«ZEELAND» STADSNIEUWS STADSNIEUWS ST CX SCHERIJ "XEtEFO.bN 637 "lytlDp.EUBLIRG^ Hef atdrès voor beter werk (Inge2. Med. MIDDELBURG Propaganda-feestavond voor Volksonderwijs. EEN GEHARNASTE REDE VAN DEN HEER J. VAN DIJKE. Gisterenavond heeft de afdeeling Middel burg van Volksonderwijs in het Schutters hof een propagandafeestavond gehouden. De voorzitster der afdeeling, mevrouw KochDe Waard, heette de vrij talrijke aanwezigen welkom en dat iri het bijzonder den wethouder van onderwijs, den heer Bo- asson, hem dankend, dat hij ondanks zijn drukke werkzaamheden als loco-burgemees ter, nog tijd heeft kunnen vinden den avond bij te wonen en verder den spreker van de zen avond, den heer J. van Dijke, secretaris penningmeester van het hoofdbestuur. De heer Van Dijke .heeft voor de pauze een rede gehouden, waarin hij er op wees dat de openbare school, de school voor al len, nu slechts voor derde door Nederland- sche kinderen wordt bezocht. Men doet al les, om de openbare school een bepaald etiquet op te plakken en daar zjjn de v< standers juist fel tegen. In Noord-Brabant en Limburg zijn thans bijna geen openbare scholen meer en een half millioen kinderen bevolken de R. K. scholen. Het neutraal bij zonder onderwijs gaat in leerlingental ach teruit. Spr. ontkent, dat de R. K. ouders niet tevreden waren over het openbaar on derwijs. Er zijn er wellicht geen 1000, die uit eigen beweging overgingen met hun kin deren naar de bijzondere scholen, de ande re deden dit alleen onder dwang. Zij lieten de openbare scholen ondervinden, wat zij zelf, nu met hun scholen in Duitschland ondervinden, waar alle kinderen naar de staatsscholen moeten. Ook bij de Chr. Protestantsche partijen is het veelal dwang al zijn er natuurlijk ook daar een aantal ouders, die vrijwillig overgaan. Grootendeels zijn het de domi nees, de kerkeraden en andere „drijvers", aldus spr., die er hen toebrengen. Spr. wees o.a. op Hoedekenskerke, waar men een Chr. school wilde oprichten onder het motief dat de toen R. K. raad een.R. K. hoofd der open bare school zou benoemen, maar nu intus- schen de Raad in meerderheid protestant Is geworden, zet men het toch door, dus voor alles dwang naar een bijzondere school. Het gaat er om eigen baas te kunnen spe len, om de zucht tot afzondering, om de clubjesgeest in Holland. Ondanks dat alles blijft de openbare school de nationale school, de Chr. school, en de religieus-huma ne school. Dit kan niet anders want het Nederlandsche volk is nationaal, is religieus van inslag en heeft een humanitairen geest. Na de pauze heeft de heer Van Dijke voor de tweede maal het woord gevoerd en er nog eens opgewezen, dat de open bare school voor ieder toegankelijk moet blijven, het is de plicht van Volksonderwijs, deze idee zoo sterk mogelijk te propageeren, en zoo veel mogelijk onder het publiek uit te dragen. Ook is het ieders plicht te trach ten leden voor Volksonderwijs te winnen, want het is de bedoeling_om over 2 jaar bfj het 75-jarig bestaan, 75.000 leden te hebben. Dit kan ondanks de moeilijke tij den bereikt worden als ieder er aan mede werkt. In het landelijk comité voor openbare school zitten behalve Volksonder wijs en de Nederlandsche ouderraad ook de vereenigingen van onderwijzers bij het open baar onderwijs, en tevens de politieke par tijen, die het openbaar onderwijs in haar programma hebben. Zoo kunnen alle ouders, die kinderen bij het openbaar onder wijs hebben, in het comité indirect verte genwoordigd zijn. Spr. wekt daarom op zich bij de afdeeling van Volksonderwijs aan te sluiten. Tot zoover de spreker. De afdeeling had de medewerking gekregen van de amuse ments- en ontwikkelingsclub „Mercurius", die voor de vierde maal een paar honderd menschen liet genieten van het blijspel ir drie bedrijven „De Firma staat op sprin gen". Evenals de vorige malen heeft het stuk door het goede spel onder de bekwa me leiding van den heer A. J. Barto, die de hoofdrol vertolkte, en door de passende aan kleeding van het tooneel en het goede gri- meerwerk. geheel voldaan. Er is smakelijk gelachen en de heer Barto wist een telefoon gesprek te laten voeren met den secretaris der afdeeling van Volksonderwijs, wat be- teekende propaganda voor financieelen steun. Mevrouw Koch heeft aan het eind van den avond den heer Van Dijk dank gebracht voor zijn bemoedigende woorden en daar na woorden van grooten lof geuit aan het adres van detooneelisten zulks onder aan bieding van bloemen. De heer Barto zeide, dat men gaarne voor het streven van Volksonderwijs zijn mede werking verleende. LEDENVERGADERING AFD WALCHEREN DER N. R. V. Onder voorzitterschap van den heer J Ph. Koene vergaderde de afd. Walcheren van de NRV Vrijdag in de Sociëteit „De Vergenoeging" alhier. De heer Koene bracht als waarnemend secretaris het jaarverslag uit. Hieraan ontleenen wij, dat het de vereeniging bover verwachting in het afgeloopen seizoen naar wensch is gegaan en dat de lezingen waarvan een viertal is gehouden, als goed geslaagd mogen worden beschouwd Be halve deze lezingen heeft de afdeeling een tooneelavond van het gezelschap Jan Musch aan haar leden aangeboden, met een bal na, terwijl het programma van het seizoen werd voltooid met een bal- masq.ué. Hiernaast, doch van evenveel belang voor het contact, waren de club avonden Op 31 Dec. 1938 telde de afdeeling 614 leden, ultimo 1939 wees dit cijfer 582 leden aan, hetgeen weliswaar een kleine achteruitgang beteekent, maar, gezjen d. tijdsomstandigheden, is ze met verontrus te. d. Op het oogenblik zijn negen nieuwe leden geworven zoodat de ledenlijst thans 591 personen aanwijst. Uit het ver-lag van den pennirgmeester bleek, dat de kas naar verhouding niet een gunstig cijfer aanwijst. Hierin valt; ee.: terugloopen met 320 te constateeren, hetgeen voornamelijk kwam door den avond door het Jan Musch-gezelschap en dien van het bal-masqué. Dit gaf een stem uit de vergadering aanleiding, op een zoo zuinig mogelijk beheer aan te dringen hetgeen de voorzitter deed zeggen, dat zulks ook in de bedoeilng van het bestuur ligt. Door de kascommissie waren boeke.i en bescheiden van den penningmeester, den heer M J. Louws in orde bevonden Een woord van dank aan den penn'ng- meester voor de bijzonder overzichtelijke en degelijke wijze, waarop de boekhouding door hem gevoerd wordt. Staande de vergadering werden de hee- ren J J. Worrell, A. Noest (Vlissingen) en J. F Pieters tot leden der r.ieuwe kascommissie benoemd en de Reeren Vermeulen, -C A. Minderhout en H. Staal tot plaatsvervangende leden. Her benoemd werd tot bestuurslid de heer D L. Broeder te Veere, periodiek aftreder d In de vacature ontstaan wegens vertrek van mej A. Roose. werd benoemd me vrouw A. J. VosVan Luyk Uitvoerig en zeer interessant was het verslag, datd oor den heer A Noest te Vlissi: gen. werd uitgebracht naar aanlei ding van de alg. jaarvergadering der NRV te Enschede Deze werd herbenoemd tot lid van den raad van afgevaard"'gden, ter wijl de heer J. Ph. Koene tot afgevaar digde ter algemeene jaarvergadering te Utrecht voor dit jaar werd benoemd Na de discussie over een feestavond werd met algemeene stemmen berloten op Vrijdag 5 April het gezelschap De Rotter dammers met „Pukkel en Pukkeldat zijn honderdste opvoering or langs beleef de, uit te noodigen. Aan dezen avond zal ook een bal verbonden worden. Na een korte rondvraag sloot de 'voor zitter onder dankzegging voor de mede werking te half twaalf de vergadering. VOOR FINLAND. De zang- en voordrachtavond, welke do afd. Middelburg van de Ned. Ver. van Huis vrouwen gisteren had georganiseerd in do bovenzaal van den schouwburg heeft f 61,54 opgebracht, een mooi resultaat. Zooals men weet, zal dit bedrag worden afgedragen aan het kleedingcomité voor Finland. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Middelburg en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand Februari ingelegd 135233,21, terugbetaald 107027,45. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 44746. Een goede vangst van de politie. DE DADERS VAN DEN DIEF STAL VAN AUTOBANDEN OP GESPOORD. Zocrals we gisteren reeds in het kort hebben gemeld, is Donderdagnacht op het fabrieksterrein van de firma A. alhier een groote partij auto buiten- en binnen banden gestolen. De waarde van deze banden bedroeg ongeveer 1000 Tevens bleek later ook, dat een hoeveelheid klee- dingstukken uit de fabriek was vermist. De politie, die aanstonds een uitgebreid en nauwkeurig onderzoek instelde, heeft een mooi succes geboekt, daar de daders reeds binnen 24 uur werden opgespoord het gestolen goed eveneens werd ach terhaald. De politie "heeft nl. als verdacht van de- zdn diefstal aangehouden zekere A. H A. A beiden afkomstig uit Nieuw- en St. Joosland ongehuwd en, ongeveer 23 jaar. De gestolen autobanden en kleeding- stukken werden aangetroffen in een schuur te Oost- en West Souburg. Deze goederen zijn in beslag genomen. De politie heeft met de aanhouding van d't tweetal een goede vangst gedaan. Het wordt niet onmogelijk geacht dat de gearresteerden zich nog aan andere onge oorloofde feiten hebben schuldig gemaakt. H heeft nog kort geleden een belangrijke straf ondergaan voor verschillende mti- drijven. DE WERKLOOSHEID BELANGRIJK GEDAALD. Bij de Arbeidsbeurs alhier stonden he den ingeschreven: geheel werkloos: 398 mannen en 16 vrouwen, gedeeltelijk werk loos 6 mannen, in werkverschaffing: 148 mannen, niet werkloos: 8 mannen en vrouwen. Algemeen totaal vorige week: 662, bij gekomen: 23, afgegaan: 107. totaal over: 578. Straatbengels. De politie heeft gisteren proces-verbaal opgemaakt tegen twee opgeschoten jon gens, die twee deuren hadden vastgebon den, door van de eene deurknop naar de andere een touw te spannen. De bewo ners konden daardoor hun huis niet ver laten. De jongens kregen een bekeuring wegens straatschenderij. Verboden op schuttingen te klimmen. Tegen een tweetal jongens heeft de po litie proces-verbaal opgemaakt wegens het klimmen op een schutting Volgens de nieuwe politieverordening is zulks ver boden. Zonder licht. Een wielrijder, die gisteravond op zijn fiets reed zonder voor- of achterlicht, kreeg een bekeuring. WEERBERICHT Verwachting tot morgenavond: DE BILT: des nachts lichte vorst, over dag iéts zachter, helder tot haUbewolkt, droog weer. In het Noorden zwakke wind, in het Zuiden zwakke tot matige Oostelijke tot Zuidoostelijke wind. Zo. 3 Maart. Zon op: 6 h 43; onder: 17 h 41. Licht op: 18 h 11. Maan op: 3 h 27; onder: 24 h 22. Ma. 4 Maart. Zon op: 6 h 41; onder: 17 h 43. Licht op: 18 h 13. Maan op: 4 h 07; onder: 13 h 22. N.M. 9 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Laagwater. 1.16 13.56 2.40 15.29 4.14 16.55 Hoogwater. Maart. Zaterdag 2 7.35 20.18 Zondag 3 9.05 21.51 Maandag 4 10.30 23.03 - esiKapelle is 2» min. en Domuurg min. vroeger, Veere 38 min. later; S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Hoogwater. Laagwater. Zaterdag Zondag Maandag Maart 9.07 21.52 2.21 15.00 "10.31 23.21 3.40 16.31 11.57 5.11 17.56 GOES MARKTBERICHTEN Goes, 1 Maart. Veilingsvereeniging Zuid-Beveland. Breekpeen 1502, Kool rapen 1,50, Spruiten 1123. Uien 1-^3 Kroten 1,502, Roode Kool 3 50. Gele Sav. Kool 56, Prei 511, Witlof 1624 alles per 100 kg Knolselderij 26,50 per 100 stuks. Hyacinten 44,50, Crocussen 5 per '100 pot. GEVOLGEN VAN DEN STRENGEN WINTER. Golvende straten. Steeds meer blijkt, dat de strenge en lan ge winterperiode heel wat nare gevolgen heeft. Hier en daar komen wat lekken in gas- en waterleiding aan den dag en nog erger zijn de gevolgen voor vaak groote weggedeelten. Allereerst bleek dit op de nog zoo kort bestrate Groote Markt. Tal van meer en minder diepe geulen zijn er in ont staan en het schijnt of velen der betonblok ken, waarin de palen voor de afrasteringen moeten geplaatst worden een tien of twin tig centimeter diep weggezonken zijn. In- tusschen verzekerde men ons van deskun dige zijde, dat die betonblokken op hun plaats gebleven zijn, en de verdere bestra ting zoover omhoog gerezen is. Men ver wacht, dat een en ander weer beter zal wor den als de ondergrond geheel ontdooid is, dat dan de klinkerbestrating weer zakken zal. Nog gekker is wat sommige oude straat gedeelten doen. Als er zware auto's over heen rijden golven ze als de Schelde onder een flinke bries. Met dit onderscheid, dat die golven in de straten zich niet meer ef fenen als de auto's gepasseerd zijn. Op de Kreukelmarkt en vooral ook in de Boude- wijn de Wittestraat troffen we gisteren heuvels en dalen van een halve meter hoog te en diepte aan. We vernamen, en consta teerden dat bij het openbreken der straten, dat die golvingen het gevolg zijn van een dikke laag modder onder de bestrating. De grond, met slechte <?en dun laagje zand be dekt, is er ontdooid,^en daar de diepere on dergrond nog hard bevroren is, kan het wa ter niet zakken en zoo onstaat dan de mod derlaag. Men „baggert" thans de modder er uit en brengt er zand voor in de plaats waar mee dan het leed (voorloopig?) weer gele den is. Verplaatst. Verplaatst de adjunct-commies bij r den T.- en T. H. Joziasse van het Post-, Te legraaf- en Telefoonkantoor te Goes naar het Inspectiebureel te Middelburg. NAAR MIDDELBURG. A. E., te Zierikzee, die nog enkele weken logies op |staatökosten te goed had, werd alhier aangehouden en ter |2r- effening dezer aangelegenheid naar Mid delburg overgebracht. DE WERELD IN Maar teruggestuurd. Sinds ongeveer een week werd te 's- Gravenhagé de 17-jarige C. N. vermist Men vermoedde dat de jongen in de rich ting van België was getrokken, op zoek naar werk, daar hü het thuis niet al te best vinden kon. Eenige diploma's van den jongen (w.o. een ULÖ-dipJoma) die hier ter stede ge vonden werden deden de politie een na der onderzoek instellen, waarop men hem aantrof in één der volkslogementen. Hij vertelde op weg te zijn, na eersf te Bergen op Zoom gelogeerd te hebben, naar de Schelde, in de hoop daar werk te vin den. Met een leurder was hij mee komen stappen van Bergen op Zoom. Daar de opsporing en terugzending van den jongen verzocht was, werd hij op transport gesteld naar "s-Gravenhage. EERVOL ONTSLAG DIRECTEUR R.H.B.S. Bij K.B. van 28 Febr. is met ingang van 1 September 1940 aan ir. C. A. de Looze, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van de Rijks Hoogere Burger school te Goes. AGENDA VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN Mrt. 1 Serooskerke, land, Hoefer. 1 's Gravenpolder, Inspan, Van Dissel. 4 Middelburg, Hout, Hoefer. 5 Grijpskerke,'Hofstede en land, Hoefer. 6 Krabbendijke, Inspan, Van Dijke. 7 Krabbendijke, Inspan, van Dijke. 11 Borssele, Huis, Van Werkum. 11 Biggekerke, Huis en land, 12 Souburg, Hofstede, 12 Grijpskerke, Inspan, 13 Ritthem, Hofstede," 15 Westkapelle, Huis, 19 Goes, Huizen, M'ddelburg, Afbraak, April. 3 Souburg, Inspan, Goes, Huis en land; Kolijnsplaat, Hofstede, en land, Jonkers Loeff. Loeff. Hoefer. Loeff. Loeff. Van Dissel. Hoornick. Batten. Kram. BEURS VAN AMSTERDAM. Amsterdam 1936-3% 84 '4' Zeeuws. Hyp B-3% 79—79 Cities Service Cy P. 1958 5 51%— 51% Bataafsche Petr. M-ij3 8888 A Amsterd. .Ba: k 86%— 87 A Ned Gist- en Spiritusf. 320—320 A De Schelde NB. 44%— C Am Smelt en Ref. 36%—36% A Houth. Alberts 6565% C Chesapeake en Oh'o 30%30% C Pief Kansas City South 14%—14% C Union Pac. Rr. 74—74 Ned 38 1000-3 86%—85% O. Indië 37 1000-3 86—85% A Koloniale Bnk. 162161% A NI. Hbk. 600 103—103 C NeJ. H M. 1000 86—86% A v Berkels Pat. 27%-^26%, C Calvé-Delft 56% A Lever-Bros en Unilever 92%—91%-% A Philips Gem. B. afg 117—115% C Am Car en Fou dry 19%—18% C Anaconda Cop. 22%—22%-% C Bethlehem St. 56%—56%-% C Gneral Motor 39%39% C Kennec Copper 28%27%-28% C North Am. Aviation 18%18 C Rep. Steel 16%—16-15% C U. States St. C. 42%-A2-% C North Am Cy. 16%—16% A Kon. Petr. Mpy. 247-247-% C Contin. Oil Cy. 17%—17 C Phillips Petr. Comp. 28%28 C Shell Union O.C. 8%—8% C Tide Water Ass O'l 8%8% A Ned. Scheepv. U 107106%-07 A HV. Amsterdam 392%389-90 A NI Suiker U. 219%—218 A Deli Batavia 123%122%-21% C Deli Mij. 1000 177%—177-76 BEURSTIiERMOMETER ZATERDAG. Indutsrie Mfirkt Tahak Suiker A Senembah 132132 C Pensylvania Rr 17%17% C Southern Pac. Cy 10%10% A Southern Rlw 12%12 A Amst. Rubb. C 189—188 A Deii-Bal Rubb. 150%—154% A Hessa Rubber 100%100% A Serbadjadi SR 98%—98% WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. Gister. 7,40 7,39% 75,55 75,55 4,19% 4,19% 31,84 31,82 188% 1,88% Leenimg Polder Walcheren ad. f 42003 Een voorstel van het dagelijksch bestuur. Op 16 Maart a.s. zal een buitengewone algemeene vergadering van den polder Wal cheren plaats vinden ter behandeling van een voorstel van het dagelijksch bestuur tot het aangaan van een geldleening ad f 42.000, tegen 4% af te lossen in 12 jaar. Ter toelichting van dit voorstel deelt het bestuur o.m. het volgende mede: „In de laatste jaren zijn verschillende buitengewone uitgaven gedaan zonder dat deze doof geleend geld zijn gedekt. Dien tengevolge sloot de rekening der buitenge wone inkomsten en uitgaven over het jaar 1938 met een nadeelig saldo van 8.117,89, terwijl de buitengewone dienst 1939 vermoe delijk een nadeelig slot van 12.504,37 zal opleveren. In deze nadeelige saldi, samen groot 20.622,26 is een bedrag van rond 1760,begrepen aan kosten van de stich ting van het gemaal te Veere, welke gedekt zijn door de Werkfondsleening met het Rijk, doch nog niet konden worden gede clareerd, zoodat een rond bedrag van 19.000,aan nadeelige 'saldi is te dek ken. Voorts moet nog dekking worden gevon den voor de volgende uitgaven, welke, voor zoover zij hebben plaats gehad, voorloopig ten laste van den gewonen dienst waren ge boekt, doch alsnog naar den buitengewonen dienst kunnen worden overgebracht, t.w.: a. bijdrage aan de gemeente Middelburg in de kosten van den Domburgschen water watergang 3.100, b. het voor rekening van den polder komende gedeelte der kosten van verbetering van de traverse Oostkapelle in den Noordweg, aanvankelijk geraamd op 3.825,doch in verband met de gehouden aanbesteding nader te ramen op c. kosten van aankoop van een reservevoorraad basalt, groot 1000 S.T., welke aankoop ons in verband met de bijzon der omstandigheden geraden voorkwam 11,442, d. Kosten van aanleg eener centrale verwarmingsinstal latie in het polderhuis te Middelburg, nader geraamd op 6.500, 4.500,- Totaal 25,542.- Vermeerderd met het afgeron de bedrag der nadeelige saldi ad 19.000.- zou derhalve geleend moeten worden een bedrag van 44.542, Dat wij U voorstellen, de leening tot 42.000,te beperken vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat nog verschillende bedragen wegens verkoop van gronden zijn te ontvangen, zoodat het niet noodig is het volle bedrag op te nemen. Wij hebben een groot aantal instellingen de gelegenheid gegeven, ons een aanbieding te doen voor een leening ten bedrage van 42.000,af te lossen in twaalf achter eenvolgende jaren. De ontvangen aanbiedingen worden ter inzage gelegd. De meest aannemelijke daar van is die van het Bankierskantoor Staal Co. N.V. te 's-Gravenhage, welke wij U voorstellen te aanvaarden". Benoeming van een ingenieur. Het dagelijksch bestuur biedt verder de volgende voordracht aan, ter benoeming van een ingenieur. 1. Ir. A. G. Wiërsma, ingenieur bij den Provincialen Waterstaat van Noord Hol land te Haarlem. 2. Ir H. G. C. Cohen Stuart, Ingenieur bij den Provincialen Waterstaat van Zeeland te Terneuzen. EENS PIONIERS EN NOG STEEDS AAN DE SPJTS BOUGIES 5N.V. WILLEM VAN RIJNSS AMSTERDAM (W.) HAARLEMMERWEG 47S-*^ TELEFOON 86211 (4 L II N E Nl (Ingez. Med.) PREDIKBEURTEN ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOr Gisteravond is de 55-jarige W. uit Mar- kelo, te Rijssen (Ov.) door een auto aange reden. De ongelukk'ge werd naar het zie kenhuis in Aimelo overgebracht, waar hij vannacht is overleden. ZONDAG 3 MAART. Ned. Herv. Kerk. Domburg 9,30 u. en 2 u. ds. F. G. H. Nlco- laï. Oostkapelle 9,30 u. en 2 u. ds. F. Don. Serooskerke 9,30 u. en 2 u. ds. N. Visser. Goes 9,30 u. ds. De Vries, n.m. 6 u. ds. Steinz Bed. H. doop. Wilhelminadorp 9,30 u. ds, Steinz iu>i 5,30 u. ds. De Vries. 's-Grovenpolder 9,30 u. en 2 u. ds. Van Hoogstraten. Ger. Kerk. Goes 9,30 u. en 5.30 u. ds. W. TI. v. d. Vegd. 's-Gravenpolder 9,30 u. en 2 u. ds. Van Dijk. "Kapelle 9,30 en 2 u. ds. A. Scheele. Kruiningen v.m. en n.m. ds. Koolstra. Krabbendijke v.m. en n.m. ds. Ros. Rilland 9,30 u. en 2 u. leesdienst. Wolphaartsdijk 9,30 u. en 2 u. ds. Van Hei ningen. Vrij Evang. Gem. Goes 9,30 u. en 6 u. ds. M. v. d. Via. Leger des Heils. Goes 7,30 u. bidstond, 10 u. heiligingsdienst, 3,30 u. verblijdingsdienst, 8 u. verlossings samenkomst. Leider kap. Beekhuis, De magnetische mijn geen geheim meer Havas meldt uit Londen: In Engelsche marinekringen vertelt men, hoe het ge heim van het mechanisme der Duitsche magnetische mijnen is ontsluierd. Reeds in de eerste dagen van den oorlog ver moedde men, dat de Duitschers gebruik maakten van een nieuw type mijn, doch pas op 21 September liet een DUitsch vliegtuig twee exemplaren hiervan op een zandbank vallen, waar zij bij laag wa ter droog lagen. Aan de kegelvormige mij nen waren valschermen bevestigd. Terstond na de ontdekking heeft men voor de demontage speciale instrumenten vervaardigd. De met de demontage be laste officier zette zijn vier helpers uiteen, hoe te werk moest worden gegaan, op dat zij, ingeval er iets mocht gebeuren, zijn taak zouden kunnen overnemen Ont dekt werd, dat de mijnen voorzien zijn van twee slagdoppen, een magnetische en een contact-slagdop. Zij zijn vervaardigd van een niet-magnetisch metaal, hoofdza kelijk aluminium en wegen ongeveer 700 kg De lading weegt de helft hiervan.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 2