KRONIEK VAN DEN DAG De oorlogseconomie in Frankrijk. i-rcLut BLAU VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN ZATERDAG 16 MAART 1940. No. 65. Het Duitsche volk hoopt op vrede. Nu de oorlog in het Noorden afgeloopen Is, richt de aandacht zich weer meer op den „strijd" in het Westen. Hoe zal deze zich ontwikkelen, nu het oorlogstooneel niet naar het Noorden is uitgebreid? Zullen de Geallieerden trachten Duitschland op een ander front aan te grijpen of te benadeelen? Is te verwachten wat iedere twee weken tloor militaire deskundigen wordt voorspeld, steunend op tal van feiten; „de groote aan val"? De regeeringen der oorlogvoerende landen hullen zich in zwijgen over den eigenlijken oorlog, maar dat is allerminst vredelievende gezindheid. Om strijd verkla ren zij in beide kampen, dat de oorlog zal worden voortgezet tot het bittere einde. Af en toe dringen er echter stemmen door naar het buitenland, waaruit blijkt, dat de vol keren in hun geheel niet zoo oorlogszuchtig zijn als de tegenpartij ze afschildert. Eenige merkwaardige voorbeelden daarvan hebben wij in Engeland gezien. Hoe is het nu !n Duitschland? Hitier beweert, dat deze wor steling de beslissing moet brengen en hij voorspelt Engeland de nederlaag Denkt het Duitsche volk er ook zoo over? Wat denkt, wat voelt, wat hoopt, wat zegt het? Onze Berlynsche correspondent meldt, dat Duitschland in stilte hoopt op vrede en spoedig. In Duitschland is weliswaar geen ge brek aan bet allernoodigste, geen ont breken van noodzakelijke voed'ng of klee ding of schoeisel. Maar toch het bewust zijn in elk opzicht gedwongen-zuinig te moeten zijn, uit te moeten komen met le vensmiddelen,bons, kleerenbons. overheids- vergunningen voor schoeisel en andere din gen. Het weten ook, dat honderd en vijfhon derd en duizend zaken ook voor geld niet meer te koopen zijn, omdat de fabrieken en werkplaatsen, waar ze vroeger ont stonden of gesloten zijn, dan wel zich heb ben „umgestellt", d.w.z. dingen fabricee- ren, die de oorlog -eischt, De groote auto- fabrieken in Duitschlard leveren geen auto s meer. maar vliegtuigen,,, groote confeetie-fabrieken in hoofdzaak unifor men, en waar men heenkijkt worden, ka nonnen, mitrailleurs, kogels, bommen handgranaten, u>trustirgs~tukken voor de weermacht vervaardigd. En daarnaast al les wat de landsverdediging verder nog noodig heeft. Koffie, thee, sigaren, sigaretten, pijpta bak, cacao1, chocolade voor zoover nog importeerbaar, gaan, in de eerste, tweede, de derdede tiende plaats naar de soldaten. Dan pas komen de burgers: me' drie sigaren of tien sigaretten per dag Met een steeds kleiner wordende spijs kaart in de restaurants, met een steed' inkrimpende wijnkaart, zelfs van mineraio wateren. Met twee vleeschlooze dagen pe' week, veel te weinig fruit (een abnormaal verschijnsel in een abnormalen winter) mét vleeschsoorten, die vooral in de groo te steden wat de qualiteit betreft bij Ne derland nu eenmaal nooit konden halen, er thans, minder dan ooit. In Nederland rijden moderne luxe-auto's zonder tal, blijkbaar verre v\ de meerder heid naast veel minder karretjes met tien of meer dienstjaren. In Duitschland hoog stens nog 10 van het autoverkeer var een jaar geleden en luxe-wagens nog slechts onder de door de weermacht gere- quireerde, of natuurlijk bij het exterritori ale corps diplomatique. Daarnaast echter een steeds toenemer de groep van versleten ingeroeste, rammelende karVetjes van klein kaliber, nauwelijks meer onderhou den. de „kriegswagen." Het verschil tusschen het leveni in Ne derland en in Duitschland is nog veel groo- ter dan deze uiterlijkheden. Wie Duitschland woont en sirds het. uitbreken van den oorlog niet over de grens is ge komen, weet dat zoo niet. Hij meent en van, zijn standpunt gezien is dat ook niet onjuist dat hij van den oorlog eigenlijk niet. al te veel bemerkt. Er ko men slechts boven enkele kuststreken vij andelijke vliegtuigen die echter steeds nog verkenners zijn gebleken en geen scha de hebben aangericht. Wel zijn in den strijd tegen Polen, ruim 11,000 Duitschers gesneuveld en zeker nog een 4 tot 5000 in kleine gevechten aan de Wesfwall, in,'de luent en op zee. Maar zelfs al waren het er in deze eerste zes maan den te zamen 25 000 geweest, wat b'etee- kent dat in vergelijking met den wereld oorlog, die veldslagen van 50 000 dooder in weinige dagen heeft beleefd! Zoo den ken de menschen (behalve natuurlijk zij die onmiddellijk getroffen zijn, en voor wie sta+istieken en vergelijkingen, bitter weinig troost beteekenenEn zoo is het toch ook. Deze oorlog is voor den rjet- combattant en voor het overgroote deel van de weermacht nog niet. eens een vuurdoop geweest. Vergelijkt men de ont beringen, waarorder op het oogenblik in Duitschland de bevolking te lijden heeft met-die van de jaren 1917 en 1918 (en feitelijk ook nog de zeven daarop volgende) dan zijn de zes maanden, die nu achter haar liggen inderdaad wel zeer gemakke lijk te dragen. Dat ze echter wel degelijk oorlogsmaan den zijn, zoo vervolgt onze correspondent ziet hij, die even in een zoo rijk gezegend gebleven land als Nederland (o ik kén ook de zware zorgen van mijn va derland!) is geweest en nu weer in. het oorlogvoerende Duitschland zit, De menschen zijn niet meer zoo goed gekleed als in normale tijden, hun, schoei sel begint oorlogsverschijnselen te vertoo- nen, de gezichten zijn vaak somber, vele gesprekken vol bitterheid, en lachen, doet feitelijk alleen maar de overal en altijd zorgelooze jeugd. De onzekerheid der toe komst drukt wel zeer. Elk geruchtje over een mogelijken snellen vrede gaat sneller dan een radiobericht van mond tot mond en wordt al te vaak geloofd. Een Sumner Welles hoeft maar ui+ Amerika over te komen en al dadelijk winden zich om dezen orbekende heele volksverhalen van vrede en voorspoed. Dat beteekent niet, dat in Duitschland defaitls- PaaschverloJ voor de gemobiliseerden. Naar wij vernemen, is bij ministerieele beschikking d.d. 11 Maart j.l.,- een bijzon dere regel ng vastgesteld betreffende de pe riodieke verloven voor het Paaschfeest. I. de gewone periodieke verloven der ge- mobiliseerden (dus niet van de dienstplich tigen, die voor het volbrengen der eerste oefeningen en de militairen, die voor het volbrengen der eerste oefening doch lan ger dan vijf maanden in werkelyken dienst zijn), moeten zoodanig worden verleend, dat op 18 Maart na afloop van den dienst de laatste groep met periodiek verlof 'ver trekt, welke dus op 20 Maart per laatste reisgelegenheid naar de onderdeelen moet terugkeeren. In den tyd van 21 Maart 1940 t/m 2 April wordt dezen militairen verlof ver leend: a. 1/6 van de sterkte van elk troepen- onderdeel op 21, 22 en 23 Maart, vertrek 20 Maart, terugkeer 24 Maart per eerste reisgelegenheid b. 1/6 van de sterkte van elk troepen onderdeel op 23, 24 en 25 Maart, vertrek 22 Maart, terugkeer 26 Maart.per eerste reisgelegenheid c. 1/6 van de sterkte van elk troepen onderdeel op 25, 26 en 27 Maart, vertrek 24 Maart, terugkeer 28 Maart per eerste reisgelegenheid d. 1/6 van de sterkte van elk troepen onderdeel op 27, 28 en 29 Maart, vertrek 26 Maart, terugkeer 30 Maart per eerste reisgelegenheid e. 1/6 van de sterkte van elk troepen onderdeel op 29, 30 en 31 Maart, vertrek 28 Maart, terugkeer 1 April per eerste reisgelegenheid; f. 1/6 van de sterkte van elk troepen- onderdeel op 31 Maart, 1 en 2 April, ver trek 30 Maart, terugkeer 3 April per eerste reisgelegenheid; II. Aan militairen, die voor het vol brengen der eerste oefening korter dan vjjf maanden in werkelyken dienst zyn: a. zooveel mogelijk aan allen periodiek verlof op 22, 23, 24 en 25 Maart, vertrek 21 Maart, terugkeer 25 Maart; b. aan de overigen, dat zijn de militairen, aan wie voor het vervullen van de onver mijdelijke diensten geen verlof als onder a. verleend kan worden, periodiek verlof op 16, 17, 18 en 19 Maart, vertrek 15 Maart, terugkeer 20 Maart per eerste reisgelegen heid. Er zal een drastische versobering komen. Ook verplichte arbeidsdienst? De Finsche troepen zijn uitgeput Reuter meldt uit Helsinki: De uitputting der Finsche troepen, zonder respijt en zonder slaap gevochten hebben rond Wiborg en op de Karelische landengte, maakt den last der bezorgdheid van het Finsche opperbevel nog zwaarder. Vele dezer sodlaten zyn volstrekt niet in staat, om de zeven kilometer per dag af te leggen, welke vereischt zijn door het te Moskou gesloten verdrag voor den terug tocht naar de nieuwe grenslijn. En officier, die teruggekeerd is van dt- Karelische landengte, vertelde een specia- len correspondent van Reuter, dat de man schappen in zoo'n staat van uitputting en vermoeidheid verkeeren, dat velen hunner het physiek onmogelijk vinden om den vereischten afstand af te leggen. Ook gaf hij een beschrijving van de droeve ont dekking van honderd Finnen, die waren gaan rusten om van hun uitputting tc be komen, en die doodgevroren waren. Intus- schen gaat de evacuatie door de inwo ners van het afgestane gebied voort. Of schoon niemand gedwongen wordt te ver trekken, heeft slechts 1 pet. van d voiking in de Zuidelijke districten, die aan Rusland komen, verkozen in hun woni gen te blijven en onder Sovjetbewind ov te gaan. „Wij aanvaarden niet alle verwijten". In een artikel naar aanleiding van het internationale debat rondom den Finsch Russisclien vrede, schrijft het Zweedsche blad „Stockholms Tidningen": Wanneer de Finnen constateeren, dat Zweden en Noorwegen zich verzet hebben tegen inmenging van de Westelijke mo gendheden, dan is dat geen werkelijk ver wijt, maar eerder de vaststelling van een noodlottig feit, want de Finnen begrijpen zeer goed, dat indien Zweden en Noorwe gen den doortocht van Geallieerde troepen hadden toegelaten, alle Noordsche landen by een grooten oorlog betrokken waren geworden, en het lot van Finland een on belangrijk onderdeel zou zyn geworden. Doch indien Finland het recht heeft ons verwijten te maken, dan aanvaarden^ wy zulks nog niet van de groote mogendhe den, die op het laatste oogenblik, toen zy hun eigen belangen op het spel zagen staan, zich bereid verklaard hebben hulp te sturen, welke toen slechts had kunnen dienen om den grooten oorlog uit te brei den. Nu de oorlog zes maanden oud is, heeft dezer dagen dan ook de Fransche regeering jesloten een distributie-regeling in te voe ren, met welk fe.t ook hier de oorlogs economie haar intrede heeft gedaan; deze eerste serie decreet-wetten raken voorna melijk het productie- en consumptie-vraag stuk, en wijzen er tevens op, dat zich in stijgende mate moeilijkheden deden gelden; men hoopt nu, door middel dezer verorde ningen een pryzenstabilisatie te kunnen verzekeren, weike weer van het meeste be lang wordt geacht voor een correcte func- tionneering der oorlogsfinanciering. Sedert eind November inderdaad, liepen gestaag de prijzen op, en alle getroffen voorzorgsmaatregelen ten spijt, werd het „leven geleidelijk aan duurder", de produc tie daalde constant, de consumptie hand haafde zich op hetzelfde peil, én ofschoon aan voorraden geen gebrek was, oordeelde de regeering den tijd langzamerhand rijp tot ingrypen, mede ook, gelijk Paul Rey- naud het in zyn radio-rede verklaarde, om te vermijden dat elke prijsstijging weer op den voet zou worden gevolgd door een drang naar loonsverhoogmg, waardoor men slechts in den bekenden vicieuzen cirkel zou belanden, waarmee niemand gebaat zou zijn. Dat er sinds eenigen tijd een sterke pro ductie-Vermindering) viel te siignaleeren, mag overigens volstrekt geen verwonde ring baren, gezien het feit, dat momenteel zes en een halve millioen man aan het- normale leven zijn onttrokken, en boven dien nog vele andere werkkrachten, in plaats van hulp te kunnen bieden op land bouwgebied, door de bewapeningsindustrie- worden opgeëischt; daarnevens manifes teerde zich dan nog, gaandeweg meer, een toenemende vraag naar bepaalde levens middelen, ten overstaan waarvan het aan bod tenslotte in gebreke bleef en de reser ve-voorraden in gevaar l^wamen. In antwoord op een en ander, heeft men dus thans naai' de voor de hand liggende middelen ter saneering gegrepen: eener- zijds wil men pogen de productie op land bouw- en industriegebied op te voeren, on der meer door de zich niet aan het front bevindende gemobiliseerde landbouwers voorloopig met een maand verlof naar huis te zenden, en anderzijds werd besloten tot de invoering van een distributie- en res trictie-regeling. HET ZAL ERGER WORDEN DAN IN DEN VORIGEN OORLOG. Kende Frankrijk tijdens den vorigen oor log slechts het gebruik van brood- en sui kerbonnen, het ziet er heden naar uit, dat de beperkingen den volke opgelegd aan merkelijk grooter zullen worden, dit te meer, wijl men reeds hoort spreken over een volgende serie deereetwetten, en ook, overigens, de toekomst nog volmaakt in duister blijft gehuld. De broodbonnen zullen ook ditmaal weer het eerst dienst doen, terwijl de andere voornaamste besluiten, met betrekking tot de productie en de consumptie, de volgen de zyn: In de restaurants zal in het algemeen 'n versobering haar intrede doen, waarbij te vens het aantal schotels gelimiteerd wordt; niet meer dan vier schotels in totaal, waar onder twee hoofdschotels en een met vleesch, terwijl het aantal vleeschlooze da gen nog een uitbreiding schijnt te zullen ondergaan; een extra portie boter kan men niet meer bekomen. Elke in Frankrijk verblijf houdende per soon, zal voor 1 April a.s. een kennisge ving dienen af te leggen, welke verband houdt met het verstrekken van distributie kaarten, de militairen zullen een aparte kaart ontvangen. De banketbakkerijen gaan dicht op Dins dag, Woensdag en Vrijdag; evenmin zal men gebak op deze dagen kunnen nuttigen in restaurants, hotels en café's; een uit zondering wordt gemaakt voor de feest dagen. Het gewone brood zal van dezelfde kwa liteit blijven; het luxe brood gaat verdwij nen; bij maaltijden in restaurants van meer dan 15 franken, zal men ten hoogste per persoon 150 gram brood kunnen krijgen. De fabricage en de verkoop van luxe soorten, chocolade-reepen wordt stopgezet, de gewone tabletten echter, zoowel als de cacao, blijven in den handel. De benzine voor particulieren zal nog slechts in maandelijksche hoeveelheden worden verstrekt, voldoende voor één auto per persoon; militairen met verlof, krijgen recht op 10 1 benzine per dag. Het alcoholverbruik wordt besnoeid; ge durende drie dagen per week, 's Dinsdags, 's Donderdags en 's Zaterdags, is de ver koop van alcoholische dranken verboden, evenals het gebruik in het openbaar; bo vendien zal vanaf 1 Juli a.s. een verbod van kracht worden, waardoor het niet meer mogelijk zal zijn zijn spiritualiën in te slaan, in hoeveelheden van minder dan twee 1. Een crediet van tien millioen is uitge trokken voor het in cultuur brengen van een deel der geëvacueerde gebieden; de oogst zal in de eerste plaats bestemd zijn voor de locale militaire formaties. De prijzen in het algemeen zullen gefix eerd worden volgens het niveau van 1 Sep tember j.l., elke verhooging is ten streng ste verboden, terwijl in bijzondere gevallen door de autoriteiten zal worden beslist. Jonge menschen boven de zestien jaar, die geen geregelde bezigheden verrichten, kunnen worden aangewezen voor de op leiding van een vak; voorts zal een. aan werving plaats vinden van vrijwillige vrou welijke werkkrachten; mochten de resul taten langs dezen weg onvoldoende blij ken, dan zal hoogstwaarschijnlijk worden overgegaan tot den verplichten arbeids dienst; tenslotte zullen nog zoo veel mo gelijk landbouwers, die momenteel in de fa brieken werkzaam zijn, naar hun akkers worden teruggeroepen; van de landbou wers in militairen dienst, buiten de front- zóne, spraken we reeds: zij gaan voorloopig met een maand verlof. HET FRANSCHE VOLK AAN VAARDT DE MAATREGELEN RUSTIG. Het is wel buiten eiken twijfel, dat het Fransche volk deze beperkingen, met een helder begrip van den feitelijken toestand, rustig zal aanvaarden; men stelt zich in op de toekomst, die onzeker is en nog heel wat kan beloven; niettemin hebben we kunnen vaststellen dat men in het alge meen de voorkeur geeft aan een „verbod systeem" boven een distributie-regeling met kaarten; deze laatste zal eerder schaarsch- te suggereeren, meent men, terwijl een ver bod van verkoop en consumptie gedurende zekeren tijd veel eenvoudiger zou zijn en bovendien doeltreffender. De regeering heeft evenwel een andere visie op de din gen gehad en binnenkort krijgen de Fran- schen dus hun broodbonnen in huis. En strengere doorvoering van het bon nensysteem zou vermoedelijk echter moei lijkheden brengen, in dien zin, dat de keu ken-gebruiken in de diverse streken van Frankrijk nogal uiteenloopend zyn; om de boter als voorbeeld te nemen: in midden- Frankrijk en andere deelen, kent men vrij wel geen boter, alles wordt er toebereid met olie; daarentegen is in Bretagne het boterverbruik weer enorm. Hoe het echter ook zy, de 45 millioen levensmiddelenkaarten zyn reeds tijdens de eerste oorlogsdagen over de 36.000 Fran sche gemeenten verspreid; voor dat het sy steem in werking treedt, voor dat, alleen hier in Parijs al, de kaarten straat straat, huis aan huis, zijn uitgedeeld, zullen evenwel nog enkele maanden verstrijken om ie wennen kunnen de Parijzenaars het intusschen met de r-ndere beperkende maatregelen doen. (Ingez. Med.) me rondspookt. Wie dat derkt. weet niets van de ware stemming. Vrijwel niemand hier voelt iets voor dezen oorlog, maar vrijwel niemand ware voor een vrede te vinden, die heF Duitsche volk weer met een tweede „Versailles" zou bedreigen. Ook zij in Duitschland, die nog heden het nationaal-socialisme liever vandaag dan morgen zouden zien, verdwijnen, ver zekeren u. dat zij zich streng aan een godsvrede zulen houdentotdat dit ré gime met hun hulp den oorlog heeft ge wonnen. Maar kon men morgen een eervol com promis met den buitenlandschen vijand sluiten men zou het steil'g doen, Wan1 dezen oorlog is n'emand in Duitschland sympathiek, de massa der bevolking zeker niet. De distributie van ingevroren varkens» GEEN PRIJSOPDRIJVING GE CONSTATEERD. Op schriftelijke vragen van het lid der Eerste Kamer, den hr. Maarsingh, betref fende de distributie van ingevroren varkens en betreffende prijsopdrijving door vleesch- warenfabrikanten, heeft de minister van Economische Zaken als volgt geantwoord: Het is den minister niet bekend, dat de distributie van ingevroren varkens niet tot haar recht komt, doordat de Ned. Veehou- derijcentrale een minimum afneming eischt van vyf stuks tegelijk. Het minimum aantal tegelijkertijd af te nemen bevroren varkens, dat oorspronkelijk op 15 was gesteld, is later verlaagd tot 5, om zooveel mogelijk belanghebbenden in de i gelegenheid te stellen deze varkens te be trekken. Het is den minister niet gebleken, dat van deze beperkende bepaling door de slagers hinder ondervonden wordt. Desge- wenscht kunnen belanghebbenden, die geen 5 stuks kunnen afnemen, tot gemeenschap- pelyken aankoop overgaan. Het is den minister niet bekend, dat de vleeschwarenfabrikanten zich. hebben schul dig gemaakt aan prijsopdrijving in zake bo- terhammenworst in blik. Bij onderzoek is hem gebleken, dat de prijsstijging overeen komt met de verhoogde prijzen van de be- noodigde grondstoffen en de verpakkings materialen. De minister acht een boekenonderzoek by de vleeschwarenfabrikanten niet noodzake lijk. De toestand in de eendenhouderij. GEEN SPECIALE STEUN. Op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Wijnkoop betref fende den toestand in de eendenhouderij, in verband met de langdurige vorstperiode, heeft de minister van Econ. Zal;en het vol gende antwoord gegeven: Het is den minister bekend, dat door de langdurige vorstperiode de productie van eendeneieren in den laatsten tijd belangrijk is verminderd. Dit veroorzaakt zeer zeker moeilijkheden voor de eendenhouders, doch er staat tegenover, dat de eierprys sterk is gestegen. De productie van kippeneieren is eveneens gedaald, zy het in verhouding dan ook in geringere mate dan die van eenden eieren. De pry's van kippeneieren is .even eens aanzienlijk gestegen. Het verschijnsel van teruggang van de productie bij eenden heeft zich voorgedaan bij alle eendenhoudersbedrijven, hoewel niet overal in even sterke mate. De be drijfsvoering speelt in dezen, dan ook een belangrijke rol. Naar verwacht mag worden, zal de pro ductie, nu de weersomstandigheden beter zyn geworden, zich weer spoedig herstel len Het ligt, naar de meening van den mi nister, in verband hiermede niet op z\jn weg speciale steunmaatregelen te treffen. Sumner Welles weer te Rome. Maandag bij den Fans. Het D.N.B. meldt uit Rome: Summer Welles de afgezant van Roose velt, is gisteravond te Rome aangekomen. Hy zou vanochtend om negen uur reeds een onderhoud hebben met koning Victor Ema nuel. Zyn bespreking met den Italiaanschen minister van Buïtenlandsche Zaken, graaf Ciano, werd op tien uur bepaald, terwijl Welles in de middaguren Mussolini zou ont moeten. Ter begroeting waren de gezant der V. S., Philips, met zyn staf, alsmede hooge ambtenaren van het Italiaansche ministe rie van Buitenlandsche Zaken aanwezig. Wat het programma betreft staat nog vast, dat Welles Maandag door den paus in particuliere audiëntie zal worden ontvan gen. Dinsdag zal Rooseveit's afgezant zich dan te Napels inschepen op de „Conté di Savoie" om de terugreis naar de Vereenig- de Staten te aanvaarden. Geen verrassingen in Roemenië, zegl Londen. De diplomatieke medewerker van Reuter verneemt., dat gewoonlijk welingelichte Roemeensche kringen in Londen geen be vestigingen hebben ontvangen van de De- richten, volgens welke onderhandelingen zouden worden gevoerd over een Russisch- Roemeensch pact. Evenmin slaat men ge loof- in deze kringen aan de beweringen van den Duitschen omroep, volgens welke „onderhandelingen, d e gaande zijn tus schen Rusland en Roemenië, den interna tionalen toestand volledig zullen wijzigen voor het einde van deze week". In feite worden geen "sensationeel© ont wikkelingen verwacht door Roemeensche kringen in Londen. Men gelooft dat de Duitsche bewering voor internationaal ge bruik is geuit. De „IJzeren Garde" onderwerpt zich. Havas meldt uit Boekarest: De Roemeensche premier heeft gisteren een groep van gewezen leden van de „IJze ren Garde" (de nat. soc. organisatie in Roe menië) ontvangen, die hem hun onderwer ping aan het nieuwe regime kwam meedee- len. Sedert eenigen tijd werden reeds on derhandelingen gevoerd tusschen gewezen leiders der Garde en den premier. In be voegde kringen verklaart men dat met deze besprekingen een ontspanning in de ver houdingen met de gewezen leden der IJze ren Garde ingeluid is. Een groot aantal oudleden der garde, hun aantal wordt op 600 geschat, hebben den wensch te kennen gegeven te worden opgenomen in het front van nationaal her stel, en zich bereid verklaard te werken voor het vaderland en het Roemeensche volk. Zy hebben een manifest opgesteld, dat in 't geheele land aangeplakt zal worden. De premier zal Zondag in een radiore de mededeelingen doen over de onderwer ping der IJzeren Garde. Meer dan 40 leden der garde vertoeven 't oogenblik in Duitschland. Tusschen hen en hun wapenbroeders in Roemenië zijn besprekingen gaande om hun terugkeer te bewerken. Zooals men weet waren tegen de uitgeweken leden vervolgingen ingesteld. Men verwacht dat enkele veroordeelde gardisten clementie zullen krijgen. GROOTE SCHEEPSRAMP IN JAPAN. Vermoeilolijk 41 slachtoffers. Men gelooft, dat 41 opvarenden verdron ken zyn van het Japansche s.s. „Yokosan Maroe", dat ter hoogte van Toeiyoe (zui delijk Korea)) is vergaan. Men heeft elf lijken gevonden. Dertig opvarenden worden nog vermist, en men vreest, dat zij ver dronken zijn. Weer een fJuitsefo schip door eigen bemanning iet zinken gebracht. Naar officieel uit Londen wordt gemeld, heeft een Britsch oorlogsschip het Duitsche s.s. „La Coruna" opgevangen. Het schip werd daarna door eigen bemanning tot zin ken gebracht. De opvarenden werden gered. De „La Coruna" is een schip van 7.414 ton van de Hamburg-Zuid-Amerika-Lijn. Het was geladen met koffie, reuzel, mica, nikkel en kolen. Tien officieren en vijftig minderen van de „La Coruna zijn aan boord genomen van het Engelsche oorlogsschip, bij welks nade ring de Duitsche bemanning de luiken had opengezet. Het schip zonk snel en werd ten slotte door geschutvuur van den Britschen bodem naar de diepte gejaagd. De „La Coruna" was op 2 Maart uit Rio de Janeiro vertrokken; liet was het op een na laatste van de vijf Duitsche schepen, die sedert het uitbreken van den oorlog de Ar- genntysche haven hebben verlaten. Het plan was kennelijk om via de Noorsche ter ritoriale wateren een Duitsche haven te be reiken. De „La Coruna" is echter ver van de Noorsche kust aangehouden. Door de vernietiging van dezen koop vaarder is de totale tonnage van Duitsche schepen, die door de eigen bemanning tol zinken zyn gebracht, volgens een opgave van Reuter gestegen tot 184.641 ton. Buiten dien viel nog 103.867 ton aan Duitsche koop- vaardijruimte in Britsche handen.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 5