STADSNIEUWS ID© S®iylburgselh@ brag is per is^r gemiddeld een kwartier @peu5n GEHGD NIEUWS MIDDELBURG Voorstellen van B. en W. (Voor de eerstvolgende raads vergadering). BENOEMING 2 LEDEN GOMMIS SEE VAN TOEZICHT MIDDEL BAAK ONDERWIJS. In de Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs zijn twee vacatures, een door het overlijden van den heer P. de Jong en een wegens periodieke aftreding van ir. J. J. van Leeuwen. Voor de eerste vacature heeft de commissie de volgende niet-alphabetische aanbeveling ingezonden: J. C. Peeck en F. de Stoppelaar beiden arts en voor de tweede ir. J. J. van Leeuwen en ir. A. A. Brevet. Aanleg van trottoirs c.a. in Lange en Korte Dellt, Langeviele en Pptten- markt. Raming 46.500. By schrijven van 14 Februari 1939 deden B. en W. den Raad mededeeling, dat in de leeskamer ter inzage was gelegd een rap port van den directeur van gemeente-wer ken, vergezeld van verschillende bescheiden, alles betreffende aanleg van trottoirs en wijziging met vernieuwing, der bestrating jn Lange- en Korte Delft, benevens aanleg van trottoirs in Langeviele en Pottenmarkt. B. en W. deelden toen mede, dat de Com missie van Bijstand zich reeds met de plan nen had vereenigd, doch dat zij er prijs op stelden den Raad gelegenheid te geven ze in te zien, desgewenscht er principieele be zwaren tegen dan wel opmerkingen over te maken in de eerstvolgende Raadsvergade ring alvorens ze bij het Werkfonds 1934 aanhangig te maken. De overgelegde be grooting wees toen een eindbedrag van 46500 aan, Nadat B. en W. deze aangele genheid bij het Werkfonds hadden voorge dragen, ontvingen zij 26 Juni bericht, dat de Rijksdienst voor de werkverruiming (den nieuwen naam voor het vroegere werk fonds) bereid was verleening van het ver zochte crediet ad 46500 te bevorderen. Daarna is overgegaan tot verzameling der namen van de eigenaren der perceelen in genoemde straten en is tot ieder van hen op 15 September een schrijven gericht om hun stoep door een trottoir te mogen ver vangen. Op de desbetreffende brieven zijn in het algemeen bevredigende antwoorden ontvangen, zoodat thans volgens B. en W. deze aangelegenheid rijp is voor een beslis sing van den Raad. Zij doen dan ook gaar ne het voorstel om tot uitvoering der be oogde werken te besluiten en daartoe een crediet van 46500 te verleenen, welk be drag van den Rijksdienst voor de werkver ruiming zal zijn te aanvaarden onder de door dien dienst nog te stellen voorwaar den, welke nader ter kennis van den Raad zullen worden gebracht. De raming is ge lijk aan die van November 1938. De moge lijkheid, dat deze ook nu nog toereikend is, achten B. en W. niet uitgesloten. BEZWAARSCHRIFTEN TEGEN WATERLEIDING TARIEVEN 8. ÉN W. STELLEN VOOR AF WIJZEND TE BESCHIKKEN. Burg. en weth. komen te, ug op het om advies in hunne handen gesteld adres van Jac. M. Doorenbos, houdende verzoek voor zijn pand Segeerstraat alsnog een water prijs per m3 te willen bepalen. Betrokkene verbruikte over het abonne mentsjaar 1 November 19'; 8 tot 1 Novem ber 1939 71 m3 waarvoor werd betaald f 48. zoodat de prijs per m3 67,6 cent beliep en niet, gelijk hij vermeldt, 93 cent. Voor het jaar 1 Nov. 1939 tot J. Nov. 1940 kan zoo danige berekening nog niet gemaakt wor den, daar het verbruik over die periode nog onbekend is. Intusschen is ingaande 1 Nov. jl. het abonnementsbedrag verlaagd tot ten hoog ste f 42 's jaars, zoodat betrokkene in elk geval voor het nieuwe verbruiksjaar f 6 minder zal hebben te betalen dan het voor afgaande. Bij verdere daling van het maxi maal te betalen abonnementsbedrag wordt voorts zijn tarief gunstiger. Overigens is het berekende tarief geheel in overeen stemming met de bepalingen van de desbe treffende tariefsverordening. Het verbruik te water in het perceel van verzoeker dient zoowel voor zijn bedrijf als voor huishoude lijk gebruik, weshalve een levering tegen uitsluitend meter-tarief niet mogelijk is. B. en W. stellen dan ook voor afwijzend op 't verzoek te beschikken. Nog bereikte B. en W. een adres van de Vereeniging van Huiseigenaren, houdend; verzoek de tariefsverordening aldus te her zien, dat een verbruiker over den meter in geen geval meer heeft te betalen dan zijn aantal verbruikte m3 en eventueel terugbe taling over het laatste abonnementsjaar te doen geschieden aan hen, die daarover min der verbruikten dan waarvoor zij betaal den. B. en W. meenen in den geest van den Raad te handelen door over dat verzoek ook nu reeds te adviseeren. Het is geheel overeenkomstig de ver wachting, dat, als gevolg van de geplaatste watermeters een aantal verbruikers min der m3 blijkt te hebben verbruikt dan waarop zij zonder bijbetaling aanspraak hadden en dus een hoogeren prijs per m3 betaalden. Intusschen is door de eerste abonnementsverlaging, waarbij voor huis houdelijk verbruik het maximaal te beta len abonnementsbedrag is verlaagd tot f 48 's jaars, waarvoor, onder bijbetaling 160 m3 mag verbruikt worden, reeds bereikt, dat betrokkenen minder dan vroeger betalen. Bjj voortgezette doorvoering van het nieuwe tarief bij welke het maximaal te betalen abonnementsbedrag geleidelijk daalt, even als het aantal m3 op hetwelk, zonder bybe- taling, aanspraak bestaat, worden de be zwaren van verzoekster geleidelijk onder vangen. Als iemand 110 m3 per jaar voor huis houdelijk gebruik noodig had en f 60 be taalde, heeft hij over 19381939 f 48 be taald en zal hij over 19391940 f 42, over 1940—1041 f 36 betalen. Over 1941—1942 zal hü vast f 30 voor 100 m3 betalen en dan nog f 3 voor het meer gebruikte dus men heeft dan reeds een voordeel van f 27 bij vroeger. Het nieuwe tarief komt volgens B. en W. juist tegemoet aan de bezwaren van verzoekster en beteekent een belang- rüke verbetering van het oorspronkelijke tarief. De tegemoetkoming moet geleidelijk geschieden, omdat de gemeente-financiën, zooals den raad bekend is, een versnelling van het tempo der verlaging niet toelaten. B. en W. meenden dan ook, dat voor een wijziging der verordening thans geen vol doende termen aanwezig zijn en stellen voor op het verzoek afwüzend te beschikken, waarmede de Commissie van Bü'stand zich vereenigt. Bouw van 25 woningen voor groote gezinnen aan den Karelsgang. Als het Rijk 92.000 aan voorschotten wil ge ven, mitsgaders een bij drage van 13.750. B. en W. hebben zich op 24 Maart 1939 in verbinding gesteld met het Werkfonds 1934 met verzoek voor 30 woningen voor groo te gezinnen een voorschot van 83.500 te verleenen met de bedoeling den bouw te doen plaats hebben op het voor volkstuinen verhuurde terrein aan den Karelsgang, ter- wjjl zü in dat voorschot een bijdrage a fonds perdu vroegen ten beloope van 16500 (30 maal 550) ter dekking van het deel der stichtingskosten, dat geacht wordt overeen te komen met de extra-kosten als gevolg van de extra-noodzakelüke woonruimte. De betrokken inspecteur der Volksgezondheid vereenigde zich volkomen met dit plan, waarbij werd uitgegaan van een huur van rond 3,15 per week. Uit de nadien over deze aangelegenheid gevoerde briefwisse ling is gebleken, dat de Minister meent, dat met 25 woningen behoort te worden vol staan, en zou gerekend kunnen worden op RÜks-voorschotten van ten hoogste 11650 cn 43325, benevens een bijdrage a fonds perdu van ten hoogste 13750 in die voor schotten. De gezamenlijke som van 54975 is even wel lager dan 25/30 van de som van 82500 welke B. en W. als te verkrügen voorschot geraamd hadden. Onder dezeomstandighe den oordeelen B. en W. het gewenscht na der een nieuwe begrooting benevens exploi tatie-rekening te doen opmaken, te eerder, wyl prijsstijging van materialen was opge treden. Die nieuwe begrooting* met een eind bedrag van 77.000 voor den bouw en 12500 voor den straat-aanleg enz., leggen B. en W. thans aan den Raad over onder toevoeging, dat zij als waarde van den grond aannemen 2500. De globale raming wordt dan 92.000. Van die raming uitgaande, op basis van de gedane ministrieele toezegging, zou men komen tot een weekhuur van rond 3,90 per week, wat B. en W. voor de ge zinnen, welke de te bouwen woningen zul len hebben te betrekken, te hoog achten. Zy hebben een andere oplossing overwo gen en wel om den minister nader te ver zoeken om voor den onderwerpelüken bouw mede toepassing te geven aan zün in Janu ari gestelde regelen voor krotopruiming, in houdende o.m. de mogelükheid tot verkrij ging van voorschotten met een lager rente type en een aflossing in 50 jaren met ge- lijkblyvende annuïteiten. Men zou dan ko men tot een huurprijs van 3,30, wat nog altüd 15 ct. hooger is dan de oorspronkelyk gedachte 3,15 maar nu toch wel aanvaard baar. Echter zal dan nadrukkelük de eisch gelden, dat, ten minste 25 woningen onbe woonbaar worden verklaard en blüvend zul len worden ontruimd tegen het tüdstip, waarop de nieuw te bouwen woningen in ge bruik zullen worden genomen. B. en W. vertrouwen, dat aan dien eisch zal kunnen worden voldaan, nu het onderzoek naar on bewoonbaar te verklaren woningen met kracht ter hand is genomen, en bü de wo ning-inventarisatie het eerst aandacht aan dergelüke woningen, bevolkt met groote gezinnen, wordt besteed." B. en W. zouden er dus bü den minister op willen aandrin gen een voorschot te verstrekken van 92000 tegen 2Vi en op annuïteitsbasis met 50 jarigen looptüd, onder genot van een büdrage a fonds perdu van 13750 (25 maal 550) in dat voorschot. Vanzelfsprekend zullen B. en W. niet eerder met den bouw beginnen, voordat overeenstemming met het Rük is verkregen. OndéF dat voorbe houd stellen zü voor tot en bouw van 25 woningen voor groote gezinnen aan den Ka relsgang te besluiten, zulks overeenkomstig de overgelegde bescheiden en leekeningen. Gerekend is op een inhoud per woning van 250 m3, terwijl de aanwezigheid van 4 slaapkamertjes is aangenomen. B. en W. stellen voor den Raad later te doen beslis sen hoe de woningen zullen worden geëx ploiteerd, rechtsreeks door de gemeente of op andere wüze. Interessante mededeeiingen sn het jaarverslag van burgemeester Stemerding. In de vergadering van den gemeenteraad van Oost- en West Souburg hield burge meester A. H. S. Stemerding gisteren een Nieuwjaarsrede, waaraan wij het volgende ontleenen Is het wonder, dat de laatste maanden van 1939 de resultaten van dat jaar in vele opzichten beinvloeden Wanneer we bedenken, hoe het in 1940 worden kan, is het alleen de wetenschap, dat het lot van de wei'eld in Gods hand berust, die den mensch voor vertwüfeling bewaren kan. De gewone gang van zaken in het maat- schappelük leven ondervond in het laatst van 1939 stagnatie en het laat zich aanzien, dat bü voortduring van den oorlog de moei- lükheden niet zullen verminderen. Onze ge meente krijgt daarvan ook haar deel. Het particuliere bouwbedrijf, de Mü- „Zeeland" en de Steenkolen Handels Vereeniging lig gen geheel of nagenoeg stil. Het aantal werkloozen stijgt daardoor met den dag, ter- wül een gezonde uitbreiding achterwege blijft. Een lichtpunt is, dat het groote Zeeuwsche bedrijf „De Schelde" voorloopig nog niet met gebrek aan werk heeft te kampen, waardoor voor velen onzer inwo ners de werkgelegenheid behouden blüft. Nu het gemeentehuis ongeveer een half jaar zijn functie vervult, kan niet anders dan getuigd worden, dat het volkomen aan de verwachtingen beantwoordt. De inge bruikneming is gepaard gegaan -met eenige reorganisatie in den dienst, die bevredi gend werkt al was het te betreuren, dat de dienstplicht van eenige leden van het secre- tariepersoneel belemmerend werkte, wat nog sterker geaccentueerd werd door de groote vermeerdering van administratieven arbeid, veroorzaakt door de militaire maat regelen. WERKLOOSHEID EN WERK VERSCHAFFING. Bedroeg in 1938 het gemiddeld aantal werkloozen, ingeschreven bij het agent schap der arbeidsbemiddeling 125, in 1939 liep het gemiddelde terug tot-85. Hieraan evenwel waren de buitengewone tüdsomstandigheden niet vreemd. Verschei dene open gekomen plaatsen van gemobili- seerden werden ingenomen door werkloo zen. Daartegenover bracht het massa-ontslag bü de Mij. „Zeeland" en de Steenkolen-Han- dels-Vereeniging te Vlissingen groote te leurstelling. In 1939 bedroeg de uitkeering aan werk loozen ingevolge de R'ükssteunregeling 11644,16, terwü'l aan werkverschaffings- loonen zün uitbetaald voor wat betreft de gemeentelüke werkverschaffing 13897,15. Voor 1938 waren deze bedragen: steunuit- keering 17502,27; gem. werkverschaffing 18227,77 en centrale werkverschaffing 7061,53. Door het Burg. Armbestuur werd in 1D3S uitgegeven 19716,89, waaronder een na- deelig saldo van 1938, in welk jaar do uit gaven 19460,52 bedroegen. In 1937 was dit cüfer 13868,99. De burgemeester wees op de toename in bevolking, 123 personen of 2Yi en het aantal nieuwe of verbouwde huizen in 1939 dat 55 bedroeg. FINANCIëN. De totale schuld der gemeente wegens geldleeningen, met inbegrip van Ryks- en Provinciale voorschotten bedroeg per 1 Ja nuari 1939: 630533,17 en per 1 Januari 1940: 666073,46. Hiervan wegens Rüksvoorschotten voor woningbouw: 135770,66, terwül in laatst genoemd bedrag weer 132709,69 is begre pen aan Rüksvoorschot t.b.v. den bouw der woningen ,in Tuindorp. In het schuldrestant per 1 Jan. 1940 is mede begrepen 90486,05 t.b.v. het gem. W aterleidingbedrij f Het totaal der aflossingen over 1939 be droeg: 16124,96. De voortdurende uitbreiding der gemeen te veroorzaakte meerdere uitgaven voor den gemeentelyken dienst, terwül de toe name van inkomsten daarmede geen gelij ken tred houdt. Voor 1940 werd als gewone büdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds geraamd een bedrag van 41315,49. In verband met den ongunstigen finanti- eelen toestand der gemeente is voor 1940 een extra büdrage van 8994,88 uit het Werkloosheidssubsidiefonds aangevraagd. Benoodigd zal voorts zijn een belastingby- drage uit genoemd fonds, groot 5791,33. DE BRUG IS EEN VERKEERS OBSTAKEL. De verkeerstoestanden bü de brug zün ongewyzigd gebleven. De electrisch werken de slagboomen, voor 1939 door den Ry'ks- waterstaat toegezegd, zün nog niet aange bracht. De toezegging is voor 1940 herhaald. Ongetwüfeld zullen geëlectrificeerde slag boomen een vermindering beteekenen van het aantal minuten, dat door het publiek moet worden gewacht de afdoende ver betering kan evenwel slechts worden ver kregen van een nieuwe brug op een zoo danige breedte, zoodat rechtsch en linksch verkeer niet meer op elkaar zal behoeven te wachten. Het verkeer te land en te water zal er mede gediend zün, en dat het verkeer te land zeer belangrijk is hebben ons de cy- fers geleerd, die de uil komst zijn van een verkeerstelling, die gehouden is in de week van Maandag 3 Juli tot en met Zaterdag 8 Juli 1939. RÜks- en gemeentepolitie hebben geteld alle verkeer, dat zich van beide richtingen over de brug begaf. In deze 6 dagen passeerden van 's mor gens 8 tot 's avonds 8 uur: 1408 auto's. 349 motorrijwielen. 19955 rywielen. 463 bakfietsen. 827 andere voertuigen. 9343 voetgangers. Het gemiddelde daarvan is: per dag per uur 234 20 auto's 58 5 motorrijwielen. 3326 277 rüwielen. 77 6 bakfietsen. 138 11 andere voertuigen. 1557 130 voetgangers. Behalve het wegverkeer is ook het aan tal brugopeningen voor de scheepvaart na gegaan in verband met de vraag, in hoever re het publiek gedupeerd is met deze openingsstanden woBukeflwffiisar-dle ryóm 6® efr, voor sflesfofts ééon dybbeSfge Het zijn 55 verschillende, gesor teerde zegels uit 12 Europeesche landen, w.o. vele betere soorten, die U niet in goedkoope post zegelpakketten aantreft. Mm&ki uw kinderen blij met deze envelop en houdt ze ondertusschen opgewektgezond en fit door een dagelijksch ontbijt met het voedzame, heerlijke H-0 of Quaker, rijk aan de zenuw- sterkende Vitamine Bi Tegen inzending van slechts 2 Quaker of H-0 mannetjes, plus 10 cent aan postzegels, krijgt U deze verrassing, zoolang de voor raad 6trekt, franco toegezonden. Knipt de mannetjes uit de origineele groote Quaker, H-0 of Kwix pakken en zendt ze met 2 post zegels van Scent franco in gesloten couvert als brief met uw adres aan Quaker, afd. 3S Postbus 905, Rotterdam. Aan één adres worden niet meer dan 2 collecties gezonden. Het tooverboek is niet meer verkrijgbaar. NEERLANDS, POP UI AIRE,' N I G E ON 1" &1JT Het resultaat daarvan is dat gedurende bovengenoemde 6 dagen van 820 uur de brug 1016 minuten geopend is geweest, dat is gemiddeld per uur circa 15 minuten. Gedurende deze 6 dagen van 820 uur werd de brug 117 maal geopend voor de scheepvaart; dat is gemiddeld per dag rond 20 keer. De openingsstand was gemiddeld per dag 3 uren voor wat de tüd en 20 kéér voor wat het aantal betreft. Dat wil dus zeggen, dat de gemiddelde tüdsduur van iedere brug- opening 9 minuten bedraagt. Dit cüfer is een gemiddelde. De brugopeningen varieer den van 6 tot 18 minuten gedurende de tel dagen. De door mij genoemde cyfers hebben in onderling verband met elkander gebracht groote beteekenis en demonstreeren héél duidelyk, welk verkeersobstakel de tegen woordige brug is. WAT NOG GEDAAN MOET WORDEN. Van de loopende zaken mogen worden ge noemd de demping Bermsloot met her ziening rioleering, de verbouw van het oude gemeentehuis en verbetering openbare school en de restauratie van den kerktoren. Omtrent de demping Bermsloot en her ziening rioleering werd voor eenige weken bericht ontvangen van Ged. Staten, waar uit blykt, dat geen enkele belemmering meer in den weg staat. Thans is met het RÜksinstituut voor de Zuivering van Af valwater en den Inspecteur der Volkshuis vesting opnieuw contact gezocht ter verde re uitwerking van de plannen. De verbetering en herbestrating van het Oranjeplein (middenstraat), Paspoortstraat en Vlissingsche straat maken deel uit van de verbetering Oude Middelburgsche weg, welke in 1940 tot stand komen. Dat onderlinge waardeering en verdraag zaamheid ook in Uw Raad gevonden wordt aldus eindigde burgemeester Stemer ding maakt den gezamenlyken arbeid licht en de leiding van Uw vergaderingen gemakkelük. Ik dank U allen daarvoor, zooals ik het personeel der gemeente dank -zeg voor al den arbeid in het vorige jaar dikwüls onder zeer moeilyke omstandigheden verricht, ve le malen met opoffering van vrüen tijd en zelfs van nachtrust. In dit nieuwe jaar hebben wy al reeds opnieuw de handen aan den ploeg geslagen en we gaan voort met opgewektheid en lust om te arbeiden tot heil onzer gemeente. God geve allen daartoe de kracht ook in deze moeilyke tüden! DIEVENBENDE TE ROTTERDAM ONTMASKERD. In de laatste maanden werden ten na- deele van de Nederlandsche Spoorwegen voor duizenden guldens goederen gestolen uit de loodsen van de firma Van Gend en Loos op de spoorwegemplacementen van Feyenoord en het Maas-station te Rotter dam. Door een samenloop van omstandighe den is het de politie gelukt een complot van dieven en helers te ontmaskeren. Ge arresteerd werden vüf employe's der fir ma Van Gend en Loos, n.l. twee expedi- tieknechts, een besteller, een chauffeur en oen koetsier, en verder nog vier andere Rotterdammers De diefstallen hadden zoo'n omvang aan genomen, dat verscheidene fabrikanten geen goederen meer naar Rotterdam durfden zenden. Sedert het negental echter van begin Februari af achter slot en grendel zit, worden geen goederen meer vermist Tot de ontdekking is men gekomen door een diefst.al bij de firma Kreymborg aan den Binnenweg te Rotterdam, waar de vi trine werd ingeslagen en eenige coupons heerenstof werden ontvreemd. Kort na dien vernam de politie, dat de 40-jarige kleermaker H B. meermalen stoffen kocht. Stoffen die precies geleken op de ontvreemde by de firma Kreymborg wer den in zyn woning gevonden Hy zeide ze te hebben gekocht van den 47-jarigen schoenwinkelier T. H S. Een grossier werd geraadpleegd en die maakte uit, dat de stof afkomstig was van de fabrikanten D te Tilburg en M. te Eindhoven. Eenige maanden geleden waren de goederen naar Rotterdam verzonden maar nooit te be stemder plaatse gekomen. Na vele ver- hooren moest de schoenwinkelier tenslotte toegeven, dat hy de goederen van een kennis had Het bleek de 29-jarige hout bewerker A. W. te zün. Bij hem en ook later by" zün broer werden groote voorra den gestolen goederen gevonden, duizen den sigaren, kousen, alcohol, gloeilampen, heerenstoffen, koffie enz. Bij den broer werden o a.. een nieuw radio-toestel en een party lederen hand schoenen gevonden. Het feit dat de 33-ja- rige besteller bü Van Gend en Loos, L. K. een paar soortgelüke handschoenen droeg, leidde tot diens ontmaskering. Ten slotte werden nog vier employe's van de firma Van Gend en Loos gearresteerd, waarbü een expeditieknecht op heeterdaad betrapt werd, toen hy twee pakken van. duizend sigaren, welke hy apart had ge zet, wilde verkoopen. De diefstallen wa ren mogelijk, omdat 's morgens vroeg de vrachtbrieven aan het personeel ter hand werden gesteld, dat zelf de goederen uit de loodsen haalde onder voldoende con trole De drukte in deze vorstperiode had de diefstallen gemakkelijk gemaakt.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 6