WW MIDDELBURGSCHE COUMM NXJMMER 61 183e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN ■WtMMCtU EERSTE BLAD 12 MAAKT 1940 8.GOESCHIE COURANT) Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, by vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Vandaag nog geen overeenkomst tusschen Helsinki ers Mozkou* Er is echter een kans op vrede. De Russische eischen verminderd? Ondanks alle berichten, dat een overeen komst tusschen Helsinki en Moskou ieder oogenblik verwacht zou kunnen worden, is het waarschijnlijk, dat vandaag nog geen beslissing zal vallen over de vraag of de oorlog in Finland zal worden voortgezet of niet. Men beweert in Helsinki, dat de kansen voor oorlog of vrede één tegen één staan, maar uit liet langdurige verloop der onder handelingen zou men kunnen opmaken, dat er in ieder geval een basis gevonden is, waarop beide partijen de besprekingen kun nen voeren. Gistermiddag werd reeds bericht, dat de Finsche delegatie te Moskou de Russische vredesvoorwaarden zou hebben aanvaard, doch de minister van buitenlandsche zaken, Tanner, ontkende dit later met groote stel ligheid. Een bemoedigende factor is, dat de ge ruchten aanhouden als zou Rusland zyr eischen aanzienlek hebben verminderd. Dit zou ook meer in overeenstemming zijn met de feiten, want de Finnen zijn niet versla gen en zij behoevenzeker niet als over wonnenen vrede te sluiten. Naar Havas van betrouwbare zijde be weert te vernemen, hebben de Russen hun eischen inzake den afstand van Wiborg in het Zuiden en Petsamo in het Noorden la ten vallen en zouden zij ook gedeelten van de Mannerheimlinie, welke zij eerst hadden geëischt, in Finsche handen willen laten. Reuter en Havas berichten, dat Moskou ook voorwaarden zou stellen voor het toe komstige militaire en politieke bewind in Finland, doch het is welhaast niet aan le nemen, dat als dit juist is de Finnen daaraan gehoor zouden geven. Gistermiddag bevond de Finsche delega tie zich nog in Moskou. Volgens een Havas- bericht zou zy thans op weg zyn naar Fin land, met de nieuwe Russische voorstellen. „NIET BINNEN ENKELE UREN" Finsche kringen in Londen hebben Reu ter er vanmorgen van in kennis gesteld, dat de definitieve beslissing van Finland over de vraag, of de Russische vredesvoorwaar den al dan niet zullen worden aanvaard, niet over slechts enkele uren kan worden verwacht. De te volgen procedure zou al dus zijn: in de eerste plaats moet de Fin sche delegatie te Moskou een besluit nemen over de vraag, of de Russische voorwaarden van zoodanigen aard zijn, dat zy aanbevo len kunnen worden voor aanvaarding door het Finsche kabinet. Vervolgens, wanneer de voorwaarden aanbevelenswaardig bevon den-zyn, moeten zü naar Helsinki worden gezonden en moet het kabinet beslissen, of het ze goedkeurt of niet. Wanneer dan het kabinet besloten heeft er goedkeuring aan te hechten, moet het parlement bijeenge roepen worden om over de kwestie te stem men. De voorwaarden kunnen niet be schouwd worden als definitief goedgekeurd door het Finsche volk voor de Landdag de ze aanvaard heeft. PAASIVIKI IN DE GRATIE! Het Zweedsche blad „Stockholms Tidnin- gen" meldt, dat de besprekingen te Moskou tot vroeg in den ochtend hebben geduurd en dat de Russische bewindslieden hun laalste voorwaarden hebben kenbaar gemaakt. Volgens hetzelfde blad maakte Stalin een vriendelüke opmerking aan het adres van den Finschen gedelegeerde Paasiviki. Hij zeide, dat de oorlog voorkomen was gewor den als Paasiviki, tot het einde der on- derhanedlingen in het najaar de leiding van de Finsche delegatie had gehad, inplaats van te worden, vervangen door Tanner, den tegenwoordigen minister van buitenland- sche zaken, die, naar Stalin zeide. te Mos kou veel minder populair was. DE ITALIAAN SCHE OPVATTING. De diplomatieke redacteur van het Itali- aansche agentschap Stefani schrijft: Over de Finsche-Russische vredesonder handelingen heeft men nog geen afdoende inlichtingen. Finland schijnt geneigd te praten over een redelüken vrede, welke zijn onafhankelijkheid niet in gevaar zou bren gen. In hoofdzaak zou het er om gaan eenig grondgebied te offeren met behoud van de vrüheid des lands. Een dergelyke oplossing zou met voldoening kunnen worden ont vangen, daar de Finsche opoffering een ramp zou verhinderen. De oorlog zou zich dan niet uitbreiden over Scandinavië. Het is duidelijk, dat Finland den tegen stand niet onbepaald kan voortzetten. Rusland beschikt over veel grooter reser ves en indien de oorlog moet voortduren, zou hü kunnen eindigen met een Finsche nederlaag. De buitenlandsche vrüwilligers zijn niet talrijker dan 10.000 en dit com penseert de geleden verliezen slechts voor een klein deel. Finland kan niet rekenen op de hulp van vrijwilligers. Overigens heb ben de Westelijke mogendheden tot nu toe nog geen vaste houding aangenomen tegen over Rusland, terwijl zy direct op Finsch gebied zouden hebben kunnen interveni- eeren. Haar aandrang om dwars door Zwe den en Noorwegen te willen optreden, wijst Integendeel op de neiging het conflict uit te breiden voor bedoelingen, die niet juist die der Finnen zijn. Een optimistisch geluid, (Van onzen corr e sp ondent te Stock hol m.) Tijdens den „vrede" in Europa van de laatse jaren hebben wij steeds hooren spre ken over oorlog en nu het oorlog is. hooren en lezen wy steeds weer over den vrede. Ook in Fmla d' ja in heel Scandinavië gingen er reeds weken lang geruchten over de mogelijkheden van' vrede. Niemand kon echter voorzien dat zoo spoedig reed ruchtbaarheid gegeven zou worden aan cV voorzichtige pogingen, d'e toen reeds se dert een dag of veertien gedaan waren om Moskou en Helsingfors met elkaar in co - tact te brengen en zoodoende een moge lijkheid tot vredesonderhandelingen te ope nen. Het was ook geenszins de bedoeling dat de zaak openbaar zou worden er was eerder al aan buitenland che jourra- listen verzocht, voorzichtigheid te betrach ten met geruchten over vredeskansen, om dat onvoorzichtige publicaties zulke kan sen en daarmee de belangen van het zoo zwaar beproefde Finsche volk alleen maar konden schaden. Men kan er staat op maken, dat er menig hartig woord is ge- zego over de journalisten in het algemeen en over een Franschen journalist in hel byzonder. toen een Farijsch blad Donderdag zyn onthullingen over de Finsch-Russische onderhandelingen deed. Stockholm waarschuwde krachtig legen de en bloc „tendentieus en in vele geval len ook volkomen onjuist' genoemde ge ruchten en verbood alle pers-telefoonge sprekken met het buitenland u't ver klaarbare vrees dat collega's van den ont hullingen doenden Franschman hem zou den willen overtroeven. Dat verbod, die censuur, is na 24 uur weer opgeheven en wy journalisten waren daar zóó dankbaar voor, dat we vergaten, over de mogelyke aanleiding tot de opheffing van dat verbod te speculeeren. Vertrouwden de autoriteiten er op, dat alle buiterlandsche journalisten zich voort aan van onverantwoordelyke of onvoor zichtige berichtgeving zounden onthouden? Ik betwijfel liet sterk. De reden om dal telefoonverbod weer op te heffen zal afgezien van de technische moeilijkheden vooral deze geweest zijn. dat er na het communiqué van de Finsche regeering over de draagwydte van de Russische voor waarden geen aa-leiding meer bestond alles naar het rijk der fabeltjes te ver- wyzen, maar tevens, dat er voor oni ui ste en tendentieuse geruchten geen gevaar voor de FinschRussische onderhandelin gen meer was te duchten. ÏN BEGINSEL REEDS UITGEMAAKT. Dit laatste bevestigt de opvatting in of- ficieuse Finsche kringen, dat de zaak in be ginsel reeds uitgemaakt is al weet men dan niet, of het voorloopige resultaat po sitief dan wel negatief is met andere woorden, of er een grondslag voor een vredesconferentie is geschapen, dan wel of de strijd voortgaat, de verschrikkelijke bloedige stryd van de machtige Sovjet- Unie tegen het kleine, heroïsch voor zyn vrijheid en zyn grond vechtende Finsche volk de totale oorlog in de sneeuw, die men buiten de grenzen cynisch een conflict pleegt te noemen. Het zou een klein kunstje zyn. een paar kolom vol te schrijven over al de min of meer betrouwbare geruchten, al de min of meer plaus'bele verklaringen, al de mir of meer op losse schroeven staande veron derstellingen, die hier de ronde doen. Maar het heeft weinig zin want eenerzijds be staat de kans. dat belangrijke mededeelin gen van bevoegde zijde over den stand van de onderhandelingen dezen brief achter halen en aan den anderen kant is het met den besten wil der wereld niet mogelijk aan de hand van het weinige, dat er be kend is, laat staan, op grond van het vele, dat er verluidt, voorspellingen te doen die niet louter veronderstellingen zyn. Intusschen zyn er eenige feiten die een zeker optimisme wettigen en een der voor naamste daarvan is, dat de onderhandelin gen in den vorm van uitwisseling van no ta's met het Zweedsche departement van buitenlandsche zaken als tusschenstation reeds eenige weken aan den gang zyn, een ander, dat het voor Ruslard en Finland en ook voor de indirect by het conflict be trokkenen. Duitschland en Zweden, van groot belang geacht moet worden, dat er vrede in het Noorden komt. De voorwaarden, die Rusland gesteld hebben zijn niet bekend, en discussies ovëf wat men daaromtrent meent te weten moeten betrekkelijk onvruchtbaar geacht worden. Het is echter duidelijk, dat de ver antwoordelijke politici in Finland de Rus sische voorstellen èn de positie van hu- eigen laud beter kunnen beoordeelen dan iemand anders en dat zy rekening houdend met alle factoren, d&t standpunt zullen kie zen, dat hun als Finnen het beste voor komt voor Finland en het Finsche volk In dit verband is het van groot belang dal de eenheiddie het Finsche volk zijn kracht gaf om zich te verzetten tegen een overmachtigen aanvaller, onverminderd Finland strijdt voor zyn vrijheid en zyn on afhankelijkheid en die zal het niet opoffe ren om vrede te krygen. Finland zal niet capituleeren, het zal den strijd voortzetten De regeering en de landbouw. Maatregelen ten behoeve van de veehouderij. Minister Steen'oerghe heeft gisteren in een radio-rede enkele byzondere maatrege len ten bate van de veehouderij aangekon digd. lo. De winterprijs voor boter van 1,60 per kg zal niet op 1 April afioopen, doch gehandhaafd worden tot 1 Mei. 2o. Er zal steun verleend worden aan de ondermelk, door magere melkpoeder uit de markt te nemen. 3o Indien de prijzen van de nuchtere kal veren in het voorjaar te laag zyn, zullen nuchtere kalveren uit de markt worden ge nomen en ingeblikt. 4o. Voor de van 1 Decem ber tot. 1 Maart aan milt uur gestorven koeien zal an de veehouders vergoe- ing worden verleend. Verder heeft de minister medegedeeld, dat alle voorbereidingen voor de vordering van stroo reeds zijn getroffen. Indien de houders van stroo niet medewerken ten be hoeve van de veehouderij stroo af te geven tegen de voor hen redelijk geachten prijs, zal de minister niet aarzelen van zijn vor deringsrecht gebruik té maken. (Een uit voerig verslag der rede vindt men op pag. 3 van het 2e blad). Roosevelt's boodschapper, Sumner Welles, die thans te Londen vertoeft, bij zijn aankomst in de Engelsche hoofdstad. Hij wordt, namens de Engelsche regeering verwelkomd door sir Alexander Cadogan. Links de Amerikaansche ambassadeur te Londen, Kennedy. De oorlog in Finland duurt voort. De Russen hebben bon der ddoizenslen manschap pen verloren. Reuter meldt uit Stockholm: In hel Zuiden van Finland duurt do strijd onver minderd voort en aan beide zijden worden zware verliezen aan mensclier levens ge leden. Men raamt dat de Russen thans in totaal tusschen 300 000 en 400,000 man schappen in den Finschen oorlog verloren hebben en thans- neg. .«veils 400Ö tot 5000 man per dag verliezen. Reuter meldt, dat de Finnen.in de campagne op de Kareli- sche la: dengte 2000 jonge officieren ver loren hebben. Het Finsche legerbericht I uïd f: Op het ijs van de Finsche Golf zyn kleine Russische afdeelingen opgerukt doch zy heben zich later teruggetrokken. De vijand heeft zyn aanvallen op de kust van de Baai van Wioorg voortgezet en op enkele punten maakte hy onbe- largrijke vorderingen. Plaatselijke vijande lijke aanvallen tusschen de baai en de Vuoksi zyn afgeslagen. Zeven tanks wer den vernmld. Een vijandelijke aar.val in de richting van Paakala en Pollakkala- is door de Finsche artillerie tot staan ge bracht. evenals een aanval by de Taipale Op andere deelen van de landengte voor al bedrijvigheid van de artillerie. In het Noordwesten van het Ladogameer heeft de vijand na krachtige artillerie—voorberei ding een eiland van de Pitkaeranta-archi- pel bezet. Een aar.val in de richting van Pitkaeranta en Uoma werd afgeslagen. Te Kollanjoki duurde de stryd den geheelen dag, de vijand verloor meer dan twee duizend dooden. Vijardelijke aanvallen in de richting van Kuhnio en Salla zijn af geslagen. De Finsche luchtmacht heeft haar ver kenningsactie voortgezet. Bovenden bom bardeerde zy vijandelijke concentratiepun ten en formaties en achtervolgde zij de Russische troepen op het ys van de Baa' van Wiborg. Zy heeft ook ravitailleerings- eolonnes en artillërietreinen gebombar deerd. Aan het oorlogstooneel vertoonde de Russische luchtmacht in vergelijking met den vorigen dag een groote bedrijvig heid. De spionnagezaak in Den Haag. Naar wwij vernemen, zal de behandeling van de strafzaken tegen het echtpaar v. d. H. en tegen mr. B., die zich Donderdag a.s voor de Haagsche rechtbank wegens ver denking van spionnage te verantwoorden zullen hebben, met gesloten deuren plaats vinden. Sumner Welles bij het Engelsche Koningspaar. Stunner Welles en de Amerikaansche am bassadeur te Londen, Kennedy, hebben de thee als gasten van den Koning en Koningin op Buckingham Palace gebruikt. Tevoren had Sumner Welles een onderhoud van een uur gehad met Halifax, den mimster van Buitenlandsche Zaken. Na het bezoek aan Buckingham Palace hebben de Amerikaan sche staatslieden gesproken met Chamber- Iain en Halifax. Wéér twee NederSandsehe schepen slachtoffers van den ^ee-oerlog. Het wachtschip „Arrsor" en de tankfeoot „Fuüota" na ontploffingen in de diepte verdwenen. als "de Russische voorstellen onvereenig- baar zyn met zijn levensbelangen, m juist, omdat de onderhandelingen al zoo'n tüd aan den gang zijn. is het mogelijk dat uiteindelijk Russische voorwaarden voor Finland te aanvaarden zullen zyn. Geredde schipbreukelingen te Vlissingen. Weer zijn twee Nederlandsche schepen ten prooi gevallen aan den oorlog-van-an deren. Het stoomschip „Amor"-van de K.N. S.M. en de 9000 ton groote tankboot „Eulo- ta" zyn gisteren na plotselinge ontploffin gen gezonken. De „Amor", die op weg was naar Antwerpen, werd gisteren op de Noordzee door een mijnexplosie zoodanig getroffen, dat het schip bin. en 7 minu ten in de golven was verdwenen. De uit 33 koppen bestaande bemanning mocht het gelukken het schip in de sloep te verlaten. Zij werd kort daarop opgepikt door het in de nabijheid zijnde Iersche sr. ~City of Bremen", welk schip eveneens op weg was naar Antwerpen. Gekomen op de reede van Vlissingen is de bemanning van de „Amor" aan land gebracht, en dooi de zorgen van het Cargadoorskantoor R. Stofkoper, in hotel Goes ondergebracht. Het was daar, dat wij in de gelegenheid waren met de geredden een onderhoud te hebben. Kapitein I-I. Beuker had inmiddels zijn reedery van het gebeurde in kennis gesteld, omdat deze nog geheel onkundig was van het vergaan van haar schip. Wy vernamen, dat de „Amor" na eer gisteren van Plymouth te zyn vertrokken, des nachts op de Duins was blijven liggen, omdat het varen bij nacht over de Noord zee te gevaarlijk is. Gistermorgen om streeks 6 uur zette het schip de reis naar Antwerpen voort. Plet was goed weer, hel der zicht en kalme zee. EEN HEVIGE EXPLOSIE Omstreeks 10 20 uur, toen velen juist in het logies waren om koffie te drinken, klonk plotseling een hevige explosie in het middenschip. Met één slag was het schip een geweldige ruïne; alles wat los en vast zat, werd weggeslingerd; het wa ter stroomde onmiddellijk met groote kracht het schip binnen, zoodat zy, die beneden warén, in minder dan geen tijd tot aan hun knieën in het water stonden. De mannen snelden naar liet dek met achterlating van al wat zij hadden aan boord. De weinige stokers en matrozen die in het voorschip lagen te slapen, werden uit hun kooien geslingerd en moesten zoo zien dat zij het veege lijf konden redden. Het schip bleek reeds middendoor te zijn gebroken en helde geheel over naar stuur boord. De bakboordsloep was stuk geslagen erl dus snelden allen naar de boot aan stuur boord. Zy, die van de andere zijde van het schip kwamen, moesten op hun knie- en door het water kruipen. De lading, die met groote kracht was losgeslagen het schip had nl. ook deklading was een moeilijke hinderpaal by hel reddingswerk. Het bleek, dat ook de stuurboordsloep niet was los te krijgen, omdat deze, door dat het schip overhelde, op de huid van het schip lag.' EEN REDDENDE BEWEGING. Plotseling draaide toen echter het schip om; het draaide als een kurketrekker om zijn as, masten en schoorsteen bogen naar omlaag. Doch door deze verandering var: liet schip kwam ook de sloep vrij en van dit korte oogenblik werd gebruik gemaakt om met spoed het schip te verlaten. Met alle krachtsinspanning, trok men aan de riemen om vrij van het snel zinkende schip te komen. Het was de hoogste tijd, want i lyks was de sloep op ongeveer 20 meter afstand, of de „Amor" richtte het ach terschip nog eenmaal omhoog en zonk weg in de diepte. Plet laatste wat de bemanning er van zag was het roer en de schroeT. Gelukkig, men had op het nippertje het veege lijf kunnen redden, zy het dan ook met achterlating van alles. In de onmiddellijke nabijheid bevond zich het Iersche stoomschip City of Bre men", aan boord waarvan men het gehee- le drama had kunnen volgen. Dit schip stoomde naderbij en binnen 20 minuten wa ren allen aan boord opgenomen. De kapitein en de bemanning van het Iersche schip hebben al het mogelyke ge daan om de geredden te helpen. Zij wer den. voor zoover noodig, van kleeren voor zien en ondervonden verder een prima verzorging, waarover de Hollandsche zee lieden vol lof waren. Het bleek verder, dat twee van hen, eenige verwondingen hadden bekomen, nl. een bediende, die waai-schynlijk een paar vingers heeft gebroken en een stoker, die een wond aan het been kreeg. De ver wondingen zyn echter niet van ernstigen aard. Zij werden by aankomst te Vlissin gen door dr. Detmar behtfeideTd. Wij hebben de bemanning nog gevraagd naar haar meening over de ontploffing o£ deze aan een mijn, dan wel aan een tor pedo was te wijten. Deze laatste prognose verwierp men echter 110511' et;. De alge- meene opinie was; dat het schip was ge troffen door een magnetische mijn. Hoe wel men dus alle bezittingen had verloren en de kapitein zelft; zyn papieren niet meer had kunnen redden, was men toch hoogst dankbaar, dat men het leven er had afgebracht, WONDERBAARLIJKE REDDING. Wij vernamen r.og van de wonderbaarly- ke redding van een stoker, die tydens de explosie op de stookplaat stond. De ladder naar boven werd finaal weggeslagen, zoo dat de stoker zich gevangen zag. Echter helde het schip over, dat de stoker langs een steilen ijzeren plaats naar het dek kon kruipen. Tot zoover het relaas van de gelukkige zeelieden. Nadat de meeste onmiddellijk van de noodige kleeren waren voorzien, zyn zij nog gisteravond naar hun woonplaatsen vertrokken. De „Amor" kwam van West-Indië, Hel vergaan van de „Enlota". Naar wy van de reedery N.V. Petroleum Maatschappy „La Corona", een dochter maatschappij van het Koninklijke Shell- concern vernemen, is het motortankschip „Eulota" op weg van Rotterdam naar Cu rasao gisteravond op de Noordzee door 'n ontploffing verloren gegaan. De geheele bemanning, bestaande uit 42 personen, is door een Engelsch oorlogs schip gered. De „Eulota" is een schip van 9000 ton, dat in 1936 is gebouwd en uitgerust was met paravanes. Op 8 Maart was het schip van Rotterdam vertrokken en voer in ballast naar Cura sao. De ontploffing had plaats op 48 gr. 35 min. N.B. en S gr. 22 min. W.L. (Dit is niet in de Noordzee, doch in den Atlanti- schen Oceaan Red.) De gezagvoerder van de „Eulota" is ka pitein B. Elzinga.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1