De schatten van de „Thorpehall' „De neutialen géven enorme hulp aan Duitschland". Het einde der affaire in zicht: de partijen zijn tot overeenstemming gekomen. In 1937, toen de legers van généraal Franco naar Bilbao opruiden,, deed de Ba.kische regeering groote hoeveelheden bij in Bilbao gevestigde barken in beslag genomen 'kostbaarheden in drie schepen laden, en ze gaf den kapiteins de opdracht deze schatten in veiligneicl te' bre gen Dit was gemakkelijker gezegd dan gedaan, want de banken en particulieren, die door de Baskische regeering van hun bezittingen waren beroofd trachtten door middel van beslaglegging hun eigendommen terug te krijgen. Toen de drie, met Spaar.sche schat ten geladen schepen, de Fransche haven La Palice aandeden, werden er twee in beslag genomen. De gezagvoerder van het derde schip, de „Thorpehall" wist aan den sterken arm te ontkomen; hij koo« weer het ruime sop en liet' in den nacht van 2 op 3 Jul' het anker op de reed Vlissingen vallen. Ook daar loerde echter de gerechtigheid; nl. in den vorm van een Middelburgschen deurwaarder. Het beslag ging niet gemakkelijk in zijn werk. Eer", nadat H. M. s ,-Brinio" de k'anonnen op de „Thorpehall" had gericht bleek de gezag voerder bereid schip en inhoud ter be schikking van de Nederlandsche justitie te stellen. De Spaansche schatten, in kisten gebor gen, 'werden aan den wal gebarcht, en spoedig daarop werd voor de Middelburg- sche rechtbank een serie monsterprocessen ingeluid. Na de banken en particulieren legden de Spaansche en Baskische gouvernemen ten beslagen om in het bezit der kost baarheden te geraken. Waaruit de Spaansche schat precies be staat. en hoeveel hy waard is, is met be kend. Men heeft hem nooit laten schatten, omdat daarmeeongeveer een jaar ge moeid zou zijn, en omdat de schatting schatten zou hebben verslonden. De waar de schijnt tusschen 5 en 15 millioen te liggen. Er zijn enkele lijsten, die een gro ve benadering van de waarde mogelijk" ma ken. In een der vele uitgebrachte dagvaardin gen wordt bv. gespróken over 63 zakjes, inhoudende gouden en zilveren voorwerpen. 34 kisten, gevuld met gouden en zilveren voorwerpen, 13 pakken met waardepapie ren. Elders wordt melding gemaakt van groote hoeveelheden juweelen. Een ande- - re lijst bevat aandeelen tot een nominaal bedrag van 66 500 peseta's. Over deze schatten loopen nu al ruim 2 jaar tal van procedures. In vrijwel elke procedure intervenieerden, vele belangheb benden, en zoo groeide de zaak „Thorpe- hal" uit tot een geding, dat zjjn weerga $n de Nederlandsche rechtspraak niet heeft. Het aantal personen en instellingen, dat aanspraak maakte op een deel van de kosbare lading was zelfs zoo groot, dat er een tweetal Naamlooze Vennootschappen werd opgericht, waarin twee groepen ei genaren zich vereenigden, om gezamenlijk in rechten op te treden. Het zijn de N.V, Wohvevershaven", gevestigd te Dord recht, directeur mr. L. Salomonsen, advo caat en procureur te Dordrecht, die enke le honderden, momenteel in Spanje vertoe vende, Spanjaarden en banken omvat, en de N.V. Trust- en Administratiekantoor ..Scheldemond'' te Middelburg, die voor de belangen van een groot aantal, meest in Frankrijk vertoevende uitgeweken Bas- ken opkomt. Directeur is mr. W. K. H Dfeleman te Middelburg, die eveneens ais raadsman voor de Baskische regeering op trad. Verder kwamen als intervenienten in di1 geding de paus, en de bisschop tevens apostolisch beheerder van de diocese Vlt- coria in Spanje en de onder hem staande parochie, die om afgifte van diverse ker kelijke goederen, afkomstig uit de kerken van genoemde parochies aan den pauselij ken internuntius in Den Haag verzochten Deze ingewikkelde procedures hebben maanden achtereen geloopen zonder da' de procesgang voortgang had. Tot er' eind 1939 opeens schot in kwam. De Baskische regeering bestond r.og slechts in naam doch was geen rechtspérsoon meer, ter wijl oê Spaansche regeering defenitie bij Burgos kwam te berusten. De overige partijen kwamen tot overeenstemming en nadat reeds in 1937 en 1938 een aarzelend begin met de moeilijke inventarisatie dei- schatten èn waardepapieren gemaakt was werd deze in September 1939 actief ter hand genomen. Tot eird Februari 1940 is de Middelburgsche notaris Ry Batten hiermee doende geweest, met het resultaat dat de lading gesplitst werd. In de ste plaats werden ae kerkelijke goederen van de rest' afgescheiden, waarna het overblijvende in vier gedeelten werd ge splitst. Een deel voor de belanghebbenden, vereenigd in de N.V. Scheldemond; een deel in eenige kostbaarheden, toebehoo- rende aan Comtesse Gerda von Bagenski; alle overige kostbaarheden, effecten, de- pötbewijzen, munten en brieven met gelds- waardigen inhoud, benevens diverse scheiden, welke laatste toebehooren aan de eischerde banken, en tenslotte een ketkast met inhoud, de overige inhoud der pakken en der kisten en zakken. Wederzijds verklaarden partijen geen be zwaar tegen opheffing der sèquestrati', hebben en er mede accoord te gaan dat de gespitste goederen aan verschillende belanghebbende worden afgegeven, waar mede de huidige Spaansche regeering zich eveneens vereenigde. Eer.maal zoover kon een vlotte afwikkeling niets meer in den weg staan. Nieuwe dagvaardingen werden uitgebracht en by vonnis van de Arrondis- sements-Rechtbank te Middelburg dd 22 November 1939 werd de afgifte der ker kelijke goederen bevolen. Eenige dagen later werden deze door den pauselijke Nun tius persoonlijk in ontvangst genomen en per auto naar Den Haag vervoerd, van waar ze via Rome naar de kerken in Span je zouden worden teruggezonden;. E'r be vonden zich verschillende monstransen en miskelk'en met toebehooren bij. De resteerende zaken krijgen thans ook -hun beslag. Hedenheeft de president der Middel burgsche rechtbank wederom vonnis gewe zen en daarbij nogmaals een vordering, in overleg met de verschillende partijen, toe gewezen. Een der laatste zaken zal de volgende week Woensdag voor de meervoudige ka mer der rechtbank worden behandeld dan zullen de diverse eigenaren vermoede lijk weer in het bezit van hun kostbaarhe den kunnen komen. Heftige incidenten in de Belgische Kamer. EEN LID VOOR TIEN DAGEN UITGESLOTEN. Gisteren is in de Belgische Kamer groo te opschudding ontstaan tijdens de behan deling van een wetsontwerp, dat ten doel heeft de regeering grootere volmachten te geven voor het optreden tegen stroomin gen, die een gevaar zijn voor de nationaïe instellingen. De leider der Rexisten, Degrelle, hield een heftige rede, waarin hij betoogde, dat de wet niet alleen bedoeld was tegen de communisten, zooals men voorgaf, doch ook tegen de Rexisten en de Vlaamsch-Nationa- len. Degrelle deed hierbij felle aanvallen op de socialisten, die hij tenslotte huiche laars" noemde. De socialistische afgevaardigde Hubin liep daarop naar hem toe en spuwde naar hem. Een groot rumoer ontstond en Hubin werd ten laatste voor tien dagen uit de Kamer verwijderd. De voorzitter, Van Cau- welaert, zeide hierbij de daad van Hubin niet goed te keuren, maar wel te begrijpen. Van Cauwelaert wees er hierbij op, dat Hubin in 1914 vrijwilig dienst nam, dat een van zijn zoons in Duitsche gevangenschap overleed en dat een tweede voor 100 oorlogsinvalide is. Zooals men zich herinnert heeft het Ka merlid Hubin bij het uitbreken van den oorlog dienst willen nemen in het Fran sche leger. Hij werd echter geweigerd, om dat htf te oud was. OUDE VROUW VERBRAND. De alleenwonende 87-jarige weduwe K. Wuffen te Eemster, gemeente Dwingelo (Drente) werd Zondagavond door een ha- rer zoons die haar eenige malen per dag komt bezoeken, brandend in haar woning aangetroffen. De kamer stond vol rook. De oude vrouw is vermoedelijk met haar klee- ren te dicht btf den kachel gekomen en in brand geraakt. Hoewel de vlammen onmid dellijk werden gedoofd, kwam de hulp te laat en is öe vrouw aan de gevolgen be zweken. FEEST VOOR FINLAND Het Zaterdag in hotel Wittebrug te 's Gravenhage gehouden bal ten bate van het Finsche Roode Kruis heeft ruim f 4000 opgebracht. Russische verontschuldigingen aan Zweden. De Zweedsche legatie te Moskou deelt mede, dat de Sovjet-regeering na nog maals een onderzoek nopens.het bombar dement van het Zweedsche dorp Pajala te hebben ingesteld, heeft geconstateerd, dat een of twee Russische vliegtuigen op 21 Februari na den koers te zijn kwijtge raakt, bommen hebben laten vallen op het gebied van Pajala; De Russische regeëring heeft naar aan leiding van dit incident haar leedwezen be tuigd. Zooals men weet, had Moskou .eerst be toogd, dat er geen Russische vliegtuigen in „de buurt van het betrokken gebied waren geweest. Een der bombardeerende vlieg tuigen moest echter op Zweedsch gebied landen. Het waren Russen en zij gaven toe Pajala .gebombardeerd te hebben. De Zweedsche pers uit haar voldoening over deze verontschuldigingen, maar wijst erop. dat Zweden niet voldaan kan zijn eer -Rusland de aangerichte schade ver goed heeft. De Zweedsche regeering heeft, tegelijk met haar protest te Mos- kol! over dit bombardement, een schade vergoeding van 45,000 kronen gevraagd. Hierover zegt de Russische nota echter niets. Vader gaf zijn kind een doodeiijken klap De Haarlemsche politie heeft een 25-ja- rigen arbeider gearresteerd, d>e de vorige week in een vlaag van drift, zijn eenig kin een meisje van vier jaar, een hevige klap teger. het hoofdje had gegeven, tengevolg waarvan de kleine Zaterdagochtend is overleden. De vader was Zaterdag op het politiebu- eau te Haarlem gekomen om mede te dee len, dat zijn vierjarig dochtertje d'en och tend was overleden, vermoedelijk tenge volge van een val. De man verklaarde hiervan zelf mededeeling te komen doen opdat men hem later niet van iets ern stigs zou kunnen betichten. Daar de poli tie deze houding van den man eenigszins vreemd vond, stelde zij onmiddellijk ee onderzoek in. Het lijkje van het k'ncl werd in beslag genomen, teneinde daarop een sectie te doen verrichten. Deze sec tie, welke verricht werd door 'dr. Hulsi uit Leiden, bracht aan het licht, dat de kleine een gewelddadigen dood moest zijn gestorven. Op last van den officier van justitie werd de vader daarna gearresteerd.. Aan- varkelijk hield hij vol, dat het kind ten gevolge van een val was overleden,, doch bij een nader verhoor gaf hij tenslotte toe, dat hij zich de vorige week Woensdag erg kwaad had gemaakt, omdat het meisje niet wilde eten. Op een oogenblik, dat hij zich niet kon beheerschen, had hij het kind een harden klap tegen de rechterzij de van het hoofdje gegeven. Korten tijd daarna was het rechter oortje hevig opge zwollen. terwijl het linkerbeen van het meisje 'verlamd bleek te zijn. De ouders durfden aanvankelijk geen geneeskundige hulp in te roepen, doch de toestand van het kind verergerde voortdurend en eerst Zaterdag ging de vader er eindelijk toe over den huisdokter te waarschuwen. Deze zag onmiddellijk, dat de toestand van de kleine zeer ernstig was. Zijn pogingen om het jonge leven te redden, mochten niet meer baten. Korte tijd later overleed het meisje. Op de vraag van den dokter hoe de kwetsurens aan het hoofdje waren ont staan. had de vader oók toen geantwoord, dat deze door een .val waren veroorzaakt. De man, die in het politiebureau is opge sloten, toont thans zeer veel berouw over de gevolgen van zijn hardhandige, terecht wijzing. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Mijn onlplofl bij Callanlsoog Groote ravage in het dorp. Vannacht om kwart over één is op hon derd meter bezuiden Callantsoog een mijn, welke door den krachtigen Noordwesten wind op de kust was gedreven, tot ontplof fing gekomen. De geweldige knal, waarmede de ont ploffing gepaard ging, wekte het geheele dorp. Zeer vele ruiten werden door den luchtdruk in scherven geslagen en tal vau dakpannen moesten het ontgelden. Speciaal in de lijn van villa Dora in Zuidwest-Noord- oostriehting naar het dorp was de schade groot. Aan hotel De Haan is aan de West zijde geen ruit meer heel en het dak is zwaar gehavend. Verscheidene étalagera- men zijn verbrijzeld en in den diepen nacht zag men tal van gedupeerde eigenaars voor zieningen treffen om hun uitstallingen te beveiligen en hun woningen zoo goed en zoo kwaad als het ging te herstellen. Men vermoedt, dat de mijn tegen een golfbreker is geslagen en aldus zijn ver woestende uitwerking heeft gekregen. Engeland zou willen probeeren hun handel met Amerika te beperken. Wel zelden zal de wereld zoo een rech teloosheid hebben gezien op het gebied der internationale verhoudingen als thans het geval is. De oorlogvoerenden schijnen maar al te vaak het woord „recht" vergeten te zijn en in hun heele woordenboek nog maar één woord te hebben: „belang". En of zij de rechten en belangen van andere landen schenden en benadeelen, laat hun koud. Onze zeelieden, die niets anders doen dan hun werk, zooals dat door internationale verdragen is gerechtvaardigd, worden koel bloedig beschoten door vuursproeiende ma chinegeweren. Onze schepen worden tot zinken gebracht. Onze handel wordt lam gelegd. Engeland wil ons dwingen alleen op Engeland te varen en Duitschland wil ons dwingen alleen met Duitschland han del te dry ven. Om strijd beweren beiden, dat zij het recht aan hun kant hebben en zy hebben het geen van beiden, in hun han delingen -tegenover de neutralen. Het is nog niet bekend of de jongste bombardementen van neutrale schepen door de Duitsche autoriteiten worden goed gekeurd. In dat geval zou ieder schip in de Noordzee voor de Duitschers vogelvry zijn. Wy willen dit niet hopen. Wel schijnt Duitschland de neutrale zeelieden te willen afschrikken van het bevaren der Britsche wateren. Onze handel loopt met den dag terug, door Duitsche en door Engelsche maatregelen. Thans schynt Engeland een nieuwe actie op touw te zetten, die wat van den handel der neutralen nog over is, opnieuw een klap zal geven. Engeland heeft eenige economi sche deskundigen naar de Ver. Staten ge stuurd om zooals in den beginne gezegd werd den aankoop van allerlei goederen ter plaatse te regelen. Men leze echter eens aandachtig wat het Engelsche persbureau Reuier uit Washin ton meldt: „De aankomst der Engelsche deskundi gen wordt in sommige Amerikaansche krin gen in verband gebracht met recente Engeland leent 300 millioen pond. De Engelsche minister van financiën, Simon, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat een oorlogsleening zal worden uitgege ven tot een bedrag van 300 millioejï^pond sterling. De looptyd zal van 15 tot 19 jaren bedragen. De leening wordt tegen pari uit gegeven. Zij zal 3 pet. rente geven. UITOEFENING VAN TANDHEELKUNDE DOOR ALGEMEEN PRACHSEERENDE MEDICI. Vragen van een Kamerlid. Het 1 id der Tweede Kamer de heer Byisma, heeft aan de ministers van onder was, kunsten en wetenschappen en van so ciale zaken de volgende vragen gericht: 1. Is het den ministers bekend dat het voorkomt dat algemeen practiseerende me dici tevens de tandheelkunde uitoefenen, en dat zü zich met name bezig houden met het vervaardigen of doen vervaardigen van kunstgebitten 2. Indien de voorafgaande vraag beves tigend moet worden beantwoord en de mi nisters van oordeel 2ün, dat bovenbedoelde praktyk niet strookt met het belang der volksgezondheid en in stryd komt met het rechtmatig belang der tandartsen, zyn de ministers dan bereid ter bestriding van die praktyk maatregelen te nemen en zoo noo- dig ter zake wetswüziging voor te berei den? Super-controle op gewicht en vetgehalte van melk. In een nota naar aanleiding van het ver slag over de wijziging van de begrooting van economische zaken voor 1939 zegt de minister met betrekking tot de mededee ling, dat ten behoeve van den landbouw- voorlichtingsdienst boekhoudkundige gege vens worden verzameld en verwerkt om 'n juist inzicht te vcrluijgen'in de kostpryzen van diverse land- en tuinbouwproducten a.m. het volgende: De controle op de verplichte bepaling van het gewicht en het vetgehalte der melk wordt voor zoover betreft de coöperatieve zuivelfabrieken, uitgevoerd door de desbe treffende controlediensten van de provin ciale bonden van deze bedrijven. Vanwege de regeering is hierop een supercontröle in gesteld, welke wordt uitgeoefend door den centralen crisis-contröledienst. Het ligt uiteraard in de bedoeling dezer supercon tröle, voor wat betreft het toezicht in of I op de bedrijven zelf zooveel mogeiyk te be- perken. In besprekingen met vertegenwoor digers van deze bonden en den Algemeenen Nedèrlandschen Zuivelbond met den regee- ringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij is zulks ook tot uiting bracht. Uit de omstandigheid, dat voor deze controle voor het geheele land slechts en kele controleurs werden aangesteld, moge blijken, dat van een ver gaande uitbreiding dier controle geen sprake is, gezien het zeer groote aantal zuivelfabrieken, welke onder die controle vallen. Een afspraak, dat de centrale crisis-contröledienst in geen enkel geval op de bedrijven controle zou uitoefe nen, is niet gemaakt. Een zoodanig voorbe houd zou voor de regeering ook onaan vaardbaar zijn. richten, volgens welke wgarschynlyk een krachtige Britsche actie zal komen om de openingen te dichten, waardoorheen Ameri kaansche exporten nog naar Duitschland komen. Terwyi officieele inlichtingen ontbreken, wjjzen diplomatieke kringen alhier er op, dat alle Amerikaansche exporten naar de Europeesche neutralen toegenomen zijn en dat, al is het natuurlijk, dat de meeste neutralen er naar streven reserves op te bouwen voor eventueele gebeuriykheden, de Amerikaansche exporten een omvang bereiken, die gelijk staat aan de normale verschepingen naar de neutralen en Duitschland. Een ander verdacht lek wordt gevormd door Siberië, vooral voor vliegtuigbenzme, waarvan de exporten naar Wladiwostok eenige maanden lang aanzienlijk zjjn ge weest. Welingelichte kringen voorspellen, dat de Geallieerden binnenkort stappen zullen doen in Washington met het doel een ver mindering te bewerkstelligen van de expor ten uit Amerika, wanneer de oorlog niet onbepaalden tijd wil voortduren, omdat wanneer de enorme handel met de neu tralen toegelaten wordt voort te gaan, dit gedeelteiyk de Geallieerde voordeelen uir de Amerikaansche neutraliteitswetgeving te niet zal doen, vooral daar de voorwaar den, waarop de Geallieerden oorlogsmatcij- aal, met inbegrip van vliegtuigen, koopen, abnormaal zwaar zijn. Deze voorwaarden beteekenen practisch het leveren der mid delen voor de uitbreiding der fabrieken, welke noodig is voor een groote vliegtuigen- productie, terwyi de prijs der aldus ver vaardigde vliegtuigen toch exorbitant blijft." De neutralen weten dus wat hun te wach ten staat. Hun „enorme" handel met Duitschland moet nog meer terugloopen. Hun handel met Amerika moet nog meer belemmerd worden. Duitsche aanval op een Rntsche voorpost in de Maginotlinie. GROOTE BEDRIJVIGHEID. Naai- in een officieel communiqué van het Britsche expeditieleger wordt medegedeeld, hebben de Duitschers gisteren een aanval ondernomen op een Britsche voorpost in de Maginotlinie en daarbij eenige gevangenen gemaakt. De post werd heroverd en de Duitschers moesten zich met achterlating een doode terugtrekken. Twee Britsche soldaten werden gedood en een gewond. Uit Luxemburg meldt Belga, dat de Duit schers groote bedrijvigheid aan den dag leg gen aan den oever van de Moezel. Er wor den balken en pöntonniersmateriaai aange roerd, en barakken voor de troepen- en 'ersterkingswerken gebouwd. De Luxemburgsche autoriteiten hebben langs de Duitsche en de Fransche grens be- tonversperringen aangelegd. De bevolking blijft ondanks alles- optimistisch. Antwerpen voelt den oorlog. De drukte in de haven van Antwerpen is sedert September jl. met meer dan twee derden verminderd. Het aantal schepen, dat de haven bezocht, bedroeg voor den oorlog gemiddeld 1,000 per maand. In Februari jl. bedroeg bet niet meer dan 350 en in Jan. 340. De Duitsche vlag. die de eerste plaats in nam, is vervangen door de Nederlandsche vlag, gevolgd door Engeland en België. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gisteravond kwam de 26-jarige J. Beumer uit Harskamp per fiets van zijn werk te Veenendaal (Utr.). Nabij den Driesprong haalde hy een autobus in en reed deze voor- by. Op hetzelfde oogenblik kwam van de andere zijde een kleine personen-auto. B. botste met zulk een vaart tegen dezen wa gen, dat hij door de voorruit van de auto sloeg. Met ernstige verwondingen aan hoofd en handen werd de ongelukkige opgenomen naai' 't Juliana ziekenhuis te Ede over gebracht. waar hij spoedig na aankomst overleed. BURGERLIJKE STAND Middelburg. Ondertrouwd: C. M. Wissel, 27 j. jm. en S. E. M. Berkeveld, 26 j. jd.A. Keüser, 28 j. jm. en L. M. van der Lelij, 28 j. jd. Bevallen: A Wondergem, geb. Geldof, d. Overleden: A. P. Mesu, 57 j., vrouw van A. C. J. van Bijlevelt; A. van Oosten, 81 j., weduwe van P. Verrek; F. J. van Maaren, 69 j„ man van P. J. Verbruggen. Arnemuiden. Over de maajid Feb)-. Geboren: Catharina Pieternelia d.v. Janis Jan Wykhuijs en Jozina Christina Baayens. Jan, z.v. Robbert van Belzen en Wilhelmina Blaasse. Theuntje, d.v. Hendrik Siereveld en Grietje Caljouw. Blaas, z.v. Hendrik Meul- meester en Dorothea van Dalen. Albert, z. v. Theunis van Balen en Willemke van der Meer. Lieven, z.v. Blaas van de Ketterij en Maatje Vogel. Gehuwd: Marinus Schroevers 23 j. en Maria van Belzen 22 j. Theodorus Maes 21 j. en Jannetje van Belzen 19 j. Martinus Seine 25 j. en Teuliissina Wilhelmina Mandenma ker 25 j. Overleden: Johannis de Nooijer 88 j- wedn. van Elisabeth Blaasse. Koudekerke. Over de maand Febr. Ondertrouwd: J- Eversen 21 j. jm. en C. de Wijze 19 j. jd„ C. de Korte 28 j- jm. en D. Jobse 26 j. jd., A. Dingemanse 34 j. jm. en N. Marüs 23 j. jd. Getrouwd: F. Schout 27 j. jm. en P. A. Sonius 25 j. jd„ A. Jasperse 24 j. jm. en J. Simonse 23 j. jdJ. Eversen 21 j. jm. en C. de Wijze 19 j. jd. Bevallen: W. Geertse, geb. Roelse z„ J. P. de Vos, geb. de Rijcke z„ B. Verschuure, geb. de Munck d„ W. Jobse, geb. Roelse z„ T. van de Ketterü, geb. Louws z„ E, van der Welle, geb. Pieterse van Wyck z. Overleden: F. Minderhoud 62 j. vrouw van L. Jobse, S. de Kuiper 77 j. wed. van J. Meerman, C. van Maldegem 85 j. wed. van J. Verstraate, C. Joziasse 87 j. wedn. van J. Lynse. (V.C.) DOODELIJK ONGEVAL IN EEN SLACHTPLAATS. Gistermiddag is in een slachtplaats te Vlaardingen de zestigjarige slager J. van Selm uit de De Ruyterstraat, bij het slach ten van kalveren door een kogeltje uit het schietmasker getroffen en gedood. Toen men het slachtoffer vond, bleek, dat hü reeds twee kalveren had gedood. Een derde, dat hy eveneens zou slachten, liep nog in de slachtplaats rond. Aanvankeiyk dacht men, dat van Selm door een hartverlamming was getroffen, doch by sectie vond men een kogeltje in de hartstreek. Verkoopingen en Verpachtingen Waarnemend notaris F. G. Hoefer beeft Dinsdagmidag in café „Groenewoud te G r y p s k e r k e. publiek verkocht: De hofstede w.k A no. 87 met daarbij behoo- rende bouw- en weilanden te Grypskerke aan den Oostkapelschenstraatweg Huüsmanswegeling, samen groot 3 ha 79 a 60 ca of 9 G. 202 r„ zynde de perceelen 1 t/m 21. In. lassa toegewezen san Jan Riemens Cz. te Oostkapelle voor 8810, MARKTBERICHTEN Middelburg, 5 Mrt. Groentenveiling. Veldsla 7593 c„ WinterpoStelein IS19 c„ Spruiten 53S c„ Witlof 628 c„ Schorse- neeren 2022 c„ Koolrapen 1,5-3 c„ Breek- pecn 1,53 c„ Andijvie 2238 c„ Uien 25 c., Kroten 1,54 c„ Savoye kool 7 c., Roode kool 37 c„ Prei 36 c., alles per kg, Knol- selderie 1,59 c„ per stuk. Goes, 5 Mrt. Veilingsvereeniging „Zuid- Beveland". Kleine veiling. Appels: Goud- reinetten extra 1722, idem A 1619, idem 1417, idem C 1112, Adams Permain 2,503,50, Bramley Seedling 2,505,50, Cox Oranje Pippin 8—49, Court Pendu 3—8,50, Dubbele Bellefl. 35,50, Pater v/d Elzen 7 Hondsmuil 3,50—4. Jonathan 6,5027, Pres. van Lunteren 3,5016, Rein, v. Zu- calmaglio 10, Rembour Mortier 4,505, Sterappels 2,5011, Zure Bellefl. 2,5016, per 100 kg. Zoete appels: Campagnezoet 2,508,50, Geldersche Hollaert 31,50, Huismanszoet 3,504, Pomme d'Oranje 710, Zoete Belle fleur 2,506, Zoete Ermgaard 314, Zoete Rusters 2,503,50, Kroet: en stekappels 1 9, per 100 kg. Peren: Brederode 10, Gieser Wildeman 4- 14, KI ei peren 2,5013, Pondsperen 2,50 9,50, St. Remy 3,509, Winter Rietperen 36, Kroet en stekperen 1-3. per 100 kg.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 9