STADSNIEUWS STADSNIEUWS mb>€>8'tf-&3eU nee-nakkertje UIT BE PROVINCIE 0EMEN00 NIEUWS Raad van Heinkenszand. MIDDELBURG TERAARDEBESTELLING VAN KO DE VOOGD. Hedenmorgen is op de algemeene graafplaats aan den schoot der aarde toe vertrouwd het stoffelijk overschot van wij len Ko de Voogd, in leven werkzaam bij het burgerlijk armbestuur en bij stadge noot en vreemdeling bekend als de man in het ouderwetsche boerenpak. De kist was gedekt door bloemen van het Burger lijk Armbestuur en van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenver keer. Aan de groeve sprak de secretaris van 't armbestuur, de heer J. C. F. van Kamer. Spr. schetste den overledene, met vv.en hij zes jaar mocht samenwerken, als iemand van weinig woorden doch van hooge plichtsbetrachting en plichtsgevoel; In het kleine lichaam school een groote wils kracht, waardoor hij zijn lange leven zeer nuttig heeft besteed Hij zelf vroeg 12 jaar geleden toezichthouder te mogen zijn in de wachtkamer. Spr. wijdde woorden aan haar met wien de Voogd 45 jaar in den echt verbonden is geweest en zeide, dat de laat ste oogenbl.kken van den overledene ge richt waren op God den Schepper van alle leven; Spr. hoopte dat aller leven even rijk aan plichtsbetrachting moge zijn als dat van den geachten de Voogd. Namens Vreemdelingenverkeer sprak de secretary, mr. P. C. Adriaanse. Spr. zette uiteen wat het bestuur en het geheelo vreemdelingenverkeer in Kb de Voogd ver liest; Spr. heeft wel geen opdracht in de zen maar weet zeker, namens alle ringrjj- ders te spreken als hij verzekert, dat ook bij hen dit heengaan van de Voogd met droevenis is vernomen. De heer C. P. Olijslager, een der familie leden bracht dank voor de belangstelling en de gesproken woorden en zeide, dat hij de belofte te zorgen voor de lichamelijk gebrekkige weduwe ïn vervulling zal brengen; Hiermede was de eenvoudige plechtig heid ten einde. Het verboden gedeelte van de Balans bereden. Gisteren zijn door de politie enkele perso nen bekeurd, die per rijwiel rijdende van de Lange Burg in de richting van de Span jaardstraat het plantsoentje op de Balans aan de rechterzijde passeerden. Oit is naar men weet verboden. Een rond bord met blauwen achtergrond en witte pijl geplaatst voor het plantsoentje geeft aan, dat men links van dat plantsoen moet rijden, en dat de rechterzijde voor het rijverkeer verbo den is. DE COLLECTE TEN BATE VAN FINLAND. Ruim 1800 ontvangen en zeer veel kleeren. Nadat reeds op andere wijze in onze stad belangrijke sommen voor Finland zijn ge geven, is het zeker een aangename taak te kunnen melden, dat de collecte voor klee ren voor het zoo zeer verdrukte volk nog 1833 heeft opgebracht, waaronder 10 dat niet voor kleeren mocht worden be stemd: 31, die door ds. Borgman waren ontvangen en 50 van het personeel Mid delburg van de N.V. P.Z.E.M. Maar daarnaast is een zeer groote hoe veelheid kleeding van tallooze particulieren en ook van winkeliei'S ontvangen, zoodat niet minder dan 13 groote pakken en kis ten konden worden verzonden. Ook daarbij hebben verschillende winkeliers door het afstaan van emballage en het beschikbaar stellen van auto's voor het vervoer hun zeer op prijs gestelde medewerking ver leend. Natuurlijk geldt de dank ook alle dames, die collecteerden of op andere wijze hielpen. Het kleedingcomité zal echter zijn inkomsten nog kunnen zien vergrooten als velen zich Vrijdagavond naar den Schouw burg begeven, waar 'n zang- en vooi'dracht- middag zal worden gegeven door mevr. S. M. LoeffKunst, mevr. T. Verheijden Wind en mevrouw E. L. AdriaanseBer- gansius. Deze dames hebben op dit gebied, een be kende naam, o.a. door de jongste samen komst van de Vereeniging van Nederland- sche Huisvrouwen. Benoeming. De Raad der gemeente IJsselstein (Utr.) heeft met ingang van 22 April a.s. benoemd tot gemeente-ontvanger en administrateur der gemeente-bedrijven, den heer L. A. H. Jansen, thans adjunct-commissie ter pro vinciale griffie van Zeeland. Behoud van stadssclioon. Tegen den eigenaar van een pand in de Zandstraat heeft de politie proces verbaal opgemaakt wegens het aan dit onroerend goed aanbrengen van een reclamebord, waarbij de verordening tot behoud van het stadsschoon werd overtreden. GOES DE PYGMEEëN VAN EQUATORIAAL AFRIKA. Tweede lezing van dr. Paul Julien. Dr. Paul Julien, de bekende Afrika-onder- zoeker, hield gisteravond in het „Schutters hof" voor „Wetenschappelijke Belangen" het tweede deel van zijn lezing over de pygmeeën van equatoriaal Zuid-Afrika. Spr. deelde allereerst een en ander mede over het leven der sexen. De kleinste kin deren leven in de hutten der ouders, de oudere jongens en meisjes worden afzonder lijk ondergebracht in aparte hutten die aan den kant van het dorp staan. De Pygmee die meer dan één vrouw heeft, brengt die in den regel in afzonderlijke hutten onder. De mannen gaan met de grootere jongens op jacht op groot en klein wild, de vrouwen en meisjes gaan 't bosch in om plantaardig en dierlijk voedsel te verzamelen, als knol len, wortels, vruchten, rupsen, slakken, mui zen, vogels. Hierbij zorgt in beginsel elk voor zichzelf, al zal men niemand van de groep honger laten lijden. Ook voor de oudexen, die niet meer het bosch in kunnen gaan, wordt gezorgd. Alleen de Efé- pygmeeën gebruiken als jachtwapen pijl en boog, de andere dooden de dieren met kor te of lange lansen. Ze kennen één hoogste wezen, dat met verschillende namen, o.a. „Comba", wordt aangeduid. „Comba" woont hoog, boven al les, maar verder schijnen ze niet veel met „Comba" maar meer met de verschillende boschgeesten te maken te hebben. Voor len is de dood het einde, maar andere zei den na hun dood naar „Comba" te gaan. Spr. meende evenwel, dat hier van missie invloeden sprake moest zijn. Voorts is bij de Pygmeeën eenige onbeteekenende cul tuur te ontdekken, als eenvoudige aarden potten, een houten bord met kogel om den fjjn te maken, en soms, onder den in vloed der negers, nog wat vlechtwerk. slapen echter op takken en bladeren, nooit op den grond. Doch bij 't inaanraking komen met de negers nemen ze soms geheel de cul tuur van deze over. Gaan ze in negerhutten wonen en den grond bebouwen, doch spr. gelooft, dat dit maar van tijdelijken aard is en ze in den regel, als het jachtseizoen begint, waar het bosch intrekken. De ne gers huwen vaak met pygmeeën vrouwen, omdat deze goedkooper en gezonder zijn dan negervrouwen. De pygmee-vrouw ge voelt het als 'n soort maatschappelijke ver heffing als ze vrouw van een neger wordt. Daar de vermenging vrij groote afmetingen aanneemt, meent spr. dat de betrokken re geeringen de pygmeeën, om ze te redden, onafhankelijk moeten maken van de ne gers, b.v. door ze tot den landbouw te bren gen. Aan de hand van het door hem inge steld bloedonderzoek, de bloedgroepen, en het vinden van groepen pygmeeën, die geenerlei verwantschap met elkaar kunnen gehad hebben, was spr. tot de hypothese ge komen, dat de pygmeeën producten moeten zijn van het milieu, van het oerbosch waar in ze sinds duizenden jaren leven. Spr. illustreerde deze gegevens met een groot aantal schitterende lantaarnplaatjes en na de pauze werden weer eenige mooie films afgedraaid die een belangwekkend beeld gaven van dit bosch- en regenrijke deel van Afrika en van het leven van pyg meeën en negers. Spr.'beantwoordde in de pauzes nog eenige hem gestelde vragen en gaf als zijn meening, dat de leeftijdsgrens der pygmeeën ongeveer zestig jaar is, ter wijl de vrouwen daar van 40 een indruk maken als de 60-jarigen der blanken. Van huwelijksgebruiken kon spr. niets ontdek- WEERBERICHT Verwachting tet morgenavond: DE BILT: meest matige, aanvankelijk aan de kust krachtige Zuidwestelijke tot Westelijke wind, betrokken tot zwaar- of halfbewolkt. Enkele regenbuien, iets kou der. Do 29 Feb. Zon op: 6 h 50; onder: 17 h i. Licht op: 18 h 06. Maan op: 12 h 37; onder: 9 h 52. L.K.: 1 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Februari. Woensdag Donderdag 29 Vrijdag Wesikapelle is 28 min. vroeger, Veere ipringtij. Hoogwater. 4.39 17.11 5.27 18.01 Maart 6.22 18.58 Laagwater. 11.22 23.31 12.10 0.23 12.56 en Domourg 2*. min. later. S Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Februari. Woensdag 28 Donderdag 29 Vrijdag Hoogwater. 6.38 19.05 7,20 19.50 Maart. 8.06 20.39 Laagwater. 1231 0.41 13.09 (Ingez. Med.) BEURS VAN AMSTERDAM, Amsterdam 1936-3% 83%—.— Zeeuws. Hyp. B-3% 8080 Cities Service Cy. P. 1985 5 51%51% BBataafsche Petr. Mij. 3% 8787% A Amsterd. Bank 88% ex div88% A Ned. Gist- en Spiritusf 313%— 317% A De Schelde N.B 43%—43% C Am. Smelt en Ref 37%—36% A Houth. Alberts 65 C Chesapeake en Ohio 30%30% C Pref Kansas City South. 1413% Union Pac. Rr. 74%73% Ned. 38 1000-3 85—86 O. Indië 37 1000-3 84%—85% A Koloniale Bnk. 163% —162 A N.I. Hbk. 600 104—104 C Ned. H. M. 1000 86—85 Berkels Pat. 2528 C Calvé-Delft 56%—56% A Lever-Bros en Unilever 91%92-% A Philips Gem. B. afg. 114%—113%-15 C Am. Car en Foundry 18%18% C Anaconda Cop. 23-22%-% C Bethlehem St 5756%-% C General Motor 39%—39% C Kennec Copper 28%28 C North Am. Aviation 18%—18 C Rep. Steel 16—15%-16 C U. States St. C. 4242-% C North Am. Cy. 17%17% A Kon. Petr. Mpij. 249%—249%-48% C Contin. 0:1 Cy. 17%—17% C Phillips Petr. Comp. 28%—28% C Shell Union O.C. 8%—8%-% C Tide Water Ass. Oil 8%8%-% A Ned. Scheepv. U. 107—106% A H.V. Amsterdam 391 391 A NI. Suiker U. 223 A Deli Batavia 123%123 C Deli Mij. 1000 178%—178-% ken. Hij meent dat vrouwen geruild wor den, voor zusters bijvoorbeeld. Spr. wees er voorts nog op, dat er nog veel over de pygmeeën te vragen was, waarop nog geen antwoord te geven is, omdat men pas aan het begin staat van een dieper en meer stel selmatig onderzoek. De voorzitter, de heer J. I. van Balle- goyen de Jong, meende uit het spontane ap plaus van de vele aanwezigen de conclusie te mogen trekken, dat deze lezingen bijzon der gewaardeerd waren en spr. zegde dr Julien dank voor de mooie avonden en bui tengewoon fraaie illustratie van zijn be langwekkende voordrachten. Spr. wees er voort op, dat „Wetenschap pelijke Belangen" met dezen avond het sei zoen beëindigde. Het aantal leden is gedu rende dit seizoen steeds gegroeid, deelde spr. mede, en hij uitte de hoop dat deze groei zou aanhouden, opdat de vereeniging ook het volgende seizoen weer vele goede avon den zou kunnen organiseeren. De sirene zal Vrijdag loeien. Het ligt in de bedoeling, Vrijdagochtend a.s. de sirene te probeeren, om na te gaan, of de leidingen en verbindingen nog vol doende zijn. Vermoedelijk zal deze proef te ongeveer 11 uur worden gehouden. Men make zich dus niet ongerust, als het gegil begint. Als de klok luidt. Bij de uitvaart en dé teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen Deken Dolle, morgen omstreeks tien twaalf uur, zal klokkengelui het begin der plechtigheden aankondigen. VERGADERING GEREF. JEUGD VERBAND. De kunst van voordragen. Gisteravond werd in de Geref. Kerk al hier een openbare vergadering gehouden van het Geref. Jeugdverband met als de clamator de heer Fr. v. Dorp uit Rotter dam. De voorzitter van het verband, ds. W. H. v. d. Vegt, opende na het zingen van „U alleen, U loven wij" met gebed. Hij ver welkomde het groote aantal aanwezigen en vooral de heer Van Dorp die daarna het woord verkreeg voor zijn onderwerp „Hoe moeten wij voordragen". Het gaat hier niet zoozeer over het „wat" maar „hoe" moeten wij voordragen. Het is een zeker kunnen om goed voor te dragen, veel Ne derlanders mompelen maar wat. 1-Iet gaat niet ineens, maar wordt door veel oefening verkregen. Vooral natuurlijk en echt zijn, iets wat in den grond der zaak Christelijk is. Zich eerst inleven in wat de dichter bedoelde met zijn vers. We moeten ook bezitten gevoel, inzicht en een soepelheid van ziel. Ook gaf spreker een uitvoerige uiteenzetting van de techniek van het voordragen over rhythme, accent, maat enz., alles door voorbeelden verduidelijkt. Verschillende leden der Jeugdverenigin gen droegen gedichten voor, waarop de heer Van Dorp dan leerzame critiek gaf. Hij prees de goede uitspraak der Goesche voordragers(sters) daar in andere plaatsen meer dialect wordt gehoord. In de pauze ontving de heer Van Dorp zooveel schriftelijke vragen en verzoeken om bepaalde proza of poëzie dat hij ze niet alle kon beantwoorden. Toch genoten we nog langen tijd van de enorme gaven die cV'eze voordrachtskunstenaar bezit. Proza van Felix Timmermans, gedichten van Ge- zelle, Willem de Mérode, Vondel en den grooten Calvlnistischen dichter Jacob Re- vius, die hij niet achter stelde bij den grooten Vondel. Er was bij al die menschen in de Kerk zoo'n aandacht en zoo'n stilte, dat de heer Van Dorp dankte voor de groote aandacht en medewerking van het publiek, dat, zoo zeide spreker in het begin van zijn rede, DE VERPLICHTE STIERENKEURINGEN. Gisteren hebben weer verschillende keu ringen plaats gehad op enkele gemeenten van Walcheren. Te Koudekerke was het aantal dieren 28 en werden er 9 goedgekeurd en wel van Ja cob de Vos; P. van Maldegem; K. Wielema- ker Tzn.; K. P. de Witte; J. Jasperse; J. de Witte; J. Simonse; P. de Buck en J. de Buck. Te Biggekerke waren 11 dieren aange voerd en zjjn er 2 goedgekeurd nl. van P. Lampert Jzn. en- P. Lampert Pzn. Te Zoutelande was de aanvoer 10 stuks, van welke de volgende 4 werden goedge keurd: een van P. Meijers, Jac. Geschiere, Jac. Koppejan en A. Maljaars. Te Westkapelle kwamen 3 stuks ter keu ring, alleen die van P. de Kam werd goed gekeurd. Te Domburg was de aanvoer 8 stuks, 5 werden goedgekeurd, nml. 1 van K. Brou wer en Joh. de Visser en 2 van W. de Buck allen Domburg en 1 van mevr. Corré te Aagtekerke. Te Aagtekerke waren 6 stieren present. Goedgekeurd werden er 3, nml. van P. Visser, 106; Corn, de Visser 83 en J. Visser, 82. Ten slotte waren er te Meliskerke 18 stuks, waarvan 5 zijn goedgekeurd en wel van A. Tjaarda, Middelburg; K. Huisman, St. Laurens en L. Matthijsse; P. Wisse en W. de Buck, Meliskerke. De belangstelling was over het alge meen groot de heer Philipse maakte de keuringen mede ,van Biggekerke af en op de meeste plaatsen gaven ook de burge meesters blijk van hunne belangstelling. De boeien zijn weer gelegd. De Provinciale stoombootdienst op Oosterschelde zal van morgen af deer nor maal gaan varen, volgens de winterdienst- regeling van 15 October 1939. Tot nu toe heeft men sinds de ijsperiode nog niet des avonds gevaren, daar de boeien in het vaarwater nog ontbraken. Thans zijn de boeien echter weer gelegd. Faillissementen. Het faillissement van. Petrus Schelf hout, timmerman te Hulst. Tuinstraat C 139b, is geëindigd door verbindend worden der uitdeelingslijst. Het faillissement van Cornelis Cle ment, zonder beroep te Koudekerke, 't Zand, Breeweg D 209, is geëindigd door opheffing wegens gebrek aan baten. Curator mr W. K. H, Dieleman advo caat te Middelburg. ZUID-BEVELAND. Kiezerslijst. NISSE. De door B. en W. opgemaakte kiezerslijst 19401941 bevat de namen van 338 personen. Ro okwedstr y tl. KRUININGEN Dinsdagavond werd in hotel „De Korenbeurs" een: rookwedstrijd gegeven voor militairen en burgers. Deze wedstrijd was uitgeschreven door de fir ma Wed van Nelle en er bestond voor deze kamp groote belangstelling. De ver tegenwoordiger van Van Nelle vertelde, dat het record van den rookwedstrijd 3 uur 41 minuten bedroeg Op het comman do „vuur" werden 70 pijpen aangestoken en wie nu het langst zijn pijp brandende hield was winnaar. De eerste prijs, een fraai rookstel, werd gewonnen door den heer J. Goeree, 2e prijs C. van den Berghe, 3e F. Winter. Verder nog enkele kleinere prijzen Eén der aanwezige officieren richtte een woord van dank aan de fa wed. Van Nelle. Tijdens den wedstrijd werd de tijd ge kort met het zingen van soldatenliedjes onder begeleiding van piano. Na afloop werd nog een rookstel verloot onder de niet prijswinnaars, dat werd gewonnen door Jacob Bauer. BEURSTHERMOMETER WOENSDAG. Ünilever - Amerika - - Otu.MarKt - Philips Koninkl. (Wettig - HVA - Markt Schepen Rubber gedeponeerd. A Senembah 134—134% -33% C Pensylvania Rr 17%—17% C Southem Pac. Cy. 10%—10% A Southern Rlw 12%12% A Amst. Rubb. C 189%—189%-88% A Deli-Bat Rubb. 152% A Hessa Rubber 102 A Serbadjadi S.R. 98100 WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 7,42%. 7 42% Berlijn 75,45 75,50 Parijs 4,20%, 4,21% Brussel 31,70 31,78 New-York 1,87% 1,87% is als een klankbodem voor den declama tor. Ds. v. d. Vegt betuigd'e den heer Van Dorp voldoende dank door hem enthousiast toe te voegen „tot weerziens". Na het zin gen van „Halleluja, eeuwig dank en eere" eindigde de heer Van Dorp met dankgebed. DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN OMGEKOMEN. Gistermiddag vijf uur wilde de 53-jarige heer M uit Haarlem nabij het station HeemstedeAerdenhout met zijn fiets aan de hand de spoorbaan oversteken. Hij bemerkte, vermoedelijk door de invallende duisternis te laat, dat uit de richting Lei den een electrisehe trein naderde De wa genbestuurder zag hem op het laatste oogenblik. Hij remde uit alle macht, doch kon niet voorkomen, dat de heer M werd gegrepen. Hij was onmiddellijk dood JOHAN BRAAKENSEEK OVERLEDEN Op 81-jarigen leeftijd is te Amsterdam de vermaarde illustrator Johan Braaken- siek overleden. Johan Coenraad Braakensiek werd op 24 Mei 1858 te Amsterdam geboren. Al spoedig openbaarde zich zijn teekentalent. Hij kwam op de Rijks-Academie voor Beeldende Kunsten, waar hij van 1875 tot 1880 leerling was. Zijn groote bekendheid verwierf hij als vaste medewerker van „De Groene Am sterdammer", aan welk weekblad hij van 1887 tot 1931 was verbonden. Zijn rake karakterprenten bezorgden hem een groo te populariteit. Ook in onderscheiden boeken wist Braakensieks vaardige pen de aantrekke lijkheid op te voeren. In 1936, toen een oogaandoening hem tot een rustiger leven dwong, legde hij zijn teekenstift neer. RUIM TWINTIG MILLIOEN DUITSCHERS OP DE FIETS. Het DNB meldt uit Berlijn: De inkrim ping van het particuliere autoverkeer in oorlogstijd heeft in Duitschland tot krachtige stijging van het aantal personen geleid, die van een rijwiel gebruik maken Ruim twintig millioen Duitschers, dus on geveer een vierde deel der totale bevol king, fietsen tegenwoordig. Meer dan een derde deel van hen die in bedrpven werk zaam zijn, begeven zich per fiets naar hun werk. De verkeersautoriteiten hebben mtli deze ontwikkeling rekening gehouden en in alle provincies van het Rijk fietspaden doen aanleggen. In de Rijnprovincie zijn fietspaden aangelegd tot een totale lengte van 869 kilometer, in Brandenburg 548 en in Beieren 300 kilometer. AMENDEMENT OP HET WETSONT WERP INZAKE HERWAARDEERING VAN DEN GOUDVOORRAAD. De Tweede Kamerleden de heeren Teu- lings, Suring en Bongaerts hebben op het wetsontwerp houdende voorloopige voor ziening ten aanzien van de waardebepaling van. den voorraad gouden munt en gouden muntmateriaal van de Nederlandsche Bank en regeling van de gevolgen dier voorzie ning, een amendement voorgesteld, waar van de strekking is, uit de goudwinst niet het volledige pondenverlies, door de Ne derlandsche Bank in 1931 geleden, te ver effenen, doch dit te beperken tot: a. het nog uitstaande verlies ad 7,629,955,16; b. het bedrag, noodig voor het herstel van de reserve-positie der Nederlandéche Bank voordat het pondenverlies ten deele op die reserves werd afgeschreven 2,268,470.66); c. een bedrag, noodig om de boekwaar de der gebouweni in overeenstemming te brengen met de liqïdatiewaarde en die gebouwen te verbeteren als wordt gezegd noodzakelijk te zjjn (ƒ1,500,000). Aan de Nederlandsche Bank zal dan. volgens het amendement worden te goed geschreven 11.398,425 82. Volgens het wetsontwerp zou öif zijx geweest 29,889,408,15, hetgeen 18.490,982,33 méér is dan volgens het amendement voorgesteld, strekkende orr de in het wetsontwerp voorgestelde toe voegingen aan het reservefonds en aan dc bijzondere reserves der bank te doen ver vallen. MET MOTORFIETS TEGEN BOOM GEREDEN EN OMGEKOMEN. De sergeant R. A. J. Schoonhoven uit Dordrecht, die Vrijdag jl. nabij Ede met zijn motorfiets tegen een boom reed en zwaar gewond werd opgenomen, is thans in het militair hospitaal te Utrecht overleden. Het ongeluk gebeurde, toen S. het stuur om gooide om een aanrijding met een scholier, die plotseling den rijweg op fietste t.e voor komen. Gedl. Staten wensclen een matige belasting- verhooging, maar de Raad is daar tegen. HEINKENSZAND. Maandagavond verga derde de Raad onder voorzitterschap van den burgemeester, die, aangezien het de eerste vergadering in 1940 was, den leden zijn goede wenschen aanbood en de hoop uitspraak dat er in 1940 een goede samen werking zal zijn. Het voorstel van B. en W. tot verlaging van personeele belastingen voor biljarten in café's werd met algemeene stemmen aan genomen. Vervolgens werden de voorschotten op de vergoeding ex. art. 101 der L. O. wet vast gesteld en wel als volgt: voor de R. K. school op 1353,94; voor de Chr. school op 719,38. Na eenige bespreking werd hierna beslo ten om aan B. en W. machtiging te geven het perceel A 77 (woning van het hoofd der O. L. school) onderhands te verhuren. In verband met wijziging van het rentety pe werd besloten eenige wijzigingen aan te brengen in enkele in een vorige vergade ring genomen geldleeningsbesluiten. De begrooting 1939 werd gewijzigd o.a. t.a.v. de werkloosheidsvoorziening. Hierna werd naar aanleiding van een. me- dedeeling van Ged- Staten, die van meening zijn, dat teveel wordt gebruikt van de al gemeene reserve, de begrooting voor het jaar 1940 nader in behandeling genomen. Ged. Staten wenschten, dat een matige be- lastingverhooging wordt ingevoerd. Hier mede waren B. en W. het echter niet eens, en na een uitvoerige toelichting van den v o o r z. werd dan ook besloten niet tot belastingverhooging over te gaan. Vastgesteld werd de rekening 1939 van den keuringsdienst van vee en vleesch met een bedrag van 2988 in ontvang en uit gaaf. Tenslotte werd een wijziging gebracht in de verordening op de heffing van keurloo- nen in dien zin, dat thans duidelijk omschre ven is wat verstaan moet worden onder een kalf. HET VERVOER VAN MILITAIREN MET VRACHTAUTO'S. Vragen aan den minister. Het lid der Tweede Kamer, de heer Suur- hoff heeft, naar aanleiding van het verle den week te Soest plaats gehad hebbende ongeluk, waarbij twee militairen van een rijdende vrachtauto werden geslingerd, den minister van defensie gevraagd of het hem bekend is, dat in verscheidene kantonne- menten en soms over vry groote afstanden en langs smalle en bochtige wegen vracht auto's zonder eenige passagiersaccomodatie voor het vervoer van militairen gebruikt worden, zulks zoowel voor verplaatsing van militairen, die met periodiek verlof gaan, als voor militaire doeleinden? De heer Suurhoff vraagt voor dit ver voer zooveel mogelyk gebruik te^ maken van autobussen of van vrachtauto's van eenige accomodatie (zitbanken, noodluiken e.d.) voorzien. Het vrijwillig gebruik maken door militairen van voor de veiligheid ge- vaariyke vrachtauto's diene zooveel moge- hjk te worden beperkt. SIGARENFABRIKANTEN VERZOEKEN PRIJSVERHOOGING VAN KLEINE SIGAREN. Naar aanleiding van den verwarrenden en onzekeren toestand in den sigarenhan- del, als gevolg van de nog niet volledig doorgewerkte prijsverhooging van sigaren waartoe onlangs werd besloten, hebben ver schillende belanghebbende sigarenfabrikan ten besloten den minister van financiën te verzoeken den minimumbanderollenprys van sigaren te brengen van 3 op 4 cent en van Senoritas van 1% op 2 cent, TWEE NEDERLANDSCHE SCHEPEN WEER THUIS. Vanmorgen zpn de stoomschepen „Zaan dam" en' „Edam" van de Holland Amerika Lijn te Rotterdam aangekomen. De „Zaandam" had geen passagiers aan boord en kwam van Baltimore. Het schip heeft ligplaats genomen aan de Wilhel- minakade. De „Edam" had twee passagiers aan boora en kwam van New York. De lading van bei de schepen bestond uit stukgoed.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 2