekend is, wordt van Japansche zjjde beweerd, dat Sovjet-Russische solda ten de grens hebben overschreden en Ja- pansch gebied betreden hebben. Tegelijkertijd is het protest er tegen ge richt, dat Sovjet-Russische soldaten weder rechtelijk de Japansche grenswacht hebben beschoten. Regeeringssubsidie voor gasgeneratoren voor vracht auto's en autobussen. De minister van economische zaken zal, teneinde de bekendheid met de bedoeling van gasgeneratoren te bevorderen, tot na der order een subsidie verleenen aan een beperkt aantal gebruikers van vrachtauto's en autobussen, die bereid zjjn hun wagen uit te rusten met een gasgenerator of deze daarmede reeds hebben voorzien, mits de generator niet vóór 1 September 1939 in gebruik is gesteld. In aanmerking komen uitsluitend de ge bruikers van die fabrikaten, welke naar het oordeel van het departement van eco- mische zaken aan de te stellen verwachtin gen zullen voldoen, en die hier te lande worden vervaardigd of zullen worden ver vaardigd. Een subsidie wordt uitsluitend toege kend aan bedrijven, welke in staat geacht worden de behandeling en het onderhoud van een generator naar behooren te ver zorgen. Het subsidie zal bedragen 500 voor een vrachtauto en 750 voor een autobus, te verleenen voor een maximum van 2 gene ratoren per bedrijf. Hieraan zal de ver plichting verbonden zjjn, dat de generator gedurende minstens 2 jaar door den gesubsi dieerde in bedrijf zal worden gehouden, met dien verstande, dat in geval van bui- ten-bedryfstelling binnen het eerste jaar het geheele subsidie en by buiten bedrijfs- stelling binnen het 2e jaar 50 pet. van het subsidie teruggevorderd zal worden. De voorhoede der Nederlandsche ambulance voor Finland vertrokken. Naar wij van de zijde der ambulance commissie van het Ned. Roode Kruis ver nemen, z)jn gistermiddag eenige leden der Roode Kruis-ambulance voor Finland per vliegtuig naar Zweden vertrokken. Het zijn de heer F. H. Meihuizen, arts-leider der ambulance, de heer A. W. C. M. de Ruy- ter, administrateur en zuster P. A. A. Mes dag. Deze „voorhoede" zal in Stockholm verschillende zaken, o.a. de passage der am bulance naar Finland, regelen, terwijl de administrateur te Malmö de omvangrijke bagage en uitrusting der ambulance zal op vangen, ten einde die langs den snelst mo gelijken weg naar Finland te re-expediee- ren. Drie ton voor het Finsche Roode Kruis. HEt RESULTAAT VAN DE INZAMELING. Naar wij vernemen, kon in de afgeloopen weken als resultaat der door de Finsch-Ne- derlandsche vereeniging met medewerking van het Nederlandsche Roode Kruis gehou den inzameling in totaal een bedrag van drie ton ter beschikking van het Finsche Roode Kruis worden gesteld, terwijl boven dien de uitzending der Nederlandsche Roo de Kruis-ambulance naar Finland kan wor den bekostigd. Onder de ingekomen gelden is onder meer begrepen de opbrengst van het in den boekhandel verkrijgbaar gestelde geschrift „Finlands lot" van de hand van mr. J. J. R. Schmal, alsook van de profinlandia-zegels, welke beide uitgaven, waarvan de verkoop wordt voortgezet, bereids eenige duizen den gulden opbrachten. Voor zoover hun adressen beschikbaar zijn, ontvangen alle gevers bericht van ont vangst. Inmiddels zet de Finsch-Nederland- sche vereeniging haar actie in het belang van den wederopbouw van Finland met kracht voort. De drie briefkaarten met de beeltenissen van de prinses jes Beatrix en Irene, ver vaardigd door Z.K.H. Prins Bernhard, welke briefkaar ten vanaf 21 Maart a.s. zul len worden uitgegeven ten bate van het Algemeen Steuncomité 1939 en van dien datum af aan de post kantoren verkrijgbaar zul len zijn. methode, die hij voorstelt, de beste is onder de huidige omstandigheden". CRITIEK OP DE OORLOGSPO LITIEK. Hore Belisha die onlangs is afgetreden als minister van oorlog zal vandaag voor den eersten keer critiek leveren op de regee ring over de wijze, waarop zy gehandeld heeft ten aanzien van het Russisch-Finsche conflict. Dit zal de eerste keer zijn, dat Belisha in het Lagerhuis over de oorlogs politiek der regeering het woord zal voeren sedert hy is afgetreden als minister van oorlog. Nieuwe troepen onder de wapenen in Frankrijk. Het Fransche ministerie van defensie deelt mede, dat op 15, 16 en 17 April een nieuw contingent onder de wapenen zal worden geroepen. Een zeker deel der opgeroepenen zal bü het leger in Noord Afrika ingelijfd worden. Geen Volkenbondscommissie voor onderzoek naar vredesmogeiijkheden. De Engelsche regeering acht deze methode onjuist. In het Britsche Lagerhuis heeft Shinwell van de oppositie der Arbeidersparty een re solutie ingediend, waarin critiek wordt uit geoefend op het ministerie voor scheep vaart en aangedrongen op een spoedige uit breiding van het schëepsbouwprogram. Hy verklaarde, dat het ministerie overeenkom sten had gesloten met zekere neutrale lan den betreffende het gebruik van hun sche pen tegen tarieven, die veel hooger waren dan die, welke Britsche reeders kregen. Ik heb vernomen, aldus Shinwell, dat met de Noorsche zeelieden zekere overeenkomsten zyn aangegaan. Spr. wees er op, dat min stens 1000 Noorsche zeelieden, die terug keerden van de walvischvloot, beschikbaar zouden zijn voor de Britsche koopvaardö en hy stelde voor eenige verzachting te bren gen in de regeling voor vreemdelingen om het aan Noorsche zeelieden, die door vyan- deiyk optreden schipbreuk hadden geleden, mogeiyk te maken te werken aan boord van Noorsche schepen, gecharterd door het En gelsche ministerie voor de scheepvaart. Gilmour, de minister voor de scheepvaart, bracht hulde aan de manschappen cler koopvaardyvloot en aan de visschers. Voorts zeide hy: „Onder de oorlogsomstandigheden bluft onze behoefte aan neutrale vracht schepen en tahkbooten bestaan. Wü hebben overeenkomsten gesloten met verschillen de neutrale reeders en bevredigenden bij stand gekregen. De regeering is er van overtuigd, dat deze overeenkomsten een re- deiyken handel vormen, die ten voordeel strekt aan beide party en. De tarieven zjjn hooger, dan die, welke aan onze eigen ree ders worden gegeven, maar dat is onvermy- delijk. By het charteren van neutrale sche pen concurreeren vvy op de internationale markt. De vraag naar vrachtschepen en tankbooten is groot en wö kunnen ze niet krügen, tenzü wü bereid zyn tarieven te betalen, die op de hoogte zyn van den rest van de wereldmarkten. Sommige vrachten in verschillende deelen der wereld zy'n gestegen met 600 pet. Het tarief voor graan voor Rotter- d a m en Antwerpen uit La Plata is geste gen met 670'pet. GEEN „VREDESC'OMMISSIE". Het parlementslid Woodburn vroeg of de regeering den Volkenbond de vorming wil de voorstellen van een commissie „op een of andere geschikte neutrale plaats, om een nieuwe gelegenheid te verschaffen voor een openbaar onderzoek van alle verantwoorde- iyke voorstellen betreffende de voorwaar den van een biyvende wereldvrede". De onderminister van buitenlandsche za- Bü het reinigen van'een kuip in een der ken, Butler, antwoordde; „De uiteindeiyke lokalen van de chemische fabrieken te doelstellingen van Woodburn worden onge- Naarden is gistermiddag een 55-jarige ar- twyfeld in breede kringen gewenscht, maar beider voorover in de kuip gevallen, ik ben er niet van overtuigd dat juist de De man werd levenloos opgehaald. Wat Zweden naar Finland zond. Het Zweedsche Tel. Agentschap meldt: Vernomen wordt, dat Zweden gedurende den oorlog aan Finland onder meer gezon den zou hebben,^-ongeveer 90,000 geweren en automatische geweren, 42 millioen pa tronen, 75 stukken antitankgeschut, onge veer 250 stukken ander geschut, waarvan de helft luchtafweer-artillerie, en groote hoeveelheden artilleriemunitie. Een Britsch vliegtuig binnen de Duitsche linies gedaald en weer opgestegen. Het Fransche nieuwsagentschap Havas meldt: Een Britsch vliegtuig is bij vergis sing binnen de Duitsche linies geland in het gebied van de Saar. De inzittenden, die meenden op Fransch gebied te zyn, werden op hun vergissing opmerkzaam gemaakt door passeerende Duitsche arbeiders of boeren, waarna zy weder opstegen en op Fransch gebied landden. Roemenië in een moeilijk parket. Reuter meldt uit Boekarest, dat volgens geallieerde waarnemers de Duitsche poli tiek tegenover Roemenië wordt geïn spireerd door den wensch om de diplomatie ke manoeuvres, welke men binnenkort van de Sowjet Unie verwacht, voor te zyn. In kringen, jwelke in aanraking komen met de Sowjetambassade te Boekarest, legt men er den nadruk op, dat de Sowjetunie haar positie in de Zwarte Zee moet bevei ligen, maar zU zeggen niet te weten van een bedoeling van de Sowjetunie om bases aan de Roemeensche kust te vragen. De Duitschers paaien Roemenië met de belofte dat Hitier geen druk van de Sow jetunie zal dulden, om Roemenië op die ma nier voor hun opvatting van neutraliteit te winnen. Het jongste propagandagebaar van Duitschland was het aanbod van groote hoeveelheden luchtafweergeschut voor de kust- en landverdediging. VEERTIEN DOODEN BIJ VLIEGONGELUK IN ITALIë. Een Italiaansch verkeersvliegtuig van den dienst TripolisMilaan is op het Strom- boli-eiland neergestort. De inzittenden tien passagiers en vier leden der bemanning kwamen om het leven. Als op een vroegen lentedag De zon je met haar liefsten lach ontwaken doet 't ochtendgloren dan voel je je opnieuw geboren. Dan trek je er spontaan op uit, je neuriet en je zingt eh fluit, Dat is wel goed, dat is wel fyn. Het moest maar dikvvyis voorjaar zyn. De schapen blaten in de wei, de lamm'ren springen aan hun zy. Je ziet al knoppen aan de struiken, je kan de lente proeven, ruiken, je ademt met een diepen zucht de longen vol met voorjaarslucht. Dat is wel goed, (lat is wel fün. Het moest maar dikvvyis voorjaar zyn, Het bange, barre winterty Is eindelijk voorgoed voorby. Zietdaar al voorjaarsbloemen bloeien, Al heel gauw komen weer de koëien. De eerste vroege merel fluit en kykt er naar een vrouwtje uit. Dat is wel goed, dat is wel fyn. Het moest maar dflcwyls voorjaar "zyn, En als je thuiskomt na zoo'n tochf dan heb je niet vergeefs gezocht naar honderd, duizend lentesporen, naar licht en lucht en zonnegloren, Dan leef je weer in overvloed van tintelenden levensmoed. Dat is wel goed, dat is wel fyn. Het moest maar dikvvyis voorjaar zyn, Lange Jan. Lenteliedje.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 12