STADSNIEUWS STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE 'n Mooie Midzapremie en bovendien zoo'n fijne Paaschmand aan de 50 hoogste inzenders. Hiervoor in ie zenden iot en met Dinsdag 19 Maart 's avonds 7 uur. In 15 Midza-zaken staat deze mand Z.- en Noord- geëtaleerd. Zendt Uw Midza-bons in, U heeft veel mees* Beveland, kans dan U zelf wel denkt. Goed succes (ingez. Med. MIDDELBURG EEN GESLAAGDE UITVOERING VAN „ACHILLES". De jongsten lieten zich van hun beste zydo zien. Zaterdag heeft de gyinnastiekvereeniging „Achilles" haar tweede uitvoering in dit seizoen gegeven. Ditmaal waren de jonge ren en jongsten aan de beurt. En in hun genre waren zü zeker niet minder dan hun voorgangers en voorbeelden, die twee we ken geleden hun krachten hebben vertoond. De Signaal-afdeeling opende weer met 'n kranigen marsch, die door de zaal daverde en dadelijk een goede stemming erin bracht De voorzitter, de heer K. de Vries, sprak het welkomstwoord. Hierin zwaaide hij nog eens extra lof toe aan de Signaalafdeeling, wat met een hartelijk applaus door het tal rijke publiek werd onderstreept. Een spe ciaal woord van dank voor zijn vele werk had de heer L. J. v. d. Eroeke, de leider de zer afdeehng in ontvangst te nemen. Daarop onthulde spr., dat een andere harde werker van Achilles thans tien jaar deel uitmaakt van de vereeniging. Dit was in letterlijken en figuurlijken zin een „wer ker achter de schermen" en gekleed in zijn tooneeloverall werd hij ook achter de cou lissen vandaan gehaald. Het was de heer Jvan Overbeeke, die zorgt voor den goeden gang van zaken achter het tooneel. De voor- zitter overhandigde den hr. Van Overbeeke een herinnering aan dit jubileum, een zil veren sigarettenkoker met de inscriptie: „Aan Oome Ko". Onnoodig te zeggen, dat deze aardige ges te eveneens de instemming had van de vol le zaal. Verder bracht de voorzitter nog dank aan de dames Start, De Klerk en Versluis, die steeds haar gewaardeerde medewerking verleenen bij het oefenen der jongeren. Na nog een opgewekt nummer van de Signaalafdeeling, werd in vlug tempo het uitgebreide programma afgewerkt. Dit programma bestaande uit niet minder dan 18 nummers kunnen wij hier niet in zijn geheel bespreken. Er werd ge werkt door de jongens der eerste, tweede en derde klasse en door de meisjes van vijf klassen. Bij een zoo groote deelname loopt het programma het gevaar overladen te worden of vervelend, doordat teveel dezelf de oefeningen worden gemaakt. Dit gevaar is bij Achilles op gelukkige manier verme den. Er was niet alleen veel variatie in de oefeningen, maar ook in de afwerking der nummers zelf was groote afwisseling. Zoo als wij reeds schreven, werd er vlug ge werkt, wat ook - bij de groote bezetting dezer groepen wel noodig was. Wij ver mijden ook een bespreking van de afzon derlijke nummers, omdat wij eigenlijk niets dan goeds weten te vermelden en dat zou een niet bijster interessante opsomming worden. Het publiek heeft genoten, zoowel om de sportieve verrichtingen als om de ernstige snuiten, waarmee de jeugd de re sultaten van een jaar turnen liet zien. Menig humoristisch tooneeltje gewild én onge wild viel er te bewonderen en herhaalde lijk is er dan ook hartelijk gelachen. „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", zooals de voorzitter in zijn openingsrede ook opmerkte. Gezien de opvoering van jl. Zaterdag en indachtig aan de moeite, die hiervoor noodig is geweest en het enthou siasme, waarmee gewerkt is, kan Achilles volkomen gerust zijn op de toekomst! Eén succesnummer willen wij hier nog speciaal noemen: het optreden van een vijf tal gemobiliseerden, dat in Zeeland zoo lang zamerhand een naam gaat veroveren op het gebied der turnsport, en in zekeren zin ook op dat der acrobatiek. Deze gemobili seerden, vier mai'ïnemannen en een sol daat van de landmacht, gaven eenige num mers grondgymnastiek weg, waaraan het publiek zich de oogen uitkeek. Ook in hun plastische standen werden zij zeer bewon derd. Wij hadden gelegenheid eenige des kundigen naar hun indrukken over dit op treden te vragen en deze waren in één woord: af. Intusschen vernamen wij, dat dit wakkere ploegje gelooft nog grootere resultaten te kunnen bereiken als van hoogerhand" nog iets meer zou worden meegewerkt. Van harte mogen wij hen én O. en O. toewenschen, dat „hoogerhand" spoedig maatregelen hiertoe zal nemen. LOOP DER BEVOLKING. In de week van 17 Maart zijn in deze gemeente de navolgende personen. Ingekomen: P. K. Zwart, verpleegster. 's-Graven- hage, Noordpoortplein 2; C. M. de PJjcke dienstbode. Bergen op Zoom, Dam 21; E. Verhage, dienstbode. Zoutelande, Noordsin gel 156; W. J. de Blécourt, ass. huishou ding, 's-Gravenhage, Seissingel 12a; mej, J. M. van de Voorde, zonder. Vlissingen Lange Burg 18; A. Cappon. ingenieur, Zeist, Wagenaarstraat 8; L. de Steur en echtgenoote, kruidenier. Koudekerke Nieuwe Oostersche straat 48a; J. de Wit te, landbouwersknecht, RitTnem. Teerpak- huizenstraat 3; A. Hubregtse echtgen. en 4 kinderen, koopman, Breda, Lazarijstraat 4; H J. Weijl, huishoudkundige, Mijnshee- renland, Dam 43; H. Joziasse echtgen. en 1 kind, adj. commies P. en T„ Goes Gortstraat 55; P. C. Otte. machinist ter koopvaardij, Curasao, Kóepoortstraat 10; D. A. Bleuzé, dienstbode. Goes, Bree 39; mej. A. A. C. Boeltjes, zonder, Goes, Bree 39; E. J. Prins, landmeter van het ka daster, 's-Gravenhage. Dam 21; D. Boste laar, huishoudster, Zierikzee, Jasmijn straat 22; mej. E. J. van Empel, zonder, Rotterdam.. Molstraat 1? L. Molenaar echtgen. en 1 kind, pensionhouder, Dom burg, Singelstraat 5; J. de Bliek, ambte naar ter secretarie, Nieuwvliet, Seisweg 220; C. M. Kasander, timmerman. Vlissir.- gen. Karelsgang 40; J. van Tatenhove. huishoudster, Koudekerke, Loskade II; IJ. Tr. Hilaricles, verpleegster. Franëker, Noordplein 2. Vertrokken: J. J. Lefevre lasscher Koestraat 6 Schiebroek, Adrianalaan 159; J. Wattel. verpleegster. Korte Noordstraat 18 Vlis- singen. Koudekerksche weg (Bethesda.)J. Joziasse. reiziger, Lange Burg 16. Koude kerke. Lage weg E 247; J. P. de Klerk kantoorbediende, SchuttershofstraaL 30, GOES ALGEMEENE NEDERLANDSCHE BOUWARBEIDERS BOND. Over 1939 is niet te klagen, dooh de vooruitzichten zyn somber. In het jaarverslag van de afdeeling Goes van den Algemeenen Nederlandschen Bouw- arbeidersbond, concludeert de secretaris, de hr. C. Schrijver Fzn., dat de vooruit zichten nog nimmer zoo somber waren als thans. In 1939 was er over de werkzaam heden niet te klagen, doch het werk, waar aan men in September 1.1. nog bezig was, °is langzamerhand gereed, en van nieuwe aanbestedingen hoort men haast niet. Zoo is te voorzien, dat in 1940 weer vele nijvere bouwarbeidershanden tot werkloosheid zul len zijn gedoemd. De schrijver betreurt dit, te meer, waar er te Goes nog vele krot woningen zijn en nóg vele gezinnen bij el kaar inwonen. Als mén het werk uit liet voeren, dat noodig gedaan moet worden, zou er geen werkloosheid meer bestaan. Het algemeene overzicht wordt besloten met de mededeeling, dat ook van deze af deeling een aantal leden onder de wape nen geroepen zijn. In het achterliggende jaar mocht de af deeling zich in een gezond vereenigingsle- ven verheugen en aan den uitbouw werd door bestuur en commissies weer hard ge werkt. Het uurloon bleef gehandhaafd, doch de waarde der vacantiebonnen werd voor timmerman en metselaar verhoogd van 0,90 op 1,05 en voor den opperman van 70 op 85 ct. -Dit was dus weer een klein succes. Streven is de bonnen een zoo hoog mogelijke waarde te geven om hen, die vaak werkloos zijn, nog zooveel mogelijk tegemoet te komen. Opgemerkt wordt, dat niettemin met de huidige loonregeling niet accoord kan wor den gegaan en er jaar aan jaar op wordt gehamerd om met Middelburg en Vlissingen te worden gelijkgesteld. Er is geen enkele reden om Goes 2 cent beneden genoemde plaatsen te stellen. Daardoor is Goes ook bij den duurtetoeslag, die het bondsbestuur er met 1 Jan. door kreeg, weer ten achter; want Middelburg en Vlissingen krijgen 1,20 en Goes slechts 90 ct. Over de naleving van het contract kan men tevreden zijn; van de inlijving van Zuid-Beveland in het landelijk contract had men zich echter maar voorgesteld. Men is thans weer even ver als enkele jaren ge leden. Slechts een enkele patroon heeft nog bonnen en ze weigeren steeds weer nog bonnen te geven. Deze zaak moet ernstig onder het oog worden gezien. De vacantieregeling verliep buitenge woon goed. Slechts sporadisch moest tegen onwilligen worden opgetreden. De vacantie- bonnencontróle is in andere banen geleid. In samenwerking met de patroons wordt gecontroleerd en elk lid is verplicht maan delijks de bonnen af te laten stempelen. 1 De contributie bleef ongewijzigd. Een tien tal kinderen van de leden trok naar het vacantie-kinderkamp in Vierhouten. Het ledental is regelmatig stijgende en bedraagt 1937: 70; 1938: 79; 1939; 85 en voor 1940: 89. Waardeerende woorden worden voorts gewijd aan het overleden lid A. J. Adri- aansen, één der pioniers van de bouwarbei dersbeweging in Zeeland. Verder wordt gewezen op de oprichting van de jeugdgroep van bouwarbeiders te Goes, op initiatief van Henk Kaper. Op 4 April had hiervoor de eerste bespreking plaats en werd besloten tot oprichting over te gaan. Tot bestuursleden werden gekozen C. SchrijverFzn., jeugdleider, Hans Schrijver, secretaris en J. Rijn, penning meester. Eerste punt van het programma was deelname aan de reis naar België, waarvoor zich twaalf deelnemers opgaven. Een uitvoerig en lezenswaardig verslag van deze reis volgt dan, met tenslotte de ver melding dat men thans bezig is met de instudeering van eenige tooneelstukjes, waarvan men binnenkort meer zal laten zien. I GESLAAGD. Te Leiden is geslaagd voor het artsexa men le gedeelte mevr. A. HueseVan Poelgeest te Arnhem, vroeger alhier. YERSEKE Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent M. J. GOEMAN. Amsterdam, P. Lastmankade 70; M. Moens zonder, Seisweg 2.16, O. en W. Sou burg. Beciusïtraat 16; M. P. de Bree geb Fagel. zonder, Spanjaardstraat 35 Vlissin gen Bankertstraat 33; A. M. de Voogd, dienstbode. Spanjaardstraat 35. Vlissingen Bankertstraat 33; H. J. 't Hart, echtgen. en 1 kind, vertegenwoordiger, Singelstr. 5 Voorburg, Van Sevenbergenstraat 202' Ch. Boone, dienstbode, Stationsstraat 19 Goes, Wijngaardstraat 34. Wie moet maatregelen tegen de gladheid nemen op de „buitenwegen" De strenge vorst der afgelopen maanden, de vele sneeuw en als gevolg van beide de vaak gladde wegen, waren zeker mede aan leiding tot het ingezonden stuk in no. 9 van het orgaan „De Zeeuwsche Polder". In dit stuk stelde een ontvanger-griffier de vraag wie verplicht is (wettelijk of mo reel) de gladheid der wegen te bestrijden, die in eigendom, onderhoud en beheer van het waterschap zijn, het waterschap of het gemeentebestuur? En zulks a. binnen de bebouwde kom; b buiten de bebouwde kom. De redactie van het Mad (hoofdredacteur is de heer J. F. Magendans, referendaris ter provinciale griffie) antwoordde, dat de motor- en rijwielwetgeving en de wegenwet niet veel over deze materie geven. Het Provinciaal Wegenreglement zegt daaren tegen in art. 95 dat bij gladheid door den onderhoudplichtige van den weg de baan der kunstwegen op de opritten moet wor den bestrooid met asch, zaagsel of zand. Een voorschrift van algemeenen aard ont breekt evenwel ook daar. De genoemde wetgevingen kennen als hoofdmotief te de zen den aanleg en het onderhoud der we gen; daarnaast komt dan de veiligheid en vrijheid van het verkeer, zulks uit een oog punt vari het verkeer als zoodanig; het ver keer n.l. als totaal-verschijnsel; niet zoo zeer dus de volstrekt individueele verkeers- zekerheid. Men wilde'dus in aller belang, en dat wordt dan ten slótte natuurlijk ook een individueel belang, wetgevend werkzaam zjjn; de strikt individueele belangen moe ten door het individu- zelf behartigd wor den. Voor de gemeentestaat de zaak anders. Zjj heeft haar niet te zien als een wegen- quaestie, maar als een object van zorg voor de belangen harer ingezetenen; hier komt dus het belang van het individu wel op den voorgrond. Deze gemeentelijke taak moet practisch wel beperkt worden tot de kom men. Vele gemeenten hebben in hare poli tieverordeningen eene verplichting tot zand- strooien ten laste der betrokken ingeze tenen op genomen, maar die raakt gewoon lijk toch alleen maar de kleine stukjes voor de huizen ten behoeve van het kleinverkeer. De groote verkeersbanen zijn voor haar eigen rekening en dan normaliter minder krachtens eehig wettelijk of reglementair voorschrift, maar uit overwegingen van goede zorg; moreele overwegingen, als men wil. Buiten de kommen, kan men de gemeen te naar de meening van de redactie moreel geen verplichting opgelegd achten; zij zou dat ook wel altoos boven haar financieel vermogen zien gaan en de drang van bui ten tot zoodanige zorg kan nauwelijks zeer groot zjjn. De Provincie staat op een ana loog standpunt zij heeft een moreele ver plichting om de gevaarlijkste plaatsen belangrijke bochten en hellingen b.v. zoo veel mogelijk te beveiligen; dat doet zij dan ook. Maar de rechte wegsgedeelten be handelt zij bij gladheid als regel niet. Zij verricht dien beveiligingsarbeid als onder houdsplichtige der in aanmerking komende wegen. Ligt een gevaarlijke draai dicht bij de kom, laat dan de gemeente zich den strijd tegen de gladheid daar aantrekken; is het ver buiten de kom, dan trede de on derhoudsplichtige wegsbeheerder op. Men moet zich in aller belang met elkander ver staan; niet óp een wellicht niet anders dan negatief bestaand rechtsstandpunt stelten Tot zoover de redactie. In het thans verschenen no. 10 van ge noemd blad, schrijft jhr. mr. E. W. F. Wttewaal van Stoetwegen ook over de ma terie. Hij meent, dat allereerst de vraag naar voren komt „Behooren werkzaamhe den als sneeuwruimen en zandstrooien bij gladheid, tot het onderhoud van een weg?" Deze vraag moet ontkennend beantwoord worden. Een arrest van den Hoogen Raad van 1924 zegt, dat deze werkzaamheden niet de instandhouding der wegen beoogen, doch de veiligheid van het verkeer. De be perking van de taak der gemeentebesturen voor den zorg van zandstrooien enz. tot de kommen der gemeenten vindt in de wd geen steun. Art. 17 der wegenwet bepaalt dat het waterschap heeft te zorgen dat de wegen, welke het onderhoudt, en die waar op het krachtens zijne inrichting of krach tens zijn reglement heeft toe te zien, in goeden staat verkeeren. Hieronder is het bevorderen van de veiligheid van het vor keer niet begrepen, zoodat ook ingevolgr- dit art. geen opdracht aan een polder o[ waterschap tot zandstrooien of sneeuwi ui- men op wegen bij die lichamen in onder houdt valt te construeeren. B. en W. hebben volgens de gemeente wet de zorg, voor zoover van hen afhangt voor de instandhouding, bruikbaarheid, vrij heid en veiligheid der publieke wegen, brug gen enz. enz. tot gemeenten dienst van al len bestemd. De woorden „voorzoover van hen afhangt" kunnen volgens den schrijver niets anders beteekenen dan: „voorzoover die zorg niet krachtens het publiek recht aan een ander openbaar gezag is opgedra gen". De vraag is nu of deze zorg aan an dere lichamen is opged'-agen? Het onderhoud van een weg is de taak van den onderhoudsplichtige c.q. het wa terschap of den polder. Het bruikbaar, vrij en veilig houden van de wegen is echter niet opgedragen aan den onderhoudsplichti ge, zoodat niet alleen de zorg, maar ook de werkzaamheden zelf ten laste van de ge meenten komen, daar geen andere lichamen voor deze taak aangewezen zijn. Het is dan ook rationeel, dat de gemeente de kosten draagt van deze werkzaamheden voor de openbare veiligheid, van deze politiemaat regelen. Het feit, dat de Commissaris van Politie en niet Burg. en Weth. van de ge meente Middelburg, zich tot het Polderbe stuur van Walcheren inzake deze aangele genheid gewend heeft, ligt volkomen in de lijn van het betoogde. Dat het art. inzake het strooien op de opritten in het Prov. Wegenreglement is opgenomen, toont ook weer, dat het niet op den weg ligt van den onderhoudsplichtige voor deze werkzaamheden te zorgen. Opna me ware anders overbodig. Bedoeld art. is echter wel zeer beperkt en een voorschrift van algemeenen aard ontbreekt ook in dit reglement. Een andere kwestie is of het niet van een polder of waterschap gevraagd kanwor den, de gemeenten in de kosten van zand strooien en sneeuw ruimen tegemoet te ko men? Waar de gladheid van den weg ook de bevolking hindert in de uitoefening van het landbouwbedrijf en het bestrijden daar van derhalve ook een landbouwbelang is en ook al neemt men in aanmerking dat in den winter minder van dit soort verkeer plaats vindt dan des zomers, zoo rijst toch de vraag of het niet billijk geacht moet wor den in deze kosten bij de dragen. Intus schen is deze vraag er een van bestuur, valt derhalve niet in het kader van de be schouwing van den schrijver en kan dus aan het polder- of waterschapsbestuur wor den overgelaten om ieder geval afzonderlijk te bezien en naar aanleiding daarvan te he slissen. WALCHEREN. VEREENIGING VAN CHR. ONDERWIJZERS. Jaarvergadering. De afdeeling Walcheren van de" Ver. van Chr. Onderwijzers hield Zaterdagmiddag te Middelburg haar jaarvergadering ondei leiding van den vice-voorzitter den heei A. Coumou. Besloten werd aan de onderwijzers-zen- dingscommissie een bijdrage uit de kas te geven voor haar werk. Een circulaire zal aan elke christelijke school op Walcheren gezonden worden om de onderwijzers zich te laten inschrijven als lid van de aansprakelijkheidskas. Tot afgevaardigden naar de zomerverga dering. welke in de Paaschweek te Utrecht wordt gehouden, wérden gekozen de heeren L. van Wallenburg en I. van Noppen met mej. M. J. den Hollander als secundus. De agenda der voorvergadering werd besproken; aan dë afgevaardigden is een vrij mandaat gegeven. De rekening en verantwoording van den penningmeester sloot met een batig saldo van 47,56. In de plaats van den heer A. Coumou, dieaan de beurt van aftreding en niet herkiesbaar was, werd als bestuurslid ge kozen de heer J. Birza te Aagtekerke. Aan den heer Coumou werd dank gebracht voor 't geen hij als bestuurslid voor de afdeeling heeft gedaan. De heer L. van Wallenburg hield een inleiding over Pontius Pilatus, den beken den Romeinschen stadhouder van Palestina, onder wiens regeering Jezus is gekruisigd. De inleider gaf eerst eenige historische bij zonderheden ut het leven van den stad houder, zijn willekeurige, vaak wreede re geering, waardoor verontwaardiging on der de Joden ontstond, zijn slappe houding tijdens het proces van Jezus en ten laat ste zijn legendarische levenseinde. Op de lezing volgde een geanimeerde be spreking. Ouderavond. BIGGEKERKE. Vrijdagavond werd in de school van de vereeniging van Gerefor meerd onderwijs een ouderavond gehouden, die goed bezocht was. Na een kort openingswoord van den voor zitter, den heer C. Polderman, werd gele genheid gegeven het werk der leerlingen te bezichtigen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Inzonderheid trok de aan dacht een fraaie, door de meisjesleerlingen vervaardigde, collectie handwerken. De on derwijzer de heer C. Stuij hield hierop een causerie, waarin hij een en ander mede deelde over het aardrijkskundig onderwijs aan de lagere klassen. Propag an (la-avond. DOMBURG. Vanwege de Coöperatie „Vooruit" te Middelburg had alhier Zater dagavond een propaganda-avond plaats, in de zaal van den heer Joh. Corré. Genoemde Coöperatie, waarvan een twin tigtal leden alhier woonachtig zijn, heeft aan deze en vele andere ingezetenen, een genotvollen avond bereid. Opgevoerd werd de revue: „Doe er aan, mee"; van den bekenden en bekwamen schrijver, Willem van Iependaal. Naast .het propagandisti sche, laat deze revue nog voldoende ruim te over voor datgene, wat de lachspieren der luisteraars aan den arbeid zet. Speel sters en spelers in totaal ruim dertig vertolkten hun rollen op een wijze, die bewondering afdwingt. Alle onderdeelen waren keurig en smaakvol verzorgd. In de pauze werden, een paar tulbanden en eenige artikelen verloot. De opbrengst van deze verloting was bestemd voor lij dend Finland. Hoewel niet in groote geta le aanwezig, legden, eenige militairen be slag op de meeste prijzen. Door spontaan aan deze verloting mede te werken, heb ben zij daarmee getoond, mede te leven met hun collega's in het zwaar beproefde FinlandJammer, dat enkelen hunner, na herhaald aandringen, nog niet voldoen de begrepen, dat men met wat lawaai het aspect van zulk een avond niet kan ver- hoogen. Het is ontoelaatbaar, dat men met interrupties het den speelsters en spe lers lastig maakt. Het is zeker een goede gedachte ge weest van ue Coöperatie „Vooruit om haar lede;:, en aspirant-leden alh'er met een dergelijk programma te komen ver rassen. Evenals enkele weken geleden in Middelburg, had zij ook alhier een volle zaal. AFD. GRIJPSKERKE DER Z. L. M. GRIJPSKERKE. Vrijdagavond werd on der voorzitter-chap van den heer A W. Cevaal, de jaarvergadering gehouden van de pi. afd. der ZLM. De voorzitter heette de talrijke aanwezi gen welkom, inzonderheid de jongere Zeeuwsche landbouwers (jongeren organi satie der ZLM) en ir. Versteeg Besloten werd 10 te geven aan de Z.J.L. en de gewone jaarlijksche bijdrage aan het musschengilde. De secretaris bracht het jaarverslag uit in dichtvorm. De kas sloot met een batig slot van 239,85. Hierna verkreeg de hr Versteeg het woord, over het onderwerp: „Wordt de boer voldoende beloond voor zijn arbeid?" Spr. gaf een duidelijke en begrijpelijke uiteenzetting over deze zaak. Er werden nog verschillende vragen gesteld, en door den spreker beantwoord. De voorzitter dankte ir. J. Versteeg voor zijn leerrijke rede. Ouderavond. NIEUW- EN ST JOOSLAND. Vrijdag had in de Christelijke School alhier de jaar lijksche Ouderavond plaats. Het hoofd der ;chool, de heer L. Sluimer, gaf een over zicht van de gebeurtenissen in het afgeloo- peri jaar. Het was een jaar zooals nog niet in het bestaan der school was voorgekomen. De eene moeilijkheid stapelde zich op de andere en toch als men aan het einde de zegen.ngen telt, was het een rijk gezegend jaar. Mej. G. Wentink, onderwijzeres behandel de „De waarde van het voorbeeld". Zij liet hooren, wat het voorbeeld is van de ouders, van omgeving en van onderwijzeres, zoowel als het goede en het verkeerde voorbeeld. Hierna bezichtigden de aanwezigen het werk der leerlingen, dat volledig lag ten toongesteld. Vervolgens sprak het hoofd der school over „Tusschen komen en gaan", hierbij besprekend de verschillende karakters der kinderen, die op de schoolbanken plaats nemen en hun gaan uit de school in het le ven en wat de school hen hierbij het beste kan medegeven. Aan het slot dankte de voorzitter van het schoolbestuur, de heer A. de Jager en zei- de, dat men den indruk had, dat ondanks alle bezwaren het peil van het onderwijs n.et was gedaald. De waarn. burgemeester weth. E. Ver- lare, zeide nog, dat ook het bestuur der ge meente het op hoogen prijs stelt, dat mea er naar streeft het onderwijs zoo goed mo gelijk te doen zijn. Jaarvergadering Geref. Meisjes- en Knapen vereeniging. SINT LAURENS. Vrijdagavond hielden de Geref. Meisjesvereeniging „Ontluikend Leven" en de Geref. Knapenvereenlglng „Benjamin" alhier in het vergaderlokaal •haar jaarvergadering. Behalve door de jongens en meisjes was de zaal geheel gevuld met ouders, begun-, stigers en afgevaardigden. Uit de jaarverslagen bleek, dat de ver gaderingen goed bezocht werden en. er over het algemeen goed gewerkt wordt. De avond werd afgewisseld met opstel len, voordrachten en samenspraken. Feli citaties van Kerkeraad en verschillende vereenigingen werden uitgebracht. In een. der pauzes werden door de meisjes en jon gens sjoelwedstrijden gehouden waarbij ieder een prijs kon behalen. Door J. Vogel werd deze goed geslaagde avond met dankzegging gesloten. Jaarvergadering Ritthemsche bibliotheek. RITTHEM. De bibliotheek hield Zater dagavond haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat in het afgeloopen jaar 40 nieuwe boekwer ken waren aangekocht, waardoor de cata logus bijna 1000 boekwerken telt. Van de bibliotheek werd een druk gebruik ge maakt. De penningmeester sloot zijn boeken met een batig saldo van 15,86. De aftredende bestuursleden S. van den Broeke, P. J. Comelis en B. J. de Meij werden herkozen. Verscheidene nieuwe boeken zullen weer worden aangekocht. Prijsopgave zal gevraagd worden voor het drukken van den catalogus. NED. VEREEN. VOOR LUCHT BESCHERMING AFDEELING SOUBURG. O. EN W. SOUBURG. Vrijdagavond hield bovengenoemde afdeeling een open bare bijeenkomst in de zaal Rehoboth, waaraan voorafging een ledenvergadering, die te 7,15 uur aanving. De leiding berus te bij den voorzitter, burgemeester Stemer- ding, die de leden een hartelijk welkom toeriep. In. de ledenvergadering werd aan de orde gesteld de prijsverhooging van. het orgaan der vereeniging. Ieder lid, dat tot heden 0,40 contributie betaalt, zal binnenkort het orgaan niet meer ontvan gen, tenzij de leden 40 cent extra (dus bo- ve hun contributie-bedrag) betalen. Het orgaan is in den laatsten tijd nog weer uitgebreid, zoodat het ruimschoots 40 cent waard is. De voorzitter hoopte ook, dat zoo niet alle dan toch vele leden ge negen. zullen zijn, deze 40 cent extra te betalen. Te 8 uur ving de openbare bijeenkomst aan, welke matig was bezocht. In deze vergadering zou de heer Bierman uit Mid delburg als spreker optreden, doch hij was wegens ongesteldheid verhinderd. In. zijn plaats was aanwezig de heer Mathijs- sen van Middelburg, die door den voorzit ter welkom werd geheeten, en daarna het woord kreeg tot het uitspreken zijher rede, getiteld: „Waarom lid der N.V.L.?" De rede werd met tal van plaatjes op het witte doek verduidelijkt. Aan het einde der bijeenkomst dankte de voorzitter den spreker voor zijn bemidde ling tot het welslagen dezer bijeenkomst. Hierna sluiting der vergadering onder dank voor opkomst en medewerking. (Vervolg provincienieuvvs 3e pagina).

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 6