Roosevelt's vertroyweansmasn morgei ira Berlijn. MORTHCTATE Avonlurier gearresieerd. OUDE SALLY VERLOOR HET LEVEN... I rBLENDED */ciGARfTTES clCARfTTESj fïngez. med-I Langdurige besprekingen met dipiomaten m ltaiié. Sumiior wcues, cle Amerikaansche on derstaatssecretaris, die de regeering der Ver. Staten rapport zal uitbrengen over de toestanden in Europa, heeft gisteren in Home langdurige besprekingen gevoerd met de gezanten van Engeland en Fran krijk, alsmede met den gezant van Duitsch- land. Deze besprekingen, hadden plaats op de Ameirkaanscne ambassade. Kort na middernacht vertrok Welles. Hij zou te Zürich een bespreking met den Ame- riltaanschen gezant in Zwitserland hebben. Daarna begeeft hy zich over Stuttgart naar Berlijn om later bezoeken aan Parus en Londen te brengen. Gisterochtend heeft Welles de Amerikaansche journalisten ont vangen. I-iy gaf te kennen, dat hij Musso lini wellicht opnieuw zal bezoeken, voor hy Europa verlaat. Welles zeide zeer bemoe digd te zün door de harteiykheid, welke hij te Rome had ondervonden. Hy herhaalde, dat hij slechts de opdracht had de stroomin gen der Europeesche politiek na te gaan. Politieke kr.ngen te Rome gelooven, dat het bezoek van Welles de hoop op tastbare resultaten zal rechtvaardigen. WELLES BIJ HITLER. De Amerikaansche zaakgelastigde te Ber lijn is gisteren door staatssecretaris baron van Weiszacker ontvangen voor de vast stelling van de laatste details van het be zoek van drie dagen, dat Sumner Welles aan de Duitsche hoofdstad zal brengen. Volgens de „Neue Zürcher Zeitung" wordt bevestigd, dat de vertrouwensman van Roosevelt Vrüdagmorgen een onderhoud zal hebben met Von Ribbentrop, vervolgens met rükskanselier Hitier en dat hij tevens zal worden ontvangen door maarschalk Goering. De Duitsche regeering zal een groot ban ket geven te zijner eere. Volgens den cor respondent van de „Neue Zürcher Zeitung' te Berlijn worden daar zekere toespelingen ;emaakt op de mogeiykheid van besprekin gen tusschen Sumner Welles en leidende kringen der Duitsche buitenlandsche poli- .iek over de DuitschAmerikaansche be trekkingen en het eventueel uitzenden van nieuwe ambassadeurs naar Washington en Beriyn. DE BOODSCHAP VAN PRESIDENT ROOSEVELT AAN DEN PAUS. De boodschap van Roosevelt aan den Paus, welke is afgegeven door den persoon- lyken afgezant van den president naar het Vaticaan, Myron Ta.lor, luidt als volgt: „Heilige vader, In mün schreven van 23 October 1939 had ik de eer te verklaren, dat het voor my een groote voldoening was aan Uwe Heiligheid een persoonlijken vertegenwoordiger te zenden, teneinde onze parallel-loopende po gingen voor den vrede te coördineeren en het lüden te verlichten. Uwe Heiligheid 1 beminnelük my te doen weten, dat de keus van Taylor haar welgevallig was. Ik geef dus Myron Taylor, die een oud vriend van mij is en in wien ik groot vertrouwen stel, een bijzondere opdracht. Uwe Heiligheid kent de menschlievende pogingen, welke hu in het werk stelde om hen, die door poli tieke omwentelingen zonder toevlucht kwa men, te helpen. Ik zou my gelukkig pryzen te weten, dat hij een verbindingspunt zal vormen voor alles, wat Uwe Heiligheid en ik willen bespreken in het belang van de eensgezindhe'd onder de volken. Ik heb Myron Taylor verzocht mün har telijke groeten over te brengen aan Uwe Heiligheid, myn oude en goede vriend, in de oprechte hoop, dat ons gemeenschappelijk ideaal van Godsdienst en menschelijkheid tot uitdrukking kan komen door het tot standbrengen van een meer duurzamen vrede op de grondslagen van vrijheid en levensveiligheid voor alle volken onder Gods bescherming. Uw oprechte vriend Roosevelt". Weer vreemde vliegtuigen boven ons land. De regeeringspersdienst meldt'; Hedennacht zün boven Noordholland vreemde vliegtuigen waargenomen, waar van de nationaliteit niet kon worden vast gesteld. Deze vliegtuigen werden van verschil lende plaatsen uit beschoten en hebben daarop ons rechtsgebied verlaten. De Koningin betuigt haar tevredenheid over reddingswerk van militairen. Op 12 Februari 1940 hebben de 2e luite nants M. T. J. K. van Akkerveeken en ir. H. van Dusschoten met de soldaten Mulder, Meyberg, Vaandring, de Gooyer, Averdick en van Bochoven, allen ingedeeld bü onder- deelen behoorende tot de brigade A een stoutmoedig reddingswerk verricht. Over het zeer onbetrouwbare üs op dc uiterwaarden van de rivier de Waal hebben zy zich begeven naar een tweetal boerde- rüen, die ernstig door het ys werden be dreigd, om de bewoners dezer boerderüen te redden. Na een moeizamen en gevaar- ïyken tocht, waarby enkele hunner eenige .malen door het üs zün gezakt, werd hun poging met succes bekroond en mochten zy er in slagen de bewoners aan den wal t< brengen. De commandant van brigade A heeft in opdracht van Hare Majesteit de Koningin hoogstüerzelver persoonhjke tevredenheid aan de genoemde militairen betuigd voor de wüze, waarop zy, op het gevaar voor hun leven niet achtende, dit reddingswerk heb ben verricht. „De controle moet verzacht worden". EEN MOTIE VAN ZWEEDSCIIE KAPITEINS. Het bestuur der Zweedsche vereeniging van kapiteins bij de koopvaardy heeft gis teren een motie- aangenomen betreffende den oorlog ter zee, waarin de regeering verzocht wordt, in samenwerking met dé regeeringen der overige neutrale landen maatregelen te treffen om een eind te ma ken aan den uitroeüngsoorlog tegen de neutrale scheepvaart, die reeds zooveel menschenlevens en zooveel tonnage kost heeft. „Het is een dwaasheid, aldus de motie, dat, terwül de handel der i trale landen het voorwerp van brutale vernielzucht is. diezelfde neutralen loyaal hun verplichtingen der handelsverdragen jegens den vernieler blijven vervullen. De controle door de oorlogvoerenden moet verzacht worden. Thans zün schepen, weL- ker bestemming het niet noodig maakt door de oorlogszone te varen, verplicht een controlehaven binnen te loopen. en zich aldus aan ernstige risico's bloot te stellen Indien de oorlogvoerenden de con trole op de neutrale scheepvaart opeischen, hebben de neutralen het recht te eischen, dat de veiligheid der neutrale Schepen die wateren verzekerd wordt." Engeland koopt steeds meer vliegtuigen. De Britsche commissie voor de aankoo- pen heeft bij de Douglas-fabrieken in Cali- fornië bombardementsvliegtuigen tot een bedrag van vüf millioen pond sterling be steld. In den nazomer van 1941 zal de leve ring dezer toestellen voltooid moeten zyn. De machines zullen twee motoren hebben en geheel van metaal zün. Van hetzelfde type heeft ook de Fransche regeering reeds vliegtuigen besteld. De president der Douglas-fabrieken, ver klaarde, dat de Britsche bestelling een der belangrükste orders is, tot dusverre door het buitenland opgegeven. Een Duitsche stem over de neutralen. De „Völkische Beobachter" geeft een volgens het D. N. B. in Berlijn alge meen heerschende opvatting weer door te constateeren, dat de taal van de Engelsche en Fransche pers aantoont, dat de poli tiek der Westeiyke mogendheden tot uit breiding van den oorlog zich thans tactisch geheel op het Noorden concentreert. De Engelsche afwüzing van het Noorsche voor stel om de „Altmark"-affaire voor te leg gen aan een scheidsgerecht, was, zegt het blad, te verwachten geweest, daar elk in ternationaal scheidsgerecht tot het oor deel had moeten komen, dat Engeland zich aan een brutale neutraliteitsschennis heeft schuldig gemaakt. De Noorsche politici konden zich misschien op het standpunt stellen, dat hun landen te zwak zyn tegen geweld te weren en dat zij daarom met den dreigenden Engelschen inbreuk op hun rechten genoegen moeten nemen, doch een dergeiyke opvatting zou zeer kortzichtig zpn, want het afzien van eiken krachtigen tegenweer zou de Britsche brutaliteit slechts aanwakkei'en en daarmee de uitbreiding van den oorlog tot het Noorden onafwend baar maken. De Noorsche landen en met hen alle neutralen, kunnen dus met rede nen verwachten voor den oorlog gespaard te blijven, indien zy zich namelijk tegen den BBritschen bluf verzetten. Doen z'ü dat niet dan zullen zy zelf alle gevolgen daarvan moeten betreuren. De Britsche oorlogsschepen in Noord-Europa. Naar aanleiding van de berichten, vol gens welke Britsche oorlogsschepen in de Noordeiyke IJszee de wacht houden om te voorkomen, dat Duitsche oorlogsbodems door de Noorsche territoriale wateren naar Duitschland terugkeeren,. hebben corres pondenten uit neutrale landen een woord voerder gevraagd, wat de Britsche vloot zou doen, indien de Duitsche schepen voort durend binnen de Noorsche territoriale wa teren zouden blijven. Hierop kregen zy geen direct antwoord, Reuters dipolmatieke redacteur verneemt echter, dat fer langs de Noorsche kust minstens twee plaatsen zijn, waar sche pen van eenige afmeting de driemyiszöne moeten verlaten om ondiep water te ver mijden. Deze punten, aldus de redacteur, zyn natuiiriyk bekend en de Britsche vloot zal weten, hoe zy daarvan moet profitee- Twee Duitsche vliegtuigen in Frankrijk neergeschoten. Uit Pax-ys meldt Havas: Tüdens 'de operaties in de lucht, die in de afgeloopen 48 uur buitengewoon levendig warenzyn twee Duitsche vliegtuigen boven Fransch gebied neergeschoten EEN AUTOBOTSING OP HET IJS. Tusschen Lemmer en Urlt. Gistermiddag kwam de vrachtauto van den heer Slump, die over het ;js een. gere- gelden vrachtdienst tusschen Lemmer en Urk onderhoudt, ongeveer- 5 km buiten Lemmer in botsing met de postauto van Urk naar Lemmer De auto van den heer Slump zakte door den schok terstond door het üs. Daar op deze plek het water ta- melük diep is, stond de cabine spoedig on der water, waardoor de heer Slump in le vensgevaar geraakte. De heer Rippen uit Urk, die tot inzittenden van de postauto behooi'de, wist hem te redden. De postauto, schoof ih de richting van den dyk en zakte hier op een vry ondiepe plek door het üs. Een: gedeelte van den wagen steekt nog boven het üs uit. De post heeft men verder te voet naai' Lem mer vervoerd Ook de heer Slump is naar Lemmer gegaan. Men zal trachten de auto's te bergen Hy sta! voor circa 3000 aam sieraden. Met voortreffelijke medewerking van de Rotterdamsche politie is het den centralen opsporingsdienst te 's-Gravenhage dezer da gen gelukt klaarheid te brengen in een zaak, waarbij de politie tot taak had den dief op te sporen van een groote hoeveel heid kostbaarheden voor een totale waarde van circa 3000 plus een bedrag aan geld van 200 gulden. Het gebeurde in den laten avond van 9 Februari, dat het dienstmeisje van een fa milie in de Prins -Hendrikstraat te Den Haag zich van de eerste naar de tweede étage wilde begeven om te gaan slapen. Nauweiyks had zij een voet op de trap ge- zoo luidde althans het verhaal dat zy de politie deed toen er een man trap afstormde. In de eene hand had hij citybag, in de andere hand een koffer. Dit individu had haar ondersteboven geloopen en was het huis uitgevlucht, voordat zy van den schrik was bekomen en alarm had kun nen maken. In de citybag en de koffer zat een groot aantal sieraden. De gezamenlijke waarde was circa 3000 gulden. De citybag en de koffer stonden in een kast op de tweede etage, waaruit de man ze had weggenomen, evenals het bedrag van ƒ200. De rechercheurs stonden voor een uiter mate lastig probleem, temeer omdat de 20- jarige dienstmeid niet veel meer kon ver tellen, dan dat zy was overrompeld door een man, wiens signalement zij zelfs niet kon geven. Reeds aanstonds kwamen de met het on derzoek belaste rechercheurs tot de gedach te, dat het verhaal van het meisje wel eens niet geheel juist kon zijn. En wel temeer, omdat er geen spoor van braak werd ge vonden en de dief zich dus door opensluiting toegang tot het huis had moeten verschaf fen. Aangezien de woningdeur was voor zien van een yele-slot kon de politie moei- hjk aannemen, dat deze opensluiting zoo maar was gelukt. Het slot immers was niet geforceerd. De rechercheurs gingen het verleden van de dienstmeid een Limburgsche van ge boorte eens na. Zy achtten 't nameiyk niet uitgesloten, zelfs zeer waarschijnlijk, dat de dief hulp van binnen had gehad. Zij stelden vast, dat het meisje in verschillen de steden van ons land in betrekking was geweest. Ook was zij een tijdlang werkzaam geweest bij een familie in Amsterdam. Een daar ingesteld onderzoek had vruchtbare resultaten. Ontdekt werd, dat zij in de hoofdstad kennis had gehad aan een man, die zij tegenover de familie, waarbij zü dien de „Hanny" noemde. De politie bracht de zen naam in verband, met een 45-jarigen en in Enkhuizen geboren koopman, die voor haar geen onbekende is, omdat hij van 1928 af i'egelmatig met den strafrechter in aan raking is geweest en nu eens wegens dief stal met braak, dan weer wegens oplichting achter slot en grendel zit. Sinds 1928 heeft deze man reeds in totaal ongeveer twee jaar in gevangenissen doorgebracht. Hij is een groot avonturier en heeft nimmer een vaste woon- of verblijfplaats. GEARRESTEERD OP EEN TRAMBALCON. Omdat het de politie ook bekend was, dat deze man, die zich Richard Hari'isc ook wel Dirk Dekker noemt, dikwyis in het buitenland .vertoeft, was het uiLeraai'd een moeiiyke opgaaf hem te pakken te krij gen. Temeer, omdat hy den eenen dag leeft als een grand seigneur en in dure ho tels verbluft en den anderen dag, wanneer het geld op is, verbluf houdt in volksloge menten. Twee rechercheurs van de Rottei'damsche politie, die het in een buitengewoon poli tieblad verspreide signalement goed in het «geheugen hadden geprent, troffen de rela- tie van het dienstmeisje Vrüdag 23 Febru ari op het voorbalcon van een Rotterdam sche tram aan. Toen de tram by een halte op de Coolsingel stopte, verzochten zy den man even mee te gaan. Bü fouilleering in een nabygelegen politiebureau bleek, dat men het niet beter had kunnen treffen, want in de zakken van den gearresteerde vond men eenige pakketten, w a a het belangrijkste deel van de gestolen kostbaarhe den!! Vei'schillende andere sieraden had in Rotterdam reeds verkocht. Het meerendeel hiei'van is achtex-haald. Het on derzoek wordt nog met kracht voortgezet, want alles is nog niet tei-echt. Ook woi'dt nog nader onderzocht welke rol het dienst meisje in deze zaak mogeiyk heeft speeld. zy bevindt zich echter op vrüe voe ten. Haar Amslerdamsche relatie is van Rotterdam naar Den Haag overgebracht en in het huis van bewaring opgesloten. Tengevolge van dijkdoorbraak bij Varsseveld hebben groote over stroomingen plaats gehad, waardoor uitgestrekte gebieden blank staan, RUSLAND OP ZOEK NAAR PETROLEUM De Moskousche radio heeft medegedeeld, dat de Sovjetregeering het voornemen heeft, de uitgebreide petroleumgebieden tusschen den Oeral en de Wolga, volgens een versneld plan te gaan exploiteeren. Dit nieuwe industriegebied, dat de Russische omroeper een „Nieuw Bakoe" noemde, zou een grootere productie moeten gaan leve ren dan dat aan de Kaspische Zee. (Everybody's). Een kleine Finsche tragedie. Onze medewerkster in Finland, een Noorsche vrouwelüke arts. werkzaam bij den geneeskundigen hulpdienst, schrijft ons uil Helsinki: Een Finsche arts, een collega, die zelf naar het Noorden getrokken is, zonder zich te storen aan zijn 60 jaren en zijn chronische bronchitis, verzocht mij vóór zpn vertrek om enkele vriendschappelijke bezoeken af te leggen bij eenige oude patiënten, aan wie hy mij voorgesteld had Hier was er in vele gevallen werke lijk sprake van ...verborgen nood." En ik moest trachten om deze oude. trotsche menschen in de waan te laten, dat ik niet merkte, hoe slecht zü ervoor stonden, en toch moest ik trachten hen te helpen Daar waren byvoorbeeld twee oude hoog- adelijke zusters met overgevoelige „stands- vooroordeelen" en zeer letterlijke opvat ting van het oude woord „noblesse oblige". Ook hier hadden de „Roode"' luchtraids vei'woesting aangericht al waren zij niet persooniyk de dupe er van geworden Maar zü waren beroofd van haar laatsten en eenigen steun in het leven: het oude kindermeisje. „Oude Sally" was letterlijk haar kindermeisje geweest eens vele, vele jaren geleden, en zü was het nu weer ge worden in geesteluk opzicht, nu de freules begonnen waren wat kindsch te worden. Het was hetzelfde verhaal, dat men langzamerhand gewend woi'dt te hooren: Oude Sally, die werkeiyic een ongewoon flinke en vitale 80-jarige was, had bood schappen gedaan voor haai' „freuletjes", en was door het luchtalarm verrast gewor den. Maar omdat zij bang was voor haar „freuletjes". had zy geweigerd om toe vlucht te zoeken in een van de vele schuil kelders. die in haar buurt waren Toen was het gebeurd, juist toen zy trachtte over de straat heen te slipen. De lucht druk van de bomexplosie wierp haar op den grond, en toen de wacht kwam aanloo- pen om haar overeind te helpen, was zij dood Een splinter van een bom had haar voorhoofd getroffen en had haar op slag gedood. Wat dit verlies beteekende voor de twee zustei's. hebben zü pas langzamerhand ont dekt Om te beginnen hadden zü geheel andere zorgen: want nu was het de eer ste keer in alle de vele jaren haar plicht geworden om voor Sally te zorgen! Sally moest begraven worden met al de eer, die de twee oude dames in staat waren haar te verschaffen. De wereld zou nog eens te weten krijgen, hoe men in haar familie zpn dankbaarheid wist te betui gen jegens een oude, trouwe dienares. Maar zoo'n begrafenis is duur. Het wei nige, dat zij nog over hadden van voor werpen van waarde, werd te' gelde ge maakt, behalve een oud versleten gouden horloge van de oudste en een nog meer versleten „vriendschapsring". die de jong ste gedragen had van haar prilste jeugd. Het pandhuis hadden zij tol nu toe slechts gekend van hooren zeggen, omdat het altijd Sally was geweest, die zooiets op knapte. Nu moest de jongste van de zus- ters zelf daarheen sluipen, en zij keerde terug vol waardeering voor de beleefdheid en consideratie, waarmee men haar tege moet gekomen was. Zelfs op deze „vree- selijke plaats" hadden zij begrepen, wie zy was! Zooals gezegd werd de begrafenis duur. Want alles moest toch plechtig zün om „de familie" en Sally echt eer aan te doen. En zoo werd het ook, van de doodsannonce in het „Hoofdstadsblad tol de groote brandende altaarlichten in de kapel. Overigens had de oude familienaam zijn invloed doen gelden. Het werd een vrij groote. deftige begi'afenisstoet van oudere dames en heeren, met wie de zusters al lang iedere persooniyke connec tie verloren hadden, maar die om den „naam" waren gekomen. Twee van de oude heeren verschenen zelfs in hun gala- unifoi'men Op deze gebeurtenis hadden de twee zusters meer dan vier weken geleefd, toen ik voor het eerst gelegenheid kreeg, een bezoek af te leggen. Maar het bleek he laas veel te duidelijk ,dat zij ook niet veel anders hadeix gehad oni van te leven in dezen tijd. Te zeggen dat zij „ondervoed'' waren zou zijn. de zaak veel te mooi voor te stellen. Zy waren gewoonweg totaal uitgehongerd! Overigens moest ik op een zeer voorzichtige, tactvolle malnier te werk gaan om de dames voedzaam eten te verschaffen en brandstof voor de kachel. Ik moest jokken tegen de klippen °P! Hetzelfde doe ik nog heden. Wü zun nu zoover gevorderd in onze vriendschap dat wü nu doen alsof wü gelooven aan onze wederzüdsche jokkentjes. Maar het gaal ook gemakkelük, dank zü den humo- ristischen aanleg van de dames Wü zijn alle drie nogal flink voor dit komediespel Maar i k moet toch den geheelen tyd opletten, want ik behoor immers tot de generatie die geen gevoel heeft voor finesses! Toch zün er „patiënten", die veel moeilijker zijn om te behandelen. Ik hoop er u nog meer van te kunnen vertellen. Britta Berner. Het wetsontwerp inzake de slagkruisers. DE VOLKSRAAD ZAL HET IN EEN BUITENGEWONE ZITTING BEHANDELEN. Naar Aneta van officieele züde te Ba tavia verneemt, is de vooi'bereiding van het wetsontwerp inzake de vloóluilbreiding (slagkruisers) nog niet zoover gevorderd dat het bü den Volksraad in Neuerlandsch Indië zal kunnen worden ingediend ter behandeling in een zitting, welke aansluit op de loopende zitting. Het ligt thans in het voornemen het ontwerp op een zoodanig tudstip aanhan gig te maken, dat het kan worden be handeld in een. nog byeen te roepen, bui tengewone zitting, welke spoedig na Pn- schen zal plaats vinden.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 3