100% WAARDE VOOR UW GELD 'N TRIUMPH DE BESTE 5 SI GARE T TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN ZATERDAG 2 MAART 1940. No. 53. KROM WIDEN DAG De crisis voor de deur? In September van verleden jaar heeft de Engelsche regeering aangekondigd, dat zij zich hacl voorbereid op een ooriug van drie jaar. Thans is er een half jaar ver- Ioopen en van Britschen kant heeft men zich beperkt tot de blokkade van Duitsch- land en tot vele vliegtochten boven dit land. Het uitstrooien van pamfletten hier bij is in den laatsten tijd nagelaten. Hieruit is op te maken, dat in Londen de overtui ging is gegroeid, dat Duitschland in dezen strijd achter Hitier staat, althans in een dergelijke meerderheid, dat het niet de moeite loont om te trachten in het binnen land een agitatie tegen hem te ontketenen, SUPERIEUR IN KWALITEIT die den weerstand van Duitschland naar buiten zou verzwakken. Uit de feller bewoordingen, waarin de Engelsche pers den oorlog tegen Duitsch land den laatsten tijd bespreekt, is ook op te maken, dat het niet langer een strijd is tegen Hitler of tegen het nationaal-socialis- me, maar dat het nu gaat tegen het Duit- sche rijk als zoodanig. De Geallieerden ontwikkelen thans een groote activiteit in het Nabije Oosten. In het Verre Oosten nemen zij tegenover Ja pan niet meer de houding aan van „geen enkele concessie". Zij trachten zorgvuldig ieder conflict daar te vermijden. Als men al deze zaken in onderling verband beziet, dan krijgt men sterk den indruk, dat de Gealli eerden nog steeds bezig zijn met hun voor bereidingen, ook na dit eerste halfjaar oor log. In hun economisch leven is dit even eens op te merken. De Geallieerden zijn blijkbaar nu eerst volkomen overgeschakeld op oorlogseconomie. Dit geldt niet voor de productie der wapenfabrieken, maar voor de voedselvoortbrenging enz. Duitschland was practisch reeds lang op dit soort eco nomie ingesteld. En waarschijnlijk heeft Hitier inderdaad verondersteld, zooals de zer dagen de Fransche minister van Finan ciën zeide te gelooven, dat bv. Frankrijk niet bijtijds de op dit gebied noodige maat regelen zou nemen. De democratische lan den toonen echter een merkwaardig aan passingsvermogen, nu de nood dringt. Voor zoover dit mogelijk is, moeten in- tusschen de Geallieerden thans wel geheel voorbereid zijn. Ook de bondgenoot in het Nabije Oosten, Turkije, heeft verklaard ge reed te zijn voor alle gebeurtenissen, welke mochten komen. Tegelijkertijd verklaarde de minister-president Saydam: „De crisis staat thans aan onze deur." Wat moet men hieruit lezen? Bijzonder opmerkelijk is, dat uit Rome het bericht komt, dat Italië tegenover Tur kije doorlating heeft geëischt van Italiaan- sche oorlogsschepen naar de Zwarte Zee, door de Turksche zeeëngten. Rome moti- veerdt deze eisch met de bewering, dat Engeland een dergelijken stap ook reeds had gedaan. Dit zou er op kunnen wijzen, dat de Geallieerden een actie overwegen in het Zuiden tegen Rusland, dat op econo misch gebied de bondgenoot is van Duitsch land. Op deze wijze zou de sympathie in de wereld voor de Geallieerden zeker toene men, daar Finland door een oorlogsactie tegen Rusland in het Zuiden ontlast zou worden. De aanwezigheid van een Britsche vloot in de Noordelijke IJszee doet echter denken aan de mogelijkheid, dat Engeland ook overweegt om directe militaire hulp te geven aan de Finnen. Hierdoor zou het kunnen bereiken, dat het een kans kreeg om den toevoer uit de Scandinavische lan den naar Duitschland, welke over de Oost zee nog altijd ongehinderd kan plaats heb ben, te belemmeren. Tevens zouden de Ge allieerden op deze manier een uitvalsbasis tegen Duitschland kunnen krijgen, aan een kant, die zeker niet zoo enorm versterkt is als de Siegfriedlinie. Al meer en meer stemmen gaan op in Engeland, die twijfelen aan het succes der blokkade. Lloyd George, de oude rot in de Engelsche politiek, wijst onophoudelijk op het feit, dat de Engelsche voedselvoor ziening meer gevaar loopt dan de Duitsche. Lloyd George, die in den vorigen oorlog de Britsche oorlogspolitiek heeft geleid, herin nert zich, dat aan het eind van dien oorlog niet alleen in Duitschland honger heersch- te, maar dat ook in Engeland het gebrek om de deur kwam kijken. En hij ziet met schrik, dat in Engeland thans een millioen hectare minder bebouwd is dan toen. Engeland is voor 60 van zijn voedsel voorziening afhankelijk van het buitenland en Duitschland voor een veel geringer per centage. Men noemt zelfs het percentage 5. Lloyd George staat in zijn waarschuwin gen niet alleen. Ook Chamberlain heeft on langs gepleit voor bebouwing van een groo- tere oppervlakte. Hieruit kan men lezen, dat Chamberlain in ieder geval niet gelooft, dat de oorlog slechts kort zal duren. Tegelijkertijd schijnen de Engelschen niet te denken aan ook maar eenige concessie. Als dit inderdaad zoo is, dan heeft Enge land gekozen tusschen de mogelijkheden: een vrede met zoo eervol mogelijke conces sies of: doorzetten. Men mag dan ook ver wachten, dat de toon in de Britsche, pers fel zal blijven, wellicht nog feller zal wor den. Minister Eden heeft pas weer een nieuwe serie lezingen ingeleid en hij was zeer heftig in zijn beschuldigingen Legen Duitschland. Het is waarschijnlijk, dat het Engelsche volk binnen niet te langen tijd zal verlangen, dat er eindelijk „iets ge daan" wordt. De Engelsche regeering heeft in dat geval haai- voorbereidingen getrof fen. De Duitsche opvatting van contrabande. De president van het Duitsche prjjzenhof te Hamburg, Rothenberger, schrijft in het „Zeitscbrift der Akademie für Deutsches Recht", dat bij de processen voor het hof drie kwesties voor de neutralen van bijzon der belang zijn gebleken, nl. de interpre tatie van het begrip contrabande, de vraag, wanneer een lading in neutralen of vijandelijken eigendom is en de kwestie, of en kapitein resp. een reederij ervan op de hoogte was, dat een bepaald artikel op de door de Duitsche regeering gepubliceerde contrabandeljjst staat. De kwestie, of een lading neutrale of vijandelijke eigendom is, wordt door het hof steeds zeer uitvoerig behandeld, om dat daarvan al direct afhangt, of men bij de prjjsprocedure wel als belanghebbende kan optreden. Duitschland zou, aldus Ro thenberger het zich zeer gemakkelijk kun nen maken, door eenvoudig de Britsche opvatting te volgen. De Britsche prijsrecht spraak heeft zich in het verleden op het standpunt gesteld, dat door neutralen be vrachte en aan vijandelijke ontvangers verscheepte goederen bij voorbaat als vij andelijk beschouwd moet worden, zonder dat op de werkelijke rechtspositie acht wordt geslagen. Daarentegen houdt het Duitsche prjjzenhof ten volle rekening met de materieele rechtspositie, dus met de kwestie van den juridischen eigendomsover gang, voorzooverre de eigendomsverhou ding met zekerheid nagegaan kan worden. Tenslotte houdt Rothenberger zich bezig met het begrip „vijandelijke bestemming" van contrabande. Krachtens een rechtsge- dachte, die in het volkenrecht reeds lang gelding heeft aldus de schrijver wordt de vijandelijke bestemming als aan getoond beschouwd, wanneer het vaar tuig een vijandelijke haven zou aandoen. Dit geldt ook voor goederen, die feitelijk Voor een neutrale haven bestemd zijn, om dat, wanneer een vijandelijke haven aan gedaan wordt, elke betrouwbare controle op een mogelijk ingrijpen van den vijand ophoudt. VAN STELLING GEVALLEN EN OMGEKOMEN. De ruim 50-jarige metselaar H. Kan uit Zevenbergen is van een stelling gevallen. Het slachtoffer is aan de gevolgen van het ongeval overleden. SPIONNEN IN NOORWEGEN GEARRESTEERD. De Noorsche pers bericht, dat de politie van Bergen twee Duitschers en een Noor heeft gearresteerd, die beschuldigd worden van spionnage. Finsch vrachtschip had vier maanden vertraging. DOOR DE DUITSCHE CONTROLE EN HET IJS. Gisteravond arriveerde te IJmuiden het Finsche s.s. „Taurus" met een lading pa pier, papierstoffen en triplex aan boord, be stemd voor Amsterdam. De „Taurus" had reeds eind October in ons land aan zullen komen, doch het schip was door de Duit sche contrabande-controle aangehouden en naar Hamburg opgebracht. Pas enkele weken geleden werd het schip vrijgege ven, nadat een deel van de lading, be stemd voor Antwerpen, overgeladen wai een ander schip, dat de goederen naar hun bestemming heeft vervoerd. Nadat het schip was vrijgegeven kon de reis naar Amsterdam nog niet worden voortgezet, omdat het ijs het schip het varen belem merde. Pas toen de dooi inzette, kon liet schip zfjn reis vervolgen. Als bijzonderheid zij gemeld, dat de „Taurus" in Amsterdam en Rotterdam do hier te lande voor de Finsche soldaten ver zamelde ski's zal inladen en naar hun be stemming zal brengen. Patrouilleering van Nederlandsche schepen op een bepaalde route. EEN COMMISSIE ZAL DE MOGE LIJKHEID DAARVAN ONDER ZOEKEN, In haar vergadering van Donderdag"heeft de commissie van 't Haaff voor de veilig heid ter zee, naar aanleiding van scheepsrampen van den laatsten tijd, zich ernstig beraden omtrent de mogelijkheid den opvarenden meer veiligheid te bieden, waarbij zij onder het oog lieeft gezien of deze door het in verband doen varen van twee of meer schepen, dan wel door middel van begeleidingsschepen kan worden ver kregen. Ernstige moeilijkheden van tech- nischen aard verzetten zich evenwel tegen uitvoering zoowel van den eersten vorm als van den tweeden vorm van beveiliging. De commissie zal thans evenwel een derzoek instellen naar de mogelijkheid van patrouilleering op een speciale, voor eer groot deel afgebakende route, door een aan tal kleinere schepen, waardoor opvarenden verzekerd zullen zijn dat bij een eventu eel ongeval hulp steeds nabij is. Mocht deze oplossing aanvaard kunnen worden, dan meent de commissie, dat daarmee een zeer goede beveiliging zal worden verkregen, De commissie stelt er prijs op, op te merken, dat de oversteek over de Noord zee, voor zoover dit practisch mogelijk is, In verband met de veiligheid steeds zoo veel mogelijk bij daglicht zou moeten geschie den. Twee vreemde vliegtuigen boven ons land. De regeeringspersdienst meldt, dat gis terenmiddag vreemde vliegtuigen, waar van de nationaliteit niet kon worden vast gesteld, zich boven het centrum des lands hebben bevonden. Zij werdén van verschil lende plaatsen uit door batterijen luchtaf weergeschut beschoten. Bovendien zijn vliegtuigpatrouilles opgestegen. Hierna hebben de vreemde vliegtuigen ons rechts gebied verlaten. Aanvaarding der Britsche zeecomtrêle niet in overeen stemming met de neutraliteit. VOLGENS DUITSCHE OPVATTING. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Ten aanzien van de kwestie van het aan aarden van dee Britsche controle ter zee door neutrale staten wordt er hier op ge wezen, dat door de bevoegde autoriteiten te verstaan is gegeven, dat zulk een aan vaarden van de Br.tsche controle ter zee is met de neutraliteit en de souvereiniteit van een staat. Het verkeer aan de Nederlandsch-Duitsche grens Be Duitschers hebben zeer zorgvuldig een gesloten afrastering aangebracht. Men meldt uit Nijmegen aan de N.R.C.: In verband met geruchten, die de ronde doen als zouden de Duitsche autoriteiten met ingang van vandaag de Nederlandsch- Duitsche grens volkomen sluiten, waardoor dus het geheele grensverkeer zou worden stopgezet, hebben wjj te bevoegder plaatse inlichtingen in gewonnen. Ons bleek al aan stonds, dat in het grensverkeer tot nu toe nog geen enkele wijziging is gebracht en dat dit nog voortgang vindt, zij het clan met inachtneming van de beperkingen, die de laatste maanden getroffen zijn, zoodat b.v. met het verkrijgen van een vergunning voor familiebezoek verscheidene weken ge moeid zijn. Wel zal met ingang van 15 Maart a.s. een nieuwe regeling worden ingevoerd, die beoogt de controle op het grensverkeer aanzienlijk te verscherpen en dus derhalve een nieuwe beperking zal beteekenen. De Duitsche douane-autoriteiten waren om trent bijzonderheden inzake deze regeling vanmorgen nog onkundig en merkwaardig is ongetwijfeld, dat de inspectie van de Duitsche douane bij de Nederlandsche dou ane te Beek bij Nijmegen kwam informee- ren of het juist was, dat met ingang van heden de Nederlandsche autoriteiten de grens gesloten hadden, zooals een gerucht in Duitschland wilde doen gelooven. De oorsprong van dit gerucht moet gezocht worden in de uitzending van nieuwsberich ten door de Nederlandsche radiozenders, waarin van geruchten over sluiting van de Duitsche grens melding werd gemaakt. Men heeft dit blijkbaar in Duitschland zoo opgevat als zonden de Nederlanders de grens sluiten. Dat- dit onjuist is, behoeft wel geen betoog. Dat de Duitschers op 15 Maart a.s. een nieuwe regeling zullen treffen, schijnt ver band te houden met de voltooiing van de grensafzetting, die, zooals wij reeds eeni- gen tijd geleden konden berichten, zich langs de geheele Nederlandsch-Duitsche grens uitstrekt. Het is thans volkomen on mogelijk de grens te overschrijden, anders dan langs de daarvoor aangewezen door laatposten. Met groote zorgvuldigheid heb ben de Duitschers bij het opstellen van de afrasteringen de grenslijn gevolgd en daar bij de Nederlandsche belangen vooveel als mogelijk was, ontzien. In Berg en Dal b.v., waar de grens een zeer grillig verloop heeft, ondervindt men er weinig of geen overlast van. Zoo is van het groote park van Groot Hotel Berg en Dal slechts een klein hoekje, dat zich op Duitscli gebied bevindt en eerst eenige jaren geleden in het bezit van den eigenaar van het hotel kwam, afgesloten, zoodat hier practisch gesproken de vrijheid van beweging onbeperkt gebleven is. Uit stapjes van Berg en Dal naar Duitsch ge bied, zooals naar den Duivelsberg enz. zjjn natuurlijk niet meer mogelijk, maar dat is al sedert lang niet het geval. In Berg en Dal is men er over het algemeen heel wat gunstiger aan toe dan in den vorigen c log. Toen toch waren ter beteugeling van de smokkelarij' door de Nederlanders om vangrijke versperringen opgericht, waar- .door practisch Berg en Dal niet meer be reikbaar was. Aan de Duitsche zijde van de afrasterin gen van thans, die door het actieve Duit sche leger zijn opgericht, is een pad ge baand in verband met de bewaking. Deze is opgedragen aan de bewoners van het grensgebied, die weliswaar vrij van mili tairen dienst zijn, maar niettemin voor deze bijzondere diensten zijn opgeroepen. Op re gelmatige afstanden bevinden zich thans wachtposten, die dag en nacht langs het pad surveilleeren. Zij zijn gewapend met ge weren en het is dus niet raadzaam te trach ten clandestien de grens te overschrijden. In het Duitsche grensgebied is de laatste weken nogal wat militaire bedrijvigheid merkbaar door troepenverplaatsingen op groote schaal. In tegenstelling met eenige weken geleden zijn er thans vele soldaten, Am@rika"s Sioydirag tegenover Finland. HULP MET GELD EN WAPENS. Amerikaansche geweren als experiment" tegen Rusland. „DE WASSEN NEUS." (Van onzen correspondent). New-York, 1940. Franklin D. Roosevelt heeft zelden iets gezegd, waarmee alle categoriën van bur gers der Vereenigde Staten het zóó roerend eens waren als met de woorden in zijn radio-rede bij het uitbreken van den oorlog in Europa)„Amerika blijft neutraal, maar niemand kan een denkend mensch dwin gen, blind en doof te zijn voor bepaalde feiten; elk individu in de Vereenigde Sta ten heeft het recht, er zijn eigen persoon lijke meening op na te houden." Van dat recht maken de Amerikanen dan ook een onbeperkt gebruik, met het gevolg dat de openbare meening, zooals die bij voorbeeld in de pers tot uiting komt, alles behalve neutraal is. Zij slaat, wat den oor log tegen Duitschland betreft, vrijwel ge heel en al aan den kant der Geallieerden. Over Duitschland en zijn regeeringsleiders ipreekt de geheele pers op een zoo onom wonden vijand gen toon als geen enkel blad een neutraal Europeesch land het zich fRIÜMPH zou kunnen. veroorloven omdat diploma tieke verwikkelingen er het onvermijde lijke gevolg van zouden zijn. Maai- de Ver eenigde Staten zijn machtig en liggen ver ■eg. Waarom zoo wordt hier algemeen gedacht zouden de Amerikaansche bur gers en hun persorganen dus een blad voor den mond nemen!? Hetzelfde geldt, zoo mogelijk in nog ster kere mate voor den Russisch-Fïnschen oor log. Rusland was de laatste jaren vooral sedert de opkomst van de Duitsche natio- naal-socialisten in groote kringen veel meer in de gratie dan Duitschland. Die sympathie verdween voor het grootste deel, oen de Duitsch-Russische overeenkomst tot stand kwam en het Roode leger kort daarna Polen binnentrok. En het uiterst kleine restje, dat er nadien van die sym pathie nog over was. werd weggevaagd bij het eerste bombardement-, van Helsinkski floor Russische vliegtuigen. De eenige openbare betuigingen van vriendschap voor de Russen kan men nu i.og slechts vinden in het dagblad van de communistische par tij, dat zonder blikken of blozen blijft spre ken over de „Finsche agressiviteit", waar door Rusland tot een definitieven oorlog zou zijn gedwongen! Maar nu de sympathie voor de Sowjets verdwenen is, smelt ook de lezerskring vaa het communist'sche blad als sneeuw voor de zon, en op elke duizend Amerikanen zijn er nu minstens 999, die om de wanhopige verontschuldigingspogingen van den „Daily Workerlachen of er hüri schouders voor ophalen FINNEN BETALEN GOED! Finland heeft altüd een wit voetje bij de Amerikanen gehad Als de Geallieerden hun oorlogsscliulden aan Amerika zouden hebben betaald, had het waarschijnlijk nie mand geïnteresseerd dat Finland zulks óók deed. Maar het feit, dat Finland de éénigo correcte betaler is geweest, heeft de kleine Scandinavische natie in Amerikaansche oogen voorzien van een aureool van eer lijkheid en fatsoen. Zoo profiteert Finland dus van de omstandigheid, dat de anderen wanbetalers zijn! Maar het is hier boven dien om minder materieele redenen popu lair. In de eerste plaats hebben de Finnen, d':e in Amerika wonen (en dat zijn er heel wat), een goede reputatie verworven als betrouwbare zakenlieden, ijverige arbeiders en bekwame organisators. En in de tweede plaats geniet de Finsche kunst in de Ver eenigde Staten hoog aanzien; de muziek van Sibelius heeft nergens zooveel enthou siaste bewonderaars als hier en verschei dene Finsche zangers en musici behooren tot de lievelingen van het Amerikaansche concertpubliek. In de meeste andere landen zou een dergelijke gevoelsoverweging geen groote rol spelen, als het om buitenland- sche politiek gaat, maar Amerika heeft in dit opzicht een bijzondere mentaliteit. By het vele grove materialisme van onze gen is het een verblijdende gedachte, dat in een geval als dit de kunst een niet te on derschatten bijdrage heeft geleverd tot de vriendschap tusschen twee volken. Een andere vraag is, hoe de vriendschap nu op tastbare wijze tot uiting komt of zal kunnen komen. Men weet, dat Amerika veel doet voor hulpverleening aan de nood lijdende Finsche bevolking en dat het comi té onder leiding van ex-president Hoover al tweemaal een bedrag van honderdduizend dollar naar Helsinki heeft gezonden. Het comité zal dat nog verscheidene keeren kunnen doen, want het publiek heeft zich ten opzichte van Finland .zeer vrijgevig getoond. Vele dagbladen in alle deelen van afkomstig uit Oost- en Midden-Duitschland. Velen van hen hebben gedurende geruimen tijd in de Siegfriedlinie gelegen en zijn thans door andere troepen afgelost en in de reserve geplaatst. Direct na het invallen van den dooi heeft men in het Duitsche grensgebied de werk zaamheden in den land- en tuinbouw met kracht ter hand genomen en daarbij trekt het de aandacht, dat ter voorziening van het tekort aan arbeidskrachten zeer vele Poolsche krijgsgevangenen tewerk zijn ge- I steld. Vereenigde Staten hebben hun lezers opgewekt tot het zenden van bijdragen en men kan er zich een begr.p van vormen, hoe daarop is geantwoord, als men ver neemt dat één enkel plaatselijk blad in Californië in een paar weken meer dan zevenendertigduizend dollar voor het comité heeft ontvangen! ZOOLANG FINLAND BESTAAT... Maar al die duizenden zelfs al worden het millioenen voor leniging van den nood der burgerbevolking kunnen slechts helpen, zoolang Finland bestaat. Tot de handhaving der onafhankelijkheid van de Finsche natie dragen zij maar m zeer ge ringe mate bij. De Amerikaansche regeering zoowel als het publiek beseffen heel goed dat daarvoor hulp in anderen vorm, in den 'orm van wapenen,, noodig is. Alleen de groep van ultra-isolationisten, die in dit ge val stellig een minderheid vormt, is daar tegen. Voor de meerderheid van het Ame rikaansche volk en zijn volksvertegenwoor diging is de kwestie niet: „Moeten we Fin land helpen?", maar: „Hoe kunnen we Fin land het bést helpen, zonder zelf in moei lijkheden te raken?" Die moeilijkheden be treffen voornamelijk de wijze van betaling Finland heeft geen geld genoeg ter beschik- om de wapens, die het noodig heeft, a contant te koopen. De Finnen hebben de regeer ng te Washington laten weten, dat om althans vier maanden effectieven tegenstand te kunnen bieden, een llngez. Mca.| KREDIET VAN ZESTIG MILLIOEN DOLLAR. zouden moeten krijgen. Nu verbiedt de nieuwe neutraliteitswet het leveren van wapens aan oorlogvoerende landen anders dan tegen contante betaling. Washington zou deze moeilijkheid kunnen omzeilen door te zeggen, dat Finland „officieel" geen oorlogvoerend land is, want Moskou heeft het nooit officieel den oorlog verklaard; het zou dus in dit geval dezelfde ik-weet-van- niets-houding kunnen aannemen, die het al twee en een half jaar lang tegenover China en Japan aanneemt. Maar het vreest, dat zelfs onder deze omstandigheden een oorlogskrediet aan Finland later als een precedent zou kunnen worden beschouwd voor het verleen en van soortgelijke kredie ten aan Engeland en Frankrijk, iets wat uitdrukkelijk door de neutraliteitswet wordt verboden omdat het belang van Amerika bij den Europeeschen oorlog daardoor ge vaarlijk groot zou worden. Vandaar dat Roosevelt dezer dagen in zijn boodschap aan het Congres uitsluitend wees op de Avenschelijkheid van een leening aan Fin land „voor den aankoop van landbouw en -industrie-producten, exclusief oorlogsmate riaal". Iedereen in Amerika begrijpt, dat dit een wassen neus is, want als Finland zijn benoodigde landbouw- en industrie producten op krediet krijgt, wordt daardoor geld vrijgemaakt, dat het voor den aankoop van wapenen kan gebruiken, zoodat de lee ning dan indirect tóch een oorlogskrediet wordt.*) DIEN WIL HELPEN. De meerderheid van het Amerikaansche volk heeft tegen dien wassen neus, of lie ver: tegen de werkelijkheid die daarachter schuil gaat, volstrekt geen bezwaar, want die meerderheid wil Finland helpen zooveel zy kan, als Amerika daardoor zelf maar niet in oorlogsgevaar komt. Die houding komt het duidelijkst tot uiting in de be reidwilligheid van de Amerikaansche leger - autoriteiten, ten gunste van de Finnen af stand te doen van zekere wapenleveranties, die op bestelling van het Amerikaansche le ger binnenkort zullen worden gedaan; die leger-autoriteiten staan op het gezonde standpunt, dat de Vereenigde Staten de eer ste paar maanden stellig niet in oorlog zul len raken en dat men den vriend, die zo<T dringend om wapens verlegen is, gerust kan laten vóórgaan. En een ander typisch voor beeld van de Amerikaansche mentaliteit is het plan, verscheidene duizenden automati sche geweren van het allernieuwste model aan Finland te leveren tegen den prijs van één dollar per stuk. De inkoopsprijs is tientallen malen hooger, maar zoo luidt het officieele excuus men wil ze zoo goedkoop van de hand doen omdat de Fin nen ze dan „voor experimenteele doelein den" zouden kunnen gebruiken! Dat die experimenten op de lichamen van Russische soldaten worden gemaakt en dat de Ameri kaansche wapenfabrikanten dezelfde gewe ren zelfs tegen den twintigvoud'gen prijs niet aan Rusland zouden willen leveren, kan men al of niet „neutraal" vinden, maar zoo staan de zaken nu eenmaal. Inmiddels is gisteren het crediet ver leend. Red. GEEN BRITSCHE SCHEPEN NAAR DE ZWARTE ZEE. Reuter meldt uit Londen: Gisteren weid alhier vernomen, dat er geen enkele waar heid schuilt in het bericht, da! Engeland de Turksche regeering zou hebben verzocht er in toe te stemmen, dat schepen naar de Zwarte Zee worden gezonden. (Zooals men weet, was dit een bericht uit Italiaansche bron. Red.)

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 5