m m mm.i m mam »i mm m mm VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE&MIDDELBURGSCHE COURANT&GOESCHE COURANT I predicatie De eigendunk van den Amerikaan. SCHAp i RUI i A b mm ém ZATERDAG 16 Maart 1940 [KORTE KRUISWOORDEN VI. Gij sterft en laat dien troost ons na: de zonden zijn vergeven. De berichten vermelden, dat het laatste kruiswoord de menschen op de vlucht joeg, slaande op hunne bor sten. Weg! weg! weg! Men brandt zich aan dat vuur! Hebben zij even een brand gezien zonder te zien? Hebben zij hel en hemel open gezien zonder te zien? Zoo vluchten dieren voor een prairie-brand. Jezus, roepende met groote stem. Zijn laatste woord is een schreeuw. Zijn laatste ademtocht is 'n schreeuw, uit het onderste van de hel, naar de handen van God toe. Vader, in Uwe handen beveel ik mijn geest". En wij, uit de buitenste duisternis, mogen ons bergen in dien laatsten ademtocht, en worden opgenomen en in veilige haven gebracht. Voortaan zijn wij met Christus binnen de han den Gods. Men is daar zeer veilig, men is daar eeuwiglijk. Wij zijn omringd. Wij zijn wel ge borgen. Wij moeten nooit meer vree zen. Christus heeft stervend de we reld binnen het goede werken Gods gebracht. Wij zijn opgetild. Gij, kin deren, zijt van God! Toen is Hij gestorven. Jac. Schreurs heeft daarover een zeer diep lied: Toen alles was volbracht, voldaan, boog hij zijn schoon dood hoofd terzij naar waar voorbij, voorbij voortaan, als karavaan na karavaan van langzame ossen, zwaar belaan, de jaren voor den grooten Drijver [gaan voorbij voorbij, tot alles is voorbij, volbracht: tot na het laatste jaar en de allerlaatste nacht dit laatst gebaar: het schoon, dood hoofd zich stralend beurt en groot bazuingeschal de wereld scheurt van het heelal. F. ZEEUWSCHE KRONIEK HET VOLTREKKEN VAN EEN DOODVONNIS TE MIDDELBURG IN DE 18DE EEUW. Verscheidene straften hebben wij reeds 'beschreven. Al waren sommige zeer pijn lijk, toch bleef het leven der veroordeel den nog gespaard. Was de gepleegde misdaad van zeer ernstigen aard, zooals een moord of een zware mishandeling, dan luidde het von nis de doodstraf. Ook zij, die zich herhaal delijk aan ernstige diefstallen hadden schuldig gemaakt en bij wie de ondervon den lijfstraffen niet op den goeden weg brachten, werden ten laatste eveneens ter dood veroordeeld. De doodstraf voor mannen bestond ge woonlijk in het hangen aan de galg. De vrouwen werden eerst aan een paal ge bonden om direct daarna te worden ge worgd. Om de galg of de paal was een tri bune getimmerd, welke tegen de puie van het stadhuis aansloot. Alles te samen heet te het schavot. Een verkleinde namaak is In het museum tê zien. BR het verhoor van den beschuldigde werd hem een advocaat toegevoegd, maar ook de baluw, die als aanklager optrad, werd door een advocaat bijgestaan. Tusschen de bekentenis van den misda diger en het voltrekken van het doodvon nis waren er tal van plichtplegingen, waaraan streng de hand werd gehouden. Als de misdadiger had bekend en de pleidooien waren gehouden, werd de schul dige van de vierschaar op het stadhuis te ruggebracht naar 's Gravensteen, de ge vangenis op de Burg. Dan vergaderde de Wet om het doodvonnis uit te spreken. Het woord wet is hier de verkorting van wethouders. Deze vormden het college van de 2 burgemeesters en de 11 sche penen. BR de uitspraak van een vonnis moesten minstens één burgemeester en 6 schepe nen tegenwoordig zijn, alzoo 7 personen of de helft plus een, de meerderheid dus. Is alzoo het doodvonnis geveld, dan wordt dit des avonds van denzelfden dag den veroordeelde aangezegd door den baljuw, twee schepenen, een secretaris en een predikant, welke vijf personen samen van het stadhuis naar 's Gravensteen gaan. Door den secretaris wordt den ge vangene uit naam der Wet de doodstraf aangezegd. De predikant houdt daarna een korte toespraak als voorbereiding van den naderenden dood. Voor dat het vonnis voltrokken wordt, ontbreekt het den veroordeelde niet aan geestelijke verzorging. De twee jongste predikanten der stad en ook krankenbe- zoekers komen dagelijks om beurte hem bezoeken. Op den laatsten Zondag, vóór dat hR moet sterven, wordt in alle ker- SCHETSEN VAN D'OEVE Een 'êele weke ze dat binnen de deure kunnen 'ouwe en tegaere of-'etobbeld. Me- rien keek wè' zwart a' ten tuus most bluve om an de kaern te draaien en mee 't schot op most 'ouwe om te melken en dat was ok nie kwel luk te nemen. De vuult.e stieng ok te schrêeuwen En 't is zö gelege: over- oal is een gezetten tied van. Dat werk sluut oal in mekare asas een pasappel. Dat begunt in 't vroege voorjaer mee „strek- gos griepen" en dat 'ouw nie' op vóór êi in 't naejaer de leste pee op de waegen 'egöoid wordt voe' den errebeier 'öor, 't paerewerk is dan nog gin êens klaer, mae', paeren Merien nie. Mie oal dat verlet kwam 'n die weke nie' an z'n taks. En daedeur den z'n mummeur tegen. Daer ze noe dirrom nie vee' last van. Net op etenstied kwam 'n eventjes tegen de taefel schoppe. Ie ègauw gin geduld om fersoenlik te wachten toetda' de guus klaer Zö gauw 't eten deur z'n kêele was, zat 'n te lichtebillen om wee' an de gank te gaen. Om de waer-'eid te zeggen waere Pie en d'r moeder oltied blie-e ten wee' op-'ekard was. Pie 't ok druk, 'óor; ze 't toè-druk. Mae' dat von' ze glad nie onpleziereg. Noe was zie „vrouwe" D'r voader dêelden 't vlees 's mirregs, 'öor en petaten krauwden 'ieder mie' z'n vurke net zövee uut de scheutel op z'n bord as ten wou, mae': zie dêel den de groente en schepten sause; dat anders d'r moeder dee'. Dae' was dan noe gin kunst an, mae' soms kwam ze toch voe' diengen te staen, daer a ze verlege mee was. Dat begust 's Maendags a; toen most ze voe' d' êeste kêer van d'r leven knee-e. Dat ze noe wè' dikkels genoegt van d'r moeder 'ezie, mae' zelft allêene doe is toch nog glad wat anders, weet je. Ze sleepten oalles in den 'uzen voe' d'r moeders bestie. Een ouwe, schöone matte op de vloer en dae' den trog en oalles op. Ze liet d'r moeder in de kanne voele ofdü' 't waeter nie' te werm was, en kieke ofdè' ze 'r genoeg zout indee'. Maer het lcnee-en zelft, dat kwam op 'eur neer, a' zei d'r moeder wè' an- 'oiidend wat ze doe most: „eest een kuutje maeke, dae' de gist in, oppasse da' je zout nie' bie je gist komt" en zö gieng dat mae' deur, dan wee': „noe nog een bitje waeter, noe mee je vuusten; toe-mae: douwe". En ik kan je wè' vertelle', dè' 't zweet op d'r neuze stieng êer dè.' ze klaer waer, 'öor. Mae' gröos, toen h ze de zak mie deeg in bédde zetten om te luchten! En ze zei: „noe za' 't is lekker luchte, wan' noe is dat béd de nog wermer as anders, noe a jie der in ligt". „Ja", zei d'r moeder, „vroeger, 'k nog in de kleine guus zat, dan zetten ik het ok oltied in de wiege te luchten. Maer je noe öoit is koeken bakt en ik bin der nie bie om 't te zeggen, dan mö' je 'r over dienke, dè' je den éemmer mie beslag mae' góed 'olfvol doet, wan' anders stroomt het er over, dat beslag gae' rieze en dè' 's een toestand in je bédde". Zö an 't pratende en 't vertellende en nie' te vergeten: an 't doende leerden Pie in die ééne weke mêer as anders in tiene. ken der stad in het openbaar voor hem gebeden. De uitvoering van het doodvonnis had doorgaans des Maandags plaats. Om 10 uur des voormiddags komt het college van Wet Burgemeesters en sche penen), dat het doodvonnis heeft uitge sproken, bijeen op het stadhuis Allen zijn in het zwart gekleed, doch omhangen met een rooden mantel. Als het half elf geslagen heeft, gaat de baljuw met den onderschout, voorafge gaan en gevolgd door een aantal hellebar- diers den veroordeelde van 's Gravensteen afhalen Deze is reeds bezocht door een predikant en een krankenbezoeker om hem in zijn laatste levenure bp te staan. ZR vergezellen hem ook op den weg van de gevangenis naar het schavot. De helle- bardiers omringen de drie personen en de stoet stelt zich in beweging. Voorop gaat de baljuw met de justieroede in de hand. De roede van justitie was een bijna 2 ril lange roode doornige stok, die het blocto zwaard van vroeger verving. De afstand van 's Gravensteen naar het stadnuis is niet ver. Aan weerszijden van do straat staan vele menschen dicht opeen om den veroordeelde te zien en om straks getuige te zy'n van zijn sterven. Op de plaats des gerechts, dus voor het stadhuis gekomen, wordt het terrein om het schavot door de stadshellebardiers af gezet. In de schepenkamer heeft de jong ste predikant een gebed gedaan voor de Wet. De roode kussens worden uit de ge wone in de Hooge Vierschaar gebracht. Op het buffet ligt een rood scharlaken kleed en hierop het ruigregister waarin de crimineele vonnissen zijn opgeteekend. Dir boek wordt zoo genoemd, omdat het ge bonden is in leer, waarop het ruige haar is gelaten. De stoelen van de twee pensionnarissen en van de twee secretarissen worden met roode kussens belegd en op een bank Jig- gen 2 groene kussens voor de predikan ten. De burgemeesters en de schepenen heb ben naar hun rang plaats genomen in de hooge Vierschaarkamer» De veroordeelde wordt hier binnen gebracht en moet plaats nemen tusschen de twee predikan ten. De geheele wet gaat daarna naar de ge wone vierschaarkamer en het vonnis wordt opnieuw overzien. Is dit geschied, dan gaan allen terug naar de Hooge Vierschaar om hun vorige zitplaatsen weer in te nemen, behalve de jongste schepen, die met ongedekte hoofd voor zijn plaats blijft staan. Hij verzoekt den secretaris voorlezing der sententie of uitspraak uit het genoemde ruigregister. Na het voorlezen van het vonnis roept hp uit: „Burgemeesters, Schepenen en ik keuren dit voor recht". De burgemeesters en de schepenen ver- En zö wier 't wee' Vriedag. Ze verschoon den 's ochens de bédden, 's mirregs d'r eigen en 's aevens de jongers en zetten 't góed in de polleka. D'r moeder daer a een 'êele weke mee in d'r gedachten 'ezéte, 'oe dat toch 's Zitterdags gae' most mee de waste. Ze toet 't uterste 'ewacht om der wat van te zéggen, kieke ofda' Merien der nie' uut z'n eigen over begunne zou, mae, dae' kwam mae' niks. Eindelienge, Vriedags- aevens nae' den eten, Pie d'r komme kwam 'aele zei ze: „je mö' zegge' da' je voader is 'ier komt". Die net z'n pupe an- 'estoke en die stieng op 't punt om nog een bitje in 't 'of te gae' wie-'en. Mae' noe kwam 'n dan êest nae' de bestie. Ie zei: „wat is ter?" Ze vroog: ,,'oe mot dat mer- rege gae' mee de waste?" „Mee de waste?" zei ten. „Ja", zie wee'. „Ja, dat weet ik nie'," zei ten, „dè 's toch mien werk nie' zeker?" Het bleef even stille, toen zei ze: je mae' begriept, dè' dat voe Pietje vee' te zwaer is, bie oal d'r ander werk: stoepe doe-e, voren schure, 't verkenskot oalles in 'uusIe was voe' 't raem gae' stae', nae' buten kieke en zie zeiden vadder ok niks mi', ze docht: „laet 'n dat noe maer is bie z'n eigen verwerke". Een menute of tiene den dae' voe' noodeg. Toen draaiden ie z'n eigen om, ie zei: „wien zou der dan motte komme, a' je je zin „Gaet 't mae' an Krina vraege", zei ze, „tegen acht uren merregenochend" Mae' dat was noe anders is glad nie nae' Pietje d'r zin, weet je. Ze zei: „voe' wat mot dat noe? Ik kan 't best allêene. Maeh- teg, die Krina Kule mie d'r gröote laere". Pie noemden ze mee d'r bienaem, 'óor. Te- missen: die bienaem ze, toen ze 's an- derendaegs om acht uren kwam, mae', toen ze wee' naer 'uus gieng, 'êetten ze bie de jongers: Krina Klap. V. v. d. O. UIT DE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VOOR 50 JAAR. Burgemeester en Wethouders benoem den tot gemeentearchivaris den heer M. H. van Visvliet. De heer dr. L. Heldring, predikant te Middelburg is door het bestuur der Christe lijke Vereeniging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem benoemd tot directeur ter gestichten te Heemstede en Haarlem. De heer H. ten Kate, predikant te Har derwijk, heeft bedankt voor het beroep naar Middelburg. Te 's Gravenhage is overleden mr. C. D. Asser, raadsheer in den Hoogen raad. Benoemd tot officier van justitie te Tiel mr. Van Hoytema, thans officier van justi tie te Zierikzee. Vrijdag is het adres van den Ned. Vrou wenbond, waarbij verzocht wordt de slui ting van bordeelen enz. aan de Tweede Ka mer verzonden. In eene Dinsdagavond te Amsterdam ge houden gecombineerde vergadering van- aannemers en timmermansbazen is met bij na algemeene stemmen besloten om met 1 Mei e.k. het loon der timmerlieden te ver- hoogen van IS op 20 cent per uur. De heer J. Ph. Hattink Jr., predikant te Leimuiden, heeft voor het beroeping naar O. en W. Souburg bedankt. Aanstaande Zaterdag 15 dezer wordt te Koudekerke de telephoondienst geopend. De R. K. Kiesvereeniging te Goes heeft besloten zich de verkiezing op 18 Maart a.s. te onthouden, als protest tegen het streven van invoering van verplichten persoonlijken dienstplicht. laten nu weer de Hooge Vierschaar om te rug te gaan naar de gewone. De veroor deelde wordt in een afzonderlijk vertrek gebracht, waar de twee predikanten hem voor het laatst op den komenden dood voorbereiden. De baljuw gaat met een schepen en een secretaris naar buiten. Hij staat op den tweeden trap van het schavot en maant het overtalrijke publiek aan de uitvoering van het vonnis „in alle zedigheid en tot een spiegelbeeld" te aanschouwen. Al de regeeringspersonen gaan nu naar de bovenvoorzaal om de voltrekking van het vonnis te aanschouwen. Tevoren zijn in de breede vensterramen roode scharla ken kussens gelegd. De veroordeelde wordt op het schavot gebracht, vergezeld van een predikant en een krankenbezoeker. De jongste predi kant der stad doet op het schavot in het openbaar een gebed en de geestelijke ver zorgers vertrekken. De beul of scherp rechter, die zich eerst wat achteraf heeft gehouden, treedt naar voren om het dood vonnis te voltrekken. Donzelfden dag nog wordt het lijk naar het galgenveld gebracht, dat lag op de uiterste grens van Middelburg, aankomen de aan het grondgebied van Ritthem. Het duode lichaam wordt aan een ijzeren ket ting opgehangen „orame aldaer door do injuriën (vernielende werking) der lucht en het gevogelte des hemels te worden ver teerd". Vóór 1738 stond de galg of het gerecht benoorden het einde van de haven. De lichamen werden later op het gal genveld begraven. In het museum en in de stadsschuur worden de kettingen van bei de galgenvelden nog bewaard. R. B. J. d. M. (Nadruk verboden). Ik ontdek Amerika. Laat ik mijzelf niets wijs maken: ook de Nederlanders hebben hun eigendunk. Ook Nederlanders vinden hun plekje grond het schoonste en beste op aarde. Ik kan dat voor wat mij zelf betreft ten volle beves tigen en toen ik gisteren een Nederlander sprak, die de geheele wereld heeft bereisd, zeide die: en nu verlang ik er alleen nog maar naar den Nederlandse-hen grond onder mijn voeten te voelenNeen, ik heb geen heimwee en reizen, vreemde landen en vreemde volken ontdekken is heerlijk, maar toch gaat er geen dag voor bij of ik denk ergens onder de palmen, ergens in een drukke straat, of op mijn kamer, die uitziet over San Francisco m de diepte „hoe zou het nu in Nederland zijn hoe zouden de vrienden het ma ken? Ik zou toch wel graag weer eens op dat kleine stukje van de groote aarde rondloopen en overal de goede oude moe dertaal om mij heen willen hooren." Neen, laat ik mij zelf niets wijsmaken: we vin den allemaal ons eigen land het beste, het mooiste en het gezelligste. Maar de Amerikaan overdrijft dat. De Amerikaan heeft die goede, eerlijke, menschelijke eigenschap in zulk een mate, dat ge er wel eens om moet lachen, of dat ge u er wel eens over ergert al naar gelang uw stemming-van-het-oogen- blik is. Amerika dat is het machtigste, het rijk ste, het mooiste, het meeste dit en het grootste dat, het rijkste zus en het voor treffelijkste, zóó land ter wereld. Gisteren las ik in een weekblad met mii- lioenen oplage, dat de zuivere democratie, de zuivere volkskracht, de zuivere levens houding van Amerika de zuiverste van de wereld zijn, en de geachte heer hoofdre dacteur schreef daarbij: „Een vergelijking in dit opzicht van Amerika met welk Euro- peesch land ook zou eenvoudig heel be lachelijk zijn!" Mijn vingers en mijn hart kriebelden om daar nu eens een antwoord- op-pooten op te geven. Maar ten slotte heb ik dat toch maar niet gedaan, want mijn hooggeschatte collega zou mij bij voorbaat toch niet gelooven, ook al zou ik hem heel gemakkelijk de bewijzen ei voor op tafel kunnen leggen, dat de Ne- derlandsche democratie en de Nederland- sche volkskracht en de Nederlandsche le venshouding in ieder opzicht zuiverder zijn dan de Amerikaansche. En zooals dat met Amerika in zijn ge heel is, zoo is dat ook met iedere Ameri kaansche stad op zichzelve. De New-Yorker vertelt u dat New York de mooiste en de interessantste stad ter wereld is. En hier in San Francisco kunt ge tel kens weer lezen en hooren: „New-York dat is niks, maar San Francisco dèt is pas wat ja, San Francisco dat is de mooi ste, de levendigste de meest cultureele, de kunstzinnigste, de alles wat ge maar- wilt-ste stad van Amerika of laten we maar liever zeggen: van de wereld. Die twee bruggen over de Golden Gate: de mooiste van .de wereld. Onze Stille Oceaankust: de mooiste van de wereld. Onzev winkels: de weelderigste van de wereld. Onze baai: natuurlijk de grootste èn de mooiste baai van de hééle wereld. En onze restaurants wereldberoemd. En onze bosschen en bergen: die aan de heele wereld ons benijden. Hebt u ergens ter wereld zulke weelde rige hotels gezien als de onze? En Market Street: de prachtigste noofd- straat in alle steden van alle landen van de hééle wereld, meneer! Er staan hier op sommige straathoeken van die aardige, kleurige en geurige bloo- menstalletjes, zooals ge die ook in Ne derlandsche steden aantreft. „Da 's nou weer typisch iets van San Francisco", schrijft het toeristengidsje, „die bloemenstalletjes-op-straat, die vind je nergens ter wereld". En onze moderne architectuur de mooiste ter wereld, meneer. De Californi- sche keuken? de historie van San Fran cisco? Onze haven? Ons museum? Daar valt heelemaal niet over te praten, me neer: de lekkerste, do interessantste, de merkwaardigste, het belangwekkenste op aarde. Vanmiddag kwam ik een Amsterdam mer tegen, die hier reeds een kwart eeuw woont. Hij zei: „Ja, San Francisco is heel mooi en zoo, maar geef mij mijn Amster dam maar. Zou er één stad op de wereld zijn, die zoo mooi is als mijn Amsterdam?" en peinzend staarde hjj naar den blauwen Californischen hemel. En gisteren was ik op bezoek bij een oud-Groninger, die hier reeds een men- schenleeftijd woont. Boven zijn schrijtafel hangt een ets van den Martinitoren. „Ik wou, dat ik den Martini nog eens kon te rugzien", zegt hij, „ik geloof, dat dat de mooiste toren van de wereld is". Maar de Amerikanen overdrjj- v e n datMr. E. ELIAS. GP.SP550L0G1E Motto „Saul". Dit voor een 19-jarige „rijp" handschrift, duidt op 't verlangen naar krachtsontplooiing, maar tevens op de beheersehing er van. 't Spontane ge baar wordt in dit karakter totaal gemisc, terwijl bij alle handelingen een zekere re serve in acht genomen wordt. Wisselend van humeur en niet evenwichtig. Pogingen om tegen de wisselende stemmingen en de drjjfveeren daartoe de strijd aan te binden kosten dikwijls moeite. Het aanpassingsver mogen is groot. Er dient echter voor ge waakt, dat de stabiele karaktereigenschap pen, die nu nog de overhand hebben, op den duur niet door de labiele (o.a. gemakzucht) overheerscht worden de mogelijk heid daarvoor is beslist aanwezig. De jonge man heeft een goed verstand en diplomatieke neigingen. Tegenover de neiging zich gemakkelijk te la ten beïnvloeden, zet schrijver zich veelal schrap. Een warmbloedig en temperament volle jongeman. (Zoo mogelijk bericht of mijn inzichten omtrent dit zeer bijzondere karakte^ juist zijn). Desirée. Van dit eenvoudig en onop gesmukt schrift gaat een zekere rust uit die weldadig aandoet. Toch is de schrijfster niet zoo rustig en evenwichtig als men zou vermoeden. Het „ik" gevoel is bij haar een weinig vergroot en de schrijfster, die een gevoelige aanleg heeft, wordt spoedig prikkelbaar ea licht geraakt, vooral wanneer zij teleurstel lingen ondervindt of tegengesproken wordt. Zij praat gaarne; is ijverig; heeft de noodi- ge energie; is nauwgezet en doortastend. Eerlijk als goud. 't Is iemand, die nimmer uit de band springen zal, de noodige zeifbe- heersching bezit en zich niet gemakkelijk geven zal. Piekeren over 't verleden doet zij niet, haai- belangstelling heeft het heden. Spontaniteit mist zij! Strijdlustig in geringe mate en ietwat stijfkoppig. Goed verstand. Is schrijfster bij het onderwijs werkzaam? Grapholoog. REDACTEUR: J. M. MULLIé, Middelburg. Verbetering: In de rubriek van horige week staat bij de vermelding van den stand in groep II: 1. R. v. d. Harst 11 (15), dit moet zijn 11 punten uit 13 gespeelde par tijen. Schaaknieuws. De aangekondigde propaganda-avond van de Middelburgsche schaakvereeniging zal a.s. Woensdag 20 Maart worden gehouden (abusievelijk was eerst 13 Maart vermeld). Alle schakers belangstellenden zijn welkom. Uitslagen partijen gespeeld Vrijdag 8 Maart te Middelburg: Groep I: W. de GraafH. Strooband afgebr. dr. A. SnethlageH. J. Kraak Vi de heer Kraak is uitgespeeld, aantal pun ten 6%. B. WagenaarJ. de Baare 01 J. F. HeemskerkJ. Scheltens 01 de heer Heemskerk is uitgespeeld, aantal punten 9% Groep II: I. S. BlokpoelW. Flissebaalje 01 Jac. SinkeJoh. Sinke 10 L. v. FlierenburgP. Sanderse 01 Wedstrijden Zeeuwschc Schaakbond: Tegen Rotterdamsche Schaakbond, op Zaterdagnamiddag, 27 April a.s. te Roosen daal. Aantal spelers 15 (misschien 20). Tegen Noord-Brabantsche Schaakbond, op Zondagnamiddag, 26 Mei, te Roosendaal of Breda. Aantal spelers 20. Na afloop van den Kerstwedstrijd van den Z.S.B. speelden Joh. Barendregt uit Nieuwerlcerk en K. Maartense te Middel burg, een match van 10 partijen, welke door laatstgenoemde werd gewonnen. De hieronder volgende partij is uit deze ontmoeting: Spaansche Part ij. Wit: JOH. BARENDREGT. Zwart: K. MAARTENSE. 1. e2e4 e7—e5 2. Pgl—f3 Pb8—c6 3. Lflb5 a7a6 4. Lb5—a4 PgS—f6 5. 00 Pf6xe4 de zoogen. open ver dediging van de Spaansche partij, welke zwart in vele gevallen goede tegenkansen geeft. 6. d2d4 wel de sterkste voortzetting. 6b7b5 een ernstige fout is 6d7d5, wegens 7. Pe5: Ld7 8. Pf7: Kf7: 9. Dh5t met winnenden aan val. 7. La4b3 d7—d5 8. d4xe5 Lc8—e6 9. c2c3 Lf8e7 10. Lel—e3 Pc6—a5 Beter is wel 00 11. Lb3c2 Pa5—c4 12. Ddl—cl Pc4xe3 13. Dclx.e3 Pe4—g5 14. Pf3xg5 Le7xg5 15. f2f4 Lg5h6 Op Le7 volgt f5 met sterken aanval voor wit. 16. Pbl—d2 DdScS 17. Pd2—b3 Le6f5 18. Lc2xf5 Dc8xf5 19. Pb3—d4 Df5—d7 20. e5e6! de beslissende doorbraak. 20f7 x e6 21. Pd4xe6 KeS—f7 22. Pe6xg5t Lh6xg5 23. f4xg5tKf7—g8 24. Tal—el abcd'efgb Stand na 24: Talel 2 4Ta8—f8 25. De3—e6t Ster ker leek nog Dc5. 2 5Dd7xe6 26. Telxe6Tf8xflt 27. Kglxfl Kg8f7 28. Te6xa6 Kf7—e7 29. Ta6a5 Th8—b8 30. Kfl—e2 Ke7—d6 31. Ta5a6i Kd6—07 32. g5—g6! h7—h6 33. g2—g4 Tb8e8t 34. Ke2—f3 TeS—e6 35. Ta6xe6 Kd7—eS 36. Kf3—f4 Ke6f6 37. h2h4 Kf6xg6 38. Kf4e5! zwart geeft op.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 9