oemgo nieuws Bewoner van Seihierm@[infai!k@@g vond een vfii@gtuigb©m0 'Hij meende het projectiel te moeten demoniseren. Met twee andere mannen verloor hij het leven. Omstreeks half zes gisteravond is op Schiermonnikoog Bfj het explodeeren van een bom een persoon gedood en twee an deren ernst g gewond, welke laatsten ech ter na eenigen tijd eveneens overleden. Gistermiddag besloten de mannen een op het strand gevonden „boei" te demon- teeren. Nauwelijks was men hiermede be gonnen of de bom kwam tot explosie. ONTZETTEND GEVOLG. De gevolgen waren ontzettend. De bee- nen van de drie mannen werden afgerukt, terwijl zij voorts ernstige verwondingen aan het lichaam krégen. Bandstra bleek onmid dellijk te zijn omgekomen. De geneesheer Berghuis van Schiermon nikoog verleende den slachtoffers de eerste hulp. De toestand van Visser was duidelijk'ho peloos, terwijl Van Dijk, voor wiens behoud nog eenige hoop bestond, naar het zieken huis te Groningen zou worden overgebracht. Hiertoe ontbood men de te Oostmahórn gestationneerde reddingboot „Insulinde". Voorzichtig werd Van Dijk hierin gedra gen, waarna de boot den overtocht naar ■den vasten wal begon. Bü de aankomst daar bleek de toestand van den zwaar gewonde zoo verergerd te zijn, dat verder vervoer niet raadzaam was. Korten tijd later is Van Dijk overleden. Visser werd naar zijn woning te Schier monnikoog vervoerd. Des avonds om zeven uur overleed hij. Tengevolge van het explodeeren van de bom zijn de ruiten van de in den omtrek gelegen huizen vernield. Maandag heeft de heer Boersma op het strand van Schiermonnikoog een tweede vliegtuigbom gevonden. Hij nam deze mee naar zijn woning, waar zijn beide zoons het projectiel gisteren hebben gedemon teerd. Gelukkig hebben zich hierbij geen ongelukken voorgedaan. EEN WAARSCHUWING VAN DEN BURGEMEESTER WERD IN DEN WIND GESLAGEN. Nader vernemen wij nog de volgende bij zonderheden: Woensdagmiddag ontdekte de 22-jarige zoon van den burgemeester van Schiermon nikoog op het strand een bom. Hij meende te doen te hebben met een peervormige boei. Uit dien hoofde is het te verklaren, dat hij er niet al te voorzichtig mee om ging en tenslotte het voorwerp ter plaatse achterliet. Korten tijd later vond Van Dijk, die op de fiets een tochtje, langs zee maakte, het projectiel. Ook hy zag den gevaarlijken aard van het aangespoelde voorwerp niet in en, het eveneens voor een boei aanzien de, raapte hij het op en nam het mee naar huis. Hier deponeerde hij het in den tuin. Des avonds begaf hij zich naar den bur gemeester om dezen van zijn vondst te ver wittigen. De burgemeester ging daarop met Van Dijk naar de woning om het gevon den voorwerp in oogenschouw te nemen. Hij ried Van Dijk aan er vooral voorzichtig mee te zijn, zeggende: „Wees maar voor zichtig, je kunt nooit weten, wat het is". Ondanks deze duidelijke waarschuwing, besloot Van Dijk gistermiddag om vijf uur het voorwerp te demonteeren. Nadat hij van een monteur van de electriciteitsvoor- ziening, wélke nabij zijn woning is gelegen, een schroevendraaier had geleend en zelf een moersleutel te voorschijn had gehaald, toog hij aan het werk. Bandstra en Visser, die op korten afstand van het huis van Van Dijk 'wonen - tuinen achter de woningen hebben hier een gemeenschappelijk pad kwamen toeval lig eens buurten en zagen Van Dijk bezig met iets uit elkaar te halen. Belangstel lend bleven zij toekijken. Er was een half uur verstreken, toen Van Dijk de ontsteking van het projectiel loswerkte. Hetzelfde oogenblik deed zich een ontploffing hooren, welke tot ver in den omtrek was waar te nemen en het erg ste deed vreezen. Onmiddellijk kwamen de zoon van den burgemeester, die zich op korten afstand bevond, en de vrouw van Van Dijk uit het voorhuis naar den tuin snellen, om te zien wat er eigenlijk was geschied. Zij ontwaarden een verschrikkelijk tafe reel. Zwaar bloedend vonden zij hier drie mannen liggen, wien allen de beenen wa ren afgerukt. Luidkeels schreeuwde de vrouw om hulp. Van alle zijden kwam r toegeschoten. Men waarschuwde terstond den geneesheer van het eiland, dokter Berghuis, die zich met een verpleegster naar de plaats van de ramp spoedde. Zoo goed en zoo kwaad als de toestand der ge troffenen het mogelijk maakte, verleende men hun de eerste hulp. Het beschikbare verband bleek evenwel niet toereikend, weshalve men zijn toevlucht nam tot la kens van het nabijgelegen hotel Van der Werff. De ongeveer 40-jarige F. Bandstra was behalve door het verlies van beide beenen ook nog zeer ernstig aan den buik verwond. Hij moet op slag dood zijn geweest. De omstreeks 30-jarige R. Visser, die eveneens beide beenen had verloren, had bovendien een diepe wonde in het hoofd nabij een oog. Men trof hem bewusteloos aan. De 30-jarige Van Dijk, die het projectiel onder handen had, had geen verdere ver wondingen, dan het verlies van beide bee nen. Hp was geheel bij kennis en zei nog tegen zjjn broer, die inmiddels ook op de plaats van de ontploffing was verschenen: „Ik heb nu wat raars uitgehaald". Per brancard van het Groene Kruis werd Visser naar zijn woning overgebracht. Ook het stoffelijk overschot van Bandstra werd naar diens woning vervoerd. Kort na zeven uur is Visser aan zijn verwondingen over leden. Van Dijk werd zijn woning binnengedra gen. Daar zjjn toestand niet totaal hope loos werd geacht, stelde men zich in ver binding met het station Oostmahorn van de Noord- en Zuid-Hollandsche redding- maatschappij, teneinde het slachtoffer per motorreddingboot naar den vasten wal te vervoeren, om hem in een ziekenhuis te Leeuwarden te doen opnemen. Zoover is het helaas niet gekomen. In Oostmahorn is Van Dijk bezweken. Bij het overbrengen van de slachtoffers verleenden militairen de ehulpzame hand. DERTIENJARIGE JONGEN VERMIST. Hy schreef aan zijn moeden, dat hij „op eigen beenen" wil staan. De commissaris van politie, chef van het bureau kinderpolitie te Amsterdam, verzoekt namens de ouders de opsporing van Johan Christoph Gerhard Winkler, oud 13 jaar, die sinds 6 Maart jl. wordt vennist. De jongen is des ochtends van huis vertrokken en niet naar school ge gaan. Hij heeft een brief aan zijn moeder geschreven, waarin hij mededeelt op eigen beenen te willen staan. Signalement: lang 1.65 m. donker uiter lijk, donkerblond haar (met kuif), bruine oogen, breed gezicht, bleeke gelaatskleur, vrfl groot litteeken op voorhoofd, ge kleed in donkergrijze winterjas, donker grijs plusfourcostuum, blauw-grijs geruite kousen, roode geruite das, roode slipover, blauwe blouse, lage zwarte schoenen, brui ne zg. fietshandschoenen met kappen. Hij heeft bij zich een zwart gelakt hee- renrijwiel merk „Fongers" bij het achter wiel voprzien van rood-wit geverfd schildje met opschrift „S.H." Hij is in hel bezit van eenig geld. Het is niet onmogelijk, dat hij zich hier of daar in de bosschen verborgen houdt. DE „STUYVESANT" MET BEMANNING VAN DE „ALKMAAR" IN NEDERLAND TERUG. Gisteravond is het s.s. „Stuyvesant" van de K.N.S.M. in Nederland teruggekeerd. Te kwart over zeven kwam het schip te IJmui- den aan. Zooals bekend, had de „Stuyvesant" de leden van de bemanning van het s.s. „Alk maar" van dezelfde maatschappij, dat op 18 Febr. nabij de Kaap Verdische eilanden is gestrand en geheel verloren ging, aan boord. De bemanning, die na de strandin" een nabijgelegen rots wist te bereiken werd opgepikt door het s.s. „Farmsum" van de stoomvaart-maatschappij „Oostzee" van welk schip z'(j een dag later werd overbe zet op de „Stuyvesant". Van de veertig leden der „Alkmaar"-be manning gingen er 38 in IJmuiden van boord, teneinde zich per spoor naar hun woonplaatsen te begeven. Twee opvarenden bleven aan boord van de „Stuyvesant" om de verders reis nmr Amsterdam mede te maken. ONGEREGELDHEDEN IN JERUZALEM. Reuter meldt: Gisteravond is in Jeruza lem weer de beperkte staat van beleg afge kondigd als gevolg van onordelijke Joodsche betoogingen. De hoofdtroep der betoogers werd op vreedzame wijze uiteengedreven. Rumoerige elementen echter veroorzaak ten onrust en maakten het noodig, dat de politie hen verspreidde. Onder gelijke om standigheden zijn ook in Tel Aviv door de autoriteiten maatregelen genomen. VERLIES VAN UITERLIJK SCHOON? Rechtbank kent alleen werke lijke geleden schade toe. Een meisje uit Schoonhoven was op ze venjarigen leeftijd aan haar keel ge opereerd, waarbij de chirurg ongelukkiger wijze twee tanden van haar onderkaak uit stiet. De ouders lieten een brug in de on derkaak aanbrengen, doch door deze behan deling groeide de onderlip van het meisje iets naar binnen, waardoor zij, volgens haar ouders, aan schoonheid inboette. Het meisje is thans vijftien jaar. Zij spraken den chirurg in rechten voor de gemaakte tandartskosten aan en tevens voor de geleden schade door het schoon heidsverlies. In totaal vorderden zij een be drag van 13.000, De Haagsche rechtbank wees alleen de vordering voor zooveel de tandartskosten betrof, ten bedrage van 1250,toe en ontzegde de vordering voor al het overige. DOODELIJKE AANRIJDING. Toen gisteren de 55-jarige voeger S. Mo- lema uit Emmen (Dr.) per fiets op weg naar zijn werk te Emmer-Compascum was, reden hem ter hoogte van Emmerschans twee autobussen van de E. D. S. achterop reden. Bij het naderen van een tegenligger remde de chauffeur P. R. van de eerste bus waarschijnlijk te krachtig, waardoor de bus op den door lichten sneeuwval glad den weg slipte. Het voertuig raakte M.. die geheel rechts reed, en kwam vervol gens tegen een boom tot staan. M. werd in bewusteloozen toestand opge nomen en naar het diaconessenhuis te Emmen overgebracht. Aanvankelijk sche nen zijn verwondingen niet van ernstigen aard te zijn. Het slachtoffer is echter la ter tengevolge van een inwendige verbloe ding overleden. De politie heeft de autobus in beslag ge nomen en onderzoekt of er van schuld sprake is. Een geheimzinnige reis van 's werelds grootste passagiersschip. Een overwinning of een vlucht Onlangs is het grootste passagiersschip ter wereld gereed gekomen, de E. g'elsche- „Queen Elizabeth welke reus nog groo- ter is dan de „Queen Mary". Het schip is meteen op zijn eerste re.s naar Amerika gevaren en is daar veilig aangekomen. Het vertrek gebeurde in het diepste ge heim, vanwege het duikbooten- en vlieg tuigengevaar. Den eersten dag is het schip door Britsche oorlogsbodems geëscor teerd. Tegenover de pers verklaarde kapitein Townley, dat de „Queen Elizabeth" naar New York was gekomen op verzoek van de verzekeringsmaatschappijen om in vei ligheid te zijn. Het schip Reeft den over tocht volbracht met een gemiddelde snel heid van 24,7 knoopen- Het heeft een ge heime route, zigzag varende gevolgd. De in totaal afgelegde afstand was 3127 mijl. De bemanning bestond uit 378 koppen, met inbegrip van de technichi. De reis duurde 5 dagen en 9 uur. De „Queen Elizabeth" was beschermd te gen magnetische mijnen door het „systeem Gauss", o.m. bestaande uit electrische ka bels langs de zijden van het schip, die de magnetische kracht, welke het schip uit oefent, moeten opheffen. De „Queen Elizabeth" heeft geen duik- .boaten of oorlogsschepen ontmoet. De Engelsche en de Duitsche pers en ook de kranten in Amerika wijden veel aan dacht aan den tocht van dit nieuwe schip. Alleen verschillen zij in de beoordeeling. Aan de eene zijde wordt de reis, „een overwinning van Churchill op de duikboo ten" genoemd en aan de andere zijde ver melden de Duitsche bladen in vette op schriften, dat het schip, dat de trots moest worden van de Britsche koopvaardijvloot, is gevlucht voor de Duitsche luchtmacht. Onze uitvoer van groenten naar Duitschland. VRAGEN VAN EEN KAMERLID. Het Tweede Kamerlid de heer Dieters (n.s.b.) heeft aan den minister van econo mische zaken de volgende vragen gesteld 1. Is het juist, dat in het loopende seizoen niet meer groenten naar Duitschland zullen mogen worden uitgevoerd dan een gemid delde van de gedurende de laatste jaren uitgevoerde hoeveelheden of bedragen, en zoo ja, aan welke oorzaak is dat toe te schrijven? 2. Heeft de minister er zich rekenschap van gegeven, dat dit catastrophale gevolgen zal hebben voor den tuinbouw, vooral nu Engeland den invoer van bpna al onze tuin bouwproducten heeft verboden? 3. Is de minister van meening dat, danks den gunstigen stand van de clearing met Duitschland, het uit te voeren kwan tum tuinbouwproducten niet grooter kan zijn? 4. Heeft de minister overwogen, welke maatregelen hij zal nemen om den Neder- landschen tuinbouw voor ondergang te be hoeden? Hongersnood te Peiping. Het levensmiddelenvraagstuk in de Chi- neesche stad Peiping (Peking) neemt naar het Engelsche Reuter-bureau meldt, on danks de maatregelen der autoriteiten steeds ernstiger vormen aan. De kosten van levensonderhoud zijn volgens de laat ste cijfers verdubbeld. Voor de levensmid delenzaken verdringen zich dagelijks hon derden Chineezen en er doen zich inciden ten voor, die elk oogeblik tot relletjes zouden kunnen leiden. Er spelen zich hart verscheurende tooneelen af op de plaatsen, waar uitgehongerde Chineezen, waaronder vrouwen en kinderen,, eenig voedsel hopen te kunnen bemachtigen. RECHTSZAKEN DIEFSTAL VAN HOUT TE ROTTERDAM Varensgezel uit Veere er bij be trokken. Donderdagmiddag stond voor de Rotter- damsclie rechtbank terecht de 29-jarige timmerman J. A. van der M., die in de maanden Juli Augustus en September van het vorige jaar ongeveer 200 planken en een tiental palen had gestolen uit de ge meente opslagplaats aan den Reserve Boe zem te Rotterdam. Bovendien stonden we gens heling van gedeelten van het hout te recht de 36-jarige rijwielhandelaar H. B., de 30-jarige meubelmaker W. C. den B., de 24-jarige varensgezel D. P. I., de 30-jarige steenhouwer L. F. L. W., allen uit Rotter dam en de 29-jarige varensgezel F. van D. uit Veere. Van der M., die bij de werkverschaffing een karwei onder handen had an de Oranjeboomstraat, ging verschillende ma len met een vrachtauto naar de opslag plaats om hout uit te zoeken. Dit kon ge schieden tegen afgifte van een bon. Het toezicht was hier zeer slecht, zoodat d. M. zelf de bonnetjes kon inleveren en den chauffeur van den vrachtauto bevel ge ven het hout aan een bepaald adres te brengen. Van de helers had Den B. een 120-lal planken genomen, de anderen een 20-tal en eenigen nog wat palen. V. d. M. bekende, alle helers ontkenden, behalve D. P. I. De eisch tegen v. d. M. luidde een jaar gevargenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis. H. B.. W. C. den B. en F. van D. hoor den vier maanden met aftrek tegen zich ëischen, D. P. I. en L. F. L. W. drie maanden verminderd met het voorarrest. President Roosevelt op inspectie. Bij den ingang van het Panama-kanaal verlaat de president den Amerikaanschen kruiser „Tuscaloosa", om de verdedigings werken te bezichtigen, welke aan de zijde van den Atlantischen Oceaan zijn gebouwd. KUNST EN WETENSCHAPPEN. HERDENKING VAN MARNIX VAN ST. ALDEGONDE. Een penning geslagen. De N.V. Ateliers voor Edelsmeed- en Penningkunst v.h. Koninklijke Begeer te Voorschoten hebben in samenwerking met het Nationaal Comité ter herdenking van Philips van Marnix van St. Aldegonde een Marnix-penning geslagen, die aan den voor kant 't portret van Marnix door de Gheyn en aan de keerzijde het door Marnix zelf ontworpen scheepje in den storm vertoont met zijn bekende lijfspreuk: repos ailleurs. De penning wordt door het comité geschon ken aan degenen, die 50 of meer hebben bijgedragen tot het doel van het comité. Wij vernemen, dat door de oorlogsom standigheden de gelden, die het comité noo dig heeft tot de stichting van het Marnix- raam in de Pieterskerk te Leiden, waar voor de opdracht is gegeven aan den Am- sterdamchen kuntenaar Georg Rueter, nog niet bijeen zijn. De opperbevelhebber van land- en zee macht, generaal H. G. Winkelman, is als lid tot het eere-comité toegetreden. Men meldt ons voorts, dat het Marnix- comité een commissie heeft gevormd, die in den tijd der herdenking, eind Junibegin Juli te Leiden een tentoonstelling van Mar- nixiama, oorspronkelijke handschriften, boe-" ken en portretten, die nog nooit bij elkaar gebracht zijn, zal organiseeren en wel in de nieuw ingerichte tentoonstellingszaal der universileits-bibliotheek aldaar. Voorzitter dezer commissie is prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, secretaris dr. J. H. Kernkamp. Minister Welter pessimistisch over kolonisatie in Suriname. Het verplaatsen van naamlooze vennootschappen. De Tweede Kamer heeft gisteren de Su- rinaamsche begrooting voor 1940 zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nog voerden het woord de heerën Joekes (v.d.), Wendelaar (lib.), Metferink (a.r.), Effendi (comm.) en Slotemaker de Bruïne (c.h.). In zjjn antwoord verklaarde de minister van Koloniën, de heer W e 1 t e r, o.m. dal het grootste vraagstuk van Suriname het bevolkingsprobleem is. Een geleidelijke ont wikkeling van dat gewest achtte hij slechts te verkrijgen door immigratie van Javanen. Voorts ontkende de minister, dat die im migratie moet leiden tot ver-Indisching van Suriname. Over de kolonisatie van blanken was de minister niet optimistisch gestemd, speciaal ten aanzien van de mogelijkheid van han denarbeid. Zonder replieken werd deze be- grooting aanvaard. De Kamer behandelde vervolgens het wetsontwerp bijzondere voorzieningen met betrekking tot de in gebiedsdeelen van het koninkrijk der Nederlanden gevestigde naamlooze vennootschappen en andere rechtspersonen, alsmede met betrekking tot zeeschepen, die gerechtigd zijn tot het voe ren van de Nederlandsche vlag. Dit ont werp beoogt den besturen van naamlooze vennootschappen en andere rechtspersonen mogelijk te maken hun zetel te verplaatsen van het eene gebiedsdeel van het rijk naar het andere met het oog op de huidige bui tengewone omstandigheden. De heer Terpstra (a.r.) achtte dit ontwerp te ver gaan en was van oordeel, dat de wet geen tijdelijk karakter heeft en tweeslachtig is. De heer Slotemaker de Bruïne (c.h.) vroeg de aandacht, van den minister voor het feit, dat de moti veeringen van de verschillende noodwetten niet gelijkluidend zijn; hij achtte verande ring hierin gewenscht. De heer de Mar ch a n t et d'A nsembourg (n.s.b.) uitte enkele bezwaren tegen het ontwerp en de heer Bij ls ma (v.d.) kon met de hoofdgedachte van het ontwerp instemmen, hoewel hij, evenals de heer Donker (s.d.) bezwaar had tegen het dualistische karak ter ervan. Ook de heer Van Maarsse- veen (r.k.) meende, dat jjiet duidelijk ge noeg uitkwam, dat hier van een tijdelijke regeling sprake was. De minister van justitie, de heer Ger- brandy zette in zijn antwoord uiteen, dat het karakter van noodregeling voldoende uit het ontwerp blijkt. Eenige voorgestelde wijzigingen werden vervolgens of wel aangenomen of door den minister overgenomen. Onder deze amende menten was er een, dat het ontwerp een geldigheidsduur geeft tot 1 Januari 1944 om het karakter van een tijdelijke regeling duidelijker te doen uitkomen. Zonder hoofdelijke stemming werd het ontwerp, aldus geamendeerd, aangenomen. Defensie-wenscfien in de Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft gisteren de be handeling der begrooting voor defensie voor 1940 voortgezet. De heer Heldring (lib.) drong aan op zuinigheid en wilde bij de militaire aan schaffingen gebruik zien gemaakt van de comïnercieele bekwaamheden van zakenlie den. De heer Van de Bilt (s.d.) be pleitte de belangen van de oud-gemobili- seerden van voor 1919, der oud-marine- werklieden en der mobilisatie-slachtoffers, zoowel van 19141918 als van den huidigen oorlog. De heer Briët (a.r.) toonde zich te genstander van het oprichten van „mobi lisatieclubs". De geschiedenis leert, dat die in het leger niet thuisbehooren. Een aantal gemobiliseerden zou rechtstreeks komen onder den invloed eener politieke organi- atie. De heer Van E m bden (v.d.) zette uit voerig zijn beweegredenen uiteen over in tegenstelling met voorheen thans voor de begrooting te stemmen. De situatie in. Europa is zoo grondig veranderd, dat spx-e- ker den vroeger beganen weg moet ver laten. De heer Maarsingh (n.s.b.) drong tenslotte aan op meer steun voor de warm bloed-paardenfokkerij, welke een legerbe lang is. Hedenmiddag zou de minister de spre kers beantwoorden.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 7