LAATSTE BERICHTEN De kolenverschepingen naar Italië. GEMENGD NIEUWS UIT IE PROVINCIE DE „VON GEUSAU" BREEKT DOOR HET LJS. Van Urk naar Kaïnpen. De postboot „Von Geusau" heeft vanmor gen geprobeerd door het ysveld van Urk heen te breken. Om zes uur ving de boot haar tocht aan. omstreeks half een van middag kwam uit Kampen bericht, dat de boot daar was aangekomen. Passagiers hebben deze reis, de eerste in dit jaar, niet meegemaakt. De boot had al leen post aan boord. By Urk was het ijs nog zeer zwaar. DUITSCHE "VLIEGTUIGEN IN ACTIE. Schepen tot zinken gebracht. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Het Duit sche luchtwapen heeft vanochtend vroeg verscheiden aanvallen uitgevoerd op En- gelsche oorlogsschepen, convooivaartuigen en gewapende koopvaarders. Eenige sche pen met groote tonnage werden door vol treffers van bommen tot zinken gebracht, verscheiden andere in brand geschoten en een convooi verspreid. Engeland biedt aan Italië van de noodige kolen te voorzien. Reuter meldt uit Londen: Alhier wordt medegedeeld, dat de ko ninklijke (Britsche) marine van vannacht twaalf uur af allen uitvoer van Duitsche steenkolen, welke overzee naar Italië gaat, zal aanhouden. Een aantal Italiaansche schepen neemt thans in Nederlandsche ha vens Duitsche steenkolen in. Het verluidt, dat niet zal worden opge treden tegen steenkolenladingen van sche pen, welke voor middernacht uitvaren. Reuter verneemt verdei-, dat te Rome zonder onderbreking de besprekingen wor den voortgezet over den Engelsch-Italiaan- schen handel. Groot-Brittannië heeft aangeboden Italië te voorzien van alle steenkolen, welke het •vroeger uit Duitschland ontving en in ruil daarvoor producten te koopen van de Ita liaansche zware industrie en landbouw. In officieele kringen te Londen wordt verklaard, dat het steeds de bedoeling is geweest deze Duitsche uitvoergoederen naar Italië te onderwerpen aan een vijandelijke uitvoercontröle. De Italiaansche regeering werd hiervan in kennis gesteld kort nadat het koninklijk besluit inzake de represailles was uitgegeven. In verband evenwel met de ernstige uitwerking van een onmiddel lijke stopzetting van een zoo groot gedeelte der steenkolenvoorziening van de Italiaan sche industrie, werd een regeling getroffen, teneinde mogelijk te maken binnen een ze keren tijd andere voorzieningen te treffen. PREDIKBEURTEN ZONDAG 3 MAART. Ned. Hcrv. Kerk. Aagtekerke 9,30 u ds. J. G. Panhuise; 2 u cand H. G. Beneder. Arnemuiden 9,30 u. en 2 u. ds. H. K. van Wingerden. Biggekerke 9,30 u. en 2 u. ds. de Ru. Grjjpskerke 9,30 en 2 u ds. Van Loon. Gapinge 9 30 u de hr Th. F. Faber, theol. cand. Sloten. Kleverskerke 2 u ds. Fagel. Koudekerke 9,30 u. ds. Warners; 7 u. jeugd- av. spr. mej. A. v. d. Werve, Dordrecht en deh eer v, d. Made, "s-Heer Hendrikskin deren. Meliskerke 9,30 u. en 2 u. ds. Bakker. Nieuw- en St. Joosland 9,30 u ds Van Woerden, Middelburg. O. en W. Souburg 9,30 u. en 2 u. (Doop) ds. Spijkerboer. Ritthem 9,30 u. en 2 u. ds. Bartlema. Veere 9,30 u- ds. Fagel. St. Laurens 9,30 u. en 2 u. ds. Simoons. Vrouwenpolder 2 u de hr Th. F. Faber, theol. cand Sloten. 't Zand 10 u. ds. Kelder; 2 u ds. Warners. Zoutelande 9,30 u. en 2 u. ds. Oosthoek. Baarland vm en rm. ds. Dagevoes. Biezelinge 9,30 u. ds. Van Steenbergen. Borssele 9,30 u en 2 u ds. Bunjes. Driewegen 2 u de hr De Haan. Ellewoutsdrik 9,30 u ds. Hulsbergen. Hansweert 9,30 u en 6.30 u ds Plaggemars Hoedekenskerke 9,30 u ds Van Willems- waard; 6 u ds. Hulsbergen. Heinkerszand nm. ds. Van Burgeler. Kapelle 9,30 en 2 u. dr. Schmidt. Kloetinge 9,30 u. en 2 u. ds. H. Boersma. Kruiningen 9,30 u. en 2 u. ds. J. Mortier. Krabbendijke 9 u en 2 u ds. Baarslag Ovezand 9,30 u de hr De Haan Nieuwdorp vm. leesdienst; nm. ds. Wag ner. Nisse 9,30 u ds. Wagner van Nieuwdorp. Oudelande 9,30 u. en 2u. ds. Matzer van Blois. Schore vm. en nm. ds. Postma. 's-Heer Abtskerke 10 u en 2 u ds. Drost. 's Heer Arendskerke vm. en nm. ds C v d. Waa. 's Heerenhoek geen dienst. Rilland Bath 9,30 u. ds. J. C. Sickesz; 2 u. ds. H. J. Plaggemars, Hansweert. Yerseke vm. en nm. ds. Bons. Waarde vm. en nm. ds. Hoogenraad. Wemeldinge 9,30 u. en 1,30 u. ds. A. de Bruljn. Wolphaartsclijk 9 30 u ds. Visbeek; 2 u ds. Van Steenbergen Colijnsplaat 9,30 u. en 2 u. ds. J. H. Kluiver. Kats 9,30 en 2 u. ds. M. Hansen. Kortgene 9,30 u. en 2 u. ds. v. d. Most van Spijk. Aardenburg 10 u. ds. Van Dalfsen. Breskens 9 30 u ds. Lekkerkerker: 5,30 u ds. D. Goudzwaard. Biervliet 9,30 u. ds. Vrijlandt. Twee schepen bij Ameland in het ijs blijven steken. De „Waddenzee en de „Ameland", t-wee schepen, van Wagenborg's passag!ers- dienst NesHolwerd, waarvan de eerste Woensdagmiddag en de laatste gistermor gen van Nes te Holwerd (Gris aange komen, vertiokken gisteren op den gewo- en tjjd van Holwerd voor de teriigreis naar Ameland. Beide schepen bleven even wel op korten afstand van Ameland in het ijs steken 'De booten, zijn geladen met post en stukgoederen. Vanmorgen waren zy er nog n'et in geslaagd los te komen Indien het var middag niet gelukt is, de booten uit het ijs te bevryden, zal men met een barkas trachten de twintig pas sagiers die een gedwongen nachtverblijf op het ijs hadden, en de post over te ne men. SPAANSCHE BOER VAN 114 JAAR OVERLEDEN. Een der oudste menschen ter wereld, een 114-jarige boer, is te El Ferrol (Spanje) overleden. Hij is nooit van zijn leven ziek geweest, alleen heeft hij eens een been ge broken. 17-JARIGE WIE LR I JD STER DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN EN OMGEKOMEN. In de Groote Houtstraat te Haarlem fiet ste gistermiddag het 17-jarig meisje De W. met een vriendinnetje rechts van den weg, toen een zwaar beladen truck met opleg ger van een expediteur uit Beverwijk wilde passeeren. De bestuurder moest naar rechts uitwijken voor eenige links geparkeerde auto's. Hierdoor raakte de oplegger de fiets van het 17-jarige meisje. Zij viel juist voor het rechterwiel, dat haar over het hoofd ging. De dood trad onmiddellijk in. DE MOORD OP DEN VERZEKERINGSAGENT TE HAARLEM. De verdachte C. V. eind Maart voor de rechtbank. De instructie in de zaak tegen den ver zekeringsagent C. V., (vroeger woonachtig te Middelburg), beschuldigd van moord op den verzekeringsagent D. L. Ch. is thans gesloten. Men verdenkt C. V. er van dat hij zijn slachtoffer met een hamer de hersens heeft ingeslagen en daarna, om de sporen van het misdrijf uit te wisschen, het huis in braiid heeft gestoken. Deze zaak, waarvoor te Haarlem groote belangstelling bestaat, zal einde Maart voor de rechtbank aldaar behandeld wor den. Als verdediger zal optreden mr. F. Pau wels, uit Amsterdam. De door de rechtbank benoemde deskundige dr. A. Kleintjes heeft uitgemaakt, dat de verdachte volkomen toerekenbaar is. De door den verdediger mr. F. Pauwels aangewezen deskundige dr. Coenen te Haarlem acht hem verminderd toerekenbaar. De verdachte ontkent hardnekkig zich aan moord te hebben schuldig gemaakt. Volgens hem heeft hij D. L. Ch. neergesla gen, na een hoogloopende ruzie. Cadzand 9,30 u. de heer I. Verduyn te Bres kens. Groede 9,30 u ds. G. J. Derksen. Hoofdplaat 9,30 u. ds. M. R. Pliester. Nieuwvliet 2 u ds. G. J. Derksen. Oostburg 9,30 u ds. F. Oort. Schoondijke 9,30 u ds. J. A. Swart. Sluis 10 u. ds. Beukenhorst. Sint Kruis 8,30 u. ds. Van Dalfsen. Sint Anna Termuiden 2 u. ds. Beukenhorst. Waterlandkerkje 9,30 u. ds. Van Yperen. Zuidzande 9,30 u cand. S, Dotinga, hulppr. Enschede. Geref. Kerk. Arnemuiden 9,30 u. en 2 u. ds. H. Scholing; Domburg 9,30 u en 2 u ds. J. E. Visser (Bed H. Av. en Dankz.) Westkapelle 9,30 u ds. A. Koning; 2 u le zen eener leerrede. Baarland 9,30 u. en 2 u. ds. G. Leene. Heinkenszand 9,30 u. en 2 u. ds. J. Booij. Nieuwdorp 9,30 u. en 2 u. ds. E. Beukema. Yerseke v.m. n.m. ds. Egmond. Wemeldinge 9,30 u. leesdienst; 2 u Colijnsplaat 9,30 en 5,30 u ds Veenstra. Wissenkerke 9,30 u. en 2 u. ds. A. A. Oos tenbrink. Aardenburg 9,30 u. en 2 u. ds. Tiemens. Evang. Luth. Middelburg 10 u. ds. C. F. Nolte „Dobbelen de krijgsknechten" (Matth. 27: 35); av. 7,30 tot 8,30 'u. ds. C. F. Nolte „Heeft het zin voor Finland te bidden?" (cor. med.) Groede 9;30 u. da. M. P. Stol. Doopsgez. Gem. Goes 10'A u ds. J. Koekebakker (Doop) Aardenburg J.0 u. ds. Mulder. Vrijz. Heiv. Middelburg 10 u. ds. E. P. Borgman. Geref. Gem. Middelburg vm., nm. en av. ds. A. Verhage. Westkapelle 9,30 u., 2 u. en 6 u. leesdienst. Hoedekenskerke 9 u., 2 u. en 5 u. leesdienst. Krabbendijke 9 u, 1,30 u en 5,30 u lees dienst. Rilland 9 u., 1,30 u. en 5,30 u. ds. B. van Neerbos. Yerseke vm., n.m. en av. leesdienst. Wemeldinge leesdienst. Geref. Kerk (Ilerst. Verband). Middelburg 10 u leesdienst; av. geen dienst Vry Evang. Gem. Wemeldinge 9,30 u. en 2 u. ds. P. Werges. Chr. Evang. Kerk. Yerseke vm. en nm. ds. M. J. Mooij; av. Bidstond. Chr. Ger. Gem. Middelburg 10 ai leesdienst; 2 u ds W. Meijnhout van Vlissingen. Geref. Bond. Middelburg 2 u en 6 u dé hr Hubach te Ysselmuiden. Eglise Wallonne. Middelburg Pas de service. Leger des Heils. Middelburg: 7,30 Bidstond; 10 u. Heiligings- dienst; 3,30 n.m. Verblijdingsmeeting; 8 u. Opwekkingssamenkomst. ZUID-BEVELAND. VEREENGING WIJKVERPLEGING TE KATiü^. Jaarvergadering. KAPELLE. De vereeniging Wijkverple ging Kwam onder voorzitterschap van den nr A Slabbekoor in vergadering bijeen Uit het financieel verslag van de pen- ningmeesterea-ie, mevr. m vj vu.. ve—Lucier bleek, dat voor de wijkverple ging in totaal de ontvangsten bedroegen 1825,12 en dat net iiatieeug samo vuoi de tbc-bestrijding bedroeg 413,44 In verschillende gezinnen werd bijstand ge boden en hulp verstrekt. De ontvangsten van de coöperatie s en de leden bed. oeg 1302. De Emmabloerhcollecte bracht op 92. De voorzitter deelde mee dat te Bieze linge door de leden de contributie mei circa 20 was verhoogd, nieuwe leden waren toegetreden en enkele hadden hu,, bijdrage verhoogd. Met genoegen werd dit vernomen, het strekt tot navolging. De wijkzuster deelde mee in Var ver slag dat door haar aan 108 patiënten 277S maal hulp was verleend, 15 werden afge legd, 3 behandeld onder de hoogtezon, 52 zuigelingen weiden behandeld aan het consultatiebureau. Het tbc-bezoek was 258, ii geschreven werden 13 gezinnen en 12 patiënten. Een damescomité voor zie- kenvoeding reeds eerder gevormd schonk aan verschillende gezinnen goede voeding De zuster dankt de beide doktoren voor hun steun en medewerkingen en dr. J. D. Schmidt voor den moreelen steun. Dokter Pfeiffer en dokter Ris-eeuw roemden de ijver en vlijt van, de zuster, de samenwerking was steeds voortreffelijk. De voorzitter dankte de penningmeester- esse en de zuster voor het vele goede, voor de vereeniging verricht, De secretaris was met lof vervuld over de medewerking van den gemeenteraad welke steeds blijkt deze vereeniging een goed hart toe te dragen Dit bleek ook uit de verhooging van de subsidie. Tol uitzending van enkelen kon worden over gegaan voor herstel in Zonneveld en an dere daartoe bestaande inrichtingen Herkozen werden de aftredende bestuurs leden dr. J. D. Schmidt en burgemeester Bierens. De begrooting voor 1940 werd vastge steld zooals het bestuur aangaf zonder op of aanmerkingen. In de commissie tot nazien van de re kening 1940 werden benoemd de heeren: J. Ganseman en P. M Keim. De hr A van der Graaff dankte na mens de leden voor het vele goede aan de lijdenden verricht. Spr. is recht dankbaar dat het bestuur steeds zoo op de bres staat. TUTNBOUWVEREENIGESTG KAPELLE—BIEZELINGE. 1 Jaarvergadering. KAPELLE. In het hotel De Zwaan kwam de tuinbouwvereeniging KapelleBiezelin ge in jaarvergadering byeen onder voor zitterschap van den vice-voorzitter, den hr H. Eversdyk. In zyn jaarverslag deelde de secretaris, J. A. Mol mee, dat de vereeniging 126 leden telt. Gewerkt werd voor de uitroei ing van de konijnenplaag. Deze is vooral dezen winter ter hand genomen. Ook is er de aandacht op gevestigd, dat het wa ter op peil dient gehouden te worden door de Breede watering Uit het finan cieel verslag bleek de goede gang var- zaken. Het saldo bedroeg 349 95 Als af gevaardigde voor diverse vergaderingen werd benoemd de voorzitter de hr G. van der Vliet. Herkozen werden de aftredende be stuursleden de heeren C. van. der Vliet en J. A. Mol. Opgave zaaiboonen volgde, waarby een drukke bespreking ontstond over de teelt van ;dubbele stamprincesseboonen zon der draad. Bij de rondvraag werd gevraagd naar de pootaardappelen, of gezorgd was dat deze vorstvrü waren. Ook werd door een der leden naar voren gebracht wat te doen tegen de spreeuwenplaag In den kersen tijd veroorzaken deze veel last voor de bezitters en huurders van boomgaarden. Ook werd besloten om het behoud van een goeden waterstand krachtig ter hand te nemen en de besturen welke hierover hebben te beschikken, medewerking te verzoeken. VOOR DE FINNEN. YERSEKE. Door de Vrouwenvereeniging „Tabitha" werd onder de leden een collecte gehouden ten bate van Finland. Een aardig bedrag kon ter hand gesteld worden aan de bevoegde personen. Laat iedere vereeni ging eens een enkele maal het arme ver drukte Finland gedenken. Het resultaat zou zeker bevredigend zijn. HET NUTSTOONEEL. YEREKE Het Nutstooneel dat in de kor te periode van haar bestaan reeds zooveel van zich deed spreken heeft thans in stu die het stuk „De Vreemdeling" van Antoon Coolen. Het is voor deze tooneelclub wel een zeer groote aanpak om een dergelyk stuk te beginnen. Immers het werd ook op gevoerd door het Nieuw Schouwtooneel on der directie van Ko van Dök en Frits Bouw meester. We weten echter dat het Nuts tooneel durft aan te pakken en vol ver trouwen zien we dan ook de opvoering, die binnen korten tijd zal plaats hebben, tege moet. DE MOEILIJKHEDEN DER OESTER- CULTUUR. YERSEKE. Daar de- voorraad oesters voor de verzending thans zeer gering is heeft een van onze handelaren een groote partij Fransche consumptieoesters geïm porteerd. Laten we hopen dat weer niet zooals andere jaren veel zaaigoed uit Fran krijk zal worden aangekocht, daar dan on ze kleine panneboeren weer in het nauw worden gedreven. Men is thans volop bezig om de doodge vroren oesters te verwyderen. Met bennen vol haalt men ze van de zeeften en per- ceelen af. Men is wèl genoodzaakt schoon schip te maken daar anders de nog in leven zijnde oesters door de rottende bestanddee- len der bevroren oesters ook nog zouden dood gaan. YERSEKE. Het paard van den heer N. Hoebeke tuimelde met kar en til van den dijk nabij de Jul an astraat, welke tuimeilng nog wondergoed afliep. De wagen liep eeni ge schade op terwyi het dier zyn. weg weer kon vervolgen. Molen op non-actief. YERSEKE. De molen aan de Lange Ville die ruim 200 jaar trouw haar dienst heeft gedaan, is thans op non-actief gesteld. Er achter is een bedrijf verrezen dat kan wed ijveren met de modernste maalderyen. Dc heer van Iwaarden heeft kosten nog moe'.te gespaard om het moderne karakter in dit bedrijf te verwezenlyken en het geheel maakt dan ook machtigen indruk. Onze oude molen zal voorloopig nog wel een poosje blyven staan, maar toch zien wi er in dat Yerseke binnen afzienbaren tijd weer een stuk van haar oude glorie zal moeten missen. AFD. OUDELANDE DER Z. J. L. OUDELANDE. Woensdagavond kwam de pas opgerichte Vereen ging van Zeeuwsche Jeugd-Landbouwleden (Z.J.L.) afd. Oude lande en omgeving, in algemeene verga dering byeen. De opkomst der leden was zeer goed. Na opening en voorlezing der notulen, kwam de heer H. I. Leendertse aan het woord, die een inleiding hield over: „Bedryfsstudiegroepen en bedryfsvereeni- gingen". In deze inleiding werd de groote beteekenis van deze groepen en vereenigin- gen uiteengezet en het verschil er tusschen. Bedryfsstudiegroepen maken kostprysbere- keningen van landbouwproducten en trach ten aan de hand daarvan te komen tot kost- prysverlaging. Bedryfsvereenigingen trach ten door opbrengstvermeerdering te komen tot kostprijsverlaging. Vervolgens voerde ir. Versteeg het woord over: „Aardappelselectie". Spr. zette op een duidelijke wyze uiteen, hoe deze plaats moet hebben. Om te komen tot gezond pootgoed moet men: le uitgaan van ge zond pootgoed; 2e. vroeg en doorloopend selecteeren; 3e. geïsoleerde ligging van het perceel; 4e. groen rooien. Op beide inleidingen volgde een leer zame bespreking. Het was reeds laat ge worden toen de voorz. deze goed geslaag de vergadering sloot. Jaarvergadering Chr. Meisjesvereeniginen. RILLAND. Woensdagavond werd onder voorzitterschap van mevr. SickeszSnyders de jaarvergadering der Chr. meisjesvereeni- gingen „Irene" en „Weest Eensgezind" in „het Wapen van Rilland" gehouden. Nadat deze druk bezochte bijeenkomst door ds. Sickesz was geopend, volgden de jaarverslagen van secretaresse en penning- meesteresse. Verder werd de avond gevuld door zang en voordracht terwijl ook een tableau „Hulp aan Finland" werd ten too- neele gebracht. Onder het spelen van Het Finsche Volkslied werd in de zaal een col lecte voor het Finsche Roode Kruis gehou den. Deze collecte bracht de som van f 47,30 op. Cabaret-avond voor de militairen. RILLAND. Donderdagavond werd door de commissie voor O. en O. aan de alhier gelegerde militairen en genoodigden een ca baretavond aangeboden. Het cabaretgezel schap onder leiding van Joop Theunisse trad op en oogstte grooten bijval. De zaal van het Wapen van Rilland was stampvol. DE UJENTEELT. WAARDE. Woensdagavond trad alhier de heer C. W. C. van Beekom Ir. by de Ne derlandsche Uienfederatie op, in de Melk- salon by Nagelkerke. Spreker behandelde de beteekenis van de proefnemingen in de praktijk, met uien genomen: de wyze van bewaren, de wijze van beschutting tegen vorst, en de verschil lende meststoffen te gebruiken by de teelt. Door verschillende personen werden naar aanleiding van het gesprokene vragen ge steld. Ze werden door den spreker beant woord. Aan het begin werd de spreker ingeleid door den heer H. Wolfert alhier en aan het einde werd een woord van dank toege bracht. Ouderavond. WEMELDINGE. Deze week hield de school met den Bybel haar jaarlyksche Ouderavond. De voorzitter Jaq. Wabeke opende de vergadering met een hartelyk welkom aan allen, liet zingen Ps. 89 3 en ging voor in het gebed. Hierna sprak ds. P. Werges over Jozua: „Ik en myn huis, wy zullen den Heere die nen". In dezen moeilijken tijd aldus spr. komt het er juist op aan, om niet af te glijden, niet te verslappen, niet ons begin sel te verloochenen, maar vast te houden aan God, juist ook bij de opvoeding van onze kinderen. De secretaris Joh. Florussc leverde daarop het jaarverslag, met veel anecdotes gekruid, dat met belangstelling aangehoord werd. Vervolgens zong het zangkoor eenige lie deren en werd gepauzeerd, waarby ver- verschingen rondgediend werden. Na de pauze was het burgemeester Wil- lemsen, die een rede hield over Luchtbe scherming en vervolgens nog een - voor dracht hield, die een luid applaus uitlok te. De onderwyzer Dronkers, sprak eenige opwekkende woorden en las voor „De Kla xon". Tenslotte was het den heer P. Sivart, hoofd der schippersschool die het slotwoord sprak en met dankgebed eindigde. VOOR DE FINNEN. WEMELDINGE. De collecte welke alhier ten bate van Finland is gehouden heeft met de nagekomen giften opgebracht totaal 296, waarvoor alhier warme kleeren zyn gekocht en bovendien nog twee groote kis ten vol gedragen kleeren. Men kan dus zeggen dat de collecte in Wemeldinge uit nemend geslaagd is. r- NOORD-BEVELAND. DOOFSTOMME KINDEREN. Een welgeslaagde propaganda- avond voor het instituut „Effet- ta". WISSENKERKE. Op 28 Februari 1940 werd er in de Chr. School alhier een lezing met lichtbeelden gehouden over het Christe lijk Doofstommen-instituut „Effetta" te Voorburg. De avond werd geopend door ds. Grolle, die schetste hoe erg het is, als men kinderen heeft die doofstom zyn, en wat een zegen het is, als deze kinderen toch nog Christelijk onderwys kunnen krygen. Daar op gaf hy het woord aan den heer Brymer, onderwyzer aan het instituut. Spr. zette uiteen, hoe moeilijk het is, om doofstomme kinderen te doen begrijpen en spreken. Het instituut te Voorburg is het eenigste christe lijke voor doofstomme kinderen in Neder land. De kinderen worden door hun ouders gebracht op een leeftyd van 4 jaar en bly- ven tot ze den leeftyd van '17 a 18 jaar heb ben bereikt. Ze leeren een vak, en er zyn er zelfs velen die voor ze weggaan belijdenis in de kerk afleggen. Spreker zeide hoe erg het is voor de kinderen en ook voor de ouders als ze alleen maar met vacantie naar huis kunnen, maar hoe verheugend voor de ouders als ze terug komen en zich ontwik keld blyken te hebben. Velen gaan later in het huwelyk. Er zyn gezinnen bij waarvan er drie kinderen op school zijn, uit Drente zelfs een gezin van 4 kinderen. Ieder kind kost het instituut per jaar 480, meestal wordt er 280 betaald. De rest moet men halen van giften. Hierop werd een collecte gehouden waar voor flink geofferd werd. Tevens kreeg men een inschryvingsbiljet, om een half- jaarsche of een jaarlyksche bydrage. Er werd druk ingeschreven, Uit de lichtbeelden was te zien, hoe de in richting is geregeld, en hoe de kinderen het onderwys genieten. De zangvereeniging „Halleluja" zong eenige liederen. Ds. Oostenbrink sprak het slotwoord en sloot de samenkomst met dankgebed. Verplichte stierenkeuring. WISSENKERKE. De verplichte stieren- keuring, zal alhier worden gehouden op 12 Maart des namiddags 4 uur op de hofstede van den heer C. de Kam. Z.-VLAANDEREN W.D. SMOKKELARIJ VAN VEE LANGS DE ZEETJWSCH-VLAAMSCHE GRENS. Sedert ruim een week wordt weer smok kelhandel in vee geconstateerd langs de Zeeuivsch-Vlaamsche grens naar België. De veeprijzen zyn daar merkelijk hooger dan hier te lande. In de verloopen week werden door de Belgische douanen langs de verschillende grensposten van Cadzand tot Clinge niet minder dan twaalf koeien in beslag genomen. Opmerkelyk is, dat de kommiezen geen enkelen smokkelaar (te pakken hebben kunnen krygen Allen konden de grens overvluchten naar ons land. MUZIEKCONCOURS TE GROEDE OP 14 JULI. Ter gelegenheid ;van liet 100- jarig bestaan van „Eendracht maakt Macht". Het muziekconcours van den Bond van Muziekvereenigingen in Westelijk Zeeuwsch -Vlaanderen zal dit jaar worden gehouden te Groede ter gelegenheid van het 100-ja- rig bestaan van de muziekvereeniging „Eendracht maakt Macht" aldaar. Ondanks de vele mobilisatie-moeilykheden is de bond er toch in geslaagd, een voldoende deelname te krygen. Reeds 10 vereenigin- gen hebben zich aangemeld. Deze worden nader gepubliceerd met opgave van uit te voeren nummers en afdeelingen waarin ge speeld wordt. De datum van het concours is bepaald op 14 Juli, behoudens onvoor ziene omstandigheden. Zoowel de bond als de muziekvereeniging te Groede stellen het zeer op prijs, dat er zooveel vereenigingen willen deelnemen en dat het 100-jarig be staan van „Eendracht maakt Macht" met een concours kan worden gevierd. Kiezerslijst. IJZENDIJKE. De kiezerslijst'werd alhier vastgesteld met een aantal van 1435 kie zers. COLLECTE VOOR FINLAND. IJZENDIJKE. De collecte voor hulpver leening aan het Finsche Roode Kruis bracht de som van 562,84 op. Dit voor onze streek opmerkelyk fraaie resultaat werd bereikt door een zevental dames-collectanten onder leiding van mevr. Willemsen. Gold de op brengst van den eenigen tyd geleden door de leden van den raad gehouden inzameling ten bate van het Nationale Steuncomité ten bedrage van 442 reeds als byzonder ge slaagd, dan verdient het kranige dames-ze- vental dat thans aan den arbeid is geweest een dubbele vermelding. MARKTBERICHTEN Middelburg, 1 Mrt. Fruitveiling. Ap pels: Goudreinetten 4—19 c„ Present van Holland 7—14 c., Zure Bellefleur 1—12 c„ Zoete idem 39 c„ Zoete Ermgaard 412 c„ Groninger Kroon 36 c„ Jonathan 7 12 c„ Roodbakker 7—8 c., Campagne zoet 4 —10 c„ Ananas Reinet 4—5 c., Grauwzoet 17 c Bramley Seedling 26 c„ Reine d'Or 4 c„ Blomzoet 27 c„ Hondsmuil 46 c„ Huismanszoet 36 c„ Tante Dora 4 c., Al- lington Pippin 617 c„ Meigroen 36 c„ Peren: St. Remy 1013 c„ Pondspeer 9 c„ Francois Borgia 13 c., Gieser Wildeman 9 18 e., Kleipeer 513 c„ Brederode 812 c„ Josephine de Maline 13 c„ Comtesse de Pa ris 10 c„ alles per kg. Z i e r i k z e e, 29 Febr. Ter graanbeurs geringen aanvoer. Uien, groote bruine en witte f 1,50, per 50 kg. Coöp. Veilingsver. Zierikzee. Kippen eieren f 3,904,50, idem kleine f 3,703,80, per 100 stuks. Boter: f 0,§00,65, p. pond. Boterprijs Commissie f 0,85,' per pond.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 4