ftgjNDEPIJP STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE MIDDELBURG Muziek- en voordrachtavond in den schouwburg. EEN WELGESLAAGDE SAMEN KOMST TEN BATE VAN FIN LAND. Gisteren had de afdeeling Middelburg van de Ned. Ver. van huisvrouwen een zang en voordrachtavond georganiseerd, waar van de baten ten goede kwamen aan het Comité voor Finland. De voorzitster, mevr. A. M. Loman, open de den avond met eenige hartelijke woor den van welkom, in het bijzonder tot de dames, die haar medewerking hadden toe gezegd voor dit mooie doel: mevr. S. M LoeffKunst, sopraan; mevr. T. Verheü- denWind, piano, en mevr. E. L. Adriaan- seBergansius, voordracht. Mevr. Loman sprak haar blijdschap uit over de groote opkomst de bovenzaal van den schouwburg was geheel bezet en sprak de meening uit, dat zeer velen niet alleen gekomen waren om het goede doel van den avond, maar niet minder om dat zij er iets goeds van verwachtten. Laat ons dadelijk hieraan toevoegen, dat men in deze verwachting in geen geval be schaamd is. Reeds het begin was goed. Mevr. Adri- aanse-Bergansius, die een heel prettige stem heeft en ook over een goede dictie beschikt, droeg voor „Hoe gecompliceerd sommige complicaties kunnen zijn", van Henriëtte van Eijk. Het langdurige applaus bewees wel, dat zoowel de stof als voor dracht het publiek in hooge mate voldaan hadden, en terecht. Mevr. LoeffKunst zong daarop vier liederen: „Nachtlied" en „Venetianisches Gondellied", van Mendelssohn, „Ligna Syl- varum" van Zagwy'n, op woorden van Ge- zelle, en „Lied" van Zweers, op woorden van Hélène Swarth. Zonder aan de rest van het zangprogram ma iets te willen afdoen, voldeed ons het best hiervan het bekoorlijke Gondellied. Mevr. Loeff droeg deze levendige serenade voor met de warmte en beweeglijkheid, die dit soort liederen vraagt. De sopraan raak te hier .ook niet te hooge registers, welke men in een dergelijke zaal beter kan ver mijden, daar de ruimte ze niet voldoende opneemt. Dit bleek ook in het „Lied" van Zweers. Met verve droeg mevr. Loeff dit voor, maar de laatste regel leek ons te machtig voor de betrekkelijk lage zolde ring. Ook dit was verder een lied, waarin goede dingen te hooren waren en dat dan ook een dankbaar en welverdiend applaus oogstte. Voor alle nummers werd trouwens hartelijk geapplaüdiseèrd, waaruit wel blijkt,, dat in de zaal de goede sfeer was. Vervolgens kwam mevr. Adriaanse me de Sproke Beatrijs, een waagstuk. Zoc dachten wij eerst althans. Doch dit wa; slechts kort. Het mooie, teere gedicht van Boutens te hooren voordragen op ee zoo doorleefde manier als wij gisteravonc het genoegen hadden, gebeurt helaas al t( zelden. Deze schoone Maria-legende eisch een zegging, die uiterst verzorgd is, zonde het harmonieuze en melodische van Bou tens' vloeiende zinnen te schaden. De con centratie en de voordracht waren hier be wonderenswaardig en gaven ons werkelijk schoons te genieten. Een enkele rust, waa geen rust moest zijn, een heel enkel accent dat wellicht anders nog beter had geklon ken, daargelaten, werd ons hier een gav< voordracht geschonken, een vertolking welke wy voor Boutens' schepping wel haast niet beter kunnen wenschen. Voor mevr. Adriaanse was het waagstuk geer waagstuk; van den eersten zin af was he' een succes! Na een korte pauze trad mevr. Loeff weer op met een drietal liederen, resp. van Hahn. Trémisset en Franck. Hahn heeft het droe ve „D'une prison" van Paul Verlaine ge toonzet. Franck schreef de muziek bij het luchtige „Le marriage des roses" van Da vid. Hiertusschen in staat ongeveer „No- vembre" van Bourget. Het is geen eenvou dige opgave om vlak na elkaar liederen te zingen van een betrekkelijk zoo verschil lenden trant. Mevr. Loeff had geen moeite met die taak. De langdurige toejuichingen noopten de zangeres tot een toegift, waarvoor zij hel speelsche „Oh, jubel, mijn hart" van Cor Kuiler koos. Voor ons persoonlijk gevoel bewaren wij aan dit lied wel de beste herin nering. Mevr. T. VerheijdenWind toonde zich aan de piano een prima begeleidster, die dan ook zeer verdiend deelde in de hul de, die de zangeres gebracht werd. Het programma eindigde met weer eer voordracht van mevr. Adriaanse: „Bontsze Sjweig", een Joodsch verhaal uit een bun del van Perez, vertaald door Saalborn. Sjweig, die als een schim geleefd heeft, als een kleurlooze zandkorrel aan het zee strand, is ook als een schim uit dit leven heengegleden; de wind heeft den korrel meegenomen naar de andere zijde en nie mand heeft het gemerkt. Niemand mist Sjweig, die méér geleden heeft dan Job. Hij heeft geleden zonder morren, zonder ook maar één enkel verwijt. En in de dere wereld vindt hy zijn belooning. Eerst kan hjj het niet gelooven. Hij is bang voor een vergissing. Ontroerend beeldt mevr. Adriaanse zijn angst uit. Wij voelen hoe dien kleinen mensch de keel toe-krampt; wij zien zijn oogen blind door tranen. En wjj hooren dan als hij eindelijk gelooft aan het wonder en hij kiezen mag wét hij maar wil zijn wenscli, een simpele arme- menschen wensch, die bijna allen daarbo ven beschaamd maakt. De tranen blonken gisteravond niet alleen in de oogen van Sjweig! Een grooter compliment kon niet gegeven worden aan de voordraagster. Toen mevr. Loman dan ook het dank woord sprak tot de dames, die haar krach ten aan dezen avond gegeven hadden, kon zij kort zijn. Mevr. Loman wees erop, dat deze dames een dubbele voldoening hebben van hun optreden: ten eerste heeft het veel geld opgebracht voor Finland, en ten twee de hebben de aanwezigen een heel mooien avond gehad. Namens het Comité voor Fin land zegde tenslotte mevr. Loman het pu bliek dank voor zijn opkomst. DE BOEKENWEEK. De „Boekenweek" maakt zoo langzamer hand in ons land traditie. Dat de uitgevers en boekhandelaren telken jare terugkomen met deze propaganda-actie bewijst, dat zy succes heeft. En dit is een prettig verschijn sel. Want boeken hebben wij noodig, vooral in dezen spannenden tijd. Den een geven zij de ontspanning, die noodig is na den nage- lykschen arbeid; den ander bezorgen zij een dieper inzicht in de problemen van den dag. De krant, die de gebeurtenissen in heei ue wereld op den voet volgt, licht haar lezers met de modernste middelen voor. De heden- daagsche techniek maakt, dat men 's avonds in zijn stoel kan lezen wat er des morgens in Finland, en waar ter wereld ook, gebeurd is. En de krant is tegenwoor dig méér dan nieuwsbron. Het woord „voor lichting" zegt hier genoeg. Maar deeene, die werkelijk belang stelt in een bepaald onder werp en die zich beter op de hoogte wil stellen dan dit zelfs door middel van de krant mogelijk is, moet zich wenden tot het boek, wel eens genoemd „de universiteit" van onze dagen". En terecht! Want voor dengeen, die lezen kan, biedt „het boek" een ontzaglijke schat aan kennis, zonder dat daarvoor eerst ettelijke jaren noodig znn om de taal te leeren verstaan, waarin die kennis wordt verspreid. En daarnaast heeft het boek een be langrijke functie als geestelijke „douche". Dit zijn nog slechts enkele eigenschappen van de goede vrienden uit de etalages van de boekverkoopers. Over de vreugde, die men beleven kan aan een werkelijk „mooi" boek, spreken wij dan nog niet eens. Het is intusschen ter gelegenheid van de Boe kenweek de moeite waard er eens op te wijzen, dat een boek, dat om zijn inhoud mooi is, in ons land anders dan in vele andere, ook veelal in een waardige ge daante ons huis binnen komt. In Middelburg zal men „het boek" oude en nieuwe, ernstige en vroolijke, Gods dienstige en andere op een speciale ten toonstelling kunnen bewonderen, van he den af tot 9 Maart, in Grand Hotel Verse- put. Lange Delft. Op het gebied van Gods dienstige lectuur is er o.m. een zeer bij zondere inzending van het Ned. Bijbelge nootschap. In het kader van de Boekenweek houdt de bekende Nederlandsche dichter Martien Beversluis op 6 Maart in Hotel Verseput een lezing over „Het ontstaan en het ver staan van het boek". NED. CHR. RADIO-VEREENIGING. Jaarvergadering. Vrijdagmiddag kwam de provinciale verga dering van de Nederlandsche Christelijke tadiovereeniging bijeen in 't Chr. Militair Tehuis te Middelburg. In zijn openings woord herdacht de voorzitter, de heer J. V. van 't Hoff te Sint Laurens, wijlen den heer J. A. Dominicus, die als lid van de pro vinciale commissie de N.C.R.V. heeft ge diend. Hij wierp een terugblik op het afge- oopen jaar, dat voor de N.C.R.V. in vele opzichten gunstig was, o.a. steeg het aan tal leden met 10000. Met den bouw van de studio gaat het voorspoedig, er wordt op gerekend, dat deze in September of Octo ber a.s. in gebruik zal worden genomen. Spr. uitte den wensch, dat van de gelegen heid om vragen te stellen een druk ge bruik zal worden gemaakt, omdat telkens blijkt, dat er misverstanden met betrekking tot de N.C.R.V. heerschen. O.a. is hem dit weer eenige weken geleden gebleken door een artikel in de Kerkbode van de Ned. Herv. gemeenten van den kring Veere, waarin onder meer bezwaar gemaakt wordt tegen het uitzenden van de kerkdiensten door de N.C.R.V., omdat velen hierdoor hun eigen kerk verzuimen. De voorzitter deel de mede, dat hij naar aanleiding van dit artikel een ingezonden stuk aan de redactie van de Kerkbode heeft gezonden, waarin een en ander wordt weerlegd. Dit kon ech ter niet geplaatst worden, omdat de Kerk bode geen ingezonden stukken plaatst. Spr. wil dit meedeelen en er op wijzen, dat in de praktijk is gebleken, dat het in de Kerk bode genoemde euvel maar weinig voor komt en lang niet opweegt tegen den groo- ten zegen der kerkdiensten men denke "naar eens aan de zieken, de eenzame ver- spreidwonenden. De aftredende leden van het algemeen bestuur werden opnieuw candidaat gesteld. In de vacature van den heer J. J. Wallien werd ds. J.W. Dippel te Middelburg candi daat gesteld voor het algemeen bestuur. In de vacature als lid van de Prov. Com missie, ontstaan door het overlijden van den heer J. A. Dominicus, werd gekozen de heer J. J. Duvekot te Goes. De aftre dende leden van den Vereenigingsraad (al- gemeene vergadering) de heeren A. de Poorte en A. van Westreenen te Middel burg en Joh. Verburg te Kamperland wer den herkozen. Van de gelegenheid de ver- eenigingsbelangen te bespreken werd druk gebruik gemaakt; de heer Keuning, secre taris der vereeniging, beantwoordde de ge stelde vragen. Met dank aan de aanwezi gen voor hunne belangstelling en een op wekking de N.C.R.V. in haar heerlijke maar vaak zoo moeilijke taak te steunen, sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. Benoeming. Bij k. b. van 28 Februari 1940 is benoemd tot lid van het bestuur der visscherijen op de Zeeuwsche stroomen voor het district Goeree en Overflakkee de heer C. J. C. Ver haart te Yerseke. TAL VAN SCHEPEN OMHOOG GEVAREN. Het Belgische motorschip „Parias", met bestemming voor Geertruidenberg is op een dam nabij Bruinisse omhooggevaren. Van der Tak's Bergingsbedrijf heeft een gedeel te van de lading gelost en toen dé bekomen lekkage gedicht. Daarna is het schip vlot- gebracht, de geloste lading weer ingeno men en heeft het schip de reis- voortgezet. Het motorschip „Jenny", schipper Klop geladen met ijzer is in het Slaak om hoog gevaren. V. d. Tak's Bergingsbedrijf heeft contract gemaakt om schip en lading te bergen. Men is gisteren begonnen met een gedeelte der lading over te slaan. De ledige Belgische schepen „Finland" „Friesland" en „Lorna" voeren op de Oos- terschelde omhoog. Met V. d. Tak's Ber gingsbedrijf werd eveneens contract ge maakt, om de schepen die zeer hoog zaten vlot te brengen. De Belgische sleepboot „Thames" wel ke Donderdag de haven van Hansweert verliet om assistentie te verleenen bij een omhooggevaren boot, voer nabij Walsoorden omhoog en bleef zitten. Deze boot is gister morgen op eigen kracht vlotgekomen. De uitgaande Nederlandsche 2eeboot „Prins Willem 2" is nabij Bath omhoogge varen en blijven zitten.. Zes Belgische sleep- booten waren gistermiddag aanwezig om te trachten de boot vlot te brengen. De sleep boot „Zwarte Zee" voer eveneens ter as sistentie uit. WALCHEREN. IJSVEREENIGÏNG OPGERICHT TE RITTHEM. RITTHEM. Er werd Donderdagavond een goed bezochte vergadering gehouden om te komen tot het oprichten van een definitie ve ijsvereeniging. Tijdens de laatste strenge vorstperiode hadden enkele personen zich als een voorloopig comité beschikbaar ge steld om te zorgen, dat er te Ritthem een goed onderhouden ijsbaan was. Het comité heeft zich loffelijk van zijn taak gekweten, dank zij de medewerking van verschillen de colleges en personen. Donderdagavond is een definitieve ijsver eeniging opgericht met reeds 87 leden. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. J. de Meii, voorzitter; J. C. Enters, secre taris; J. Hoebeke, pennnigmeester; M. Lu- teijn en L. van der Weel. De minimumcon tributie werd bepaald op 0,50 per jaar. Van den Polder Walcheren is reeds toe stemming verkregen om op de spuiboezem te rijden. In een volgende vergadering zal een reglement worden vastgesteld. ZUID-BEVELAND. Ouderavond. DOMBURG. In „Rehoboth" werd Vrijdag avond een ouderavond gehouden, voor de Christelijke school die zeer goed bezocht was. Na opening door den voorzitter ds. F. G. H. Nicolaï, werd door het hoofd der school met een gedeelte der scholieren een openbare les gegeven. Hierna kwam een agenda-punt aangekondigd als: Kleinkunst door de kinderen, waarbij deze zich beijver den om gedichtjes en samenspraakjes ten gehoore te brengen. Na de pauze waarin het schoolwerk der kinderen werd bezich tigd, hield de onderwijzer Bosselaar een re feraat: „Kinderfantasie" getiteld. Na het voordragen van een stuk proza door het hoofd der school volgde sluiting, welke ge schiedde door den secretaris ds. J. E. Vis- Loop der bevolking over de maand Februari. DOMBURG Ingekomen geen. Vertrokken: Maria H. de Jorg van D 63 naar Fynaart Corneüa Provoost van D 78 naar Baarn Catharina Maatje Provoost van E llf naar Oostkapelle, Andries Verhage van D 74 naar Montfoort, Riesje Dekker van 3 naar Oostkapelle. Zanguitvoering te Gapinge. GAPINGE Donderdagavond gaf zangvereeniging Crescendo haar jaariyk- sche uitvoering in de Ger. Kerk alhier Op het podium was te zien dat ook deze vereenigirg aan de mobilisatie haar to! heeft moeten betalen Verschillende beste stemmen moest zij afstaan. Gelukkig over de beide mannenstemmen verdeeld zoodat men toch kon blijven doorwerken Maar het feit. dat op ors dorpje in den regel meer mannelyk materiaal dan vrou welijk z'ch voor den zang geeff, werkte nu ongewild mee om den koorzang als geheel ten gunste te beïnvloeden. Zoo, roeiende met de riemen die zy' had gaf Crescendo een mooien avond Met animo werden een achttien liederep, sommigen met orgelbe geleiding ten gehoore gebracht. De num mers bleken er in te zitten Vooral df nummers waarbij het koor zich voluit kon geven, wat den klank betreft, waren goed, wat bijzonder uitkwam bij 9 en 15 Bijzonder moeilijk schijnt het voor vele dorpsvereenigingen. en zoo ook deze, teere liederen gedragen te geven Al spoedig wordt zoo n lied iets te rauw gezongen Crescendo heeft ook hier nog een ruim arbe'dsveld De uitspraak heeft in laatste jaren veel verbetering ondergaan Dit is pas goed op te merken als i zooals nu geen tekst voor zich heeft Be zuiniging? Och ja, welke zangvereeniging zwemt er nu in het geld! Jongelui van Gapinge. ken je plicht, en versterkt Cres cendo's koor. Het woord van ds De Graaff was ver diend toen. hij de vereeniging dankte voor wat ze dezen avond gaf. En het pu bliek was het daarmee eens, dat liet het hooren'. DE TWEE BLJ AMELAND IN HET IJS VASTGERAAKTE SCHEPEN. Passagiers en post van boord gehaald. Gistermiddag zijn passagiers en post van de booten „Waddenzee" en „Ameland' welke Donderdagmiddag op twee kiometer afstand van Ameland bij hun poging om van Holwerd naar Ameand te varen, in het ijs waren vastgeraakt, op het eiland aange komen. Met een barkas zijn de passagiers van de „Waddenzee" het eenige schip, dat rei zigers vervoerde van boord gehaald. De schepen zijn door het in beweging zijnde ijs op een mosselbank geschoven en daar gestrand. In verband met den lagen waterstand van het oogenblik er heerscht Oosten wind. waardoor de waterstand laag is en er is weinig verschil tusschen de getijden zijn de postbooten niet vlot te krijgen. Er moet gewacht worden op wind uit Westelijke richtingen en hoog water, het geen nog geruimen tijd kan duren. De bemanningen blijven aan boord, vaar bestaat er niet, ten zij een sterken ijs gang in de Waddenzee zou ontstaan. ST. LAURENS. Loop der bevolking over de maand Februari 1940: Ingekomen: M. van Reems en gezin, sergeant-konstabel K. M,. van Vlissingen naar Noordweg B 182. F. Schout, schoenmaker, van Ritthem Noordweg B 66. P. A. Sonius, z.b. van Kou- dekerke Z. naar Noordweg B 66. J. H. Gue- quierre, dienstbode, van Rotterdam naar Noordweg B 89. J. A. Francke (Wed. van L. Adriaanse) z.b. van Middelburg naar Noordweg B 195. Vertrokken: L. C. Willemse, dienstbode, van Seisweg A 35 naar Koudekerke „Klein Ter Hooge". P. Goeman, ass. acc< tant, van Noordweg B 158 naar Middelburg Seisweg 131. I. Midavaine, bode, van Noord weg B 141 naar Oostkapelle, Waterstr 198. T. den Boeft, dienstbode, van Noord weg B 137 naar Middelburg, Noordweg 135. W. S. Pouwer, schilder, van Noordweg B 66 naar Noordweg B 65a. M. Matthijsse, werkster, van Noordweg B 55 naar Noord weg B 145. Collecte voor Finland. VROUWENPOLDER. De 'in deze ge meente gehouden collecte ten behoeve van Finland heeft 88,34 opgebracht. 'MAAR MMW, V WOOi£M VAM Benoeming. Bij KB. van 28 Febr. 1940 is benoemd tot lid van het bestuur der visscherijen op de Zeeuwsche stroomen voor het district Goeree en Overflakkee de heer C. J. C. Ver haart te Yerseke. Onderscheiding. KLOETINGE. Bü K.B. van 22 Febr. 1940 toegekend de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan M. van der Plasse, landarbeider in dienst van de familie Buysrogge, alhier. e VOOR DE FINNEN. KRUININGEN De collecte voor Finland alhier heeft niet opgebracht 117 21 maar 417,21 (vier honderd zéventien gulden één en twintig cent) plus 474 kg kleeren. Z.-VLAANDEREN W.D. INZAMELING VOOR FINLAND. OOSTBURG De alhier gehouden inza meling ten bate van Finland heeft 194 benevens een groote kist met klee ren opgebracht. GROENE KRUIS. Jaarvergadering afd. Aardenburg. AARDENBURG. Donderdagavond j.l. hield de afdeeling Aardenburg/St. Kruis van de vereeniging „Het Groene Kruis" haar al- gemeene vergadering in de sociëteit „Spoor tot Vriendschap". Aan het jaarverslag, uitgebracht door zuster Van Stee, wordt het volgende ont leend: In 1939 werden afgelegd 3066 ziekenbe zoeken, 512 zuigeling- en kleuterbezoeken en 77 t.b..c.-huisbezoeken, dus totaal 3655 bezoeken in 120 gezinnen; 6 maal werd hulp verleend by een transport; 100 maal werd aan 9 personen de hoogtezon bediend; maal werd het consultatiebureau voor gelingen bijgewoond; 166 stuks van het materiaal werd uitgeleend en er werden 12 contrölekaarten en 7 boekjes „Voor Moeder en Kind" uitgereikt. De rekening van het Groene Kruis gaf de volgende cijfers: ontvangsten 2857,36%, de uitgaven 2793,65, dus goed slot 63.71%; rekening 1939 van de t.b.c.-af- deeling: ontvangsten 1110,26%, dus goed Slot 172,64. De begrooting voor het Groene Kruis voor 1940 wordt in ontvangst en uitgaaf geraamd op 2782,72%de' begrooting voor de t.b.c.-afdeeling voor 1940 wordt in ontvangst en uitgaaf geraamd op 1026,22. De heer J. van der Hooft, die periodiek moest aftreden, werd bü acclamatie her kozen. Na afhandeling van de huishoudelijke zaken werd voor de talrijke aanwezigen de nieuwe film van de Nederlandsche Cen trale Vereeniging tot bestriding der T.B.C vertoond. Dit is de derde film, die door genoemde vereeniging als propagandamiddel ter bestrijding der t.b.c. aan het publiek vertoond wordt. De film draagt den titel „Wit Wint". De heilzame werking uit consultatiebu- reaux en sanatoria komt in deze film goed tot uiting, terwijl aan het slot de Emma- bloemcollecte wordt aangeprezen. Na afloop van de film sloot de waarne mende voorzitter de bijeenkomst. VVV .„GEMEENTEBELANG"' TE CADZAND. Wat zal hel worden dit jaar? CADZAND. Donderdagavond jl. hield de vereeniging „Gemeentebelang" in de wandeling WV geheeten - ten huize van den heer A. Masclee alhier haar gewone jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer C. le Nobel. Hel vorige jaar werd ter stimuleering van het bezoek besloten aan hen, die blijk van belangstelling gaven en ter ver gadering kwamen, een grat'S consumptie te verstrekken. Het resultaat van dezer maatregel was ditmaal zeer mager: van de 106 leden toch. die de vereeniging mo menteel telt. waren er met inbegrip van 7 bestuursleden er slechts 16 aanwezig. De voorzitter wees op de buiter gewone omstandigheden en de daaruit voortsprui tende moeilyke positie voor WV. Zal het strand an het aanstaande seizoen vrü zün. de hotels zomcwon' gen en overige pensions beschikbaar? De streekplancom missie, waaronder ook Cadzand ressorteert is diligent en heeft reeds b:j de bevoegde autorite'ten betreffende het gebruik van het strand geadresseerd. Maar ook hier is het: wachter wat 's er van den nacht?' Afwachten is de boodschap. Uit het verslag van uen fungeerenden secretaris den heer J. Becu de defini tieve secretaris is gemobiliseerd bleek o m dat 1939 een goed seizoen heeft ge bracht, met een ietwat ontydig einde; dat er 150 aa vragen om inlichtingen wer den beantwoord; dat het strand van den Staat gepacht kon worden voor een tijd vak van vier jaren tegen 40 per jaar; dat er drie banken op de duinen werden geplaatst en een half dozijn napiermanden op diverse punten aangebracht; dat vanwe ge den ANWB verschelde e wegwijzers zoogenaamde paddestoelen op kruis punten ten dienste van het verkeer wer den gezet en dat de richting-aa-du'dingen in de kom der gemeente in frissche kleu ren werden over geverfd. De rekening van den penringmeéster wees een bedrag van 425 64 in ontvang en var 368 01 in uitgaaf aan De 104 le den die WV in 1939 telde brachten 156,50 aan contributies büeen, terwyl onder de uitgave o m voorkwam een sub sidie van 25 aan het „Zwmcom'té" en een bpdrage van 10 aan de plaatselüke commissie voor O en O. Op verzoek van de hotelhouders werd evenel- voriere inren een bedrag vap f 25 te hunner beschikking gesteld als büdrage >n door hen te voeren reclame. Tot be stuursleden werden herkozen de heeren J. Bareman, J. J. de Keuninck en C le No bel Uitvoerig werd gesproken over de te voeren reclame; er zal getracht worden evenals het vorige jaar een folder uit te geven, waarin zooveel mogei'ik de pension gelegenheden in de gemeente zullen wor den omschreven, in de hoop, dat, als de tyd daar is, hotels, zomerwoningen enz. ook beschikbaar zullen zyn Aan het eind der vergadering verklaar de de heer J. Becu zich gedrongen te voelen, speciaal den heer le Nobel geluk te wenschen met zyn herbenoeming tot bestuursl'd; hy heeft hem toch leeren kennen als iemand, die noch t'ud noch moeite noch kosten ontziet als 't gaat om de bevordering der belangen van WV. Voor VW. aldus de heer Becu staat de heer Le Nobel steeds op de bres Voor deze waardeerende woorden sprak de heer Le Nobel zün erkentelpkheid uit. DE FOKCENTRALE GROEIT. In 1939 vermeerderde het aantal leden met 32. OOSTBURG. Onder voorzitterschap van den hr. C. F. Vercraye vergaderde Donder dag alhier de Fokcentrale voor Zeeuwsch- Vlaanderen W.D. Rekening van den penningmeester: in komsten 2359,30, uitgaven 1426,30; batig saldo 331,45. Op 1 Januari bedroeg het ledental 230, hetgeen een vermeerdering beteekent van 32 over 1939. Het aantal gecontroleerde koeien steeg van 752 tot 889; het aantal in geschreven kalveren van 475 tot 594. Drie stieren werden ingeschreven. Hoewel er nog veel moet gebeuren om de veestapel op een hoog peil te brengen, kan de ver eeniging dus op een gunstig jaar terug zien. Besloten werd om 10 subsidie te ver leenen voor de veetentoonstelling te Oost burg en eveneens dit bedrag voor een te houden plaatsehjken fokdag. Voor den aan koop van stieren werd wederom een crediet van 30 beschikbaar gesteld. VEREENIGING TOT VERBETERING VAN HET RUNDVEE. OOSTBURG. Donderdag kwam de Ver eeniging tot verbetering van het Rundvee, kring Westelyk Zeeuwsch-Vlaanderen in in het café van den heer Mabesoone alhier, in jaarvergadering büeen, onder voorzitter schap van den heer J. B. BecuDe Hullu. De rekening over 1939 van den penning meester werd goedgekeurd. De ontvangsten waren 991,56%, de uitgaven 264,92, al- zoo een goed slot van 726,64%. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren I. Risseeuw, Ack. Buyck en C. Ver- craeüe werden herkozen. Het bestuur werd uitgebreid met twee leden, de heeren L. Mullaert te Biervliet en C.' Almekinders te Sluis. Besloten werd een subsidie van 40 te geven voor de fokveetentoonsteling en vee markt te Oostburg, alsmede voor een te houden plaatsehjken fokdag. Een voorstel van het bestuur om weder om een crediet van 30 beschikbaar te stel len voor den aankoop van stieren, werd goedgekeurd. De vergadering machtigde het bestuur om namens den kring een verzoek te rich ten tot de stierenvereeniging om een uni form dekgeld vast te stellen voor zusterver- eenigingen. Op Woensdag 20 Maart zal te Oostburg de gewone jaarlyksche stierenkeuring met de daaraan verbonden markt van goedge keurde stieren worden gehouden. Tot de ze keuring zullen alleen zy worden toege laten, die by de vereeniging zün. aangesloten

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 6