IIDDELBUMSCHE COÜiliT De iussesD zijira iets opgedrongen,, ten koste vara groote ©fiers. 183e JAARGANG '^casjöS' TWEE BLADEN jauasaxm eivu» f^SIKF1^ ijï ffir&trïtzcïule lp ^eeztm0cl$e 1§| ((LCaOESCHE COURANT) EERSTE BLAD Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. i FEBRUARI 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, 0f adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Wiborg in een hachelijke positie. Naar uit de berichten over den strijd in Finland blijkt, zijn de Russische "troepen op enkele deeien van het front een weinig opgedrongen, wat hun echter enorme offers aan manschappen en materieel gekost heeft. Zoo schijnén -afdeelingen van het roode leger ook uit Het Zuiden thans de stad Wiborg (Viipuuri)van nabij te bedreigen. Havas meldt: Door den krachtigen druk op den rechtervleugel van het Finsche front op de landengte van Karelië zijn de Russen thans tot ongeveer 11 km van Wi borg genaderd. De eilanden Bjorhoe en Kojvisto zijn thans -door de Finnen verla ten. De Russen hebben den opmarsch' duur betaald, want de Finnen hebben het - ter rein krachtig verdedigd en hebben met ver woede kracht gestreden voor zij zich terug trokken op de nieuwe linie, welke sterker is dan die, welke werd opgegeven. De eilan den zijn krachtig versterkt en vormen een waardevolle flankdekking voor het Finsche front. DE POSITIE VAN WIBORG. Er is weinig nieuws ontvangen in Helsin ki over Wiborg. Terwijl het zeker is, dat de stad nog in Finsche handen is, worden in Helsinki veel veronderstellingen uitgespro ken over haar waarschijnlijke lot. Men is van meening, dat de verovering er van weinig strategisch voordeel zou brengen aan de Russen, terwijl ieder moreel prestige, dat daarbij zou kunnen, worden verkregen, voor een groot deel verminderd zou worden door den langen tijd, dien de operatie gekost heeft en de groote verlie zen aan menschen en materiaal. Het denkbeeld wordt geopperd, dat het noodig zou kunnen zijn een wijziging te brengen in het huidige Finsche front in de baai van Wiborg, waar men verscheidene eilanden waarschijnlijk zou moeten verla ten in verband met hun moeilijke positie, zooals later dan ook gebeurde. Finsche mi litaire kringen echter verklaarden, dat die eilanden niet langer van groot belang wa ren. Gisteravond verdubbelden de Russen hun pogingen om Wiborg te nemen. Naar verluidt worden, zonder rekening te hou den met verliezen, stroomen nieuwe troe pen, geschut en tanks in den strijd gezon den, die op de landengte woedt tusschen Muolajaervi en de Finsche Golf. De Russen bombardeeren Wiborg voortdurend. De stad is vrijwel geheel door de bevolking ontruimd. De Russen hebben in den nacht talrijke parachutisten in de streek van Wiborg achter de Mannerheïmlinie neergelaten. Zij werden geva'ngen genomen. GROOTE VERLIEZEN DER RUSSEN. Het Finsche legerbericht luidt: De dag van gisteren werd gekenmerkt door plaatselijke aanvallen van den vijand, die met zware verliezen werd teruggedre ven. De Finsche artillerie was zeer actief en verspreidde verscheidene vijandelijke af deelingen. Ten N.O. van het Ladogameer hebben de Finsche troepen met succes ge streden en den vijand teruggedreven en hem zware verliezen toegebracht. De Fin nen maakten zich meester van 27 machine geweren, 21 automatische geweren en ver scheidene andere infanteriewapens. Boven dien werden twee tanks vernield. Te Aot- tojoki heeft het Finsche artillerievuur een sovjet-aanval tot staan gebracht. Te Su- omussalmi is een Russische afdeeling, die de grens over was gekomen, naar sovjetgebied teruggedrongen. In de richting van Petsa- mo is een Finsche patrouille van tien man erin geslaagd, een afdeeling bestaande uit 180 vijandelijke skiloopers, terug te drin gen. Later werd deze afdeeling omsingeld. In het legerbericht van Zaterdag werd o. m. gemeld: Ten Oosten van Muolajaervi hebben de Finnen twee Russische detache menten, die in hun linies waren binnenge drongen, volkomen vernietigd. De Russi sche troepen, die aanvielen te Salmenkaita werden afgeslagen en verloren ruim dui zend dooden. De Finnen bemachtigden een groote hoeveelheid machinegeweren en an dere wapenen. In Taipale werden verschei dene Russische aanvallen door tegenaanval len afgeslagen. De Koningin bezoekt Iegeronderdeelen. H. M. de Koningin heeft heden vergezeld van de hofdame, jkvr. Van Tets, en Haren adjudant den generaal-majoor, jhr. De Jonge van Ellemeet, een bezoek gebracht aan Iegeronderdeelen in Zuid-Limburg. Daarna heeft H. M. zich naar Heumen be geven ter bezichtiging van de gedenkplaat in het oude protestantsche kerkje aldaar, aangebracht door een der Iegeronderdeelen ter herinnering aan het sneuvelen der gra ven Lode wijk en Hendrik van Nassau. De moeilijkheden in de Zeeuwsche oesterkweekerij. In verband met de moeilijkheden, welke voor de Zeeuwsche oesterkweekers zün ont staan tengevolge van de felle vorstperiode, zijn besprekingen gevoerd tusschen het be stuur van de Vereeniging tot bevordering van 't Zeeuwsdie oesterbedrjjf „De Zeeuw sche oestèr" en de Kamerleden mr A. J. J. M. Mes en A. Kievit. Het werd wenschelijk geacht de regee ring op de hoogte te brengen van den heerschenden toestand en de medewerking te verzoeken tot instandhouding van het voor Zeeland zoo belangrijke oesterkwee- kersbedrijf. Visselersseliip beschoten door DmitscEi vliegtuig. De schipper van den gisteren in IJmui- den binnengekomen Deenschen kotter „Olympia", E. 544, heeft gerapporteerd, dat zijn schip toen hfj met zijn vangst op weg was naar een Engelsche haven, door een Duitsch vliegtuig is beschoten. Het vlieg tuig drkelde eerst eenige malen rond den kotter, waarna 't over het scheepje scheer de en het met een machinegeweer be schoot De kotter kreeg een zestal treffers op dek, maar niemand werd gewond De vlie ger wees met zijn arm, dat het schip moest wenden en toen de E. 544, den steven Oost waarts keerde, werd hij door den vlieger me rust gelaten. De kotter zal nu zijn uit 175 kisten be staande vangst in IJmuiden lossen. Het schijnt, dat de Duitschers den vischaanvoer naar Engeland willen belemmeren. (Ongecorrigeerd) VADER EN ZOON VERDRONKEN. Gistermiddag is te Haalderen, onder de gemeente Bemmel (Gld de zestien jarige De Bruyn bü het schaatsenrijden in een wak gereden. De vader zag het ongeluk en wilde zijn zoon te hulp komen. Beiden ver dwenen in de diepte. De drenkelingen wer den spoedig op het droge gebracht. De jon gen was reeds overleden. De vader gaf nog eenig teeken van leven. Kunstmatige adem haling heeft hem echter niet kunnen red den. De lijken zijn naar de woning overge bracht. Handelsbesprekingen tusschen Nederland en Duitschland. Te 's Gravenhage is een Duitsche delega tie aangekomen voor het voeren van han delsbesprekingen met vertegenwoordigers der Nederlandsche regeering. Aan het hoofd van de Duitsche delegatie staat dr. A. Walter, „ministerial-direktor" van het Duitsche ministerie van landbouw. Aan het hoofd van de Nederlandsche dele gatie staat dr. H. M. Hirschfeld, directeur- generaal van handel en nijverheid van het ministerie van Economische zaken. Van Ne derlandsche zijde zullen o.a. ook de heeren B. J. de Leeuw, thesaurier-generaal, en mr. C. J. M. Schaepman, chef van de afdeeling consulaire- en handelszaken van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken de be sprekingen meemaken. Als secretaris van de Nederlandsche delegatie zal mr. S. T. J. Teppema, referendaris van de afdeeling handelsaccoorden van het departement van Economische Zaken fungeeren. De besprekingen zouden vandaag begin nen, maar aangezien de heer Hirschfeld een vrij ernstigen aanval van griep heeft gekre gen en zijn kamer moet houden, is het niet zeker, dat de eerste samenkomst van de beide delegtaies vandaag zal plaats vinden. Weer een mijn ontploft tegen den Helderschen dijk. Een mijn, welke door den Westenwind en den vloed was weggedreven, is Zaterdag te gen den dijk te Den Hefder, ongeveer ter hoogte van het postkantoor, tot ontploffing gekomen. Een geweldige knal deed zich over de geheele marinestad hooren en de talloozen, die zich op straat bevonden, spoedden zich naar den dijk, om te zien, wat er gebeurd was. In het pikdonker viel echter niet waar te nemen, welke schade de mijn op de plaats van haar ontploffing had veroorzaakt. In de omgeving viel de schade nogal mee, hetgeen te danken is aan de omstandig heid, dat in tegenstelling tot Huisduinen, waar de huizen o p den dijk staan hiel de huizen achter den dijk zijn gelegen. De kruin van den dijk ligt hier ongeveer gelijk met de daken der huizen. Van enkele huizen in de Achterstraat en van het postkantoor braken eenige ruiten en van een meubelmagazijn aan den Ka- naalweg ging een halve centimeter dikke spiegelruit in diggelen. Bommen ontploften in telefoon cellen. UITINGEN VAN PROTEST IN ZUIDSLAVlë In eenige telefooncellen in de Zuid-Sla vische stad Zagreb zijn Zaterdagavond hel- sche machines ontploft. Er zijn geen slacht offers. Er is een onderzoek ingesteld en er zou den reeds eenige arrestaties zijn verricht. Duitsche vliegtuigen boven Nederlandse!! gebied. Eén dier toestellen opende het vuur op een Neder landsche machine. De regeeringspersd'ensl meldt: Een Nederlandseh jachtvliegtuig heeft Zondagochtend boven Oss een Duitsch Heinkel 111 K-vliegtuig op omtrent acht duizend meter hoogte aangetroffen Het Duitsche vliegtuig werd achtervolgd in de richting Tilburg waar het werd aange vallen waarop het Duitsche toestel terug- vuurde. Het Duitsche vliegtuig is bij Reu- sel over de Belgische grens ontkomen Het Nederlandsche jachtvliegtuig heeft een treffer in den neus en twee in den staart. Naar aanleiding van het feit dat hei Duitsche vliegtuig niet alleen Ncdor- lalndsch rechtsgebied heeft geschonden doch bovendien de vermetelheid heeft ge had het vuur te openen op een Neder landseh vliegtuig, dat in de rechtmatige uitoefening van zijn bewakingstaak optrad zal de Nederlandsche regeering te Ber lijn ernstig protesteeren Voorts is Zondag in de omgeving van Woudenberg een Duitsch vliegtuig waarge nomen waarvan de kenleekenen duidelijk zün vastgesteld. Het vliegtuig bewoog zich van het Zuid-Oosten naar het Noord-Wes- ten Hét is van den grond af onder vuur genomen door luchtdoel-artillerie waar op het terugkeerde in Zuid-Oostelijke rich ting. Ook naar aanleiding van deze neu- traliteitsschending zal de regeering stap pen te Berlin ondernemen. Zal MmHkk bemiddelen tussehen Meskes1 en Helsinki? Een spéciale correspondent van Reuter meldt uit Kopenhagen, dat Denemarken, Noorwégen" en Zweden besloten hebben de mogelijkheid te onderzoeken van bemidde ling in het Russische-Finsch conflict. Het nog niet mogelijk te zeggen welken vorm de bemiddeling zou aannemen, maar het zou niet noodzakelijk zijn, dat de bemidde ling door de Scandinavische mogendheden zou worden verleend. Zij zou bijvoorbeeld door Duitschland -vei'iec-iuï kunnen worden. STICHTING EENER BIJZONDERE SCHOOL TE HOEDEKENSKERKE. De Raa|.l moet zijn medewerking verleenen. By K B. van 13 Februari is ongegrond verklaard het beroep, ingesteld door W Drenth en G. J M, de Hullu, resp. hoofd en onderwüzeres der openb. lagere school te Hoedekenskerke tegen het besluit van Ged Staten van Zeeland waarbü met vernietiging van het besluit van den Raad van Hoedekenskerke werd bepaald, dat de door den kerkeraad der Ned. Herv. ge meente te Hoedekenskerke gevraagde medewerking voor de stichting van een bijzondere lagere school, alsnog moet worden verleend. Twee militairen en vijf burgers gearresteerd. WEER EEN GEVAL VAN DIEFSTAL TEN NADEELE VAN HET RIJK. Bü een ruzie, die Zaterdag tusschen twee personen te Woudenberg ontstond, maak ten de beide betrokkenen elkaar over en weer verwijten. De zaak kwam de politie ter oore en deze stelde een onderzoek in, dat tot resultaat had, dat een huiszoeking werd verricht en twee militairen en .vüf burgers in arres werden gesteld. Bü hun verhoor kwam vast te staan, dat z jj het rijk hebben bestolen voor dekens, haver, rubber laarzen, enz. Het onderzoek in deze zaak wordt voort gezet. Er zullen vermoedelijk meer arres taties volgen. Ongecorrigeerd) TWEE JONGENS BIJ HET SPELEN OP HET IJS VERDRONKEN. Zondagmiddag zün twee jongens, de elf jarige zoon van de familie Ronink en de twaalfjarige zoon van de familie Geenen, beiden uit Eindhoven, bü het spelen op het Üs van het Wilhelminakanaal te Best te water geraakt en verdronken. De jongens sprongen van de eene schots op de andere. Op een noodlottig oogenblik vonden htin voeten niet voldoenden steun, waardoor beide knapen in het water vielen. AUTO-ONGELUK OP DEN WAGENINGSCHEN BERG. Eén doode, twee gewonden. Zondagmorgen is op den Wageningschen berg een zeer ernstig auto-ongeluk beurd, dat aan den 25-jarigen slagersknecht G. Turken uit Amsterdam het leven heeft gekost. T. bestuurde een auto, waarin be halve hijzelf nog twee inwoners van de hoofdstad waren gezeten. Hij trachtte in snelle vaart een voor hem rijdende auto te passeren. Deze auto gaf evenwel een tee ken om linksaf te slaan, waardoor T. genood Z. K. H Prins Öernnaro omern Vrijuo- =«i. u^^oei< aan den minister van Koloniën, Ch. J. I. M. Weiter, op diens departement De hooge bezoeke- word; door den ministei in het qebouw rondge'e-d De Noorsche landen streven eensgezind naar neutraliteit. Geen politiek onder bui- tenlandschen druk. Uit Kopenhagen ontvangen wij het vol gende officieele communiqué: Denemarken Noorwegen en Zweden zün op 25 Febr. in Kopenhagen byeengekomen. Uit de vergadering zonden zij telegrafische groeten aan den Finschen minister van buitenlandsche zaken en den premier van IJsland. De omstandigheden, die verband houden met het Finsch-Russisehe conflict vorm den het onderwerp der onderhandelingen. De ministers van buitenlandsche zaken leggen den nadruk op den hoogst ernsti gen, diepen wensch van alle Noorsche volken, dat het conflict op een zoo spoe dig mogelijken datum gebracht moge wor den tot een vreedzame oplossing, welke de volledige onafhankelükheid" van Finland behoudt. De ministers verklaarden eensgezind te zün ten opzichte van de neutraliteitspoli tiek hunner landen. Zij verwerpen alle be weringen, volgens welke die politiek ge voerd wordt onder druk van de eene of de andere züde. Zü zün voornemens deze politiek onpartijdig en onafhankelük van hun betrekkingen naar alle kanten voort te zetten. Zü kwamen overeen de on schendbaarheid te handhaven van het neu trale gebied in overeenstemming met de regels van het internationale recht. Zü kwamen overeen ernstige bezwaren te op peren tegen en te trachten de schending af te wenden van de beginselen van het internationale recht bü 't voeren van den oorlog ter zee; die aanzienlüke verliezen van menschenlevens en economische waar den toebrengt aan de neutrale staten, wanneer die hun scheepvaart handhaven teneinde een gewettigden en noodzakely- ken handel in stand te houden. De minis ters besloten, dat hun regeeringen elkan der wederzijds moeten steunen in haar onderhandelingen over deze kwesties met de belligerenten. De ministers waren eensgezind de overtuiging toegedaan, dat tenzij de oorlog eindigt voordal felle, lang durige strüdrampen teweeg heeft gebracht, grooter dan op dit oogenblik. hü zoon diepe mate van verbittering tusschen de naties zal doen ontstaan, dat de weg naar een duurzame verzoening nog moeilüker te banen zal worden. Daarom zullen zü iedere poging toejuichen om onderhandelin gen in te leiden tusschen de oorlogvoeren den met het oog op een rechtvaardigen en blüvenden vrede. zaakt was eveneens naar links uit te wfr ken. Door deze manoeuvre botste de auto tegen een langs den weg staanden boom, waardoor hü vrüwel geheel werd vernield. T. was op slag dood. De beide andere inzit tenden, de 28-jarige T. A. Pruim en de hr. Smit, werden beiden gewond. De heer Smit kreeg een hersenschudding en verwondingen aan het hoofd. Vier Britsche schepen naar den zeebodem. En ook weer neutrale slachtoffers. De Britsche admiraliteit heeft medege deeld, dat de marinetreiler „Benvolio" op een mijn geloopen en gezonken is. Men vreest, dat de commandant en negen min deren zijn omgekomen. Op Madeira zyn 33 opvarenden van het Engelsche tankschip „Endeavour", dat ge torpedeerd is, aangekomen. Vijf mannen worden vermist. Het Britsche s.s. „Royal Archer" is voor de Schotsche kust gezonken. Gemeld wordt, dat het vaartuig op een mün geloopen is. Het verging toen het door twee sleepbooten werd weggesleept. De geheele bemanning is aan land gebracht, hoewel 14 opvarenden gewond zün. Het Britsche s.s. „Jevington Court" (4,544 ton) is op de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning is in een Engelsche haven aan land gebracht. Verscheidene opvarenden zijn licht gewond. 15 VERMISTEN BIJ DEN ONDER GANG VAN EEN DEENSCH SCHIP. Naar uit Kopenhagen wordt meegedeeld, het Deensche stoomschip „Aase" (1206 ton) op een reis van Spanje naar Engeland gezonken. Een lid der bemanning kwam om het leven, een werd gered en vijftien andere opvarenden worden vermist. Het Estlandsche schip „Borghild", meten de 959 ton, is na een ontploffing gezonken. Een Britsche torpedojager heeft zes schipbreukelingen gered, die op een vlot in de Noordzee ronddreven. De geredden, wier identiteit niet bekend is, werden g'steroch tend vroeg opgemerkt door een Britsch pa trouillevliegtuig, dat den torpedojager daar op waarschuwde. EEN DAPPERE SOLDAAT. In een der Zuidelüke provincies waren tydens de vorstperiode eenige soldaten met een aantal burgerarbeiders bezig het ys te breken in het bevroren imundatiegebied. Hiertoe werd ontplofbare stof in de üslaag aangebracht, een lont ontstoken en daarna diende men zich snel uit de voeten te ma ken aangezien de lading circa 40 seconden na ontsteking ontplofte. Bü deze werkzaamheden geraakte een ar beider, juist nadat een -lont ontstoken was en de man zich vlug wilde verwijderen, dicht by de lading te water en schoot hij onder het ys. Een der wegsnellende soldaten, die het ongeval opmerkte, keerde terstond terug en had de tegenwoordigheid van geest, met zü'n zakmes de brandende lont door te snijden voordat deze de springlading had bereikt. Nadat hy vervolgens deze lading verwijderd had, wist hü den drenkeling op het droge te brengen. Als belooning voor deze moedige en menschlievende daad is de soldaat in het kantonnement Den Bosch voor het front van den troep bevorderd tot korporaal.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1