iSWELBKSCtfE COMMM Na 105 dagen -van strijd vrede in Finland De SKarelisehe landengte, Wiberg, Hangö er? bet Ladogamees* worden Russisch. De Finnen moeten duur betalen NUMMER 02 188e JAARGANG TWEE BLADEN EERSTE BLAD Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURGSt. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders J 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes IS ct. 1§P |p (8.€©ES«E COURANT) WOENSDAG 13 MAART 1910 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en 'dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Hedenmorgen om elf uur werd aan ■beide zijden van het Finsche front het ver lossende signaal geblazen: „Staakt het vu ren V' Na 105 dagen van onafgebroken Moedi gen strijd is het vrede in hêt Noorden. De Russen hebben den oorlog onverwacht duur moeten betalen naar schatting zijn er van hen meer dan 400.000 man gesneu veld maar de Finnen hebben den vrede ook slechts tegen een lioogen prijs kunnen koopen. Zij hebben, concessies moeten doen van zulk een beteekenis als de wereld, na den succesvollen tegenstand der Finnen, niet meer had verwacht. De Karelische landengte,' met Wiborg, waar gisteren in de buitenwijken nog ver-1 woed gevochten werd, wordt Russisch. Evenzoo practisch het schiereiland Hangö aan den ingang van de Finsche Golf, die thans een Russische binnenzee wordt, en het Ladogameer, welks Noordelijke en 'Westelijke oevers aan Rusland komen. Finland verplicht zich in de Noordelijke IJszee geen oorlogsschepen te stationneeren en geen oorlogsvloot te onderhouden, die grooter is dan 15 schepen van 400 ton. De Russen geven Petsamo terug, maar hebben het recht afgedwongen van vrije doorreis door dit gebied naar Noorwegen, terwijl het goederenvervoer tusschen Noor wegen en Rusland op Finsch gebied niet aan contröle zal worden onderworpen. Rus sische vliegtuigen hebben het recht over het gebied van Petsamo een dienst te onderhou den van Rusland naar Noorwegen. Ook tusschen de sovjet-unie en Zweden komt vrij transitovervoer, terwijl daarvoor zoo spoedig mogelijk een spoorweg zal wor den aangelegd. Er wordt een handelsverdrag gesloten tusschen Moskou en Helsinki. Aan welken kant daarbij de grootste voordeeleh zijn, laat zich wel raden. ONTSTELTENIS TE HELSINKI. Reuter meldt uit Helsinki: De Finnen ontwaakten vanochtend om in enkele hun ner kranten met dikke koppen „buitenland- sche radioberichten" over het sluiten van den vrede te zien aangekondigd. Tot dus ver was van Finsche z'y'de geen officieele mededeeling gedaan. Een der bladen publi ceerde het bericht zelfs niet eens. Het besef van de strengheid der voor waarden van de regeling bracht groote ont steltenis teweeg en menige uiting van bit terheid werd gehoord. Zelden kan een vrede met zoo weinig geestdrift verwelkomd zijn als deze. WIE DE ONDERHANDELINGEN VOERDEN. De besprekingen te Moskou werden ge voerd: voor Finland door den president, Risto Ryti, minister Paasikivi, generaal Walden, als vertegenwoordiger van het le ger en van Mannerheim persoonlijk, en het parlementslid professor Voionmaa. Voor Rusland namen aan de onderhande lingen deel: Molotow, minister-president en minister van buitenlandsche zaken, Shdanow, lid van het „presidium van den oppersten sovjet" en Wassilewsku, brigade commandant. In het" verdrag werd o.m. opgenomen de bepaling: De beide verdragsluitende par tijen verplichten zich te onthouden van iederen aanval jegens den ander en geener lei bondgenootschappen te sluiten, respec tievelijk niet deel te nemen aan coalities, welke zich richten tegen een der verdrag sluitende partijen. Het schiereiland Hangö en de aan dit schiereiland liggende wateren, alsmede een aantal eilanden ten Oosten en ten Zuiden ervan, komen aan Rusland voor den duur van 30 jaar tegen een jaarlijksch bedrag van 8 millioen Finsche marken, „teneinde daar een steunpunt voor de vloot in te rich ten, waardoor de toegang tot de Finsche Golf tegen agressie kan worden verdedigd". Ter bescherming van deze vlootbasis zal Rusland er de noodige aantallen land- en luchtstrijdkrachten mogen stationneeren. Hangö en de genoemde eilanden zullen on der Russisch bestuur komen. Wat de verbinding tusschen Rusland Zweden betreft, achten de sovjet-unie en Finland het noodzakelijk zoomogelijk in den loop van 1940, elk der partijen op haar gebied, een spoorweg aan te leggen, die de Russische stad Kandalaksja aan de Witte Zee met de Finsche stad Kemjjarvi moet verbinden. In het uiterste Noorden komen gedeelten van de schiereilanden Rabatsji en Sredny aan Rusland, Zuidelijker het gebied van Kualajarvi en Salla. DE AANHEF VAN HET VERDRAG. Zooals het telegraafagentschap der sov jet-unie mededeelt, luidt de aanhef van het verdrag als volgt: „Het presidium van den oppersten Sovjet van de Unie van Socialistische Sovjetrepu blieken eenerzijds en de p2-esident van de Finsche republiek anderzijds hebben ge leid door den wensch om de tusschen beide landen ontstane gevechtshandelingen te sta ken en duurzame vreedzame betrekkingen tot stand te brengen, in de overtuiging, dat het in overeenstemming is met de belangen der beide verdragsluitende partijen nauw keurige voorwaarden vast te stellen voor de waarborging der wederzij dsche veilig heid, daarbij inbegrepen de waarborging van de veiligheid der steden Leningrad en Moermansk, evenals de spoorweg naar Moermansk het noodzakelijk geacht te dien einde een vredesverdrag te sluiten". ONEENTGHEID IN HET FIN SCHE KABINET? Het Fransche persbureau Havas beweert uit goede bron te vernemen, dat, als ge volg van de Dinsdagavond tusschen Mos kou en Finland gesloten overeenkomst, twee Finsche ministers besloten hebben af te treden. Het zijn de ministers van landsverdedi ging Nikkanel en van openbaar onderwijs Hannula. Dit bericht werd vanmorgen bevestigd. Hot Finsche parlement vandaag bijeen. Het Finsche parlement zou hedenoch tend bijeenkomen om te beraadslagen over de te Moskou bereikte overeenstemming. Havas bericht verder: In bepaalde Fin sche kringen sluit men niet de mogelijk heid uit, dat zich vandaag, ingeval het par lement zou weigeven, het te Moskou tot stand gekomen accoord te ratificeeren of de regeering, in navolging van de minis ter s van landsverdediging en nationale op- voed:ng, in haar geheel zou aftreden, een verrassende omzwenking zou kunnen veoc- doen. In dit geval aldus Havas zou het mogelijk zijn, dat andere mannen aan de macht komen, die vastbesloten zijn, den strijd tot het einde toe voort te zetten. VERWONDERING, VERSLAGEN HEID, OPLUCHTING. De Finsche gezant te Stockholm, Erkko, heeft het eerste bericht over het accoord vanochtend vroeg uit Moskou ontvangen, voor doorzending naar Helsinki. Erkko had daarvoor een telefoongesprek gehad met regeeringskringen te Helsinki, die'toen nog yan niets wisten. Het bericht kwam via het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken. Te Stockholm is men van ooi-deel, de Sovjet-voorwaarden veel zwaarder zijn dan voordat de Finnen hun wanhopigen strijd begonnen. Verwondering, verslagen heid, gepaard met opluchting omdat voort zetting van den oorlog is voorkomen, wa ren de overheerschende gevoelens onder de Zweden, die vanochtend vroeg van de vre desregeling hoorden. De Nederlamdsclie ambu lance voor Finland. De ambulance-commissie van het Ned. Roode Kruis heeft in gezamenlijk overleg met het bestuur der Finsch-Nederland- sche vereeniglng besloten, dat het Ned. Roode Kruis, indien het vredesverdrag ge ratificeerd wordt, zich telegrafisch tot de Finsche autoriteiten zal wenden, teneinde haar aanbod tot uitzending der ambulance te handhaven. De reacties der groote mogendheden. De ochtendbladen in de Europeesche hoofdsteden konden niet veel meer publi- ceeren dan de punten der Finsch-Russische overeenkomst. Gelegenheid voor commen taar was er nog slechts weinig geweest. De Engelsche pers laat een teleurgestelden toon hooren. De „Daily Telegraph" schrijft, dat, als Finland de voorwaarden, die het tot een liopeloozen prooi zullen maken van de sovjets, aanneemt, er geen zekerheid kan bestaan omtrent zijn toekomst. De Duitsche bladen hadden nog geen commentaar. De Fransche „Petit Parisian" schrijft naar aanleiding van het eerste radiobericht uit Moskou over het vredesverdrag: „Het offer is gebracht. Deze uitez-st smartelijke stap van Finland kan zijn glorie als natie, die ondanks moed en heldhaftigheid is ge kruisigd, slechts vermeerderen." De Deensche pers juicht het toe, dat de vredesboodschap ontspanning brengt in het Noorden. „Politiken" schrijft: „Wel heeft Finland zwaardere eischen moeten aan vaarden dan die, welke het vroeger van de hand heeft gewezen, maar de weg van het lijden zou in het andere geval slechts nog harder geweest zijn. En indien de oorlogs brand zich over de naburige landen had uitgebreid, zou Finland met volkomen ver nietiging bedreigd zijn geworden." „Social Demkraten" schrijft; „Een voort zetting van den oorlog zou de grootste ge- .varen in zich sluiten voor de Nooz-sche landen. De Fransche en Engelsche mee- ningsuitingen laten aan duidelijkheid mets te wenschen over." De Russische pers tenslotte publiceerde vanmorgen alleen het dagelijksche leger- bericht. Over de vredesonderhandelingen werd geen woord geschreven. Radio-rede van minister Tanner. Havas meldt uit Helsinki: De Finsche minister van buitenlandsche zaken, Tarner, heeft vanmorgen in een radiotoespraak verklaard, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag tusschen Rusland en Fin land vrede was gesloten. De vijandelijkhe den waren om elf uur gestaakt. Volgens Reuter zou vanmiddag waar schijnlijk de definitive beslissing van Fin land over dc vredesvoorwaarden worden gepubliceerd. Daar Tamer echter het woorl „vrede" heeft gebruikt, en niet „wapenstilstand kan men wel aannemen dat de definitieve beslissing reeds is gevallen. Duitsche steenkool over land naar Italië. Een overeenkomst. Naar uit Rome wordt gemeid. ut-boen de Duitsche en de Itabaamche regeeriiigs- commissie voo de regeling der Duitsch- Italiaa: sche handelsbetrekkingen een bui tengewone bijeenkomst gehouden met het doel, de noodige maatregelen te nemen om de levering van steenkool uit Duitseh- land naar Italië geheel over land te doen geschieden en op deze wijze bijna de» ge- heelen benoodigden Italiaanschen import aan steenkool te dekken. Dinsdag hebben de voorzitter van de Duitsche regeerings- commissie gezant Clodius, erf de voorzitter van de Italiaansche Regeernigscommissie, senator Gianni-ü, een dienovereenkomstig protocol geteekend. Ifcaliaanscïie kolenschepen lossen hira lading1 te Rotterdam, De vier Italiaansche kolenschepen, die nog te Rotterdam liggen, zullen hun la ding weer lossen en in ballast naar Italië vertrekken; het zijn de ,,Nita", „Amster dam1 ..Gianfranco en Tinprimo." Dè „Gianfranco" is reeds begonnen met 'dam komen Nieuwe regelingen in de koopvaardij. OORLOGSTOESLAGEN VERHOOGD -Tusschen de beide bonden van werkge vers in de koopvaardij en de contact-com missie van organisaties van werknemers ter koopvaardij is overeenstemming bereikt omtrent: le Een verhooging van de toeslagen op de gages wegens oorlogsgevaar. De beslaande toeslagen varieerden van 15 tot 100 procent, volgens de nieuwe regeling van 20 tot 150 procent. 2e. Een verhoog ng der verzekering ten aanzien van de nagelaten betrekkingen van officieren. De verhoogde verzekering heeft betrek king op de regeling, zooals die voor de of ficieren reeds bestond. 3e. Een wachtgeldregeling, indien als veiligheidsmaatregel de schepen in Neder land worden opgelegd. het lossen van de lading terwijl de ande re schepen morgen gelost zullen worden. Het Italian" sche ss Fedora" dat met een lad'ng Duitsche steenkolen in Antwerpen ligt, zal zoo poedig mogelijk naar Rotter- de lading te lossen. Wat Finland moet afstaan. Op deze kaart is duidelyk te zien welke groote concessies Finland heeft moeten doen aan de Sov jet-Unie. Volgens de nieuw te trekken grens komt de geheele Karelische. land engte, met inbegrip van Wiborg (Viipure) en de Golf van Wiborg met de daarin gelegen eilanden, aan Rusland. Verder de Westelijke en Noordelijke oever van het La- met de steden Kaki- sa Lmï, Sortavale en Suojarvi. Verder een aantal eilanden in de Finsche Golf: Seiskare, Lavan- sari, Hogland etc. Het schiereiland Hangö, dat d© Finsche Golf afsluit wordt aan Rusland verpacht voor een vloot- waar ook land- en lucht macht zal worden gelegd. Heele- maal in het Noorden ziet men op onze lcaart de schiereilanden Ra batsji en Sredny, waarvan even eens een gedeelte aan Rusland komt. Verder wordt de Russische grens ten Noordoosten van de Botnische Golf over een groote lengte naar het Westen verlegd, zoodat o.m. de steden Kuolajarvi en Salla Russisch worden. De Sovjet-Unie verplicht zich haar troepen uit het gebied van Petsamo terug te treidieu, waar tegenover Finland op zich neemt door dit gebied v te laten voor personen en goede ren uit Rusland naar Noorwegen. Finland zal aan de Noordelijke Uszee geen militaire werken aan leggen.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1