De Nederlandsche ambulance naar Finland. Verwacht Turkije uitbreiding van den oorlog f DAMMEN Haar totale uitrusting is berekend op d@ verpleging van 600 patienter3= Omstreeks 20 Maart wordt de reis aanvaard. Generaal-majoor N. A. van de Roemer heeft gLteren eenige mededeelingen ge daan over de uitzerding van de ambulance van het Nederlandsche Roode Kruis naar Finland in een bijeenkomst, die in van de zalen van het hoofdbestuur te Den Haag is gehouden. Spr. begon zijn uiteenzetting met een beeld te geven van het voorbereidende werk. Men heeft er een eer in gesteld, de heele uitrusting zoo volmaakt mogelijk te maken. Aan medewerking heeft het dei commissie niet ontbroken, zoodat de fi- nancieele grond-lag voor de uitzending van de ambulance haar geen zorg heeft gebaard. Het geheele benoodigde bedrag is door bemiddeling van de Nederlandsch- Finsche vereeniging verleend. Ook onge vraagd kwam bij het Roode Kruis geld binnen voor de uitrusting van deze am bulance. Zooals bekend is dr. Winckel als kwar tiermeester naar Finland gereisd om over leg te plegen met de autoriteiten. WAAR DE AMBULANCE ZAL WERKEN. Dit overleg heeft tot resultaat gehad dat de ambulance gestationneerd zal wor den in een voor Finland gunstig en mild klimaat. Het plaatsje heet Palkjarvi, even ten Noordwesten van het Ladogameer heeft een paar duizend inwoners eri ligt aan een spoor- en autoweg. Het hier be staande ziekenhuis zal voor 100 a 150 pa tiënten worden ingericht en de basis van de ambulance zyn. Het is een modern zie kenhuis, centraal verwarmd en electrisch verlicht en aangesloten op de waterlei ding. De voeding van de patiënten en vair den staf en het personeel van de ambulance zal in hoofdzaak gelijk zijn aan de voeding van het Finsche leger al zal aan de maal tijden door Nederlandsche groenten, die worden meegenomen, een ietwat vader- landsch karakter worden gegeven. Aan de ambulance zal een Finsche officier worden toegevoegd om verbinding met de troepen te houden. Bovendien zullen verschillende Lotta's ter plaatse haar dienst verleencn op huishoudelijk gebied, hetgeen zooals de generaal het uitdrukte ons in staat stelt de ambulance uitsluitend medisch te houden. SAMENSTELLING VAN STAF EN PERSONEEL. Als leider van de ambulance is aange steld de heer F. H. Meihuizen, arts te Rotterdam, Drie chirurgen staan onder hem. Het zijn dr. A, Colaco Belmonte te Amsterdam, J. A. C, Schepel te Hilversum en dr. J. A. F, van den Belt te Arnhem, Als assistent-chirurg zijn aan de ambulan ce verbonden de artsen J. Feddema te Ol- denhove (Groningen), C. H. Rering te Rot terdam en H. Smitskamp te Noordwijk. De volgende verpleegsters gaan met de ambulance mee, te weten de zusters N. Annyas, Den Haag, Tr. Burgers. Den Haag, A. van den Endt, Leiden, A. Haverkort, Den Haag, A. den Hartog, Rotterdam, G. Hulsman, Amsterdam, M. Kentgens, Sit- tard, A. M, Maquelin, Delft, P, A. A. Mes dag, Den Haag. T. Pennings, Boxtel, G. J, Rhee, Enschede, J. Scheersde Vries, Zwolle, A. S, E. Raymakers, Den Haag en A. de Vries, Amsterdam. Voorts zal nog een vijftal verpleegsters worden gekeurd. Van al deze zusters geldt, dat zij jaren lange ervaring hebben op chirurgisch ge bied. Sommigen zijn bedreven in het „in strumenteer en'', d.w.z, dat zij bij operaties de instrumenten kennen, anderen zijn be kwaam in het onder arcose brengen van de patiënten. Drie tolken zullen de ambulance die nen. De heer A. de Ruyter maakt de reis naar Finland mee. de twee anderen zijn mej. N. van Niftrik, dochter van dfen Ne derlandsehen consul-generaal in Finland en Orsanen. die in Helsingfors woont. Tenslotte zal nog een administrateur van de ambulance deel uitmaken, maar deze is nog niet aangewezen. Er gaat ook een chauffeur mee om de auto te besturen, die van Nederland uit wordt meegenomen. HET MATERIEEL De ambulance wordt uitgerust met een groote hoeveelheid materiaal, opdat ter plaatse zoo weinig mogelijk zal behoeven te worden aangevuld. Alles wat noodig is voor de inrichting van een operatiekamér wordt ingepakt en meegenomen. Tot de uitrusting behoort een operatietafel en een orthopedische ta fel, sterilisators en een groote hoeveelheid reeds gesteriliseerde pakketten, in celo- phaan verpakt. De totale uitrusting is be rekend op de verpleging van 600 patiënten, die chirurgisch behandeld moeten worden. De bedden zijn in het ziekenhuis te Palk jarvi aanwezig, maar er zijn matrassen noch lakens of dekens. Deze worden dan ook meegenomen en 500 wollen dekens en 250 moltondekens, verpakt en wel, vormen al bijna een wa gonlading. De overige medische bagage vult een tweede wagon. Op aanraden van het bestuur van de Nederlandsch-Finsche ver eeniging gaat er een auto mee, opdat de leden van de ambulance zich zelfstandig kunnen verplaatsen voor het doen van in- koopen in de naaste omgeving. Een Röntgen-toestel behoort ook tot de uitrusting en ook een stofzuiger, naaima chines en strijkijzers. Aangezien men veel gipsverbanden zal moeten leggen, worden behalve een vrij groote hoeveelheid los gips vierduizend gipszwachtels meegenomen. Versnaperingen (tabak, sigaren, sigaretten en drank) worden niet vergeten. Een flinke hoeveelheid zuurstof, die bij een gasaanval te pas komt, behoort even eens tot de uitrusting. Het personeel is tot op zekere hoogte verzekerd tegen ongeval len door opneming in eigen ziekenhuis of elders en ook tegen blijvende invaliditeit. Allen leden is een soort reglement uit gereikt, bevattende een omschrijving van hun verplichtingen jegens het Roode Kruis en van het Roode Kruis te hunnen aanzien. BUITENGEWONE MEDE WERKING. Over de aan de commissie verleende me dewerking had haar voorzitter louter lof. De commissie heeft versteld gestaan van de offervaardigheid van allen met wie zij in verbinding trad. Velen kwamen zich uit eigen beweging melden en waren werkelijk teleurgesteld, wanneer de commissie op hun aanbiedingen niet kon ingaan. Fabri kanten en winkeliers schonken met milde hand. Er was een dame, die tien zwachtels aanbood en een fabrikant, die 500 wollen dekens en 250 molton dekens cadeau gaf. Dat aanbod werd met groote dankbaarheid aanvaard. HET VERTREK. Op of omstreeks 20 Maart zal de am bulance naar Finland reizen. Hoe, is nog niet vastgesteld. Voorloopig zal de ambulance drie maan den in Finland blijven. Van de middelen zal het afhangen of een langer blijven, mocht dit gewenscht worden, mogelijk zal zijn. Het geheele personeel krygt zijn uitrus ting van de ambulance-commissie. Groo- tendeels is deze uitrusting als voor de win tersport: skibroeken en dikke wollen truien behooren tot de bagage. Een gewoon uni form voor zachter weer, hoort er ook bij. Na half April kan het zeer warm in Fin land worden. Behalve gasmaskers, krijgt ieder ook een helm ter wille van de veilig heid. Alles wordt in 150 kisten en balen ver pakt. Elke afdeeling krygt een deel daar van en de rest gaat in het magazijn. DE POSITIE VAN DE AMBU LANCE. De Nederlandsche ambulance in Finland staat geheel zelfstandig. Zy vormt een Ne derlandsche, dus neutrale, eenheid en ge draagt zich naar de voorschriften, van de haar betreffende conventie van Genève. Zij ressorteert onder den militairen geneeskun digen dienst van het Finsche leger. Drie vlaggen hooren bij de uitrusting van de ambulance. De Nederlandsche en Fin sche kleuren en' die van het Roode Kruis. De militaire overheid in Finland en zy alleen maakt uit welke vlaggen gevoerd mogen worden. Generaal Van de Roemer besloot zyn uiteenzetting met een woord van er kentelijkheid tot de directie van de Hol- Jand-Amerika lyn, die op zulk een coulan te wijze tijdelijk afstand heeft willen doen van den heer Meihuizen, die als inspecteur geneesheer bij deze maatschappij in dienst Nieuwe studio voor de V.P.R.0. Door de ontwikkeling van zijn werk daartoe gedwongen, heeft de V.P.R.O. het besluit genomen over te gaan tot het bou wen van een nieuwe studio. Door enkele vrienden daartoe in staat gesteld, heeft de V.P.R.O. in Hilversum een terrein gekocht. Zondagavond om 6.30 uur zal de voor zitster van den V.P.R.O., dr. Nicolette A. Bruining, voor de microfoon van den V.P. R.O. de luisteraars nader inlichten over de bedoeling van dit besluit en over de plan nen, die het V.P.R.O.-bestuur daaromtrent koestert. Duitschland krijgt binnenkort weer olie en graan uit Roemenië. Reuter meldt uit Boedapest: Wanneer de thans heerschende dooi in midden Europa aanhoudt en zich geen belangrijke over stroomingen voordoen, zal over ongeveer twee weken de scheepvaart op de Donau hervat worden. Sedert de Donau ongeveer 2 maanden geleden dichtvroor, zyn om streeks 1200 schepen in het door Hongarye stroomende deel van de rivier vatsgehou- den. Ongeveer 85 pet. dezer schepen zijn onderweg naar Duitschland, o.m. 200 tank schepen en 400 graanschepen, grootendeels uit Roemenië. België voldaan over Duitsche verontschuldigingen. Belga meldt uit Brussel: De Belgische pers houdt zich nog steeds bezig met het treffen tusschen Belgische en Duitsche vliegtuigen boven België. Zij schrijft met voldoening over het Duitsche aanbod van verontschuldigingen en schadevergoeding en tracht niet de beteekenis te verkleinen van het feit, dat Duitschland nogmaals of ficieel zyn instemming betuigd heeft met het Belgische statuut van onafhankelijk heid en onzijdigheid, De pers geeft uiting aan den wil, zich hiernaar te gedragen. Japansch schip tot zinken gebracht door de Chineezen. Havas meldt uit ide Chineesche hoofd stad Tsjoengking: Een telegram van het Chineesche front bericht, dat op de rivier de Jangtse nabij Hoekau het 900 ton groote Japansehe transportschip „Habama Maroe" met 200 officieren en soldaten tot zinken is gebracht. Andere Japansehe schepen zouden gebombardeerd zyn. Als repressaille, aldus het telegram, heb ben de Japanners dorpen in brand gestoken en de bewoners vermoord. Reuter meldt uit Istanboel F Naar ver luidt, bestudeert het Turksche kabinet thans een wetsontwerp, waarin ten streng ste aan Turksche schepen wordt verboden om in buitenlandsche wateren te varen uitgezonderd op gezag van een speciale regeeringscommissie. Men verwacht derhal ve, dat de Turksche regeering binnenkort een decreet zal uitvaaridgen met boven genoemde strekking. Hel voornaamste doel is een voldoende tonnage te verzekeren voor de Turksche transportbehoeften langs de kust, in het bijzonder voor het vervoer van steenkool uit de mijnen van Zongulda- keregli aan de 'Zwarte zee. Zooals men zich herinnert, is reeds eer der voorspeld, dat de Turksche regeering dergelijke maatregelen zou nemen. Totnog toe is dit echter niet gebeurd. Het blijkt intusschen wel, dat men in de hoofdsteden der oorlogvoerende fanden met spanning kijkt naar de daden van Turkije. Uit de onlangs gehouden rede van den Turkschen minister-president, Saydam, was te lezen, dat dit land gereed was voor alle gebeur lijkheden. Als inderdaad de Geallieerden een aanval zoudep. willen doen op de Rus sische petroleumvelden in den Kaukasus, zooals van verscheidene zijden veronder steld wordt, dan zou hierbij de hulp, of althans de „passieve" medewerking van Turkije noodzakelijk zijn. Het is mogelijk dat in dit geval ook Roemenië in den stryd betrokken zou worden, om zijn pe troleum. Duitsche functiomtaris in Polen vermoord. Het DNB bericht uit Berlijn: Naar de „National-Sozialistische Parteikorrespon- denz" meldt, is op 23 Februari 1940 de lasthebber van de Duitsche organisatie voor de volkswelvaart in Zeran (gouver nement-generaal Polen), Reinhold Mariel- ke, in zyn woning door Poolsche bandieten overvallen. De tot dusverre onbefoende da ders bewerkten hun weerloos slachtoffer en zijn echtgenoote met messen dusdanig, dat de vrouw onmiddellijk overleed. Ma- rielke zelf bezweek na drie dagen in het ziekenhuis te Warschau aan zijn verwon dingen. „Een onvoordeeEge week voor Duitschland." De Britsche admiraliteit heeft een com muniqué uitgegeven, waarin verklaard wordt, dat de week, die op 3 Maart is geëindigd een bijzondere week is geweest voor de Britsche vloot. „De eenige Engelsche schepen, die in die week tot zinken gpbracht werden ren de „Albanö", groot 1176 ton en de „Cato" groot 710 ton, zoodat het totale Engelsche verlies slechts 1886 ton bedroeg. Aan den anderen kant brachten vier Duitsche schepen zichzelf tot zinken, totaal 18490 ton. Een dezer vaartuigen de „Arucas"), d.ie eeh waardevolle Hading kwik aan boord had, was het laatste, van de zes Duitsche schepen, die twee weken geleden uit Vigo (Sp.) waren vertrokken. Van die zes schepen zijn drie buitge maakt door de Geallieerde vloten, een bracht zichzelf tot zinken een strand de in het Noordelijke deel van den Noor- schen iterritorialen corridor en slechts een slaagde erin naar Duitschland te komen. De vorige week verloor de Britsche vloot van haar enorme totaal aan zeevarende schepen nauwelijks een tiende deel van het verlies, dat. toegebracht werd aan de paar Duitsche schepen, die in dezelfde periode het waagden de zeeën te bevaren. Van de in totaal 10782 Britsche, Gealli eerde en. neutrale schepen, die veilig naar hun bestemming werden geëscorteerd in de laatste zes maanden, zijn slechts 25 schepen verloren gegaan, aldus het com muniqué. Va/n de 1075 geconvoyeerde neutrale schepen gingen er slechts twee verloren. De gemiddelde kansen zyn 430 tegen 1, dat een geconvoyeerd Engelsch schip tot zinken Wordt gebracht en 537 tegen 1, dat aan een neutraal schip iets overkomt. Geen wonder aldus dit com muniqué' van de IEngelsche admiraliteit dat de neutrale scheepvaart steeds meer den wensch toont om zich aan te sluiten bij de Britsche convoyen. Op het oogenblik worden zij vrijelijk welkom geheeten, zelfs wanneer zy niet rechtstreeks handel dry ven met de Britsche eilanden." Snelle Engelsche hulp aan Finland bepleit. Reuter meldt uit Londen: In een treffend artikel over den FinschRussischen oorlog schrijft de officieuse „Times": „Het wordt met den dag duidelijker, dat deze oorlog geen bijzaak is. Finland verdedigt meer dan de zaak der vrijheid en meer dan zijn eigen bodem. Onze eigen zaak wordt gesteund door het Finsche verzet tegen het kwaad der tyrannie. Dat verzet heeft Rusland reeds verzwakt en groote hoeveelheden pe troleum gekost, die anders wellicht in Duitschland gekomen en tegen ons ge bruikt zouden zyn. Alleen daarom al kan Finland aanspraak maken op onze dank baarheid en op belooning. Er mag echter geen tijd verloren gaan. Als wij op de geschiedenis van vroegere oorlogen terugzien, worden wij voortdurend getroffen door gelegenheden, die verzuimd werden door verkeerde zuinigheid of door verkeerde beoordeeling van een secundair risico. Laten wij ons niet opnieuw voorbe reiden op de droevige taak van het bespre ken van gemiste kansen, waarbij misschien wederom zou blijken, dat de middelen en de wil, om in te grijpen, bestonden, maar dat slechts misverstand ons van handelen terug hield. Ons belang is duidelijk: dit is een moreele zoowel als een stoffelijke aangele genheid. De geheele overtuiging van dit land eischt, dat men den val van Finland niet zal toestaan". Minister Weiter keurt de critiek van hef communistische Kamerlid Effendi af. „Verderfelijk ei gevaarlijk." De Tweede Kamer heeft gisteren de be handeling voortgezet van de Indische begroo ting voor 1940 en wel van het hoofdstuk Onderwijs en Eeredienst. De heer S 1 o t e- iker de Bruine (c.h.), de reeks sprekers over dit hoofdstuk voortzettende, betoogde, dat leerplicht voor Indië een vol komen wezensvreemd element is, en dat er schoolstrijd geen sprake is, daar de maatschappelijke krachten, die het bijzon dere onderwijs doen voortkomen tegenover de openbare school, nog niet aanwezig zijn. De r. k. afgevaardigde, de heer M o 1 - 1 e r uitte als zyn meening, dat het onder wijs in Indië rekening moet houden met de wezenlijke behoeften van de bevolking. De opvoeding achtte deze spreker de voor naamste taak van de driejarige volksschool. De heer Van Kempen (lib.) was van oordeel, dat het resultaat van het onder wijs reden geeft tot tevredenheid, doch nog niet tot voldaanheid. De regeering mag zich niet verschuilen achter gebrek aan on- derwysbegeerte, doch houde rekening met de onderwijsbehoeften. De heer Van Kempen braght voorts een saluut aan de mannen van missie en zending, die onder zeer moeilijke omstandigheden in de primi tieve streken onderwijs en verzachting van zeden hebben gebracht. De laatste spreker, de heer V a n P o 1 1 (r.k.) bestreed evenals vorige sprekers den heer Stokvis, waar deze gezegd had, dat de Mohammedaan, indien hij vry was, de neutrale school zou verkiezen boven de Christelijke. Er wordt een tegenstelling in het leven geroepen tusschen Islam en Christendom en dit beteekent daarom be strijding van missie en zending. Het drij ven van den heer Stokvis beteekent school strijd. Samenwerking tusschen Islam en Christendom achtte spreker noodzakelijk. DE MINISTER AAN HET WOORD. Minister Welter ving aan met critiek op de rede van den heer Effendi (comm.), wien hij voorhield, dat het in strijd met de werkelijkheid is te beweren, dat het Ne derlandsche imperialisme het Indische volk dom wil houden. De critiek van dezen spre ker achtte de minister verderfelijk en ge vaarlijk. Bestrijding van het analphetisme achtte de minister van groote waarde. De verbrei ding van het onderwijs noemde de heer Weiter een elementaire voorwaarde voor den groei van Indië tot staatkundige zelf standigheid. Van het opgroeiende geslacht zal meer dan 40 procent kennis van lezen en schrijven hebben opgedaan. Elke gedach te aan concurrentie tusschen het openbaar en bijzonder onderwijs zou een dwaasheid zijn en het is uiterst ongewenscht tegen stellingen op te roepen of toe te spitsen. Den schoolstrijd noemde de minister een product van de verbeelding van den heer Stokvis. Na repliek van de heeren Stokvis (s.d.), Van S 1 e e n (s.d.), M e ij e - rink (a.r.), Effendi (comm.), Mol- 1 e r (r.k.) en V a n Poll (i\k.) werd dit hoofdstuk zonder hoofdelijke stemming aangenomen. ZIEKTEN EN VOEDING. Bij het hoofdstuk Volksgezondheid be toogde dr. V o s (lib.) dat een straffe cen tralisatie van den dienst der volksgezond heid noodzakelijk is. Overigens was spre ker geheel ingenomen met de maatregelen ter bestrijding van tuberculose, malaria en pest. Mevrouw DeVries Bruins (s.d.) achtte den voedingstoestand van In dië onvoldoende. Naar haar oordeel houdt deze nauw verband met de algemeenen welstand. De heer Effendi (comm.) noemde de algemeene volksgezondheid uiterst precair en bepleitte verschillende maatregelen. De heer V a n P o 1 1 (r.k.) tenslotte uitte een woord van waardeering voor den dienst der volksgezondheid en be pleitte een beter voeding. In zijn antwoord zeide de minister, dat die dienst veel en goed werk verricht en dat in de afgeloopen jaren zeer veel goeds is geschied. Weliswaar ontbreekt er nog veel aan, doch men moet bedenken, dat men met een tropische maatschappij te ma ken heeft. Naar het oordeel van den heer Welter is de malaria-epidemie in Tandjonk -Priok een gevolg geweest van te ver gaan de bezuiging. De malaria noemde de minis ter de voornaamste ziekte in de tropen, die vatbaar maakt voor andere ziekten. Wat den voedingstoestand betreft, zeide de minis ter, dat in het binnenkort verschijnende Indische verslag over 1938 de mededeeling zal staan, dat de voedingstoestand op Java algemeen goed en in de Buitengewesten al gemeen bevredigend was. Blijkens nadere berichten is deze toestand in 1939 niet achteruitgegaan. Ook dit hoofdstuk werd zonder hoofde lijke stemming aanvaard. Hedenmiddag zou de behandeling der be grooting worden voortgezet. EEN HONDERDJARIGE. Op 16 Maart a.s. hoopt de oudste inge zetene der gemeente Vledder (Drente) zijn honderdsten verjaardag te vieren. Zijn naam is Jan Kieven en van oorsprong is hij af komstig uit de gemeente Hoorn. Hij woont reeds bijna 96 jaar te Wilhelminaoord. REDACTEUR: J. A. VAN DIXHOORN, Hoogoweg 289, Haamstede. Het volgende zeer aantrekkelijke pro bleem van de hand van den bekenden Wal- cherschen problemist, den heer C. K. Kaan te Koudekerke bieden we onzen lezers dit maal ter oplossing .aan. De varianten van het eindspel dienen te worden vermeld. Auteur: C. K. Kaan, Koudekerke. 2 3 4 5 46 47 Cijferstand Zwart 9 schijven op 912, 15, 17, 27, 30 en 40. Dam op 5. Wit 11 schyven op 20, 28, 29, 33, 36, 37, 42, 43 en 47—49. Als steeds: Wit speelt en wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht vóór of op 20 Maart a.s. bij de Redactie der Mdb. Crt. onder motto Damrubriek. Flitsen uit eigen kring. In den op 14 Febr. j.l. gespeelden Compe titie-wedstrijd voor den Zeeuwschen Dam- bond tusschen de plaatselijke damclubs „Goes" en „D.I.D." kwam het aan het twee de bord tusschen de heeren K. L. Kramer (Goesche damclub) met wit en H. M. Slab- bekoorn (D.I.D.) met zwart na Wit's 5Sen zet tot den volgenden stand: Zwart: H. M. Slabbekoorn, Goes. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Wit: K. L. Kramer, Goes. In den diagramstand nam de wi (speler de foutieve voortzetting 2429, welke niet meer dan remise opleverde. Vanuit den diagramstand had zwart ech ter een leuke en leerzame winst kunnen bereiken, welke wij bij het analyseeren de zer party als volgt konden vastleggen 2530. De matzetüü Op 2823 volgt n.l. 24—2, terwyl op 2S—22, 24 —8 volgt, waar na zwart wint door 35 x 24 8 x 21 en op 2419 vervolgt met 218. Speelt wit nu 2217 dan slaat zwart 8x21 en wint. Na de matzet 2530 volgt op 1712 van zwart de tweede matzet 2025en wit heeft geen zet meer. Speelt wit daarentegen in- plaats van 1712, 17—11 dan volgt 242, 35 x 24 2 x 16 en wit heeft geen speelbare zet meer, want op 2419 volgt 162 en aan verlies is niet te ontkomen. Een interessant eindspel, dat waardevol genoemd kan worden omdat het aan de partij is ontleend In denzelfden wedstrijd speelde de heer A. Corstanje, lid van „D.I.D.", aan het eer ste bord een uitstekende partij tegen den heer Den Hertog met dien verstande, dat de beslissing feitelijk reeds na 50 zetten werd verkregen wegens den overheerschen- den centrumstand, die de voorvechter van „D.I.D." door subliem spel had weten te verkrijgen. Zwart: F. den Hertog, Goes. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Wit: A. Corstanje, Goes. De beslissing werd spoedig verkregen door den volgenden spelgang: 3228 2429; 33x24! 30x19; 27*—21 26x17 22x11 8—12; 11—6 12—18; 34—29 3—8 29—24 19x30; 6ldam IS23 en 1x29, waarna zwart opgaf Oplossing probleem Kotvis Dit is onze rubriek van 14 Febr. j.l. aan geboden probleem had den volgenden stand: Zwart 11 schijven op 6, 8, 1113, 1618, 21. 25 en 30. Wit 11 schijven op 26, 27, 29, 31, 32, 36—38, 45, 48 en 50. Dat men in dezen stand, die met verplaat sing van eenige stukken werd samengesteld naar aanleiding eener gespeelde partij, eer. slagzet zou verwachten, ligt allerminst voor de hand. Wit wint n.l. als volgt: 2923 18x29; 27—22 17x28; 32x34 30x39; 26x17 12X21(A); 4S—43 39x48; 31—26 48x31; 26x17 11x22 en 36x9. Op (A> 11X22 volgt 48—43 39 x 48 31—26 48x31 en 36x9. Een aardige, doch overigens overbekende slagzet. Goede oplossingen ontvingen we van de heeren W. B„ A. M. v. H. en B. F. M„ allen te Middelburg; H. en A. W. te 't Zand; A. de P. te Ritthem; W. M. te St.. Laurens en A. C„ D. v. d. K. en H. M. S„ allen te Goes. Nagekomen oplossingen van bleem Raichenbach ontvingen den heer M. A. de B. Yerseke. het pro- e nog van

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 13