MIDDELBURGSCHE COURANT ^eetxtv0cb>e Hf Engelsche schipbreukelingen le Vlissingen aan wal gebracht» NUMMER 60 183e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal, Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWIT.Tn WT.ATYÏT.N EERSTE BLAD UCOBSCHB COURANT 1 MAANDAG 11 MAART 1910 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, by vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Gr©©te diplomatieke bedrijvigheid] te Rome» ¥00 Ribbentrop werd vanochtend d@@r dera Pays ontvangen 1 De Duitsche minister van Buitenlandsche 'Aalten, Von Ribbentrop, is gisterochtend met een speeialen trein te Rome aangeko men. Hij was vergezeld van een grooten staf van medewerkers. Op liet station werd hij ontvangen door vele autoriteiten, met aa i het hoofd den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano. Een dichte menigte vulde de straten en juichte de beide ministers toe. De ontvangst in Ro me lean over het algemeen hartelijk ge noemd worden. De Italiaansche pers wijdt groote aandacht aan dit bezoek, evenals trouwens de pers der andere landen. "Volgens de Italiaansche kranten is deze reis van Von Ribbentrop niets anders dan een uitvloeisel van de verhoudingen tus- sclien Rome en Berlijn. Evenwel geeft men toe, dat in de huidige omstandigheden het bezoek zeker een beteekenis kan hebben, die ver uitgaat boven een gewone bespre king. Het is zoo goed als zeker, dat Finland en de kansen op vrede een onderworp van bespreking zullen uitmaken. In do Engelsche pers zijn geluiden waai te nemen, volgens welke men in Enge land gelooft, dat het bezoek van een der meest vooraanstaande Duitsche staatsile- den aan Rome in dezen tijd wellicht nog be langrijker is dan eerst werd verondersteld. DRUKKE DAGEN! Reeds een uur na zjjn aankomst heeft Von Ribbentrop een onderhoud gehad met Mussolini. Een gisteren uitgegeven oflici- eel communiqué deelt hierover mede, dat het onderhoud vijf kwartier duurde en in een hartelijke stemming gevoerd werd. Hedenmorgen om negen uur heeft Ko ning Victor Emanuel den Duitschen mi nister ontvangen. Hij vertoefde een half uur ten paleize. Vervolgens heeft om elf uur de Paus aan Von Ribbentrop een audiëntie verleend. Dit onderhoud heeft ruim een uur geduurd. Daar de Paus uitstekend Duitsch spreekt, was er geen tolk aanwezig. Von Ribben trop was gekleed in de uniform der nat.- socialistische party. Het Duitsche Nieuwsbureau voegt hier aan toe, dat Von Ribbentrop daarna een bezoek heeft gebracht aan den kardinaal staatssecretaris mgr. Maglione, dat deze kort daarop met een tegenbezoek op de Duitsche ambassade heeft beantwoord. Naar aanleiding van dit nauwe contact veronderstelt men, dat. er een toenadering op komst is tussehen de R.oomsch-Katholie- ke geestelijkheid en de Duitsche regeering. Vandaag heeft Von Ribbentrop verder weer een bespreking gehad met Mussolini, terwijl h'ü ook een gedaehtenwisseling heeft gevoerd met Ciano. Eeo vredesplan Reuter meldt uit Kopenhagen: De middageditie van de Deensche „Ber- Iingske Tidendé van heden publiceert een bericht uit Boedapest, volgens hetwelk Von Ribbentrop, Mussolini en Ciano werken aan een vredesplan, dat aan Suniner Welles zal worden overhandigd, waimeer hij op zijn terugreis naar Amerika weer in Rome komt. Als bron in Boedapest van dit bericht wordt opgegeven: „Hongaarsche politieke kringen, die in nauw contact staan met Ci ano". Een Engelsche stem voor vrede en ontwapening Voor een büeenlcomst van pacifisten in „Queens Hail" te Londen heeft het Engel sche Lagerhuislid George Lansbury, (Arbei dersparty) een boodschap voorgelezen, waarin hij aandringt op de onmiddellijke bijeenroeping eener conferentie voor vrede en ontwapening, t.w. een conferentie van neutralen en oorlogvoerenden met het een ge doel na te gaan hoe de vrede her steld en de ontwapening verkregen kan worden. Indien de oorlogvoerenden niet wil len vergatieren aldus Lansbury is het de plicht van president Roosevelt, als leider van den grootsten neutralen staat, een cou- fentie van neutralen bijeen te roepen en daarin de voorwaarden op te stellen, welke de oorlogvoerenden zonden dienen te a vaarden. A merika zou een wapenstilstand voorstaan. Eeo periode van 30 «lagen genoemd. Reuter meldt uit Washington: De voor zitter van de Senaatscommissie voor buiten landsche zaken der Ver. Staten, de heer Pittman, heeft een rad oredevoering uitge sproken, waarin hij scheen aan te duiden, dat de Ver. Staten, na den terugkeer van Sumner Welles, voorstellen zou kunnen doen betreffende een wapenstilstand van dertig dagen. Deze voorstellen zouden tot alle oorlogvoerenden worden gericht. Na een schets te hebben gegeven van den hu digen toestand in Europa zeide Pittman, dat, wanneer de oorlog voortduurde tot den vroegen zomer, hy waarschünlijk tot het bittere einde zou worden uitgevochten. Gezien echter hetgeen bij een dergelijke oplossing betrokken zou zijn, zouden de oor logvoerenden nauwelijks kunnen weigeren een dertigdaagschen wapenstilstand in over weg ng te nemen. Deze zóu den neutralen de gelegenheid bieden bü te staan in het zoeken van een regeling. De neutralen kunnen zich niet wenden tot de oorlogvoerenden, met eenige hoop om toegehoord te worden, zoolang de gevechten voortduren. Sumner Welles in Londen De speciale rapporteur van Roosevelt, de Amerikaansche onderminister. Sumner Welles, is gisteren van het Fransche vlieg veld van Le Bourget vertrokken naar Lon den. Hij reisde met een verkeersvliegtuig, dat geëscorteerd werd door verscheidene Fransche jachttoestellen en Engelsche ver- kenn ngsvliegtuigen. Welles heeft na zijn aankomst in de En gelsche hoofdstad in zijn hotel een korte bespreking gehad met Kennedy, den am bassadeur der Ver. Staten te Londen. He denmiddag zou hij de pers ontvangen en bij die gelegenheid mededeelen hoe hy zich voorstelt de vier dagen van zijn bezoek aan Londen te besteden. Het verluidt, dat zyii eerste officleele contact met den Engelschen minister van buitenlandsche zake*, zal zijn en dat hij daarna met Chamberlain zal spreken. In Amerikaansche kringen wordt ver klaard, dat het nutteloos is eenig nieuws te verwachten over de reis van Welles aleer hij in de Ver Staten terug zal zijn en dat dat dan nog alleen te verwachten is van president Roosevelt. Engeland heeft de Italiaansche kolenschepen vrijgegeven. Londen streeit naar be tere verstandhouding met Rome. Reuter meldt uit Londen: Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche regeering be sloten heeft de Italiaansche schepen met Duitsche steenkool, welke de vorige week zijn aangehouden en opgebracht naar Duins vry te laten, met de lading. In de off.cieele mededeeling wordt verder gezegd, dat de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, den Britschen ambassadeur te Rome heeft ont vangen, die hem mededeelde, dat 'de Brit sche regeering besloten had de schepen vrij te laten met hun lading steenkool. De Italiaansche schepen, welke nog niet met hun lading steenkool op thuisreis zyn vertrokken, zullen de havens, waar zü zich op het oogenblik bevinden, in ballast verla ten en geen andere Italiaansche schepen zullen worden gezonden om in deze havens steenkool te laden. De Engelsch-Italiaansche regeling be treffende den uitvoer van Duitschen steen kool over zee werd gisteren met levendige voldoening begroet door de Engelsche och tendbladen, die er in hun laatste edities met groote koppen melding van maakten. Zy stellen in het licht, dat deze regeling ge tuigt van de verzoeningsgezinden geest, die kenmerkend was voor de Engelsch-Italiaan sche onderhandelingen en zij geven uitdruk king aan de hoop, dat dit in staat zal stellen tot een gemakkeiyker hervatting van de besprekingen, die aangeknoopt waren over een regeling der handelsbetrekkingen tus sehen beide landen. PARAVANE VERLOREN. TERNEUZEN. Het Nederlandsche mo tortankschip „Etrema" komende van Cu rasao met een lading ruwe olie bestemd voor Gent (België) heeft ty'dens de vaart op de Noordzee de stuurboord-paravane verloren. Het is niet uitgesloten dat deze paravane verspeeld is bij het afknippen van een mynketting. Een nieuwe paravane is reeds onderweg naar Gent en zal daar aan het schip be vestigd worden. Bij Seihioyweribank is hun schip (vermoedelijk) op een mijn geleopen en ten onder gegaan Eera Firasche delegatie confereert te Moskou. De Finsche Landdag zal beslissen over eventueele vredesvoorstellen. Allen werden opgepikt door de loodsboot No. 9. Er gaat nagenoeg geen dag meer voor bij of onze kolommen bevatten berichten over scheepsrampen, die, als gevolg van den oorlog, hebben plaats gehad. De onmete lijke zeeën, waarop tal van schepen varer moeten varen, zijn vol van gevaren. Dag en nacht hangt het leven van den zeeman aan een zijden draad en het aantal slacht offers, dat reeds gemaakt is, is niet bü be nadering te schatten. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks hall twee werden wij uit ons bed gebeld. Aan de andere zyde van de lijn klonk een stem die zeide: ,Er is weer werk aan den winkel, er is een Engelsch schip op een mijn geloopen en de bemanning is op weg naar Vlissingen". Voor den kran tenman is een dergelijke tip voldoende om onmiddellyk in de kleeren te schieten en er op uit te gaan. Spoedig hadden wü toen nadere bijzonderheden. Het bleek, dat het Engelsche stoomschip „Borthwick" ter hoogte van Schouwenb'ank op een mijn was geloopen .en gezonken. De uit 21 koppen bestaande bemarning werd opgepikt door het Nederlandsche loodsvaar- tuig no 9, welk schip de geredden naar Vlis singen bracht waar zy aan de zorgen van het Engelsche vice-consulaat werden toe vertrouwd. Spoedig waren toen de mannen, die allen in hun werkplunje waren, in het hotel „Goes" ondergebracht, waar zij van een welverdienden rust konden genieteri. Onder hen bevond zich één matroos die een blessure aan den arm had opgeloopen. Hij werd door dr. Grippelmg behandeld, waarbij bleek dat de verwonding niet van ernstige aard was. De anderen waren onge deerd. Wij hebben den schipbreukelingen dien nacht met rust gelaten en zijn nen Zon dagmorgen in hotel Goes gaan opzoeken, Wij troffen hen daar aan in een stemming, waaraan niet was temerken aan welk ge vaar zij hadden bloot gestaan. Door de goe de zorgen van den Engelschen vice-consul, den heer de Bruijne uit Middelburg was men reeds druk bezig om allen van nieuwe kleeren te voorzien, nadat allen zich hel Ook een vertegenwoordiger van Mannerheim bij de besprekingen. Terwijl in Finland nog steeds verwoed gevochten wordt, vinden te Moskou bespre- mngen plaats tussehen een officieele dele gatie der Finsehe regeering en de Sovjet autoriteiten. De Finsehe delegatie bestaat uit den mi- n.ster-president Ryti, den oud-minister Paasikivi, die ook de vorige onderhandelin gen met Moskou heeft gevoerd, en generaal Walden, als vertegenwoordiger van het le ger en maarschalk Mannerheim persoon lijk. Ook neemt het Kamerlid Volonmaa deel aan de besprekingen. De delegatie is Woensdagavond, via Stockholm naar Rus land vertrokken en heeft sinds haar aan komst iederen dag met de vertegenwoor digers der Russische regeering gesproken. Een besluit is nog niet genomen en volgens inlichtingen uit Helsinki heeft de Finsehe delegatie ook geen volmacht om daartoe over te gaan Eventueele vredesvoorwaar den zullen aan 't oordeel van den Fhischen Landdag onderworpen moeten worden. De uitnoodiging voor deze besprekingen is uil- gegaan van Moskou. Naar verluidt, neemt ook Worosilof, de opperbevelhebber van. hot roode leger deel aan de conferentie. FINLAND BLIJFT EENSGEZIND. De correspondent van het Deensche blad „Stockholm Tidningen" in Helsinki schrijft over de geestesgesteldheid van de Finsehe bevolking in verband met de poging tot onderhandelingen o.m. het volgende: „De Finsehe openbare meening is eens gezind over de noodzakelijkheid dat de in tegriteit en onafhankelijkheid van het land niet het voorwerp mogen vormen van een soort internationaal pokerspel. Voor het oogenblik weigeren de Finsehe leiders zich uit te spreken over de in gang zijnde be- sprkingen en de dagbladen houden zich daaraan. Voor de groote meerderheid dei" open bare meening is maar een ding duidelijk: Moskou wil onderhandelen- Wat Finland betreft, dit. zal slechts onderhandelingen, aanvaarden, wanneer de Russische voor waarden werkelijk aanvaardbaar zijn. Ook is de openbare meening eensgezind over ds noodzakelijkheid om den strijd tot het. ui terste voort te zetten, wanneer de Russi sche eischen verder gaan, of zelfs gelijk blijven aan de voorwaarden, die de vorige herfst voorgelegd werden. Op dit punt be staat er bij de bevolking geenerlei twyfel. Inderdaad heeft de regeering te kennen gegeven, dat de sovjets nog zwaardere voorwaarden zullen voorleggen dan in de vorige herfst, hetgeen nog niet beteekent dat de voorwaarden al overhandigd zijn. Ook stelt men in het licht, dat de Russen, onder den invloed van de verschrikkelijke verliezen, die zy hebben geleden, evenals onder den invloed van den algemeenen po- litieken toestand er toe zouden kunnen worden gebracht hun eischen te verlagen tot een peil, dat het tenm.nste mogebjk zou maken besprekingen te voeren over eventueele vredesvoorwaarden." Volgens andere berichten, zijn de nieuwe eischen der Russische regeering zeker niet zwaarder dan die van verleden jaar. DE PREMIER-IN-SPé KUUSINEN. In Helsinki ging dezer dagen het ge rucht, dat Kuusinen, de Finsehe communist die door Moskou alvast benoemd was tot minister-president van de te vormen Fin sehe „Volks-republielt" gearresteerd zou zijn, wegens cr.tiek op de Russische regee ring naar aanleiding van de vredesonder handelingen. De regeering te Moskou schynt, blykens haar onderhandelingen met Helsinki, in ieder geval de idee van een sovjet-Finland, voorloopig wel opgegeven en wellicht zit zij daarom eenigszins met Kuusinen in haar maag. De ex-aanstaande premier heeft jn- tusschen een artikel gepubliceerd waarin hij een aanval doet op de huidige Finsehe regeering. Hij is dus niet gearresteerd, wat in Helsinki eenige opschudding heeft verwekt. Welke functie de sovjets aan Kuusinen hebben toegedacht voor het ge val, dat de vredesonderhandelingen ge lukken, is niet bekend...:.. Weer een g era dat over de Russische eischesi. Naar Reuter thans verneemt, behelzen de Russische voorwaarden: afstand van alle gebied rondom het Ladogameer, met inbe grip yan Viipuri en andere steden, de ge- heele Karelische landengte, alle eilanden in de Finsehe Golf, welke thans bezet zijn door de Sovjettroepen, de Westelijke helft van het schiereiland Rivachi en verpachting van Hangoe voor een Russische vlootbasis, niet slechts voor den duur van den Euro- peeschen oorlog, maar voor een lange pe riode van jaren. stevige ontbijt goed had laten smaken. Hc-l leed scheen men weer al te zijn vergeten er vormden zich clubjes en even later ver diepten de mannen zich in het kaartspel. Met het verstrekken van inlichtingen wa ren zy echter niet zoo vlot. Allen hadden orders om geen enkele mededeeling te ver trekken wat, gezien den oorlogtoestand begrypelijk is. HOE HET ONGELUK GEBEURDE Het gelukte ons echter toch om nog eenige nadere bijzonderheden te verkry- gen. Daaruit bleek, dat de „Borthwick" op weg was geweest van Rotterdam naar „er gens in Engeland". Zaterdagavond om streeks 11 uur was het schip ter hoogte van het lichtschip Schouwenbank. toen een hevige explosie het in al zijn voegen deed kraken. Een gedeelte der beman ing lag Le slapen, doch werd door de explosie uit de kooien geslingerd. Allen renden naar het dek, waarby geen tyd meer was om meer clan de hoogst noodige kleedingstuk- ken aan te trekken. Het schip maakte on middellyk veel water en begon snel te zin ken. In alle haast werd de sloep gestreken waarin de geheele bemanning plaats nam van het redden van bezittingen was geen sprake. Aan boordheerschte echter voïle- digekalmte. van een paniek was geerï spra ke. De zeelui waren op iets dergelijks vol komen voorbereid. Men had nog kans ge zien 'n S.O.S.-sein uit te zenden, dat werd opgevangen door de in de nabijheid krui sende loodsboot no. 9 Terwijl de Borth wick" zonk, snelde de loodsboot te hulp en spoedig was de sloep met de bemanning ontdekt en werden de Engelschen aan boord genomen. Daar niemand meer werd vermist, was het niet noodig om nog lan ger op de plaats des onheils te blyven. Dus vertrok men direct naai- Vlissingen waar inmidels alles in gereedheid was gebracht om de schipbreukelingen te ontvangen en te verzorgen. Deze scheepsramp is dus wel by zon der goed afgeloopen. Nog een slachtoffer? Volgens een later te Vlissingen opge vangen bericht zou in dezelfde omgeving waar de „Borthwick" ten onder is ge gaan nog een Engelsch schip zyn getrof fen. Daarvoor heeft men echter geen na dere by zonderheden meer ontvangen. Verwoede strijd bij Wiborg. De Russen hebben eenige eilanden veroverd. Gedurende het weekeinde hebben de Rus sen over het ijs in de Baai van Wiborg voortdurend verwoed aangevallen. De Fin nen erkennen het verlies van een paar eilanden in de Baai. De Russen wierpen over het ijs groote massa's troepen in den stryd, die wanhopig vochten om het steun punt op de kust ten Westen van Wiborg te vergrooten. Zij hebben een strook gronds bezet ter lengte van ongeveer 16 km en tei diepte van 4 km. Nieuwe troepenafdeelin- gen, die met sleden en tanks in colonne-for matie over het ijs 'trachtten op te rukken, werden door de vele bommen der Finsehe vliegtuigen gedecimeerd. Tanks verdwe nen in groote gaten in het ijs. Te Helsinki wordt verklaard, dat het aantal verdron ken soldaten in de honderden loopt. De Russen hebben gisteren eveneens den geheelen dag aangevallen ten Oosten van Wiborg, waar zij het Vuoksenmeer tracht ten over te steken. Hun formaties werden evenwel door de Finsehe artillerie uiteen geslagen en by het invallen der duisternis waren alle aanvallen vruchteloos gebleven. Te Vuoksen is het ys bedekt met honderden lyken van Rusische soldaten. Ten Noord oosten van het Ladogameer zyn alle po gingen door de Finsehe linies te breken, verydeld. Finsehe patrouilles bestoken de vyandelyke troepen voortdurend. Met dit alles blykt de omgeving van de Schouwenbank wel vol gevaar te zitten daar men mag aannemen dat naast deze Engelsche schepen ook de vorige week ver miste Nederlandsche schepen in deze om geving moeten zijn vergaan. Wy vernamen dan ook dat vele schepen de omgeving van de Schouwenbank mijden en er in een rui me bocht omheen varen. Wij vroegen den opvarenden van de „Borthwick" nog of z;i van meening waren dat het schip werkelijk door een mijnexplosie was vergaan of dat soms een torpedo de oorzaak kon zijn. De Engelschen haalden hun schouders ten- op en zeiden dat 't wel een mijn „zou zyn" geweest ie sSageüjjiiselte cfpseve lijst. SLECHTS DRIE MAN GERED Reuter meldt uit' Londen Drie geredde stokers van het Britsche s.s. s.s. „Thurston", dat, na ter hoogte van de Engelclie Westkust op een mijn te zijn geloopen is gezonken, zyn in Cardiff aan land gebracht. Zij hadden urenlang op een vlot rondgedreven. Thans bevinden zij zich in een ziekenhuis. Tevoren was de „Thurston" in aanvaring geweest met het s.s. „S.N.A. 1" uit Rou- aan. Het Britsche stoomschip „Chevy Chase" (2719 ton) is Zaterdag na een ontploffing op de Noordzee gezonken. De uit 21 kop pen bestaande bemanning werd gered en in een haven aan de Oostkust aan land ge bracht. Negen person enmoest enin een ziekenhuis worden verpleegd. Na de ont ploffing was het schip binnen 20 minuten onder de oppervlakte verdwenen. Het Britsche stoomschip „Maindly Hill" (1918 ton) is gisterochaend vroeg op de Noordzee gezonken volgens Reuter na een botsing met een onbekend gebleven vaartuig. De uit 23 koppen bestaande be manning kon worden gered. GREEKSCH SCHIP IN NOOD. Het Amerikaansche radiostation Mackey heeft S.O.S.-seinen opgevangen van het 0 Grieksche schip „Alexandros". Het schip, dat 4343 ton meet, bevindt zich in moei- lyklieden op den Atlantischen Oceaan. Bomontploffing in Duitsch gebouw te Montevideo. Havas meldt uit Montevideo (Urugayk dat een boru tot ontploffing is gekomen in liet gebouw, dat in de Piedrus-straat in ge bruik was bij Duitsche instellingen, o.m. de Kamer van Koophandel en het nationaal- socialistische centrum in Uruguay. In het: gebouw werd een vergadering gehouden waar een vyftigtal personen de vertoonïng bijwoonden van een Duitsche film, die voor do gewone Uruguaysche bioscopen was ver boden De bom, die onderaan de trap was gelegd, kwam Zaterdagavond om half etc tot ontploffing. De ruiten braken en de straatdeuren vlogen twee meter ver weg. In de vergaderzaal ontstond een paniek, maar niemand werd gewond. De Duitsche gezant, de commissaris van politie van Montevideo en de rechter van instructie be gaven zich naar de plaats van de ontplof fing.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1