Kring Westelijk Zuid-Beveland der Z. L SVL Ir. Dorst spreekt over zijn reis door Denemarken De kring W.Z.-Beveland der Z.L.M. hield Zaterdagmiddag zijn jaarvergadering in melksalon „De Landbouw" te Goes, onder voorzitterschap van den hr. L. Kranenburg. De voorz, verwelkomde de leden, in het bijzonder den adviseur, ir. Droogendijk. Spr. uitte daarna nog in het bijzonder de voldoening van het hoofdbestuur over het oprichten van eenige nieuwe afdeelingen en hy bracht dank aan allen die daartoe medewerkten. De hr. J. M. Klompe, secretaris, deel de nog mede, dat te Nisse een landbouw- cursus in voorbereiding is. De cursus hoef beslag is weer voortgezet. Na advies van de commissie tot nazien der rekening, die de bescheiden in orde be vond, werd de rekening goedgekeurd, slui tende met 460,39 en een batig saldo van 44,65. De hr, Klompe deelde daarbij mede, dat voorloopig de afdeelingen niet meer behoeven bü te dragen tot instandhouding van den kring. Dit beteekent dus een kleine contributieverlaging voor de kringleden. De voorz. wees er op, dat de kring de laatste jaren deze bydrage niet noodig had. Men wil nagaan of deze bijdrage blijvend gemist kan worden. De gewone subsidies, totaal 210, wer den wederom toegekend. Bovendien werd een subsidie van 25 verleend aan den rjjkszuivelconsulent, den hr. Zwagerman, voor het uitgeven van boekjes over den opfok en de voedering van paarden. By de bestuursverkiezing werd de aftre dende voorzitter, de hr. L. Kranenburg, by acclamatie herkozen. De voorzitter zegde dank voor dit vertrouwen en roemde den samenwerking in bestuur en met de leden. De hr. C. Zandee feliciteerde de ver gadering met dit besluit en bracht den voorzitter hulde voor de wyze waarop hy het voorzitterschap vervulde. Ook voor de nieuwe afdeelingen heeft hy zeer veel ge daan. De voorzitter zegde dank voor deze hulde, Spr. wees er echter op, dat de groot ste dank hiervoor aan ir. Versteeg toekomt, die daartoe tyd noch moeite ontzag. In den hr. Versteeg, aldus spr., hebben wy als w.n. secretaris van de Z.L.M. een buitengewoon goed opvolger van ir. Dorst gekregen. Als lid en plaatsvervangend-lid van het hoofdbestuur werden de heeren L. Kranen burg en J. M. Klompe herkozen. DE LAGE AARDAPPELPRIJS. De voorz. beantwoordde hierna ver schillende vragen, o.a. 'wat betreft het be waren en den prijs der aardappels. Spr. wees op de moeilykheden voor de regeering. Er werd over „fooien" aan de commissi- onnairs gesproken, doch er. kon niemand genoemd worden. Men nioet met feiten ko men. De hr. Plompe meent, dat er niets van de voorgespiegelde regeling, die zoo goed leek, terecht gekomen is. De hr. Overbeeke zegt, dat als er onder de markt verkocht moet worden, de regeering toeslag moet geven. Devoorz. heeft steeds gedacht, dat men zich te vroeg biy maakte. Er waren te veel vrye aardappels boven de markt, waar geen afzet voor was? Spr. stemt toe dat er reden is tot ontevredenheid. Ir. Dorst, voedselcommissarïs, die in- tusschen ter vergadering gekomen is, on derschrijft deze woorden. De eenige weg zal zyn een hoogere denaturatie-toeslag te ge- De hr. Overbeeke zegt, dat 3,75 en 4 beloofd is voor de eigenheimers en nu kan hy er 2 voor krijgen. De hr. Dorst zegt, dat de hr. Over beeke die berichten niet goed gelezen heeft. Voor de eigenheimers zyn die prijzen niet beloofd, 4 betaalde de regeering voor de aardappels waarop beslag gelegd was en die 1 April geleverd moeten worden. Maar verder neemt de regeering thans niet meer af. Ze heeft genoeg aardappels. Op een klacht, dat de commissionnairs de pryzen drukken, antwoordt de voor z., dat daar weinig aan te doen zal zyn. Blyk- baar zyn de handelaars het beter eens dan de boeren. De voorz. deelte nog mede, dat de zg. wegentrekkers (tractors) vrij zyn van be lasting. Als men er een omgebouwde auto voor gebruikt, moet de versnelling er uit, de veering weg, enz. Spr. raadt aan, by proces-verbaal, zich in verbinding te stel len met prof. Visser te Wageningen. Ir. Dorst zegt, dat de Z.L.M. er ook me de bezig is. Er zyn meer dwaze bepalingen. De heer Plompe critiseert een uitla ting van het eerste kamerlid Fleskens; deze beaamde, dat f 12,50 voor de bieten vol doende is. Doch de organisaties streden voor 13,80, en de hr. Fleskens is ook voorzitter van een katholieke landbouworganisatie. Hoe rymt dat? De hr. Dorst beaamt, dat dit niet in orde is. De heer Fleskens zal zyn jas omge keerd hebben. De landbouw in Dene marken. De hr. Dorst hield hierna een inleiding over „reisindrukken over den landbouw in Denemarken". Spr. wees er op, dat het pas- seeren der grenzen van Holland naar Duitschland en vandaar naar Noorwegen, Zweden en Denemarken geen moeilykheden gaf, maar het was wel interessant om het verschil in den landbouw op te merken. Tot de grens van Groningen een ryke land bouw, over de Duitsche grens wordt deze dadelijk lager van peil. Denemarken is een klein land. De oppervlakte is 1 millioen ha grooter, dan ons land, doch telt de helft der Nederlandsche bevolking. In Denemarken vindt men geen zeeklei. De zandgronden worden in cultuur gebracht door een heide maatschappij. Er is veel vruchtbare leem- klei. Hoewel de grootste steenen door „hoo- rigen" voor 1800 opgeruimd zyn, treft men er nog veel kleine in den grond aan die voor de cultuur echter geen bezwaar zyn. De grond beslist er over den bouw. Er wor den voederbieten, granen zeer veel gerst, enz. enz. verbouwd. Alle gewassen die men ook in Holland vindt. Toch maakt het Deensche land een aparten indruk, om dat het geheele land golvend is, wat een groote bekoring geeft, vooral ook door de vele meren en fjorden. Het water is blauw, het omhoog rijzende land is dicht begroeid en geheel Denemarken is ryk aan bosch. Aan de beplanting, ook om de boerderijen, heeft men veel aandacht geschonken. De witte huizen met hun roode daken, en de aardige kerken, geven tusschen het vele groen een mooi effect. Denemarken voerde vroeger granen uit, doch het sloot bij den grooten toevoer van granen uit Rusland en Amerika zyn grenzen niet, maar veranderde, evenals Holland, zyn cultuur, en thans voert het graan in. Er is maar 18 pet. weiland en toch is de uitvoer van vee en zuivelproducten zeer groot. De akkergewassen worden benut voor eigen gebruik en veevoeder. Er worden veel voederbieten en haver verbouwd en verder is er veel kunstweide. De cultuur der voederbieten is zeer hoog opgevoerd. Men is er in geslaagd winterboter te leve ren van zomer-kwaliteit. Dank zy het voe der en het af kalveren het geheele jaar door. Denemarken levert zoo uitstekende boter het geheele jaar door en is daardoor een groote concurrent van Nederland geworden. De koeien loopen er meerendeels getuigd, en grazen zoo geleidelijk geheel de weiden af. Het roode, rood-bonte vee, is er het be langrijkste De Deen .wijdt veel aardacht aan de productiviteit van het vee. Het ex terieur staat beneden het Hollandsche vee, doch men fokte vooral op hooge boterop- brengst Dit verkreeg men door een scher pe melk-controle. Men selecteerde de dieren op voeder en melkopbrengst. Er zijn 1400 zuivelfabrieken, die in den regel vrij klein en coöperatief'zijn Ze maken hoofd zakelijk boter en weinig kaas. Iedere coö- perator heeft er één stem Men vindt ook veel varkens; de houderij wordt er zeer intensief beoefend. Dank zij selectie, voeder, enz Daarom maakt de Deensche bacon in Ergeland ook een hoogeren pry: dan de Hollandsche. Er zyn evenveel var kens als menschen Ze worden verwerkt door 80 groote fabrieken, meerendeels weer op coöperatieven grondslag. Evenzoo wor den er veel kippen gehouden De bedrij ven zijn gemiddeld klein. Er zyn er 200.000 tegen in Nederland 220 000 De kleine be drijven, die er hoofdzaak zyn, liggen tus schen de grootere. Boter, bacon en eieren staan op. de wereldmarkt nummer éSn en daar hebben vooral de coöperaties aan medegewerkt Men kwam daardoor tot een goed standaardproduct. De regeering con troleert al deze producten op strenge wijze Het merk is voor den consument een waar borg. Wy gaan ook in de richting doch Denemarken is verder. In Denemarken heeft men ook de ge wone landbouwvereenigingen, doch hoofd zaak is één. groote vereeniging, zonder verschil van geloof. De kleine bedrijven, beneden 10 ha, hebben een aparte organi satie van 80,000 leden In de hoofdzaken werken echter kleinen en grooten samen en daar ziften ook de coöperaties bij aan. Men zegt wel eens, dat zy die op stoffelijk gebied hun, brood moeten verdienen, ook materialistisch zyn, doch voor Denemar ken geldt dit zeer zeker niet. De Denen staan hoog op het gebied van onderwijs, kunst, in 't kort in, algemeene ontwikkeling. Men kreeg er reeds vroeg de leerplicht wet, en de volkshoogeschool. waarvan de eerste in 1852 verrees Men hoeft geen examen te doen om er op te komen en krijgt ook geen diploma als men er af gaat. Deze volkshoogescholen brengen algemeene ontwikkeling bij De cursussen worden 's winters bezocht door de jon gens, 's Zomers door de meisjes. Op zes tienjarigen leeftyd gaan de jongens en meisjes voorts van de eigen boerdery Weg, gaan ze naar andere boerderyen Mogelijk is diepste oorzaak, dat de Deen trekkers- bloed in zich heeft. Maar het heeft een gunstigen invloed op de algemeene ontwik keling Ook op de Volkshoogescholen, die internaten, zyn, doen ze kostbare ervarin gen op. Verdei- heeft Denemarken de vakscholen, doch men heeft er steeds een flinke boerderij by; waar men praktisch onderwijs krygt Op die vakscholen, komt men ouder dan hier, omdat men op het standpunt staat, dat men praktijk moet hebben, de stof volkomen moet kunnen verwerken,. Voor de meisjes zijn er, even als hier, de landbomvhuishoudschoien Spr. wees er dan op, dat ook Denemar ken groote inzinkingen kende en de regee ring heel wat deed om landbouw en vee teelt voor den ondergang te behoeden. De invloed der boeren op de regeering is er groot omdat Denemarken in hoofdzaak' agrarisch is. Spr. sprak er lang met een Fries, die er een bedrijf van 45 ha heeft, i en deze vertelde van de ondervindingen die j men er opdeed met de „varkenskaarten" en die zeide de voorkeur te geven aan de Hol landsche biggenmerken. Hierna gaf spr. een uiteenzetting over het huiselijk leven. De vrouwen weven er nog veel, ook bakt men zelf veel. Voorts hebben de verbruikscoöperaties er een grooten omvang. Kopenhagen maakt den indruk van een gewone groote stad, doch typeerend is, dat daar bijna een vierde van de geheele bevolking woont. De rest is verdeeld over kleine steden en dorpen. Hoe is nu als geheel den indruk van De nemarken? vraagt spr. tenslotte. Dat Is deze: dat de productie er op hoog peil staat, maar de levensstandaard er iets lager is als hier. Verder moppert de boer, evenals hier, op de regeering, op Engeland, op de vak- vereenigingen enz. Maai- er is van veel iets te leeren. Spr. roemde daarna nog de groo te gastvrijheid en hartelijkheid waarmede men er ontvangen wordt. Als men bekend was met het bezoek, werd de vlag er van de boerdery geheschen en men was dan Een Duitsch vliegtuig schoot drie Belgische toestellen omlaag. Een ernstige schending van België's neutrali teit. De Belgische militaire luchtvaart is Za terdag zwaar getroffen. Drie vliegongeluk ken kostten het leven aan een aantal vlie gers, terwijl hun toestellen verloren gingen. Het ergste was echter, dat een Duitsch vliegtuig, hetwelk de Belgische neutraliteit had geschonden en door drie Belgische toe stellen werd achtervolgd, het vuur op deze machines opende. Een der Belgische vliegtuigen werd her haalde malen geraakt. Van een ander toe stel werd de machinegeweren beschadigd Dit moest een noodlanding maken. De lei der der patrouille, onder luitenant Henrard, zette de achtervolging voort. Zyn toestel werd neergeschoten. Henard werd gedood en zyn vliegtuig werd vernield. In den loop van den middag heeft Spaak, de minister van büitenlandsche zaken, den Duitschen ambassadeur ontvangen en je gens hem een krachtig protest geuit na mens de Belgische regeering wegens deze ernstige schending der Belgische neutrali teit, alsmede den daad van agressie, waar aan de Duitsche vliegers zich hebben schul dig gemaakt. Het Duitsche vliegtuig was een Dornier 17, plaats biedend aan verscheidene inzit tenden en zwaar bewapend. De Belgische toestellen waren een-per soonsjagers, met een mitrailleur, vurend door den schroef-as. EEN REEKS VAN ONGEVAL LEN. Het Belgische ministerie van nationale verdediging publiceert verder een commu niqué omtrent drie ongelukken, welke Za terdag aan de Belgische militaire lucht macht zyn overkomen. Een 'officier, die op verkenningsvlucht was en zich op groote hoogte bevond, trachtte in zweefvlucht bo ven Huy te landen. Het toestel sloeg bij de landing over den kop, maar de bestuurder bleef ongedeerd. Nabij Antwerpen kwamen twee militaire toestellen met elkaar in botsing. De bestuurders sprongen met het valscherm omlaag. Een officier bleef aah het vliegtuig vasthaken en kwam om het leven. Een sergeant werd gewond. Een der vliegtuigen viel op een boerdery, welke af brandde. Tenslotte is een vliegtuig, dat acro batische toeren verrichtte boven Brussel, in een tuin neergestort. De sergeant-be stuurder kwam om het leven. Duitsche verontschuldi ging. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Een Duitsch verkenningsvliegtuig, dat zich op den terugweg bevond van Noord- Frankrijk, werd Zaterdag door zeven vlieg tuigen van het Engelsche Hurricanetype aangevallen. Daar de vllegtuigcommandant geloofde, dat hy zich boven Fransch gebied bevond, en daar het Hurricane-vliegtuigen betrof, hield de Duitsche vliegtuigcomman dant deze voor Engelsche jachtvliegers. By het zich ontwikkelende gevecht werd een ■Hurricane-toestel neergeschoten, terwijl het Duitsche vliegtuig ongedeerd zijn thuisha ven bereikte. Naar thans is vastgesteld, heeft het luchtgevecht zich afgespeeld op enkele mi nuten vliegens van de Fransche grens bo ven Belgisch gebied. Het neergeschoten vliegtuig was een Belgisch jachttoestel van het Engelsche Hurricane-type. Den Belgi schen ambassadeur, Vicome d'Avignon, die Zondag een bezoek bracht aan het depar tement van büitenlandsche zaken te Berlijn werd de spijt van de ryksregeering te ken nen gegeven over deze gebeurtenis. KERKNIEUWS Ds. L. Schutte >not emeritaat. Ds. L. Schutte predikant by de Ev. Luth. Gemeente te Amsterdam heeft eervol eme ritaat aangevraagd. Ds. Schutte, die in 1874 werd geboren werd in 1899 proponent om 27 Aug van dat jaar te G r o e d e in liet predikambt te worden bevestigd. Vandaar vertrok hy in 1900 naar Monnikendam, welke standplaats in 1903 met Utrecht verwisseld werd, waar na hy zich 10 Nov. 1907 aan de gemeente in de hoofdstad verbond. Ds. Schutte die in wijk II zijn arbeidsveld heeft, was in den vorigen oorlog als veldprediker werkzaam en is bestuurslid van de schoolvereeniging Luther" en van het Luth. Diaconessenhuis. Ook was hy voorzitter van de synodale com missie en van de synode der Evang. Luth. kerk. Ook van de commissie voor het Lu- therhuis maakt hij deel uit. In de Oecume nische .beweging treedt hy op den voor grond. zoo dankbaar voor het bezoek, dat men soms niet wist hoe zelf voor de ontvangst te bedanken. Op hem gestelde vragen deelde spr. nog mede, dat, hoewel de inrichting der boer derijen er verder eenvoudig is, men er byna allen telefoon, electriciteit en badkamers heeft. Voorts is men er zeer sportief, elke jongen of meisje doet er aan sport. De boerderyen zyn in den regel eigen dom, doch vaak wel zeer hoog belast. De sociale wetgeving is er zeker zoo zwaar als hier te lande. De grondprijzen zyn er lager, ongeveer 1500. De wetgeving werkt het vormen der kleine bedrijven in de hand. De hr. Dorst besloot met het vertoonen van vele interessante opnamen die hij op zyn reis door Denemarken maakte. De voorzitter bracht in zijn slui tingswoord den hr. Dorst dank voor deze belangwekkende en leerzame causerie, en zeide, dat de kring zich voor een causerie over een volgende reis gaarne reeds aan beval. De dader van den moord aanslag ie Soesferberg gearresteerd. De man werd slapend aan den weg gevon den. Zooals men zich herinnert, werd verleden week te Soesterberg een moordaanslag ge pleegd op de echtgenoote van den beken den vlieginstructeur Van der Griendt. Me vrouw v. d. Griendt had een tuinhuisje af gestaan aan een zekeren Leeuwenkamp. Deze lokte haar onder een voorwendsel in de nabijheid en overviel haar plotseling. Mevr. v. d. Griendt werd op verschillende plaatsen bloedend gewond. De dader van den laffen aanslag bond zijn slechtoffer aan handen en voeten en begaf zich naar haar woning, waar hij ontvreemdde wat van zijn gading was. Na een dag en een nacht hul peloos gebonden te hebben gelegen, wist mevr. v. d. Griendt zich los te werken en het huis van eenige kennissen te berei ken. Daar zakte zij uitgeput ineen. De heer v. d. Griendt was niet thuis, daar zijn mobilisatiebestemming elders is dan Soesterberg. Het signalement van Leeuwenkamp werd onmiddellijk door het heele land geseind en Zaterdagavond is de man gearresteerd te 's-Gravenhage. Omstreeks zes uur zagen twee in burger gekleede surveilleerende agenten in de „Boschjes van Poot"" een man op den grond liggen slapen. Zy maakten hem wakker, waarop de man als 'n bezetene te keer ging en vertelde, dat hij een paar glaasjes bier had gedronken, nu zijn roes uitsliep en naar Wassenaar wilde. De agenten, wien het sig nalement van J. Leeuwenkamp, den dader van den aanslag bekend was, meenden Leeuwenkamp in den aangehouden man te herkennen. Naar zyn naam gevraagd, gaf hij echter een anderen naam op, waarna de agenten den man meenamen naar het bureau Duin straat. Hij weigerde daar op iedere vraag antwoord te geven, waarop hij gefouilleerd werd en de politie een portefeuille op hem vond, waarin een kaart van de arbeids beurs in Amersfoort werd aangetroffen, ten name van J. Leeuwenkamp. Ook na deze vondst weigerde de man iets te verklaren. Tijdens een later verhoor is de man aan het praten gegaan, doch op zulk een ver warde wijze, dat men uit zijn verhalen nau welijks wijs kon. Tenslotte gaf hij toe Leeu wenkamp te zijn, doch een directe beken tenis, dat hy den aanslag heeft gepleegd, gaf hij niet. Leeuwenkamp zal op transport naar Soest worden gesteld, waai* hy wordt ge confronteerd met mevr. v. d. Griendt. SCHEEPSRAMP IN CHINA. 260 personen verdronkei Te Ningpo, de verdragshaven, die 130 km ten Zuiden van Sjanghai is gelegen, is doordat luchtalarm gemaakt werd, zulk paniek ontstaan onder de Chineesche pas sagiers, die zich aan boord van een tender op de rivier bevonden, dat de tender om sloeg en 300 personen in het water terecht kwamen. Men vreest, dat ongeveer 260 hun ner zijn verdronken. Zwitsersche ambulance voor Finland. OP pOORREIS IN NEDERLAND. In vele landen van Europa werd gedu rende de afgeloopen maanden geld bijeen gebracht teneinde ambulances in te rich ten, die aan het Finsche front zoowel voor soldaten als voor de burgerbevolking de onontbeerlijke geneeskundige hulp kunnen verleenen. Tientallen doktoren en een groot aantal verpleegsters uit de Scan dinavische landen zijn reeds geruimen tijd in Finland werkzaam en langzamerhand komen in verscheidene landen ook de am bulances gereed,- die onder supervisie staan van het Internationale Roode Kruis. Zoo is het niet met een Zwitsersche ambulance, die gistermiddag op doorreis naar Finland met den Paryschen trein in Amsterdam aankwam. Deze groep bestaat uit tien chirurgen, negen verpleegsters en twee oppassers, onder leiding van dr. Ni cole, die reeds in Stockholm is, om de noo- dige maatregelen voor een spoedig vertrek naar Finland te treffen. Zy allen zyn niet officieel door het Roode Kruis uitgezonden doch, zij zijn in dividueel aangenomen door het Finsche consulaat in Zürich nadat het benoodigde geld door de Zwitsersche bevolking voor uitzending was bijeengebracht. De waarnemend leider van de ambulan ce, dr. Max Zehnder, uit Zürich. vertelde, dat de ambulance van Stockholm af ter beschikking van de Finsche regeering staat. De Zwitsers hebben alle instrumen ten en medicamenten bij zich en voeren zelfs een Roentgenapparaat mee. De spe- ciale kleeding, geschikt om het barre Fin sche klimaat te trotseeren, ligt in Stock holm gereed Voorloopig zullen de Zwit sers twee maanden in Finland blijven doch de middelen voor een langer verblijf zijn aanwezig. Wij vroegen dr Zehnder nog of de chi rurgen ondervinding hebben van het me disch werk in den oorlog. Slechts een dok ter evenwel heeft den wereldoorlog mee gemaakt. De overigen zijn jonge gespierde menschen. als ware Zwitsers gehard door het ruige leven in de bergen. Toen de leden van de ambulance op het Centraal station bijeen waren, merkten wy tot onze verbazing, dat een dér zusters de Nederlandsche taal volkomen meester was Zuster E. Schwarz bleek haar HBS-tyd in ons land. te hebben doorgebracht Eerst zes jaar geleden keerde zy naar haar va derland terug, waar zij voor verpleegster studeerde. En omdat mr. W. G. Lanz, consul van Zwitserland, even voortreffelijk Hollandsch spreekt, hoorden wij temidden van WEK UW lEÏER-GALÖS* 0n u zult 's morgens uit bed springen^ gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw levet- een liter lever- gal In uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt- Uw lichaam Is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEV.ER-PIL- LETJES nemen om deze liter lever-gal vry te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om do lever-gal te doen vloeien. Elscht Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten. I. 0.76. (Ingez, Med.) De ondergang van de „Ida" een raadsel. Groot lek in de machine- kamer door onbekende oorzaak. Met het s.s. „Batavier", dat. Zaterdag te Rotterdam arriveerde, is de bemanning van het motorschip „Ida", dat op 26 Februari j.l. nabij Engeland verging, in het moeder land teruggekeerd. Het waren de stuurman J. Tilgenkamp uit Dordrecht en de matrozen T. Langer- huizen uit Wedde (Gr.) en J. Rondel uit Vlissingen. De kapitein, de heer G, Kuur, is in Engeland gebleven voor het treffen van eenige maatregelen. De „Ida" was een Groningsch motorschip, dat slechts zelden naar Nederland kwam. Het voer regelmatig tusschen de verschil lende Engelsche havens. Op de laatste reis was het byna 200 ton metende schip op 24 Februari uit Plymouth vertrokken naar de Westkust van Schotland. De reis had. een gunstig verloop tot 26 Februari des nachts twee uur. Plotseling ging er toen een hevige schok door het schip, met het gevolg, dat het eensklaps zwaar begon te trillen. Er werd een schuivend geluid ge hoord en de kapitein, die alleen op de brug stond, begreep, dat de „Ida" een onder wa ter liggend voorwerp moest hebben ge raakt. Het bleek, dat de „lda" zich juist in een zeer diep zeegedeelte bevond, want er werd geen grond gepeild. Het was dan ook een raadsel, wat liet voorwerp, waarop het schip was lek gestooten, geweest was. Een myn had de kapitein niet gezien en er was geen reden om aan te nemen, dat er een scheepswrak of een duikboot in de buurt Intusschen bleek, dat het lek vry groot was en een kwartier na den schok was de geheele machinekamer vol geloopen. Het water stroomde toen ook het ruim binnen en de kapitein gaf toen opdracht de sloe pen uit te zetten. Ook werden noodseinen gegeven, maar er waren geen schepen in de nabijheid, die deze seinen hebben op gemerkt. Men was op dat oogenblik onge veer 36 mijlen van land verwijderd. Het schip bleek niet meer te redden. Om drie uur verdween het onder den water spiegel. De schipbreukelingen zetten toen de zei len op om te trachten met den vrij sterken Zuidwestenwind de kust van Wales te be reiken. Het duurde tot elf uur voor men land zag. Toen werden de schipbreukelin gen spoedig opgemerkt door de kustwacht, die een motorsloep uitzond, waarmede de uitgeputte mannen de laatste mijlen wer den gesleept. Het voortduren van den staat van beleg. DE MINISTER OVER HET ONT SLAG VAN GENERAAL REYN- DERS. In een nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp inzake het doen voortduren van den bij koninklijke besluiten van 1 en 6 November 1939 af- gekondigden staat van beleg, schrijft de minister van defensie, dat hy met voldoe ning kennis nam van de mededeeling, dat men zich algemeen met het wetsvoorstel kan vereenigen Ten aanzien van het ontslag van den op perbevelhebber van land- en zeemacht, ge neraal Reynders, verwijst de minister naar hetgeen de regeering inmiddels heeft ge antwoord op de schriftelijke vraag van het lid der Kamer den heer Van Poll. Het spreekt na dat antwoord vanzelf, dat. de ontslagaanvrage van dert opperbevelhebber van land- en zeemacht niet verband houdt met de toepassing van de oorlogswet An ders had de regeering niet mogen verkla ren, dat liet verleenen van de verzochte inlichtingen strijdig zou zijn met het be lang van den staat, noch dat het hier be treft vragen van militair beleid. ..waar over in het opénbaar geen gedachtemvisse- ling gevoerd en zelfs geen aanduiding ge geven kan worden zonder het staatsbelang te schaden". Uit dit antwoord is duidelijk dat het hier vragen van de hoogste orde betrof, niet zaken, waarover men gerust in het openbaar kan debatteeren Het is de regeering niet bekend, dat van de bevoegdheden, welke de militaire auto riteiten krachtens den staat van beleg be zitten, misbruik wordt gemaakt en wel met name tot het voeren van politieke actie in het leger en tot het bestrijden van hun onwelgevallige politieke groepen. Zooals reeds in de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer inzake de de- fensiebegrooting 1940 werd gezegd, kan de regeering thans nog niet overgaan tot op heffing van de ten aanzien van de natio naal socialistische beweging geldende be palingen. groep Zwitsers een gesprek tusschen twee dezer landslieden in zuiver Nederlandsch. Heden vertrok de eerste groep van de ambulance met het KLM-vliegtuig naar Stockholm Dinsdag gaan de overigen eveneens per KLM naar het Noorden. Zij allen hopen zoo spoedig mogelijk hun menschlievend werk te kunnen beginnen,

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 7