NIEMLSURGSCHE COUSMNT UGOESCHE COURANT) Moskou doet voorstellen aan Finland De Finnen v@®r een zware feenases doorvechten of toegeven. WINTER STERAVIT D® drie slachtoffers vami dl® O 111 gevonden. 183e JAARGANG TWEE BLADEN EERSTE BLAD Dagblad. Uitgave C.V. De Mlddel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Piéterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. ^mtrinctsile Hf 8 MAART 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ,3rieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Vredesbesprekingen onder invloed van Duitscbland en Zweden? De Russische iegeering heeft nieuwe voorstelfen gedaan aan Finland, welke ver der schijnen te gaan dan de verlangens, die Moskou in het vorige najaar ten opzichte van Finland uitte. Men beweert, dat de Russische eisehen zijn neergelegdin een ultimatum, dat he dennacht oni twaalf uur zou afloopen. Deze eisehen zouden zijn overgebracht door bemiddeling van Duitschland en Zwe den, welker regeeringen zouden hebben aangedrongen op ernstige besprekingen hiervan. De onderhandelingen moeten te Stockholm worden gevoerd en zouden reeds eenigeu tijd aan don gang zijn. Het Finsche kabinet staat voor een zwa re keuze: toegeven en een deel van het land aan de Russen laten, wier dreiging dan nog ernstiger zal flijn dan aan het begin van dezen oorlog, of: doorvechten, in de hoop, dat de Geallieerden te hulp zullen komen. Vrijwel zeker zou dan, zoo meent men, Duitschland eveneens deelnemen aan den strijd en'op Finschen bodem zou de oorlog uitgevochten wordën tusschen de groote mogendheden van Europa. Wat er in dat geval van Finland en het Finsche volk zou overblijven, is een bange vraag. Het is wel zeker, dat Duitschland en Zwe den gaarne zouden willen zien, dat Helsin ki en Moskou tot een overeenkomst zouden komen. Zweden begrijpt, dat als de strijd tus schen de Westelijke mogendheden en Duitschland met Rusland in het Noorden ontbrand, heel Scandinavië eronder zal lij den. Want het is niet aan te nemen, dat dan Zweden en Noorwegen zich er buiten kunnen houden. Daarom wordt beweerd, dat Zweden drang uitoefent op Finland om de Russische voorwaarden, hoe zwaar die ook zijn, aari te nemen. En Duitschland is tegen een uitbreiding van het oorlogstoo- neel, daar dit zijn positie slechts kan ver zwakken. In het Finsche kabinet zijn de meeningen verdeeld .Eenige ministers willen volhou den, terwijl andere de hoop op spoedige in terventie der Geallieerden hebben laten ren en ook niet gelooven de Russen nog lang tegen te kunnen houden. De officieele mededeelingen over dit on derwerp zijn nog zeer schaarsch. Maar reeds komt in Finland een groote teleur stelling tot uiting, dat Zweden uit voor zichtigheid voor zijn eigen belangen, dezen weg is opgegaan. Dat de toestand inderdaad ernstig is, blijkt o.m. wel hieruit, dat alle verbindin gen tusschen Finland en Zweden verbroken zijn. Ook tusschen Stockholm en Kopenha gen kan niet meer getelefoneerd worden. Dit zou op last der Zweedsche regeering ge beurd zijn, daar men de onderhandelingen geheim wil houden. MANNERHEIM TELEURGESTELD Eenige weken geleden heeft maarschalk Mannerheim als zijn meening te kennen ge geven, dat Finland moet doorvechten tot den Iaatsten man. Later kwam het bericht, dat de Finsche opperbevelhebber ernstig ziek was. Niemand mocht bij hem worden toegelaten. Niemand wist ook waar hij was. Thans komt er een bericht uit Stockholm, dat Mannerheim daar reeds eenige dagen zon vertoeven. Dit zou zijn geheimzinnige ziekte verklaren. En tegelijkertijd zon dit beteekenen, dat de opperbevelhebber den toestand ernstiger is gaan inzien. Hij moet vooral sterk teleurgesteld zijn door de wei gering der Ver. Staten om wapens naar Fin land te zenden, terwijl ook het feit, dat de Scandinavische landen keer op keer gewa- penden bijstand hebben geweigerd, de posi tie der Finnen hachelijker maakt dan hij eerst had verondersteld. Het Fransche blad „Paris Soir" heeft van zijn correspondent in Finland, Geor ges Kessel, het eerste nieuws over dit ul timatum vernomen. Kessel is expres hier voor naar Kopenhagen gevlogen omdat de Finsche censuur, naar hij zegt, zijn berich ten niet zou hebben doorgelaten. „Acht dagen geleden, zoo schrijft Kessel, kwam de Finsche minister van buitenland- sche zaken terug uit Stockholm, waarheen de Zweedsche regeering hem had uitgenoo- digd. Hij kwam echter niet alleen. Hij was ve'rgezeld van een bijzonderen vertegen woordiger van Koning Gustaaf. Zoodra mi nister Tanner in Helsinki was aangekomen, werd de ministerraad voltallig bijeengeroe pen ten huize van Ritti, den minister-presi dent. Tanner nam terstond het woord. „Ik deel U mede,," zoo verklaarde' hij, „dat Zweden, op verzoek van Rusland, als bemid delaar tusschen. onze beide landen heeft willen optreden. Zijn vertegenwoordiger zal u de voorstellen van Moskou overbren gen". Hierop werd het woord gegeven aan den Zweedschen afgezant, die de ministers in kennis stelde van de Russische vredesvoor waarden.. In ,het kopt .komen die voorwaar den hierop neer: lë. Finland zal aan de Sovjet-Unie de ge- heele landengte van Karelië, met inbegrip van Wiborg. afstaan. 2e. Finland zal aan de Sovjet-unie het ge- heele gebied ten Noord-Oosten van het La- doga-meer, met inbegrip van Sortavala, af staan. 3e. Finland zal aan de Sovjet-unie het Noordelijke deel van Lapland, met inbegrip van Petsamo, afstaan. 4e. Finland zal aan de Sovjet-unie de ba- 3 Hangoe en het geheele schiereiland van dien naam afstaan. ENGELAND TEGEN TOEGEVEN. Zooals men zich herinnert, heeft het groote officieuze Engelsche dagblad ,,Ti- kortelings een campagne .ingezet spoedige en ongelimiteerde hulp aan Finlard. De correspondent van de NRC te Londen gelooft, dat de besprekingen te Stockholm een nieuw licht werpen op deze plotselinge campagne. De veronderstelling dringt zich op zoo schrjjft hy dat Engeland reeds eenigen tijd geleden de lucht heeft gekre gen van wat er in Stockholm gaande is en dat men al het mogelijke wil doen om de Finnen of althans die Finnen, die den strijd tegen Rusland wilHen blijven, vol houden, aan te -moedigen in hun verzet te- ger, een compromis-vrede. Engeland kan. er immers onmogelijk be lang bij hebben dat de Russen in Finland hun zin krijgen of slechts gedeeltelijk te vreden worden, gesteld. Evenals het voor Duitschland van belang is, dat er aan den Russisch-Finschen strijd zoo spoedig mogelijk een einde wordt ge maakt. zoo is het ongetwijfeld voor En geland van belang, dat Rusland zoo lang mogelijk zijn handen in Finland gebonden ziet. Waar er voorts onlangs berichten zijn ontvangen over een zekere verdeeldheid in de Finsche regeering, zou het volkomen verklaarbaar zijn, wanneer Engeland zou trachten de positie te versterken, van die genen in Finland, die den strijd tegen Rusland tot het bittere einde willen voort zetten. HET OFFICIEELE COMMUNlQUé Van Finsche zijde is gisteren het volgen de communiqué uitgegeven: „Het is de Finsche regeering ter kennis gekomen,, dat 'de Sovjet-Unie voornemens zou zijn geweest aan Finland eisehen te stellen, die verder gingen dan die van het vorige najaar. Over de bijzonderheden van deze eisehen zijn tot dusver geen be richten ontvangen." Volgens een ander bericht moet de laat ste regel van, dit communiqué lulden „Verdere bijzonderheden zullen laf er wor den bekend gemaakt." :VGEEN ULTIMATUM^"' Reuter meldt nog: In welingelichte kringen te Parijs wordt verklaard, dat er geen kwestie is van. een nieuw Russisch ul timatum aan Finland, doch dat er een Duitsch-Zweedsche stap is gedaan om vre de tot stand te brengen tusschen Rusland en Finland. Reeds verscheidene dagei: wordt daaraan gewerkt en er is geen sprake van een tijdslimiet. Eventueel ons heele land in staat van beleg. Antwoordende op sprekers, die ter be strijding van de spionnage uitbreiding van den staat van beleg hadden gevraagd, heeft de minister van Defensie hedenmiddag in de Eerste Kamer verklaard, dat de ge- heime-inlichtingendienst, de justitie en de politie, reeds krachtig de spionnage bestrij den. In voorbereiding is een Kon. Besluit, waarbij de staat van beleg over een grooter gedeelte des lands zal worden afgekondigd, Indien het noodig zal blijken, zal de regee ring niet aarzelen, het geheele grondgebied in staat van beleg te verklaren. Ontzettende mijnramp in Chili. 294 dooden on 100 gewonden. Reuter bericht uit Santiago de Chili: Tot nu toe zijn 294 lijken geborgen van mijn werkers, die gisteren in de Schawagermljn werden bedolven. In het geheel bevonden zich ongeveer 400 arbeiders in de mijn. On geveer 100 man zijn gewond. Drie drijvende bokken zijn er na hard werken in geslaagd Donderdag de gezonken onderzeeër „O. 11" boven water te brengen en naar het achtergedeelte der haven van. Den Helder te sleepen. Weer een onzer schepen ten onder gegaan. De „Vecht" verdwenen met 22 maa aan boord. Visscher nit Breskens vond tal van overblijfse len. Er is ernstige onge'-.v-.theid gerezen over het lot van het s.s. „Vecht" van de N.V. Houtvaart, directie Vinke en Co. te Rot terdam. De visschersboot Breskens 2 4, schip per P. la Gasse, heeft gistermorgen ten Noordoosten van de Tornton, ter hoogte van Westkapelle op ongeveer vijf mijl uit de kust een groote hoeveelheid wrakhout aangetroffen van de „Vecht". Hierbij wa- een kleine sloep, een stux van het stuurhuis, een redd.nggordel, een kist met seinvlaggen, luiken, enkele battings en trap pen, twee vaten olie, alsmede een gedeelte van een reddingsvlot. In de sloep werd een seinboek en een journaal aangetroffen, Hierop en op de reddingboei stond de naam .Vecht". De Br. 24 heeft nog geruimen tijd rond gevaren om te zien of er geen schipbreu kelingen ronddreven, maar helaas was dit vruchteloos. Ook eenige Belgische visschers- schepen, die daar in de nabijheid voeren, hadden niets bijzonders opgemerkt. Schip per la Gasse heeft een gedeelte van het wrakhout opgevischt en als strandgoed aan gegeven toen hij Breskens binnenliep. De Br. 24 rapporteerde zijn vondst op zee nog aan een Nederlandsch patrouillevaartuig, dat eveneens eén onderzoek instelde, doch niet meer mocht ontdekken. De „Vecht" is in den nacht van Woens dag op Donderdag uit den Waterweg ver trokken, nadat het schip bü Wilton-Feyen- oord te Schiedam, een reparatie had onder gaan. Het schip voer in ballast en moest in Afrika graan gaan laden voor de Neder- landsche regeering. De bemanning van de .Vecht" bestaat uit 22 koppen. Daar er aan boord drie reddingbooten waren en bij de •akstukken voorzoover thans bekend, zich slechts een boot bevond, wordt alle hoop, dat de opvarenden zich hebben weten te redden, nog niet opgegeven, hoewel deze hoop slechts zwak genoemd kan worden. Indien, wat thans ernstig gevreesd wordt, ten aanzien van de „Vecht", waarheid zal blijken te zijn, is dit schip het derde, dat onze koopvaardijvloot deze week verloren heeft. Eex-st de „Rijnstroom", daarna de .Grutto" en nu de „Vecht", alle gebleven op de Noordzee zonder dat meer iets thans tot op heden van de bemanningen momen. Naar alle waarschijnlijkheid zijn in ieder geval de „Grutto" en -de „Vecht" op ongeveer dezelfde plaats in de Noordzee ten onder gegaan, betrekkelijk dicht onder de Nederlandsche kust. EEN LIJK. DREEF IN ZEE Uit Oostende wordt gemeld: De treiler H 22 heeft een boei opgevischt, waarop de woorden „Grutto Rotterdam" te lezen waren. De leden der bemanning van den Belgischen treiler hebben tevens een lijk opgemerkt, dat in zee dreef. DE NAMEN DER BEMANNING. Aan boord van het s.s. „Grutto" bevonden zich: kapitein B. Kuiper^, eerste stuurman R. Teensma, tweede stuurman J. van Ges- sel, eerste machinist B. Vogelzang, tweede machinist J. van der Ster, assistent-macht nist J. A. de Blécourt, kok-hofmeester J. Tulling, messroombediende R. H. M. Lud- wig. bootsman L. Beukelaar, de matrozen M. J. van der Hoofd, B. van der Spek en B. Koetze, de matrozen o/g L. Eerdmans Verhooging van den suikerprijs. Men meldt ons uit Amsterdam: De samenwerkende organisaties in den detailhandel hebben in overleg met de fa brikanten en groothandelaren den suiker prijs geregeld. De concurrentie, zelfs na de distributie, was van dien aard, dat voor kostprijs of bijna zonder winst werd ver kocht. Door de genoemde samenwerking is het nu gelukt als norm te stellen een bruto winst van circa 10 procent. De suikerprijs is thans 50 cent per kilo gram (uniform vastgesteld). Na de ac- cljnsverhooging per 1 Mei a.s. van 10 pro cent of 2,40 per 100 kg zal de prijs nog maals met 2 cent per kilogram worden ver hoogd. DIRECTE HULP bü -handen -voeten -ooren kloven, schrale en schrijnende huid. Snel genezen met STERAVIT. Een uitstekend huid- en wondmiddel. 30 en ÖO cfi per doos SINGEL 115 - AMSTERDAM-d IMPORTEUR G. LINONER CO. llng. Mea.| S&eeuwsicrni ïeresriatfcte freiiramp in Finland. Gisteren is een op weg naar Zweden zijn de Finsche snelteiiin ingereden ;op een trein, welke op weg naar Tornio was. Hierbij zijn twintig passagiers omgeko men, waaronder 16 geëvacueerde kinderen van nog geen 12 jaar oud. Het ongeluk geschiedde, terwijl het pik donker was en een verblindende sneeuw storm woedde, De vlaggen hangen halfstok ïn Den Helder Gisteren heeft men de O 11, hangende in de takels van een drietal groote drijven de bokken, naar een ondiepte in de I-ïel- dersche haven gesleept. Met de vereende krachten van een groot aantal sleepbooten werd de duikboot op de zandplaat getrok ken. Nog steeds woeien de vlaggen „van top", want, hoewel men over het lot der drie mannen, die zich nog aan boord bevonden, geen hoop meer had, was er een uiterst mi nieme kans, dat zij door de een of andere oorzaak het leven waren behouden. Het algemeene gevoelen bleek echter juist te zijn; drie man zijn bij deze ramp omgekomen. Toen de bokken er eindelijk in geslaagd waren de duikboot in zijn geheel boven wa ter te brengen, ging er ,een zucht van ver lichting door de menigte, die in spanning langs den wallekant de bergingspogingen gadesloeg. Het geduld van de honderden belang stellenden -werd opnieuw op de proef ge steld, toen besloten werd niet ter plaatse over te gaan tot het met snijbranders ope nen van de zijwanden van het vaartuig, doch het schip eerst aan den grond te zet ten. Met beklemming op het hart volgde het publiek de sleep, welke zich heel lang zaam en voorzichtig naar de ondiepte be gaf. De snij-apparaten werden gereed ge houden, om het schip zoo spoedig moge lijk te openen. Men had een paai- uur noodig voor het sleepwerk. DF. SLACHTOFFERS. Daarop slaagde men erin het Voorschip gedeeltelijk boven de oppervlakte te hjj- schen. Het was toen ongeveer vijf uur. Terstond werd het luik boven het voor ste batterij-compartiment voor den toren geopend. Dit stond vol water. Nadat men het compartiment had leeggepompt, bega ven zich een onderofficier en een matroos en A. W. Niesen, donkeyman B. van Leusden, stokers D. Klein, D. H. Allewelt en W. Touw. met een Draeger-zuurst of-apparaat naar beneden. Daar troffen zjj het stoffelijk overschot aan van den koksmaat O. Post- ma en van den sergeant-telegrafist Steen voort. De lijken waren bedekt met een laag olie. Zij werden met een bootje van den Onderzeedienst, waarvan de vlag halfstoks woei, naar het Marinehospitaal vervoerd. Het stoffelijk overschot van het derde slachtoffer, den sergeant-torpedomaker L. Logmans, die zich tijdens de aanvaring in het voorste gedeelte van de boegbuiskamer bij de torpedo's bevond, kon men eerst nog niet bereiken, daar dit compartiment niet leeggepompt kon worden, door het gat, dat bü de aanvaring daarin was ontstaan. Vanmorgen is echter ook dit stoffelijk over schot geborgen. Het bleek, dat de sleepboot „Amster dam" de „O. 11" aan bakboordzyde van boven heeft geramd vlak voor liet voor ste batterij-compartiment en dat een ver ticale scheur is veroorzaakt van ongeveer een meter lengte en enkele decimeters breedte. DE BEMANNING VAN DE „O. 11". De bemanningslijst van de „O. 11" luidt als volgt: Luit. ter zee 2e kl. H. A. W. Goossens, commandant; luit. ter zee 2e kl. F. Stein- metz. oudste officier, officier mar. stoom vaartdienst 2e kl. W. D. J. Gestel, hoofd machinekamer; bootsman W. E. Anders; kwartiermeester C. de Leeuw; matroos le klasse J. v. d. Meulen; matroos le kl. J. Spükerman; matroos le kl. C. L. Zewald; matroos 3e kl. D. Heyligers; matroos 3e kl. C. van Toor; matroos zeemilicien .T. Gnod- de; sergeant-monteur H. Kwast; sergeant monteur L. M. Scharp; korporaal-monteur J. Koger; serg.-torpedomaker T. W. F. Au- er; korp.-torpedomaker J. v. d. Plas; korp.- torpedomaker J. J. Kuiper; serg.-machinist H. M. van Veen; serg.-machinist P. R. van Niersen; serg.-machinist. M. Mulder; korp.- machinist G. Veenendaal; korp.-zeemili- cien C. Cüs; korp.-zeemilicien J. Kok; sto ker-olieman H. J. Schapenk; stoker-zeemi- licien B. Heistek: stoker le kl. ,T. Ennik: korp.-telegrafist A. Middelink.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1