lp hrmmttcïule |§P ftp MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESGBE COURANT De Russen zijn Wiborg fbinn@ng@clr©nig@ns - Jaaski, Helsinki vi bof N#/ jAKKOl kyyröla valki \^woipiala f iRAUTUS :B JÖRKO korkemjaki (raivola_ vterijok! rPeissi'h NY^YRKA bjeloostrow IsestrojeJK Ileningra'ï SOVJET RUSLAND NUMMER 52 I83e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2S63. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. EERSTE BLAD DRIE BLADEN i EERSTE BLAD MAART 1910 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, by vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Regeling van de lijkverbranding. Een wetsontwerp by de Tweede Kamer ingediend. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend houdende aanvulhng en wijziging van de begrafeniswet. Deze wüziging komt hierop neer, dat de regeering een regeling wil vastgelegd zien inzake de lijkverbran ding! in dien zin, dat crematie alleen zal zijn toegestaan, indien de overledene aldus bij uitersten wil heeft beschikt. Geldt het min- derjarige kinderen onder de acnttien jaren, zoo moeten beide ouders of, bij natuurlijke niet door den vader erkende kinderen, de moeder schriftelük den wensch kenbaar maken o£ gemaakt hebben, dat het kind verbrand worde. Lijkverbranding mag bo vendien niet plaats bebben indien blijkt, dat by het kind daartegen bezwaar heeft be staan of kan hebben bestaan. In het wetsontwerp is uitgegaan van de geachte, dat begraving als de normale vorm van lijkbezorging zal moeten blijven gelden. De regeering acht den bestaanden toe stand, waarbü ïykverbranding wordt toege laten hoewel de wet haar besluit, onbevre digend. De eerbied voor de wet en het ga- zag der overheid worden ondermijnd, indien een stellig gebod, als artikel 1 der Begrafe niswet bevat, stelselmatig wordt overtre den. Daarin kan niet worden berust. Anderzijds is het, waar het hier een toe stand betreft, welke reeds sedert jaren be staat, niet mogelijk om in dezen, zonder een toespitsing van de tegenstellingen tusschen -de verschillende bevolkingsgroepen, zonder meer terug te keeren tot handhaving van het beginsel van de bestaande wet. Tenslotte kan nog gemeld worden, dat- €dheime zemder zomul weerberichten naar Duitschland. De Rotterdamsche politje heeft na een veelomvattend en langdurig onderzoek een spionnage affaire tot ontknooping gebracht meldt de Tel. Reeds geruimen tijd geleden had men ontdekt dat in het naby Rotter dam gelegen plaatsje Schiebroek een ge heime zender moest zyn opgesteld, welke weerberichten uitzond, die bestemd waren voor Duitschland en wel speciaal voor de militaire luchtvaart van dit land. Naar men weet worden sedert het uitbreken van den oorlog door de oorlogvoerenden landen en ook door de neutrale, geen radioweerberich ten meer verspreid. Daar de vveerberichten voor de militaire luchtvaart van groot be lang zyn, werden door middel van dezen geheimen zender de weerberichten in code naar Duitschland geseind. Na een nauwkeurig onderzoek kwam dë politie tot de conclusie dat de zender zich moest bevinden in een woning te Schiebroek weike de heer P. B. een bekende van de po litie, sinds kort had betookken. B. die ook reeds in Frankryic ten dienste van de Duit- sche spionnage had gewerkt moet in ons land in relatie zijn gekomen met den Duit- scher D., hoofdredacteur van den West- duitschen persdienst in Essen. By een inval In de woning van B. vond de politie op den zolder de geheimen zen der. B. alsmede genoemden Duitscher wer den in arrest gesteld. in het wetsontwerp wordt voorgesteld slechts een verbrandingsi'nrichting te ge- doogen. Zulks strekt tot consolideering van den bestaanden toestand. Tevens voorkomt een voorschrift als hier bedoeld dat de zaak der lijkverbranding in de vergaderingen der lagere openbare lichamen een twistappel zal vormen. Tegenrrelkomende houdinp der Duitschers tegenover Sumner Welles „Een interessant gesprek ssiet Von S&&h(entTop." De speciale rapporteur van president Roosevelt, Sumner Welles, die gisteren een gesprek van twee en een half uur heeft ge had met den Duitschen minister van Buiten- landsche Zaken, Von Ribbentrop, heeft een aantal journalisten ontvangen en hen even wjjs gelaten als zij waren. Alle berichten over de actie van Welles moet men voor alsnog opvatten als gissingen. Intusschen moet Welles gisteren gezegd hebben: „Het onderhoud met Von Ribbentrop is zeer in teressant geweest en de Duitschers toonden zich zeer tegemoetkomend". Dit is meer dan in de Duitsche pers tot uiting komt. De Duitsche kranten imrr schreven voortdurend, dat een vrede thans niet meer mogelijk is. Alles wat van Duit schen kant over eventueele vredespogingen wordt gezegd is: „Duitschland heeft verle den jaar October een vredesvoorstel gedaan en dat is verworpen. Thans heeft het den handschoen, die de Westelyke mogendheden het R\jk hebben toegeworpen, definitief op genomen." Dat klinkt niet zeer bemoedi gend voor de zaak van den vrede. Aan den anderen kant is het te begrijpen, dat, al zou Berlijn geneigd zijn tot bemiddeling, het dit niet al te duidelyk zou toonen om zijn po sitie niet te verzwakken. Hedenmorgen heeft. Welles een bezoek gebracht aan Hitler. By het gesprek waren ook aanwezig de Amerikaansclie zaakgelas tigde in Berlijn, minister Von Ribbentrop, staatsminister Meissner en dr. Schmidt, de tolk. „Is er hoop op vrede?" Het Amerikaansche blad ..Baltimore Sun" verklaart thans zeker te weten, dat pre sident Roosevelt Sumner We fles haar Eu ropa heeft gezonden om antwoord te kra gen op deze speciale vraag: „Is er hoop op een vrede zonder overwinning in de naaste of verwijderde toekomst?" Het blad schrijft: „Roosèvelt wenscht te weten, of de oorlog met een gedicleer- den vrede moet eindigen of dat er kans is op een vrede door een schikking. In dat laatste geval zou hij in overweging kun nen nemen, alleeh of met het Vaticaan op vriendschappelijke wyze tusschen bei de te komen Men is er te Washington op voorbereid van Londen en Parijs te zullen hooren, dat de oorlog moet worden voortgezet, tot het nationaal-socialismo ernietigd is. Men hoopt echter, dat Beriyn minder vastberaden is, omdat de berichten die de laatste weken zijn ontvangen, de aanwüzing bevatten, dat de Duitschers den oorlog gaarne zorder bloedige botsing zou den zien eind'gen Daarom blijft ook het verwachte offensief uit." Prinses Juliana bij bet IRoode Kruis. Prinses Juliana is gisteren uit Soestdyk naar Den Haag overgekomen ten einde de vergaderingen van het dageiyksch bestuur en het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis bh' te wonen. Weer Duitsche luchtaanvallen bij de Britsche kust. Een EngeSsch schip gezonken; een Noorsch beschadigd. Gisteren hebben Duitsche vliegtuigen weer een groote activiteit ontwikkeld aan de Britrche kust Reuter meldt, dat een Bvitsch convooi is aangevallen, maar dat de aanvallers verdreven werdén zonder dat zij schade hadden aangericht. Verder wordt echterbericht, dat hel 7418 ton meierde Britsche ss „Pyrrhus van de Funnel-lijn gisteren aan de Brit sche Wektkuj.it door Duitsche adtie tot zinken is ge bracht Acht Chineesche sto kers, die zich in de stookplaatsen bevon den. worden vermist. Er waren geen pas sagiers aan boord Het Britsche schip had bijna zeventig man aan boord. Het was uit een haven aar de Noordkust naar het Verre Oosten ver trokken. De overlevenden zijn aan de Westkust aan land gebracht Men gelooft dat het fatalisme der Chineezen hun dood tot gevolg heeft gehad. Het Noorsche schip ,,Brott" (1583 ton) ir. door een vliegtuig aangevallen De „Brott" is gisteren met zware slagzij in een Ergelsche haven aangekomen. Het schip had noodseinen uitgezonden Zes op varenden van de „Brott" schynen r.og op een vlot rond te drijven. ÏTALIAANSCH SCHIP OP EEN MIJN. ■Reuter verneemt, dat twee reddingboo ten, welke gisteren aan de Britsche kust zyn aangekomen de geredden aan boord hadden van het Italiaanf.ehe stoomschip „Mirella" (5340 ton), dat in de Noordzee op een myn is geloopen. De eerste red dingboot had tien uur rondgezwalkt Elf opvarenden van de „Mirella" worden nog vermist. EEN VERGEEFSCHE TOCHT. De reddingboot van een plaats aan de Engelsche Oostkust heeft gisteren vergeefs gezocht naar net ss „Ratvaldis" dat had gemeld, dat het door twee Duitsche vlieg tuigen met bommen en machinegeweer vuur werd bestookt. De „Katvaldis die 3206 ton meet, behoort te Riga thuis NIEUWE AANVALLEN OP V1S- SCHERSSCHEPEN. Duilschev l'egtuigen hebben gisteren verder opnieuw bombardementsvlucTYlen uitgevoerd op visschereschepen in de Noordzee Britsche gevechtsvliegtuigen "zyn opgestegen om den strijd aan tc bin den. De motortreiler „Courage is een haven binnengekomen, na te zijn gebombardeerd zonder daarbij rechtsstreeks getroffen te zijn Een van de drie opvarenden geraak te evenwel overstuur. Een ander schip heeft noodseinen uitgezonden van ee punt acht mijlen uit de kust Twee treilers zijn ter assistentie vertrokken. Gedurende eenige uren vlogen Britsche gevechts vliegtuigen boven de kuststreek DUIKBOOTAANVAL IN WEST-INDIë? Het Amerikaar sche Mackay raC.o-sta- tion meldt, dat het te Londen thui>roo- rende ss „Sóuthgate". groot 48S2 -ton. draadloos geseind heeft, dat het werd aan gevallen door een duikboot naby Porto-Rico (West-Ind'ë). De Amerikaar sche kunst- wacbtkotter „UnaJga" beeft zich ter assi stentie derwkaarts begeven, evenals drie Amerikaansche torpedojagers Dit is de eerste duikbootaanval, waarvan meld mg gemaakt wordt aan de overzyde van den Atlantischen Oceaan. Marineoffi cieren in Washington verklaren, dat de aanval „waarschijnlyk een stuk binnen de neutraliteitszone" is ondernomen Intusschen geeft men te kennen, dat er ook een vergissing in het ,spel zou kunnen zijn. Er bevindt zich namelijk een Amerikaansche duikboot in de buurt, waar de „Sóuthgate" voer, en het Brit sche schip zou, zonder de nationaliteit van de duikboot herkend te hebben .noodsei nen hebben kunnen uitzenden Het eiland Portorico is Amerikaansch bezit. België roept de lichting 1940 op. OUDERE SOLDATEN NAAR HUIS. De Belgische regeering heeft de lichting 1940 onder de wapenen geroepen. Hoewel deze lichting bij gedeelten moest worden opgeroepen, heeft de regeering haar in haar geheel opgeroepen, teneinde het mo- gelyk te maken de oudere soldaten te de- mobiliseeren De regeering is ook voorne- mens vrijgestelden van de laatste lichtin gen onder de wapenen te roepen. De slagkruisers. Op de vragen van jhr. De Savornin Loh- man betreffende spoedige afdoening van liet in te dienen wetsontwerp inzake de voorgenomen versterking van de vloot met slagkruisers hebben de minister-president en de minister van defensie en van koloniën geantwoord, dat afdoening van dit wets ontwerp inderdaad zooveel mogelyk dient te worden bespoedigd. Waai- „spoedeischend" een relatief begrip is, zullen by het gebruik maken van de in art. 71 der Indische staatsregeling verleen de bevoegdheid steeds tegen elkaar afge wogen moeten worden het belang, dat ge legen is in een spoedige afdoening, en liet belang, dat gediend wordt door het hooren van den volksraad over de betreffende ma terie. Gezien het voor Nederlanösch-Indië buitengewoon gewichtig karakter van het Het clearingverdrag Duitschland. met Blijft tot 30 Juni 1941 van kracht. De regeeringspersdienst meldt: Van 24 Februari tot 1 Maart 1940 hebben te 's Gravenhage besproldngen plaats gehad tusschen Nederlandsche en Duitsche regee- rlngscommissies. Hoofdzakelijk werden eenige aangelegen" heden, welke verband houden met de uit voering van de loopende verdragen op eco nomise?» gobïed, bepsroken. Tevens werd overeengekomen, dat de bestaande overeen komst ten aanzien van de Nederlandsch- Duitsche clearing tot 30 Juni 1941 van kracht zal blijven. onderhavige wetsontwerp, kan by het af wegen van die beide belangen ditmaal de beslissing geen oogenblik onzeker zyn. De bedoeling is, kort na Paschen, tot dit doel den Volksraad in buitengewone zitting bffeen te roepen. Bloedige gevechten om iederen duimbreed (/ronds. j Op verkenning in de nabijheid van de vijandelijke linies. Engelsche bomenwerpers op weg' naar het gebied, waar zich aan beide zijden van den Rijn de stellingen der strijdkrachten aan het Westelijk front bevinden. Op bovenstaand kaartje is duidelijk te zien, dat de Russen met Wiborg (Viborg) een belangrijk strategisch punt zullen hebben veroverd. over het fis van de baai van Wiborg naar het vasteland oversteken. Het Finsche fort op het eiland Uuras komt thans in actie. Eén van de groote'moeilijkheden van de Finnen bü de verdediging van de landengte is het geweest, dat zy geen equivalent voor het twaalfduimsgeschut der Russen hebben De Finsche linies op twee plaatsen doorbroken. De correspondent van het nieuwsagent schap Stefani meldt, dat de Russen er in geslaagd zijn de Finsche linie te doorbre ken tusschen de meren Muolajaervi en Ayapanayrvi. Verder zyn zy er in geslaagd de d.efensielinie te doorbreken tusschen het laatstgenoemde meer en de rivier Vuoksen, waarbij zy zijn doorgedrongen tot Ayrapai. Overal trekken dë Finnen in goede orde terug op andere stellingen, dan wel zetten den weerstand voort. De Russische vorderingen zijn vooral te wyten aan den steun van honderden vlieg tuigen en tanks. Hun verliezen aan man schappen zyn echter enorm. Het Russische opperbevel heeft nog een aanval op Taipale ingezet, maar hier werden de Russen af geslagen. In de afgeloopen 24 uur hebben de Finnen 20 Russische vliegtuigen neer geschoten en er zelf vier verloren. De Fin sche luchtmacht heeft lang en doeltreffend de streek achter het Russische front be stookt. Wat reeds eenige dagen gevreesd werd, is gebeurd: de Russen zyn, na een bloedigen stryd, Wiborg binnengetrokken. Om iede- ren duimbreed grond is verwoed gevoeh- ten. Maar de Finnen hebben tenslotte voor de overmacht moeten wijken en gisteravond rukten de Russen reeds de Zuidelyke bui tenwyken van Wiborg binnen. Op het oogenblik, dat wy dit schrijven, is het nog niet zeker, dat de Russen de heele stad'bezet hebben, maar men acht het lot van Wiborg hopeloos. Volgens het Russische legerbericht hebben de Finnen een gedeelte van de stad, dat zy hebben moeten verlaten, in brand gestoken. Ook vannacht is nog hevig gevochten. De aanvallen der Russen zijn den gehee- len nacht door ongeveer 200.000 man voort gezet. De Russen staan in de buitenwyken, doch de Finsche verdedigingslinies, waarbij tankversperringen, strekken zich' tot die buitenwyken uit. De val van Wiborg zou door de Finnen niet als een volledige ramp beschouwd worden. Men betoogt, dat het stelsel van Mannerheim nog meer linies achter Wiborg kent. Bovendien worden de verdedigers geleidelyk sterker. De Finnen schijnen thans vooral te ho pen, dat zy op de nu betrokken stellingen stand kunnen houden tot April ongeveer. Dan gaat het ys smelten en willen zij te rugtrekken op de eerste linie in het eigen- lyke Finland, een linie in het merengebied. Zy breken op het oogenblik het ys langs de kust om te voorkomen, dat de Russen

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1