Gemeenteraad van Goes. jyORTHCTAll EERSTE BEAD Een uitvoerige discussie over de aanbestedingen. Vergadering van Raad van Goes, Woens dagmiddag 13 Maart. Voorzitter de hr. A. de Roo- loco-burgemeester. De heeren Kloosterman en Chamuleau zijn afwezig. Ingekomen is o.a. een verzoek van Ged. Staten, of bezwaren bestaan tegen weder invoering van de kerm's *p Oost- «n x"est- Souburg, en een verordening „Hulp bü mi litaire werkzaamheden" vaii u^i opperue- velhebber van land- en zeemacht. Deze en andere stukken worden voor .kennisgeving aangenomen. „BURGEMEESTER VAN DUSSELDORPSCHOOL." 'Zonder discussie of h. st. wordt besloten aan de nieuwe U.L.O.-school de naam „Bur gemeester Van Dusseldorpschool" te geven. Evenzoo gaan eeiiige begrotingswijzigin gen zonder discussie onder den hamer door. TE HOOGE KOSTEN? De hr. DE LOOZE acht de kosten van verbouwing toiletten enz. in school B, be groot op 600, nog al hoog. Hoe oordeelt de inspecteur er over? Spr. had gedacht, dat het schilderwerk voor Schuttershof, aan den laagsten inschrijverzou worden gegeven. Het wordt echter gegeven aan iemand, die aanmerkelijk hooger is dan de aannemer der onderhoudswerken. En waarom is het gegund aan den man, die bij de inschrijving voor de onderhoudswerken voor de gemeente het laagst was, maar die toen niet kreeg. En Schuttershof krijgt hij nu wel! Spr. begrijpt die handelwijze niet. De VOORZITTER zet uiteen, dat de di recteur van gemeentewerken meende, dat de bedoelde werkzaamheden aan school B zoo moesten worden uitgevoerd, wilden ze voldoen aan de huidige eischen. Wat het tweede punt betreft, B. en W. stonden aan vankelijk op het standpunt, dat de onder houdswerken aan den laagsten inschrijver moesten gegund worden. Hier kwam men in den Raad tegen op en dus werd hiervan afgeweken. Nu betreft dit meer de gewone, loopende werkzaamheden. Het schilder werk van Schuttershof leent zich echter beter voor een bijzondere aanbesteding. B. en W. vroegen hiervoor een begrooting asm den aannemer der gewone onderhoudswer ken, doch nu was hij aanmerkelijk hooger dan de laagste inschrijver later bleek te zijn. Er werd voorts tegen normale bedra gen ingeschreven en dus zagen B. en W. geen reden dit werk niet normaal toe te kennen. B. en W. willen verder niet tot het uiterste gaan. Er mag voor den aan nemer wel eenige verdienste overblyven.- Verder had spr. liever niet gesproken over de toekenning der onderhoudswerken, maar de vraag van den hr. De Looze dringt er toe. Die werden niet aan den laagsten toege kend, omdat B. en W. met dezen inschrij ver in het verleden geen aangename onder vindingen hadden; ze meenden echter, de zen man niet voor immer uit te moeten sluiten en hem, onder bepaalde, strenge voorwaarden, wel mee te moeten laten doen aan de inschrijving voor Schuttershof. Weth. VERMAIRE zet uiteen, dat hij per soonlijk de beslissing aan den Raad had willen laten en dit werk niet bij voorbaat aan den laagste wilde gunnen. De hr. CRUCQ meent ook, dat het, onder normale omstandigheden, de beste weg is, om het werk aan den laagsten inschrijver te gunnen. Hij kan zich met dezen gang van zaken vereenigen. De hr. REEDIJK betwijfelt of de inschrij vers voor de onderhoudswerken er op re kenden, dat het Schuttershof er bij zou behooren. Hij acht den gevolgden weg de beste. De hr. VISSCHER zegt, dat de Fin. Com missie ook de kosten voor school B bekeek, doch tot de conclusie kwam, dat de school, die verder nog zeer goed is, deze uitgave wel waard is. De F.C. behandelde ook de kwestie der schilderwerken aan Schutters hof. Z\j weet, dat hier vele moeilijkheden zijn, en meent, dat in het algemeen aan B- en W. in de toekomst in deze meer vrij heid moet worden gegeven. Anderzijds stond het voor de inschrijvers niet absoluut vast, dat Schuttershof niet bij de onderhouds werken inbegrepen was. Het kan een reden zijn om zich voortaan beter op de hoogte te stellen. De hr. CRUCQ meent, dat, mochten B. en W. in de toekomst klachten hebben over één der inschrijvers, het best is deze voor een bepaald aantal jaren uit te sluiten. Als zij dit tevoren bekend maken, weet men, waaraan men zich te houden heeft. De hr. DUVEKOT wijst er op, dat er ver schil is, of men inschrijft voor de onder houdswerken of voor een schilderwerk als dat aan Schuttershof. Daarbij gelden bij zondere voorwaarden en het is begrijpelijk, dat men voor de onderhoudswerken in het algemeen tot een lager percentage kan ko men. Ook dit overwoog spr. als lid der Fin. Commissie. De hr. VAN DER DOES constateert met genoegen de veranderde mentaliteit bij B. en W. en eenige raadsleden. Hij hoopt dat deze weg ook in de toekomst gevolgd zal worden. De hr. GOEMAN meent, dat men nor maal aan den laagsten inschrijver moet gunnen en wordt het werk niet goed uit gevoerd, dan moet men ook tot royement van den betrokkene overgaan. De hr. REEDIJK wijst er nog op, dat de technische indeeling van school B geen andere oplossing dan de thans getroffene mogelijk maakte. De VOORZ. beantwoordt nog enkele op merkingen, en zegt o.a. dat B. en W. onge twijfeld steeds zullen streven, naar do meest-eerlyke behandeling, ook wanneer de bijzondere scholen met verlangens komen. Hierna worden vastgesteld de gemeente- rekening over 1938, het kosten bedrag per leerling voor de openbare scholen, en de voorschotten aan de bijzondere scholen. Eveneens wordt een ruiling, en aankoop van een stukje grond aan den Wijngaard straat goedgekeurd, en een regeling getrof fen betreffende den verkoop van eenig on roerend goed te Wemeldinge. Ook de ver ordening betreffende het verbod het op den openbaren weg hoorbaar doen zijn van ra- 'lio-uitzendingen, wordt z.h.st. of discussie ^oed-gekeurd. De prijzen der gemeentelijke bouwterreinen, zooals die worden voorge steld, het voorstel tot aanvaarding van een verhoogd voorschot uit het Werkfonds ten behoeve van den bouw van het Gasthu's en het voorstel tot wijziging der ambtena- -en-verordening, gaan vervolgens zonder discussie of stemming onder den hamer door. Hierna wordt de Commissie tot wering van schoolverzuim als volgt samengesteld: M. F. Goedemondt, J. Ruisaarö, A. A. Ne- derhand, F. van Zee, J. Hollestelle, G. M. den Herder en H. C. van Krieken. RONDVRAAG. Bij de rondvraag informeert de hr. DU VEKOT naar de kosten der distributie. De SECRETARIS deelt mpde, dat de hr. Duve- kot die op de secretarie kan krijgen. Ze werden reeds voor hem opgemaakt. De hr. DE LOOZE maakt er aanmerking op, dat bij de U.L.O.-school, op den hoek Voorstad, Geraniumplein, een trottoir met een scherpen hoek wordt gelegd. Het is een druk verkeer daar en er is ruimte genoeg om dien hoek af te ronden. Ook de omhei ning is zoo doorzichtig, dat ze bijna niet op valt. Spr. vraagt voorziening. Er zullen on gelukken gebeuren, en dan zal de gemeente terecht om schadeloosstelling aangeklaagd worden. Hij sprak er reeds met een parti culieren aannemer over die zeide dat een particulier zeker geen vergunning zou krij gen om iets dergelijks aan te leggen. De VOORZ. acht de handelwijze van den hr. De Looze niet juist. Het was vriende lijker geweest, als hij met deze klachten dadelijk naar B. en W. gekomen was, dan zullen die zich zeker gaarne op de hoogte stellen en voor voorzieningen zorgen. De hr. CRUCQ vraagt, of B. en W. zich op de hoogte willen stellen van eventueele krotwoningen opdat, in verband met een betreffende ministerieele circulaire, rap port kan worden uitgebracht. De VOORZITTER zegt aandacht aan de ze kwestie toe. De hr. CRUCQ vestigt de aandacht op het optreden van de Buma, die het de café houders zeer lastig maakt. Ze moeten eerst kosten voor een vergunning tot het geven van radio-muziek betalen en dan komt de Buma nog eens. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. de ze kwestie behandelen zullen. Den hr. VIS SCHER zegt spr., dat nog geen bijzonderhe den over het rioleeringsplan gegeven kun nen worden. Wat de kermis betreft, zullen B. en W. nog beslissen of die al of niet zal doorgaan. In elk geval namen zij nog geen besluit. Waarschijnlijk zullen in deze richt lijnen van hoogerhand gegeven worden. ÜAAD VAN EUEWOUTSDIJK. DE GEMEENTE KRIJGT ALS ARMLASTIGE GEEN BRAND VRIJE KLUIS. EEN GE DEELTE VAN DE ZOMER STRAAT EN DE GEHEELE HAVENSTRAAT ZULLEN WOK DEN VERNIEUWD. ELLEWOUTSDIJK. Maandagmiddag ver gaderde de Raad voltallig onder leiding van den burgemeester. Kennis werd geno men van een mededeeling van het prov. be stuur, dat dit na overleg met den Minister van Binnenlandsche Zaken geen termen kan vinden het gemeentebestuur te mach tigen tot het bouwen van een brandvrije kluis ten gemeentehuize, omdat de gemeente niet in staat geacht kan worden het benoo- digde bedrag uit eigen middelen te bestrij den, terwijl rijkssteun daarvoor niet wordt toegekend. Een verzoek van het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Politiehond om herziening van het salaris van den gemeenteveld wachter, werd voor kennisgeving aangeno men. Aan den agent der arbeidsbemiddeling J. J. Straub, werd wegens vertrek uit de ge meente, op zijn verzoek met ingang van 15 Maart eervol ontslag verleend, terwijl de volontair ter secretarie N. A. van Overbee- ke met ingang van genoemden datum, met algemeene stemmen in die vacature werd benoemd. In de vacature als lid van het Burgerlijk Armbestuur, ontstaan door ontslagname van den heer S. A. de Regt, werd met vier stemmen benoemd de heer P. Hendrik- se. Drie stemmen werden uitgebracht op den heer L. Bosselaar. De verordening op de straten en pleinen werd aangevuld met een verbod om door middel van een radiotoestel of ander in strument, muziek of de menschelijke stem, hetzij in de buitenlucht, hetzij in een afge sloten ruimte, hoorbaar te maken op zoo danige wijze, dat zulks op den openbaren weg hoorbaar of voor anderen hinderlijk is. In bijzondere gevallen kan van dit verbod al of niet voorwaardelijk ontheffing ver leend worden. Tegen de goedkeuring der rekening 1938 van het Burgerlijk Armbestuur blijkt vol gens een mededeeling van het Prov. Be stuur by dit College geen bezwaar te be staan; mitsdien werd zij voor onderzoek in handen eener Commissie gesteld, bestaande uit de heeren Dieleman, Hendrikse en De Dreu. Verder werd op voorstel van B. en W. besloten nog dit jaar tot vernieuwing van een gedeelte der Zomerstraat en geheel de Havenstraat over te gaan. B. en W. werd opgedragen de voorbereiding van een en ander met den noodigen spoed ter hand te nemen. Tenslotte werd nog kennisgenomen van een verzoek van den heer J. T. van Hattum c.s. tot uitoefening van het jachtrecht op de begraafplaats voor den tijd van vijf jaren. Dit verzoek werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Daarna sluiting. De „Atneila Lauro", een ruim 5000 ton groot Italiaansch schip, werd op de Noordzee door 'n vliegtuig aangevallen en zwaar beschadigd. Een lid der bemanning kwam om het leven, drie anderen werden gewond. De kapitein inspecteert met eenige oilicieren de verwoesting aan boord. Generaal J. Th. Alting ven Gensau overleden. Tijdens oefeningen van artillerie in de omgeving van Vogelenzang nabij Bloemen- daal is gisteren de commandant van het eerste legercorps, generaal-majoor jhr, J, Th. Alting von Geusau, die deze oefeningen bijwoonde, plotseling overleden. De heer Alting von Geusau, die op 28 Juli 1881 te Nieuwer Amstel werd geboren, bezocht de H.B.S. en te Maastricht en te s Gravenhage en werd daarna voor de of ficiersrang opgeleid aan de voormalige ca dettenschool te Alkmaar en de Kon. Mil. Academie te Breda. In 1902 werd hij benoemd tot 2en luite nant by de artillerie, waarna in 1906 zijn benoeming tot len luitenant volgde. In dezen rang volgde hy van 1910 tot 1913 de lessen aan de hoogere krijgsschool, terwijl hy in 1916 werd bevorderd tot kapi tein. Na van 1913 tot 1918 leeraar te zyn ge weest aan de Kon. Mil. Academie, werd hij in 1918 benoemd tot commandant van de school voor reserve-officieren der onbere den artillerie in Utrecht, welk commando de heer Alting van Geusau het daaropvol gende jaar wisselde met de functie van leeraar aan de hoogere krijgsschool met overplaatsing naar den generalen staf. Ge durende dit leeraarschap werd hij in 1927 benoemd tot majoor, in welken rang hij in 1929 werd geplaatst bij het le regiment veldartillerie als hoofd-instructeur. Op 2 October 1930 werd de thans ontslapene lui tenant-kolonel en commandant van het le regiment onbereden artillerie. In 1932 werd hy directeur van de hoogere krygsschool en in 1934 volgde zyn benoe ming tot kolonel. Vervolgens werd de heer Alting von Geu sau onder bevordering tot generaal-majoor aangesteld tot commandant van de le di- Sinds de nieuwe indeeling van ons leger is de thans overledene belast geweest met het commando over het eerste legercorps. Inlichtingen aan vreemde mogendheden verstrekt? BEZITTER VAN RADIOAPPARAAT GEARRESTEERD. Aan het eind van de vorige maand werd aan de grens by Vlagtwedde (Gr.) de 34- jarige Amsterdamsche koopman A. gearre steerd. Er werden in zyn auto lampen ge vonden, die stralingsapparaten bleken te zyn, doch oorspronkelyk verkeerde men in de meening, dat deze man iets te maken kon hebben met de lichtsignalen, die 's nachts herhaaldelijk werden waargeno men. In de Amsterdamsche woning van den man in de Michel Angelostraat werd door de recherche een onderzoek ingesteld. Het bleek, dat in een toilettafel een volledig en zeer goed zendapparaat was opgeborgen. Het zendapparaat was van hetzelfde maak sel als dat te Schiebroek in beslag werd ge nomen. De gearresteerde is een Nederlander. Hij heeft vroeger by de Nederlandsche marine gediend als seiner, zoodat hy goed op de hoogte moet worden geacht met de behan deling van radiozendtoestellen. De man wordt er van verdacht deze toe stellen te hebben gebruikt om aan een vreemde mogendheid inlichtingen te ver strekken. Hij ontleent echter er ooit mee te hebben geseind. Hy zegt het kostbare toestel te hebben gekocht van een markt koopman te Amsterdam. De naam van den verkooper weet hy echter niet. De man is in arrest gehouden. Hij wordt verdacht van overtreding van art. 21 der neutraliteitsverklaring. Italië heeft nog steeds een miliioen man onder de wapenen» In tegenwoordigheid van Mussolini heeft de Italiaansche Kamer gisteren de oorlogs- begrooting behandeld. De onderstaatssecretaris van oorlog, ge neraal Soddu, verklaarde o.a., dat Italië nog steeds een mill'oen mannen onder de wa penen heeft, die in staat z\jn het hoofd tc bieden aan de verwikkelingen van den in ternationalen toestand.' De genomen maat regelen garandeeren. dat het leger binnen zeer korten tyd op een peil gebracht kan worden, dat de internationale tóestand kan vereischen. Ten aanzien van de door den oorlog ontstane situatie heeft'Ttalië de vol gende maatregelen aanvaard: versterking van de verdediging van het moederland en Libye, op de been brengen van het Po-le ger als terstond besch'kbare eenheid en een reeks andere voorbereidende maatregelen .om ervoor te zorgen, dat het leger zoo noo- dig terstond met aanzienlijke kracht in actie kan treden. Tenslotte weidde Soddu uit over de grensversterkingen en betoogde hij, dat indien het Italiaansche leger tot een oor logsactie zou moeten overgaan, het op be vel van den Duce en namens den koning- keizer meer dan zijn plicht zou weten te doen. Een politieke moord te Londen. Sir Michael Odwyer, de vroegere gouver neur van de Pendsjab (Br.-Indië), is gister avond doodgeschoten door een Indiër op een vergadering van de „East India Associa tion" te Londen. De dader verwondde ver der den staatssecretaris voor Indië, lord Zet land, terwyl voorts sir Louis Dane, die vroeger in Kashmir gewoond heeft en lord Lamington, de vroegere gouverneur van Bombay getroffen werden. Lord Zetland kreeg een schampschot, sir Louis Dane een gebroken arm en lord Lamington verwon dingen in een arm. Brigadier-generaal Sy- kes, die naast lord Zetland stond, bleef on gedeerd. Odwyer was 75 jaar oud. De aanslag werd gepleegd tegen het einde van een drukbezochte vergadering. Vier schoten werden snel achtereen gelost. Men zag Odwyer, ernstig bloedende uit een wonde in de borst, op den grond vallen. Lord Zetland viel naast zyn voorzitters- zetel en men zag, dat ook Lamington en Dane gewond waren. De man, die gescho ten had, schreeuwde, de revolver in den vuist: „op zy", waarop hy naar de deur rende. Een oogenblik ontstond er verwar ring, maar twee mannen sprongen op hem af. Niemand van de 150 aanwezigen mocht zich verwijderen of van de telefoon gebruik maken gedurende twee en een half uur. Ook zette de politie het gebouw af. Zij tee- kende de verklaringen van alle aanwezi- 'gen op. DE VERDACHTE GEARRESTEERD. De politie heeft een zekeren Mahomed Singh Azad gearresteerd, die verdacht wordt van het plegen van den aanslag. Singh Azad is 37 jaar. Na een jaar protectoraat. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Praag: Ter gelegenheid van den eersten verjaardag der oprichting van het protec toraat Bohemen en Moravië heeft de re geering van het protectoraat een oproep tot het Tsjechische volk gericht, waarin gezegd wordt: „Een jaar geleden werd het Tsjechische volk op het laatste oogenblik behoed voor oorlogsgevaar en wellicht ook voor bloe dige politieke verwikkelingen, die het be dreigden. De Führer waarborgde ons volk toen een eigen nationaal leven. Het afge- loopen jaar van samenwerking met het Duitsche volk en zijn politieke beweging Toenadering tusschen Italië en Rusland? Reuter meldt uit Parys: In welingelichte kringen alhier gelooft men, dat in de naas te toekomst als gevolg van het bezoek van Von Ribbentrop aan Rome een handels overeenkomst tusschen Italië en de Sovjet- Unie zal worden gesloten. Ook neemt men aan, dat Italië een nieuwen ambassadeur naar Moskou zal zenden. Reuter meldt verder van betrouwbare zijde te vernemen, dat de leden van de per manente Russische handelscommissie, Wel ke haar zetel te Milaan heeft, binnen kort naar Rome zullen komen om te on derhandelen over een nieuw Russisch Italiaansch handelsaccoord. De leider der commissie is van Milaan naar Moskou vertrokken, blijkbaar om instructies te halen. heeft ons geleerd, zijn sociale solidariteit te leeren kennen en waardeeren. De re geering maakt daarom van deze gelegen heid gebruik in het openbaar een beroep te doen om de sociaal zwakkere en lijdende volksgenooten te helpen. Dat is thans de eerste plicht van eiken Tsjechischen bur ger." tl y! blended «^cigarettes (Ingez. Med.) In elk opzicht superieur! 20 voor 2 5 cent.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 7