SPIERPIJN Goud inde Wildernis KRONIEK VAN BEI OIO THERMOGENE Nederland en Slowakije. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN MAANDAG 11 MAART 1940. N®. 60. Het kompas des eigembelangs. Als dit artikeltje in druk verschijnt, zal Kien misschien den vermoedelijken afloop der Finsch-Russische vredesonderhandelin gen kennen. Toen wij het schreven, was er nog niet veel lijn in te zien. Van het politieke spel, dat ten deze ver scheidene dagen in het geheim werd ge speeld, kan het ware karakter evenmin no gepeild worden. De beschikbare ge gevens laten slechts eenige gissingen toe. De voornaamste daarvan zijn, dat de Duit- sehe regeering er naar alle waarschijnlijk heid de hoofdrol in gespeeld heeft; en de Zweedsche haar hand- en spandiensten ver leende. Het kost weinig moeite, dit op grond van de politiek-militaire situatie en haar ont- wiki-ehngsmogelijkheden te verklaren. De strijd in Finland heeft één zeer belangrijk gegeven opgeleverd: dat de kracht van het Roode leger heel wat geringer is dan vóór den oorlog algemeen werd aangenomen. Deze ontdekking nu opent voor de Gealli eerden een merkwaardig perspectief: de Sovjet-Unie zou wellicht verslagen kunnen worden, daar in het Hooge Noorden, als men er maar genoeg troepen en materiaal heen stuurde; en tegelijkertijd een aanval in het Zuiden, van Turkije uit, ondernam. Sinds eenigen tijd werd voor deze gedachte propaganda gemaakt in Frankrijk en En geland. De Finnen kregen opeens te ver nemen, dat ze meer, veel meer hulp zou den kunnen krijgen. En Zweden werd ge polst over de vraag, of het bereid zou zijn, doortocht te verleenen aan de geallieer de hulptroepen. Zouden Frankrijk en En geland er inderdaad in slagen, op deze wijze een groot offensief tegen Rusland op touw te zetten, dan zou Duitschland zich niet alleen opnieuw van de Russische leveran ties verstoken zien, doch zeer waarschijn lijk bovendien genoodzaakt worden, om op zijn beurt met troepen en materiaal de Russen te hulp te komen. Zoo zouden de Ge allieerden dan den uitputtingsoorlog wer kelijk aan den gang hebben gekregen op vreemden bodem, ver van het eigen grondgebied. Het is zeer begrijpelijk, dat de Duitsche regeering tegen deze mogelijkheid onmid dellijk diplomatiek in het geweer kwam. Men zal te Berlijn reeds lang beseffen, dat de Russische bondgenoot militair niet veel waard is, en bovendien zijn economische waarde zou verliezen, zoodra hij in een grooten oorlog werd gewikkeld. Wij ver moeden, dat de eerste stap van Berlijn is geweest, Stockholm te waarschuwen: dat ook Zweden in den krijg gestort zou wor den, indien het doortocht aan geallieerde troepen mocht verleenen. De Zweedsche re geering heeft de laatste weken herhaalde lijk behoefte gevoeld te verklaren, dat zulk een doortocht onder geen enkele voorwaar de zou worden toegestaanDit gebeurde vermoedelijk dus op verlangen, althans op instigatie, van Berlijn. De Duitsche regeering zal verder haar invloed te Moskou hebben laten gelden, door de Russische regeering onder het oog te brengen, dat een voortzetting van den strijd in Finland de gevaren van militaire verwikkelingen met de Geallieerden steeds grooter maakt. Wellicht had de Sovjet- fégeering dat zelf ook reeds bedacht en stond zü derhalve niet langer volstrekt af wijzend tegenover onderhandelingen met de Finnen. Hoewel de militaire resultaten in de afgeloopen maand betrekkelijk bevredi gend zijn geweest voor de Russen, ziet het er toch niet naar uit, dat Finland spoedig den strijd zal opgeven, terwijl daarentegen de kans op een aanval van Frankrijk en Engeland (in den Kaukasus, met behulp van Turkije) zienderoogen gegroeid is. Men heeft de laatste dagen nogal critiek hooren uitoefenen op Zweden: dat dit land zich leende voor het Duitsche politieke spel. Wö kunnen deze critiek niet billijken.-Had de Zweedsche regeering zich dan moeten leenen voor de machinaties van Frankrijk en Engeland, wetende, dat daarvan het ge volg zou zijn geweest: een inval van Duit sche troepen in Zuid-Zweden, zoodat èn Ons broodivordt een cent duurder. De minister van Economische Zaken deelt het volgende mede: Van het begin van den oorlog af heeft de regeering er naar gestreefd, door haar prijzenpolitiek een stijging van de prijzen voor de eerste levensbehoeften zooveel mo- gelijk te voorkomen. Zelfs is iedere prijs stijging van tarwebloem en tarwemeel, be stemd voor broodbereiding, tot nog toe vermeden, ondanks het feit, dat de tarwe- prijzen op de wereldmarkt sinds het uit breken van den oorlog sterk gestegen zijn. Daarenboven zijn de kosten van den aan voer (vrachten en verzekeringspremies) op- geloopen tot een veelvoud van die, welke in normale tijden golden. Zoo steeg de tar- weprijs op de wereldmarkt van 3.20 mid den Augustus 1939 tot f 5,35 op eind Fe bruari 1940. De vrachten stegen in dat zelfde tijdvak van 7 tot 27.50 per ton, terwijl de molestpremie, welke voordien een te verwaarloozen kostenfactor vertegen woordigde, thans circa 3 van de waarde bedraagt. Dit beteekent, dat de kostprijs van uitheemsche tarwe, waarop wij hier te lande voor circa 65 bij de bereiding .jjan broodbloem zijn aangewezen, is ge stegen van 3,90 tot 8,35 per 100 kg. Indien de regeering geen maatregelen had genomen, zou het gevolg hiervan zijn ge weest, dat de broodbloem hier te lande met een bedrag van 3,75 per 100 kg in prijs zou zijn gestegen, hetgeen uitkomt op een kostprijsstijging van het brood van ruim 2 cent per brood van 800 gram. Tot nu toe is een broodprijs-verhooging als gevolg van vorengenoemde factoren in haar geheel voorkomen, doordat de regee ring is voortgegaan de grondstoffen en de ingevoerde bloem tegen den vroegeren prijs ter beschikking te stellen. Welke groote bedragen hiermede gemoeid zijn geweest wordt wel duidelijk geïllustreerd door het feit, dat bij de genoemde prijzen- en kos- tenverhoudingen de regeering een nadeel van in totaal 2.000.000 per maand heeft. Het spreekt vanzelf, dat hiermede niet onbeperkt kan worden doorgegaan. Hoe zeer de minister zulks ook betreurt, de hui dige omstandigheden dwingen hem wel om een deel van deze groote lasten op den consument af te wentelen. De minister heeft daarom thans besloten, den verkoop prijs van de buitenlandsche tarwe met 2,25 per 100 kg te verhoogen, waardoor de bloemprijs hier te lande met een bedrag van 1,70 per 100 kg zal stijgen, .hetgeen metterdaad kan leiden tot een p r ij s s t y- ging van 1 cent per brood van S00 gram. Uit het voorgaande blijkt wel, dat dit slechts een gedeeltelijke vergoeding is voor de hooge kosten, welke de Staat in dit opzicht heeft te dragen. Finland èn Zweden zelf het groote slagveld van Europa zouden zijn geworden? Men vergete niet, dat de Geallieerden pas bereid bleken Finland voldoende „hulp te ver leenen", toen ze ontdekten, dat het Roode leger daar in het Hooge Noorden door hen verslagen zou kunnen worden. Niet dus deernis met de arme Finnen, maar louter hun eigenbelang was hier de werkzame drijfveer. Zoolang alleen het lot der Fin nen op het spel stond, had men in Frankrijk en Engeland slechts hoogdravende betuigin gen van deelneming beschikbaar. Wij nemen hun dat geenszins kwalijk. De Geallieerden zijn in een krijg gewikkeld, welke hun niet toestaat op een anders kompas dan dat van het volstrekte eigenbelang te va ren. Aan den anderen kant echter mag dan Zweden niet worden verweten, dat zij hetzelfde doen en er dus weinig voor voe len, hun land en dat der Finnen het groote slagveld van Europa te laten worden. Men bedenke hierbij tenslotte, wat er van het reeds zoo geteisterde Finland zou overblijven, indien daar nu nog de groote strijd moest worden uitgestreden. Er zou vermoedelijk geen steen op den anderen blijven. Bevrijdt 5J van door de warmte-verwekkende Bescherm U tegen j KOUVATTEN De ■warmte, die door de Thermogène wordt op gewekt. kalmeert rheuma- 1 tisclie gewrichts-, spier- en zenuwpijnen. In de lende- de heupen, de gewrich- en in den nek - overal de kwe'lende pijn optreedt, kunt U deze bestrijden door de pijnlijke plek eenvoudig te bedekken met een vel Thermogène. Niet alleen's nachts, doch ook overdag onder uw werk blijft de Thermogène de pijn krachtig bestrijden. Het is een eenvoudige, doeltreffende methode om in den kortst mogelijken tijd de pijnen te verdrijven. Het is tevens een uitstekend middel om uw gezond heid te beschermen tegen de wissel vallige weersinvloeden. Thermogène is L verkrijgbaar bij Apothekers en Dro gisten in doozen van 40 en 60 cent. Een vriendelijk artikel in het blad der Slowaak- sche regeering. Het Slowaaksch persbureau meldt uit Bratislava: In het blad van de Slowaaksche regee ring, de „Slovak" van 8 Maart, is een hoofdartikel opgenomen, waarin wordt ge zegd, dat de Nederlandsche handel een groote en verheugende belangstelling toont voor een uitbreiding van den handel met Slowakije. De Nederlandsche handel heeft gezien, dat in Slowakije vele mogelijkheden bestaan, welke volledig kunnen worden uit gebuit, want de belangstelling, welke Ne derland aan den dag legt voor Slowakije is niet eenzijdig. Ook Slowakije ziet gaarne nauwere betrekkingen met Nederland, niet alleen om economische redenen, doch ook voelt Slowakije zich als neutrale staat aan getrokken tot de andere kleine landen in Europa, in het bijzonder tot Nederland, dat in vroeger eeuwen een groote vrijheids strijd heeft gestreden, welke juist door Slowakije zoo goed kan worden begrepen. Slowakije weet, dat Nederland zich na het veroveren van zijn vrijheid zich heeft ont wikkeld tot een modernen staat, welke hooge beginselen huldigt en welke op we tenschappelijk en cultureel gebied veel heeft gepresteerd. Slowakije" weet, dat Nederland, zoowel als België en de Scandinavische landen dooi den oorlog schade lijden, niet door eigen schuld, doch door zijn aardrijkskundige lig ging. Slowakije heeft - gfoote bewondering voor de verstandige neutraliteitspolitiek, welke Nederland in het conflict der we reldmachten heeft gevolgd, doch nog groo ter is de bewondering voor den daadwer kelijk getoonden wil tot vrede van het Ne derlandsche volk en de door zijn, in Slo wakije hoogelijk vereerde Koningin Wilhel- mina, tezamen met Koning Leopold van België ondernomen stappen tot het redden van den vrede. Helaas hebben deze stappen 'tot nu toe geen succes gehad, doch nog steeds verliest men den moed niet, dat de Nederlandsche buitenlandsche politiek on der leiding van den minister-president De Geer en den minister van buitenlandsche zaken Van Klef fens één van de beste kop pen van de internationale diplomatie, er in zal slagen alleen of in samenwerking met anderen een rechtvaardig en snel einde van het huidige conflict tot stand te bren gen. Ondertusschen lost Nederland zyn eigen vraagstukken, welke thans moeilijk en veel vuldig zjjn, op de best mogelijke wijze op. Dat men op het oogenblik in Nederland nog aan niets gebrek heeft, dankt men aan den minister van economische zaken, Van Steenberghe, welke evenwel nog jong is, Na het ongeluk met de O. 11. De werkzaamheden in en bij het gat, dat door de sleepboot „Amsterdam" in de boegbuiskamer van de duikboot geramd werd. Men heeft het gat verder uitgebrand en hei daarna tijdelijk gedicht. Vervolgens is. het schip naar de Marinewerf gesleept. doch zeer energiek en die voor de Neder landsche industrie veel heeft gepresteerd. Wat de commercieele betrekkingen tus- schen Nederland en Slowakije betreft, deze zijn vooral levendig op het gebied van den uitvoer van hout en cellulose, doordat Fin land, Rusland en Polen zjjn uitgeschakeld als leveranciers. De belangstelling van Ne derland richt zich hierdoor steeds meer op Slowakije en met de maand neemt de om zet toe. Ook voor andere voortbrengselen is een levendige belangstelling waar te ne men en zonder twijfel zullen ook hier con crete resultaten worden bereikt. DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ZWITSERSCH GEBIED. Volgens Havas hebben Zaterdagavond Duitsche vliegtuigen, welke van een vlucht boven Fransch gebied terugkeerden, over de Zwitsersche grens bij Bazel gevlogen. Des morgens zijn in de straten van Bazel pamfletten gevonden welke klaarblijkelijk oor Frankrijk bestemd waren. Minister Steenberghe hedenavond voor de radio. OVER DEN TOESTAND IN DE VEEHOUDERIJ. De minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, heeft het voornemen hedenavond een korte toe spraak door de radio te houden tot de land bouwers, en wel in het bijzonder met het oog op den toestand in de veehouderij. De rede zal worden uitgezonden door bei de Nederlandsche zenders om kwart voor acht. VALSCHE MUNTER IN RUSLAND TOT DEN KOGEL VEROORDEELD. Naar Havas meldt, heeft de rechtbank te Leningrad een zekeren Toporov wegens het vervaardigen en in omloop brengen van valsch geld tot den kogel veroordeeld. Zijn bezittingen zullen worden verbeurd erklaard. fc- Naar het Engelscli van O. V AND ER BILT Je. 24). Nishima bracht een deel van het eten met een paar stukken gedroogd rendier- vleesch naar de Indianen, die terstond met. hun gezang om regen ophielden, hongerig naar de borden eten grepen en om thee vroegen. Maar dat moest Nishima hun wei geren, omdat ze alle thee, die er was, noo- dig had voor de heete zakjes en om aan Jim te drinken te geven. Want thee, waar in een zoo groot mogelijke hoeveelheid sui ker was opgelost, scheen het eenige voed sel te zyn, dat Jim naar binnen kon krij gen. En telkens als hy genoeg bekwam om iets door te slikken, voerde de oude hem met een lepel zooveel ze maar kon. Het was voor hen allen een afmattende nacht; een nacht van gruweiyk afwachten. De dood zweefde boven de stille hutde dood, dien de Indianen daarbuiten verwy- derd trachten te houden door hun goden met een bede om regen te misleiden! Of hield die oude medicynvrouw met haar thee en onverstaanbare tooverspreuken hem weg? Of het meisje, dat stilletjes onder het bereiden van dat middernachteiyk maal en het vatenwasschen haar kinderlpke gebe den ten hemel zond? Otto verloor Mimi geen oogenblik uit 't oog, toen ze daar zoo door de hut bedry- vig heen en weer dribbelde. Meer dan ooit begeerde hy haar als zyn vrouw. Hier ver toonde zich een nieuwe, onbekende Mimi; dit was werkelykheid; niet langer was ze een snoezige, maar dure speelpop. Dien nacht was ze een volwassen vrouw gewor den. En voor het eerst zag Otto dat Mimi alles in zich vereenigde, wat haar tot een echte huisvrouw maken kon. Met zoo'n vrouw aan zyn zyde, zou hij veel meer kunnen verrichten, zyn vaderland beter dienen. En dan zou hij met haar terugkee- ren naar zyn vaderland, om daar zijn loon te verwerven! De nacht duurde Otto ondragelük lang. Hy had slechts één verlangen en dat was, Mimi zoo gauw mogelijk uit de hut en uit de nabijheid van den man, met wiens smarten ze zulk een gevaarlyk medeiyden scheen te hebben, weg te krijgen. En dan daarbü te moeten bedenken, dat hyzelf voor een groot deel oorzaak was, dat het zoo was geloopen, doordat hy niet ervoor ge zorgd had, het gaatje in de benzinetank groot genoeg te maken! Stommerik! Na- tuurlyk was er wel een weg, om binnen kort een dokter te hebben. Hy kon immers met zyn geheimen, ongeregistreerden en nïet-geöctrooieerden radiozender van uit zyn vliegtuig een noodroep uitzenden? Maar daar kon hij niet aan denkenhet risico was te groot, dat hy zyn eigen po sitie bloot gaf. Neen, hy kon niet anders doen dan geduld hebben, en medelydend glimlachen tegen Mimi en dien jongen po litiebeambte, die er niet het minste idee van had, dat een van zijn grootste vyan- den zich by hem in de hut bevond! „Kom, ga nu naar bed, hartje", zei hy teeder tegen Mimi, toen ze geen enkel huishoudelyk karweitje meer wist te be denken. „Ik kan niet! Ik zou toch geen oog dicht doen." „Hy heeft gelyk", beaamde de agent. „Je moet wat gaan rusten. Als je dat niet doet, hoe wil je ons en Jim morgen dan blyven helpen?" Mimi keek den jongen politieman dank baar aan. „Nu goed, dan ga ik. Maar roep je me vast en zekerals er iets is, dat Men is dikwijls gelukkiger door het geluk, dat men hoopt, dan door het geluk, dat men heeft. Illilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllll! ik doen kan?" „Dat beloof ik je." Toen ten slotte de morgen aanbrak, had Otto er nog meer spyt van, dat hy er niet beslister op gestaan had, reeds in den nacht weg te vliegen. Want het licht van den aanbrekenden dageraad was groenachtig en vaal. De lucht hing laag. De atmosfeer scheen verpest te zyn; golven van akelig zwoelen damp, afgewisseld door kille vla gen, dreven over het meer. De wind zoef de onheilspellend door de takken en de struiken schenen in bange afwachting te ritselen. Er hing een mist over het eiland, die niet alleen het gevolg was van den boschbrand en alles met een dichten sluier omhulde. Toen Otto, na een poosje in een van mus kieten doorzwermde tent slecht geslapen te hébben, weer in de hut kwam, zag hy de oude Nishima bezig, sterk riekende takjes te verbranden en voor den haard geheim zinnige teekens te maken. „Wat is ze nu weer aan het uitvoeren?" vroeg Otto den agent, wiens verschroeide handen door Mimi niet al te vakkundig verbonden werden. „Dat zyn takjes uit de Paascliversiering van het altaar in de missiekerk. Ze ver brandt ze om het eiland tegen den bliksem te behoeden. Dat is gewoonte by de Chris ten-Indianen. Het is een wonderlyke ver menging van heidendom en Christelyk ge loof." „Mooi voor myn boek!" zei Otto lachend. „Hoe gaat het vanmorgen met den zieke?" De agent ving den blik op, dien Otto over het gebogen hoofd van Mimi heen- richtte en trok de wenkbrauwen samen. „Best!" zei hy, terwille van Mimi. „Mooi zoo. Daar ben ik bly om", zei Otto, het venster uitkykend. „Dus die ouwe heks denkt, dat we onweer krygen? Dat zou best kunnen. Ik had haar brave lui van nacht niet moeten toestaan, zoo veel om regen te bidden. De lucht ziet er naar, alsof we het beste doen, met maar meteen op reis te gaan. Heb je al koffie gehad, Mimi?" Ze richtte haar donkere oogen ernstig op zyn gelaat. „Maar ik ga niet met je mee, Otto. Niets ter wereld kan me bewegen, hiervandaan te gaan." „Maai- liefstebegon hij tegen te stribbelen. „Praat er verder niet over. toe! Ga nu alsjeblieft gauw den dokter in Menora halen." Al pratend overhandigde ze hem een kop koffie. En later, toen ze hem zag wegvliegen, scheen het haar toe, als waren haar drin gende wenschen in staat, de snelheid van zijn vliegtuig te verhoogen. Haast je! Haast je toch!" Op hetzelfde oogenblik, dat het kleine amphibievliegtuig in de nevelbanken bo ven het meer verdween, rolde de eerste donderslag uit de verte over het eiland... HOOFDSTUK VIII. Mimi's belofte. Het onweer was ontzagwekkend en het redde de brandende bosschen. Maar het was ook vreeselijk zwaar. Mimi zag, hoe het grauwe, vlakke meer veranderde in een zwarte, woelende, woeste, watermassa. Het heele eiland scheen onder den stortvloed te daveren en te rillen in den stormwind. De lucht was verstikkend heet, omdat de wind uit het Noorden kwam en wolken dampenden stoom meevoerde van de smeulende boschgronden. Het was zoo donker in de hut, dat. ze licht moesten aansteken. De voorraad kaarsen was byna op. In het oranje lichT van de olielamp zag het vertrokken ge zicht van Jim er onwerkelyk en schrikwek kend uit. Zijn oogen, die hy een enkele maal opsloeg, waren te schitterend en te helder. Hij scheen te zwak om te praten. Toen Nis hima geen thee meer had voor een drank, maakte ze een pap klaar van inlandscne kruiden, schors en mos en legde die op zijn knie. Met een gedempten kreet en een krampachtige rilling van ontzettende pijn verloor hy het bewustzijn. „Ze vermoordt hem nog!" jammerde Mi mi tegen den politieagent. „Toe, laat ze toch van hem afblijvenDe dokter zal er nu we! gauw zijn. Otto is een uitstekende vlie ger. Hy komt wel door dezen storm heen". Nishima verstond slechts weinig En- gelsch; maar ze voelde de beschuldiging in Mimi's woorden. Ze keerde zich om en keek haar leelyk en verwyfend aan. „Pas op en beleedig haar niet", waar schuwde de politiebeambte. „Ze geeft Jim zijn beste kans. Ze weet heusch haar zaak jes heel goed. Er is infectie in het been ge komen en nu trekt ze het vergif er op die manier uit. We hebben hier geen anti- tetanus-serumen het is niet te zeggen, wanneer in zoo'n storm het vliegtuig terug zal komen. We moeten het dus aan haar overlaten, en heusch ze is heel bekwaam". Hy veinsde een groote oprechtheid; want in zyn hart twijfelde hij ook. Zyn gelaat: was betrokken door de vermoeienis dei- nachtwake en ook van medelijden met Jim. Hy voelde zich uitgeput en zyn handen de den hem ontzettend veel pijn. Nishima was de eenige in de hut, die on verstoord, onvermoeid en geduldig bleef. Haar oude botten, onder een fladderende hoop kleurige kleeren verborgen, gehoor zaamden onvoorwaardelyk aan haar wil. Haar knoestige, gebruinde handen gaven naar werk geen oogenblik op. Ze vulde haar zakjes telkens weer met. heete theebladen en duwde die tegen Jim's handpalmen aan. Daarop vroeg ze om meer licht, maar de politiebeambte moest haar aan het verstand orengen, dat de olie bijna op was, evenals de kaarsen. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 5