lp fyv0tnncï&ïe lp |Jf HIDDELBURGSCHE COURANT UGOSSCHE COURANT Wat de wereld zegt over d©m Firaselh-iRsjgsiselhicsm vrede. Een staatsgreep van Finsche ©fflderen verijdeld ïieeu jaar bemalisig dera polder Walcheren. NUMMER 63 183e JJAKGANG Dagblad. Uitgave G.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goés 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD DONDERDAG 14 MAART 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. By contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct „Een nederlaag voor de Geallieerden'' meent Berlijn Eerder het tegendeel"beweert Londen De geheele wereldpers bespreekt den vrede, d.e thans tusschen Finland en de Sovjet-Unie gesloten is en hoewel hij nog door het parlement geratificeerd moet wor den over het algemeen, wel als definitief beschouwd wordt. De Engelsche pers houdt zich gereser veerd, de Duitsche pers juicht, de Ameri- kaansche kranten zien de toekomst voor Finland donker in. Maar allen, groot en klein, zijn het eens in e e n opzicht: lof voor den heldenstryd der Finnen. Slechts de pers van één enkel land maakt hierop een uitzonder.ng. De Russische kran ten eischen den roem van dezen oorlog op voor het roode leger en het Kremlin. Zij wijzen op de menschlievendheid van Mos kou, dat erin toestemt een onafhankelijk Finland te laten bestaan OPERATIEBASIS VERLOREN"". „Het vredesaccoord tusschen de Sovjet- Unie en Finland, zoo schrijft de Russische „Prawda", waarborgt de veiligheid der grenzen van de Sovjet-Unie en liquideert den oorlog in Noord-Europa. Dit beteekent een ernstige nederlaag voor de Engelsch Fransche oorlogsaanstokers. De taak, welke de Sovjet-Un.e zich gesteld had, is vervuld. De staking der vijandelijkheden vervult het Sovjetvolk met groote voldoening. Lang genoeg hebben de Engelschen en Franschen Finland, zooals vroeger Polen en andere landen, tot een oorlog tegen de Sovjet-Unie aangespoord. Him plannen, die een oorlog in heel Europa moesten teweegbrengen, zijn mislukt. De oorlogaanstokers hebben een van hun beste operatiebases in den tegen de Sovjet-Unie voorgenomen oorlog verlo ren". „EEN UNIEKE NEDERLAAG" De Duitsche bladen zien in het sluiten van vrede tusschen Rusland en Finland een nederlaag der Westelijke mogendheden. De „Essener National Zeitung" spreekt van een „waarlijk unieken politieken neder laag" voor Londen en Parijs. Chamberlain en Daladier, aldus dit blad, staan voor een nederlaag van zoo ongehoorden omvang, dat men de consequenties slechts bij benadering kan schetsen. De Britsche poging tot uit breiding van den oorlog in Noord-Europa en tot voorbereiding van een tegen Duitsch- land gerichten flankaanval is mislukt. De Sovjet-Unie heeft in overeenstemming met haar zeer belangrijke rol als groote mogendheid en als belangrijke militaire factor tegenover den Finschen staat, die zijn eigen kracht en innerlijke sterkte be wezen heeft, het standpunt ingenomen, dat haar thans in het geheele Europeesche Oosten, van Moermansk tot aan de Zwarte Zee toekomt. Ook de Berlijnsche correspondent van het „Hamburger Fremdenblatt" herinnert er in verband met het „politieke compro mis tusschen de strategische aanspraken van Rusland en den hartstochtelijken strijd van een klein, maar trotsch volk om het behoud van zijn staatsouvereiniteit" aan, dat de Westelijke mogendheden het waren, die er zich in haar beschouwingen sedert maanden aan hadden gewend, de statenwe- reld van Scandinavië aan te duiden als hun Noordelijk front. Terecht mag daarom gezegd worden, dat deze vrede gelijk geacht kan worden aan een zwaren moreelen en politieken neder laag voor de Westelijke mogendheden. Zij hebben sedert het uitbreken van de Euro peesche vijandelijkheden een eersten slag van groote strekking verloren. DE ENGELSCHE LEZING. Reuters diplomatieke correspondent schrijft: Gewoonlijk welingelichte kringen te Londen, komen niet onder den indruk van de beweringen der Duitsche en pro- Duitsche pers, volgens welke deze regeling een nederlaag vormt voor de Geallieerde zaak. Het is juist, dat een kleine staat over donderd is en gedwongen om te wijken voor eischen van een machtigen, onscrupuleuzen nabuur. Ook heeft het beginsel der solidari teit der kleine, neutrale staten een klap ge kregen. Maar materieel is de positie der Ge allieerden niet slechter geworden. Eerder het tegendeel. De Geallieerden zijn zeker niet de verlie zers. De Geallieerden hebben de Finsche regeering voortdurend oorlogsmateriaal van allerlei aard geleverd. Deze stroom van waardevol oorlogstuig zal thans ophouden. Men zou kunnen zeggen, dat Rusland thans ontlast zal zijn van de uitputtende oorlogs inspanning en vermoedelijk in staat zou kunnen zijn om meer economische hulp te verleenen aan Duitschland. De Russische verliezen zijn echter zoo zwaar geweest, dat Rusland zich nog eenigen tijd zijn wonden zal moeten likken en het hoofd zal moeten bieden aan een aanzienlijke inspanning om zijn eigen hulpbronnen te herstellen. Niet vergeten moet worden, dat er geen pact tot wederzljdschen bijstand bestond tusschen Rusland en Duitschland, alleen een non- agressieverdrag. Daarom, ook al mag Duitschland hopen op en streven naar het verkrijgen van grootere leveranties van olie, levensmiddelen en grondstoffen van zijn Oostelijken nabuur, zijn zij, die het best op de hoogte zijn met de toestand in Mos kou er van overtuigd, dat Rusland in de eerste plaats de Russische belangen zal overwegen en niet de Duitsche". „ER MOET SNELLER BESLIST WORDEN". De Parijsche bladen toonen zich diep ge troffen door het Finsche drama. De „Journal" schrijft: „Laat de Finsche zaak ons een les. zijn. Of het nu oorlog be treft of diplomatie, er moet sneller beslist worden. Wij moeten ons er niet meer mee tevreden stellen, ons te verdedigen en de noodige initiatieven te laat te nemen". De „Matin" stelt vast, dat het bolsjewisme zich in Scandinavië in een goede positie bevindt om eens den opmarsch te kunnen voortzetten, d.e de soldaten van Manner- heim tot staan hebben gebracht. De Geal lieerden zouden dus, door de zaak als afge daan te beschouwen, een kapitale fout be gaan. De „Excelsior" betoogt, dat het recht van Finland boven alle andere rechten ging „Het schreef ons onze pbcht voor. Wij zul len den oorlog niet winnen, als wij ons er toe bepalen, juridische stellingen in te ne men, terwijl onze tegenstanders strategi sche posities bezetten, en maar al te dik wijls onwettige. Elders verklaart hetzelfde bladFran krijk en Engeland kunnen zich voegen naar bepaalde blinde, egoïstische en waarschijn lijk tijdelijke neutraliteiten. Doch de Fran sche en de Engelsche regeering zullen haar waakzaamheid en kracht moeten verdubbe len, want zij zouden niet kunnen berusten in partijdige neutraliteiten, die stelselma tig aanvallers begunstigen, ten nadeele van de mogendheden, die de wapens hebben op genomen om de agressie te onderdrukken". BEGIN VAN HET EINDE De „New York Times" verklaart in een hoofdartikel over het Finsch—Russische accoord: De voorwaarden zijn hard. Er moet wel algemeen de vrees heerschen, dat het Kremlin, wreed, brutaal en volkomen zonder moraal in zijn politiek, de voordee- len van dit accoord zal gebruiken om in de komende paar maanden of jaren geheel Finland te bezetten en te bolsjewiseeren. De sneeuw kwam, te laat Gisteravond heeft de Finsche opperbevel hebber maarschalk Mannerheim, den laatsten dagorder van den oorlog uitgege ven. (Men zie pag. 1 van het 2e blad). Deze dagorder werd per radio uitgezonden en maakte diepen indruk. Reuter meldt uit Helsinki, dat vele sol daten hun tranen niet konden bedwingen. Reuter bericht verder: Naar gelang meer feiten bekend wor den, wordt het steeds duidelijker, dat Fin land weinig anders kon doen dan vrede sluiten. Geleidelijk dringt het door, hoe ernstig de militaire positie was. In Zuid- Finland maakten de Russen b(j hun op marsch over het ijs zulke vorderingen, dat -de kustbatterijen ten Oosten van Helsinki reeds in actie hadden moeten komen. Behalve de 15.000 dooden aan Finsche zijde, welk cijfer Mannerheim gisteravond noemde, zouden alleen in Februari nog 15.000 Finnen ernstig gewond zijn. De sneeuw, waarom iedereen in Finland heeft gebeden, is tenslotte vandaag begon nen te vallen te laat om het land te redden. De ratificatie van het vredesverdrag door het Finsche parlement wordt vandaag of morgen verwacht. Er bestaat geen twijfel omtrent den uitslag der stemming, want, naar vernomen wordt, heeft de Finsche premier Ryti, vóór hij naar Moskou ver trok, garanties gekregen van zyn parle mentaire collega's. De economische gevolgen voor Finland van de grenswijziging zullen in velerlei op zicht ernstig zijn. Ongeveer 20 procent van Finlands uitvoer ging over Wiborg en ver der 10 procent over Hangoe. Een groot aan tal belangrijke houtpulpfabrieken en hout zaagmolens zullen door de Russen worden overgenomen. Japan verwacht krachtiger Russische actie in het Verre Oosten. De Japansche ,-Nitsji Nitsji" meent, dat de Russisch-Japansche onderhandelingen in het Verre Oosten als gevolg van het Finsch Russische vredesaccooi 1 in een impasse zullen geraken'. Het bla^vvesmoadt dat de Sovjet-Unie thans in het Verre Oosten een taaier houding zal aannemen. De „Asahi Sjimboen" verklaart", dat men in de kringen van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken aan het Finsch Russische verdrag de grootste beteekenis hecht, niet alleen vanwege de groote uit werking op de houding van Scandinavië, doch ook, omdat men verwacht, dat het zal leiden tot een krachtiger politiek in het Verre Oosten, zoowol van de Sovjet- Unie als van Duitschland. Teleurstelling in het leger. Zooals wij reeds gemeld hebben, zijn twee 'Finsche ministers afgetreden. Men verwacht, dat binnenkort een algeheele reorganisatie van het Finsche kabinet zal plaats hebben. Het aftreden van de twee ministers schijnt in verband te staan met een staats greep van een groep hooge officieren welke dezer dagen verijdeld is. Deze groep wilde den strijd niet opgeven, maar door vechten. Een groot aantal hooge officieren is afgezet. In een proclamatie zegt de Finsche re geering, na hulde aan de gevallenen te hebben gebracht; „Toen de regeöj'ing besloot de vijan delijkheden te staken en vrede te sluiten deed zij dat met de wetenschap, dat het Finsche volk op die wijze voor een groo- ter ongeluk gespaard zou blijven. Met de hulp van ons kundig geleid leger en van ons geheele volk en door de offers van onze jeugd zijn wij in staat geweest de kostbaarste dingen, welke wij bezitten, te behouden: de vrijheid en onze nationale eer." DE REACTIE DER SOLDATEN. Niet' alleen onder de officieren bestond ontevredenheid. Reeds eenige dagen gingen er aan het front geruchten over vredeson derhandelingen. Maar niemand wist het ware. Tenslotte werd echter medegedeeld aan de officieren aan het front, dat om 11 uur gistermorgen de vijandelijkheden ge staakt zouden worden. Om 10 uur klonk het signaal. Vele soldaten konden niet be grijpen, dat de strijd ineens was afgeloo- pen. Zij waren echter zeer teleurgesteld toen zü vernamen, dat zij de stellingen welke zy zoo lang tegen de overmacht hadden verdedigd, thans moesten prysge- ven. Geruimen tijd heeft het erop geleken dat het leger geen genoegen zou nemen met de beslissing der regeering. Het ge zag van Mannerheim schynt den doorslag gegeven te hebben bij de soldaten. De Russen hebben op bepaalde punten den stryd voortgezet tot precies 11 uur. Het Zweedsche vrüwilligerskorps meld de zelfs, dat het Russische geschutvuur tot tien minuten over 11 geduurd had. Toen de Finsche soldaten eindelijk het nieuws in zich opgenomen hadden, kenden zy nog maar een verlangen: slapen! De Finsche radio zond treurmuziek uit. De kranten verschenen in een rouwrand- Op straat vormden zich hier en daar groepen menschen, die gezamenlijk zongen: ,Een vaste burcht is onze God." Zweden deed wat liet kon om Finland te helpen, „Een bondschap van rouw". De Zweedsche minister van buitenland sche zaken, Güntlier, heeft gisteren voor den Ryksdag een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide: „Het bericht over het sluiten van den vrede tusschen Finland en Rusland, een bericht van zoo uiterst groot belang voor het geheele noorden, heeft ons vandaag be reikt. Nooit nog hebben wy volkeren van het. Noorden die den oorlog verafschuwen en haten, de diepe, heilige beteekenis van den vrede gevoeld zooals vandaag. Ditmaal komt het vredoVooricht ook tot ons als een boodschap van rouw, omdat de vrede zooveel bloed heeft gekost en vooral, omdat ons broedervolk hem heeft moeten koopen met zoo zware offers. Maar wanneer ooit een volk voor den vre de heeft gestreden in een oorlog, die het werd opgelegd, met zuiver geweten en on bevlekte eer, dan is het wel het Finsche volk in dezen oorlog. Eigenlyk zou het niet nooöig moeten zijn te verklaren, dat de Zweedsche regeering zich by haar bemiddelend optreden zorg vuldig heeft onthouden van alles, wat na deel zou hebben kunnen toebrengen aan Finland, maar dat zy integendeel heeft ge tracht alle mogelykheden uit te buiten om de belangen van dat land te dienen. Van zekere zijde heeft men als een on- vriendelyke daad, reeds jegens Finland, het feit voorgesteld, dat de Finsche regeering Russische voorstellen werden overgebracht, welke zy byna niet kon aanvaarden. Het is mij onmogelijk de gegrondheid van deze opvatting in te zien. De Finsche regeering moest in ieder geval belang stellen in het doel. dat de vijand zich had gesteld. Het verstrekken van inlichtingen heeft R«5m 188 ™!J5®en kubSefee nieter water werd tot 1940 verwerkt. Morgen, 15 Maart, zal het juist tien jaar geleden zyn, dat het eerste gemaal op Wal cheren, dat het waterpeil van geheel het eiland bewesten het kanaal regelt, officieel m gebruik werd gesteld. Er kwam daarmede een einde aan het onder water Staan van uitgestrekte vlakten van het lage deel van het eiland. Schrüver dezes herinnert zich nog als de dag van gisteren, dat hij met een der commissarissen van den polder een tocht maakte naar de omgeving van Biggekerke en met een driewielskar tot midden in een meer reed, waar een maal een vruchtbare weide was. Men was geheel afhankelijk van de wind richting of spu.en al of niet mogelijk was. Het gemaal, waar aanvankelyk vooral de eigenaren van hooger gelegen gronden zich krachtig tegen verzetten, kwam er ten slotte door en nu by het tweede lustrum kan men zich de .ellende van vroeger haast niet meer indenken. Er is reden tot een herdenking met enkele woorden. Een groote schaduw ligt er op deze herdenking en wel, dat hy, wiens naam het gemaal zoo terecht draagt, voor 'n paar maanden aan de zijnen en aan zyn werk is ontvallen. Wijlen jhr. Boreel zag met het in werkingstellen van dit gemaal door den Commissaris der Koningin, de kroon zetten op een voorbere'ding van jaren. Het eerste gemaal is gevolgd door twee kleinere, dat bij de Zuidwatering en dat bij Veere en heel Walcheren wordt nu bemaald Dat het gemaal „De Boreel" van groote beteekenis is, blykt wel uit het feit, dat het een oppervlakte van ongeveer 14000 ha bemaald, maar wellicht nog meer uit hetgeen aan water in de afgeloopen tien jaar is verwerkt. In de 9V4 maand van 1930 was dit 17 millioen m3, in 1931 13,5; in 1932 18,5; in 1933 3,4: in 1935 8,4; in 1936 25,9; in 1937 .34,2; in 193S 11,5 en in 1939- 32,5 m3, alzoo tot 31 December j.l. 169,5 millioen m3 water. Het zal de meeste lezers wel niet makkelijk vallen zich een juiste voorstelling te maken van deze hoeveel heid, wy althans zien daartoe geen kans; maar dat het heet veel is, zal wel ieder be- grypen. Nu wij toch cijfers geven, zij gemeld, dat het gemaal onder Ritthem, dus by de Zuid watering, op 10 November 1936 begon te werken en dit in dat jaar reeds 1.5 opmaal- de; in 1937 6.2; in 1938 2.6; in 1939 5.8 of totaal reeds 16.1 millioen m3 water in ruim 3 jaar. In 1938 kwam het gemaal bü Veere ge reed en over 1939 heeft dit reeds een cijfer van 2.53 millioen m3 bereikt. Door de drie gemalen samen is tot eind 1939 188.13 millioen m3 overtollig water weggehaald. De tegenstanders van destijds, zuilen nu toch wel overtuigd zün van hun verkeerd inzicht. De wensch van den voor zitter van den Polder, mr. H. F. Lantsheer, dat de Commissaris der Koningin nog lan ge jaren, van nabij de vruchten van de opening zou zien, is tot op heden gelukkig in vervulling gegaan. Dat van de toen aan wezige vertegenwoordigers van Ged. Staten mr. R. M. van Dusseldorp ook reeds voor goed is heengegaan is een tweede schaduw op dezen herdenkingsdag. Alvorens tot de in gebruikstelling over te gaan heeft de Commissaris der Koningin destijds een tvveeledigen wensch geuit, lui dende: le. Dat de uitvoering van het plan, tot voorbeeld moge strekken van andere deelen der provincie, opdat, waar noodig, binnen afzienbaren tyd een behoorlijke afwatering tot stand worde gebracht. 2e. Dat onder God's onmisbaren zegen dit gemaal moge strekken tot meerdere wel vaart en voorspoed van Walcheren en dat daardoor land- en tuinbouw in den meest ruimen zin tot hooger peil moge worden ge bracht. Wy willen deze herinnering aan de voor Walcheren zoo belangrijke gebeurtenis be sluiten met het aanhalen van de laatste re gels van de op ry'm gehouden toespraak van den raad van den polder Walcheren, den heer P. de Visser by de opening: Laat 't gemaal een zegen heeten Tot in 't vérre nageslacht En wy zullen maar vergeten Dat er lang op werd gewacht. Hoe het 's winters raak was, voordat het gemaal in werking kwam. Hoog water in de omgeving van den Schroeweg. Deze ïoto werd ruim 10 jaar geleden genomen. Sneeuw belemmert het verkeer in Friesland. In het Noorden van ons land is het van nacht begonnen te sneeuwen. Vanmorgen lag de sneeuw te Sneek plus minus 25 cm hoog. Op verschillende buitenwegen vorm den zich sneeuwbanken en werd bet ver keer ernstig belemmerd. Om 1 uur sneeuw de het nog en men vreesde voor ontwrich ting van een groot deel van het verkeer. De tramdienst SneekHeerenveen wordt reeds met twee machines voor de tram onderhouden ter voorkoming van stagnatie. Tusschen Bolsward en Harlingen vorm den zich groote sneeuwbarrières op de tramlijn. In den loop van den dag wqrd stagnatie op deze lijn verwacht. De weg SneekIJlst was op sommige punten bij na onbegaanbaar. natuurlyk niets gemeen met het uitoefe nen van druk en de Finsche regeering heeft het evenmin als druk uitgelegd. In het algemeen kan duidelyk worden ver klaard, dat geen ankele druk. van welken aard ook, door ons is uitgeoefend. Wanneer wordt Eet vredesverdrag geratificeerd? Havas meldt uit Helsinki: Minister Tan ner heeft tegenover een correspondent van Havas verklaard, dat de ratificatie van het vredesverdrag door het Finsche parlement tien tot veertien dagen zou kunnen vergen. Een ander bericht uit de Finsche hoofd stad meldt evenwel, dat de ratificatie gis teravond reeds heeft plaats gehad. Dit is niet bevestigd. 10.000 dollar voor leniging van de nooden van ons volk. EEN MOOIE GIFT VAN EEN AMEEÏKAANSCHE MAAT SCHAPPIJ. Het algemeen secretariaat van het na tionaal fonds voor byzondere nooden deelt ons het volgende mede: The International Business Machines Cor poration te New York, Holland Branch, die sinds een twintigtal jaren in Nederland ver tegenwoordigd is, heeft besloten door be middeling van de firma M. C. Boas te Am sterdam een bedrag van 10.000 dollar be schikbaar te stellen ter leniging van de bij zondere nooden, welke in vele kringen van het Nederlandsche volk tengevolge van de tydsomstandigheden worden ondervonden. Genoemde maatschappü heeft van dit be drag, dat in Nederlandsch geld een waar de vertegenwoordigt van 1S.S00,drie nationale instellingen willen doen profitee red Zij heeft 6.000 dollar ter beschikking gesteld van het Nationaal Fonds voor by zondere nooden, 2.000 dollar van de ver- eeniging het Nederlandsche Roode Kruis (van deze gift is reeds melding gemaakt) en 2,000 dollar voor de Noord Zuid-Holland- sche Redding-Maatschappij. Het behoeft geen betoog, dat dit gebaar van bovenge noemde maatschappy, teneinde verlichting te brengen in velerlei behoeften, welke de tydsomstandigheden in Nederland scheppen, groote waardeering verdient. De besturen van genoemde instellingen spreken de hoop uit, dat dit voorbeeld tot navolging zal prikkelen. Het giro-nummer van het nationaal fonds voor bijzondere nooden is 272727,

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1