STADSNIEUWS '"ié goed" UIT DE PROVINCIE DAMMEN m m s m bi MIDDELBURG BAZAAR DEK VRIJZINNIG HERVORMDEN. De opening. Het aantal belangstellenden bü de ope ning van den bazaar te bate van het Kerkgebouw der Vrijz. Hervormden was gisteren groot en zij konden direct de tal rijke dames bij elkaar aantreffen, die uit den tijd van Dickens waren herrezen om zich later over de verschillende stands en j3e theesalon te verspreiden en tezamen te trachten de financieele resultaten op te voeren. De presidente van het damescomité voor den bazaar, mevrouw M. Borgman- Ligthart heette de genoodigden, de vrienden en leden der Vereenigi; g welkom. Dat laatstgenoemden gekomen zijn spreekt wel vanzefl, maar van de genoodigden stel de spr. het bijzorder op prijs, en het trof haar dat de commandant van Zeeland te genwoordig was. Namens het bestuur dankte spr. hem, dat hij eenige oogenblik- ken van zijn kostbaren tijd wilde geven om zijn belangstelling in het werk te too- nen. De tegenwoordigheid van mevrouw Quai-- les van Ufford stelde spr. ook zeer op prijs. Daar haar godsdïerstige richting verschilt van die der vereeniging, is het des te meer te waardeeren, dat zij het werk wil steunen. Het speet spr. den Commissaris der Koningin niet met zijn echtgenoote te mogen begroeten. Zich wendende tot mevrouw Van Walré de Bordes zeide spr., dat het met leedwe zen was, dat zij thans haar alleen moest verwelkomen. Hoe gaarne had men den burgemeester aanwezig gezien. Spr. hoop te voor allen, dat de burgemeester weder spoedig zijn werk te Middelburg zal kun nen hervatten. Dat mevrouw Van Walré de Bordes den bazaar wilde openen, noem de spr. voor de vereeniging een verblij dend teeken. Men merkt hierdoor, dat men ook op haar steun mag rekenen. Wet houder Boasson en den gemeente-secretaris verzekerde spr., dat het bestuur verheugd is over hun tegenwoordigheid? Ook heette spr. welkom een der kerkvoogden der Nederl. Herv. gemeente, die toegezegd had te zullen komen, doch van wien later bleek, dat hij niet aanwezig was. Tenslotte heette spr. welkom bestuursleden van de zustervereeniging en van den Protestanten bond. Zij zeide het prettig te vinden, dat men op hun medewerking mag rekenen voor het doel. Dit doel is een kleine som gelds bijeen te krijgen om de allernoodig- ste verbetering in het kerkgebouw te kun nen aanbrengen. Om ieder die medew'-rkte. te noemen zou de tijd niet toelaten, daar om brengt spr. allen dank die van klein tot groot zoo bereidwillig hebben mede- geholpen. Hirena noodigde spr. mevrouw De Bordes uit den bazaar te openen. OPENINGSREDE. Mevrouw S. M. v a n Walré de Bordes Grothe bracht eerst dank voor de vriendelijke woorden aan den burgemeester gewijd en zeide, dat het haar een groot genoegen was als burge meestersvrouw in de gelegenheid te zijn gesteld eenige woorden te spreken bij den aanvang van dezen bazaar, die ten doel heeft gelden bijeen te brengen voor de in wendige restauratie van het gebouw der Vrijzinnig Hervormden. Het is een voor recht in dezen tijd, waar in andere landen zooveel kerken gesloten en verwoest wor den, dat hier gewerkt wordt voor de res tauratie van een kerkgebouw. De tijds omstandigheden brengen mede, dat men aan alle kanten verdieping van geestelijk leven ziet. Laten wy blij zijn over dit feit; laten wij ons niet in de eerste plaats af vragen in welken vorm God gezocht wordt, maar bly zijn dat God gezocht wordt. En hier is een gemeente, die alle krachten in het werk stelt om geld te verzamelen om haar kerkgebouw te herstellen, die niet zit te wachten of het geld hier of daar vandaan zal komen, maar zelve handen uit den mouw steekt. Spr. wekt allen op daar achter te staan en ook hierbij te denken aan het woord van de Koningin ..Draagt elkanders lasten Middelburg is niet zoo groot, dat hét zich verdeeling kan veroorloven en spr. v. bij ondervinding, dat als de bewoners van Middelburg samen achter een doel staan er groote dingen kunnen gebeuren, staat aldus mevrouw De Bordes dezen bazaar veel moois en aardigs ie wachten; er zijn mooie costuums; een groote keuze voorwerpen wacht er slechts op om te worden medegenomen, een aar dige theeschenkerij is ook een van de at tracties. Maar behalve wat reeds bekend is gemaakt zijn er ook nog verrassingen. Het comité is reeds maandenlang aan het werk en heeft tijd noch krachten ge spaard. Laten wij het aldus spr. niet teleurstellen. Mogen alle stadgenooten mee helpen de gewenschte som bij elkaar te brengen. Spr. verklaarde den bazaar voor geopend en sprak den wensch uit, dat een succes moge worden. Het strijkje zette het Wilhelmus in en terwijl de aanwezigen dit mede zongen be gaven de dames in oude dracht zich naar de zalen de opening had in de voorzaal plaats gehad gevolgd door de gasten. Direct heerschte er aan verschillende stands en attracties flinke drukte. De schiettent werd ingewijd door den hoogsten militairen autoriteit in ons gewest, den commandant in Zeeland. Het was de voor zitter van de Ver. van Vrijz. Herv., de hr A. Heijboer, die er het eerst een prjjs weg haalde. Aan de genoodigden werd een kop thee aangeboden. Te vier uur ging de bazaar voor betalen de bezoekers open. Des middags was hun aantal niet' groot, maar des avonds was dat anders. Velen kwmen toen naar Sint Joris en wat nof van grooter beteekenis is, de meesten hunner kochten goed, rieden veel. en zorg den dat ook de attracties volop te doen hadden, evenals de theesalon- Een tweetal bijzondere verrassingen heb ben de aanwezigen extra gekregen. W denken aan het achttal kleinen, dat eer bruiloftsstoet uit Dickens' tijd vertolkten. Het was schattig en zal zeker nog beter tot zyri recht komen als het heden en volgende avonden niet in de zaal, maar op het tooneel wordt gebracht. Op het tooneel traden de dames op, die op voortreffelijke wijze het theekransjf uit dien goeden ouden tijd vertolkten. Ai leen dit nummer is reeds een bezoek aan den bazaar waard. Naast al. het reeds genoemde zal men ook genieten van de goede nfuziek vai. het trio, dat voor dat deel van den bazaar zorgt. Op dus naar St. Joris. Geslaagd. Voor het examen apothekersassistente slaagde gisteren mej. E. J. Kuiler alhier. OP VRIJE VOETEN. De koopman K. M. alhier, van wiens aanhouding wij dezer dagen melding maak ten, is uit het Huis van Bewaring ontslagen en weder op vrije voeten gesteld. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen aan het bureau van politie des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags van 6 nm tot 8 nm: Kinderwant; twee sleutels; Fordsleutel; heerenrijwiel. Bij vinders: Vulpotlood, W. Semeijn, Oude Kerkstraat 12; belastingmerk, L. Joosse, Nieuw- en St. Joosland, Rijksstraatweg 117; motorhand schoen, C. Dingemanse, Oud Arnemuidsch Voetpad 81; gebreide bruine handschoen, E. de Rijk, St. Janstraat 35; grijze vulpen, G. J. Winter, Singelstraat 8; glacé hand schoen, T. Jacobse, Spanjaardstraat 35; mo- torwant, A. Snijders, Nieuwe Vlissingsche weg E 171; paar dameshandschoenen C. Wolf, Koudekerksche weg D 98; bruine kin derhandschoen, C. Hecren, St. Pieterstraat 33; paar wollen kinderhandschoenen, J. C. Feij, Noordweg B 178, St. Laurens; ijzeren twee kg gewicht, W. D. de Regt, van Spie gelstraat 21, Vlissingen; bruine damespor- temonnaie met inhoud, Littooij, Heeren gracht 98; blauwe kinderwant, L. Floresse, Bagijnhof 66; speelgoedbeertje, P. Dierikx, Gravenstraat 90; kindertaschje, M. de Looff, Oude Vlissingsche weg 56, Oost- en West Souburg; damespolshorloge, N. Huys- man, Leliestraat 18; damesportemonnaie met inhoud, W. Nieuwdorp, Brakstraat 6; snelbinder, C. van Haveren, Terhoogestraat 50, 't Zand; koopmansbeurs met ring en sleuteltjes, J. J. van Leeuwen, Dam huissleutel, P. de Vos, Overveldtlaan 76 E, Tramsingel; rjjwielbelastingmerk, T. Kla ver, Heerenstraat 22; zweep, K. van Oeve- len, Markt 36; lederen muts, F. Buys, Ro zenstraat 35; duivenring no. 120508, C. Din gemanse, Schoorsteenvegerssingel 8; gou den broche, K. Janse, Noordweg B lc; ry- wielbelastingmerk, L. Vogel, Kuiperspoort 23; kussentje, V. Berwald, Breestraat 73, snelbinder, J. de Buck, Hoogstraat 21; kin- derportemonnae, P. Labruijère, Blinden- hoek 6; bruine portemonnaie, T. Aarnout- se, Achtersingel 67; rol behangselpapier, M. Janse, Segeersweg 54; melkkaart Coöpera tie Walcheren, G. Damman, Klein Vlaan deren 48; blauwe dameshandschoen, J. Job- se, Schoorsteenvegerssingel 56; paar grijze kinderhandschoenen, C. Sinke, Schoorsteen vegerssingel 23; glacé heerenhandschoen, A. Vermeulen, Schuitvlotstraat 38; dames handschoen (glacé), M. van der Welle, Zus terstraat 25; rood étui, L. van Langeraad, Segeerssingel 136; rijwieltasch met inhoud, J. J. de la Viënne, Korte Burg 7wiegdekon, Kodde, Pluimstraat 8. N.B. Indien bij één der vinders voorwer pen worden afgehaald geve men hiervan onverwijld kennis ten bureele van politie al hier. (Ingez. Med.) WALCHEREN. Jaarvergadering Chr. Boeren- en Tuindersbond BIGGEKERKE. Maandagavond hield on der leiding van den voorzitter den heer M. Houterman, de pl. afdeeling van den Chris. Boeren- en Tuindersbond haar jaarvergade ring. Deze was slecht bezocht. De secretaris-penningmeester, de heer C. Polderman, bracht verslag uit over het af- geloopen jaar. Hieruit bleek dat het leden tal thans 31 bedraagt. Van de Coöperatie .Eiland Walcheren" werd betrokken voor een bedrag van 3865,65. De ontvangsten waren 178,23; de uitgaven bedroegen 199,54, zoodat dus een nadeelig slot te constateeren viel van 21,51. Door den heer P. Polderman werd ver slag uitgebracht van de laatste kringver gadering. Jaarvergadering A. R. Kïesvereeniging. DOMBURG. De A.R. Kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" hield in den avond van den llden dezer haar jaarvergadering, on der voorzitterschap van den heer A. Francke" Lzn. De aftredende bestuursleden, de heeren R. Boogerd en B. Bakker werden herkozen. Als afgevaardigden naar de centrale kies vereeniging te Middelburg werden gekozen de heeren A. Francke Lzn. en B. de Visser. JAARVERGADERING GROENE KRUIS TE GRIJFSKERKE. GRIJPSKERKE. Maandagavond had de jaai'vergadering van de pl. afdeeling Groe ne Kruis plaats, onder leiding van ds. H. A. van Loon. Dokter Van der Harst uit Oost- kapelle hield een lezing over de eerste hulp bij ongelukken en de bloedtransfusie. Ver schillende schema's bracht spr. in beeld. Ook besprak hij de methodes van bloed transfusie. De voorzitter dankte dokter Van dei- Harst voor de duidelijke en leerzame rede. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat in kas was 268,20. De begroo ting 1940 werd vastgesteld op 260 inkom sten en uitgaven. Benoemd tot magazijn meester Joh. Meyer op een salaris van 60 Tot bestuurslid werd gekozen in de va cature J. de Wolf Sm. de hr. H. U. Bouw man, burgemeester. De aftredende leden S. P. Geschiere en Jac. de Wolf Wzn. werden herkozen. De voorzitter dankte den heer De Wolf voor het vele en goecle werk dat hij met liefde gedaan heeft voor het Groene Kr De magazijnmeester deelde mede, dat aan 34 gezinnen 67 artikelen uitgereikt zijn dat er weer verschillende artikelen aange kocht werden. De commissaris M. Franke Zn had. bij controle alle artikelen in goeden toestand bevonden. JAARVERGADERING BOERENLEENBANK VEERE. VEERE. Maandag vergaderde de Boeren leenbank alhier, onder voorzitterschap van den heer J. Baaijens. De voorzitter memo reerde in zijn openingswoord het 20-jarig bestaan der bank en wees er op, dat deze wel degelijk in een behoefte voorziet, ge zien het ruime gebruik dat er van gemaakt wordt. Uit het verslag van den kassier bleek ook nu weer, dat de omzet zich op een goed peil kon handhaven. Deze gaf een saldo aan van ruim 374.666. De balans vermeldt de navolgende op guldens afgeronde posten: uitstaande voor schotten 114.558, te vorderen van reke ning-couranthouders 25.855, Centrale Bank 45.635, en effecten 9320. Aan spaargelden was gedeponeerd een bedrag van ruim 142,181, terwijl de rekeninghou ders te vorderen hebben 50.634. De winst bedroeg 551, die in het reservefonds werd gestort. Dit fonds bedraagt thans ruim 11.709. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. Baayens en als lid van den raad van toezicht de heer Chr. Volkers Jzn. te Sint Laurens. Een voorstel van het bestuur, om bij de renteberekening in rekening-courant het verschil van twee dagen op drie dagen te brengen, kon de goedkeuring van de ver gadering wegdragen. De secretaris gaf vervolgens een verslag van den loop der gebeurtenissen in de af- geloopen twintig jaren. Ook de kassier deed verslag en gaf o.a .eenige vergelijkingen van de eerste jaren der bank met die der laatste. De opkomst was vry goed te noemen en onder aanbieding van eenige ververschin- gen was er een geanimeerde stemming. Jaarvergadering A.R. Kiesvereeniging. ZOUTELANDE.Maandagavond hield de Anti-revolutionnaire kiesvereeniging alhier, haar jaarlijksehe ledenvergadering. Van de 28 leden waren er 14 aanwezig. De voorzitter, de heer H. Maas las Ps. 146 en ging voor in gebed en sprak daarna een openingswoord. De secretaris, de heer A. Geschiere, bracht het jaarverslag uit. In het afgeloo- pen jaar zijn drie bestuursvergaderingen en 3 ledenvergaderingen gehouden. De le denvergaderingen werden bezocht door 19, 20 en 14 leden. De penningmeester, de heer A. Kodde, bracht het financieel jaarverslag uit. De opbrengst der contributie bedroeg 20,75. Er is een tekort van 1,07ié. De heer H. Melis werd als bestuurslid herkozen. In de plaats van den heer A. Ge schiere, welke zich niet herkiesbaar stelde, werd de heer Joh. Jobse tot bestuurslid gekozen. De heer A. Jobse hield een inleiding over de verhouding van Staat en kerk. ZUID-BEVELAND. REDDINGBOOT OP 7,EE GEVONDEN. HANSWEERT. De alhier binnenkomende motorschoener „Tubo" rapporteerde op de Noordzee 3 mijl N.W. van het vuurschip „Newarp" te hebben opgevischt een eiken houten reddingsboot, gemerkt S. I. Ill D No. 517. De boot is van, een Nederlandsch schip en is hier afgegeven aan den strand vonder. VERGADERING AFD. YERSEKE Z.L.M. YERSEKE. Onder voorzitterschap van den heer J. E. Zwagemaker kwam de afd. Yerseke van de Z.L.M. in jaarvergadering byeen. De voorzitter heette allen hartelyk welkom; in het byzonder ir. Versteeg, die dezen avond voor de afdeeling een lezing zou houden. Hierna werden de statuten voorgelezen, welke onveranderd werden vastgesteld. Tot afgevaardigde naar de ver gadering van het kringbestuur werd be noemd de heer J. E. Zwagemaker, en naar de algemeene vergadering der Z.L.M. de heer L. J. de Ryke. Vervolgens was het woord aan ir. Ver steeg, die sprak oVer het onderwerp „Wordt de* arbeid van den boer voldoende be loond?" Spr. toonde aan, dat vele landbouwpro ducten nog veel te laag in prys zyn, vooral nu de kunstmeststoffen veel duurder zyn en de arbeidsloonen toch ook weer zullen stijgen. Wy moeten niet verlangen naar de pryzen van de vorige mobilisatie, aldus spr., maar de boer moet toch een redelyke be looning voor zijn arbeid hebben. Nadat nog enkele vragen waren gesteld, die door ir. Versteeg werden beantwoord, sloot de voorzitter de vergadering, na den spreker dank te hebben gebracht voor zyn interessante lezing, en een opwekkend woord te hebben gericht tot hen, die nog geèn lid zyn van de afdeeling, om alsnog toe te treden. HOEVEEL OESTERS I-RANKRIJK AAN ENGELAND LEVERDE. YERSEKE. Uit betrouwbare bron ver nemen we, dat vanuit Frankryk gedurende September 1939 tot Januari 1940 zijn ver zonden 817 ton oesters. Dit tonnental is in stuks pl.m. 11.000.000 en vertegenwoordigt gerekend naar Zeeuw- sche oesters, een waarde van 440.000. Daar de invoer uit Nederland door En geland niet werd toegestaan, heeft Frank rijk er zeer wel by gevaren. REDACTEUR: ,J. A. VAN DIXHOORN, ""1, Middelburg. Het volgende fraaie stukje, evenals het vorige van den bekenden Walcherschen pro blemist C. K. Kaan, bieden we onzen le zers ter oplossing aan. Auteur: C. K. Kaan, Koudekerke. Cyferstelling: Zwart 10—12, 16, 20, 24, 27, 29, Wit 11 schyven op 21, 42, 44, 45, 48 en 49. Als steeds: Wit begint en wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht by de Redactie der Mbc. Crt. vóór of op 27 Maart a.s. onder motto Damrubriek. Uit eigen kring. In den jongsten wedstrijd om het Kam pioenschap van Vlissingen kwam het tus- schen de heeren C. K. Kaan met wit en A. Key mei met zwart tot den volgenden stand: Zwart: A. Keymel, Vlissingen. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Wit: C. K. Kaan, Koudekerke. In den diagramstand besliste de heer Kaan als volgt de party: 2217 11x22; 33—28 22x33; 42—38 33 x 42; 31—26 42x22 en 26x10. Een aardige slagzet. Een fraaie schyfwinst. Door de vriendelyke bemiddeling van een onzer tegenstanders in een correspondentie- party ontvingen we het volgende fraaie fragment, dat dezen winter voorkwam in den onderlingen wedstryd van de damclub „Charlois" en wel tusschen de heeren A. Krayo met wit en W. Voogt met zwart, waarin de zwartspeler op onderstaande wy- ze een fraaie schyfwinst boekte. Zwart: W. Voogt, Rotterdam. 1 2 3 4 5 r. Li p i- Hf- 3 8 Ui Ut li IH B BBS ÉS 8 SBB 1 11 B S S S if B 4b 47 48 ^49 50 Wit: A. Krayo, Rotterdam. In den diagramstand liet zwart 2025 volgen, waarop de witspeler, zich geen ge vaar bewust, 4439 antwoordde, waarna zwart een mooie schyfwinst boekte door: 20—25; 44—39 25x34; 39 x 30 24—29!! 33 x 24 17—22!!; 28x17 23—28; 32x23 21x41; 46x37 18x20; 30—25 12x21; 26x17 en zwart wint n.l. schyf 17. Een hoewel niet diepe toch heel aardige combinatie, welke in dergelyke standen meermalen voorkomt. Oplossing probleem Süninghouseu. Dit in onze rubriek van 21 Febr. j.l. aan geboden probleem had den volgenden stand: Zwart 7 schyven op. 11, 14, 2123, 33 en 38. Wit 7 schyven op 13, 15, 24, 30, 40, 42 en 44. De uiterst verrassende ontleding ver loopt als volgt: 138 38x47; 4439 33 x 35; 8—2 47 x 20 2 x 34 35 x 24 en 34—25 met fraaien slotstand. Goede oplossingen ontvingen we van de heeren W. B. en A. M. v. H. te Middelburg, C. K. K. te Koudekerke, A. W. te 't Zand, A. C., D. v. d. K. en H. M. S., allen te Goes en C. W. v. D. te Kortgene. Z.-VLAANDEREN W.D. VEREENIGING VOOR LUCHTBESCHERMING TE CADZAND. CADZAND. Maandagavond jl. werd in het hotel van den heer A. Masclee alhier, onder voorzitterschap van den heer W. J. Robyn, een algemeene vergdering gehou den van de afdeeling Cadzand der vereeni- gig voor luchtbescherming. De belang stelling voor deze byeenkomst was niet byster groot; slechts 10 personen waren aanwezig. Uit het verslag van den secretaris-pen ningmeester, den heer J. Bareman, bleek, dat het aantal leden, by de oprichting der vereeniging 14 bedragend, thans tot 50 was gestegen, wat op zichzelf wel een verblij dende toename is, maar waarvan toch, lettende op de grootte der gemeente, aller minst gezegd kan worden, dat het niet voor verdere vergrooting vatbaar is. De voornaamste oorzaak der geringe be langstelling inzake de luchtbescherming, werd geacht gelegen te zyn in de opvatting van het publiek, dat er hier toch niets ge beuren zaly Een. gevaarlyke opinie, die doet indutten; het doel der vereeniging is, de menschen wegwys, dat is paraat te ma ken tegen het mogelijke gevaar; leeren als het gevaar er reeds is, komt te laat. Ook hier moet gelden, dat, wie gewaarschuwd is, voor twee geteld moet worden. De rekening over 1939 werd vastgesteld met een bedrag van 45,10 in ontvang en 23,79 in uitgaaf. De voorzitter zette vervolgens uiteen, dat, aangezien voor elk lid, dat de vereeni ging telt, een bepaald bedrag aan het hoofdbestuur moet worden afgedragen, het noodzakelyk is gebleken een collectief abonnement op „Luchtgevaar" te nemen, zoodat, daarvoor elk lid op een bedrag van 40 cent moet worden gerekend, het bestuur zich genoopt ziet voor te stellen de minimumcontributie op 0,50 te bepa len. Een der aanwezigen merkte op, dat dit voorstel tot contributieverhooging meeste leden betalen een kwartje een tikje vreemd aandoet, als men zich herin nert, dat het destyds bij een lezing van overste Bierman over het onderwerp „Ver eeniging tegen Luchtgevaar" heette, dat heel deze beweging geen persoonlyke, gel- delyke offers zou vergen. Intusschen werd hel bestuursvoorstel aanvaard; de leden, die thans 25 cent be talen, zullen hun contributie moeten ver dubbelen. Hierna gaf de secretaris lezing van de door den Commissaris der Koningin ir deze provincie aan de burgerbevolking ge geven gedragsregels by luchtgevaar, waar na de vergadering gesloten werd. OVERWINT GEDULD ALTIJD? Militairen in hun wiek geschoten. CADZAND. Het bestuur van het muziek gezelschap „Geduld Overwint" alhier be legde Maandagavond j.l. voor alle muziek liefhebbers in deze gemeente een vergade ring ten huize van A. Masclee. De opkomst was zeer gering. Buiten het bestuur waren slechts twee personen aanwezig. De vraag, of er met eenige kans op suc ces pogingen in het werk gesteld zouden kunnen worden „Geduld Overwint", dat nu reeds zeven jaar rustende is, nieuw leven in te blazen, werd na ampele bespreking ont kennend beantwoord; het mankeert de ver eeniging aan een genoegzaam aantal wer kende leden. Resultaat: de vereeniging zal voortdommelen. Vervolgens werd gesproken over het, van de zyde der in deze gemeente liggende mi litairen kenbaar gemaakte, verlangen de aanwezige instrumenten een 30 stuks die opgeborgen zyn en in geen jaren wer den bespeeld, in bruikleen te mogen ontvan gen. Na breedsprakige beschouwingen, waar- by allerlei bezwaren te berde werden ge bracht, kwam men tot het besluit, de in strumenten te laten, waar ze thans zyn en ze derhalve niet uit te leenen. Toen de voorzitter, de heer A. van Dale, dit besluit moest mededeelen aan de onge veer 25 miiltairen, die zich inmiddels in een ander localiteit van het hotel hadden ver zameld, gaf dit aanleiding tot tal van ste kelige opmerkingen. Uit de advertentie, die gericht was tot „alle muziekliefhebbers" hadden deze mili tairen de conclusie getrokken, dat de uit- noodiging ook hen gold, terwyl dat niet in. de bedoeling van het bestuur had gelegen. Toen nu den militairen bleek, dat zonder hen de vergadering had plaats gevonden en zy kennis kregen van het genomen besluit, stemde dat meerderen hunner vry wrevelig, waaraan onomwonden uiting werd gegeven. Het is intusschen jammer, dat de leden van „Geduld Overwint" een niet meer cou lante houding hebben aangenomen jegens menschen, die zoo'n goed gebruik zouden kunnen maken van instrumenten, die thans onaangeroerd liggen. EEN LEZING OVER LUCHT BESCHERMING. Veel te weinig belangstelling- CADZAND. Na afloop der vergadering van de vereeniging voor luchtbescherming werd Maandagavond door den heer A. J. S. van Dam, directeur der H.B.S. te Oostburg, in het hotel van den heer Masclee alhier een lezing, verduidelykt door lichtbeelden, gehouden over de gevaren, die ons uit de lucht bedreigen kunnen, alsmede over de middelen, die daartegen kunnen worden aangewend. Aan deze lezing was per circu laire. die huis aan huis werd uitgereikt, tij dig ruime bekendheid gegeven; niettemin was het aantal belangstellenden niet groo ter dan 25. In een serie lichtbeelden zagen we o.a.: een luisterapparaat, waarmede de nadering van vliegtuigen reeds op grooten afstand kan worden waargenomen; afweer- kanonnen van diverse sterkte en maten, waarbij gewezen werd op de sedert den vo- rigen oorlog belangryk toegenomen tref kansen der schoten; kabelballons van ver schillende vormen; Russische en Ameri- kaansche bommenwerpers; verschillende soorten bommen, waarvan er bv. zyn, die niet minder dan 1000 kilo wegen; brand bommen, die zoo geraffineerd vervaardigd zijn, dat ze wel door de daken der wonin gen vallen, maar op zolders, de brandbare plaatsen by uitnemendheid, blyven liggen en verwoesting aanrichten en die een dus danig gewicht hebben, dat een eskader vliegtuigen er een 5400 mede kunnen voe ren" er werden plaatjes vertoond, waarop de door bommen veroorzaakte ravage dui delijk was te zien; diverse soorten schuil kelders; verschillende methoden van bevei liging van gebouwen: zandbekisting; kei bedekking enz. De heer Van Dam wees op de noodzake- lykheid van het in voorraad hebben van verschillende voorwerpen; hy toonde een emmerspuit; een brand jekker; een brand- helm enz., terwyl hy na afloop der lezing op het plein achter de woning van Masclee een demonstratie gaf van het tot ontbran ding brengen van een zeer kleine brand bom, terwyl het ontstane brandje met be hulp der emmerspuit gebluscht werd. Het was een leerrijke lezing, waarvan het jammer is, dat ze niet door meer be langstellenden werd bijgewoond. (Vervolg provincienieuws 3e pagina).

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 6