HET MIDDELBURGSCHE MUZIEKKORPS BESTAAT 125 JAAR De aangekondigde heffirageini drukkers @p de aasïdeeieinimairkt WAAR IS WERK? De districts-Arbeidsbeurs voor alle ge meenten op Walcheren; N.- en Z.-Beveland, Schouwen en Duiveland, zendt ons de vol gende aanvragen Binnenland. ASSEN: ongeh. bakkersknecht )le of 2e bed.ende niet beneden 18 jaar)lóón n.ot.k. H- kost en inwoning; voor onbep. tijd, ge mengd bedrijf. NIJMEGEN: voor grootbedrijf, aank. werktuïgk. teekenaar, speciaal voor ma chinebouw liefst i/h bezit van het dipl. M.T.S., bij voorkeur met teekenkamerprac- tijk; dad., loon n.ot.k., voor tijdelijk. ARNHEM: le klas dameskleermaker, moet prima vakman zijn; dad., Contract loon; voor vast, reiskosten n.o.t.k., aanbie ding- en opgaaf van laatste werkgever, (s). NIJMEGEN: aank. klompenmaker 16- 18 jaar, moet met patroon kunnen meewer ken, dad., loon plm. f 4f 5 p. wk. intern, LEUSDDEN: broodbakker, behoeft als regel niet te bezorgen: dad., f 8f 10 per week kost en inwoning. BUSSUM: voor blindeninstituut 4 dienst boden, indiensttreding 16 Maart of 1 April a.s., aanvangssalaris f 25 per maand, kan opklimmen tot f 27,50 en f 30 per maand. Buitenland. KRANKRIJK. Gevraagd door Ned. werk gever in het Dep. Eu re (N.W. Frankrijk) bekwaam melker, loon 780 francs per mnd. met kost en huisvesting. Arbeidsovereen komst voor een jaar. De door den melker te betalen reiskosten worden hem na zes maanden diensttijd door den werkgever te rugbetaald. Aanbiedingen ten spoedigste. Alle aanbiedingen uitsluitend aan de plaatselijke Organen der Arbeidsbemidd. De Directeur, H. P. STAAL. De Schutterij-muzikantenhebben zich met eere gehandhaafd. Stemming blijft zeer terughoudend. Op 27 Februari viert een vereeniging haar 125-jarig bestaan, die in den loop der jaren voor Middelburg een „stedelijk" ka rakter heeft gekregen en die evenzeer bij onze stad „hoort" als het Stadhuis en de Abdij. Toen in 1815 hier ter stede de dienstdoen de Schutterij werd opgericht werd daaraan een muziekkorps verbonden, dat de mar- schen, wedstrijden en feestelijkheden op luisterde en dat, zooals alle schutters in uni-' form gestoken werd. Deze uniform nu is door alle jaren heen blijven bestaan en zij teekent het verschil van dit korps met ve le andere muziekvereenigingen. Thans is het korps praetisch een dilet tantengezelschap geworden, maar de uni form, de discipline, en de geest van saam- hoorigheid bestaan nog! De Schutterij is ter ziele. In 1907 werd zij opgeheven. Maar Middelburg wilde het muziekkorps niet missen en zoo kwam de „Vereeniging tot instandhouding van het Middelburgsche Muziekkorps" in het leven. De waardeering, die Middelburgs burgerij had voor het korps bleek ook uit het feit, dat de gemeenteraad lange jaren van 1907 tot 1934 een subsidie verstrekte. Dit heeft als maximum 4000 per jaar bedragen, maar verminderde keer op keer en tenslotte moet hét korps het stellen zon der toelage uit de gemeentekas. Rog steeds echter heeft een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur zitting in het korps- bestuur. Reeds in den tijd der subsidies had de vereeniging te kampen met financieele moeilijkheden en het laat zich begrijpen, dat deze in de laatste jaren nog zeer sterk ge stegen zijn. Het ontvangen van het subsidie bracht ook verplichtingen met zich mee. In het seizoen moesten er bv. twaalf openbare uitvoerin gen gegeven worden, welke meestal plaats hadden op het Molenwater, doch ook op de Markt. Die Woensdagavonden in den zomer zijn voor vele Middelburgers een welkome onstpanning. En als de concerten op de Markt worden gegeven, terwijl ons mooie Stadhuis in de stralen der schijnwerpers staat, dan zijn zij ook voor talloooze vreem delingen een schoone herinnering. Bij verjaardagen van het Koninklijk Huis en op andere feestdagen laat het Korps zich natuurlijk eveneens hooren. Een verschil met de meeste andere mu ziekvereenigingen is, dat de korpsleden lan gen tijd „gesalarieerd zijn. Ook dit is een overblijfsel uit den tijd der Schutterij. Ook thans hebben de leden nog een toelage meer „laag" dan „toe" maar het is hier mee gegaan als met het subsidiesteeds lager. Theoretisch kan de hoogste toelage dit gaat volgens anciënniteit enz. 100 zijn, doch zij is een kwart daarvan. Bij concerten, buiten de genoemde uit voeringen, genoten de leden „concertgeld". Dit was natuurlijk niet veel op zichzelf, maar het korps had zoo'n goeden naam, dat het dikwijls werd uitgenoodigd, zoodat de concerten soms een aardige bron van in komsten waren. In de laatste jaren is deze bedrijvigheid wel afgeloopen. Er ontstaan steeds meer muziekvereenigingen en deze worden steeds beter. En bovendien ziet men tegen de kos ten op, het vervoer, soms logies enz Een goede geest. Niettegenstaande het subsidie ingetrokken is, met als onmiddellijk gevolg, dat ook de toelagen thans slechts in theorie bestaan eigenlijk voor het grootste gedeelte wordt er op de repetities en uitvoeringen nog steeds met groote animo gespeeld. De directeur van het korps, de heer Joh. H. Caro, met wien wij een onderhoud moch ten hebben over het a.s. jubileum, wees ons met nadruk op de groote liefhebberij, welke er bij de leden bestaat voor de muziek. De vergoeding, die de leden genieten hoe klein ook geeft hen ook de verplichting op de repetities aanwezig te zijn. Zjj z ij n er ook steeds, en heusch niet om de enkele guldens 's jaars. De directeur herinnert zich uit Winters wijk, waar hij dirigent der orkestvereeni- ging was, dat van de 40 leden er soms 8 a 9 misten op een repetitie. „Dat gebeurt hiér niet", zegt hij met trots. „Er wordt hier met ambitie gewerkt en hórd gewerkt en er wordt goede muziek gemaakt. Wij hebben over het algemeen zeer verdienstelijke spelers." Een kern met vele dienstjaren. „Wij hebben een flink aantal leden met een groot aantal dienstjaren en dat spreekt zeker voor den goeden geest, die in het korps heerscht. De onderkapelmeester, de heer A. Calatz, bv. is reeds meer dan 40 jaar lid. En zoo hebben wij meer trouwe le den. Er zijn er ook met 35 jaren." De direc teur zelf dat kunnen wij wel even ver klappen is trouwens ook reeds 15 jaar de leider van het korps. De heer Caro volgde den heer Jan Morlcs op, die van 1890 tot 1925 den staf zwaaide over het Middelburgsche korps en aan wien voor een groot deel de goede naam van het korps te danken is. De heer Caro maakt een ongunstiger tijd mee, vooral wat de fi nanciën betreft. Het pleit dan ook voor hem, dat het korps nog altijd intact is en dat hij bü zijn „volgelingen" de liefde voor de muziek heeft weten wakker te houden. En dat is niet zoo heel eenvoudig! In den zomer worden er bv. thans 10 uitvoerin gen gegeven. De directeur houdt er niet van om op dezelfde soort concerten twee maal hetzelfde nummer te spelen. Het pro gramma wisselt dan ook zeer dikwijls en men bereikt in een seizoen zeker het aantal van 120 a 130 nummers. Dat hier veel voorbereiding aan vastzit, spreekt wel vanzelf. lederen Dinsdag wordt er dan ook trouw geoefend en al wordt het boete stelsel ook een Schutterij-overblijfsel niet toegepast, toch zijn de leden present. „OM DE MUZIEK". Met zichtbaar genoegen haalde de direc teur nog een herinnering op, waaruit blijkt, dat „zijn" menschen om de muziek spelen. Voor een bepaalde uitvoering was er een lang programma. O.m. was een fantasie in gestudeerd uit de „Troubadour" van Verdi. Het werd echter al laat en daarom opperde de heer Caro zelf het denkbeeld om de fan tasie te „coupeeren." Dan kon men op tijd klaar zijn. „Neen", zeiden de leden daarop, „Laten we liever doorspelenhet is zoo'n mooi stuk". „En zoo moet het zijn", eindigde de direc teur het gesprek. Inderdaad, zoo moet het zijn! Het spelen moet voor de uitvoerenden geen- „werk" zijn, maar een liefhebberij, een liefde des noods, maar in ieder geval een ontspanning, die hen uit de dingen van alledag haalt en die den luisteraars ook wat mee-geeft. In de thans afgeloopen een-en-een-kwart eeuw heeft het Middelburgsche Muziek korps een belangrijke plaats ingenomen in ons stadsleven, een plaats, die, juist door het bijzondere karakter van de „Schutterij muzikanten" moeilijk door een andere ver eeniging vervuld had kunnen worden. Op een feestelijke repetitie zullen het be stuur en de werkende leden a.s. Dinsdag het jubileum gedenken. De mobilisatie heeft het korps verdreven Uit zijn gewone repetitielokaal, maar thans heeft het een goed onderdak gevonden in het St. Vincentiushuis, dank zij de mede werking van den pastoor. In het St. Vin centiushuis namen wij bijgaande foto. He laas is deze, alweer door de mobilisatie, niet- volledig, maar wij hopen, dat dit weer spoe dig het geval moge zijn en dat dan het korps met onverminderden levenslust zijn muzikale klanken de wereld in zal bla zen! KUNST EN WERENSCHAPPEN. KERKKOOR DER RUSSEN IN BALLINGSCHAP. Men schrijft ons: In het najaar van 1937 maakte een koor van het Russisch Theologisch seminarium te Parijs een tournée door Nederland, waarbij deze kleine groep Russische zangers kerkconcerten in vele groote kerken in Nederland gaf. Een ieder, die toen in de gelegenheid was, dit koor le hooren, zal verheugd zijn over het initiatief der Neder- landsche Christen-Studenten Vereeniging om dit kerkelijke en muzikaal gebeuren ook dit jaar wederom te doen plaats vinden. De tournee wordt de volgende week, gelijk men reeds weet te Middelburg geopend. Het is een bekend feit, dat de Russen beschikken over muzikale kwaliteiten van zeer bijzonderen aard; speciaal het gebied der koorzang is in Rusland zeer ontwikkeld. Bij bovengenoemd koor echter is er behalve de aesthetische hoedanigheden meer in het spel: het zingt geestelijke liederen, liederen uit de liturgie der Russisch-Orthodoxe kerk, welke in hun vaderland verboden is. Velen zullen zich de volmaakte samenzang van deze zes zangers onder leiding van Denis- sov herinneren. Stuk voor stuk zijn deze stemmen voor solozang geschikt en het ge luid van deze combinatie is onvergetelijk; de machtigste fortissimi en de verwonder lijkste pianissimi worden met volmaakte vocaaltechniek uitgevoerd. De moeilijkste wendingen worden zonder eenig effectbe jag volbracht en deze sublieme 2ang vult de kerken devoot en jubelend. Het koor zingt ditmaal een nieuwe cyclus uit de oude Russische kerkelijke muziek, het werk van de beste zonen van de Kerk, asceten, theologen, dichters, musici en kunstenaars; van de meeste liederen zijn de componisten onbekend en worden bewerkin gen gezongen van de hand van moderne Russische componisten als Rimsky-Korsa- kov, Gretchaninov, Bortnyanski, Smolensky en vele anderen. Deze allen brachten de vruchten van hun gebeden en overdenkin gen, van hun dichterlijke en muzikale inspi ratie en godsdienstige overpeinzingen in de Kerk. Die geheele schat ligt verborgen in de wonderlijke devote muziek van de liturgie, waarbij slechts gebruik gemaakt wordt van de menschelijke stem. Achter deze ontroerende schoonheid ge voelt men de beteekenis van deze liturgi sche zangen; in dien jubel klinkt door het besef, dat de geloovigen op aarde reeds deel hebben aan een andere wereld, Gods we reld. Zoo is er dan een verschil tusschen de ze kerkelijke zangers en de wereldlijke zan gers; deze Iaatsten zingen een gewijd lied, doch het blijft een concert, effectvol; dit koor zingt het geestelijke lied en het bliift een gebed, een gebed met zooveel overge gevenheid en zoo volle toewijding, dat het ontroert. De belangrijke gebeurtenissen in het ker kelijk jaar hebben ieder een eigen liturgie, een eigen vorm van den dienst, doch de kern. van dit alles komt in iedere liturgie tot uiting. Het Oude Verbond wordt symbo lisch weergegeven gedurende den vroeg dienst en de vesper, terwijl de gebeurtenis sen van de Evangeliën voorgesteld worden in het Avondmaal. Dit verklaart de fundamenteele kenmer ken van den orthodoxen eeredienst: zjjn handeling, zijn symboliek, zijn realiteit. Hier is geen passieve contemplatie en vrome me ditatie, doch een actief deelhebben een het leven, lijden, sterven en opstaan van den Leider en het Hoofd der Kerk, Jezus Christus. De Russische Kerk is sinds de roode re volutie van 1917 zwaar beproefd; hervor mingen in de kerk en teruggaan op den in houd der liturgie bleken noodzakelijk. De geloovigen leven als ballingen in het bui tenland en zien uit naar den dag, waarop de Russische kerk gelouterd en gereinigd door deze moeilijkheden, zal opstaan om ook aan Rusland weer te verkondigen, wat Christus beteekent. De Christelijke kerk wordt in onze dagen in vele werelddeelen vervolgd; vele geloo vigen ondervinden aan den lijve, wat het be teekent, gehaat en vervolgd te worden om den naam van Christus. De Russisch-ortho- doxe kerk kent dit heel in het bijzonder, maar haar geloof zal in haar gebeden en zangen, zal ook in vele Nederlandsche ker ken klinken, tot ons komende door dat klei- Verschillende heffingen, welke in ver band met den oorlogstoestand reeds dooi' onze regeering zijn aangekondigd, terwijl er nog andere aankondigingen van dezen aard te verwachten zijn, oefenen eenigen druk op de aandeelenmarkt uit. De winst belasting is natuurlijk in de eerste plaats een belangrijke factor, temeer omdat men rekening houdt met de mogelijkheid, dat deze in de toekomst zal worden verhoogd. Verder zal de te verwachten O. W. belas ting voor een belangrijk deel beslag leggen op de hoogere winsten, voor zoover die door sommige bedrijven zijn of zullen worden gemaakt. Het behoeft geen betoog, dat hier door het speculatieve element voor het aan- deelenbezit voor een groot deel wordt weg genomen en men hoort in bankkringen her haaldelijk van gevallen, waarin particulie ren groote bedragen liquide houden. Gedeel telijk zou men dit kunnen verklaren met het beschikbaar houden van gelden door inschrijving op deze en volgende staats leningen, ma ar zeer waarschijnlijk heeft men hier meer te doen met de opvatting, dat niettegenstaande de behoorlijke dividen den, die over 1939 worden verwacht, men niet al te optimistisch mag zijn ten aan zien van toekomstige uitkeeringen. Kortelings heeft de Amsterdamsche Bank het jaarverslag gepubliceerd en daaruit bleek, dat nog een zeer groot bedrag nl. 16% millioen op oude verliezen moest worden afgeschreven. Dit bedrag wordt aangewend om de effecten, deelnemingen en debiteuren tot een zoodanig peil te boek te stellen, dat daarop menschelijkervvüs ge sproken geen verlies meer is te duchten. Die afschrijving vindt plaats door het ge noemde bedrag aan de reserve te onttrek ken.. Ook daarna is deze nog betrekkelijk hoog, nl. 31% millioen bij een aandeelen kapitaal van 55 millioen. Men moet ech ter bedenken, dat die reserve voor een goed deel niet is gevormd uit de winst, doch uit het agio van aandeelenuitgiften is opge bouwd. Er zijn in het verleden bij deze bankin stelling, wat de credietverleening betreft, ernstige fouten gemaakt, maar aan den an deren kant dient natuurlijk in aanmerking te worden genomen, dat het karakter van de instelling medebracht, dat zij in sterke mate internationaal was georienteerd. Hier door werd zij toen de politieke spanningen toenamen en vooral toen de oorlog uitbrak in ernstige mate gedupeerd. Ook de verlie zen, die op de vroegere Stillhaltecredieten waren geleden, waren blijkbaar nog niet geheel afgeschreven. Intussehen is de toe stand wel van dien aard geworden, dat voortaan afgezien van de normale afschrij vingen en reserveeringen, die iedere bank instelling toepast, het overgroote deel van de winst voor reserveering kan worden be stemd, zoodat, indien de rentabiliteit van het bankbedrijf zich bevredigend blijft ont wikkelen, de toekomstige dividendkansen niet ongunstig zullen zijn. De beurs heeft hiermede reeds rekening gehouden, zoodat de stemming voor de aandeelen eerder wat gunstiger is geworden. De winst over het afgeloopen jaar wijkt niet veel af van die van verleden jaar, daar bruto 11.2 milli oen is verdiend, tegen vorig jaar 10.5 mil lioen. Ook de algemeene onkosten bleven met f 5.SS millioen nagenoeg gelijk. Het di vidend bedraagt, naar men weet, 4 Over het algemeen is het bankbedrijf thans iets meer rendabel geworden in verband met de hoogere rente en de uitbreiding van de credietverleening met het oog op de bedrij vigheid in sommige takken van industrie. Ook andere bankaandeelen worden daar door voor zuivere belegging weer iets meer gezocht. ne koor van het Theologisch Seminarium te Parijs: Russen in ballingschap! Financieel economisch weekoverzicht. VRIJWEL GEEN KOOPLUST. Overigens kon er van kooplust ter beur ze nauwelijks worden gesproken. Zelfs scheepvaartaandeelen trekken zeer geringe kooplust, hoewel toch aangenomen mag worden, dat de ondernemingen thans zeer behoorlijke resultaten boeken. Op de jaar vergadering van de Holland Amerika Lijn waar geklaagd werd over de lage uitkee- ring in verhouding tot de gemaakte winst werd er door het bestuur nog eens de na druk op gelegd, dat een al te liberale divi dendpolitiek funest kan werken in een tijd als deze, hetgeen in de periode van den vo- rigen oorlog wel zeer duidelijk is gebleken. Naar men weet heeft de Holland Amerika Lijn toen eenmaal 50 dividend uitge keerd, doch men weet wat er later in den crisistijd van dit bedrijf is terecht gekomen. Men kan thans tenmiste de ervaringen van den vorigen oorlog als voorbeeld stellen om niet wederom in dezelfde fouten te verval len. Op deze vergadering is ook de kwestie der bewijzen van deelgërechtigheid ter sprake gekomen, waarover wij reeds vroe ger hebben geschreven. Het voorstel om van de winst op nieuwe rekening 41.000 te bestemmen voor uitkeering aan de ge noemde bewijzen werd niet uit de verga dering gesteund en is derhalve verworpen. Verwacht mag nu worden, dat de houders van deze bewijzen de maatschappij in rech ten zullen aanspreken. In de cultuurafdeeling bleef de handel eveneens binnen zeer beperkte grenzen en zelfs het bericht, dat het Rubbercomité be sloten heeft om het uitvoerpercentage voor het tweede kwartaal op 80 te handha ven, hetgeen niet anders dan gunstig voor de maatschappijen kan worden uitgelegd, was niet bij machte om eenige verlevendi ging in deze afdeeling te brengen. Men houdt natuurlijk rekening met de mogelijk heid, dat de rubbermaatschappijen onder de O. W. belasting zullen vallen en dit voor uitzicht werkt min of meer deprimeerend. Voor de tin wordt een verlaging van het uitvoerpercentage verwacht. Op het oogen- blik is dit percentage 120 van de standaardproductie. Zelfs indien het per centage op 100 of 90 zou worden ge bracht, dan zou de uitvoer nog gunstig af steken bij die van velleden jaar. Van Juli 1938 tot Juni 1939 is het uitvoerpercentage nl. niet hooger geweest dan 40 Daarop is het verhoogd tot 120. In October 1939 verlaagd tot 100 en in Januari 1940 weer gebracht op 120. Het dividend op de aandee len tweede rubriek van de Billiton Mij. wordt over het afgeloopen boekjaar geschat op 12 r/c tegen vorig jaar 25 c/c. Voor het nieuwe boekjaar, dat betrekking zou heb ben op het werkjaar eindigend 31 Mei 1940 wordt echter een belangrijk hoogere uitkee ring voorzien. Tabaksaandeelen hebben zich vrij goed kunnen handhaven en men verkeert in spanning welke prijzen er op de voorjaars inschrijvingen zullen kunnen worden ge maakt. De ervaringen, die men in Deli heeft opgedaan stemt we) tot eenig optimisme. Hieronder volgt een koersoverzichl van de afgeloopen week. 4 Nederland 1940 101, 100%, 100 Koloniale Bank 164%, 161% Amsterdamsche Bank 90, 91% Philips 114%, 112%,113% Unilever 90%, 88%, 89% Anaconda 22%, 23% Beth. Steel 57%, 58%, 58% Kon. Petroleum 243%, 239, 242 Amsterdam Rubber 188%189%, 1ST Deli Bat. Rubber 152%, 146%' Ned. Scheepv. Unie 106%, 103. 104% H.V.A. 379, 382, 385 Deli Bat. My. 129, 124%. 124 Deli My. 1S9%, 175%, 179% Senembab 138. 137%, 139

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 7