NIDDELiURGSCHE COURANT froutnciak ^5 3c»5uur^cljc& (&OOESCHE COURANT) Op alSe fronten hebbeen die Finnen de aanvallen afgeslagen* Volgens Berlijn is liet Britsche vlaggeschip „Nelson" kuiten gevecht gesteld. NUMMER 47 188e JAARGANG Dagblad. Uitgave C'N. De .-Middel- burgsche Courant.--Bureaux:, te MIDDELBURG: St. Pïeterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. DRIE BLADEN EERSTE BLAD ZATERDAG 24 FEBRUARI 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. De Russen verloren vele honderden dooden. Gisteren was het 22 jaar geleden, dat het „Roode leger" werd opgericht. Het lag in de bedoeling der legerleiding om Stalin op dien dag als „verjaarsgeschenk" 'de bezet ting van de Finsche stad Wiborg te kunnen melden. Zonder menschen of materieel te sparen zijn dan ook alle pogingen in het werk gesteld om dat doel te bereiken. De Russen zijn thans gevorderd tot op 7 kilo meter van Wiborg én, hoewel" de positie der Finnen daar ter plaatse niet gunstig schijnt te zijn, hebben dezen totnogtoe toch alle vijandelijke aanvallen afgeslagen. Stalin heeft zijn verjaarscadeau niet ge kregen! Ook op de andere deelen van het front is gisteren weer hevig gevochten. Maar de Finnen zijn er nog, steeds in geslaagd dé Russische stormloopen te keeren, waarbij het roode leger vele honderden manschap pen verloor. TWEE BATALJONS DOODEN Het Finsche legerbericht luidt: Op de landengte van Karelië tusschen de Finsche Golf en het Muolameer hebben de Finsche troepen alle vijandelijke aanvallen afgesla gen alsook de aanvallen in de richting Ila- some, -Naekkjjaervi, het station Kaëmere en Leipasuo. Gedurende den dag werden zes tien tanks vernield; Tusschen het Muola meer en het Aurapaameer heeft de vijand twee aanvallen gedaan; beide keeren liet hij een bataljon dooden op het slagveld acli- ter. Een detachement, dat over het ijs van het Aurupaameer bij Stikamiemi poogde aan te vallen, werd teruggeslagen en ver loor 800 dooden en meer dan 100 gevan genen. De Finnen hebben bovendien tien tallen mitralleurs en ander oorlogstuig buitgemaakt. Een aanval ten Oosten van Salmenkaitas werd afgeslagen, evenals een reeks aanvallen bij de Taipale. Ten Noordoosten van het Ladogameer gaan de Finnen voort met het zuiveren van de steunpunten der Russen, welke gisteren zijn bezet. Nog een aantal Russische steun punten werden véróverd. De oorlogsbuit is hier belangrijk, .o.a. twaalf stukken ge schut, meer dan vijftig mitrailleurs, tien veldkeukens, tractors, pantserwagens, en munitie. Bovendien werden zes pantserwa gens vernield. In den sector Kuhmo waren patrouilles zeer actief, verscheidene vijan delijke detachementen werden vernield. Aan beide zijden is de luchtmacht in de afgeloopen dagen bijzonder actieï geweest. EEN ITALIAAN DOODDE TWEE PARACHUTISTEN. Een in Finland wonende Italiaan heeft twee Russische parachutisten gedood bij het dorp Kiovista. Hij vervoerde munitie voor het Finsche legér en zag twee Russische parachutespringers neerdalen, achter de Finsche linies. Hij kon niet verhinderen, dat zü een Finseh soldaat doodden, doch even later slaagde hij erin hen met zijn karabijn neer te leggen. Op den feestdag van het roode leger schrijft de' „Krasnaia Svesda", dat de disci pline in het roode leger te wenschen over laat, aldus bericht het Finsche blad „Uusi Suomi" De soldaten gehoorzamen niet aan de politieke commissarissen. De „Helsingin Sanomat" bericht uit Riga, dat de jonge communisten uit het district Leningrad thans verplicht zijn deel te ne men aan den strijd tegen Finland, tengevol ge van de groote Russische verliezen aan het front en' de moeilijkheid om de eenhe den aan het front te vervangen. Een heel Russisch bataljon gedeserteerd naar Turkije? SPANNING IN HET NABURIGE OOSTEN. De correspondent van de „New York Times" te Belgrado meldt, dat de Turksche hooge raad van oorlog voor het geheele land den noodtoestand heeft afgekondigd, waartoe de eenige 'weken geleden aangeno men wet de bevoegdheid gaf. Gisteren waren alle telefoonverbindingen met Turkije vez-broken, zoodat men geen nadere bijzonderheden kon vernemen. Volgens dezen zelfden correspondent ge looft men in de meest gezaghebbende krin gen in Zuid-Slavië, dat de berichten over een ernstig Russisch-Turksch grensincident geenszins overdreven zijn. Men meldde, dat een Russisch bataljon over de grens geko men en door Turksche troepen ontwapend is. De Turken aldus dit bericht noo- digden daarop de Russische autoriteiten uit de wapens te komen halen, terwijl de Russische soldaten als deserteurs geïnter neerd werden. De Sovjet-autoriteiten zou den toen een cavalerie-afdeeling over de grens gezonden hebben voor het terugha len der wapenen, doch dit detachement zou geweigerd hebben naar Rusland terug te keeren. De terugkeer van gemobiliseerden in het burgerleven. De regeering heelt een adviescommissie inge steld. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de defensiebe- grooting 1940 zegt de minister o.m. dat het bezwaarlijk is aan de te verleenen za- kenverloven uitbreiding te geven. Ook te gen het naar huis zenden van vaders van gi'oote gezinnen zijn bezwaren. Dienstplichtigen, die in het buitenland woonachtig zijn en hun ver-lof thuis wen schen door te brengen, krijgen de verschul digde visumkosteri vergoed. In verband met verschillende ondervonden bezwaren, o.a. het verkrijgen van de benoodigde visa, het toelaten in bepaalde gebieden, enz. is een regeling getroffen, waarbij' bedoelde dienst plichtigen voor zoover zij wonen in een der oorlogvoerende landen met ingang van 1 Maart 1940 in het genot van groot verlof kunnen worden gesteld. Vervanging van de troepen, thans belast met de grens en kustbeveiliging, door an dere troepen heeft de aandacht van den opperbevelhebber. De minister kan mededeelen, dat on geacht wat door verschillende instanties ter zake reeds is vei-richt dé ï'egeering een commissie heeft samengesteld, waarin zijn opgenomen een vertegenwoordiger van den minister van financiën, sociale zaken, eco nomische zaken, binnenlandsche zaken en defensie, welke commissie opdracht heeft der regeering te adviseeren omtrent het vraagstuk van den terugkeer van de gemo biliseerden in het burgerleven, met inbe grip van de eventueel te treffen wettelijke voorzieningen. Aangezien het vraagstuk in studie is, onthoudt de minister er zicli thans van hierop diep in te gaan. De Rassen weten van niets Uit Moskou wordt gemeld: Naar aanlei ding van het bericht, dat Russische vlieg tuigen bommen hebben laten vallen op het Zweedsche dorp Pajala, is het Russische te- legraafagentschap Tass officieel gemach tigd te verklaren, dat geen enkel Russisch vliegtuig over het dorp Pajala of over Zweedsch gebied in het algemeen heeft ge vlogen. Het betreffende bericht wordt een „kwaadaardig verzinsel" genoemd. Van Zweedschen kant houdt men echter staande, dat het ingestelde onderzoek be wezen heeft, dat de vliegtuigen van Rus sische nationaliteit waren. De verstrekking van extra margarine en bak- en braadvet. Wordt voortgezet. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat hij door zijn ambtgenoot van economische zaken in staat werd gesteld goed te keur'en, dat de extra verstrekking van margarine en bak en braadvet, op basis van 's ministers cir culaire van 29 Jan. gedurende twee achter eenvolgende weken, aanvangende met de week van 26 Febr. a.s., kan worden voort gezet. Verlenging extra brandstoffen- toeslag aan kleine boeren en tuinders. De ministers van sociale zaken en econo mische zaken hebben aan de gemeentebe sturen bericht, den termijn, waarover de extra-brandstoffentoeslag aan kleine boe ren en tuinbouwers, als bedoeld in hun rondschrijven van 29 Januari, mag worden uitgekeerd, wederom met één week te ver lengen. De vorst en de pluimveehouders. Vragen van den minister. Het lid der Tweede Kamer, de heer Wijn koop, heeft den minister van economische zaken gevraagd of het hem bekend is dat door de langdurige vorstperiode ook de pluimveehouders en speciaal de eendenhou ders in een buitengewoon moeilijke positie verkeeren, en dat daardoor ook de eieren- productie in de eendenhouderij to! een mi nimum is beperkt. Gevraagd wordt of de minister voor al de door deze omstandighe den zoo buitengewoon ernstig getroffen bedrijven zoo spoedig mogelijk goedkoop graan beschikbaar wil stellen, althans tot dat hun productie weer op normaal peil is gekomen Roosevelt's boodschapper gaat ook met Hitier praten. Naar de New Yorlcsche radio gisteravond meedeelde, verwacht men, dat Sumner Wel les, wanneer hij de volgende week op zijn informatiereis Berlijn bezoekt, ook een on derhoud met Hitier zal hebben. De Ameri- kaansche ambassadeur te Berlijn heeft een regeling voor deze ontmoeting getroffen. Welles wordt Dinsdag te Berlijn verwach,t en zal dan een onderhoud met Von Ribben- trop hebben. Bij de luchtraids der Sovjets op de Finsche steden moeten vele gebouwen het ontgelden. Wat er overbleef van een huis, nadat het door een Ruissische vliegtuigbom was getroffen Mij. voor Ooft- eii Tuinbouw. EEN VERZOEK AAN DE GE MEENTEBESTUREN OM SUBSI DIE VOOR PROEFBOOMGAAR- DEN. SCHOONDIJKE Donderdagavond werd alhier een vergadering gehouden van het algemeen, bestuur van de Mij. voor Ooft- en Tuinbouw in West Zeeuwsch-Vlaande ren, onder leiding van den voorzitter, den heer L. van Dijk. De voorzitter deelde mede, dat besprekin gen waren gevoerd door het dag. bestuur met den Rijkstuinbouwconsulent, ir. Bos nia, te Goes over de vraag, hoe in onze streek de fruitteelt' 4e bevorderen. Als gevolg daarvan deed het dag. bestuur het voorstel pröefboomgauKlon .ta. verzorgen en een nieuwe aanplant aan te brengen. Aan de gemeentebesturen en de land- en tuinbouwverêenigingen zal finane(ieele steun worden gevraagd Het voorstel werd aangenomen en tevens werd besloten het volgende adres mei toelichting aan de ge meentebesturen en landbouwvereenigingen te zenden. „Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden. L van Dijk te Sckoondijke, M. Maas te Biervliet, ir. I. A. van Cruyningen te Oostburg, respec tievelijk voorzitter, secretaris en penning meester van de Maatschappij tot bevovde- ring van ooft- en tuinbouw in Zeeuwsch- Vlaanderen, Westelijk deel, goedgekeurd bij Kon. Besluit van 23 Juli 1883. dat het de bedoeling is een viertal proefvelden (boomgaarden, drie van staande boomgaarden, één nieuw aan planten) in West Zeeuwsch-Vlaanderen te exploiteeren, nl. te Biervliet, Nieuwvliet, Aardenburg en nieuw te Oostburg, tot onderwijzing van de oud-leerlingen, leerlingen der luinbouwcursus te Oost burg, en tot voorlichting van alle geïnte resseerden bij de fruitcultuur, onder hoofd leiding van den Rijkstuinbouwconsulent te Goes, den heer ir. Bosma, dat zij van meening zijn hiermee een bij zonder en een algemeen belang te dienen, algemeen vnl. door meer intensiveering van den bodem, door meer gelegenheid te scheppen een eigen bestaan te verkrijgen, door meer werkgelegenheid te bieden aan werkzoekenden als de fruitteelt verzorgd zou worden zooals dat naar deskundig oordeel behoort, dat zij meenen ook de belangstelling en medewerking van de gemeentebesturen te mogen vragen, dat van Rijkswege voor dit mooie doel een subsidie zal worden verleend, indien de streek zelve voldoende finantieele steun geeft, dat de proefvelden per stuk een uitga ve vorderen van ongeveer 100 per jaar dat de middelen der maatschappij niet toelaten deze kosten geheel voor haar re kening te nemen, dat zp daarom met vrijmoedigheid en vertrouwen U verzoeken een jaarlüksche subsidie voor dit doel te willen verleenen, als allen zouden meedoen, berekend naar een cent per inwoner, het bedrag naar boven afgerond tot een vijfvoud, gedurende minstens vyf jaar, dat zü gaarne Uw gunstig antwoord zoo mogelijk eenigszins spoedig tegemoet zien aan liet adres van den tweeden onder- geteekende". De luinbouwcursus is door ziekte der onderwüzers dezen winter niet kunnen doorgaan. De bedoeling is a.s. najaar het vervolg te geven en daarna een derde prac- tisch jaar, op advies van den Rijkstuin bouwconsulent. Als men dat heeft afge werkt, ■zal men als snoeier kunnen uit gaan, wat thans na het afloopen van den gewonen cursus niet het geval is, hoewel men het wel anders wil voorstellen. Voorloopige besprekingen werden ge houden omtrent de tentoonstelling dit jaar Het DNB meldt uit Berlün: Het vlag geschip der Engelsche thuisvloot „Nelson' is half December door mijnen buiten ge vecht gesteld, naar de „Völkische Beo- bachter" heden in een sensationeel opge maakt bericht meldt Hét bericht is af komstig van den correspondent van dit blad in Amsterdam De „Nelson" is vol gens dezen, correspondent lialï December een kleine Engelsche haven binnenge sleept, zoo zwaar beschadigd door een mün, dat de bodem vooreerst niet verder kon varen. Na eerste herstelwerkzaam heden kon het schip twee weken later naar een Zuid-Engelsche werf worden ge sleept,, waai- men nog bezig is met de re paratie TWEE DUïTSCHE DUIKBOOTEN VERNIELD? Gisteravond deden volgens Reuter in Londen berichten de ronde,, dat weer twee Duitsche duikbooten op de Noordzee tot zinken waren gebracht. Of- ficieele büzonderheden waren niet te ver krijgen Er verluidt, dat de Britsche luchtstrijdkrachten een rol gespeeld heb ben bij het tot zinken brengen dezer duik booten. Het Britsche schip „Gothic" (2429 ton) is een paar uur na zijn uitvaren terug gekeerd Duitsche vliegtuigen hadden het vaartuig aangevallen. De kapitein en de tweede stuurman zijn gewond, de laatste ernsjtig^ door mitrailleurkogels. De bo- DE WEDSTRIJD NEDERLAND—BELGIE. Bezoekers hebben een geldig paspoort noodig. De Belgische regeering heeft afwü'zend beschikt op het verzoek om faciliteiten te bekomen voor reizigers, die den voetbal- wedstrüd NederlandBelgië op 17 Maart in het Deurnestadion te Antwerpen willen büwonen. Bezoekers van dezen wedstrüd zullen dus een geldig paspoort noodig heb ben om de grens te kunnen passeeren. Wederom vreemde vliegtuigen beschoten. De regeerings persdienst meldt dat he dennacht in het centrum en in het Westen des lands op vliegtuigen van vreemde, doch onbekend gebleven nationaliteit door af- deelingen luchtafweergeschut is geschoten. PROJECTIELEN VAN LUCHT AFWEERGESCHUT NEERGE KOMEN. Vannacht om twintig minuten over twaalf is op het terrein van de cargadoorsfirma D. Burger Zn. aan de IJselhaven te Rot terdam een niet ontplofte granaat neer gekomen. Het projectiel drong diep in den grond. Er werd een militaire wacht bü ge plaatst. Vanmorgen is het door militairen uitgegraven. Te Rijsoord is bü de familie Reedük aan den rüksstraatweg een projectiel van lucht afweergeschut door een dak geslagen, waarbü een ijzeren rolluik ernstig bescha digd werd. De bewoners sliepen in de ka mer, welke achter het rolluik is gelegen, doch persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. te Oostburg. De wensch wei'd geuit dit jaar een fruitverpakkingscursus te krügen I Oostburg. venbouw van het schip werd door kogels gehavend. DRIE WEKEN OVER TIJD... Het Britsche stoomschip „Leo Daw son" (4330 ton) is bijna drie weken over tijd. Men vermoedt, dat het. met man en muis is vergaan. NEUTRALE SLACHTOFFERS. Bij de Britsche Oostkust zijji twee Noorsche stoomschepen door Duitsche bombardementsvliegtuigen aangevallen. De 1524 ton metende Akabahra' geraakte in brand. Toen een reddingboot te hulp kwam, bleek het vuur reeds overmeesterd te zijn, terwijl er bovendien een lek gestopt was Het schip kon zijn reis voortzetten. De kapitein deelde mede, dat een twede Noorsch schip, dat eveneens gebombar deerd was, tot zinken was gebracht De naam van dit schip is niet bekend: een marinevaartuig heeft naar de opvarenden gezocht De reeders van het Noorsche stoom schip „Telnes" (2550 br reg. ton) verkla ren, dat er ex-nstige reden is te onderstel- len, dat dit schip op weg van New York naar Nederland en België, met een gemengde lading en. een bemanning van achttien koppen, verloren is gegaan. Sinds het schip op 9 Februari uit New York was vertrokken, heeft xxxen niets meer vernomen Blijde gebeurtenis in Italië. De Prinses van Pienxont, gemalin van den Italiaaixschen roonprins Umberto, heeft vaxx- ochtend het leven geschonen aan een doch ter. De xxieuwe prinses heeft de namen Ma ria Gabriella ontvangen. Zü is het derde kind van het prinselijk paar. De vermiste opvarenden van het motorschip „Den Haag" omgekomen De tweede sloep en het lijk van een aangespoeld. bediende e x-eederij van het op 15 Februari jl. door een explosie gezonken motortankschip „Den Haag" heeft vaix deix Nederlandschen consul te Londen bericht ontvangen, dat te Falmouth (Engelsche Zuidkust) het hjk is aangespoeld van den 29-jarigen C. van der Horst uil. Rottex-danx, bediende aan boord het gezonken motortankschip „Den Haag". Men zal zich herinneren, dat een En- gelsclx schip dezer dageix 13 opvarenden van de „Den Haag" te Loixden aan land heeft gezet. De totale bemanning van het schip be stond uit 39 koppen, zoodat nog 25 schip breukelingen, omtx-ent wier lot thans uit dexx aard der zaak zeer groote ongerustheid bestaat, wordeix vermist. Daar ook nabij Falmouth de tweede ver miste sloep van de „Den Haag" ledig is ge vonden, neemt xxien aan dat alle 13 opva- x-enden van deze reddingboot zün omgeko men. Een derde sloep, eveneens met 13 per sonen wordt nu nog steeds vermist. Men gelooft dat ook deze menschen zün ver dronken.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1