STADSNIEUWS Arbeid voor onvolwaardigen. UIT DE PROVINCIE MIDDELBURG HET KERKKOOR DER RUSSEN IN BALLINGSCHAP. De première in de Zeeuwsche hoofdstad. Nadat het Kerkkoor van het Russische Theologische Seminarie te Parijs het begin van zijn tournee door Nederland aanvan kelijk heeft moeten uitstellen, aangezien de Fransche Regeering bezwaar maakte tegen zijn vertrek uit Frankrijk, en in verband daarmede niet is kunnen optre den voor de NCRV op den hiervoor vast- gestelden dag, is thans bericht ontvangen, dat het Fransche gouvernement zijn be denkingen heeft laten varen en aan het Koor toestemming verleend, tegen het ein de dezer week de reis naar ons land te aanvaarden Ten gevolge Jhiervan hoopt het Koor zijn, Nederlandsche tournee op Maandag 26 Februari a.s. te Middelburg aan .te vangen Moge (Zeeland er een eer in stellen, alle pogingen aan te wen den, dat deze première slaagt en goed figuur maakt aan het hoofd van de opeenvolgende uitvoeringen, zooals overi gens ook reeds min of meer mag worden verwacht, na hetgeen deze Russische emi granten de vorige keeren, toen zij zich hier deden hooren. aan blijken van mede leven in hun nood en belangstelling vooi hun zang mochten ondervinden." (Men zie verder onder: Kunst en Wetenschap)- KINDER HERSTELLINGS- EN VACAN TIEKOLONIES. Gisterenavond hield de afd. Middelburg van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolohies haar jaar vergadering ten huize van de secretaresse. Na een openingswoord van de voorzitster, mevrouw Weyl-Snuyf, heeft de penning meester, de heer P. Lutein, de rekening over 1939 uitgebracht, die aanwijst in ont vang 1721.98 en in uitgaaf 1682,63, al- zoo een goed slot van 39,35 tegen 107,41 over 1938. Onder de ontvangsten komt voor 141,24, dat uitgekeerd is door de Vereeni- ging voor Ziekenhuisverpleging, omdat on der de kinderen, die in de kolonie roodvonk kregen er ook waren uit gezinnen, die ver zekerd zijn en de patiëntjes werden opge nomen in een ziekenhuis behoorende bij de stichting. Behalve de 39,35 bezat de af- deeling op 31 December nog 31 als haar aandeel in het profilaxenfonds. De rekening werd na controle door twee leden, goedgekeurd. Hierna bracht de secretaresse, mejuf frouw M. de Cleyn Brem, haar jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen. Nimmer heeft de secretaresse een be wogen jaar in de afdeeling medegemaakt dan 1939. Voor het eerst gingen er 10 Mid- delburgsche kinderen in winterverpleging, waar dr. Broekhuijsen een groot voorstan der van was. Zy vertrokken den 26 Januari onder geleide van mevrouw Koch, die ook nog andere Zeeuwsche kinderen medenam en één uit Bergen op Zoom, naar Heelsum. Nauwelijks waren zij 14 dagen in het kolo niehuis, of de een na de ander kreeg rood vonk; drie zijn er van gespeend gebleven. Gelukkig was de ziekte goedaardig. Me vrouw Wejjl is zoo vriendelijk geweest de. kinderen te gaan opzoeken. Drie keer per' week werd Heelsum opgebeld en berichten ingewonnen voor de verschillende ouders, die allen zeer kalm bleven. Zij waren vol lof over de behandeling en het medeleven van de directrice van het koloniehuis. 7 Maart kwamen de drie niet roodvonk-kin deren terug. De overige kinderen bleven totdat allen beter waren en gezamenlijk zijn teruggekeerd onder de hoede van mej. Gebennus. Dit was 12 April. De kinderen zagen er buitengewoon goed uit en hadden het erg naar hun zin gehad. Dr. Broek huijsen noemde het resultaat dezer uitzen ding goed tot zeer goed. De vereeniging Bio Vacantieoord zond 5 Middelburgers naar Russenduin te Bergen aan Zee van 25 Maart tot 4 Mei. Dit koloniehuis is wel het meest geliefde. Deze kinderen werden gebracht door Goes en teruggehaald door Vlissingen. Voor de zomerverpleging te El- lecom, huize Ketelaar, had dr. Broekhuijsen 7 kinderen, waarvan 5 daar verpleegd wer den van 30 Juni tot 2 Aug. Deze werden gebracht door mevr. Koch en teruggehaald door mej. Gebennus, die een patiëntje van dr. Feikema naar het koloniehuis meenam en één uit Breskens en één uit Rozendaal mee terug bracht. Er was voor tw.ee kin deren verlengd verblijf aangevraagd en toe gestaan; één werd 25 Augustus vóór den tijd door haar zuster teruggehaald wegens de treurige tijdsomstandigheden en het an dere 6 September door de moeder. Het pa tiëntje, dat 2 Aug. gebracht was, is later 11 October teruggehaald door de moeder met een kind uit Aardenburg. In Maart werd door dr. De Stoppelaar plaatsing ge vraagd voor B-verpleging in 't Boschhuis te Nunspeet. Dit kind werd pas geplaatst in Mei, gebracht door de moeder en bleef tot 11 November, toen er telegrafisch be richt kwam, dat alle koloniehuizen ont ruimd moesten worden wegens den toe stand. Nu is het Boschhuis aangewezen, ook voor A verpleging, maar alleen onder zekere voorwaarden. Een groot verlies voor de afdeeling is het vertrek van dr. Broekhuijsen, die veel voor het kolonieleven voelde en steeds be reid was nieuwe kinderen op te sporen en te onderzoeken; geen moeite was hem te veel. Zijn opvolger is in militairen dienst, zoodat hij nog niet in functie is. De voor zitster was zoo vriendelijk het eindonder zoek te verrichten der nablijvers te Elle- com. In het geheel zijn 24 kinderen uit gezonden (van wie 10 met verlengd ver blijf). De kostprijs per kind en per week is 9.17. Er zijn -296 leden tegen 284 verleden jaar. De jaarlijksche collecte met speldjesverkoop heeft 302.80 opgebracht. De spaardoosjes die met Sinterklaas 1938 zijn uitgezet, kwa men begin 1939 met 114.18 terug. Dit jaar zijn er wegens de tijdsomstandigheden geen spaardoosjes uitgezet. Het resultaat der uit zendingen was voor 3 zeer goed, voor 15 goed; voor één gunstig, komt nog eens voor uitzending in aanmerking; voor één tot nu toe gunstig; voor één voldoende; voor én even voldoende; voor én erg verbeterd en voor één wel wat verbeterd. De gemid delde gewichtstoename was 2,7 kg per kind. Het jaarverslag werd met grooten dank aan de secretaresse, waarin ook de pen ningmeester deelde, goedgekeurd. Mevrouw Weijl en mej. De Cleijn Brem werden bij acclamatie als bestuursleden herkozen. Besloten werd ook over 1940 j 5 aan het hoofdbestuur af te dragen en 6 aan het Bosfonds. PRIVATEN BIJ WERKVERSCHAFFINGS- WERKEN. Van den Minister van Sociale zaken kwam bij den Raad een schrijven in, waar- wordt aangedrongen op het plaatsen van privaten bij uitvoering van werkverrui mingsobjecten van eenigen omvang. MIDDELBURG—V1.ISSINGSCHE RIJWEG. Overgelegd is aan den Raad de rekening ■an de Commissie voor den Middelburg Vlissingschen rijweg over 1938, aanwijzen de in ontvang ƒ22.877.50 en in uitgaaf 22.529.69, alzoo een goed slot van 347.81%. EEN DANKBETUIGING. Van mevrouw J. C. CrucqOnderdijk, kwam een schrijven bij den Raad in, waarin zij namens haar moeder mevrouw Onder- dijk-Corné en de-verdere familie den Raad en vooral den heer A. Jeronimus voor zijn initiatief in dezen, hartelijk dank brengt voor het graf, hetwelk de familie van ge meentewege is aangeboden. De familie is ten zeerste vereerd met deze eer door den Raad aan de nagedachtenis van den vader van schrijfster bewezen en stelt dit op zeer hoogen prijs. CABARET-AVOND IN DEN SCHOUWBURG. Op initiatief van de directie werd gister in den schouwburg een cabaret-avond ge geven door het gezelschap Tobi uit Amster dam. De belangstelling viel niet tegen. Een vrij groot aantal bezoekers onder wie heel wat militairen vulde de zaal en zy hebben zich, blijkens het vele applaus ter dege geamuseerd. Er zat nogal veel variatie in de presta ties der diverse artisten. Een deel er van was niet eerste-klas. Een ander deel daar entegen voldeed aan hooge eischen. Zoo de chansons en imitaties van Marcel Barger, die een Fransche levendigheid ten toon spreidde, ook wanneer hij niet bloot gaf, hoe goed hij de Fransche taal schijnt te be- heerschen. Heel goed was verder Julia de Gruyter in haar Vlaamsche voordrachten. Zij kwam o.a. met een schets van Ernst Claes, welke bijzonder werd gewaardeerd. Julia de Gruyter heeft onlangs haar 25- jarig tooneeljubileum herdacht. In verband hiermee vond een kleine huldiging plaats. Mr. F. W. Adrïaanse, voorzitter van het Tooneelcomité heeft haar toegesproken en een bouquet bloemen aangeboden. Spr. zei- de o.m., dat in dezen ellendigen tijd Neder land en België het goede voorbeeld van een betere verstandhouding tusschen de volkeren geven. De beide landen zijn tot elkaar gekomen en de kunstenaars hebben daar het hunne toe bijgedragen. Julia de Gruyter herinnerde er in haar ontroerd dankwoord aan, dat zij ruim 25 jaar geleden als Belgische vluchtelinge in Middelburg terecht kwam, en hier onder vond, wat naastenliefde beteekent. Uit den grond van haar hart, wilde zij nu nogmaals getuigen van de groote dankbaarheid daar voor. Het was ook in den Middelburgschen schouwburg, toen nog in zijn ouden toe stand, dat zij voor de eerste maal de plan ken betrad. BIOSCOPEN MIDDELBURG. ELECTRO „Entente cordiale". In den tegenwoordigen tijd neemt ieder een het als vanzelfsprekend aan, dat En geland en Frankrijk bondgenooten zijn niemand denkt er aan, dat het wel eens anders geweest is. Het is daarom voor den toeschouwer een eigenaardige gewaar wording, teruggevoerd te worden naar een tijd, dat de beide landen, reeds eeuwenlang erfvijanden, nog onverzoenlijk waren, tijd, die nog niet eens zoo heel ver achter ons ligt. De toenadering en het ontstaan van het hechte bondgenootschap tusschen deze beide rijken is juist nu van een merk waardige actualiteit. In de laatste jaren van de vorige eeuw was de verhouding zeer gespannen; Franschen en de Engelschen liepen elkaar in den weg in Afrika, en het incident te Fasjoda was bijna de aanleiding tot een oorlog geworden. Het was het werk van Edward VII, waar door inplaats van een oorlog, vriendschap ontstond tusschen z(jn land en Frankrijk, en het bekende verbond, de Entente Cor diale, in 1904 gesloten werd. Welke vér strekkende gevolgen dit verbond voor wereldgeschiedenis hebben zou, heeft hij zelf waarschijnlijk niet vermoed. Wanneer hij toevallig wat meer sympa thie voor zijn neef, den Duitschën keizer, had gevoeld, was misschien veel heel an ders gebeurd Deze film is niet alleen om zijn gegeven belangrijk, doch ook om het spel van de talrijke medewerkenden en de schitterende décors. De sfeer van de diplomatieke we reld, de praal en pracht en de fijne, hoffe lijke wijze waarop (40 jaar geleden) de besprekingen gevoerd werden, is overtui gend tot uiting gebracht. Ach ja, onze te genwoordige tijd, waar de aanvoerders van de diverse landen elkaar voor de radio op de grofste manier uitschelden, is er in dit opzicht niet op vooruit gegaan. Men verzuime niet dit uiterst belangwek kende filmwerk te gaan zien. „Hotel de Ja poste." Harry Baur is een buitengewoon begaafd acteur, een p-oote karakterspeler. Zijn films zijn altijd belangwekkend, het pro duct staat of valt met zijn prestaties. Ook hier weer draagt hij de geheele film, en wat zonder hem een middelmatig product zou' zijn, wordt mét hem een aangrijpend werk. Voor den herbergier van het posthotel- letje is zijn dochter het liefste, wat hij be zit. Maar zij loopt weg met een officier, Ook in Zeeland zal A.V.O. „steunpunten" vestigen. De zorg voor onvolwaardige arbeidskrach ten werd tot voor kort in onze provincie hoofdzakelijk overgelaten aan medelijdende particulieren en personen en instellingen die min of meer toevallig met deze onvol waardigen in aanraking kwamen en zich dan hun lot aantrokken. Elders in ons land bevinden zich echter verschillende corporaties, die den zorg voor de onvolwaardigen op zich namen en die zich, met verwante instellingen vereenigden in de „Nederlandsche Vereeniging tot Be vordering van den Arbeid voor Onvolwaar dige Arbeidskrachten", in het kort genoemd de A.V.O. Deze vereeniging heeft haar ze tel te Amsterdam en in vele andere centra steunpunten, qfdeelingen, die in hun rayon zitting houden en daar de A.V.O. vertegen woordigen. Het is de bedoeling, zoo zette de ambte naar, voor den buitendienst van de A.V.O., de heer G. W. Paauw, ons gisteren op een kleine persconferentie in het stadhuis te Goes uiteen, ook in Zeeland dergelijke steunpunten te vestigen. Na overleg op Walcheren zou dat voor Walcheren en West- Zeeuwsch Vlaanderen Vlissingen zijn, waar de hr. Hartland, directeur der arbeidsbeurs, als leider van het consultatiebureau op treedt, en te Goes zou dan een dergelijk bur reau gevormd worden voor Zuid- en Noord- Beveland, Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen, en Schouwen en Duiveland. Wijlen burgemeester van Dusseldorp, die zich zeer voor dit werk interesseerde, had daartoe reeds eenige besprekingen gevoerd en den heer A. J. Klooté aangezocht de lei ding van het op te richten consultatie-bu reau op zich te nemen. Door de ziekte en het overlijden van burgemeester Van Dus seldorp, was echter nog geen verdere uit voering aan deze plannen gegeven, doch de hr. Klooté, die eveneens op de conferentie aanwezig was, deelde ons mede, dat hij meende, uit piëteit tegenover wijlen burge meester Van Dusseldorp, en om het be lang van deze zaak, het werk thans voort te moeten zetten. HOE WERKT DE A.V.O.? De hr. Paauw gaf daarna een overzicht van de werkzaamheden van de A.V.O. De ze vereeniging laat zich niet met de medi sche zorg in al wordt dit gebied wel be treden doch zij is in de eerste plaats een orgaan voor arbeidszorg. Maar het kan b.v. noodig zijn, dat een persoon, voordat hij aan arbeid geholpen kan worden, een kunst been noodig heeft, dan volgt overleg met in stanties die mogelijk helpen kunnen, als ziekenfonds, diaconie, parochie, e.d. Is de gene die arbeid zoekt zoo volledig uitgerust, dan zorgt de A.V.O. voor plaatsing in het normale bedrijf. De A.V.O. is geen instelling van liefdadigheid, doch zij is sociaal-econo misch en vindt daarom overal een open deur. Want doel is de onvolwaardigen een volwaardige positie te geven. Spr. noemde dan tal van voorbeelden hoe blinden uitstekende typisten worden, die zelfs sneller en beter werken dan de zien den. Spr. noemde hierbij ook een voorbeeld van een blinden jongeman uit Waterland kerkje, die thans vier-talig correspondent ij bij Philips en zelfs les in talen geeft. Voorts noemde spr, arbeid voor doofstommen, voor menschen die één of beide beenen of ar men missen, voor menschen die geheel of gedeeltelijk verlamd zijn. Over 8 groepen strekt de zorg van de A.V.O. zich uit en wel over: blinden, doofstommen, slecht- hoorenden, lichamelijk gebrekkigen, onge val patiënten, geestelijk invaliden, t.b.c.-pa tiënten, en menschen met interne ziekten. Zoo telt ons land er 161.000 of 2 pet. der bevolking en Zeeland telt er naar een ge deeltelijke schatting 1,15 pet. Spr. deelde verder mede, dat Philips reeds 45 onvolwaardigen aan volwaardigen arbeid hielp en dat b.v. ook „De Schelde" volle medewerking zal verleenen tot het plaatsen van deze menschen. Moeilijker is het de geestelijk-invaliden te helpen, hetgeen men doet door deze men schen aan huis arbeid te helpen of hen te plaatsen in inrichtingen, zooals er elders verscheidene zijn, waar zij matten vlech ten, borstels maken, enz. enz. In dit opzicht wordt echter het vrije bedrijf geen concur rentie aangedaan doch werkt men in over leg samen. CONSULTATIEBUREAUX. De eonsultatie-bureaux, die nu -in Zeeland gevestigd worden, houden spreekuren en op deze vervoegen zich diegenen, die zich het lot van één of meer onvolwaardigen aantrekken, als de ouders, voogden, B. A.- bestuurders, burgemeesters, zoo mogelijk met de personen zelf, die dan een vragen lijst te beantwoorden krijgen, waaruit blijkt wat ze mankeeren, wat ze eventueel zouden kunnen en graag zouden doen, enz. enz. De A.V.O., die een „mantel"-organisatie is, heeft dan, voor zij arbeidsbemiddelend kan optreden, vaak voorlichting of hulp noodig van de bij haar aangesloten organisaties We noemden reeds het geval van een kunstbeen dat noodig kan zijn en zoo kan er ook behoefte zijn aan een gehoor-appa- raat waartoe zij zich tot de „Ver. ter be hartiging van de Belangen van Slechthoo- renden" wendt, enz. Verder strekt de zorg van de A.V.O. zich ook uit over andere za ken als het zoeken naar een kosthuis, an derzijds is vaak nog eerst aanvullend on derwijs noodig, moeten slechthoorenden lip- lezen leeren, moet het door dit gebrek z.g. achterblijven op de lagere school vaak eerst bijgewerkt worden, enz. Voorts deelde spr. mede, dat de A.V.O. geen rijkssteun geniet, doch geheel aange wezen is op subsidies en de contributie van haar leden. Daar de minimumcontributie slechts 1 per jaar bedraagt uitte spr. de hoop, dat men ook in Zeeland vele leden krijgen zou. Eerste zitting- te Goes. Bedoeling is te Goes eenmaal per maand zitting te houden. De eerste zittingsdag Is bepaald op 8 Maart a.s. Aan een en ander zal in alle gemeenten behoorende tot het rayon van Goes tevoren voldoende be kendheid gegeven worden en spr. uitte de hoop, dat niet alleen de gemeente-bestuur ders, maar vooral ook de ouders der onvol waardigen in deze mede zouden werken. Aan tal van menschen, die vroeger meen den, dat zij mislukkelingen zouden blijven, is door bemiddeling van de A.V.O. niet al leen arbeid, maar ook geluk verschaft. Het geluk volwaardig te zijn voor een zekere, bepaalde taak, die de A.V.O. voor hen zocht of ook wel voor hen schiep. naar Petersburg. De vader gaat haar ach terna en als hij haar vindt, en zij weigert met hem mee terug te gaan, schildert hij haar haar toekomstig lot. „Maar als het zop ver met je komt, hoef je niet meer op mij te rekenen." Het komt bijna zoo ver met haar, en hij verloochent haar bijna. Doch zijn vaderliefde wint het, en daar ook de officier beter blijkt te zijn dan hij leek, eindigt deze film toch nog gelukkiger, dan men aanvankelijk had dur ven hopen. CITY. Das Lied der Wüste. Zaral' 1.' ander is momenteel zonder twijfel de ongekroonde koningin der Duit- sche filmindustrie Zij heeft tot nu toe een opmerkelijk succesvolle loopbaan als filmspeelster gehad, te opmerkèlijker, waar zij een Zweedsche is, een buitenland- sche dus, die juist in de voor buitenlan ders overigens zoo ontoegankelijke Duit- sche studio's den grondslag voor haar groote triomfen heeft gelegd. Toch is dit niet zoo vreemd als het lijkt. Het nieu we Duitschland met,zijn rassenleer dweept nu eenmaal met alles wat uit het Noor den, uit Scandinavië, komt. Volgens hun theoriën wonen daar de oer-germanen, dus de Übermenschen. In dit licht gezien is Za- rah Leander populariteit in Duitschland niet zoo verwonderlijk. Haar gansche persoonlijkheid speelt daarbij een groote rol, haar physïeke ver schijning, haar stem, met zijn donkere tim bre en haar wat „leidenschaftliche" spel zijn het geheim van haar succes, waarhij zij het geluk had prima regisseurs en goede scenario's te treffen In ,Das Lied der Wüste", dat in het Noorden van Afrika speelt, waarbij de Oostersche sfeer uitstekend getroffen en uitgebuit is, komt haar dramtische talent volledig tot zijn recht. De film brengt vele massaopnamen en biedt overigens dra matische conflicten te over, om een span nend geheel te waarborgen. Naast de hoofd- persone, die enkele bekende liederen ten beste geeft, treden enkele minder be kende artisten op. Een en ander is op de bekende Duitsch degelijke wijze verzorgd De passagier die verdween. Een vliegtuig stijgt op. De piloot heeft den eenigen passag'er in de cab!ne gehol pen, hij start en als hü op Croydon daalt is de passagier verdwenen. ^Jechts een revolver heeft hij achtergelaten. De piloot zegt van niets te weten, doch de feiten ge tuigen tegen hem Dit is zeer in het kort het gegeven waar de film omdraait. Zoo simpel is het echter niet, want de passagier de zg „Groene GRAND THEATER. keizer" is een bankmagnaat, met wiens verdwijning het concern ineenstort. Het gansche vermogen der bank blijkt op naam van een zekeren heer Miller te z(jn over geboekt. De redenen laten zich sTechts raden, tot de film de reeds lang ver moede klaarheid brengt. Deze Ufafilm is van een ongemeene kwa liteit. Op uitstekende wjjze is op de intrige voortgebouwd, talrijk zijn de verwikkelin gen, waarbij men er zich geenszins op banale, gewrongen manier vanaf maakt. Voeg daarbij een eerste klas rolbezetting, waarbij Gustav Diesel, René Deltgen en Carola Höhn de eerste viool spelen en een prima film, vol spanning is verzekerd. Ook de décors zijn uitstekend, vooral daar waar de film in Brazilië speelt. Wij kun nen haar warm aanbevelen- GOES. Carafree. Steve Arden zit in de put want de lief tallige radio-zangeres Amanda (Ginger Ro gers) heeft voor de derde maal haar verlo ving met hem verbroken. Hü wendt zich nu tot zijn vriend, dr. Tony Flagg- (Fred Astai- re), een jong psychiater, in de hoop dat de ze de oorzaak van de wispelturigheid van het meisje ontdekken zal. Amanda hoort echter toevallig dat Flagg zich niet vlijend over deze kuren uitliet en zoo krügt hij geen gemakkelijke patiënte aan het pitti ge meisje. Desondanks worden ze de beste vrinden en Armanda verliefd zelfs op haar dokter. Als Flagg dat ontdekt, wijt hij dat aan de meer voorkomende aanhankelükheid van de patiënte aan haar dokter. Hij brengt haar onder hypnose en suggereert haar, dat ze hevig op Steve Arden verliefd is en hem haat, omdat hij een kerel is die het dood schieten niet waard is. Steve is dolgelukkig met deze verandering, maar Flagg komt dan tot de ontdekking, dat hij zelf ook ver liefd is op Armanda en dat hü haar onna- tuurlüke gevoelens bügebracht heeft. Maar het kwaad te herstellen is moeilüker, want Armanda wil hem nu het liefst doodschieten en dadelük met Steve trouwen. Een en an der schept spannende en ook zeer komische situaties, maar tenslotte komt alles toch ii het reine. Deze geschiedenis telt trouwens talrqke geestige scènes en voorts is er oj romantische wijze, de nieuwe dans „Yanr in verwerkt. Dat de twee hoofdpersonen, die tot de beste internationale dansparen gerekend worden, van de dansscènes ook iets byzonders maken laat zich begrypen. Zoo heeft de film een operette-achtig ka rakter maar boeit niettemin door den loop van het verhaal en het goede spel. „Care- WALCHEREN RING WALCHEREN C. N. W. B, ARNEMUIDEN De ring Walcheren van de Christelyken Nationalen Werkmansbond hield Donderdagavond zyn 19e jaarverga dering in het Vereenigingsgebouw alhier. De vergadering werd geopend door den heer J Dekker, voorzitter der afdeeling Arnemuiden, met een korte inleiding naar aanleiding van eenige teksten uit de Hei lige Schrift, waarna hij de leiding over droeg aan den ringvoorzitter, den heer Schemder. Na een hartelijk welkomswoord gespro ken te hebben in het bijzonder tot bur gemeester H G. Horninge en wethouder J. van Belzen en de predikanten Ph. War- 3 van Koudekerke en ds Bartelema van Ritthem, waarhij hij zyn bewondering uitsprak voor de prachtige zaal waarin vergaderd werd, behandelde spr. het on derwerp .,Onze taak" Hierin wees hij op de moeilüke tijden van thans en op Rus land waar men kan zién wat er van komt, wanneer Gods geboden vertrapt en verworpen werden. De secretaris van den ring, den heer Roose bracht zijn verslag uit over het werk in het afgeloopen jaar Daar dit zyn laatste verslag was als secretaris, dankte de voorzitter den heer R.oose voor alles, wat hij voor den bond verricht heeft. Hy was een yverige en trouwe werker voor den CNWB Hierna werden verschillende felicitaties uitgebracht O.a. door den heer P Janse, het hoofdbestuur, het Provinciale comité en de afdeelingen Middelburg en het Zand, waarna gepauzeerd werd Over het financieel beleid bracht de penningmeester verslag ui.t. Nadat eerst het bondslied gezongen was sprak ds Warners vervolgens over het on derwerp „In de Branding". Op zeer uit voerige wyze zette spr. uiteen, hoe te han delen wanneer men in de branding dreigt te geraken Moeten wij dan lydelyk toe zien en zeggen wat er van komt, komt er van en zoodoende te pletter te slaan? Neen we moeten aldus spreker, stryden tegen de branding want wy moeten erdoor en moeten vasthouden aan de getuigenis van Jezus Christus. Dan alleen zal men de veilige haven bereiken Als mannen van den NCWB moet men stryden tegen het communisme en het nationaal-socjalis- me. Nadat staande twee coupletten gezon gen waren, van het Wilhelmus sprak ds- Bartelema over „Bybel en gezin" waarin spreker er op wees, dat het bybellezen geen gewoonte docli Godsdienstoefening- moet zyn. Nadat een collecte gehouden was, werd deze bijeenkomst gesloten. Kiezerslyst. VROUWENPOLDER. De door B. en W. dezer gemeente voor het jaar 1940/41 vast gestelde kiezerslüst bevat de namen van 598 kiezers. Ziekenhuisverpleging. VROUWENPOLDER. De onderafdeeling Vrouwenpolder van de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging op Walcheren hield onder voorzitterschap van den heer W. van Hekken in de consistoriekamer der Ned, Herv. kerk haar jaarvergadering. Aanwe zig waren 14 leden. Uit het door den secre taris uitgebracht jaarverslag bleek, dat over 1939 76 gezinnen met een totaal van 278 verzekerden, by de afdeeling stonden ingeschreven. Het gedurende dat jaar aan tal opgenomenen bedroeg 6 met een totaal van 112 verpleegdagen. Door den heer W. van den Broeke, die als afgevaardigde de laatst te Middelburg gehouden algemeene vergadering der vereeniging had büge- woond, werd verslag uitgebracht, terwyl de in het reglement der vereeniging aan gebrachte wijzigingen nader door hem wer den toegelicht, zeer op prys werd gesteld, dat het aantal verpleegdagen van 30 op 42 dagen is gebracht. Het aftredende bestüurslid de heer W» van den Broeke werd herkozen. Jaarvergadering afd. Vrouwenpolder Vereeniging „Het Groene Kruis". VROUWENPOLDER. De afdeeling Vrou wenpolder van de vereeniging „Het Groene Kruis" hield, onder voorzitterschap van den heer W. van Hekken, in de consistorieka mer der Ned. Herv. Kerk haar jaarverga dering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental der afdeeling sta- tionnair blyft, de vereeniging telt thans 97. leden, overigens kan van een gezond ver- eenigingsleven worden gesproken. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat de rekening over 1939 een goed slot aangeeft van 15,81. Uit het jaarverslag van den magazynmeester bleek, dat in 1939 door de leden druk gebruik van het aan wezige materiaal was gemaakt. Door de commissie belast met de contröle der aan wezige materialen, werd rapport uitge bracht, waaruit bleek, dat een en ander in goede orde verkeert. Het aftredende be stuurslid de heer S. de Roo werd herkozen. free" is als geheel een byzonder gave en aantrekkelyke film. Pacific Lines. Deze film is eigenlijk niet meer dan de geschiedenis van een oceaan-stoomer, die een reis onder tragische omstandigheden maakt. Want door een besmette versteke ling breekt in de machinekamer cholera uit en terwyl bovendeksch het vroolyke leven zyn gang gaat, sterven de stokers, die van de passagiers nu streng geïsoleerd worden gehouden, als ratten. Dit leidt tot ontevre denheid en muitery onder deze mannen, maar de eerste machinist Crusher, een reus en een doorzetter, weet er toch gang en or de onder te houden. En zelfs terwyl hy zelf aangetast wordt gelukt .het hem nog zyn schip op tijd aan den overkant te krygen. Een pakkende en sterk gespeelde geschie denis, één der beste films van Victor Mclag- Ien.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 6