lp tyvptttttcifzie |§j ^eetra^c^e 3c Iff HIDDELBURGSCHE COURANT C&GOCSCHE COURANT) De Finsehe regeering in rechtstreekse h contact met Moskou De landbouw krijgt nog steeds niet wat hem toekomt Ommekeer kleinen Motorrijwielbouw STADSNIEUWS 183e JAARGANG DRIE BLADEN EE1CSXE JSLAJJ EERSTE BLAD Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. ZATERDAG 9 MAART 194Ö Adverte.rtiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, by vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Zweden zal geen dooltocht van troepen toelaten Daitschland roept de bemiddeling in van Italië Uit de vloedgolf van berichten, geruchten en vermoedens, welke vannacht uit de Scandinavische landen en de hoofdsteden der groote mogendheden zijn binnengeko, zijn enkele belangrijke conclusies te trek ken, welke wij hier laten vogen Moskou heeft aan Finland geen ulti matum gesteld. Wel Jmeft de sovjet-rcgee- ring de bemiddeling van Zweden ingeroe pen om op de Russische voorwaarden te komen tot een beëindiging van den oor log. Thans staat Helsinki rechtstreeks in contract met Moskou. De Russische voorwaarden zijn harder dan de eischen, welke de Russchen stelden voor hun aanval, maar de berichten, die .daarover totnogtoe gepubliceerd zijn, zyn sterk overdreven. Duitschland, dat, vanwege het Duitsch- Russische vriendschapsverdrag, niet actief wil intervenieeren in deze kwestie, zal waarschijnlijk de bemiddeling van Italië inroepen. Vanmorgen ïs de Duitsche minis ter vau Buitenlam-Tsche Zaken, Von Rib- bentrop, per vliegtuig naar Rome vertrok- De Zweedsche regeering heeft besloten in geen geval doortocht van troepen over haar grondgebied toe te staan. Als Finland dus eventueel om militairen bystand zou vragen aan de Geallieerden, dan zou Zweden niet gedoogen, dat Brit- sche of Fransche troepen door Zweden trokken, terwijl een andere manier om Fin land militair te hulp te komen, uiterst las tig zou zijn. Het is thans duidelijk, dat Stockholm bij de thans aan den gang zijnde vredesonder handelingen de rol heeft vervuld van cen trale voor de uitwisseling van mededeelin gen tusschen de Russische en Finsehe bel- ligerenten. Zoo werden in het begin dezer week de mededeelingen van het sovjet commissariaat van buitenlandsclie zaken door bemiddelmg van de Zweedrche legatie te Moskou doorgegeven aan het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken en vandaar naar Errko, den Finschen gezant te Stockholm, die ze doorgaf naar Helsin ki. Doordat de Finnen gisteren rechtstreeks met Moskou in contact zyn gekomen, is de ze omslachtige procedure minder noodza kelijk geworden. ANSTIGE AFWACHTING IN HELSINKI. Te Helsinki verkeert men m groote spanning. Een politieke persoonlijkheid heeft, volgens Havas, verklaard, dat eerst Maandag a.s. de bijna angstige afwachting der openbare meening een begin van vol doening zou kunnen krijgen. Het antwoord op de Zweedsche bemidde ling is langdurig bestudeerd. Men kan hier geen aanwijzingen vinden, dat de vooraf gaande beraadslagingen moeilijk zouden zijn geweest door belangrijke meeningsver- schillen. Het schijnt, dat het gestelde pro bleem vooral van tactischen aard was: moest men zonder meer de Russische be sprekingen afslaan, die waarschijnlijk zou den uitkomen op voorstellen, welke verder zouden gaan, dan die van den vorigen herfst, terwijl het Russische echec duide lijk is? Men heeft in Finland het diepe gevoelen, dat men de Russische plannen verijdeld heeft door den onverwachten, doeltreffend- den weerstand. De Russen hebben dit nog de laatste dagen geconstateerd in de Baai van Wiborg, vooral aan het Karelische front op het ijs van de Finsehe Golf. Men verklaard, dat de Finsehe gedele geerden niet zijn vertrokken om bevelen in ontvangst te nemen, maar om zich op de hoogte te stellen, alvorens werkelijke on derhandelingen aan te gaan. DUITSCHE DRUKi De Finsehe onderhandelaars weten, reeds dat in de Zweedsche hulp verandering kan komen en dat, wanneer zij geheel verdween daardoor een diepe wijziging zou ontstaan in de gegevens van het Russisch-Finsch pro bleem. Men geeft-er zich rekenschap van, dat de ommekeer in de Zweedsche houding alleen door Duitsche druk kan zijn ont staan. In Bërljjnsche politieke kringen ver klaart men intussehen, dat in strijd met door de buitenlandsche pers verspreide be richten Duitschland geenszins een stand punt heeft bepaald tot verzoening in het Finsch-Rusissche conflict. Duitschland blijft een houding van strikte neutraliteit en niet- deelneming in dit conflict innemen. Ook Zweden ontkent druk te hebben uit geoefend op de Finsehe regeering. Het is te begrijpen, dat Duitschland in geen geval zijn nieuwen Russischen vriend wil kwetsen door iets te ondernemen te gen den zin van dien vriend in. Ook zal Berlijn het zoo lang mogelijk vermijden om iets te doen, dat den indruk zou kunnen geven, dat Moskou en Duitschland het niet volkomen eens zijn wat de buitenlandsche politiek betreft. Maar evenzeer is het voor iedereen dui delijk, dat de Russische machtsuitbreiding in het Noorden niet bepaald de Duitsche sympathie heeft. Bovendien is Duitschland er veel aan gelegen om Scandinavië niet te laten worden tot een oorlogsterrein, waarop de Geallieerden zouden opereeren. Daarom is wel aan te nemen, dat Berlijn graag een stopzetting der vijandelijkheden zou zien, zonder dat het zelf daartoe open lijk stappen neemt. Daarom trekt de reis van minister Von Ribbentrop dan ook zeer de aandacht. Vol gens de Duitsche radio zal Von Ribbentrop met Mussolini en graaf Ciano, den Itali- aanschen minister van buitenlandsche za ken, besprekingen voeren „over hangende vraagstukken". Dat hierbij Finland ter prake zal komen, ligt voor de hand. En dat de Finsch-Russi- sche kwestie de aanleiding voor deze reis is, kan men ook met groote mate van waar schijnlijkheid veronderstellen. Hierbij loont het de moeite er aan te her inneren, dat de houding van Italië tegen over den oorlog in het Noorden zich al lengs gewijzigd heeft in de richting, zooals Duitschland die reeds eerder ging. Berlijn immers heeft steeds beweerd, dat Finland zich door de Geallieerden in den oorlog heeft laten drijven, door de Russi sche eischen af te slaan. Bovendien heeft Finland vóór er van dezen oorlog sprake was, een Duitsche garantie geweigerd. Of Duitschland deze garantie gestand zou heb ben gedaan, nu de zaken zich op deze ma nier ontwikkeld hebben, is een andere vraag Ook in enkele Italiaansche bladen kon men in de afgeloopen week dergelijke uitingen lezen, welke misschien niet zoo zeer voortkwamen uit minder sympathie voor de Engelscheri dan wel uit een groo- tere ontstemming tegen Engeland, welks „garanties" men op niet al te loffelijken toon besprak. Thans juicht de Italiaansche pers in ieder geval de pogingen tot bemiddeling toe. De oorlog in Finland werd als een gevaar voor Europa als geheel beschouwd, zoodat een vrede in het Noorden 'aller instemming heeft. Het is anders wel eigenaardig, dat het land, hetwelk het eerst daadwerkelijken steun gaf aan Finland vliegtuigen en vliegers thans ook om bemiddeling wordt verzocht. De vroegere staatspresident van Finland, Svinhufvud is gisteren per vliegtuig in Ber lijn aangekomen. Hij zal zich eveneens naar Rome begeven. De onderhandelingen in het laatste stadium? Volgens een Reuterberïeht uit Stock holm verwacht men daar, dat de Finsch- Russische onderhandelingen vandaag in het eindstadium zullea komen. De Russen dringen er blijkbaar op aan, lat de vredes voorwaarden geregeld moeten zijn. alvorens een wapenstilstand wordt gesloten. De Fi. nen hebben de vorige week -toen de onderhandelingen pas begonnen waren, een wapenstilstand, gévraag.l. Reuter verneemt verder, dat 2 wede- reeds verscheidene weken is bezig geweest met het tot stand brengen van een con tact tusschen beide partijen. Zoowel de Russen als de Finr.en vreesden, dat een bereid zijn tot onderhandelen als een tee- ken van zwakheid zou worden uitgelegd. De Zweed.che bladen toonen z'ch van daag voldaan over de vredes-mogelijkheden, doch zij betoogen. dat dr-integriteit en, on afhankelijkheid van Finland moeten blij- Criliek in de vergadering van den kring Oostburg der Z.L.M. Een mooie rede over de Volkshoogeschool. OOSTBURG. Vrijdagmiddag hield de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, Kring Oostburg, haar algemeene vergadering on der voorzitterschap van den heer A. J. Leenhouts, burgemeester van Retranche- ment, in hotel Mabesoone alhier. Openingsrede van den voorzitter. In zijn openingswoord heette de voorzitter allen hartelijk welkom in het bijzonder dr. V a n der Wielen en ir. J. Dorst die op deze vergadering liet woord zouden voeren. Het jaar 1939 zal volgens spreker als een zwarte bladzijde in de annalen geschreven staan. De reeds lang verwachte oorlog is thans uitgebroken en alhoewel hij geen be schouwing van den internationalen toestand zal geven doch wel een woord over den land bouw in verband met de tijdsomstandighe den. De prijzen die in 193S en 1939 achteruit gaande waren, loopen nog steeds terug. Toen in September 1939 de oorlog uitbrak dacht men aanvankelijk aan ontspanning in de prijzen. Dit is echter niet bewaarheid. Daar de regeëring geen rekening heeft ge houden met de verlangde prijsverhooging van de producten, heerschte onder de land bouwbevolking groote verontwaardiging. Tenslotte heeft men in Den Haag toch een prijzenregeling gevonden welke echter voor 1939 niet van toepassing werd. Later deelde de minister echter mede dat ook voor 1939 een prijzenverhooging der producten alsnog zou plaats vinden. Wat de opbrengst van suikerbieten be treft deze was heel onbevredigend. Thans heeft men nieuwe moeilijkheden door de regeeringsmaatregelen want het landbouwbedrijf is aan alle kanten gebon den. Er wordt veel te veel met statistieken ge werkt en dat is niet juist. Een voorbeeld hiervan is dat volgens de statistieken als premie voor de ongevallenwet 4 berekend werd terwijl later bleek dat 1 voldoende was. Wanneer men de werkloozen-statistieken ziet heeft men een geheel ander inzicht dan het in werkelijkheid is. Wanneer deze oorlog geëindigd is en wii weer een naoorlogschen tijd tegemoet gaan wat zal dan de toekomst van den boer wor den? In 1918 was hij financieel in staat de moeilijkheden het hoofd te bieden doch thans ontbreekt alle financieele reserve. Wp verlangen niet naar de O W.'s doch wel naar stabiliteit in het landbouwbedrijf. Thans dient voor den boer een regeling te Door het stooten op een rots nabij de Japansche kust zonk de „President Manuel Quezon". Twaalf passagiers en 114 leden der bemanning konden gered worden door Japansche schepen Bovenstaande foto werd gemaakt van een der te hulp gesnelde vaartuigen. Britsche bombardementen nabij de Duitscbe kust. Naar Reuter mededeelt, heeft de Britsche luchtmacht dezer dagen nabij Borkum drie Duitsche patrouillevaartuigen gebombar deerd. Vooi-ts werd gisteravond nabij Sylt een hulpvaartuig 'der marine gebombar deerd. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft verder medegedeeld, dat Britsche vliegtuigen gistermiddag bij de Noordkust van Schotland een „HeinkeV-togstel in zee hebben geschoten. "Reuter voegt hieraan toe, dat sedert liet begin van den oorlog 45 Duitsche vlieg tuigen boven of bij de Britsche eilanden zyn neergehaald. worden getroffen als een tijd komt van laag conjuctuur. De toekomst is onzeker maar met zeker heid kan men zeggen, dat de wereld na den oorlog en ook als zelfs de groote strijd nog voorkomen kan worden, er geheel anders zal uitzien. Kennis en energie zullen een' absolute eisch worden. Bü de ingekomen stukken was een schrij ven binnengekomen van den Plantenziekte- Ie undi gen Dienst waarin om medewerking gevraagd bij de bestrijding van den Colorado kever. Algemeen werd besloten dezen steun te verleenen. Voorts was een schrijven ontvangen van de Mij. tot bevordering van Ooft en Tuin bouw in W.Z.V. waarin om subsidie ge vraagd werd voor 4 proefvelden, 4 boom gaarden waarvan 3 bestaande en 1 nieuwe aan te leggen te Oostburg. De kosten van deze proefvelden bedragen jaarlijksch f 100. Besloten werd f 25 voor 1940 beschikbaar te stellen. Een geharnast jaarverslag. Wat het jaarverslag betreft het aantal leden van de vereeniging is flink toegeno men en bedraagt thans 369. Gememoreerd werd het verlies, dat de vereeniging gele den heeft door het overlijden van den pen ningmeester Van Dixhoorn in wiens plaats thans den heer Le Clercq benoemd is. Voorts deelde de secretaris in zün ver slag mede, dat hoe droef het ook is hij vreest dat de dag zal aanbreken dat ir Louwes en wij boeren als gelijkgerechtig de partyen tegenover elkaar zullen komei te zitten en de dag komt dat. de heer Louwes de tarwe in het buitenland voor 6 50 kan koopen doch ze niet meer over de Noordzee krijgt, dan is hij de kooper maar wy de verkooper. Want aldus de secretnrifs de heeren die ons regeeren, zijn geweldig machtig, de 6 maanden die achter ons liggen hebben aangetoond, wat men ons kan verbieden, maar de vorige oorlog heeft ons geleerd als het eenmaal zoo ver gekomen is, wij mee zullen pra ten. De secretaris eindigt met een woord van dank te brengen aan ir. Dorst voor de vele en krachtige medewerking die lip verleend heeft bij het oplossen van de vele moeilü'kheden. Hp toch was het d'e •het vorig jaar ingreep toen de zomertar- we voor de zaai opliep tot 20 en ge daan wist te krijgen dat dit 14 werd. Hp hoopt dat dit jaar boer en regeering na'der lot elkander gebracht zullen wor den. De rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar luidl als volgt: ont vangsten 1877,12 Vi, uitgaven 1S40.63 goed slot 36 49%. Momenteel heeft men in kas 2041,79%. DE VOLKSHOOGESCHOOI. Hierna hield dr. Van der W i e- len uit Bakkeveen een lezing over het onderwerp „De Volkshoogeschool". Vol gens spreker is de Volkshoogeschool in dit gewest geheel onbekend. Het is echter geen jong instituut doch veeleer een grijs instituut. Deze school is in Denemarken tijdens een landbouwcrisis ontstaan en wel in 1850 toen Denemarken in een land bouwcrisis gedompeld was en de Deensche boer in uiterst moeilyke omstandigheden verkeerde. De boerenstand veramde en he' is in d;en tijd dat Denemarken een zuivel- produceerned land werd. De Volkshoogeschool ontstond 1850 in een kleine boerderij in Zuid Jutland. Hel doel was boerenzoons en, menschen van stad en platteland cursussen van socialen en geestelijken aard te geven. De eerste 15 cursisten zyn de pioniers geworden voor een stuk volksontwikkeling. In Denemar ken en Scandinavië heeft men 59 scho len. Deze school effent het pad bij het uittreden van het gezin in de'maatschappij Zoowel landarbeiders als boerenzoons, stu denten en onderwijzers bezoeken deze scholen als ze den leeftijd van IS jaar be reikt hebben. Ze heeft zelfs haar invloed doen. gelden in Finland en IJsland. De stichters hebben voorop gesteld eendracht van het volk. In Denemarken heeft men een sterke samenwerking op economisch gebied en op vele gebieden ons land van de wereld markt gewerkt. De voornaamste elementen van de volks hoogeschool zijn lichamelijke ontwikkeling literatuur en volkszang. De lichaamsont wikkeling is daar een element van buiier- gewone beteekenis. Van de 1200 000 kinde ren in ons land "zpn er 400 000 van licha melijke ontwikkeling verstoken. Zoo neemt ons land een zeer ongunstige plaats in. Het gevolg van dit alles is, dat liet ar- beii.lstempo van de Nederla-der 30 a 40 'l't lager ligt dan van den Deen. De letterkundige ontwikkeling van dit instituut is van groot belang voor geheel Scandinavië. Veel werken die momentee' in het Nederlandsch vertaald zijn, zpn het gevolg van de Volkshoogeschool. Toen in 1917 voedselschaarste kwam richtte men in de steden zijn blikken op het platteland Helaas zpn er in de steden nog tienduizenden die niet begrijpen, dal er op het platteland een taak ligt. De stad moest inzien dat het platteland een stuk van. het economisch leven is en het platteland behoort de belangen van het stedelpk leven in te zien. De volks zang neemt in Denemarken en omringende landen een byzondere plaats in. Bij alle bijeenkomsten wordt bij begin en einde gezongen. In 1930 werd in ons land de eer=te Volkshoogeschool te Bakkeveen opgericht. Eesi in den O.K. W. 125 c.c. t 275— 100 c.c. I 245— Voor de 100 c.c. noteer en wij een specialen prijs. VRAAG EENS AAN C. de Leeuw - TeS. 669 vliss.straat middelburg (Ingez. Med.) Een boerderijtje met 1 ha grond werd als zoodarig ingericht. De stichting begon met 21 leden en thans na 10 jaar.arbeid bedraagt dit aantal 2100. In 1930 waren er 12 cursisten, in 193S 1200. Op den voorgrond staat de samenleving. De praetische arbeid bestaat uit aai.leg terreinen enz. In de middaguren lichamelijke ontwikke ling, "bespreking literatuur en couranten. De inhoud van het gelezene goed weer te geven is een taak van de Volkshoogeschool. Men bespreekt de verhouding van landar beider tot boer. Lezingen worden er ge houden. Volgers spreker komen er wellicht nog tijden dat het accent, de beklemming nog meer op het platteland gelegd zal worden. Het Volkshoogeschoolwerk is een roep van jonge menschen tot jonge merschen en een beroep op de ouderen hieraan me de te werken. Vervolgens deelde ir. J. Dorst nog het een. en ander mede over zijn indrukken van den landbouw in Denemar- ken. Bij de rondvraag werden den heer Dorst nog eenige vragen gesteld waarna de voorzitter de vergadering sloot. GOES PLANTSOENEN ZONDER BANKEN. Nadat reeds lang aan den pleitbezorger den hr Kloosterman, dat banken in de plantsoenen beloofd waren, trok de Raad er op de begrooting voor 1940 eindelyk een bepaalde som voor uit. Ged. Staten berichten thans echter, dat ze bezwaren hebben tegen dezen post, omdat het geen noodzakelke uitgave betreft. Tegen de banken op de begraafplaats hebben G. S. geen bezwaar. En alzoo stellen B. en W. thans voor. de banken in de plantsoenen te laten vervallen en alleen een bedrag van 160 u't te trekken voor 5 banken op de begraafplaats. VLISSINGEN. Arrestatie wegens spionnage. Te Vlïssingen zyn dezer dagen twee per sonen gearresteerd onder ernstige verden king van spionnage. In het belang van het onderzoek achtten de autoriteiten het gewenscht over deze zaak geen nadere inlichtingen te verstrek ken.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1