9W f§i tfllDDELBUR6S€HE COURINT -rvtnttcxu. STERAVIT 183e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2363. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD (8.60ESCHE COÜStANT) 1 MAART 1340 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tariet op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bü vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. De Ru^sers staaira ©p> twee kilometer vara Wêfeorg Vrees voor doorbraak der Finsche linie. Nog steeds wordt er met verbittering ge streden om de Fir.sche stad Wiborg (Viipu- ri). De Russen zijn thans opgerukt tot op 2 kilometer van de stad 't Roode leger bevindt zich nu ten Oosten en ten Zuiden van Wiborg en heeft twee spoorlij, en bezet, die naar de staa leTuen, alsmede drie stations in de nabijheid. Ook de hoofdwegen uit het Zuiden en Oosten naar de stad z\jn in Russisch bezit De veischrikkelüke druk /der Russen heeft de verdedigers genoodzaakt zich te rug te trekken. Zü houden op het ©ogen blik moed'g stand op een linie, die recht streeks loopt van de Finsche Golf naar Vuoksen halverwege de Karelische land engte Militaire deskundigen wijzen er evenwel op, dat deze sector ernstig in den rug zou worden bedreigd, als de Russen bjj Wiborg zouden doorbreken. Van Finsche züde deelt men mede, dat er geen sprake is van 'n doorbraak. De po sitie der Finnèn is zeer ernstig zoo zegt men doch er is nog geen reden tot pes simisme. 18 TANKS VERNIELD Het Finsche legerbericht luidt: Op del landengte van Karelië bleef de vpand druk uitoefenen tusschen de Golf van Viipuri en het Vuoksenmeer, waar de Finnen zich op nieuwe stellirgen hebben teruggetrokken. De vüand leed zware ver liezen Veertien tanks werden vernield. Bij de Taipale werden drie hevige aanvallen van de Russen teruggeslagen. Ten Noord oosten van het Ladogameer zijn aanvallen in de richting van Pitkaranta teruggedre ven. Elders activiteit van patrouilles en artillerie Vier tanks en een pantserwagen werden vernield. By Kuhmo hebben de Finnen zich meester gemaakt van eenige haarden van tegenstand By Petsamo is de strijd in de omgeving van de Nautsi voort gezet. CHAMBERLAIN ONTWIJKT EEN VRAAG VOOR BRITSCHE TROEPEN. De Engelsche minister-president Cham berlain, heeft den conservatieven afge vaardigde, Locker Lampson medegedeeld dat .,met het oog op den stand der parle mentaire zaken' 'hü geen hoop kon geven dat tijd kon worden gevonden voor de be handeling van een motie van Lampson in zake den oorlog in Finland. De motie van Lampson zou het Lager huis hebben gevraagd te verklaren, dat de regeering, met het oog op het verlies van Polen, Tsjecho-Slowakije en het heerschen- de gevaar van een onder den voet loopen van Finland en met het oog op het feit, dat de geallieerde legers intact blijven, ondanks het feit, dat er reeds zes maanden oorlog is, een aanzienlüke troepensterkte zou vrij maken voor directen dienst in Finland, zoo noodig onder de Volkenbond. FINLAND PROTESTEERT BIJ DEN VOLKENBOND. De Finsche gedelegeerde te Genéve heeft gisteren een nota van zijn regeering over handigd, waarin de ooi log .methode van de Sovjet-Unie aan de kaak wordt gesteld, oa. het systematisch bombardeeren van dorpen, scholen en hospitalen. De nota, welk drie pagina's telt, zal binnenkort gepubliceerd worden enworden toegezonden aan alle staten, leden van den Volkenbond. Zweedsch beroep op Amerika. Op de intellectueele leiders in de Ver. Staten wordt een beroep gedaan om Fin land spoedig en op alle mogelijke wijzen te hulp te komen ,in een manifest, dat on derteekend is door een aantal vooraan staande Zweden, die op cultureel gebied werkzaam zijn. Tot de onderteekenaars behoort oa Prins Oscar Bernadotte, li., van het wereldcomité der Y.M.C.A. In het manifest wordt gezegd, dat de op roep gedaan wordt ten behoeve van een land, dat door nauwe geestëlyke banden met de Ver. Staten is verbonden en dat de volken van Noord-Europa hebben bijge dragen tot het vormen der democratische idealen en denkbeelden in Amerika. Dui zend jaar lang hebben de volken van Fin land en Zweden zij aan zij gestaan als de Noordelüke voorpost der Westersche be schaving tegen het despotisme van het Oosten. Finlands schild, aldus vervolgt de op roep, is onbesmet. Zonder de geringste provocatie, met een koelbloedige leugen als verontschuldiging, hebben de Sovjet dictators onmeedoogenloos hun horden in den strijd geworpen Legen een vreedzaam klein buurland. Nooit is een zaak duidejjjker geweest: nooit heeft een natie een rechtvaardiger verdedigingsoorlog gevoerd dan Finland voert tegen den roofzuchügen Russischen reus. Dit is een strijd op leven en dood voor het volk van Finland en het gehee- le Noorden van Europa; Voor een overwonnen volk beteekenl de Sovjet-Russiche ..levensruimte'' het kerk hof van zijn nationale cultuur. „Wy richten»-dezen oproep alleen tot u aldus het manifest om uw volk ten volle te doen inzien, dat in dit geval in talmen een groot gevaar schuilt Spoedige hulp is een gebiedende eisch. Opdat Finland voor vernietiging ge spaard zal blijven en een billüken en zeke ren vrede zal bereiken.is het van liet al lergrootste belang, dat het volk der Ver Staten al zijn gewicht als groote neutrale mogendheid in, de schaal legt voor Fin lands rechtvaard'ge zaak. Daarom richten wy dit pleidooi tot u „Komt Finland spoedig te hulp en op alle mogelijke wijzen'-' Niets bekend over sluiting van de Nederlandsch-Duitsche grens. BELGISCHE FANTASIE. Naar aanleiding van een bericht van het Belgische telegraafagentschap uit Eupen over een gerucht, dat met ingang van 1 Maart o.a. de DuitschNederlandsche grens gesloten zal worden, vernamen wy, dat hiervan bü het departement van bui- tenlandsche zaken niets bekend is. Zooals bekend is het verkeer over de NederlandschDuitsche grens sedert gerui- men tijd aan beperkende bepalingen gebon den. Een mededeeling, dat verdergaande beperkingen in het voornemen zouden lig gen, is niet binnengekomen. Italië eiscfif doorvaart naar de Zwarte Zee HEEFT ENGELAND REEDS EEN DERGELIJKEN STAP GENOMEN? Reuter meldt uit Rome: Een klaarblijke- lyk geïnspireerde verklaring is hier in om loop gebracht, welke inhoudt, dat Italië voor zich de volledige toepassing opeischt van de Conventie van Montreux van 1936, welke wanneer Turkije toestemming geeft veroorlooft om oorlogsschepen naar de Zwarte Zee te zenden ter bescher ming van het scheepvaartverkeer. Gezegd wordt, dat de onmiddellyke oor zaak van deze verklaring ligt in het niet bevestigde bericht, dat Engeland reeds toe stemming aan de Turksche regeering had gevraagd om een dergelyken stap te on dernemen. Hieraan wordt toegevoegd, dat het dui delijk is, dat, afgescheiden van de banden, die bestaan tusschen Turküe en de Gealli eerden met het oog op eventueele complica ties in de Middellandsche Zee, de clausules van de Conventie van Montreux volledig werkzaam zyn en dat Italië met hetzelfde recht als de andere onderteekenaars kan vragen om toepassing der conventie. Italië zou niet onverschillig kurtnen bly- ven voor wat het ook zü, dat het Naburige Oosten en den Balkan raakt. Dat de Fransch-Engelsche militaire acti viteit in het Naburige Oosten zich ook reeds zou hebben uitgestrekt tot den hier ge noemden maatregel, was nog niet eerder gemeld. Gezien in het raam der Geallieer- Sumner Welles ie Herlijn. De onderstaatssecretaris van het minis terie van buitenlandsche zaken der Ver. Staten, Sumner Welles, is vanochtend te gen tien uur voor een verblyf van eenige dagen te Berlijn aangekomen-. In opdracht van den rüksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop wa ren op het station ter begroeting aanwezig de staatssecretaris van het Duitsche minis terie van buitenlandsche zaken Von Weiz- sacker en den chef van het protocol, ge zant Von Doernberg. Ook de Amerikaan- sche zaakgelastigde te Berlyn, Kirk, was met leden der Amerikaansche ambassade op het station verschenen. GOES -C Duitsche kolen niet meer overzee naar Italië. Naar United Press uit Londen meldt, zal Engeland van heden af de belangrijke transporten-over-zee van steenkolen, af komstig uit Duitschland, naar Italië, aan houden en aan de contrabande-controle on derwerpen. Tot dusver waren zü hiervan uitgesloten. Op enkele beperkte verschepingen zal Italië nu Duitsche kolen per spoor ont vangen, echter niet in voldoende hoeveel- den. Daarom zal Italië naar nieuwe bron nen moeten omzien. Voor Rotterdam beteekent dit een zware slag, daar iedere week vele Italiaansche schepen de haven binnenliepen om de met rünaken uit Duitschland aangevoerde ko len in te nemen. Britsche vliegtuigen boven Berlijn. Reuter meldt uit Londen: Vliegtuigen der Britsche luchtstrijdkrachten hebben in den afgeloopen nacht" voor den derden keer van deze week boven Berlyn gevlogen. Tüdens de vliegtochten werd gevlogen boven vele belangrüke steden in Noordwest Duitschland 'en Oostzeehavens. de voorbereiding is dit bericht intusschen geenszins onwaarschijnlük. Meer dan 20 personen verloren het leven en meer dan 500 werden gewond, toen een dezer dagen een rnado' Albany in den Amerikaan schen staat Georgia teisterde. Een overzicht van de verwoesting, welke werd aangebracht. Geen verhooging van de salarissen der rijksambtenaren Ook de 5 pet. korting wore t niet ingetrok ken. Namens de regeevig is Donderdagmiddag aan de vertegenwoordigers dei1 zes vakcen trales van overheidspersoneel medege deeld, dat de regeering er niet toe heeft kunnen besluiten, den rijksambtenaren thans een toeslag op hun bezoldigingen toe te kennen, respect.evelijk de nog altijd be staande korting van -5 procent in te trek ken. Er komt dus op het oogenblik in de bezoldiging van het rijkspersoneel geen verandering. Het standpunt der regeering is, dat de schatkist op het oogenblik niet toelaat in de traktementen verbetering te brengen. Wel is waar is het indexcijfer der kosten van levensonderhoud gestegen, doch het komt de regeering gewenscht voor, de be slissing over een hoogere bezold ging nog even aan te houden. In dit verband werd het denkbeeld geopperd, meldt de Tel om opnieuw te overleggen, indien de stijging van het indexcijfer bv. 10 procent mocht gaan bedragen. Een toeslag, respectievelijk intrekking van de korting, thans, zou naar het oordeel der regeering de gevaarlyke spiraal in wer king brengen van hoogere kosten van le vensonderhoud als gevolg van hoogere loo- nen en dan opnieuw hoogere kosten voor levensonderhoud; immers, indien de regee ring tot verbetering van de tractementen van haar ambtenaren besluit, zouden ge meenten en provincies moeten volgen en bovendien zou ook in het particuliere be drijfsleven een actie voor loonsverhooging ontstaan. Van de zyde der vakcentrales werd hier tegen opgemerkt, dat in tal van bedrüven de loonen reeds verhoogd zijn. Naar het oordeel der regeering gaat een vergelijking van particuliere bedrijven met de overheid evenwel niet op: de regeering is verant- woordelük voor de kosten der mobil'sarie; aan de schatkist worden in deze tyden toch al buitengewoon hooge eischen gesteld en het is in het belang van het geheele land. dat de rijksmiddelen niet aan grooter span ningen blootgesteld worden dan strikt nood zakelijk is. De onafwijsbare noodzakelijkheid van verhooging der tractementen over de ge heele linie is op het oogenblik. naar de op vatting der regeerïng, niet aanwezig. Indien het prijspeil zich in ongunstigen zin mocht blijven ontwikkelen, is de regeering bereid op een nader te bepalen tijdstip de kwestie weer in het georganiseerd overleg te doen bespreken. Uiteraard heeft dit besluit de vakcentra les zeer teleurgesteld. Waarschijnlijk zal er spoedig een vergadering belegd worden van de voltallige besturen der centrales, ten einde de situatie nader onder de oogen te zien. Duur teby slag aan kleine grondgebruikers verlengd. De ministers van sociale zaken en van economische zaken hebben de regeling in zake toekenning van een duurtebyslag aan kleine grondgebruikers, welke regeling 2 Maart a.s. zou afloopen, tot nadere ken nisgeving verlengd. Scandinavië vraagt: Houdt op met den onwetfigen mijnenoorlog. Hoop op steun der andere neutralen. De Noorsche -minister van buitenland sche zaken, Koht, heeft gisteren verklaard, dat Noorwegen door den oorlog 50 schépen heeft verloren, in het geheel met een in houd van 110,000 br. reg. ton. 350 Noor sche zeelieden en passagiers zijn om het le ven gekomen. Het is bewezen, dat negen der schepen door Duitsche strijdkrachten zijn tot zinken gebracht. Koht heeft onthuld, dat in de laatste bij eenkomst der ministers van buitenlandsche zaken van Noorwegen, Zweden en "'Dene marken overeen is gekomen, afzonderlijk stappen te doen bij de i-egeeringen der oor logvoerende mogendheden en haar te vra gen op te houden met: den onwettigen 'mij nenoorlog. Noorwegen is voornemens binnenkort by de Duitsche regeering stappen te doen. De Scandinavische landen hebben beslo ten elkander in dergelijke gevallen by te staan en ik hoop aldus Koht dat an dere neutrale regeeringen hetzelfde zullen doen. Be „Arendskerk" vluchtte. Maar we gaven het schip geen kans, zegt de Duitsche duikbootkapitein. De Duitsche duikbootkapitein, die giste ren by zijn terugkeer in Duitschland me dedeelde, dat hij 80000 ton scheepruimte had vernietigd, blükt ook het Nederland sche stoomschip „Arendskerk" in den grond te hebben geboord. De duikbootcom mandant Werner Hartmann zeide gister avond hierover in een intervieuw, meldt de Tel.: „De Arendskerk" vluchtte, maar wij hebben het schip geen kans gegeven". Hij schilderde voorts, hoe de duikboot het Ne derlandsche schip gedwongen had aan het commando om de machines stil te zetten te voldoen. „Eerst schoten wij," aldus de kapitein, „ter waarschuwing voor de boeg van het schip langs; na een verdere poging om te ontkomen, minderde de „Arendskerk" vaart, tot het schip ten slotte stil lag. Een sloep, onder commanda van den eersten of ficier, werd gestreken en eenige minuten later hadden wy den Nederlandschen stuurman aan boord. Hü gaf zijn papieren af en op myn eerste vraag, waarom het schip trachtte te ontvluchten, antwoordde hy: Dat weet ik niet, want ze hebben' mij uit den slaap gehaald. Dit was natuurlijk maar een uitvlucht, stelde de geïnterviewde kapitein vast. Uit de papieren bleek,aldus voorts com mandant Hartmann, dat het schip Britsche gebieden tot bestemming had. Het moest naar Zuid-Afrika en zou Kaapstad en Dur ban aanloopen. De lading bestond voorna melijk uit stukgoederen, waarvan minstens tachtig procent contrabande was. Ik stelde vast dat dit schip opgebracht moest wor den, maar daar ik het uiteraard niet kon opbrengen, moest ik hét vernietigen. Er bestond geen gevaar voor de beman- fj| EILLOOS MIDDEL bij eczemateuze huidaaiv* doeningen, zweren en klo* ven is STERAVIT. Verzacht schrijnende huiefd Uitstekend ais kinderzalfa Goed bij open beenen. IMPORTEUR G. LINDNER CO. - SINGEL 115 - AMSTERDAM-Cj (Ingez. Med.} Turkije heeft geen plannen tegen Rusland. Maar: „de crisis staat thans aan onze deur". De Turksche premier. Saydam. heeft gisteravond een radioredevoering gehou den, waarin hy o.m. zeide: „Na een intensieve voorbereiding gedu rende de afgeloopen twaalf maanden is Turlqje thans gereed voor wat ook moge komen. Ik spreek vandaag tot u op den laatsten dag onzer voorbereidingen. De premier verklaarde, dat Turküe in het afgeloopen jaar 30 millioen pond heeft uit gegeven voor het leger. De recente toepassing van de Turksche noodwet, aldus zette Saydam verder uiteen, is zoowel in het buiten- als in het binnen land verkeerd uitgelegd, waardoor geruch ten ontstonden, dat Turkije den staat van beleg had afgekondigd, bevel had gegeven tot mobilisatie en zich gereed maakte voor defensieve of offensieve bewegingen te gen Sovjet-Rusland. Al deze geruchten wa ren volslagen ongegrond. „Of wü in den oorlog zullen trekken zal alleen beslist worden van het standpunt van onze nationale belangen" aldus de eer ste minister. De noodwet is ingediend als voorzorgsmaatregel toen buitenlandsche ontredderingen het onmogelük maakten uitsluitend op de normale wetten des lands te vertrouwen. Oorlog en mobilisatie vor men zware verantwoordelükheden voor de staatslieden van Turkye en eischen de diep ste overweging. Turkye zal maatregelen nemen, wanneer zijn nationale belangen en bestaan vitaal bedreigd worden. In de af geloopen zes maanden is geen wijziging ont staan in onze betrekkingen met Rusland. Wij. wenschen geenerlei bewegingen tegen den Sovjet te ondernemen. Wij kunnen niet inzien, dat er voor den Sovjet een reden is om ons aan te vallen". Voortgaande zeide spr.: „De verwarring en onrust, die buiten onze grenzen heer- schen, zullen en mogen ons er niet van af schrikken om met een koel hoofd een oor deel uit te spreken en besluiten te nemen. Na de natie te hebben gewaarschuwd, dat „de crisis, die een groot deel der wereld heeft overdekt, thans aan onze deur staat", besloot Saydam met de woorden „ik weet, dat ieder burger zijn plicht zal doen". ning, die reeds voltallig op het dek was opgesteld, waaruit hun slechte geweten bleek, zoo voegde commandant Hartmann er aan toe. (Naar men weet, hebben de Nederland sche officieren van de „Arendskerk" ten stelligste ontkend, dat een poging tot ont vluchten zou zijn gedaan. Red.).

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1