HIDDELBURGSCHE COURANT DKW C&^OgSCH^ COURANT Hiel Finscfie parlement heeft hef vredesverdrag geratificeerd. GeoTa©bSSiseerdens die zakenrraoeilijkheders hebben UIT DE PHOVIMCSE Lumièrës 0orjaars-prijsvraag'4O IOcateiFa EMmoussI v.h. Wolders 1 C. DE LEEUW De „Isaac Zweer's" vaoü stapel gel@@pen De rijksmiddelen stelden in Februari teleur NUMMER 65 Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. EERSTE BLAD 16 MAART 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 et. Finland nog steeds in het grootste gevaar De Finsche minister-president, Risto Ryti, die een der vier leden was van dc Finsche delegatie naar Moskou, heeft gis teren in het parlement moeten vechten om den vrede op deze voorwaarden aanvaard te krijgen. De üuigdurige debatten droegen vaak een zeer heftig karakter, maar de premier, mei zijn kabinet om hem heen gescnaard, ver dedigde de Moskousche voorwaarden, welke hij uiterst hard noemde, maar de beste keus tusscheri twee; kwaden. Het andere kwaad was, dat bij niet-aanvaard.ng heel Finland een slagveld gewórden zou zijn. Tenslotte werd het verdrag goedgekeurd met 145 te gen 3 stemmen. De 52 leden van het parle ment, die niet aanwezig waren, bevinden zich nog in militairen dienst. - President Kallio diende het ratificatie- voorstel bij het parlement in. In dit voorstel wordt onder meer gezegd: "Sedert het uitbreken der vijandelijkheden heeft de Finsche regeermg steeds uiting gegeven aan haar wensch tot herstel van den vrede. Op 6 Maart leidde dit tot het vertrek van een delegatie, naar Moskou. De onderhandelingen duurden tot 12 Maart, op welken dag de regeeringen bevel gaf dc vredesvoorwaarden te aanvaarden en een verdrag te teekenen. Volgens artikel 33 van de Grondwet is voor een definitieve over eenkomst de voorafgaande ratificatie van het vredesverdrag door den Landdag noo- dig. Ik stel u voor tot deze ratificatie over te gaan".- De vereischte meerderheid van vijf-zes den werd ruimschoots behaald. „VOOR VREDE IS MOED NOODIG" Minister-president Ryti zeide, dat om vre de te sluiten vaak meer moed en initiatief noodig is dan om een oorlog te beginnen. Wanneer een oorlog begint, kent men over het algemeen de eigen middelen en die van den vüand. Daaruit kan men dan de kansen en gevaren afleiden. Wanneer de oorlog evenwel aan den gang is, volgen de vijandelijkheden haar eigen wetten en doen zich altijd de verrassingen voor, dat de eene partij vrede wenscht en de andere niet. Het kan evénwel ook voorkomen, dat op een zekér oogenblik de beide strijdende partijen vrede wenschen en wanneer een dergelijk oogenbl.k komt, moet men de ge legenheid moedig aangrijpen. NOG STEEDS IN HET GROOTSTE GEVAAR. Ryti zeide verder: Finland verkeert even als de geheelé W estersche beschaving nog steeds in het grootste gevaar en niemand kan zeggen, wat de dag van morgen zal brengen. Wij gelooven, dat wij, door den vrede te kiezen, voor het oogenblik op de beste wijze hebben gehandeld. Ryti ver- Waarde, dat niet om hulp der Geallieerden was gevraagd, omdat dat zeer zeker zou hebben beteekend, dat Finland in den groo- ten oorlog werd betrokken, waarvan het tooneel dan van het Westelijk front naar Scandinavië zou worden verplaatst. Bovendien was de aankomst van hulp troepen onzeker wegens de weigering van Zweden en Noorwegen den troepen door tocht te verleenen. Inderdaad werd de hulp te laat aange boden om van eenig nut te zijn. Slechts de toekomst zou bewijzen of Fin land juist had gehandeld. Ryti besloot: Met het zwaard in de eene en de ploeg in de andere hand, zonder ver bittering jegens iemand, zullen wij ons nu spoeden naar het werk van den wederop bouw, het herstel van de door den oorlog geslagen wonden, de handhaving en ont wikkeling van onze geestelijke en mate- rieele cultuur en van onze sociale structuur, welke gebaseerd is op het beginsel van het recht". Naar Havas meldt, zal de president van Finland over twee of drie dagen overgaan tot de onderteekening der ratificatie-oor konde. Commissies worden ingesteld, om en te helpen. Vanwege de Kamers van Koophandel zul len op korten termijn commissies in het leven geroepen worden in plaatsen, waar een groot aantal militairen gelegerd zijn met de bedoeling, om geniobiiiseerclen, die in zakenmoeilijkheden verkeeren, voorlich ting te verschaffen. Deze lichamen zullen dan dus ingeschakeld worden in het werk van O, en O. Het initiatief is uitgegaan van den Centralen Raad van Advies, ingesteld door den opperbevelhebber, waarvan Z.K H Prins Bernhard beschermheer is en jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude voorzitter. Er zijn vele gemobiiiseeiden. die than1' in zorg zitten over hun bedrijf of zaak. De Centrale Raad is van meening, dat hel noodig is aan deze gemobiliseerden voor lichting en raad te geven in de plaats van hun legering of in de nabijheid daarvan De zorgen van deze gemobiliseerden be treffen, niet alleen het op gang houden van hun zaken, maar vinden ook haar oorzaak in de vrees, dat wat zij veelal geleidelijk en met moeite hebben opgebouwd, met ondergang bedreigd wordt. Men is tot ae concluisie genomen dat de Kamers van Koophandel, welke door haar districtsirdeeling op alle plaatsen van hel land het best georiënteerd zijn, de aange wezen lichamen zijn, om een dergelijken hulpdienst in het levert te roepen. Zoodoen de wordt het geheele land systematisch in geschakeld. Het zal de taak dezer zelfstandige com- Het lichtschip „Wandelaar" weer naar zijn plaats. Het Belgische lichtschip „Wandelaar", dat bij het uitbreken van den oorlog naar Oostende gesleept werd, zal de vol gende week weer op zijn plaats gebracht worden, op verzoek van naar Antwerpen varende schepen. Japan dreigt De woordvoerder der Japarsche ambas sade te Sjanghai heeft gisteren de waar schuwing doen hooren, dat z-ch moeilijk heden zouden voordoen voor landen, welke weigerden de rieuwe door de Japanners gesteunde „centrale Chineesche regeering" onder Wang Tsjing Wei te erkennen. De -woordvoerder verklaarde, dat de bur gers van dergelijke lariclen, die in de door de nieuwe regeering gecontroleerde gebie den wonen^ „zouden lijden van belemme ringen- in1 handel en andere aangelegen heden." missies zijn, om degenen, die in mobilisa tie-moeilijkheden tot haar komen, in con tact te brengen met de organen, die helpen kunnen. De commissies kunnen bemidde lend optreden, de gemobiliseerde zakenlie den voorlichten en raden. De legerautori- teiten in de legeringsplaatsen zullen de mannen naar deze commissies kunnen ver wijzen. i Middenstandsorganisaties en agrarische1 organisaties zal verzocht worden advies te geven, betreffende de samenstelling dei commissies, die den naam zullen dragen van „Commissie voor zakelijken bijstand aan gemobiliseerden". De bedoeling is met spoed de oprichting te bevorderen. Ir. Wïerstna benoemd tot ingemienr vam den polder Walcheren. In de vergadering van den polder Wal cheren hedenmorgen, werd tot ingenieur van den polder benoemd: ir. A. G. Wiersma, ingenieur van den Frov. Waterstaat te Haarlem, met 19 stemmen. (Ir. Cohen Stu art uit Terneuzen, kreeg 8 stemmen.) Het voorstel van het dag. bestuur tot het aangaan van een geldleening ad 42.000 tegen een rente van 414 werd m.a.s. aan genomen. Welke distnbutieboimeiB geldig zijn. Op het oogenblik zyn de volgende distri butiebonnen geldig: bon 14 geldig tot en met 11 April, recht gevende op >4 kg peulvruchten; bon 17, geldig tot en met 21 Maart, recht- gevende op 1 kg suiker; 'A -suikerbon, recht gevende op 14 kg suiker; Vt -peulvruchten, recht gevende op iIs kg peulvruchten. AFSCHEID VAN DEN HEER G. DE RU. O. EN W. SOUBURG. Vrijdag 15 Maart heeft de heer G. de Ru, hoofd der Juliana- school, te Oost-Souburg, afscheid genomen van de ouders der leerlingen. De heer De Ru gaat met pensioen. Ongeveer 80 ouders waren gekomen. Dit bewijst wel, hoezeer de arbeid van het vertrekkende hoofd op prijs is gesteld gedurende de 15 jaar van zijn werk te Oost Souburg. Waardeerende woorden werden gespro ken over het practische werk, de trouw en de goede verstandhouding. Volgende week neemt de heer De Ru officieel afscheid van het bestuur der school en van de leerlingen. Een aardig moment was het binnenko men van zes meisjes uit de hoogste klassen die aan mevr. De Ru een keurig gehand werkt kussen overhandigden. Ieder meisje zei een eigen gemaakt gedichtje op. Aan het slot van den avond bedankte de heer De Ru in hartelijke woorden voor het in hem gestelde vertrouwen. Van degenen, die aanwezig waren, ver melden wij in 't bijzonder den heer J. B. Visser, inspecteur van het lager onderwijs te Dordrecht, een oud-v: »?nd van het ver trekkende hoofd. OMHOOG GEVAREN SCHEPEN. HANSWEERT, Het Nederlandsche zee schip „Oranjepolder" op weg van Rotter dam r.aar Londen voer in het Slaak i hoog en bleef zitten. Tegen hoog water is het schip op eigen kracht vlotgekomen, waarna het de reis heeft voortgezet. Het motorschip Gerjo op weg naar L. Delft 76 - Middelburg Telefoon 247 Zie etalage R a—mm in i ii (Ingez. Med.) Brussel met een lading stukgoed is gister morgen in het Schaar van, Waarde om hoog gevaren en blijven zitten, Sleepboo- ten vertrokken derwaarts, om té trach ten het schip tegen hoog water vlot te brengen. VERZOEK OM STEUN AAN DE PANNENLEGGEES. YERSEKE. Het bestuur der VEBO en „De Zeeuwsche Oester hebben in overleg met burgemeester Gunning besloten aan de bevoegde instanties te verzoeken om tengevolge van de in de vorstperiode op- geloopen enorme schade, steun uit te kee- ren van minimum 4 cent per pan, met dien verstarde dat in 1940 zooveel moge lijk pannen zullen worden uitgelegd, met maximum de pannen van 1939. Het is te hopen dat dit verzoek een gun stig resultaat zal opleveren, daar andere een groot aantal pannenleggers als vol komen gedupeerd zullen kunnen worden beschouwd. SLACHTOFFER VAN DEN STORM, BRESKENS. Schipper V- Martens uit Hoofdplaat schip „De twee Gebroeders' was Vrijdagmiddag op de plaat aan het zand laden, Door een uitschietende wind vlaag is dit schip in zoo n hachelijke posi tie gekomen dat het water maakte en de schipper zich genoodzaakt zag de nood vlag te hijichen. De Belg'sche sleepboot „Alfi" uit Ant werpen welke in de buurt was voer naar het schip om hulp te bieden. Intusschen was het noodsein ook door de Br. 5 opge merkt die zich ook naar de plaats des on- heils begaf. MOTORRIJWIELEM zijn hun tijd jaren vooruit en met anderen niet te vergelijken» ^-VRAAGT PRIJSCOURANT. Vlissingsefo© stro 39-41, M'ësurg. TELEFOON 669, (Ingez. Med.) VERMAARDE KEUm*INTIEME BAR De sleepboot ,.Alfi' heeft het schip de Breskersche haven binnengebracht. (Vervolg provincienieuvvs 3e pagina). Dr. Colijn bij den Engelscben Koning. De Koning George van Engeland heeft gisteren den oud-minister-president van Nederland, dr. H. Colijn, die een bezoek aan Londen brengt, in het „Buckingham Palace" in gehoor ontvangen. Dr. Coljjn bevindt zich te Londen in ver band met den arbeid van de Volkenbonds commissie, waarvan hjj voorzitter is en die z'.ch zal toeleggen op het voorbereiden van betere economische verhoudingen tusschen de staten na den oorlog. Geruchten, dat dr. Colijn te Londen Sumner Welles zou heb ben ontmoet zijn geheel uit de lucht ge grepen. De eerste door „de Scheïde" gebouwde SorpedobeoSjager voer onze Marine. Al brachten de opcenten op de genieentefondsbelasting nog een vooruitgang. Aan het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo Februari jl. wordt het volgende ontleend. 1-Iet totaal voor de directe belastingen op eind Februari ten kohiere gebrachte be drag ad 49.873.854,— geeft ten aanzien van het vorig jaar een vooruitgang te zien van ruim 5,9 millioen gulden, welke voor namelijk is te danken aan de nieuw inge voerde opcenten op de gemeentefondsbe lasting, welke tot dusver hebben opge bracht 6.272.546,—. Voorts is alleen de inkomstenbelasting boven het bedrag van het vorig jaar uit gekomen en wel met 2.392.181,waar- doof de opbrengst werd 31.525.832, De overige van deze middelen zijn bij het vorigls dienstjaar ten achter gebleven, waarbij vooral het bedrag van de grondbe lasting de aandacht trekt. Bedroeg op ulti ma Februari 1939 het zuiver bedrag van dit middel 4.592.088,thans kan slechts een opbrengst worden geconstateerd van 1.988.779,hetgeen een achteruitgang beteekent van 2.603.309, Verder liep de vermogensbelasting in vergelijking met. het vorig jaar 62.245,— terug en de verdedigingsbelasting met 79.675,—. Bij de beoordeeling van de totaal-op brengst van deze middelen dient voorts in aanmerking te worden genomen, dat hier bij niet meer voorkomt de belasting van de doode hand, waarvan voor 1939 de jaar opbrengst op 2 millioen was geraamd. De overige middelen. Ook de overige middelen toonen op ulti mo Februari eenige vooruitgang, al moet helaas worden geconstateerd, dat deze nog slechts is bereikt, omdat de maand Janu ari zulk een gunstig beeld heeft vertoond, door de maandelijksche raming met bijna 5,27 millioen te overschrijden. In dit opzicht heeft Februari teleurge steld, want met een opbrengst van 35.S08.208 bleef deze maand ruim 1,73 mil lioen beneden de raming en ongeveer 7 mil lioen beneden de opbrengst van Januari. Een lichtpuntje is echter, dat in één opzicht de opbrengst over sprokkelmaand toch nog is vooruitgegaan en wel met 976.511,in vergelijking met de uitkomst in Februari van het vorig jaar. Over de eerste twee maanden van dit jaar was de opbrengst van deze middelen 7S.619.S12,waarmede z{j de raming met 3.536.479 heeft overschreden en de op brengst van de eerste twee maanden van 1939 met 5.385.828 heeft overtroffen. De omzetbelasting, welke in Januari een record boekte, door de raming ad ruim 6,9 millioen met rond 5.7S millioen te kloppen, heeft deze gunstige ontwikkeling in Febru ari niet voortgezet en bleef zelfs bijna 460.000 gulden beneden de raming. Dank zij het gunstige beeld van Januari bleef de opbrengst over de eerste twee maanden 5.422.144 boven de raming en 3.953.344 boven het resultaat in het vorig jaar. In het bijzijn van talrijke militaire en' burgerlijke autoriteiten is hedenmorgen van de Marine-werf der N.V. Kon. Maat schappij De Schelde de torpedojager „Isaac Zweers" vlot van stapel geloopen. De doopplechtigheid werd verricht door mevr. J. L. C. van den ArendKeers, echt- genoote van den luitenant ter zee le klasse H. J. F. K. van den Arend, die belast is met het toezicht op de hier te lande in aanbouw zijnde torpedobootjagers. Deze jongste aanwinst van de Ned. In dische marine is genoemd naar een der vlagofficieren uit de 17e eeuw, Isaac Sweers, die in 1622 geboren werd. Hij ver toefde van 16411646 als notaris in Brazi lië. Hij werd door de Portugeezen gevan gen genomen, en ging na zijn vrijlating va ren, eerst bij de koopvaardij. Later nam hij dienst als adelborst. Sweers werd in 1652 bevorderd tot kapitein ter zee. Bij den Drie- daagschen zeeslag werd hij door de Engel- schen gevangen genomen. In 1655 werd Sweers bevorderd tot Schout-bij-Nacht; in 1666 tot Vice-Admiraal. Hij nam deel aan de groote zeeslagen in den Tweeden Engel- schen oorlog, en vocht in 1672 en 1673 mee bij Solebay en bij Schooneveld. Op 21 Au gustus 1673 sneuvelde hij bij Kijkduin. Zijn stoffelijk overschot werd begraven in de Oude Kerk te Amsterdam. De torpedobootjager, die den naam zal voeren van dezen vlagofficier uit het roem rijkste tijdperk van onze vaderlandsche ge schiedenis, behoort tot een serie van vier jagers, waarvan er twee door De Schelde worden gebouwd. De „Isaac Sweers" is 106,3 m lang, 10,3 ni breed en heeft een holte van 6,17 m. De voortbeweging geschiedt door twee stel stoomturbines, eveneens door De Schelde gebouwd. GEDUCHTE BEWAPENING. Evenals de andere drie torpedobootja gers van deze serie zal de „Isaac Sweers" worden bewapend met 5 kanonnen van 12 cm, 4 mitrailleurs van 40 mm, en eenige kleinere mitrailleurs, twee viervoudige tor- pedolanceer-inrichtingen en bommenwer pers. De jager biedt ook plaats aan een wa tervliegtuig, en het achterdek is dusdanig ingericht, dat op de boot een aantal mij nen kan worden meegevoerd. Bij den bouw van dezen torpebootjager, die weer aanmerkelijk grooter is dan dege ne, die tot de vorige serie behooren, is op groote schaal electrisch gelascht, hetgeen een aanzienlijke gewichtsbesparing op den romp tengevolge heeft gehad, wat mede de snelheid ten goede komt. In het inwendige heeft hout als materiaal afgedaan. Licht metaal, dat tegenwoordig bij den bouw van vliegtuigen 200'n gewichtige functie ver vult, is er voor in de plaats gekomen. Dit lichtmetaal weegt aanzienlijk minder dan het lichtstaal, dat eenigen tijd ter vervan ging van hout werd toegepast; boven hout heeft het voor, dat. het geen splinterwer king vertoont en dat het onbrandbaar is. Behalve de beschieting zijn ook de meu bels van lichtmetaal vervaardigd. In totaal kan de „Isaac Sweers" een be manning voeren van 150 koppen. Vermel denswaard is tenslotte, dat de „Sweers" niet alleen door snelheid en door bewape ning uitmunt, maar dat de inrichting van zijn vuurleiding iets zeer bijzonders is. Hier in zjjn nJ. de modernste opvattingen en de nieuwste vindingen verwerkt. DE ONTWIKKELING DER NEDER LANDSCHE TORPEDOBOOT JAGERS. Teneinde een indruk te krijgen van de ontwikkeling, die de bij de Marine in ge bruik zijnde torpedobootjagers in enkele decennia doormaakten, laten we hieronder eenige gegevens volgen van de eerste tor pedobootjagers. Aangezien deze ook op de werf van „De Sclielde" werden gebouwd, was het mogelijk over deze gegevens te be schikken. De „Wolf" en de „Fret", die in 1911 ge reed kwamen, waren maar 70 m lang, en 6 V' m breed. Zij hadden een diepgang van 1,9 m, en een waterverplaatsing van 483 ton. De machines hadden een vermogen van 8300 PK. De bewapening van deze eer stelingen bestond uit 2 torpedokanonnen van 45 cm, 4 kanonnen van 7,5 cm en 4 mi trailleurs. De bemanning was 80 koppen sterk. Voor dien tijd waren echter ook deze tor pedojagers snelle schepen. Op den proef tocht haalden z\j zelfs een snelheid van 30,47 mijl per uur! Toen vanmorgen de „Isaac Sweers" zijn element onder de toejuichingen van de ge- noodigden had bereikt, viel het op, dat de marine-werf van „De Schelde" leeg was ge worden. Eenige maanden geleden lagen nog twee onderzeebooten en twee torpedoboot jagers onder de overkapte ruimte; thans wacht nog slechts de torpedobootjager „Philips van Almonde" op zijn tewaterla ting. Voor Vlissingen en voor Zeeland is het te hopen, dat nieuwe marine-opdrachten weldra de ledige plekken in de hal van glas, steen en staal zullen vullen. Na de tewaterlating van de „Isaac Sweers" begaven de genoodigden zich naar het hoofdgebouw van „De Schelde", waar de oudste directeur, ir. H. C. Wesseling, mevrouw van den Arend dank heeft ge bracht voor haar bemiddelende taak. Ter herinnering hieraan bood hij haar namens „De Schelde" een souvenir aan.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1